Leidsch Dagblad ZomerSALE J Hitte-schade kostenpost voor Staat LUMC mag behandeling kankerpatiëntje staken 2 WEKEN 90% organisatie 10% vervoer •31VSZ3U.OZ Ontspannen voorbereiding Leidse armoedeval: beter vier dan vijf dagen werken Van Hooijdonk verhuist van Vitesse naar Benfica Volgend jaar 16 miljoen Nederlanders ^Roemloos afscheid Engeland en Duitsland NSDAC 21 JUNI 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42341 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Madame d'Arconville De meeste mensen willen liever bewonderd dan be mind worden. vooruitblik vrij Era?. 12'/18° "716° 10777° 50% 60% 40% 30% 20% 20% NASA ontdekt water op Mars LONDEN ANP Wetenschappers van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA denken bewijzen te heb ben gevonden dat zich op de planeet Mars water bevindt. Dat kan een mijlpaal betekenen in het onderzoek naar leven op de rode planeet. Al langere tijd staat vast dat op Mars miljarden jaren gele den water heeft gestroomd. Maar omdat de atmosfeer van de planeet zeer dun is, achten wetenschappers het onwaar schijnlijk dat zich momenteel water bevindt aan de opper vlakte. Op de bodem van het zesduizend kilometer lange ra vijn Valles Marineris of in diepe kraters kan dat echter anders zijn. De bodem van het ravijn be staat onder meer uit vulkani sche landschappen en afzettin gen van niet meer bestaande zeeën. De atmosferische druk is er iets hoger en wellicht hoog genoeg om water vast te hou den. De NASA-wetenschappers kwamen tot hun opzienbaren de conclusie na bestudering van opnames die door het ruimtevaartuig Mars Global Surveyor zijn gemaakt. Ze me nen dat uit de wanden van ze ker twee kraters water sijpelt, zo meldde de Britse omroep BBC gisteren. F1 A T I r Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl Van 21 juni t/m 15 juli dat er toevallig geen ope- aan de gang waren op moment dat gisteravond msterdam-Zuid de stroom lel, is het VU-ziekenhuis groot gevaar ontsnapt, noodaggregaat, dat de [imvoorziening in het zie- mis had moeten overne- bleek niet te werken, na 3 4NDAAG 26 PAGINA'S enland enland uur en Kunst, bmie lof en Samenleving14 •rek van de Dag2 itura10 visieprogramma's iroverzicht 13,15,17,18,19 21,22,23 Bel voor informatie of offerte: 071 - 561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45 Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. h iHpltar' SI Isa [iKEAJ Informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min.) maak je eigen wereld zijn het daar niet mee eens: zij willen een laatste strohalm grijpen om hun zoon een langer leven te bezorgen. Gisteren stonden de ouders en het academisch ziekenhuis voor de rechter in een kort geding. Rechtbankpresident Van Delden deed direct uitspraak: hij besliste dat het ziekenhuis de afweging om de behandeling te stoppen met grote zorgvuldigheid had genomen. ,,Het is paradoxaal", verklaarde eerder de geëmotioneerde vader van Oscar, „Om te weten hoe deze behandeling uit pakt, moet je haar uitvoeren. Alle mid delen tegen kanker zijn zwaar. Er be staan geen zalfjes tegen deze ziekte." Oscar heeft een zeldzame kwaadaardige tumor in zijn hoofd. Na twee jaar be handelen - een operatie, bestralingen en chemotherapie - zien de artsen van het LUMC geen mogelijkheid meer om het leven van de jongen verder te rekken. De ouders van Oscar bestrijden die beslissing. Zij spoorden een Amerikaan se arts op, die een uiterst agressieve ex perimentele behandelmethode hanteert, waarmee - zo geloven de ouders - de tu mor geruime tijd een halt kan worden toegeroepen. Maar volgens de Leidse kinderartsen behandelde de Amerikaan tot nu toe een gering aantal patiënten, die bovendien een ander ziektebeeld hadden dan Oscar. De advocaat van de ouders, mr. G. de Groot, realiseerde zich dat de gang naar de rechtbank een uitzonderlijk middel is. „Normaal gesproken wordt er tijdens gesprekken concensus gevonden over de behandeling. Dat lukte nu niet." Pagina Leiden: 'Amerikaanse therapie zal Oscar slechts ernstig leed bezorgen' Vrienden helpen Kneus Speurneus aan nieuw decor 15 In Onderzoek: Petra van Kuik over de productie van antilichamen 19 Boete voor klappen met racket op tennisbaan I hooi doodt isje van 2 jaar van een boerenwagen ge- rol hooi van 500 kilo gisteren een 2-jarig uit het Twentse Reu- gedood. De 69-jarige oma et kind raakte zwaar ge- aan hoofd, benen en ar- De oma en het kind lie- op het trottoir toen plot- g twee rollen hooi van elk Idlogram van de oplegger n. De peuter overleed :1 direct aan haar ver- lingen. ntallen gewond metro-ongeluk en metro-ongeluk in New rijn gisteravond bijna 90 n gewond geraakt, van lrie ernstig. Door nog on- nde oorzaak ontspoorden wagons van een treinstel it een station in de wijk ldyn had verlaten. De me- wam abrupt tot stilstand, hok was zo groot dat pas door de trein vlogen, door velen hoofdwonden >en. rtraging bij ikken euro laarlemse bankbiljetten - ker Joh. Enschedé heeft maanden achterstand lopen bij het drukken van uro. Maar volgens direc- 1. Rath zullen de Neder- euro-biljetten wel op >eschikbaar zijn. Ensche- irerwacht begin volgend klaar te zijn met drukken. ïiphol: half Ij aid reizigers NS kunnen straks claims indienen Hete zomerse dagen gaan het Rijk in de nabije toekomst veel geld kosten. De rekening voor de talloze vertragin gen en de chaos in het treinverkeer, veroorzaakt door het uitzetten van de rails en niet meer functioneren van de beveiligingssystemen, komt bij het Rijk te liggen. NS kunnen na privatisering van het spoor namelijk forse claims indienen bij de staat. DEN HAAG 'HANS JACQ8S De Staat wordt in de nieuwe constructie als 'verhuurder' verantwoordelijk voor de infra structuur. Als die niet deugt en vervoerders, zoals de Neder landse Spoorwegen, de dienst regeling niet kunnen uitvoeren, moet de minister betalen. Be dragen zijn nog niet vastge steld, maar de Tweede Kamer, die gisteren met minister Nete lenbos over NS debatteerde, schrikt al van het idee alleen. Tienduizenden reizigers had den maandag last van"uitgeval len treinen en vertragingen. Ook gisteren liep het treinver keer vanuit onder andere Haar lem en Leiden naar de hoofd stad niet soepel. Het beveili gingssysteem van NS, waarbij stroom wordt geleid door de rails, kan niet tegen de hitte. De rails zet dan uit, waardoor de stroomtoevoer wordt onder broken en verkeerde signalen worden afgegeven. Volgens SGP-Kamerlid Van den Berg zijn de problemen niet zo zeer te wijten aan het weer, maar aan de jarenlange verwaarlo zing van het spoor. Daardoor is dat „meer dan normaal gevoe lig voor het weer". De Kamer had gisteren geen goed woord over voor de NS. WD-woordvoerder Hofstra verweet de spoorwegen 'gebrek aan vakmanschap'. Het CDA eiste van de minister dat zij ga ranties afdwingt voor het ge bruik van deugdelijk materiaal, zodat 'niet elke keer wanneer het heet is of de bladeren van de bomen vallen, NS in een de pressie belanden'. De PvdA maakte zich zorgen over de fi nanciële gevolgen die het nog te sluiten prestatiecontract met NS zal hebben voor de staat. De SGP had de oplossing al voor handen: niet privatiseren. Pagina 2: Commentaar uchthaven Schiphol ver- ït volgende week dinsdag ijfhonderdmiljoenste pas- r sinds 1920. President- teur Cerfontaine zet deze ger in het zonnetje. In de njaren ontving het vlieg- slechts een handjevol agiers. Vorig jaar deden miljoen luchtreizigers ihol aan. J-aggregaat t het afweten UMüiDENDe Franse spelers Karembeu, Desailly en Thuram (van links naar rechts) lopen ontspannen over de boulevard in Umuiden. Het Franse elftal is gisteren in Umuiden aangekomen om zich voor te bereiden op de wedstrijd van vanavond tegen Nederland. Voor beide elftallen is het al zeker dat zij naar de kwartfinales gaan, maar Oranje wil graag winnen, om dat het elftal dan in Nederland kan blijven spelen. Ook Frankrijk lijkt gebaat bij een Nederlandse overwinning, omdat de ploeg dan in het basiskamp in het Belgi sche Wavre kan blijven. De winnaar van vanavond speelt de kwartfinales zondag in Amsterdam. De verliezer speelt zondag in Brugge. Wie de tegenstander wordt in de kwartfinales is nog onduidelijk. Die ploeg komt uit groep C, waar Joegoslavië, Spanje en Noorwegen nog eerste kunnen worden. Naast deze ploegen strijdt ook Slovenië nog voor de tweede plek. Alles is dus mogelijk. FOTO EPA PHILIPPE HUCUEN Verbod op fokken van pelsdieren mag BRUSSEL ANP De stichting Bont voor Dieren is blij, de nertsfokkers zijn boos; de Europese Commissie vindt dat een verbod op de fok van pelsdieren juridisch door de beugel kan. „Er zijn twijfels over handelsbelemmeringen, maar voor deze vorm van die renbescherming mag een uit zondering worden gemaakt", aldus de Commissie in een re actie op een Brits wetsvoorstel om de 'bontfok' te verbieden. Alleen het Europees Hof kan nog een ander oordeel vellen. Groot-Brittannië is het eerste land met een concreet wetsont werp, maar ook in Nederland zit een bontfokverbod in de pijplijn. Opvallende uitkomst in vertrouwelijke nota LEIDEN RUUD SEP Een alleenstaande Leidenaar die goed de weg weet in het doolhof van inkomensmaatre gelen en een baan heeft met minimumloon, doet er verstan dig aan niet meer dan vier da gen in de week te werken. Doordat de inkomenssteun bij een volledig minimumloon snel minder wordt, levert de vijfde dag werk niets op. Sterker nog: wie een volledig minimumloon mee naar huis brengt, houdt uiteindelijk aan het eind van de maand minder over dan de al leenstaande die in vier dagen tachtig procent van het mini- - mumloon verdient. Dat is één van de uitkomsten van het nog vertrouwelijke rap port 'Rondkomen in Leiden, deel 2', het vervolg op het ar- moede-onderzoek dat Leiden in 1996 liet uitvoeren. Sinds 1996 heeft de gemeente Leiden de financiële steun aan huishoudens die het met een inkomen rond het minimum moeten doen flink opgevoerd. Een bijkomend effect hiervan is dat door de toenemende inko mensondersteuning het voor iemand met een uitkering fi nancieel steeds minder aan trekkelijk wordt om te werken. Deze zogeheten armoedeval uit zich het sterkst bij echtparen met kinderen. Wie in zo'n situ atie een baan met minimum loon aanvaardt, krijgt per maand zo'n honderd gulden meer dan een bijstandsuitke ring. Gaat diegene vervolgens meer verdienen, dan is de afna me van allerlei steunmaatrege len op een gegeven moment groter dan de toename aan loon. Een loonstijging van 400 gulden netto in de maand bete kent dan een achteruitgang in besteedbaar inkomen. Pagina Leiden: Positie arme Leidenaar verslechterd ARNHEM GPD Vitesse en Benfica hebben overeenstemming bereikt over de transfer van Pierre van Hooijdonk. Morgen zullen bei de clubs de overgang van de 30- jarige aanvaller wereldkundig maken. Vitesse ontvangt onge veer vijftien miljoen gulden voor Van Hooijdonk. die in Arnhem een contract had tot medio 2003. Eerder ketste een transfer naar PSV af, omdat de landskampioen de afkoopsom te hoog vond. Van Hooijdonk kwam vorige zomer voor dertien miljoen gul den over van Nottingham Fo rest. Hoewel de Arnhemse club de mogelijkheid klein acht dat Ajax aanvaller Nikos Machlas zal la ten gaan, gaat Vitesse nu on derzoeken of een terugkeer van de Griekse spits haalbaar is. VOORBURG ANP Nog een klein jaar, dan telt Ne derland 16 miljoen inwoners. Momenteel zijn er nog 15,9 mil joen inwoners, maar de groei van 105.000 inwoners in het af gelopen jaar betekent volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek dat in het voorjaar van 2001 de 16 miljoenste Ne derlander een feit is. De afgelopen twaalf maan den werden er bijna 205.000 kinderen geboren en vestigden zich 120.000 immigranten in Nederland. Daarentegen over leden 140.000 mensen en emi greerden er 80.000. Volgens het CBS komt de be volkingsgroei door de welvaart. „Als het economisch goed gaat, worden er meer kinderen gebo ren en neemt het aantal immi granten toe." De bevolking blijft de komende jaren nog groeien, maar de 17 miljoenste Nederlander wordt pas over twintig jaar verwacht. VANAVOND: FRANKRIJK NEDERLAND AANVANG: 20.45 UUR „Het is geen kwestie van leven of dood", zegt één van de raadsheren van het Leids Universitair Medisch Centrum. „Helaas, zo ligt het niet. Het is de dood, nu of wellicht iets later." Hij heeft het over Oscar, een tienjarig kankerpatiëntje uit Rijswijk De kinder artsen van het LUMC hebben besloten te stoppen met een agressieve experi mentele behandelmethode omdat ze er geen heil meer van verwachten, maar slechts meer lijden. De ouders van Oscar Zie ook Met gevoel voor drama hebben de pagina's kranten in Groot-Brittannië vanoch- 21,22 tend afscheid genomen van een onder en 23 maats presterend Engels elftal. 'Een droom eindigt! Hoe Engeland -zo moe dig maar zo onvoorzichtig- zichzelf ver nietigde', kopte de Daily Mail op de voorpagina. Doelman Nigel Martyn krijgt in de meeste kranten kritiek omdat hij bij de tweede goal van de Roemenen ten on rechte van de lijn was gekomen, maar vooral verdediger Philip Neville moet het ontgelden. Hij gaf een paar minu ten voor tijd de beslissende strafschop weg en wordt in de Daily Mail gewaar schuwd: „Die fout zal hem de rest van zijn loopbaan achtervolgen." Bondscoach Kevin Keegan wordt voor alsnog gespaard. Maar de kranten heb ben, voordat de kwalificatiewedstrijden voor het WK beginnen, nog een hele zomer de tijd om ook hem te overladen met pek en veren. 'Slechter was niet mogelijk'. 'Blamage'. 'Dieptepunt'. 'Rampzalig'. 'Debacle'. Het is een kleine bloemlezing van de kwalificaties waarmee de experts in Duitsland 'het slechtse Duitse elftal met het slechtste resultaat sinds het be- Verdediger Sol Campbell roept hogere krachten aan na de nederlaag tegen Roe menië. FOTO REUTERS KAI PFAFFENBACH staan van het moderne voetbal' aan de schandpaal nagelden. De uitschakeling was niet onverwacht, maar de manier waarop de ploeg ten onder was gegaan, overtrof alle negatieve verwachtingen. Vernederd door de reserves van Portu gal. Teamchef Ribbeek ruimt vandaag het Lothar Matth&us trekt voor de laatste keer het nationale shirt van Duitsland uit FOTO EPA ANJA NIEDRINGHAUS veld. Twee jaar is hij bondscoach ge weest. „Het waren twee verloren ja ren", zei de tv-commentator die de af gang gisteren moest begeleiden. „Zo'n slechte staat dienst had tot nog toe geen enkele teamchef. Ribbeek (62) was 'een tragische oude clown", aldus een radiopresentator vanochtend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1