Oerol van twee kanten geziei Cultuur Kunst Slechts één voorstelling van Aïda in Oosterpark Expositie Groene Hart Orkestleden weigeren Zappa te spelen Guus Meeuwis uitgeschakel door problemen met stem Ieder huis heeft een kakemono WOENSDAG 21 JUNI 2000 Tijdens het Holland Festival wordt in het Amsterdamse Qos- terpark slechts één voorstelling gehouden van de opera Aïda. Er is nu alleen morgen een uitvoe ring en niet ook op zondag zo als eerder was gepland, aldus de organisatie van het Holland Festival. In het Oosterpark komt mor genavond een groot scherm te staan dat via een satelliet in verbinding staat met Het Mu ziektheater. Hier wordt de Aïda op dat moment opgevoerd door De Nederlandse Opera en het Concertgebouworkest. De kos ten voor het scherm, de satel lietverbinding, de tribune en de beveiliging zouden voor twee dagen op circa 180.000 gulden komen. Dit is te duur, zodat de organisatie besloot de voorstel ling tot één avond terug te brengen. Aanvankelijk wilde de gemeente de voorstelling in het park helemaal niet laten door gaan, omdat de politie in ver band met EURO 2000 de veilig heid niet zou kunnen waarbor gen. De organisatie van het Hol land Festival zegt in verband met EK 2000 meer geld kwijt te zijn aan hotelkosten dan was voorzien. Als gevolg van de kampioenschappen lagen de prijzen van hotelkamers de af gelopen maanden 10 tot 20 procent hoger dan normaal. De organisatie heeft de ge meente gevraagd een extra bij drage te leveren van 150.000 gulden, maakte een woordvoer der van het Holland Festival be kend. Het programma begint mor gen om half zeven met een live voorstelling. Om half acht be gint de opera. 'Het Groene Hart: tussen droom en werkelijkheid' heet de tentoonstelling die de ko mende tien maanden in kasteel Groeneveld in Baarn is te be zichtigen. Hedendaagse foto grafische impressies van het landschap worden afgewisseld met gedichten over het Groene Hart en werken van de schil ders van de Haagse school, Mondriaan, Gestel en kunste naars uit deze tijd. Een tweede ruimte in het kas teel is ingericht met The Green Heart Vision. Dit is de droom van het Amerikaanse kunste naarsechtpaar Helen en New ton Harrison en hun zoon Ga briel die zich al vijf jaar bezig houden met de toekomst van dit stukje Holland. Door middel van videopresentaties, kaarten en foto's leggen zij hun visie uit op het Groene Hart. De kern van het Groene Hart wordt in hun plan omgeven door een groene ring van een a twee kilo meter breed waarin de natuur vrij spel krijgt. Vanuit die ring ontspringen tien natuurgebie den die de steden in de rand stad van elkaar scheiden. De actuele ontwikkelingen rond het Groene Hart komen eveneens aan bod in kasteel Groeneveld. Zo is er informatie over het Groene Hart-beleid van het Rijk en provincie en wordt de aandacht gevestigd op bijzondere projecten als het Bentwoud. De tentoonstelling is tot en met 4 maart 2001 te bezichtigen. Samenwerkini Hermitage J en Guggenhei ST.PETERSBURG DPA Het Hermitage in St.Pe q burg en het Guggenhei New York gaan samen ken. De twee musea s gisteren het meest omv rijke samenwerkingspn tussen een Russische en Amerikaanse kunstinst< tot nu toe. !y De twee musea he f onder meer afgespi r kunststukken uit hun vangrijke collecties ui wisselen voor tentoonstl gen. Ook willen zij samel posities inrichten in an steden. De Guggenb musea in Venetië, Bilba Berlijn, die eveneens v onder de Amerikaanse s ting, worden bij het pi| S[ betrokken. De Russische mil cj voor Cultuur Sjvydkoi ,t klaarde dat de overeeni er van uitzonderlijk beiai voor de Amerikaans-R s sche culturele betrekkin a De Hermitage is mei 0[ miljoen kunstwerken s van de grootste musea |d wereld. Het museum, g tigd in het voormalige ,e terpaleis van de tsarea er met name beroemd doc n verzameling schilderijen Rembrandt en de Frans pressionisten. Het Guj n heim-museum in New .f toont kunst van de twin j( eeuw. De directeur val - Hermitage, Micha'ü Pi vski, heeft de afgelopen verscheiden projecten* ,r zet om de financiële van zijn museum te let a Hij kreeg daarbij ondet financiële steun uit N land. Als 'tegenpres j komt er waarschijnlijk enkele jaren in Amste n aan de Amstel een d dance van het bero museum. Twee leden van het Neder lands Philharmonisch Orkest weigeren vrijdag tijdens het Holland Festival mee te spelen bij de wereldpremière van de live-uitvoering van 200 Motels van Frank Zappa. De twee in strumentalisten storen zich aan de soms scabreuze teksten van Zappa en de schuttingtaai (vier-letterwoorden) die hij bij herhaling gebruikt. Hoewel de orkesdeden deze woorden niet zelf in de mond hoeven te ne men, wilden ze niet meedoen. Volgens de woordvoerder van het Philharmonisch Orkest geeft hun weigering geen pro blemen en kan de uitvoering vrijdag en zaterdag gewoon doorgaan. De muziek van 200 Motels hoort bij de gelijknamige film die Zappa in 1972 maakte. De film gaat over een tournee van Zappa met zijn begeleidings band The Mothers of Inven tion. Aanvankelijk was de orga nisatie van het Holland Festi val met twee gezichtsbepalen de zangers van de band in on derhandeling om mee te doen. Dit ging echter niet door, om dat ze volgens de organisatie een veel te hoog bedrag vroe gen voor hun deelname. Daarnaast besloot de organi satie samen met Zappa's we duwe Gail Zappa dat hun par ticipatie te veel zou lijken op een reconstructie van de jaren zeventig, hetgeen niet de be doeling was. Het wordt nu een nieuwe versie, waaraan nieuwe stukken zijn toegevoegd die nog niet eerder zijn uitgevoerd. Het Holland Festival had speciaal daarvoor een pro gramma-boekje laten maken. Maar Gail Zappa, die al eerder dwars lag, gaf voor de verschij ning geen toestemming. Ze was het niet eens met de bege leidende teksten. Wel ver schijnt er een brochure over Zappa en zijn 200 Motels, al dus de woordvoerder van Hol land Festival. Zanger Guüs Meeuwis heeft alle optredens afgelast. Hij heeft een probleem met één van zijn stembanden, waardoor hij voorlopig niet kan zingen. Meeuwis is al eerder uitgescha keld geweest als gevolg van stemproblemen. Meeuwis kan door de pro- bleen bepaalde noten niet meer halen, of slaat noten onbedoeld over. De zanger had al eerder op last van zijn arts een paar weken rust ingelast, maar dat heeft niet het gewenste i taat opgeleverd. Daarom besloten alle optredens e terviews af te zeggen. Ini gaat het om 55 optredens, erend van bedrijfsfeesten i vierdaagse van Nijmegen. Ook stond een nieuwe sho pland, inclusief een to met twintig optredens, naast had Meeuwis een 1 2000-hit willen scoren, die kan nu niet verder wi gepromoot. Van Schijndé wacht dat de zanger in sej ber weer volledig inzetba Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aantal typische Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te n. In aflevering 11: kakemono. Meestal zie je ze na een verhuizing, of na een sterfgeval. Witte plekken op de muur, waar eens schilderijen de wand hebben gesierd. Soms blijft een kunstwerk wel zestig jaar op dezelfde plek, wordt het alleen af en toe even recht gehangen. Voor liefhebbers van Japanse rolschilderingen moet dit fe nomeen een schrik beeld zijn. „Kakemo no's, zoals ze in Japan worden ge noemd, zijn juist be doeld om regelmatig van de muur te ha len", vertelt de Leidse handelaar in Japanse kunst Chris Uhlenbeck. „Op z'n minst bij het wisse len van de seizoenen." De meeste huishou dens in Ja pan hebben er wel één hangen. Meestal op een vaste plaats in het huis, de tokonoma. Dit cere monieel centrumpje heeft het meeste weg van een huisaltaar. Het is een soort nis, waar ook altijd een bloem stuk (ikebana) staat. Naast de veran derende seizoenen worden de rol schilderingen ook gewisseld bij spe ciale gebeurtenissen, zoals festivals, of de komst van een gast. De afme ting van kakemono's kan zeer varië ren. Je hebt ze van anderhalve meter breed, maar ook van vijftien centime ter smal. Een kakemono heeft aan de onder kant altijd een zware stok. Uhlen O z O O O CM a O O u O j (0 UI V u beck: „Hoe zwaarder de stok, hoe duurder de schildering." De stok geeft, letterlijk en figuurlijk, gewicht aan het kunstwerk. „Het moet per slot van rekening mooi recht han gen." Aan weerszijden van de stok worden altijd knoppen bevestigd. Deze kunnen van been zijn, maar ook van ivoor, hout of lakwerk. De knoppen bieden houvast bij het op rollen van de schildering. Vaak wor den er ook nog eens kwastjes aan de knoppen gehangen. „Je zou denken dat die ter decoratie dienen, maar het gaat het in de eerste plaats om verde re verzwaring van de onderkant", al dus Uhlenbeck. Als een schildering is opgerold, ver dwijnt deze niet zomaar in de kast. Bij iedere kakemono hoort een speci ale, houten opbergdoos. Als deze door de kunstenaar is gesigneerd, kan de doos in Japan veel geld op brengen. De gesigneerde doos kan worden vergeleken met de handteke ning onder een schilderij. Ook op dit gebied plegen westerse kunstliefheb bers in de ogen van Japanners vaak 'cultuurschennis': in de meeste ge vallen verdwijnt de meegeleverde doos onder het bed. „Ik heb er on langs zelfs een paar op straat gevon den", zegt Uhlenbeck verbijsterd. Naast natuurvoorstellingen zoals landschappen - de berg Fuji wordt veelvuldig afgebeeld - vogels, water vallen en bamboe zie je ook vaak kal ligrafische voorstellingen op kakemo no's. Het grafische effect en de esté- thique van de Japanse karakters spe len een grote rol bij de waardering er van. Juist deze kalligrafie op rolschil deringen zorgt voor een spaningsveld tussen de traditie en de moderne Ja panse samenleving. De belangstelling in Japan voor deze traditionele voorstellingen loopt aan zienlijk terug. Volgens Uhlenbeck ge woonweg omdat de meeste mensen niet meer kunnen lezen wat er staat. In het westen is dit genre nog wel po pulair onder verzamelaars, hoewel dat niet in de prijs naar voren komt. Smid en Vayne bij Jubilate Liverpool Een bezoeker van de expostie Colours in Liverpool dom pelt zich onder in kleur en geluid, precies zoals dat ook de bedoeling is van de inrich ters. De tentoon stelling in de stad van The Beatles wordt gehouden in het kader van het jaarlijkse Mer sey-festival, ge noemd naar de gelijknamige ri vier aldaar. FOTO EPA Lowlands 2000 loopt vol delft» Organisator Mojo Concerts heeft nieuwe namen van bands toegevoegd die optreden tijdens popfestival Lowlands. Het zijn onder meer Blink 182, De La Soul, Kelis, Krezip, K's Choice en Red Snapper. Het jongerenstadje in de polder zal naar verwachting ruim 50.000 bezoekers trekken en wordt op getrokken naast pretpark Six Flags in Biddinghuizen. Het evene ment heeft plaats op 25, 26 en 27 augustus. Eerder al contrac teerde Mojo namen als Limp Bizkit, Underworld, Guano Apes, Therapy? en Grandaddy. Naast het popprogramma zijn er ook weer theater- en cabaretacts. Bevestigd zijn tot nu toe: Rosary van het Scapino Ballet, Macbeth van Hotel Moderne en Cook ing with Elvis van het Theater aan de Werf. Concerten van Striking Strings leiden Het Leids orkest de Striking Strings treedt dezer dagen op in Leiden en Den Haag. Onder leiding van dirigent en solist Joan Berkhemer worden zowel klassieke als hedendaagse wer ken gespeeld van Noord-Amerikaanse, Europese en Cubaanse componisten. Op het programma staan onder meer Lullaby van Gershwin, La Bella Cubana van White en de Vier Jaargetijden van Vivaldi. Het concert in Leiden is op vrijdag 23 juni in de Lokhorstkerk, aanvang 20.15 uur. Zondag 25 juni speelt Striking Strings om 15.00 in de Pastoor van Arskerk op de Aaltje Noor- derwierstraat in Den Haag. Kaarten zijn aan de zaal verkrijg baar. Gouden Pet zoekt straatmuzikanten leiden Het straatmuzikantenconcours de Gouden Pet is nog op zoek naar deelnemers voor de 14e editie van het festival op zon dag 16 juli. Iedereen kan gratis meedoen, ongeacht het aantal mensen in een groep of het genre waarin wordt gemuciseerd. Alle deelnemers ontvangen reiskostenvergoeding, een lunch en een aantal consumpties. Inschrijven kan bij Alex Fonteyne, tel. 071 -5132226 of via opalino@hetnet.nl. „Kunstenaars van dit soort werk wor den waanzinnig ondergewaardeerd", aldus de Leidse kunsthandelaar. „Voor het werk van een zeer bekende Japanse schilder betaal je hier slechts zo'n vierduizend gulden!" Voor andere genres worden, met na me in Japan, wel zeer hoge bedragen neergeteld. Uhlenbeck refereert zelfs aan de prijs van Rembrandt's Nacht wacht. Met de populariteit zit het hier wel goed. Vandaag de dag moet een 'extreem hoog aantal' kunste naars in Japan voldoen aan een niet aflatende permanente vraag. CASPER WICHERS katwijk Het Katwijks Christelijk Mannenkoor Jubilate geeft op dinsdag 27 juni een zomerconcert in sporthal Cleijn Duin. De bekende pianst Jan Vayne en de bariton Ernst Daniël Smid tre den op tijdens het concert dat de titel Klankrijk Millennium heeft. Sopraan Gerlinde Vliegenthart werkt eveneens mee, An- dré Pouwer en Peter Bontje zorgen voor de begeleiding op syn thesizer. Op het repertoire staan naast werken van Bach ook composities van Toon Hermans. Het concert begint om 20.00 uur, kaarten zijn ondermeer verkrijgbaar bij Bakkerij Haasnoot en slaapkamercentrum Haasnoot in Katwijk. Sculptuur op Lange Voorhout den haag Den Haag Sculptuur 2000, de jaarlijkse beeldenten toonstelling in de openlucht op het Lange Voorhout, kent een opnieuw indrukwekkende reeks deelnemers. Tussen 28 juni en 12 september is werk te zien van onder andere Rodin, Appel, Haring, Lipchitz, Zadkine, Armando, Couzijn en De Saint Phal- le. Koningin Beatrix opent de veertig beelden tellende expositie die dit jaar als thema 'De mens in beweging' heeft. Unesco fun geert als beschermheer van de tentoonstelling. Kleur en geluid Wat gebeurt er tijdens een voorstelling eigenlijk back stageDat heeft elke thea terbezoeker zich wel eens afgevraagd. Het zal geen toeval zijn dat die vraag juist op Oerol, waar ze the ater weer heel anders defi niëren dan in de schouw burg, aan de orde komt. En ook beantwoord wordt. Vis A Vis heeft er een pretentie loze, knappe en uiterst grappige voorstelling van gemaakt. Ais waren het bokken en schapen, zo worden de bezoekers bij aankomst op het Geitenpark gesplitst. De ene helft kijkt naar de voorstelling 'Picnic', de an dere helft neemt aan de andere kant van het indrukwekkende bouwsel plaats en krijgt te zien wat de achterkant van het podi um zoal aan actie te bieden heeft. De voorstelling zelf is al een juweeltje vol slapstick en bloe derig geweld: Tarantino aan de picknicktafel. Een truttig paar tje, een dode boef, een bos wachter, twee toevallig passe rende fietsers en nog wat van die types gaan elkaar nogal ge welddadig en vrijwel zonder woorden te lijf. Een motorfiets en een kampeerauto rijden door het speelvlak. De auto ramt een hokje, dat fraai uit el kaar spat. Dat levert allemaal tal van hi larische taferelen op, maar op de tribune aan de andere kant wordt ook regelmatig hard gela chen. Geen wonder, blijkt na de oversteek in de tweede helft. Achter het podium loopt er van alles uit de hand. Technici blijken in staat te zijn tot onverwachte staaltjes acrobatiek, spelers slaan elkaar verrot of worden juist verliefd, ze hangen boven een spiegel Een kijkj achter scherm het Oen festival, vallig pi rende fii sers en dere ge dadige^ samen i één tafd FOTO 1 J vol cocaïne. Een strijkijzer dat te lang op een strijkplank staat is het startpunt voor een hele kettingreactie aan omvallende voorwerpen. De beoogde hoofdrolspeler komt met een taxi aan en is binnen de kortste keren weer weg. Bepaalde gebeurtenissen die zich 'voor' afspelen, zien we 'achter' weer terug: de bebloe de poloshirts van die truttige meneer komen, gewassen en hangend aan een waslijntje, weer langs. Maai- gaandeweg blijkt dat beide voorstellingen niet helemaal parallel lopen. De donkere man die de boswach ter speelt, draagt achter ineens een afrokapsel, het menshoge konijn hebben we in de voor stelling voor helemaal niet ge zien. Door dat soort dubbele bo dems wordt de prikkeling van 'Picnic' alleen nog maar pretti ger. Vis A Vis verdient het om de 'buzz' van het festival te worden. Spektakeltheater gaat wel vaker samen met dit soort vreemde, barokke, sierlijke, fan tasierijke bouwsels. Sommige voorstellingen drij ven vooral op dit soort bizarre theaterarchitectuur. Zoals 'Pla- netariumsilo' van de jonge groep Silo Theater, dat pogin gen doet om de menselijke per former uit de voorstelling te eli mineren. Dat valt tenminste op te maken uit de bijna volslagen duisternis waarin de voorstel ling zich afspeelt. Op een machinerie die inder daad aan een planetarium doet denken en die in een waterplas is gezet bewegen zich vreemde, donkere figuren. Het geheel roept beelden op van een ei parallelle natuur, waarin ten, machines en vreem muteerde mensen naast i bestaan. Maar ondanks enkele i beelden komt de voorsl nauwelijks van de grom echt goede ideeën zijn zaam en mager uitgewerk lijkt of het stuk is afge lang voor het af is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20