Rooie Buurt hoeft mogelijk niet pla 'Nu is het een mooie herinnering aan Aart' SP vindt dat Zuid-Holland weer bankiert Duin Bollenstreek Meer worj flink grote h Noordwijkerhout werft zich su Geen plek voor parkeergara; bij Spinozalaan in Rijnsburg Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 41,00 WOENSDAG 21 JUNI 2000 Bouw Palace Hotel gaat 's nachts door noordwukDe werkzaamheden aan het nieuwe Palace Hotel aan het Picképlein in Noordwijk gaan binnenkort ook 's nachts door. Dat betekent dat de bouwplaats \lvordt verlicht. Strikt ge nomen mag dat niet, maar de gemeente Noordwijk wil aanne mer De Raad Bouw vrijstelling geven. Nadat drie vloeren in de parkeergarage zijn gestort, moeten de vloeren zijn afgewerkt voordat het beton droog is. 's Nachts werken is dan nodig om niet in tijdsproblemen te komen. Geluidsoverlast verwacht de gemeente niet. Wanneer de werkzaamheden in de kleine uur tjes gaan plaatsvinden, hangt af van onderaannemers, en van het weer. Twee dagen van tevoren krijgen de omwonenden een brief thuis. Bezwaren tegen theater afgewezen noordwuk Na lang wikken en wegen heeft de gemeente Noordwijk beslqten geen gehoor te geven aan de bezwaren te gen de komst van een theater met achttien appartementen aan het Wantveld. Omwonenden beschouwen het theater als 'een mooi gebouw op een lelijke plek'. Vooral de achttien apparte menten vinden zij te veel van het goede. Begin mei hebben zij hun hun bezwaren kenbaar gemaakt tijdens een hoorzitting, maar B en W hebben het advies gekregen er geen gehoor aan te geven. Eventueel verminderd uitzicht weegt niet op tegen het algemeen belang dat komt kijken bij de bouw van theater en woningen. Boete voor klap in De Smoezer den haag/noordwukVoor het uitdelen van een klap in café De Smoezer in Noordwijk is een 22-jarige Noordwijker gisteren ver oordeeld tot een boete van zeshonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De door de politierechter in Den Haag op gelegde boete is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De Noordwijker haalde op 17 oktober 1998 tijdens een avondje stappen plotseling uit naar zijn vriend. Die liep daarbij een losse tand op. De tandarts heeft de tand inmiddels weer vastgezet. Ondanks de klap zijn de twee trouwens vrienden gebleven. Geen publicatiebord op Marktplein noordwijkerhout» Er komt geen gemeentelijk informatiebord te staan op het Marktplein in Noordwijkerhout. CDA'er Vasten- houdt had graag gewild, dat er leuke en nuttige nieuwtjes mid den in het dorp op een groot bord te lezen zouden zijn, maar wethouder Knapp gaf gisteravond tijdens een commissieverga dering aan er geen heil in te zien. „Het past niet in de vormge ving van het Marktplein. Bovendien moet je zo'n bord ook actu eel houden. Dat is veel werk." Voor Vastenhoudt was de ge dachte erachter dat veel mensen op deze locatie - zittend op een bankje - met elkaar de stand van zaken in het dorp zouden kunnen bespreken. Vroeger waren er ook van dit soort borden, waarop bijvoorbeeld stond aangegeven wanneer er trouwerijen waren. Knapp zag meer in een website van de gemeente op in ternet. Overigens is zo'n site al lange tijd in voorbereiding, maar nog steeds niet on-line. Aanranding in duinen Noordwijk noordwuk In de Noordwijkse duinen is gisteravond een jog gende vrouw overvallen. Zij liep over het Laantje, toen ze plot seling door een ongeveer 30 jaar oude man werd aangevallen. Tijdens de worsteling die volgde, wist de vrouw haar belager aan het oor te verwonden. Op een gegeven moment zag de vrouw kans hard weg te rennen. De politie heeft de aanrander nog niet kunnen aanhouden. Inbreker doet twee pogingen katwuk Een inbreker heeft gisteren geprobeerd in twee Kat- wijkse huizen een kraak te zetten. De man deed een poging in een woning aan de Regulus en bij een huis aan de Saturnus. In beide gevallen sloeg hij op de vlucht toen hij door de bewoners van de huizen werd gestoord. Boete voor slaan Noordwijkse vriendin den haag/noordwuk Een 36-jarige Hagenaar is gistermiddag voor mishandeling van zijn Noordwijkse ex-vriendin veroor deeld tot een boete van vierhonderd gulden. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De man heeft be kend dat hij op 17 oktober van het vorig jaar zijn toenmalige vriendin van de trap heeft geduwd. De vrouw belandde met haar hoofd tegen een salontafel en liep daarbij letsel op. De man bekende de mishandeling en zei slechts te hopen dat hij zijn kinderen weer snel te zien krijgt. Grondige, maar dure opknapbeurt van karakteristieke huizen noodzakelijk De karakteristieke Rooie Buurt in Katwijk wordt mogelijk niet gesloopt. Het blijkt in ieder geval bouwtechnisch mogelijk om het wijkje, na een grondige renovatie van de ruim tweehonderd huizen, nog minimaal 25 jaar te laten voortbestaan. De Katwijkse Bouwvereniging (KBV) en de gemeente, die de Rooie Buurt graag willen behou den, gaan nu de financiële haalbaarheid van het renova tieplan onderzoeken. De opknapbeurt van de Rooie Buurt kost bijna zestig miljoen gulden. katwuk «peter blokdaarom samen met de gemeen te onderzoeken of het op de ,,Bij ons is er wel de wil, maar een of andere manier toch fi niet het geld", zegt directeur K. nancieel haalbaar is om de Kunst van de KBV. „Wij gaan Rooie Buurt uiterlijk in zijn hui dige vorm te behouden. Niet al leen onze huurders maar eigen lijk heel Katwijk is gehecht aan de Rooie Buurt. Voor Katwijk heeft het wijkje dat in 1917 op duinzand is gebouwd een grote emotionele - en ook een cul tuurhistorische waarde. Daar om willen we alles op alles zet ten om de wijk te behouden, maar daar is wel geld voor no dig, veel geld." Volgens Kunst ligt het op be drijfseconomische gronden voor de hand om de huidige huizen te slopen en daarvoor in de plaats nieuwe te bouwen. „Dat is goedkoper. Want in het huidige renovatieplan worden nieuwe woningen in een oude jas gestoken. Alleen de gevels en de opvallende rode daken blijven namelijk de renovatie behouden. De rest wordt volle dig nieuw gebouwd. De wonin gen staat eveneens een nieuwe indeling te wachten." Met zo'n tien miljoen gulden in de kas en tussen nu en tien jaar meer vooroorlogsbezit dat aan vervanging toe is, is de fi nanciële positie van de KBV niet zodanig dat het renovatie plan zonder meer kan worden uitgevoerd. De KBV verwacht daarom (financiële) steun van de gemeente, waarmee ze om te tafel gaat om te kijken hoe het plan toch kan worden ver wezenlijkt. De gemeente komt de KBV waarschijnlijk tegemoet door uit het Stimuleringsfonds een nog onbekend geldbedrag tegen een lage rente aan de wo ningbouwvereniging uit te le nen. Maar daarover moeten nog gesprekken worden ge voerd. De huizen in de Rooie Buurt kunnen volgens de KBV gere noveerd worden, waant voor een periode van min 25 jaar weer kunnen wi bewoond. Datzelfde eveneens uit een haal 0' heidsonderzoek dat de tectengroep Delfshaven iip dracht van de woningbouns eniging heeft uitgevoerd. Voor de huurders van d( zen in de Rooie Buurt, middels per brief zijn gé meerd over de toekomsi"1 nen van de KBV, wordt v|u dag 28 juni tussen 17. 19.00 uur een inloopmidd houden. den haag/valkenburg robbert minkhorst Voor zandwinning in het Val- kenburgse Meer heeft Van Her waarden Beheer 19,5 hectare grond nodig. Kosten: ruim 3,5 miljoen gulden en de provincie Zuid-Holland financiert dat be drag het Hillegomse bedrijf voor. Volgens de statenfractie van de Socialistische Partij is provincie daarmee weer aan het gewraakte bankieren gesla gen. Verantwoordelijk gedepu teerde Huizer zegt: „Dan kun je dlles wel bankieren noemen." Van Herwaarden mocht tot in 1997 zandwinnen in het Oos- terduinse Meer bij Noordwij kerhout. Sinds dat niet meer kan, is onderhandeld over com pensatie voor het bedrijf uit Hillegom. Dat was drie jaar ge leden namelijk de afspraak: het bedrijf mocht zijn broodwin ning elders voortzetten. De pro vincie en Van Herwaarden wer den het onlangs eens over een nieuwe overeenkomst: het be drijf krijgt weer de ruimte in het Valkenburgse Meer. De wijze waarop dat akkoord is samengesteld kan bij de SP niet door de beugel. De provin cie koopt zelf 14,5 hectare, en 'geeft nog eens 4,5 hectare ca deau', grond die Zuid-Holland al bezat ter waarde van onge veer een miljoen gulden. „Uit de zandwinning moet de lening worden terugbetaald", zegt de socialistische fractie. „Wij be grijpen niet waarom de provin cie het bedrijf de grond niet laat aankopen via een commerciële lening." De SP ziet wel een belangrijk voordeel voor Van Herwaarden. „Zuid-Holland verstrekt het krediet nu door zelf een lening aan te gaan en daarmee de grond voor Van Herwaarden te kopen. Dat is voor het bedrijf voordeliger, omdat het renteta- valkenburg rob onderwj Het Valkenburgse Meer wordt flink uitgebreid ten behoeve van zandwinning. In de toekomst gaat het meer een belangrijke recreatietaak vervul len. foto dick hqgewoning rief bij overheidsleningen lager is. Daarmee draagt de provincie echter ook het risico, wanneer het zandwinbedrijf onverhoopt niet kan terugbetalen." De SP vindt dat de provincie genoeg voor Van Herwaarden heeft gedaan, door al toe te staan dat de onderneming in het Valkenburgse Meer zand gaat winnen. „Die compensatie is voldoende. Kredietverstrek king en schenking van grond hoeven daar niet bij te horen. De provincie moet geen bank voor een bedrijf spelen." „Door dat zo weer te geven, wordt de suggestie gewekt alsof het iets te maken heeft met wat vorig jaar is gebeurd", reageert gedeputeerde Huizer, doelend op de Ceteco-affaire. „Maar dat is helemaal niet aan de orde." De SP moet de overeenkomst tussen de provincie en Van Herwaarden toch heel anders zien, legt de bestuurder uit. „Toegegeven", zegt Huizer, „de constructie van de transactie is niet alledaags. Mogelijk zou je in een blanco situatie van een rol als bank kunnen spreken." Zandwinning in het Oos- terduinse Meer is evenwel on mogelijk gemaakt, mede door toedoen van de provincie. Op grond van een oude afspraak uit de jaren zestig mag Van Herwaarden zandwinnen in Zuid-Holland. Het bedrijf dien de dus iets terug te krijgen. „Anders waren er ongetwijfeld schadeclaims gekomen. En daarbij komt: we hebben ook een taakstelling. De provincie moet ervoor zorgen dat binnen haar grenzen genoeg zand wordt gewonnen." De provincie eist dat he creatief belang van hel kenburgs Meer wordt vi gesteld. Voordat het z; winningsbedrijf Van waarden begint aan de breiding van het zandwi i bied - waardoor het automatisch flink wordt - moeten de rail het smalspoor en het pad om het meer woi verlegd. Alleen onder voorwaarde gaat de proirt cie akkoord. Het restaurant Shootei het Smalspoormuseum de boorden van het Va]en burgse Meer blijven bel gs den. Om meer zand te nen, beslist de vandaag of het meer 19,5 hectare mag woi1* uitgebreid. De verwaclir is dat er groen licht v gegeven voor de plannen Het Valkenburgs I breidt uit in de richting Wassenaar. De strook li tot camping Maaldrift Crovincie onderhandelt oeren over de aankoop e land. Die onderhandeliiff verlopen in een aantal g len stroef. „Maar als er daag toestemming 1 voor de zandwinning, d; er meer ruimte voor oi handelen", aldus woordvoeder van Zuid- land. Als Van Herwaarden reerd is met de zandwim dan wordt het Valkenb Meer ingericht als recre gebied. Met een event bebouwing van vliegk Valkenburg in het verse krijgt het meer een belai ke recreatiefunctie. •i| dis Leimuidens gezin speelt hoofdrol voorlichtingsfilm over syndroom van Down en Alzheimer noordwuk/leimuiden natasja augustinus „Ik denk dat negentig procent van de bevolking niet weet dat mensen met het syndroom van Down aan Alzheimer kunnen leiden." Wijnie Kloek geeft met deze zin aan waarom ze heeft meegewerkt aan de film 'ver dwaald in de tijd'. De film is ge maakt op het terrein van zorg centrum Willem van den Bergh in Noordwijk. Er zijn inmiddels al meer dan honderd video's verkocht. Hoofdrol in de film spelen Wijnie Kloek uit Leimuiden en haar zwager Aart Kloek. Dertig jaar lang heeft Wijnie voor haar zwager gezorgd. Hij had het syndroom van Down en heeft in verschillende instellingen ge zeten. De laatste tien jaar kreeg Aart steeds meer last van Alz heimer, waardoor hij naar het zorgcentrum Willem van den Bergh in Noordwijk ging. Wijnie wijst naar een foto van Aart aan de wand. De foto laat een verzorgde man zien van zo'n 40 jaar oud, met kort ge knipt haar en een klein baardje. „Dat was vlak voordat hij de te kenen van dementie begon te vertonen. Toen was hij nog een ondeugend mannetje", zegt Wijnie lachend. Aart kwam uit een gezin van dertien kinderen. Toen bleek dat hij het syndroom van Down had, konden zijn ouders niet langer voor hem zorgen. Lub bert Kloek, de man van Wijnie, vertelt: „Toen hij in de Willem van den Bergh werd geplaatst, zochten we hem nauwelijks op. In een gezin met zoveel kinde ren was het moeilijk om alle aandacht te verdelen." Toen Wijnie 34 jaar geleden Lydia van der Linden, pedagoog bij de Willem van den Bergh, geflankeerd door Wijnie Kloek en haar man Lubbert, met de video over Aart. foto henk bouwman trouwde met Lubbert wilde ze heel graag zijn broer eens op zoeken. „Ik was gelijk helemaal weg van Aart. Hij wist altijd ie dereen voor zich te winnen en stond graag in the picture. Maar niet op een vervelende ma- Vanaf toen kwam hij zes keer per jaar een lang weekeinde naar Leimuiden samen met zijn vrienden Pannie en Ruud, die ook in de Willem van den Bergh woonden. „Die tijden waren fantastisch. Wel heel druk, maar ik was ze aardig de baas." Haar man had ze wat minder in de hand, maar vond het erg leuk dat hij zijn broer weer te rug had. „Alleen namen ze bij na niets van 'broer' aan", zegt Wijnie. „Ja, alleen zijn bier. Ze wisten dat als mijn man thuis kwam, dat ze een biertje moch ten. Dat was echt hun hele le ven. Zodra Lubbert thuis kwam, renden ze naar het krat." Fasehuis Toen Aart 35 jaar oud was, is hij overgeplaatst naar een fasehtiis in Noordwijk. Dat zijn drie hui zen aan de Uitvaltij, die ze zijn omgebouwd tot twee wonin gen. Hierin wonen twee groe pen van negen mensen plus een begeleider die er 's nachts bijblijft. Aart werd op een gege ven moment ook geselecteerd om naar dit huis te gaan. „Zon der Pannie en Ruud, dat vond hij wel erg. Maar Aart kon zelf eten en douchen en op deze manier kon hij mee leren draai en in de gewone maatschap pij." Aart heeft hier vijf jaar ge woond, maar toen begon hij weg te lopen en andere tekenen van dementie te vertonen. Hij moest terug naar de verpleegaf- deling van de Willem van den Bergh. Daar zakte hij langzaam aan verder weg. In de laatste levensmaanden van Aart besloot een team van de Willem van den Bergh een informatieve videofilm te ma ken over het syndroom van Down en dementie. „Meer dan de helft van de bewoners in ons zorgcentrum is ouder dan vijf tig jaar. Wij krijgen dan ook steeds meer te maken met de mentie", zegt Wijnie Kloek uit Leimuiden en haar zwager Aart Kloek. Lydia van der Linden, pedagoog bij de Willem van den Bergh. „Er was al een film over, maar wij vonden dat wij de ervaring en middelen had den om een betere film te ma ken en dat is goed gelukt. Er zijn al meer dan honderd vi deobanden verkocht." Als we de videofilm bekijken, glundert Wijnie bij het zien van Aart. „De eerste keren was het heel emotioneel om terug te zien. Vlak voordat de film hele maal gemonteerd was, is Aart (52) namelijk overleden. Maar nu zie ik het als een hele mooie herinnering aan hem." In het begin twijfelde Wijnie om mee te doen. Maar zij heeft er geen moment spijt van ge had. „Ik wil mensen laten zien wat er gebeurt wanneer iemand met het syndroom van Down dement wordt. Maar ik wil mensen ook duidelijk maken wat je doet als bezoekvrijwillig- ster bij de Willem van den Bergh." Ook nu Aart overleden is, gaat Wijnie nog één keer in de twee weken naar het zorgcen trum om een bezoekje te bren gen aan Pannie. „Het is gewoon hartstikke leuk om te doen en die mensen zijn zo blij je te zien. Natuurlijk is het wel moei lijk als ze je niet meer herken nen, maar ik zou niet meer an ders willen." Afdelingen in zomer minder vaak open door personeelsgebrek noordwukerhout monique witteman De afdelingen ruimtelijke ordening en bouw en woningtoezicht van de gemeente Noordwij kerhout zijn tijdens de zomermaanden minder vaak geopend. Een groot personeelstekort dwingt het gemeentebestuur ertoe om deze maatregel te nemen. Te veel werk blijft op het moment liggen en ook kunnen de taken vaak niet met alle zorg worden uitgevoerd. Op de beide afdelingen is een behoorlijke achterstand in werk ontstaan, meldde burgemeester Andel gisteravond tijdens een commissievergadering. Op alle mogelijke manieren is al geprobeerd om mensen trekken, maar ze komen niet. Adverteren vacatures, meer geld bieden, mond-tot-im reclame, het werkt allemaal niet. „Wat w gaan doen, is een absolute noodmaatregel, dus Andel. Op welke tijden het gemeente wel open blijft, kon hij nog niet zeggen, kijken we op het moment naar. Het kan zijt burgers op deze manier hun neus stoten, schien wel dat ze kwaad worden als ze niet den geholpen. Dat moet dan maar. We kui niet anders dan de tering naar de nering ten." De gemeente maakt dé nieuwe openi tijden zo snel mogelijk bekend. runsburg peter van egmond Er komt geen parkeergarage in het nieuwbouwplan Electra- Brandt, aan de Rijnsburgse Spi nozalaan. Dit ondanks zorgen van bewoners dat er te weinig parkeerruimte zou kernen in het gebied, waar nu al een te kort is aan plekken om de auto neer te zetten. Er blijkt niet ge noeg ruimte te zijn om een par keergarage in te passen. Als al ternatief wil de gemeente meer parkeerplaatsen aanleggen dan aanvankelijk gepland. Er komen dertig woningen in het Elektra-Brandt-gebied, tus sen Langevaart en Spinozalaan. De gemeente gaat uit van 1,5 parkeerplaats per woning: 45 parkeerplaatsen dus. Op grond van het feit dat de woningen voor ouderen en starters zijn bedoeld, zou één parkeerplaats per woning al genoeg zijn. De gemeente bouwde al een reser ve in door aanvankelijk de norm op 1,25 te stellen, maar kiest nu toch voor 1,5 om de wijkbewoners tegemoet te ko men. De ruimte hiervoor is gevon den door de bergingen niet naast de woningen, maar in een kelder onder het complex te plaatsen. De vrijkomende grond wordt parkeerplek. En niet zonder reden, want alleen al aan de Langevaart wordt uit nood veelvuldig foutgepar- keerd. De nieuwe woningen komen in een appartementengebouw van drie lagen met bovenop twee pentouses, en daarbij drie pentouses. Dat ligt grotendeels achter de huizen aan de Spino zalaan ligt, terwijl de kop op de hoek van Langevaart en Spino zalaan komt. De ontsluiting wordt geregeld via de Spino zalaan. Omwonenden hadden liever een ontsluiting via de I vaart gehad, omdat ei schoolkinderen van de Ite zalaan gebruik maken. omdat op het kleine stukjf gevaart nu al vijf wegeri sluiten, zou een zesde de tie onoverzichtelijk makei js| vendien moet de Lang een ontsluitingsweg v voor het Rijnsburgse cei Verder is een aantakking Spinozalaan veiliger en zichtelijker in te richten. Fietsers en voetgangei gen wel een toegang Langevaart, waai van ooi bulance en brandweer kunnen maken. De gen jjj hoopt dat de gereforn »e kerk toestemming wil gev 2e; langzaam verkeer én hul) W( sten ook via het terrein v er kerk mogen rijden. Maai ;o over wordt nog overlegd. De laatste plannen binnenkort ter inzage.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18