jïiden Regio ositie arme 'Amerikaanse therapie zal Oscar slechts ernstig leed bezorgen' eidenaar rslechtert Nieuw decor voor Kneus Speurneus 'Minister te laat en met te weinig' 'Alles is gestuurd, alles taat vast, alles moet zo zijn' Wapens in tuin gevonden Fietsster komt onder bus Treinen vertraagd door kapotte bovenleiding ek/jk het maar' gratis! KOELEMEIJER HOVENIERS De ht>r van heden - Tn_r Verkoop t i bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Purmerenderweg 43. 1461 DD Z O Bcemstcr Tel 0299-684010. Fax 0299-684042 Klaas Griffioen krijgt de dank van Kneus Speurneus. De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in een tuin in de Kooi een grote partij steekwapens gevonden. De vondst werd gedaan nadat een getuige de politie belde met de mededeling dat een Agenten gingen op de mel ding af maar toen ze naderden maakten de jongeren zich uit de voeten. De wapens lieten ze in de tuin achter. De politie heeft de wapens meegenomen naar het bureau. Gedeputeerde klaagt over Rijn Gouwe Lijn Vervolg van voorpagina nks alle extra uitgaven aan minimabeleid, is de si- van armen in Leiden de afgelopen jaren niet ver- Dat blijkt uit het nog vertrouwelijke rapport komen in Leiden, deel 2', een vervolg op het ar- onderzoek van de gemeente uit 1996. iud sepvan mensen met een laag inko men extra zorgelijk maken. Zo is er onder arme Leidenaars een forse toename van het aan tal mensen met schulden, en is ook de hoogte van de schulden de afgelopen jaren sterk opge lopen. In 1996 had nog slechts een kwart van de huishoudens met een laag inkomen schul den. In 1999 was dat opgelopen tot één op de drie. De gemid delde hoogte van de schuld ver dubbelde tot 7000 gulden. De onderzoekers van de Stichting voor Economisch On derzoek, die voor de gemeente het armoede-onderzoek heb ben verricht, spreken hun zorg uit over de armoedeval: 'Tot op zekere hoogte moet een keuze worden gemaakt tussen het be strijden van armoede en het verminderen van de armoede val. Het is waarschijnlijk niet mogelijk om keuzen te maken waarmee alle doelstellingen op timaal worden bereikt.' In het nieuwe armoede-onderzoek is voor het eerst ook gekeken naar de inkomenspositie van stu denten: de helft van moet rond komen met een inkomen dat lager ligt dan de normbedragen van de studiefinanciering. Des ondanks Voelt niet meer dan een magere tien procent van de studenten zich ook arm. rcentage Leidse huishou- at moet rondkomen van omen van maximaal 125 de bijstandsnorm, labiel op 22 procent. De Ie zit geconcentreerd bij ergezinnen en (in min- ate) gezinnen met twee Bij deze groepen zijn er zingen dat de armoede toe- dan afneemt, onderzoek van 1996 was eiden aanleiding om de >nssteun aan arme huis- as fors op te voeren. De n voor het minimabe- een al namen hierdoor nog geen zes ton in Dt 2,3 miljoen twee jaar amen met de toename bijzondere bijstand, le- lat bij een minimumin een behoorlijke inko- erbetering op. Minima- en gingen er per jaar ge el duizend gulden of p vooruit. Bij een eenou- in bedragen inkomsten limabeleid en bijzondere tezamen ruim 2500 anks de inkomensonder- ïg is het aantal armen in niet afgenomen. Wel een aantal ontwikkelin- n te wijzen die de situatie leiden/regio robbert minkhorst Minister Netelenbos stelt veel te weinig geld beschikbaar voor de aanleg van een sneltramlijn tussen Gouda, Leiden en Noordwijk. Bovendien doet zij dat veel te laat. Daardoor kan bijvoorbeeld het tracé door de Leidse binnenstad niet worden aangelegd. Gedeputeerde Norder van Zuid-Holland zal zich daarover bij de minister beklagen, zei hij gisteren. De provincie krijgt wel toestemming om dit jaar het tracé te bepalen, maar moet vervolgens jaren wachten op geld van het Rijk. De Stuur groep Rijn Gouwe Lijn, waarin behalve de provincie ook ge meenten en de Kamer van Koophandel zitten, verwacht dat de eerste trams in 2003 gaan rijden. Het geld van de minister komt pas tussen 2006 en 2010 vrij. De minister van verkeer en waterstaat heeft honderd mil joen gulden beloofd. Dat be drag maakt deel uit van haar bereikbaarheidsoffensief voor de Randstad. Grote investerin gen in asfalt en staal moeten het fileprobleem draaglijker maken, zo niet oplossen. De minister zegde de Leidse regio al een bedrag toe, zo legde ze toen uit, zodat de regio en de provincie alvast konden begin nen. Ze deed voorkomen alsof de regio iets extra's had gekre gen. Integendeel, verklaarde be stuurder Norder (verkeer) giste ren. „Wat mij betreft is het te weinig en komt het te laat ter beschikking. Honderd miljoen is net genoeg om het bestaande spoor op te peppen. Voor het nieuwe gedeelte is niet voor zien. En dat is juist zo ontzet tend belangrijk om van de lijn een succes te maken." Norder wil dat ook zo snel mogelijk het tracé door de Leid se binnenstad wordt aangelegd. De aftakking vanaf station Lei den Lammenschans via de Breestraat naar het transferium bij de A44 heeft 'een groot reizi- gerspotentieel'. Volgens de ge deputeerde is voor dat stukje 84 miljoen gulden extra nodig. In een volgend overleg met de mi nister zal Norder aandringen op meer geld. Dat de provincie bijvoorbeeld alvast zelf geld uitgeeft, in af wachting van wat het rijk doet, is niet aan de orde. „Ik kan niet zomaar een potje daarvoor ge bruiken. Voorfinanciering is pas aan de orde, als wij de bevoegd heid daartoe hebben." En over die bevoegdheid moet de Twee de Kamer zich eerst nog uit spreken. daarbij op het verkeer achter haar te letten. De bus, bestuurd door een 48-jarige vrouw uit Moerkapel- le, was op dat moment de Leid se aan het inhalen. De bus chauffeur kon de botsing niet meer voorkomen. Een paar schaafwonden hield een 50-jarige Leidse over aan een botsing met een bus. De vrouw reed met haar fiets over de Breestraat en haalde een an dere fietser in. Ze verzuimde den haag/leiden Vervolg van voorpagina De artsen in het LUMC verloren halverwege mei de hoop dat Oscar, een tienjarige jongen met een zeldzame hersentumor, baat zou hebben bij ver dere behandelingen. Ze waren in samenspraak met een Amerikaanse arts begonnen met de voorbereidingen op een uiterst agressieve che motherapie, maar besloten er mee te stoppen toen een scan aantoonde dat de toestand van de jongen nog verder was verslechterd. Doorgaan met de agressieve medicijnen zou volgens hen slechts ernstige leedverhogende bijwerkingen hebben veroorzaakt. Het lukte hen alleen niet die slechte boodschap over te brengen aan de ou ders van Oscar. „Voor dergelijke gesprekken be staat geen goed recept", merkte rechtbankpresi dent Van Delden op, die gisteren de zware taak kreeg de knoop door te hakken over al dan niet voortzetten van de behandeling. Ook in de rechtzaal werd duidelijk dat de ou ders van Oscar de hoop niet wilen opgeven, dat zij alles willen proberen om het leven van hun zoon te verlengen. Hun advocaat: „Oscars ou ders blijven menen dat er perspectief is op verbe tering. Zij vinden dat de kans die er nu is - ook al is die nog zo klein - moet worden benut." Hij verklaarde dat er in Nederland nagenoeg geen er varing is met de vorm van kanker waaraan Oscar lijdt. „De inschattingen van het behandelteam zijn met grote onzekerheid omgeven." De advocaten van de tegenpartij brachten daar tegen in dat het LUMC contact heeft gezocht met andere ziekenhuizen met kennis van zaken. „Ook de kinderoncologen van het Sophia Kin derziekenhuis konden slechts de hopeloosheid van de situatie onderstrepen. Een behandeling waardoor Oscar beter wordt is er niet. Van het toedienen van hoge doses chemotherapeuticum is geen heil te verwachten. Een dergelijke thera pie zal Oscar alleen beschadigen en hem ernstig leed bezorgen", gaf advocaat J. Molenaar als voorbeeld. Vlak voor afgelopen weekeinde legde de behandelend arts de kwestie nog voor aan een vergadering van kinderoncologen. „Het resultaat van dit overleg was dat geen van de behandel centra in Nederland bereid is de door de ouders van Oscar gevraagde behandeling aan te bieden omdat hiervan geen heil valt te verwachten." Rechtbankpresident Van Delden had de zware taak om direct na de zitting uitspraak te doen. Zelf zichtbaar aangedaan deelde hij de ouders van Oscar mee dat zijn beslissing voor hen nega tief uitviel. Hij merkte op dat het LUMC 'achteraf wellicht een minder juiste beslissing heeft geno men door te beginnen met de behandeling' om dat het ziekenhuis de ouders zo valse hoop had gegeven. „Maar de afweging om te stoppen is - denk ik - met grote zorgvuldigheid genomen." Een defect in de bovenleiding nabij NS-station Leiden Cen traal heeft vanochtend geleid tot vertragingen in het treinver keer tussen Leiden en Amster dam. Vooral voor gebruikers van de stoptreinen richting Am sterdam leverde het defect pro blemen op. Voor hen liepen de vertragingen op tot ruim een half uur. Rond kwart over vijf vanochtend trad kort voorbij Leiden Centraal een defect op in de bovenleiding op het mo ment dat de laatste nachttrein naar Amsterdam passeerde. Een aantal intercity-treinen kon worden omgeleid en reed via Haarlem naar Amsterdam. Voor reizigers met de stoptrein zorg de het defect voor vertragingen van meer dan een half uur. Zij konden vanaf half zeven ge bruik maken van stopbussen die tussen Leiden en Hoofd dorp reden. De NS zette in to taal twaalf bussen in. Voorlich ters van NS konden vanochtend niet zeggen tot wanneer de ver tragingen zouden duren. Gis termiddag strandde eerder al een trein bij station De Vink, eveneens door een storing in de bovenleiding. Het duurde bijna twee uur voordat de passagiers weer verder konden. leiden herman JousTRAeindelijk gekozen voor een groot, aan beide kanten be- Kidflits, het eigen televisiepro- schilderd decor voor de televi- gramma van het LUMC, pro- sieuitzendingen. Om precies te beert de allerkleinste patiënten zijn een decor voor de caprio- zo goed en zo kwaad als dat len van Kneus Speurneus, die gaat hun zorgen voor even te wekelijks op het scherm komt. laten vergeten. Een prachtig Gisteren overhandigde Klaas initiatief dat steun verdient, Griffioen van de Vrienden van vinden de Vrienden van de Re- de Reveilll-je het decor, ge- veilll—je, die elk jaar een goed schilderd door de Leidse kun- doel zoeken om te steunen. In stenares Trudy Bink, in de Dak- overleg met het LUMC is uit- tuin van het LUMC aan Mari anne van Gooi van de kinderte levisie. De Vrienden van de Re- veilll-je bekostigen hun 'ge schenken' jaarlijks uit de op brengst van onder meer dona ties en de verkoop van feestat- tributen voor 3 oktober, zoals sjawls en rozetten. Het Ronald McDonaldhuis, waar ouders van zieke kinderen kunnen lo geren, ontvangt elk jaar een gift van de Vrienden. De daktuin, waar het decor werd overhandigd, is ook be doeld voor de Idnderen die in het ziekenhuis verblijven. Daar kunnen ze onder begeleiding van hun ouders spelen met al lerlei speelgoed. Verder vindt daar eens per maand een to neelvoorstelling plaats. De kin dertelevisie neemt die voorstel ling dan in haar geheel op, voor de kinderen die te ziek zijn om lijfelijk in de daktuin aanwezig te zijn. ranormale manifestatie voor goed doel in Antonius Zalencentrum Paul Den Uijl (links) en René Vendeville, paragnosten: „Een middag met paranormale waarnemingen". FOTO DICK HOGEWONING contact te zoeken met de gelei de geest van een ander. Noem het maar een beschermengel, ik geloof dat iedereen er een heeft. Ik pak een voorwerp op en ik wacht. Ik wacht tot ik contact heb, informatie krijg en dan 'knal ik het er uit'. In ne gentig procent van de gevallen klopt de boodschap en hebben mensen er iets aan. Slechts heel zelden komt er niets, hoe lang je ook wacht. Dat is me drie keer gebeurd, in een volle zaal. Als de geleide geesten geen zin hebben, vertikken ze het. Ik houd er dan direct mee op. Je kunt wel onzin gaan lo pen vertellen voor zo'n zaal, maar ik kom dan liever een week later terug." „Het wordt geen show, of zo. We zijn alle vier heel nuchter. We houden absoluut niet van dat zweverige. Geen onzin en dat kan ook niet. De meeste mensen voor wie we werken, zijn heel kwetsbaar", zegt Ven deville. „En daar zijn we ons al le vier nadrukkelijk van bewust. We hebben alle vier vele vor men van lijden doorstaan waardoor we ook dezelfde taal kunnen spreken als onze me demens die ook niet gespaard bleef. Hij omschrijft het zelf als in de mist staan. „Je ziet hele maal niets. Wat wij in die situa tie proberen is voor deze men sen door de mist heen te kijken en deze voor hen te laten op klaren zodat ze weer verder kunnen leven." Niets engs aan, volgens Den Uijl. „Ik denk dat elk kind een paranormale gave heeft. Het wordt alleen onderdrukt, onze maatschappij is er niet op inge richt. Maar iedereen heeft het nog wel een beetje. Het over komt jou toch ook wel eens, dat je een stukje verderop een een bekende denkt te zien staan? Als.je dan dichterbij komt, blijkt het iemand anders te zijn. Maar wedden dat je die .bekende een paar dagen later tegenkomt? Da's ook toevallig, zeg je dan. Niets toeval. Toeval lig komt bij ons niet in het woordenboek voor. Alles is ge stuurd, alles staat vast, alles moet zo zijn." De Spirituele en Paranormale Manifestatie op zondag 25 juni in het Antonius Zalencentrum. Lange Mare 43. Aanvang: 16.00 uur. Kaarten aan de deur kos ten vijftien gulden. De op brengst van de kaarWerkoop gaat in zijn geheel naar opvang van Tibetaanse kinderen in In dia. leeftijd hun ouders verloren. Vaak helemaal aangewezen op zichzelf zijn ze zonder eten of drinken naar de vrijheid ge vlucht. Bij omstandigheden van veertig graden onder nul zijn ze de Himalaya over ge klommen naar India. De kinde ren die wij steunen, zitten daar in opvangdorpen. Dat is beter dan ze naar Nederland te ha len. Ze groeien op in hun eigen cultuur, hun eigen identiteit blijft gespaard." Den Uijl: „We hebben vorig jaar het jubileum van de spiri tistenvereniging in Leiden luis ter bijgezet. Ze hadden gere kend op een, we kwamen met zijn vieren. We hebben toen gelijk gezegd dat we dat eigen lijk nog eens een keer moesten doen. Maar dan voor een goed doel, de kinderen van René. We laten met ons optreden gelijk ook zien dat er wat ons betreft geen plek is voor haat en nijd onder paragnosten. In andere regio's wil dat nog wel eens an ders zijn." De vier heren beloven de be zoekers zondag een serieuze sessie. Iedereen mag in het An tonius een voorwerp op tafel leggen. De vier paragnosten kiezen om de beurt een voor werp uit. Den Uijl: „We noe men die voorwerpen inducto ren. Het kan van alles zijn, een ring, sleutels, een foto." Vende ville: „We pakken om de beurt een voorwerp op. Als Paul er één oppakt, zijn wij met zijn drieën stil. Tot hij ldaar is. En dan is de vólgende aan de beurt. De mensen krijgen ant woorden zonder dat ze vragen stellen." Maar hoe gaat dat dan in zijn werk? Den Uijl: „Ik probeer aan de hand van een aantal dingen Vendeville, aanhanger le Oosterse zienswijze en gnost: „Ik sta nooit op een normale beurs. Ik heb er tijd voor. Ik moet telkens f/fry zijn. Ik doe veel aan ensbegeleiding." den Uijl, paragnost en ta- ipecialist: „De manifesta- an Paravisie zijn me hei laar paranormale beurzen iin de Pieterskerk, daar zul f nooit vinden. Ik weiger dat soort occulte rommel- ten in zee te gaan. Schrijf naar op." i totaal verschillende ka- - is, twee paragnosten met ;eheel verschillende werk- I. Bij de kenners hebben ze goede naam. Vendeville is e Pt met het geven van zaal- idens, hij heeft belangrij- érk te verrichten. En Den Uijl is vooral druk met (gratis) consulten - er is een wachtlijst van enkele maanden - en an dere activiteiten in zijn Human Centre dat hij twee jaar geleden in een ruimte onder de Arends horst opende. Maar aanstaan de zondag staan ze in het Anto nius Zalencentrum, samen met collega's Nico Hartman en Jo- han van Voorthuysen. Vendeville: „Een middag met paranormale waarnemingen. Het is voor een goed doel. De opbrengst van de kaartverkoop gaat naar vluchtelingenkinde ren uit Tibet. We steunen er momenteel vijf. Het zou zo mooi zijn als we nog een kind kunnen adopteren. Nog een kind dat van alle zorg wordt voorzien, dat we middelen ge ven om van te bestaan. Deze kinderen zijn vaak al op jonge

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13