folitiek wil vel zijn en org ontzien oeverloos Bewoners pikken het niet langer Rijn Veenstreek College kiest voor opvallender actie Politie houdt verdachten vechtpartij in Alphen aan Lyklema botst met ondernemingsraad Elckerlyc krijgt noodlokaal Boete voor klappen met racket lENSDAG 21 JUNI 2000 974 moest bakken. Dat feit alleen al is voor de PvdA een reden om het onding te slopen, schreeuwden ze vorige week van de daken. 'Een monumentenstatus voor die vervloekte stapel oude stenen? Ben je gek?' (De partij van de rode roos slaat met de vuist op tafel.) 'Deze herinnering aan onrecht en leed moet met de grond worden gelijkgemaakt. Dan kan de gemeente een bouwplannetje ontwerpen, voor sociale woningbouw of zoiets.' Nog een beter plan: laat die onbetaalde vutters en huisvaders/- moeders van het CDA opdraven om met potlood en gum te komen stoeien. Als ze de ledenlijst van de sportclub kunnen bijhouden, zijn ze wel gewend om met die materialen te werken. Vrijwillig uiteraard. Want 'verplichten' en 'overweldigen', dat zijn zulke on-socialistische kreten. Kunnen die niet naar de sloop? Aandacht Iedereen kan tegenwoordig snel communiceren. Wie geen internet heeft, weet de weg naar het gemeentelijke surflokaal of de internetwinkel wel te vinden. Faxen kan via de eigen computer, in de supermarkt of op het postkantoor. En de PTT mag de slogan 'vandaag gepost, morgen bezorgd' dan hebben ingeslikt, langer dan twee dagen doet een brief er toch niet over. Dat hoeven we de gemeente Jacobswoude niet uit te leggen, dachten we. Die gemeente verzond onlangs nog met veel bombarie een fax. Minister Netelenbos moest maar eens voelen met wie ze te maken had! Maar het bleef stil in Den Haag. Geen reactie, tot die schrikbarende van twee weken geleden: de kruising van de HSL met de A4 wordt misschien wel tien meter hoog! Door dat besluit van Netelenbos zijn ze daar in Jacobswoude de afgelopen weken behoorlijk gaan twijfelen. Werkt de gemeentelijke fax wel? Was het wel het goede nummer of heeft de gemeentesecretaris zich soms in een cijfertje vergist? En wie zegt er dat Netelenbos wel papier in haar fax had zitten? Misschien zet ze 's nachts de stroom wel uit. Voor een cursus snel communiceren is het te laat, dat beseffen de burgemeester en de fractievoorzitters ook wel. Voordat alle ambtenaren hebben geleerd hoe de knoppen van de fax werken, Auto's in de berm maken de Lagewaard in Koudekerk steeds smaller. Berm Lagewaard gebruikt als parkeerplaats FOTO HIELCO KUIPERS koudekerk aan den run natasja augustinus Bewoners aan de Lagewaard in Koudekerk aan den Rijn zijn de parkeeroverlast in hun berm beu. Bij gebrek aan parkeergelegen heid in de buurt gebruiken steeds meer be woners aan de overkant van de Lagewaard de berm als parkeerplek. „Het is ons al jaren een doorn in het oog, maar we zagen het vaak nog door de vin gers", zegt bewoner Van der Laan, bewoner van Lagewaard 28. Nu loopt het volgens hem de spuigaten uit. „Het schept niet al leen gevaarlijke verkeerssituaties - de Lage waard is smal - enige leveranciers van mijn buurman (veehandelaar Kraan) hebben al te kennen gegeven dat zij hem niet meer met de veewagens willen én kunnen bezoe ken. De bocht naar het erf is soms door de vele geparkeerde auto's niet meer te ne men." Van der Laan en Kraan uitten maandag tijdens een gemeentelijke commissieverga dering namens alle bewoners van de Lage waard nummers 28 tot met 40 hun grieven. Zij zijn het na bijna twintig jaar zat dat er zo weinig parkeergelegenheid is en dat hun berm, want daarover hebben ze sinds be gin 1980 de rechten, wordt gebruikt. Als oplossing zien de bewoners het terrein van de voormalige rioolwaterzuivering, die ge legen is achter de huizen zonder parkeer voorzieningen aan de Lagewaard. „Bij de bebouwing van het terrein kunnen er mis schien parkeerplaatsen komen", zegt Van der Laan. Volgens CDA-fractielid Van der Vlugt kunnen de bewoners misschien ook hun auto plaatsen op het Toepad dat tegenover de huizen ligt. „Want mensen willen het liefst de auto voor de deur en zo min mo gelijk lopen." Van der Laan zegt in goede sfeer met de buren naar een oplossing te zoeken. „Als de gemeente niet snel maatre gelen neemt, dreigen de bewoners maatre gelen te nemen. Zo willen zij paaltjes plaat sen vanwaar de uitritten en de berm van de bewoners duidelijk zichtbaar worden en niet langer bruikbaar zijn voor parkeer- doeleinden", aldus Van der Laan. Wethouder Geenjaar geeft aan dat de La gewaard geen ruimte biedt voor extra par keergelegenheid. „Ook gezien het tekort dat de gemeente op dit moment heeft, is het onmogelijk om geld uit te trekken voor een nieuwe parkeerplaats. met een groepje jongens op de tennisbaan op de netten stond de springen. Volgens de Alphe- naar zwaaide hij toen enkele malen met het tennisracket langs het gezicht van de jongen. Deze laatste zegt echter twee keer geraakt te zijn door het racket. Daarbij liep hij bloeduit stortingen op aan pols en ach terhoofd. Een vriendje bevestigt de le zing van de jongen. Hij vertelde de politie dat hij had gezien hoe de 54-jarige man opzettelijk met het racket sloeg. Volgens de Alphenaar was het vriendje tijdens het incident helemaal niet in de buurt en legde hij een valse verklaring af. „Ik ga toch niet een jongen slaan met een Jacobswoude handhaaft samenwerking hoogmade janneke de jonge Burgemeester en wethouders van Jacobswoude zijn niet van plan de samenwerking met minister Netelenbos te verbre ken. Maandagavond pleitte de commissie ruimtelijke orde ning er unaniem voor om het HSL-convenant uit te stellen en daarmee een protestfunc tie af te geven naar de minis ter. B en W willen daar echter nog mee wachten. „Wij zien mogelijkheden die meer effect hebben", aldus wethouder Haasbroek. Gisteren hebben B en W in hun vergadering gesproken over mogelijke acties die de zevenenhalf of tien meter ho ge pergola bij Hoogmade moet voorkomen. Die pergola ontstaat door de kruising van HSL en A4. De jarenlange lob by voor een verlaagde snelweg ten spijt koos Netelenbos on langs toch voor een hoge krui sing. B en W willen nu naar hardere acties grijpen, maar Haasbroek laat nog niets los over de vorm daarvan. Wel is duidelijk dat het iets moet zijn dat de aandacht trekt, volgens burgemeester Van Beek wel licht 'iets met kinderen'. Voor de actie neemt Jacobswoude een professioneel bureau in de arm. Het gemeentebestuur voert gesprekken met twee re clamebureaus. Voor de opschorting van het convenant vinden B en W het nog te vroeg. Haasbroek: „Dat heeft niet onze eerste aan dacht. Eigenlijk is dat ook een soort wanhoopsdaad. Het werk aan de HSL is begonnen en gaat toch wel door, ook als wij dat convenant niet opstu ren. Waarschijnlijk merkt Ne telenbos pas na een half jaar dat het ontbreekt, als de werk zaamheden al volop bezig zijn." CDA'er Grovenstein, die het opschorten maandag in de commissie voorstelde en daar raadsbreed steun voor kreeg, is teleurgesteld over de beslis sing van het gemeentebe stuur. „Als we dat convenant opschorten, geven we duide lijk aan dat de maat vol is. Ne telenbos heeft een houding van 'ik doe wat ik vind dat goed is, en voor de rest kop pen dicht', Nou, dan zeggen wij de bestuurlijke samenwer king op." Grovenstein twijfelt sterk aan de actiebereidheid van de wethouder door zijn uitspraak dat het uitblijven van het con venant geen effect heeft. „Ik denk dat hij z'n nek niet ver genoeg uitsteekt. Dat conve nant heeft wel degelijk beteke nis. We hebben er niet voor niets zoveel aandacht aan be steed." De CDA'er wil dat er volgende week een extra raadsvergadering wordt be legd. „Ik wil raadsbreed dis cussiëren over hoe we verder gaan, zodat de stappen die het college zet, breed gedragen worden." Grovenstein neemt daarom contact op met bur gemeester Van Beek. iveede verdachte steekpartij opgepakt hen aan den run De politie heeft een tweede verdachte opge- I t op verdenking van betrokkenheid bij een steekpartij inAl- I en aan den Rijn. Hij legde volgens de politie een andere ver- Ving dan de eerste opgepakte verdachte af over de vechtpar- Zondagochtend vroeg liepen twee Alphenaren bij winkel- itrum De Herenhof aan het Dijkslootpad steekwonden in irc n buik op. Volgens de politie waren er ongeveer vijf mensen 1111 trokken bij de vechtpartij. M ia 9uw CBK maand vertraagd hen aan den run Het in aanbouw zijnde Centrum Beeldende nst bij de Adventskerk wordt enkele weken later opgeleverd j i de geplande datum 14 juli. De oorzaak is een verlate leve- gen productie van de houten spanten. Om de vertraging niet e zeer uit de hand te laten lopen, werken de bouwvakkers in bouwvak door. De nieuwe opleveringsdatum is gesteld op 11 gustus, zo laat I. de Vries, projectmanager van het projectbu- MAB weten. 7.1 dd zuinigingsdebat in Alphen et en welzijn moeten buiten schot blijven bij de be- ïigingen in Alphen aan den Rijn. In de commissiever- ering van gisteravond noemden veel fracties posten irt irop de gemeente, die voor het eerst sinds jaren geld irtkomt voor de lopende uitgaven, niet mag beknib- in. Tijdens een extra lange vergadering hakt de ge- faenteraad volgende week aan de hand van bezuini- be ;svoorstellen van het college van B en W knopen maan den run»langrijk vindt. De voorstellen die B en W doen om de komen de jaren 1,2 tot 4,5 miljoen gul welzijn van ouderen en den te besparen zijn niet op eren en vluchtelingenop- één specifiek onderdeel. Ze wil lijn belangrijke items voor len op veel verschillende pos- CDA, Groenlinks en ten kleine beetjes geld terugver - /GPV. De PvdA wil verder dienen. lacht voor veiligheid en on- Wethouder Lyczak had nog jjj" lijs. De WD-ers pleiten niet van alle suggesties de fi- een evenementenhal voor nanciële gevolgen laten uitwer- ten. ken. Sommige partijen klaag- uk de afschaffing van den dat het daardoor onmoge- {j lolzwemmen kwam ter lijk is om keuzes te maken, ke. Volgens wethouder Da- „Gebrek aan visie", zei PvdA-er s daaraan steeds minder Zandvliet. Maar Lyczak vindt aefte omdat veel kinderen het logischer dat de raad eerst Dnge leeftijd al leren zwem- zegt welke voorstellen direct af- Bovendien kost het veel vallen en welke het college ver- Je bent een halve middag der moeten bekijken. „Anders aan een uurtje zwem- is het zonde van het werk, ter wijl er al personeel tekort is." jre prioriteiten die de fracties En tegen Zandvliet: „U heeft nen, komen grotendeels gebrek aan durf, durf om te kie- een met wat het college be- zen." De politie heeft gisteren drie verdachten aangehouden die in de nacht van vrijdag op zater dag betrokken waren bij een ru zie op de President Kennedy- laan in Alphen aan den Rijn. Het gaat om een 16-jarige en twee 17-jarige Alphenaren. Een 18-jarige Alphenaar werd eer der al aangehouden en de vijfde verdachte is nog niet gevonden. De vijf schopten en sloegen in de bewuste nacht drie mannen afkomstig uit Alphen aan den Rijn, Rijnsaterwoude en Leider dorp. Geen behoefte aan reorganisatie functionarissen die in het plan De BV Ter Aar 2005 het mid denkader vormen. Wel signa leert zij dat die operatie, waar voor het college de gemeente raad een krediet van 3,8 miljoen gulden vraagt, haaks staat op de vorige reorganisatie. „Deze be weging is wel erg groot", zegt Nieuwkoop. „Het was destijds een bewuste keuze om zonder middenkader door te gaan. Ik begrijp best dat geen bedrijf meer in de rust van dertig jaar geleden kan werken, maar wij zitten eindelijk in wat rustiger vaarwater. Om onze zorg over een nieuwe reorganisatie te ui ten hebben wij dit signaal gege ven." Door het negatieve advies van de OR moet het gemeente bestuur de uitvoering van de plannen dertig dagen opschor ten. In die tijd kan de onderne mingsraad beslissen om naar de ondernemingskamer te stap pen en een voorlopige voorzie ning te vragen, wat nog meer vertraging oplevert. Nieuwkoop sluit zo'n stap niet uit, maar wil de zaak niet op de spits drijven. De OR laat eventuele verdere stappen afhangen van het ge sprek van aanstaande vrijdag met Lyklema. De waarnemend- burgemeester was vanmorgen niet bereikbaar voor commen taar. tim brouwer de koning De ondernemingsraad van Ter Aar gaat niet akkoord met de reorganisatieplannen van het gemeentebestuur. Hij bracht deze week een negatief advies uit over het plan om voor 3,8 miljoen gulden onder meer een middenkader met zes 'zware' sectordirecteuren naar het ge meentehuis te halen. Hoewel de OR nog niet had ingestemd met de wervingsprocedure, stond er zaterdag al een grote personeelsadvertentie in een landelijk dagblad. Om uit de impasse te komen heeft waar nemend-burgemeester Lykle ma de OR uitgenodigd voor een gesprek. OR-voorzitter Nieuwkoop heeft vooral moeite met de snelheid waarmee reorganisa ties elkaar opvolgen in het ge meentehuis van Ter Aar. Vorig jaar haalde Lyklema drie 'chefs met lef binnen, die onder de gemeentesecretaris de top van de ambtelijke organisatie vor men. Met hun komst verdween het oude middenkader, dat het gemeentebestuur nu, zij het in een andere vorm, weer terug wil. Nieuwkoop benadrukt dat de bezwaren van de OR zich niet alleen richten op de zes nieuwe roelofarendsveen De openbare basisschool Elc kerlyc aan de Rembrandt van Rijnsingel in Roelofarendsveen krijgt er een lokaal bij. Het wordt een tijdelijk lokaal dat minstens tot 2005 nodig is. On derzoek in de gemeente wijst dat uit. Het lokaal is in septem ber klaar voor gebruik. Het bestuur van de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade (SSBA) diende in fe bruari al een verzoek in bij de gemeente voor een permanent schoollokaal. Volgens de ge meente is daaraan echter geen behoefte. Mocht die behoefte toch groter zijn dan gedacht, dan is er geen probleem. Het lokaal is namelijk van zodanige kwaliteit dat het ook na 2005 nog kan worden gebruikt. De gemeente betaalt het lo kaal dat ruim twee ton kost. Voor stoelen, tafels en leermid delen legt de gemeente nog eens 30.000 gulden op tafel. Burgemeester en wethouders hebben de firma Verlaat Har- dinxveld inmiddels een bouw opdracht gegeven. In augustus moet de gemeenteraad nog of ficieel akkoord gaan. persbureau cerberus Ondanks zijn hardnekkige ont kenning krijgt een 54-jarige Al phenaar straf voor de mishan deling van een twaalfjarige jon gen op de tennisbaan. Gisteren veroordeelde de Haagse politie rechter Kramer de man tot een boete van 500 gulden. De Al phenaar zei echter dat hij zich liever tien dagen laat opsluiten dan dat hij betaalt. De boete is gelijk aan de eis van officier van justitie Horstman. De Alphenaar kreeg het op 18 april vorig jaar na afloop van een potje tennis aan de stok met de twaalfjarige jongen. De ze wekte zijn ergernis omdat hij tennisracket. Dat is inferieur", zei de man, „Ik ben als leraar in het voortgezet onderwijs uitste kend tegen frustraties be stand." De politierechter zei dat de man op grond van zijn beroep juist behoort te weten dat hij niet mag slaan. De mishande ling achtte de rechter bewezen op grond van de verklaringen van de twee jongens en de con stateringen van de arts. „Een boete is gebruikelijk. Ik kan niet anders", zei de rechter. „Ik vind het niet verstandig als u kiest voor tien dagen vervangende hechtenis en adviseer u er nog eens met enige mensen over te praten." ■k I rijwilligers kunnen van Rijnwoude weer een eiende gemeente ma ai Jacobswoude schakelt ?n duur bureau in om prominenter op de ei landkaart te komen. lit 'ij' Sloop "j woude heeft te weinig M itenaren. Da's een lastig op isen probleem, ontdekken Is meer gemeentebesturen ederland. Bij de ene eente slepen ze prijzen in acht voor de prachtige oneelsadvertenties, andere i eenten betalen grif aan ,3 lijke ambtenaren. Maar dat handenvol geld en daarvan it Rijnwoude nou net tekort. J dat moet goedkoper. 5 tkkig kan het nu gratis bij het lumineuze idee van CDA-raadslid Hollander: imel een horde vrijwilligers I Die kunnen net zo goed als itenaren parkeerbonnen jij taijven, f emmingsplannen wijzigen :er' uilnis ophalen. ander is verrukt over zijn 1st: origineel en lekker nl delig. Helaas voelen andere sleden er niets voor. Die e de PvdA-fractie al om zich '8 i meppen met een waslijst :n kritische vragen. 'Is het niet rijd met de mensenrechten, die zwoegende tenaren-voor-spek-en- en niet te betalen? En zijn J secundaire idsvoorwaarden wel goed n geld?' I zelfsprekend maken de woudse ras-socialisten zich 1 en om de 'omstandigheden van het tjesvolk. Dat stamt nog uit 1 jd dat zij er bezield voor iten om die een beetje swaardig te maken. Zoals edakpannenfabriek Nieuw klust, waar het gepeupel geen honderd jaar geleden een schamel loon van opkomst tot Ondergang in onmenselijke 'eraturen dakpannen Bijdragen van Saskia Buitelaar, Janneke de Jonge, Tim Brouwer de Koning flitst die hogesnelheidstrein allang over de verfoeide pergola heen en liggen de bewoners van Hoogmade 's nachts te schudden in hun bed. Er is een manier die veel sneller is: Jacobswoude schakelt een professioneel bureau in. De medewerkers van dat reclamebureau lachen in hun vuistje. Nog nooit hadden zij hun geld zó snel binnen. De opdracht 'Jacobswoude wil zichzelf onder de aandacht brengen van de landelijke media' is voor hen een eitje. En wij maken het nog wat gemakkelijker voor die mediaprofessionals. Hier komen de faxnummers: NOS Journaal 035-6218870; RTL Nieuws 035-6718505; Algemeen Dagblad 010-4066969; de Volkskrant 070-3605659. Titanic Nico Schoof kent zijn klassieken. Dreigt er onheil in zijn gemeente, dan zet de Alphense burgemeester meteen een dweilorkest in. Tenslotte bleven de muzikanten op de Titanic ook spelen tot het water hun tot aan de lippen was gestegen. Maar net als op de Titanic was de muzikale truc afgelopen vrijdag na enkele uren uitgewerkt. Zo lang het inderhaast opgetrommelde orkest muziek maakte, was het na de voetbalwedstrijd Nederland-Denemarken gezellig op de President Kennedylaan. Maar tijdens de eerste de beste dweilpauze sloeg de vlam alsnog in de pan. Zo moest de Mobiele Eenheid er toch weer aan te pas komen. Maar Nico laat zich niet zo gauw uit het veld slaan en hoopt op een herkansing. Stel dat een samenscholingsverbod vanavond bij de volgende Oranjewedstrijd geen soelaas biedt, dan stuurt hij een blik andere muzikanten naar de plaats des onheils. Geen Titanic-strijkje, geen dweilorkest, maar - Nico kent zijn klassieken - de Koninklijke Marinierskapel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19