Een paradijs voor paleontologen Radio op zoek naar eigen geluid In Natura Breekbaar beestje Aarde in totale chaos door inslag meteoriet 11:1.1:2 WOENSDAG 21 JUNI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5 Met kikkers en padden schijnt het de laatste jaren niet slecht te zijn gegaan, maar voor onze reptielen ziet de toekomst er vooralsnog somber uit. WeÜicht omdat ze veel minder jongen ter wereld brengen dan amfibieën, zodat het langer duurt om zich te herstellen van de ra ke klappen die ze in de afgelopen eeuw te incasseren kregen. Met de ringslang gaat het bergafwaarts, de ad der is zeldzaam geworden en van de populatie gladde slangen is vrijwel niets over. Ook de hagedissen hebben het moeilijk. De zandhage- dis, die vroeger talrijk voorkwam in de duinen, op hei develden en op veel andere zonnige en begroeide plekken zandgrond, wordt steeds minder gezien. De verdwijning van grote delen van zijn biotoop en veel vuldige verstoring door recreanten zijn oorzaken van deze sterke achteruitgang. Door de inkrimping van hun woongebied verarmt de Nederlandse flora, die weer als gevolg heeft dat de insectenwereld ver schraalt. En het zijn insecten die grotendeels het hage- dissendiëet vormen. In vrijwel elke biotoop leefde in het verleden de kleine hagedis. Een schuw en haastig beestje, dat nog altijd de bij ons meest voorkomende is van zijn familie, maar het niet minder te verduren heeft gehad dan zijn neven en nichten. Zijn tweede naam is 'levendbarende hagedis' omdat het vrouwtje de eitjes zo lang in haar lichaam bewaart en op temperatuur houdt, totdat de embryo's volledig ontwikkeld zijn. Nadat ze zijn afge zet, worden de eieren onmiddellijk door de jongen verlaten. Over de muurhagedis kunnen we kort zijn. Woonach tig in de warmere gedeelten van Midden-Europa en vooral in het zuiden van ons werelddeel, was de meest noordelijke populatie gevestigd op de stadswallen van Maastricht, maar van lieverlee werd deze kolonie weg gevangen door grijpgrage mensenhanden, om ver kwanseld te worden aan terrariumhouders. Het is de hazelworm die we overhouden als tamelijk algemene bewoner van loofbossen, hakhoutopslag en grote, stille tuinen. Toch zien we hem vrijwel nooit, aangezien hij het zonlicht schuwt. Meestal is hij 's nachts op pad. Dan jaagt hij op alle soorten insecten en andere beestjes die niet al te snel ter been zijn. Slakken vormen dan ook het hoofdgerecht van het menu. Vooral naaktslakken. Hij is een echte slakken- verdelger, de hazelworm, en daarmee een nuttig beest. Aardbeienbedden- waar naaktslakken zich graag te goed doen aan onze zomerkoninkjes- zijn daarom fa voriete hazelwormplekjes. 's Nachts dus, want overdag houdt hij zich graag schuil onder een houtstapel, in een composthoop of in een mierenhoop -hoewel hij geen mieren lust. Dikwijls ook verbergt hij zich ge woon onder de grond, waar hij zich gemakkelijk in werkt met de harde, gestroomlijnde kop. Dezelfde plekjes kiest hij uit voor de winterslaap, die van half oktober tot begin april gehouden wordt. Dikwijls zijn meer exemplaren het roerend eens over de kwaliteit van zo'n slaapplaats en soms worden er tientallen -en een enkele keer meer dan honderd- gebroederlijk in elkaar verstrengeld aangetroffen. Wanneer de lentewekker is afgelopen en een uitge breid ontbijt is genuttigd, bestaat het programma voornamelijk uit paren. Eerst wordt door de mannetjes een robbertje geknokt om de vrouwtjes. Daarbij ver wonden ze elkaar soms flink. Maar het einde van het verhaal is altijd weer dat de wijfjes na een maand of drie een tiental jongen ter wereld brengen. Het kleine grut is dan al volledig ontwikkeld en hoeft alleen maar een vlies te doorbreken om meteen op jacht te gaan. Ook de hazelworm is dus levendbarend. Dikwijls wordt de hazelworm voor een slang aange zien, wat hem vooral in het verleden vaak noodlottig is geworden. Slangen genieten immers niet de sympathie van de mens. Maar ofschoon hij op het eerste gezicht net een slang is, is de hazelworm er toch gemakkelijk van te onderscheiden. Zo heeft hij oogleden, waarmee vrolijk geknipperd wordt. Ze zijn echter meestal geslo ten wanneer het dier dood is. Vanwege deze dof-geslo ten ogen ontstond in het verleden de bijnaam 'blinds- lang'. Nee, de hazelworm is een hagedis. Een pootloze hage dis. In de loop van de evolutie raakte hij zijn onderda nen kwijt, opdat hij zich gemakkelijker in de grond kon bewegen. Wat vrijwel iedere hazelworm ook kwijtraakt gedurende zijn leven is de staart. Een typische hage- disseneigenschap: na door een roofdier te zijn gepakt de staart los te laten, die al kronkelend de aanvaller misleidt. Zodat de eigenaar ervan zich uit de voeten kan maken. Anguis fragilis is de wetenschappelijke be naming van de hazelworm. 'Fragilis' is 'breekbaar'. THEO SCHILDKAMP Cryptogram Horizontaal: 1. Levendige edelman? (8); 5. Slechte grond? (8); 6. Voor deze taal komt een paartje terug (4); 8. Ontkenning ter bevestiging (4); 10. Zoveel kan een omnivoor op (5); 12. Komen er bezopen kogels uit? (5). Verticaal: 1. Studenten(groet) (6); 2. Ons vorstenhuis bestaat uit elf spelers (6); 3. Componist met een goddelijke huid (5); 4 Vertegenwoordiger in het blauw (5); 7. Dat meisje kan heel lang worden (5); 9. Engels onderhoud over poeder (4); 11Munt om een boom te draaien (3). De werkelijkheid overtreft vaak de verbeelding. Daar weet het Zuidfranse dorpje Cruzy van mee te spreken. Een wijnbou wer ter plaatse blokkeerde ja renlang zijn trekker met een voorwerp dat hij voor een ver steende boomstronk aanzag. Totdat het een reusachtig dij- beenbot bleek te zijn van een der grootste Europese dinosau riërs. Daarmee was voor Cruzy het hek van de dam. Het slape rige wijndorpje werd een van de interessantste paleontologi sche vindplaatsen in Europa. Geleerden hopen er het ant woord te vinden op vragen als: hoe zagen de Europese ecosys temen er rond het einde van de Krijttijd uit, en kunnen fossie len in Cruzy bewijs leveren dat vogels afstammen van de twee voetige dinosauriërs? In Cruzy zijn niet alleen resten van verscheidene soorten dino sauriërs gevonden, maar ook van talrijke kleine werveldieren zoals schildpadden, krokodillen en in het water en op het land levende amfibieën. Het zijn echter vooral een stuk schou der- en dijbeen van een enan- tiorniet, een primitieve vogel uit het Krijt, die de onderzoekers fascineert. Deze voorloper van onze vogels, die de grootte had van een meeuw, verdween on geveer 65 miljoen jaar geleden op het einde van de Krijttijd te gelijk met de dinosauriërs. Cruzy is de eerste vindplaats van een enantiorniet in Europa. Uit vergelijking met de over blijfselen van de Archeopterix, de tot nu toe oudste vogel met reptielachtige kenmerken die in de lurakalklagen van het Duitse Solnhofen werd ontdekt, leiden geleerden af dat de enantiorniet een verre nakomeling van de Archeopterix kan zijn. Professor Eric Buffetaut, direc teur paleontologisch onderzoek aan het befaamde Centre Na tional de Recherches Scientifi- ques (CNRS) in Parijs, leider van de opgravingen in Cruzy, hoopt meer aanwijzingen te vinden voor de evolutie van di nosauriërs naar vogels. „Cruzy is een ongemeen rijke en boeiende maar ook moeiza me site", legt Buffetaut uit. „Wij graven hier niet in vaste en on geschonden lagen, maar in aangespoelde en gesedimen- teerde leem- en zandgrond. Ie zal hier dus geen fossiele over blijfselen in één stuk vinden, maar honderden kleine frag menten die met monnikenge- duld eerst gereinigd, geïdentifi ceerd en dan weer in elkaar die nen gezet. Wij zijn hier dus nog jaren bezig." „De dinosaurusresten liggen meters uit elkaar verspreid en moeten met scalpel en penseel losgemaakt worden. Gelukkig bestaat er in Cruzy een actieve archeologische en paleontolo gische vereniging waarvan de leden al hun vrije tijd gratis aan het opgravingswerk wijden. An ders zou het werk niet te beta len zijn. Het museum van Cru zy stelt zijn ruimten beschik baar en functioneert als bu reau, administratief centrum, Met behulp van scalpel en penseel worden de overblijfselen van dino- botten in Cruzy opgegraven. foto qpl contactplaats en voorlopige op slagruimte voor de vondsten. Het hele dorp is betrokken. De postbode, de veld- en boswach ter, enkele wijnbouwers en ge pensioneerden, iedereen steekt zijn vrije tijd in de opgraving. En 's avonds schuiven wij met z'n allen aan voor de maaltijd die de vrouwen van het dorp om beurten klaarmaken. In zo 'n sfeer is het uiteraard prettig werken." „De dinosauriërs die wij hier vinden vormen een ander ver haal", vervolgt Buffetaut. „Het door de wijnbouwer gebruikte dijbeen is naar alle waarschijn lijkheid afkomstig van een va- riraptor, een grote, vleesetende dinosaurus van de familie van de Abelisauriden. Maar verre weg de meeste overblijfselen in Cruzy zijn afkomstig van de Rhabdodon septimanicus, een planteneter van ongeveer zes meter. Hij is een relatief kleine tweevoeter met bovendien twee korte voorpootjes, die verwant is met de Ampelosaurus en die tot nog toe enkel in Europa is gevonden." Voor de paleontologie is de gro te verscheidenheid van dezelf de ouderdom - ongeveer zeven tig miljoen jaar - interessant. Volgens professor Buffetaut biedt dat wetenschappers de kans zich een beeld te vormen van de ecosystemen uit het Krijt. „Opgraven is één ding", zegt Buffetaut, „maar zuiver weten schappelijk is de verwerking en de evaluatie van de vondsten belangrijker. Daarvoor moetje een goed uitgerust centraal la boratorium en een staf deskun dige medewerkers hebben." Het onderzoeksvverk gebeurt dan ook in het museum en stu diecentrum van Esperaza, even ten zuiden van Carcassonne en vlakbij het bekende wijnstadje Limoux, het centrum van de bekende schuimwijn 'blanquet- te'. Het Zuidfranse Esperaza is tot nog toe de belangrijkste vind plaats van dinosaurusfossielen in Frankrijk. Om het weten schappelijk onderzoek beter te coördineren werd daar in 1992 een studiecentrum én een mu seum opgericht. Het museum moet een deel van het weten schappelijk werk financieren en trekt jaarlijks zo'n 50.000 be zoekers, onder wie opvallend veel Nederlanders. Afdrukken en afgietsels van de belangrijkste dino-vondsten uit heel de wereld worden hier op een fascinerende manier aan het publiek getoond. Voor naamste blikvangers zijn de na tuurgetrouwe reconstructies van onder meer de vervaarlijke, elf meter lange Ampelosaurus. Het publiek kan vanachter een groot raam kennismaken met de laboratoriumarbeid van de wetenschappers, die geduldig de talloze opgegraven botten en schedels reinigen, catalogeren en reconstrueren. Wie tijdens de vakantie een di- no-speurtocht wil ondernemen in deze schilderachtige Aude- vallei, kan beginnen bij het mu seum in Cruzy, gelegen tussen Saint Chinian en Béziers. De plaats van de opgravingen even buiten de dorpskom van Cruzy, is niet voor publiek geopend en bovendien wordt daar slechts gedurende enkele maanden van het jaar gewerkt. Het museum van Esperaza daarentegen is voor dino-freaks van alle leeftijden een must. Het is het hele jaar open. Behal ve in juli en augustus is het mu seum 's middags gesloten van 12 tot 14 uur. JOHAN LAMORAL Het staat vast dat de dinosau russen van de aarde zijn ver dwenen rond het einde van het Middentijdvak of het Secun dair, het zogenaamde Mesozoï- cum. Het Mesozoïcum omvat de geologische lagen van het Trias, Jura en Krijt. Op het ein de van het Mesozoïcum, in de Krijttijd, blijkt de aarde een van de meest ingrijpende, ecologi sche catastrofen in zijn geschie denis te hebben ondergaan. Talrijke planten- en diersoorten zijn toen plots van de aarde verdwenen. Na jarenlange felle discussies en talrijke theorieën over de oorzaak van deze omwenteling, Voor professor Buffetaut staat het vast dat de dinosaurussen van de aarde zijn verdwenen als gevolg van de inslag van een meteoriet. foto gpd lijken de wetenschappers er zo langzamerhand van overtuigd te raken dat die moet worden gezocht in de inslag van een reusachtige meteoriet. Professor Buffetaut twijfelt niet meer aan deze theorie. „Op een recent internationaal congres in ons wetenschappelijk dino- centrum in Esperaza, werden onweerlegbare bewijzen over legd dat de enorme meteoriet die 65 miljoen jaar geleden in de streek van Chicxulub op het Mexicaanse schiereiland Yuca tan insloeg, een vernietigende invloed had op het leven op aarde en de bestaande ecosys temen volledig heeft ontred derd. De meteoriet had een doorsnede van ongeveer tien kilometer, woog naar schatting duizend miljard ton en kna op de aarde met een snelhi van tussen de 20 tot 70 ter per seconde. Als je weet de meteorietkrater van Chii lub meer dan 200 kilometei breed is, kun je je voorstellf wat voor een schok dat voo een kleine planeet als de moet geweest zijn." „Biochemici, mineralogen, fysici en paleontologen hel aan de hand van al deze vens dan ook moeten toi w dat de scheikundige vervoi ming en de ongewone sme vormen van een aantal min len op het einde van de Kri tijd, alleen veroorzaakt kun zijn door een enorme hitte een nooit eerder vertoonde mosferische druk. Die kan leen maar afkomstig zijn ve een groot hemellichaam d; met reusachtige snelheid aarde is terechtgekomen, een nucleaire ontploffing d vele honderden malen stei moet zijn geweest dan het menlijk potentieel van del staande nucleaire wapens i aarde." „Onderzoek van sediment! die tijd leert dat opeens eet groot deel van het oceaan plankton en van de fauna vernietigd", stelt Buffetaut „Ook geen enkele dinosooi overleefde. Reusachtige stc gaswolken dompelden de maanden- en misschien wi renlang in volledige duistei en ijzige koude. Door het c breken van licht werd de fc synthese van planten en di van de voedselketen stopgi en verhongerden alle plant eters. Door de inslag van dl meteoriet blijken grote hoe heden C02 en S02 en hete terdamp te zijn vrijgekome Na de aanvankelijke koudi veroorzaakten die een broi j effect dat voor een nieuwe reddering zorgde. Wij hebl j ook bewijzen gevonden da tegelijkertijd een enorme nische activiteit is ontstaan tal van giftige gassen en zu in de atmosfeer heeft geslii gerd. Er moet dus een tota! chaos hebben geheerst en schat dat de aarde mogelijl miljoen jaar nodig heeft ge om weer leefbaar te worde JOHAN LAMORAL De publieke radiozenders zijn altijd op zoek naar een eigen geluid. Radio 1 heeft dat in de meest letterlijke zin van het woord voor elkaar: sinds enige tijd wordt de 'sound' van de nieuwszender verbeterd door een geavanceerd digitaal appa raat. De meeste luisteraars naar Ra dio 1 zal het niet onmiddellijk opvallen. Maar wie onlangs het nieuwsitem hoorde waarin het geluid van de zender 'met' en 'zonder' werd gedemonstreerd, kon het verschil goed merken. Radio 1 klinkt sinds twee weken luider, duidelijker verstaanbaar. Vooral in de auto of elders waar veel omgevingsgeluid is, kun je de radio rustig wat zachter zet ten. 'Met' en 'zonder' slaat hier op een nieuw apparaat, dat proef- draait in het verbindingscen trum van de NOB in Hilversum. Op deze plek worden de ge luidssignalen van alle landelijke publieke radiostations digitaal bewerkt, alvorens naar de zen ders te worden gestuurd. Dat bewerken is in de eerste plaats nodig om ervoor te zorgen dat de zender precies het juiste sig naalniveau krijgt toegevoerd. Jacques Hollemans, projectlei der uitzendingen en verbindin gen van NOB Audio, vergelijkt het met de snelheid op een au toweg. „Je mag maximaal hon derd, en in dit geval is honderd en één te veel. Daar wordt door de zendertechnici heel precies de hand aan gehouden. Maar wij van de radio willen wel zo goed mogelijk gebruik maken van de beschikbare ruimte. Als je daar ver onder blijft, is dat zonde en bereik je niet de beste verstaanbaarheid. Het absolute maximum heeft immers gevolgen voor de rest van het geluid. Als het luidste gedeelte van een uitzending vastligt, kunnen zachtere pas sages in het gedrang komen. Wie wel eens in de auto naar klassieke muziek luistert, kent dat verschijnsel maar al te goed. Het probleem kan wor den aangepakt door die zachte passages wat meer te verster ken dan de harde. Compressie noemen geluidstechnici dat. De narigheid is dat muzieklief hebbers er een enorme hekel aan hebben. Zelfs zonder dat te weten: gecomprimeerde klas sieke muziek klinkt ook voor de leek saai, vermoeiend en irri tant, kortom de schoonheid is eraf. Bij popmuziek is een dosis compressie juist uiterst gaaf; vaak maakt het deel uit van de sound van een radiostation. Verschillende zenders vergen dus verschillende bewerkingen. „Het is altijd een kwestie van een compromis vinden", aldus Jacques Hollemans. „Op een nieuwszender als Radio 1 kom je met dat compromis ergens anders uit dan op 3 of op 4. Ook bij gesproken woord moet je oppassen met compressie. Een documentairemaker is ook niet blij als de vogeltjes op de ach tergrond ineens veel harder fluiten dan hij bedoelde." Voor Radio 1 heeft NOB Audio een nauwkeurig bepaalde ge luidsregeling uitgedokterd. Daarvoor is een nieuwe audio- processor ingezet, de Ameri kaanse Orban. Daarmee is het mogelijk om de mate van com pressie afzonderlijk te bepalen voor verschillende delen van het toonhoogtespectrum en al lerlei andere verfijningen toe te passen bij het bepalen van de geluidssterkte. „Het apparaat kan bijvoorbeeld ook bij een voetbalwedstrijd het gejuich en gejoel van het publiek onder scheiden van de stem van de commentator, en dat verschil benadrukken om hem beter verstaanbaar te maken", aldus Hollemans. Binnenkort zal de zenderredactie de koppen bij elkaar steken om te beslissen of de Orban mag blijven. ROB VERMEULEN Warmte voorbij Oplossing van dinsdag: niet-tinne-lntem ogen-groen-Negory race-carre-Carter even-neven-Oneven tram-marot-Marmot plan-panel-Paneel lont-talon-Latoen deel-slede-Elders voer-vloer-Eervol krat-kater-Tanker Gevraagd woord: INCOMPLEET De records zijn gisteren verder aangescherpt. In De Bilt werd het 33,6 graad en zelfs landelijk ging het record uit 1964 voor de bijl. Bij ons kwam Schiphol uit op 32,2 graad maar in de loop van de middag breidde de zeewind zich uit en nam de hitte iets af. In de duinen bij Bloemendaal werd trouwens geen hogere temperatuur dan 26,7 gemeten. Aan het einde van de middag ontstond, waar schijnlijk op het zeewindfrontje, een onweersbui. De bui bracht op Schiphol en in Hoofddorp 2 mm en uit de IJmond kwamen be richten over wat hagel. De naar het noordoosten trekkende bui bracht in Uitgeest hagel stenen zo groot als guldens en gek genoeg waren ze volgens de waarnemer ook zo plat als deze munt. Na een tropennacht (tot diep in de nacht temperaturen boven de 20 graden) is de warmte vanochtend gaan temperen. Morgen is de hitje echt voorbij. Het wordt dan maximaal 20-21. Verder staat er donderdag aan de kust een krachtige zuidwestenwind en gaan er vooral in de loop van de dag enkele buien vallen. Geef uw naam, adres en telefoon nummer door. ff U behoudt uw eigen telefoontoestel. <ff Uw telefoonnummer blijft hetzelfde. ff U sluit geen nieuw abonnement af, want u behoudt uw huidige KPN-abonnement. ff Technische ingrepen zijn niet nodig, dus u merkt er verder niets van. ff U ontvangt van Tele2 maandelijks een gratis gespecificeerde rekening. ff Meer dan de lagere gesprekskosten hoeft u bij ons niet te betalen. ff U profiteert van lage tarieven zowel nationaal als internationaal en naar mobiele nummers. ff U belt nu op de meest makkelijke manie1 tegen de allerlaagste tarieven, zonder da u daarvoor een code hoeft in te toetsen. Bel ook goedkoper via Tele2. Meld u a via www.tele2.nl of bel gratis 0800-16 Spraakmakend goedkoper.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10