Engelse supporters snel afgevoerd na uitschakeling 'Ik sta liever aan de andere kant van de microfoon Euro 2000 'Nederlandse journalist! hitsen relschoppers op' Deskundige: Merendeel risicofans op continent KIJKEN met WOENSDAG 21 JUNI 2000 305 Roemenen vieren massaal feest Boekarest In Roemenië is een groot volksfeest ontstaan nadat het nationale voetbal elftal de kwartfinale van Euro 2000 had bereikt. Honderdduizenden mensen gingen in alle grote steden de straat op. Op het Revolutieplein in Boekarest bekeken meer dan 10.000 fans de wedstrijd tegen Engeland op een groot scherm. Een luid gejuich ging op bij elk doelpunt van de Roe menen, maar ook de Portugese doelpunten werden met veel enthousiasme ontvangen. Voor het behalen van de kwartfinale was Roemenië afhankelijk van de uitslag Portugal - Duitsland. Condoleance-register voor Belgen leuven Alle vlaggen zijn ijlings verwijderd, de zwart-geel-rode pruiken opgeborgen en de reclamecampagnes stopgezet. Twee dagen na de teleurstellende uitschakeling in Euro 2000 wil Bel gië niets meer weten van de Rode Duivels. De handelaren in T- shirts en andere merchandising klagen over de zwaar tegenval lende verkoop van hun producten. Grootste verliezers zijn de reclame- en de dagbladsector. Kranten lopen paginagrote ad vertenties mis en zien hun losse verkoop kelderen. Op sommige plaatsen zijn condoleanceregisters geplaatst waar Belgen hun medeleven kunnen betuigen. ,,Het lag niet aan onze ploeg maar aan het doel van de tegenstander. Dat was net iets te klein", valt te lezen in het condoleanceboek van een groot hotel. Het cynis me onder de bevolking is groot, zo valt op te maken uit de tek sten: „Dutroux was nog niet erg genoeg." 'Oranje vlaggetjes weg of ontslag' nuth Wegwerker Sjef Cortenraad uit het Limburgse Schimmert is voetbalfanaat en had dus zijn bedrijfsauto van de technische dienst van de gemeente voorzien van oranje vlaggetjes. Tot zijn verbazing kreeg hij te horen dat hij de versieringen moest ver wijderen, anders volgde ontslag. „Te onnozel om waar te zijn," aldus Cortenraad. Cortenraad had enkele oranje vlaggetjes aan de antenne en het materialenrek van de bedrijfsauto gehangen. Zijn voorman sommeerde hem om ze meteen weg te halen. „Stel je niet aan", zei Cortenraad tegen de voorman. „Maar ook van het plaatsvervangend hoofd moest ik de vlaggen weghalen. Te gek voor woorden. Tachtig procent van Nederland is oranje gekleurd, maar ik moet alles verwijderen." Pas nadat het plaats vervangend hoofd had gedreigd om met Cortenraad naar per soneelszaken te stappen, ging de wegwerker overstag. Complimenten Nederlandse politie brussel De Belgische politie en rijkswacht ergeren zich aan de internationale complimenten die hun Nederlandse collega's krijgen voor hun vriendelijke omgang met bezoekers van Euro 2000. Alom worden de Belgische agenten bekritiseerd vanwege hun botte optreden tegen voetbalsupporters. Politiedeskundige Brice de Ruyver, adviseur van premier Guy Verhofstadt, gelooft niets van berichten dat Nederland de hooligans beter aanpakt. „Ze hadden gewoon geluk bij de loting. Alle zware brokken zijn voor ons land. Ik heb de Nederlanders bezig gezien bij de Euro top van Amsterdam waar het behoorlijk uit de hand liep. En dan had je nog de extreme rellen bij het kampioensfeest van Feyenoord. Nee, ik heb geen hoge dunk van hun aanpak. Ik wens het hen niet toe, maar als ze denken dat er bij hen niets gaat gebeuren, zullen ze nog schrikken." Voetbal houdt Concertgebouw leeg Amsterdam De leden van het Orkest van het Oosten kunnen vandaag gewoon naar Frankrijk-Nederland kijken. Ze hoeven niet te spelen, want voor het geplande concert in het Concert gebouw in Amsterdam waren amper 100 belangstellenden. Het Orkest heeft maar geannuleerd. Het ziet meteen af van het con cert volgende week woensdag, want dan is er een halve finale. De geringe opkomst moet wel aan het voetbal liggen, aldus het orkest. „Ons eerste concert in deze reeks in Amsterdam, vorige week, trok nog 1200 mensen. Ook vorig jaar hadden we rond deze tijd een soortgelijke serie en toen hadden we gemiddeld 1500 man." Engelsen aangeklaagd voor nazi-groet brussel* Het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrij ding in Brussel gaat een klacht indienen tégen Engelse voetbal supporters die de afgelopen dagen de Hitler-groet brachten. De klacht is ingediend bij justitie in Charleroi, waar zich zaterdag Engelse fans lieten fotograferen met een gestrekte rechterarm. Officieel heeft het centrum een klacht ingediend tegen onbe kenden. Als de komende dagen nog meer beelden worden ge toond van Engelsen die de groet brengen, zal het centrum de klacht uitbreiden. Ook in Brussel waren de afgelopen dagen veel Engelse fans te zien met gestrekte rechterarm, onder het zingen van het nationalistische lied Britannia rules the waves. Amsterdam favoriet bij voetbalfans Amsterdam Van alle speelsteden is Amsterdam bij de suppor ters het meest geliefd. Dit blijkt uit een enquête op de officiële website van de UEFA. In het onderzoek wordt gevraagd een stem uit te brengen op de speelstad met de beste atmosfeer. Van de tot nu toe meer dan 14.000 stemmers heeft bijna 40 pro cent zijn of haar voorkeur voor de hoofstad uitgesproken. Rot terdam is een goede tweede met 19,3 procent van de stemmen. Het is opmerkelijk dat de twee minst populaire steden in België liggen. De stad met de voor de voetbalsfans minste sfeer is Luik. De industriestad krijgt net 3,5 procent van de stemmen. Slechts 4,5 procent van de deelnemers aan de enquête vindt de histori sche stad Brugge sfeervol. Koningin en kroonprins naar ArenA Amsterdam Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander zijn vanavond aanwezig bij het EK-duel Frankrijk - Nederland in de Amsterdam ArenA. Beide ploegen zijn al geplaatst voor de kwartfinales, het gaat alleen om de eerste plek in groep D. Als Oranje poulewinnaar wordt, blijft het in eigen land spelen. 'Reisverbod voor Britten' berlun Engelsen moeten tijdens grote voetbaltoernooien hun land niet uit kunnen. Dat vindt Gerhard Schmid, een van de veertien vice-presidenten van het Europees Parlement. Schmid, lid van de sociaal-democratische SPD, vindt dat alleen zaken mensen in staat moeten worden gesteld te allen tijde de lands grenzen te passeren. De Duitser schreef dit in een open brief aan de Portugese premier Antonio Guterres, die momenteel het roterende voorzitterschap van de EU bezit. Schmid is de steeds terugkerende voetbalrellen met Engelse hooligans zat. „Hoewel de Britse regering weet hoe agressief de hooligans zijn, lijkt het er niet op dat ze het probleem daadkrachtig oplossen. De EU- landen moeten afgezien van zakenlieden alle Britten weren tij dens een groot toernooi." TV 2 16.30: Samenvattingen van de gisteren gespeelde wed strijden in poule A. 17.35: Joegoslavië - Spanje. 19.55: EK Journaal. 20.20: Frankrijk - Nederland. 22.45: Het Huis van Oranje. 00.13: Samenvatting van de wedstrijd Denmarken - Tsje chië en van de wedstrijd Slo venië - Noorwegen. NEDERLAND 3 19.55: The Comedy Factory. RTL 4 18.00: RTL nieuws. 20.00: De vrienden van Am- stel LIVE! EK-versie van dit muziekprogramma. 23.00: Villa BvD. 24.00: Viva Oranje. RTL 5 19.00: 5 in het land. 19.25: De Oranjestraat. brussel dolf ruesink Stuntelig en ontroerend naïef. Zo doet Bob Peeters verslag van Euro 2000. De Belgische aan valler van Roda JC is tijdens het toernooi actief als 'vliegende re porter' voor de Vlaamse zender VRT. Uitgerust met een buiten maatse koptelefoon interviewt de boomlange voetballer voor en na de wedstrijd belangrijke stadiongasten. In korte tijd heeft Bob zich ontpopt als spitsvondige presentator. Nu België is uitgeschakeld, zal hij bekende Nederlanders gaan ondervragen. „We spreken de zelfde taal en we kennen elkaar. Dat moet geen probleem zijn." Normaal gesproken had hij deze dagen vVillen voetballen of vakantie vieren. Het werd geen van beide. Bob Peeters (26) mocht zich niet in het tricot van de Rode Duivels tillen. „Onder de vorige bondscoach George Leekens heb ik twee interlands Voetballer Bob Peeters (met koptelefoon) doet voor de Vlaamse tv ver slag van Euro 2000. foto gpd vincent jannink gespeeld, tegen Amerika en eige denkt blijkbaar anders over Luxemburg, en werd ik acht me en heeft me niet opgeroe- maal geselecteerd. Trainer Was- pen. Dat is zijn goed recht." Geen verbintenis met de natio nale ploeg, wel een contract voor medewerking aan acht avondvullende sportprogram ma's van de VRT. Met de cen trale presentator Mark Uytter- hoeven en voetbaldeskundigen als Franky van der Eist en Rik Coppens, vormt de prof uit Kerkrade het hart van de tv- equipe tijdens het EK. „Ik dank mijn rol aan Uytter- hoeven die me ontdekt heeft in het spelletjesprogramma Mega score op Canah en me uitno digde tijdens het WK van 1998 in een studiopanel te zitten." Zijn ongedwongen verschijning en komische bijdragen maak ten Peeters tot een gewilde gast. „Dat ik nu een EK van dichtbij mag beleven, is fantastisch. Ei genlijk zag ik het eerst niet zit ten. Ik ben immers geen repor ter, maar gewoon voetballer. Uiteindelijk heeft men mij over tuigd en goed gecoacht: altijd recht in de camera kijken en niet teveel 'uh zeggen. Dat lukt steeds beter." Het sportprogramma waarin Peeters acteert, is een Vlaamse variant op Villa BvD en het Huis van Oranje, met diens ver stande dat de Belgen minder entertainment en meer voetbal in hun avondvullende show stoppen. De uitzendingen ko men vanaf het dakterras van Ki nepolis, een bioscoopcomplex naast het Koning Boudewijn Stadion in Brussel. Het werkter rein van Peeters is de entree van het stadion waar hij be langrijke gasten, zoals Eddie Mercloc, Jean-Marie Pfaff en Paul van Himst interviewt. „Plezierig werk, al sta ik liever als sportman aan de andere kant van de microfoon", zegt Bob. De VRT verzorgt acht mega- uitzendingen rondom Euro 2000. Na de groepsduels van het inmiddels uitgeschakelde gastland besteedt de zender J n aandacht aan de kwartfin »n halve finales en de finale in lij terdam. Bij De Kuip kom >g vliegende reporter ook in dan vermoedelijk met Ne landse stadiongasten grote voorbeeld is Eddie I u, man, veruit de beste vofl ai verslaggever in Nederland mand met overzicht die bo ij dien nooit spelers afkraakt Het is de waag of Peetei aa Euro 2000 op 6 juli de trai (e hervat bij Roda JC. De speelt al drie seizoenen voo 111 bekerkampioen, waar hij 2004 onder contract staat eerdere - stukgelopen - on y handelingen over een traioe naar Ipswich Town, heeft het Franse Racing Strassh zich voor de stormram gen „Ik kan daar een fantastisd laris beuren. Stilletjes hoo )e dat Roda mijn contract openbreken, zodat ik niet n wege het geld weg hoef en n in Limburg kan blijven." Bob Peeters geliefd als vliegende reporter op Belgische tv Onderzoek Belgische rijkswacht Tot twee keer toe zouden Ne derlandse journalisten in België voetbalsupporters hebben aan gezet tot relletjes tijdens Euro 2000. Volgens woordvoerder Els Cleemput van de Belgische rijkswacht moet nader onder zoek uitwijzen wat er exact is voorgevallen en of betrokkenen daadwerkelijk vervolgd kunnen worden. In Charleroi bood een zich als journalist voordoende Ne derlander een Engelsman geld 'voor een gratis avondje eten en drinken' als hij een café op de kop zou zetten. De betreffende supporter, zoon van een poli tieman, voelde daar niets voor en deed aangifte. „Als de En gelsman inderdaad geld had aangenomen lag de zaak duide lijk", aldus Cleemput, „nu is er hooguit sprake van uitlokking. Vervolging is in dat geval eenvoudig." De rijkswacht wil geen n - van de verslaggever vrijgi en ook niet het médium w voor hij werkt. In Brussel d zich maandagavond na Tin - België een vergelijkbaar g voor. Een Nederlandse tv-pl zou in een horecagelegen! bij Turkse migranten aai drongen hebben op het a n ken van Bengaals vuurwerk 'r mooie beelden te kuin schieten'. Ook in deze zai n de rijkswacht nog bezig 11 vooronderzoek. Woordvof Cleemput noemt het ho "j twijfelachtig of het camera! vervolgd kan worden. De R wacht doet een beroep op j nalisten zich terughouden! u te stellen en geen initiaties 111 nemen die relletjes kunnenr lokken. Incidenten blijven uit in Rotterdam en Charleroi BBC filmt met verborgen camera Het merendeel van de Engelse hooligans dat in eigen land een stadionverbod heeft, is tijdens Euro 2000 gewoon naar Neder land en België afgereisd. Tot die constatering kwam Eddie Cur tis, een van de Britse hooli- ganspotters, gisteravond iq de indrukwekkende documentaire die het BBC-programma Pano rama uitzond over het ontstaan van de rellen in Brussel en Charleroi. Verslaggevers van het pro gramma werkten met een ver borgen camera en brachten tal van lieden in beeld die in Enge land tot de zwaarste categorie hooligans behoren en al diverse veroordelingen voor geweld en voetbalvandalisme achter hun naam hebben staan. De rel schoppers werden met naam en toenaam genoemd, gaven zelfs commentaar bij de rellen. Ook was te zien dat hoe de ge vechten in Brussel en Charleroi door enkele leiders werden ver oorzaakt. Curtis: „We hebben gecon stateerd dat het merendeel van de risicofans dat eigenlijk in Engeland hoort te zitten, ge woon is afgereisd. Hoe ze er precies zijn gekomen is de vraag." Sommige hooligans met strafblad gaven het ant woord zelf. „Met de boot in ge zelschap van Franse meisjes", of „Met de Eurostar via de ka naaltunnel." De controle was eenvoudig of de hooligans wachtten gewoon tot ze bijna een vrije doorgang hadden. Ook bleek dat een deel dat in Brussel werd opgepakt voor hun betrokkenheid bij de rellen gewoon valse namen opgaf. De documentaire liet ook beelden zien hoe een grote groep rel schoppers in Charleroi zonder kaartje probeerde een ingang van het stadion open te breken. Het hekwerk werd volledig ver nield. Bezoekers van cafe/restaurant Zum Radschlager kijken de wed strijd van Duitsland tegen Portugal. foto mark lam Euro 2000 door de ogen van Duitse badgasten. In het Noordwijkse cafe/restaurant Zum Radschlager aan de Ko ningin Wilhelminaboule- vard is het rustig als Duits land aftrapt tegen Portugal. Op het terras kan men de wedstrijd via de Duitse tele visie volgen, binnen staat een tv aan met Engeland te gen Roemenië. „Voor het restaurantgebeu- ren is dit EK een ramp", vindt eigenaar Huub Duivenvoor de. „Ik heb al leveranciers ge sproken die afzeggingen had den gekregen, want iedereen zit thuis voor de buis of in een kroeg." Zijn etablisse ment trekt redelijk veel Duit se toeristen, al is de echte va kantie nog niet begonnen en zijn er nog genoeg lege tafels. „Ik hoop dat Duitsland een ronde verder komt", zegt Duivenvoorde, dan krijg ik nog wat klanten. Laatst zaten er aardig wat. Meer dan toen Nederland speelde in ieder geval." Duivenbode is kritisch over het evenement. „Moet je die rellen in België zien. Is dat nu Europese eenwording?" Pro blemen tussen Nederlanders en Duitsers heeft hij nooit in zijn zaak gehad. Daarvoor ligt Zum RadSchlager teveel uit de loop van de echte kroegen. „Maar op een Nederland- Duitsland zit ik niet te wach ten. Dat geeft toch een rare sfeer binnen. Sport en poli tiek zijn gevaarlijke onder werpen in een restaurant." Gaandeweg druppelt het terras vol. Veelal toeristen die gelijk een hapje komen eten en met een oog de wedstrijd volgen, op de ZDF. Ook Joe Kröger komt binnen. Een vas te gast, deze Duitser die in Noordwijk woont en op Schiphol werkt. Hij krijgt ge lijk een halve liter bier vo z'n neus („Duits bier, van d Nederlandse spul krijg koppijn") en gaat, verra send, Engeland-Roemen zitten kijken. „Wij wirun wel, die Roemenen moeti Engeland verslaan." Aan ei voorspelling wil hij zich 01 wel wagen: „Duitsland wi met 4-1, Roemenië met 2-1 Hij zegt niet echt gecha meerd te zijn van het huidi Duitse voetbalelftal, ma blijft natuurlijk hopen dat verdergaan. Er volgen zo'n vijftien me sen de wedstrijd op het t< ras. Geen uitzinnige taferele wel wat gespannen gezichte Pijnlijk gemompel als Port gal scoort, of als er flardi van de andere wedstii doorkomen, want de ZI 'zapt' naar de andere pai als er daar gescoord wordt. In de rust komt Joe evi langs om te vragen of hij zi voorspellingen nog kan wij; gen. Helaas. Slechts aan ei tafel werd in de eerste he nog wel eens hardop con mentaar gegeven. Men b sluit tot nog maar eens e< paar pullen bier, want hooi pijn krijg je er niet van. van het spel van de Duitse; die in de tweede helft opg rold worden. Na zo'n zeventig minuti voetbal is het terras alwt bijna leeg. Niemand heeft z om Duitsland te zien wordi afgedroogd. De Noordwijk horeca en het nog warn strand lijken aantrekkelijk! Binnen zit Joe nog aan bar. Een beetje teleurgestel maar niet boos, meldt h „Misschien is het maar bel zo, dan kunnen ze weer 0 nieuw beginnen. En dan zi len we jullie over vier ja eens wat laten zien." joris zandbergen België haalt opgelucht adem nu Engeland is uitgescha keld in Euro 2000 en de meeste Britse supporters de af gelopen nacht direct op de veerboot zijn gezet. Uit vrees voor nieuwe rellen reden de treinen met fans vanuit Charleroi rechtstreeks naar de kust. Alleen supporters die een hotelvoucher konden tonen kregen toestemming naar Brussel te reizen. Ze werden met speciale bussen, begeleid door rijkswacht en politie, in konvooi naar de hoofdstad gebracht. CHARLEROI-ROTTERDMA GPD Het Belgische ministerie van binnenlandse zaken besloot hiertoe uit vrees dat Britse treinreizigers bij het overstap pen in Brussel de stad in zou den trekken, met het risico daar slaags te raken met allochtone jongeren. De angst voor nieuw geweld werd gisteravond nog groter toen Engeland onver wacht werd uitgeschakeld. Zwaar teleurgesteld en dode lijk vermoeid verliet de Engelse aanhang Charleroi. Veel ont goochelde supporters konden amper nog op de benen staan. Als makke schapen lieten ze zich door rijkswacht en politie in de bus of Eurostar-trein stoppen. Zowel voor als na de wedstrijd deden zich nauwe lijks moeilijkheden voor. In te genstelling tot zaterdag, toen rond Engeland-Duitsland een gespannen sfeer hing in het centrum, was nu sprake van een gezellige opwarmronde. De duizenden op de Place Charles II verzamelde Britten en Roemenen zochten bij dertig graden verkoeling in de fontei nen. Vechtpartijen bleven uit. De politie en rijkswacht (2600 man sterk) hadden lering ge trokken uit hun bekritiseerde optreden van vorige week. Ze waren minder prominent aan wezig en deden zichtbaar moei te vriendelijk over te komen bij de voetbalsupporters. Dat er minder schermutselingen wa ren had niet alleen te maken met het grote aantal reeds op gepakte en uitgezette hooli gans, maar ook met de ver moeidheid onder de suppor ters. Volgens de politie maakte een deel van de Britten een af gematte indruk. Voor de wedstrijd vonden vijftien aanhoudingen plaats, hoofdzakelijk voor zwarte han del in kaarten. In Charleroi werd gewoon alcohol geschon ken. De enige beperking was een verbod op glas. Bier mocht alleen in plastic verkocht wor den. Ook in Rotterdam waar de wedstrijd Portugal-Duitsland werd gespeeld bleef het redelijk rustig. Overdag werden dertien fans van ADO Den Haag opge pakt wegens handel in cocaïne. In de avonduren werden zeven Feyenoord-aanhangers, in shirts van het Portugese elftal, op het Stadhuisplein aange houden omdat de ME ver moedde dat ze voor problemen zouden gaan zorgen. Een Engelse voetbalfan ligt uitgeteld en verslagen op het plein van Charleroi. Hij kan nog niet geloven dat Engeland uit het toernooi is. foto reuters petr josek Rogier uit Alphen 'playerescort' Rogier van Meurs is er nog be duusd van. De tien jaar oude Alphenaar was gisteravond 'playerescort' bij de wedstrijd Portugal-Duitsland. „Ik liep hand in hand met nummer 19 van Portugal, Capucio", vertelt Rogier. De 22 jongens en mei den dié uitverkoren waren om mee te gaan naar de Kuip in Rotterdam hebben een gran dioze avond gehad. „Eerst ben ik door mijn moe der naar de Spaanse Polder ge bracht. Daar moesten we ons verzamelen. We kregen ham burgers en patat aangeboden. Na de maaltijd mochten we nog even spelen op het trainings veld. Een uur voor de wedstrijd liepen we door een tunnel het stadion in." De spelers waren al aan het warmlopen. Rogier had een Duits voetbaltenue aan. Zijn groepje liep met de Portugese spelers hand in hand het veld op. Van tevoren had Rogier ge wed dat Portugal zou winnen met 3-1. De eindstand werd uiteindelijk 3-0 voor Portugal. Rogier voetbalt zelf sinds Rogier van Meurs. foto mark lamers twee jaar bij ARC. Drummen is een andere liefhebberij van hem. In de toekomst hoopt hij van beide hobby's zijn werk te maken. Zijn klasgenootjes van de basisschool de Meridiaan hebben hem gisteren niet kun nen zien. „De wedstrijd werd alleen op ZDF uitgezonden." Gelukkig heeft pa alles op vi deo.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22