Geloof Samenleving Nederlandse baptisten tegen vrouw op kansel 'Voor priester-dichter rest slechts vergetelheid Kinderen van één Vader Italiaan protestan wél vo< homofest WOENSDAG 21 JUNI 2000 VANDAAG O-I Vandaag 37 jaar geleden, op 21 juni 1963, werd 1 Giovanni Battista Montini (1897 - 1978) tot 1H2LJ paus Paulus VI gekozen. Hij ging de geschie denis in als de 'verscheurde paus', die z'n ui terste best deed links en rechts binnen de kerk te verzoe nen. Na de dood van Johannes XXIII werd hij, in een con claaf van nauwelijks twee dagen, tot paus gekozen. Op 21 juni 1568 stierf de heilige Aloysius van Gonzaga, een jezuïet met een extreem kuisheidsideaal. Hij droeg zelfs een hoge kraag om te verhinderen dat hij ooit een vrouw recht zou moeten aankijken. Musical over heilige van Lourdes nootdorp Ruim honderd Nederlandse vrijwilligers die helpen bij bedevaarten naar Lourdes hebben een musical over de heili ge Bernadette gemaakt. Aan haar zou Maria zijn verschenen in de Zuid-Franse plaats. De musical wordt op 15 juli in de Berna- dettekerk in Lourdes voor ongeveer 1800 pelgrims opgevoerd. Op zaterdag en zondag vinden in het Brabantse Oosterhout drie try-outs plaats. De organiserende stichting Aquero wil met de musical fondsen werven om bedevaarten naar Lourdes te kun nen subsidiëren. Aquero is de naam die Bernadette Soubirous (1844-1879) gaf aan de vrouw die haar in 1858 achttien maal verscheen. Van Luyn benoemt gedelegeerde rotterdam Bisschop Van Luyn van Rotterdam heeft P. Schuur- mans uit Gouda benoemd tot bisschoppelijk gedelegeerde voor de permanente diakens. Schuurmans (54), die zijn functie van ziekenhuispastor in Delft blijft uitoefenen, wordt namens de bisschop verantwoordelijk voor de begeleiding van kandidaten tot het diakenambt. Van Luyn heeft verder M. Thomassen en W. Bakker benoemd tot leden van het kathedraal kapittel, het be langrijkste adviesorgaan van de bisschop. Nieuw oecumenisch orgaan in VS new york De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) overweegt een nieuw oecumenisch orgaan op te richten, waartoe ook de rooms-katholieken, pinksterkerken en behoudende evangeli sche kerkgenootschappen behoren. Dat zou inhouden dat de NCC na ruim vijftig jaar wordt opgeheven. „Het is tijd om ons eigen bestaan ter discussie te stellen. Misschien hebben we een nieuwe naam en een nieuwe visie voor de nieuwe eeuw nodig", aldus secretaris-generaal Robert Edgar. Grieks-orthodoxe kerk betoogt weer athene De Grieks-orthodoxe kerk heeft haar gelovigen opge roepen opnieuw massaal te protesteren tegen het besluit van de regering om de vermelding van de religie te schrappen van de identiteitskaart. De kerkleiders, die hun oproep gisteren deden op een persconferentie, verwachten vandaag honderdduizen den demonstranten in Athene. Er worden meer dan 1.500 bus sen ingezet voor het vervoer van de gelovigen naar de hoofd stad. De kerk is bang dat de maatregel het begin inluidt van een scheiding van kerk en staat. Zo'n 97 procent van de Grieken is gedoopt in de orthodoxe kerk. Velen van hen vrezen dat de staat een ontkerstening aan het doorvoeren is, die uitloopt in het ver wijderen van iconen, kruisen en andere christelijke symbolen uit openbare gebouwen. foto epa BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Stolwijk (wijk- gem.2), H. Roseboomte Bru- chem en Kerkwijk; te Noordwijk (b.w.lchtus) en te Polsbroek en Vlist, L.W. van der Sluijs, kandi daat uit Amsterdam. Aangenomen: naar Spannum- lensen Kubaard. H.J.W. Bakker te Wijckel en Sloten. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Hattem, H.J. Mes- selink te Voorthuizen-Barneveld. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dordrecht. W. van der Veer te Maassluis; te Steen- wijk, R.C. Vervoorn, kandidaat uit Almere. bosch en duin afkevander toolen Een meerderheid van de bap tistengemeenten in Nederland is tegen vrouwelijke voorgan gers. Een voorstel van het Unie- bestuur om vrouwen officieel op de kansel toe te laten is vori ge week met 118 tegen 105 stemmen verworpen. „Erg jam mer. Ik had graag formeel gere geld gezien dat het wel kon", zegt voorzitter J. de Boer. Er zijn twee baptistenge meenten in Nederland die toch een vrouw in dienst hebben. Dat kan, omdat de gemeenten onafhankelijk zijn: de Unie is federatief. Wel is er een geza menlijk reglement, en dat voor ziet alleen in mannelijke voor gangers. Nu de gemeenten daar niet aan willen tornen, krijgen hun vrouwelijke collega's geen officiële erkenning. In de Verenigde Staten beslo ten de Zuidelijke Baptisten deze week, met een beroep op de bijbel, vrouwelijke voorgangers te verbieden. Anders dan in Ne derland is die beslissing bin dend voor alle afzonderlijke ge meenten. Voorzitter De Boer is onaan genaam verrast door de verwer ping van zijn voorstel. „We hadden de indruk dat de mees ten achter ons voorstel zouden staan. In de praktijk verandert er overigens niets. Wel blijft het nu een punt dat vrouwelijke voorgangers niet. net als hun mannelijke collega's een pensi oen van de Unie krijgen." De Unie van baptistengemeenten in Nederland heeft een eigen opleiding voor predikanten. Daar kunnen ook wouwen te recht, en dat blijft volgens De Boer zo. De Zutphense M. Terwei, een van de twee vrouwelijke voor gangers, ziet de acceptatie van een vrouw op de kansel juist groeien. „Steeds meer gemeen ten nodigen mij uit om voor te gaan in een dienst. Toen ik een aantal jaren geleden begon wa ren dat er misschien tien, nu zijn het er 25. Er is tussen de gemeenten ook meer respect en openheid. Er wordt eerder ge zegd: als jullie een vrouw willen beroepen, is dat jullie verant woordelijkheid." De Leidse baptistengemeente is een van de gemeenten die fa liekant tegen een wouw op de kansel zijn. „Dat is bij ons on denkbaar", zegt voorganger G. Goessens. De baptisten in Haarlem heb ben er geen enkel probleem mee. Integendeel: wouwelijke ouderlingen en diakenen van die gemeente gaan regelmatig voor in de dienst, vertelt predi kant R. Quispel. In Den Haag heeft de baptistengemeente on langs een wouw beroepen: de Zutphense Terwei. Zij heeft nog niet besloten of ze numegen anp Priester-dichters gaven in de 19de en 20ste eeuw gestalte aan een katholiek reveil in de litera tuur, maar stonden bij de lite raire kritiek doorgaans in een kwade reuk. Alleen grootheden als Guido Gezelle en Anton van Wilderode zijn tot de literatuur geschiedenis doorgedrongen. Het jongste nummer van het historisch tijdschrift Trajecta is helemaal gewijd aan priester dichters in Nederland en Vlaan deren. Behalve Gezelle en Van Wilderode en een hedendaagse vertegenwoordiger als Huub Oosterhuis komen alleen zo goed als vergeten namen aan bod. „Voor de priester-dichters rest slechts vergetelheid, een lot dat zij delen met hun protes tantse collega's, de dominee dichters", schrijft neerlandicus Mathijs Sanders. Ook Michel van der Plas is met een autobiografische bij drage van de partij, ook al was het priesterschap hem niet ge gund. Nadat hij als tiener op het seminarie, ondanks een uit drukkelijk verbod, onder schuilnaam enkele gedichten had gepubliceerd kreeg hij van de regent te horen, dat hij de poëzie moest opgeven als hij priester wilde worden. „Dich ten is de hoogste vorm van hoogmoed", vond de regent. Van der Plas besloot de pries teropleiding te verlaten. „Mijn tweede roeping tegemoet. Of was het toch mijn eerste ge weest?" Ook Oosterhuis mag zich sinds zijn ontheffing uit het priesterambt in 1970 strikt ge nomen niet meer tot de be schreven categorie rekenen. Zelf houdt hij het op buitenker kelijke priester-dichter. Vooral met zijn liederen heeft de voor ganger van de Amsterdamse Studentenekklesia veel gelovige en twijfelende mensen bereikt, schrijft literatuurwetenschap per Wam de Moor. Buitenstaanders vonden de combinatie priester-dichter soms een onmogelijk!) de geschiedenis der staan dichter en priestf over elkander", schree rik van Eeden. „De dich vertegenwoordigt de vi heid, de priester de gek Ook de betrokkenen 2 den zich vaak ongei met hun dubbelnaan sommigen bij voorbaj garantie van kwaliteit, deren een onoverkliml derpaal voor waardei Van Wilderode ooit. Tegenstanders van een wouw op de kansel beroepen zich op de zogeheten 'zwijgteksten' in de bijbel. De apostel Paulus zegt in een brief aan de Corin- thiërs dat wouwen moeten zwijgen in de gemeente. Ik ga elk jaar een week naar de Je- ftfe zustent. Dat is voor kinderen waarvan de ouders wedstrijdzei len. De tent staat op het starteiland in Sneek. Je kunt er spelletjes doen en zingen. Het is voor jong en oud. Grote mensen kunnen er 's avonds naartoe, maar dat is alleen voor gelovigen. Ze houden er dan discofeesten. Het is niet bedoeld als kerk. Ik ga er niet heen voor het geloof, maar voor het zingen en het knutselen. Dat vind ik leuk, maar ik denk er dan niet bij na of er wel echt iets is. Sommige dingen die ze zeggen geloof ik wel, andere dingen niet. Ik ga nooit naar de kerk. Op school hebben we wel godsdienst, maar dat geloof ik ook niet. Ik geloof gewoon niet dat er een man in de hemel is die Jezus heet en altijd bij je hart is. Er is een liedje over 'Met Jezus in de boot ben je altijd veilig in de storm'. Daar denk ik soms aan als ik bang ben, bijvoorbeeld als ik in de boot Merel bij de Leij (10 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over haar geloof zit en het stormt. Door allemaal liedjes te zingen word ik ook minder bang. In de Jezustent vertelt een meneer of me- wouw eerst een verhaal. Daarna ga je iets over dat verhaal knutselen. Het hele ver haal gaat dan in je zitten en op dat mo ment geloof je het dan. Soms denk ik: waarom geloof ik dat eigenlijk? Een verhaal gaat er bijvoorbeeld over dat er een man is geweest die allemaal kin deren en arme mensen hielp. Dan denk ik dat ik dat later ook allemaal wil doen. Dan stel ik me voor dat ik zo'n goed mens ben. Maar je hebt geen geloof nodig om een goed mens te worden. Soms denk ik wel dat God bestaat. Ik stel me God voor als een wouw met een hele lange jurk in een soort wolk. Dat denk ik zo omdat ik zelf een meisje ben. Omdat niemand God echt heeft gezien, maak ik er mijn eigen gedachten De Italiaanse regerinj de discussie over hetf"11 festival World Gay Pri in Rome ten onrec oren hangen naar hi J caan. De uitspraak mier Amato, dat hij 0 van de wijheid van ring 'helaas' niets World Gay Pride kam de Federatie van Prol en se Kerken in Italië volledig in het vei keelgat geschoten. In plaats van de van vergadering 1: houden, ziet premier die als een sta-in-de-ï dei aan de wensen van bi igg caan te voldoen, 0 ^rd FCEI-voorzitter Da t Tomasetto. De Roa ijkt tholieke Kerk vindt liet gepast, dat het home j; in het Heilig Jaar 200 ju rekend in Rome plaat or< Het homfestival, bi valt samen met de kot af een groot aantal Pok eet de 'heilige stad'. Hi caan is bang dat de noten van paus Jo|\\ Paulus II bij hun worden geconfronteeJbn wat het 'stuitende ta ke vindt. Voor de kleine proi ap se minderheid staat hi r n van homoseksuelen 0 j in het openbaar te H voorop, benadrukt T( ijn to in het FCEI-nieuv r tin. jk< Predikante Maria de van de Kerk van denzen in Rome World Gay Pride zelfs terechte aanklacht te kerken. Het feit dat ken homoseksuelen jaar nog steeds niet aanzien, moet christ volgens haar toe aa hun zonden te belijd wens van de homos minderheid samen te in Rome, voor velen bolische hoofdstad christendom, en haai volledig burgerschap reld en kerk, zijn recht." Het festival Woii Pride 2000 in Rome gehouden van 1 tot 9j WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Eerst nog nu en dan zon, maar vanuit het zuidwesten meer be wolking en enkele pittige regen- of onweersbuien. Maxima van een graad of 13 in het noordwes ten tot 25 rond Oslo. Donderdag in het zuiden minder warm. Zweden: Hier en daar zon. Woensdag in het westen en noorden (onweers) buien, donderdag ook in het zui den buien. Plaatselijk veel neer slag. Middagtemperatuur van on geveer 16 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Donderdag minder warm. Finland: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. In het noorden meer wolken en later kans op re gen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot plaatselijk 25 in het zuiden. Denemarken: Nu en dan zon, maar ook meer wolken en woensdag een lokale regen- of onweersbui, donderdag meer buien. Middagtemperatuur woensdag tussen de 25 en 30 graden, donderdag tussen de 20 en 25 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vooral in het noordwesten veel wolken en nu en dan buien, eerst in het oosten mogelijk met on weer. In het zuidoosten naast buien ook soms zon. Maxima van 15 graden langs de noordwest kust tot 22 in Zuid-Engeland, donderdag minder warm. België en Luxemburg: Geleidelijk naast zon steeds meer wolken en een enkele bui, eerst nog kans op onweer. Maxima woensdag nog rond de 28 gra den, donderdag geleidelijk min der warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en hier en daar zon, maar ook een enkele re- gen- of onweersbui. Maxima uit eenlopend van 18 graden langs het Kanaal tot 31 in het oosten. Donderdag ook in het oosten min der warm. Zuid-Frankrijk: Vanuit het westen meer bewol king en hier en daar een lokale re gen- of onweersbui. In het zuid oosten meer zon. Maximumtem peratuur uiteenlopend van 23 graden langs de Atlantische Oce aan tot 32 in het zuidoosten. Spanje: Zonnig. In het noordwesten meer wolken en daar kans op een enke le regen- of onweersbui. Maxima langs de Golf van Biskaje rond 21 graden, in het binnenland zeer warm met plaatselijk 35 graden. Portugal: Woensdag wolkenvelden en in het noordwesten enkele regen- of onweersbuien. Verder droog en perioden met zon. Middagtempe ratuur in het binnenland tussen de 30 en 35 graden. Vlak bij zee in het noordwesten rond de 22 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: perioden zon en droog. Middagtemperatuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig en droog. Aan zee maxima rond de 30 graden, landinwaarts hoger. Canarische Eilanden.- Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Duitsland: In het oosten eerst droog en zon nig. Vanuit het westen meer wol ken en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur uit eenlopend van 25 graden in het westen tot 35 in het oosten. Don derdag iets minder warm. Oostenrijk: Zonnig en droog. Later op don derdag in het noordwesten meer bewolking, maar nog vrijwel over al droog. Middagtemperatuur tus sen de 30 en 36 graden. Zwitserland: Eerst nog zonnig en warm, gelei delijk vanuit het westen meer wolken en donderdag kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond de tropische 30 graden, donderdag geleidelijk iets minder warm. Italië: Zonnig en droog. Heet met een middagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Volop zon en droog. Maxima tus sen de 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog zomerweer. Maxima ongeveer 30 graden, in het binnenland enkele graden warmer en aan zee iets minder heet. DONDERDAG 22 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.03 Maan op 00.57 Maan onder 10.34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.45 20.15 07 18 19.48 Laag 03.36 15.45 03.17 15.26 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00t12,00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl redactie.ld@dam TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten 023- 5317! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 53159! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30t ei 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENT Maandag t/m vrijdag va- 0 on"* 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» to het automatisch afschrijven van tó lcj abonnements- geld, ontvangen ƒ1 betaling VERZENDING PER POS P Voor abonnementen die per post(N ie worden verzonden geldt een toeé jg aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE m Voor mensen die moeilijk lezen,: ït hebben of blind zijn (of een anck q leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit I""* Dagblad op geluidscassette b informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuJ K N H U Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond* zi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14