World Online biedt vijf miljoen aan 'lastpakken' 'Groene' vleeswarensehaaltje kost nu nog geld Supermarktconcern Schuitema koestert de middenpositie Economie Poets ontslag achteraf onden wijzen eindbod ankverzekeraar ING af Op weg naar Noordzeeolie Fusie Vivendi, Canal+ en Seagram is rond Volvo steekt miljard gulden in fabriek Gent bSDAG 20 JUNI 2000 aatchi Saatchi in Franse handen mden Het Britse reclamebureau Saatchi Saatchi wordt ei- ndom van het Franse reclamebedrijf Publicis via een aande- iruil. Daardoor onstaat het op vier na grootste reclamebureau wereld. De waarde van de transactie ügt op 4,4 miljard gul- n. De mededeling van Saatchi Saatchi benaderd te zijn ior een geïnteresseerde koper zorgde gisteren al voor een ersstijging van het aandeel op de Londense beurs van 27 pro- 3 f on geeft korting op grotere euroset haag De waardebon waarmee alle Nederlanders vanaf zes 3! ir in december 2001 een gratis setje euromunten (8,55 gul- K( n) kunnen ophalen, kan ook worden gebruikt als kortings- )a art voor een veel grotere euroset ter waarde van 25 gulden, inister Zalm van financiën hoopt zo snel voldoende euro- unten in omloop te brengen, zodat de detailhandel niet in de J oblemen komt met het leveren van wisselgeld. Zalm komt t et zijn voorstel tegemoet aan een suggestie uit de Kamer eind ~"a maand. aymaneilanden ex-belastingparadijs jüs* De Caymaneilanden zijn geschrapt van de OESO-lijst in beruchte belastingparadijzen. De eilandengroep, vaak toe- uchtsoord voor dubieuze financiële transacties, heeft met de ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling [esproken te voldoen aan internationale afspraken. Regels op t gebied van financiële transparantie, uitwisseling van infor- - atie en belastingconcurrentie worden voortaan uitgewisseld, ik Bermuda, Cyprus, Malta, Mauritius en San Marino zijn van 'beruchte' lijst geschrapt. ijftig bedrijven dupe blokkades Italië ietermeer Ruim vijftig transportbedrijven uit Nederland zijn dupe geworden van blokkades door Italiaanse vrachtwagen- aufïeurs. De acties zullen een week duren, zo hebben zij aan- kondigd. Transport en Logistiek Nederland (TLN) melt dat ilië onbereikbaar dreigt te worden voor vrachtverkeer. „Het at vooral om vrachtwagens die op weg zijn met bederfelijke lar als groenten en fruit." Vooral de blokkade van de Frejus- mnel treft de transporteurs. De tunnel is vanuit Frankrijk de ige hoofdroute naar Italië na de sluiting van de Mont-Blanc- iinnel vorig jaar. Rijden via de Brennerpas is eind deze week ik onmogelijk omdat Oostenrijkse milieugroepen vrijdag de egang versperren. In het weekeinde mogen vrachtwagens niet den in het alpenland. - tea-miljarden naar Groot-Brittannië wen Ikea gaat 2,4 miljard gulden investeren in uitbreiding n de activiteiten in Groot-Brittannië. De komende tien jaar irden twintig nieuwe vestigingen geopend. De eerste fase le- rt 4.500 banen op. Later komen daar nog 6.000 bij. Ikea ver- icht de omzet te verdubbelen en de prijzen met tenminste rintig procent te kunnen verlagen. allast Nedam krijgt baggerschip terug ielveen De Indonesische autoriteiten hebben het bagger- hip Amsterdam van baggeraar Ballast Nedam vrijgegeven. Het hip ligt inmiddels in de haven van Singapore. De bemanning is eerder al grotendeels afgelost en teruggekeerd. De sleep- ipperzuiger lag sinds februari aan de ketting, omdat plaatselij- autoriteiten twijfelden aan de geldigheid.van de vergunning zand te winnen in de wateren rond Indonesië. Ballast had contract voor de zandwinning afgesloten met de Indonesi- he concessiehouder PT Barelang Sugi Buland (BSB). ark Tivoli eigendom tabaksgigant penhagen De Deense Brouwerij Carlsberg heeft zijn 43-pro- ntsbelang in het amusementspark Tivoli in Kopenhagen ver- cht aan tabaksproducent Skandinavisk Tobakskompagni or 91 miljoen gulden. Verder zal de tabaksgigant voor 52 mil- in gulden aandelen Tivoli kopen om investeringen van het etpark mogelijk te maken. Carlsberg wil met de opbrengst an- re brouwerijen opkopen. Het is nog steeds geinteresseerd in Britse markt. Het in 1843 aangelegde Tivoli is een groene oa- het hart van Kopenhagen. De achtbaan dateert uit 1914. enzine en diesel één cent goedkoper ihaag Benzine wordt morgen één cent per liter goedkoper, n de pomp betaalt de klant dan 2,68 gulden voor een liter eu- loodvrij. Super Plus ongelood en super met loodvervanger sten dan respectievelijk 2,83 en 2,89 gulden. De prijs voor een er diesel daalt met 1,4 cent naar 1,782 gulden. amenwerking Northwest en JAC ineapolisDe vrachtdivisie van Northwest Airlines, fusiepart- rvan KLM, heeft een langlopende samenwerkingsverband af sloten met Japan Airlines Cargo (JAC). De samenwerking is in rste instantie bedoeld voor het vrachtverkeer van beide maat- lappijen tussen de VS en Azië. Onderdeel van de overeen- mst is het delen van vluchtnummers. Zowel Northwest als 1 heeft de beschikking over tien vrachtcarriers. fer vindt huidige stelsel uit de tijd haag anp rs moeten in de toe tst meer vrijheid krijgen om knemers te ontslaan. Het zou daarom in de toe tst achteraf getoetst moeten den. Zo zouden bedrijven r kunnen inspelen op ont- telingen in de markt. Dat onderzoeksinstituut Nyfer de Universiteit Nijenrode. et instituut presenteerde alternatief voor het huidige ontslagstelsel. Nu toetst het ar beidsbureau een ontslag van een werknemer vooraf, om de werknemer te beschermen te gen onrechtvaardig ontslag. Dit stelsel is niet meer van deze tijd, meent Nyfer. Om toekom stige willekeur te voorkomen moet de werkgever volgens het onderzoeksinsituut bij een ont slag een schadevergoeding be talen, die afhankelijk is van de duur van het dienstverband. ringsbranche is bijna rond. Bij ING zit het echter nog muur vast. „Op 29 mei kwam ING met een eindbod dat nauwelijks af wijkt van wat ze nu bieden", al dus H. Gerding van de CNV Be- drijvenbond. „Het loonbod is nauwelijks verbeterd ten op zichte van de vorige keer. De andere punten waarop we kri tiek hadden, zoals de belo- ningssystematiek waardoor grote groepen werknemers uit eindelijk achteruitgaan in loon, zijn hetzelfde gebleven." Bij FNV Bondgenoten vinden ze het loonbod wel verbeterd. „Er wordt nu 7,2 procent in twee keer gegeven en een kwart procent als eenmalige uitke ring. Onze kritiek op het loon gebouw en de variabele belo ning blijft overeind. Daarom leggen we het bod neutraal voor aan onze leden", aldus N. Koopmans. ziet er maar uit dat bankver- raar ING voorlopig zonder iwe CAO blijft. De CNV Be- 'enbond en vakbond de leggen het eindbod van met een negatief advies hun leden voor. FNV Bond- )ten staat ook niet te jui- i, maar legt het neutraal aan de leden. De bonden vooral verbolgen over de ige aanpassingen die ING t gedaan ten opzichte van 'orige bod. onderhandelingen bij ING [en op een klucht uit te ien. ING wilde een eigen Op die manier zou de stroming van personeel in de bank- en verzeke- ipoot binnen ING soepeler )pen. De bonden hebben iddels met de meeste ban- een aparte CAO afgesloten de CAO voor de verzeke- Rotterdam Het eerste deel van het nieuwe booreiland dat vanaf volgend jaar olie uit de Noordzeebodem voor de kust van Den Helder gaat winnen, arriveerde gisteren in de Rotter damse haven. Het gaat om de stalen onder- is gebouwd. Het wordt de eerste nieuwe bouw van de installatie die in opdracht van de boortoren op het Nederlands deel van het Duitse maatschappij Veba Oil, moeder van de continentaal plaat in bijna tien jaar. tankstations Aral, door Hyundai in Zuid-Korea foto anp dick sluijter Nieuwe grote leverancier fnultimedia parus anp/afp De fusie tussen het Franse conglomeraat Vivendi, het Ca nadese dranken- en amuse mentsconcern Seagram en de Franse betaalzender Canal+ is rond. Vivendi-topman Mes sier bevestigde gisteravond in Parijs dat de top van zijn be drijf en dat van Canal+ de plannen unaniem hebben goedgekeurd. De fusie zou volgens de de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal plaatsvinden via een aandelenruil met een waarde van 74 miljard gulden. Door de fusie ontstaat wee een grote leverancier van amusement, nieuws en mu ziek (verzamelnaam: 'con tent') voor allerlei nieuwe communicatiemiddelen, zoals de mobiele telefoon, internet, maar ook betaal-tv. Eerder dit jaar ontstond al een grootheid op contentgebied door het sa mengaan van mediaconcern Time Warner en America On line (AOL). De Vivendi-topman noemt de fusie met Seagram het Eu ropese antwoord op de Ame rikaanse combinatie AOL-Ti- me Warner. Vivendi bezit 49 procent van de aandelen Ca- nal+. Laatstgenoemde heeft als betaalzender (films, sport) veertien miljoen abonnees in dertien Europese landen, waaronder Nederland. Seagram is vooral lucratief omdat het de filmstudio's van Universal en de muziekuitge vers Universal Music en Poly gram (voormalige dochter van Philips) bezit. Vivendi is onder Messiers bewind in zes jaar tijd omge vormd van een nutsbedrijf tot een pionier in de multimedia. De 'oude' activiteiten - water voorziening, afvalverwerking - gaan waarschijnlijk in de ver koop. Hetzelfde geldt voor de drankendivisie en de thema parken van Seagram. Vivendi, Canal+ en Seagram hebben ook internetallianties met bedrijven als 's werelds grootste mobiele telecomcon- cem Vodafone AirTouch en het Duitse media- en uitgeef- concern Bertelsmann. Giste ren lanceerden Vivendi en Vodafone hun multifunctio nele portal Vizzavi. Die moet de felbegeerde content gaan leveren aan diverse 'scher men': pc's, tv's en zaktele foons. Bedrijf wil af van gedupeerde aandeelhouders NedCar stopt nog niet direct met S40/V40 rotterdam gpd World Online is bereid om zijn gedupeerde aandeelhou ders tegemoet te komen. Niet met een schadevergoeding voor de ingestorte beurskoers, maar via een afkoopsom van zo'n vijf miljoen gulden om van de procederende 'lastpakken' af te zijn. World Online is ervan overtuigd dat de rechtszaken tegen het bedrijf geen enkele kans maken. ,,Elke advocaat weet dat", zei juridisch adviseur mr. Van Schilfgaarde gisteren op de aandeelhoudersver gadering. stein het bedrijf, beursbegelei- der ABN Amro en manager Ni- na Brink ook langs strafrechte lijke weg willen aanpakken. Twee VEB-directieleden wier pen zich gisteren als inquisi teurs op het management. De confrontatie leek op een bot sing uit te lopen toen woeden de aandeelhouders beweerden dat president-commissaris Vic tor Bischoff voorwendde dat hij de tientallen vragen niet ver stond, niet begreep en niet kon bijhouden. Nadat een aandeel houder demonstratief een bal- De vergadering werd beheerst door de juridische procedures waarmee duizenden aandeel houders dreigen. Zij voelen zich bedonderd doordat de koers meteen na de introductie in stortte en gedurig beneden de 15 euro bengelt, een verlies van 65 a 70 procent. De Vereniging van Effecten bezitters (VEB) wil de zaak na mens meer dan 14.500 leden uitonderhandelen, terwijl de advocaten Spoog en Hammer- pen op het podium had gewor pen ('dan kunt u de vragen op schrijven') en beveiligingsjon gens al in de starthouding ston den, nam directeur Ruud Huis man snel het woord over en suste de zaak. Hij had wél net jes aantekeningen gemaakt. Bischoffs opstelling als wei gerachtige bureaucraat stond in schrille tegenstelling tot de 'openheid' die hij eerder had beloofd en die van WOL onder de nieuwe topman James Kin- sella een bedrijf van goede naam moet maken. Kinsella krijgt daarvoor een salaris van een miljoen dollar per jaar en een optie op twee procent van World Online. Tegen de huidige koers is de optie 150 miljoen gulden waard. Volgens Kinsella is World On line een prima bedrijf en zou hij nooit als vice-president van Mi crosoft en hoofd van internet- dochter MSNBC zijn overge stapt als hij niet sterk in WOL De aandeelhouders doken bovenop een plan waarmee World Online zijn duizenden werknemers die met geleend geld aandelen in het eigen be drijf kochten schadeloos wil stellen. De werknemers krijgen voor elk gekocht aandeel een aandeel WOL cadeau of mogen hun in waarde gekrompen aan delen (14,15 euro tegen de slot- koers van maandag) inleveren tegen kwijtschelding van de af gesloten lening (van 43 euro per aandeel). De VEB vindt dat World Onli ne dlle gedupeerde aandeel houders schadeloos moet stel len omdat bij de beursgang in formatie is verzwegen. Maar de directie weigert dat en houdt vol dat ondanks alle schijn de werknemers géén schadeloos stelling krijgen en niet worden bevoordeeld. Volvo Cars Gent investeert in de komende jaren bijna een mil jard gulden in de bouw van een nieuwe fabriek voor personen wagens in de Gentse haven. De productie verdubbelt daardoor van 160.000 naar 325.000 auto's in 2004. Door de investering ko men er 1.800 nieuwe banen bij. Bij leveranciers in de regio groeit de werkgelegenheid vol gens topman Germundsson met zeker 2.000 arbeidsplaat sen. De Volvo-activiteiten bij Ned Car in het Limburgse Born, waar nu de assemblage van de types V40 en S40 plaatsvindt, wordt beëindigd. Enkele maan den geleden maakte Mitsubi- shi-eigenaar DaimlerChrysler bekend de aandelen van Volvo in NedCar te zullen overnemen en er in de toekomst kleine au to's voor de Europese markt te gaan bouwen. Het stond al vast dat Volvo uitkeek naar een nieuwe locatie voor de bouw van toekomstige modellen. Geruchten dat Volvo per di rect de productie van de V40 en Statiegeldregeling in Hazerswoude al praktijk hazerswoude-dorp tim brouwer de koning Er moet nog geld bij, maar Menno Bout is razend enthou siast over de recycling van vleeswarenschaaltjes in zijn su permarkt. De eigenaar van de C1000 in Hazerswoude-Dorp werkt al sinds de opening in november .met een statiegeld systeem. Naast-'Billy Bottel', die melk en frisdrankflessen voor een piek 'inslikt', staat 'Trees' klaar om gebruikte vleeswaren- schaaltjes te verzamelen. Volgens Bout is hij samen met een ClOOO-collega in Amers foort voorloper op dit gebied van recycling. Jaarlijks vormen anderhalf miljard van dié bak jes van piepschuim in Neder land een enorme afvalberg. „Ook andere zaken hebben plannen", zegt Bout. „De leve rancier in Leusden wil uitbrei den naar dertig vestigingspun- ten." Voorlopig, zegt Bout, kost zijn milieubewuste initiatief alleen nog maar geld. „De prijs van het apparaat is 20.000 gulden en een schaaltje van polyethy leen is dertien in plaats van vier cent voor een gewoon vleeswa rensehaaltje", zegt Bout deson danks opgetogen. „Ook krijgen wij geen subsidie voor onze schaaltjes. Maar wij denken graag mee voor een schoner milieu. Bij deskundig gebruik - wel in de diepvries, maar niet in de oven - kan zo'n schaaltje 15 20 keer mee. Wekelijks gaan er bij ons zo'n 8.000 schalen uit en we krijgen bijna dat hele aantal ook weer terug. Maar dat aantal haalt het niet bij het aan tal flessen dat wij wekelijks re cyclen." De ondernemer hoopt dat het hergebruiksysteem landelijke dekking krijgt. In dat geval kun nen klanten hun gebruikte vleeswarenschalen ook elders kwijt. „Nu lokt ons systeem juist vaak negatieve reacties uit van mensen die op doorreis zijn. Zij piepen omdat zij een gulden statiegeld moeten beta len, maar mijn schaaltje elders niet kunnen inwisselen." Toch prijst Bout zich gelukkig dat hij in een dorpswinkel Menno Bout naast Trees' die gebruikte vleeswarenschaaltjes slikt. werkt. „Hier heb ik veel trouwe Gelukkig staat de landelijke lei klanten, aan wie zo'n statie- ding van het Schuitema-con- geldsysteem is besteed. In de cern (waartoe Cl000 behoort) stad lijkt me dat veel moeilijker, ook achter ons initiatief. Aan- foto hielco kuipers vankelijk hadden we veel last van storingen met het apparaat, maar er viel nooit een onverto gen woord." S40 zou stoppen in Born wer den gisteren ontkracht door zo wel NedCar als de Volvo-direc- tie. De assemblage van de Vol vo's gaat onverminderd door tot juni 2004. Tegen die tijd moet in Gent de eerste nieuwe S60 van de band rollen. Nu worden in Gent de S70 en V70 gemaakt en werken er ruim 3.700 werknemers. In de ko mende jaren komt naast de be staande gebouwen een nieuwe fabriek met een oppervlakte van vijftigduizend vierkante meter en een uitbreiding van technische installaties met las robotten, spuitrobotten, ovens en nieuwe productielijnen. Volvo Cars Gent staat bijzon der hoog aangeschreven in de autobranche. Vorig jaar won het de European Quality Award en was het de eerste niet-Ja panse fabriek die de Japanese World Class Award in de wacht sleepte. De arbeidsproductivi teit van Volvo Gent geldt als de hoogste binnen het hele con cern. Deze factoren hebben mede de keuze van de directie voor de investering in Gent be- Hoger personeel KLM vreest voor baan bij fusie BA amstelveen richard mooyaaan Het hoger personeel bij de KLM vreest dat een fusie met British Airways zal leiden tot een fors banenverlies. In een brief aan KLM-topman L. van Wijk dringt de Vereniging van Hoger KLM- personeel aan op een werkgele- genheidsgarantie. De KLM is bezig met een on derzoek naar een vorm van sa menwerking met het veel grote re BA. Na verkennende ge sprekken vinden sinds twee we ken onderhandelingen plaats die al op korte termijn tot resul taat moeten leiden. In een Brits-Nederlandse fusie-onder- neming zal de KLM genoegen moeten nemen met een min derheidsbelang. De Vereniging van Hoger KLM-personeel noemt het ver heugend dat na de breuk met Alitalia snel een nieuwe kandi daat-partner is gevonden. Maar gezien de 'aanzienlijk grotere machtsfactor in Londen' vreest de club met name voor de werkgelegenheid in de hogere KLM-functies. 'Wij concurreren met iedereen, ook met Albert Heijn' den haag gpd-anp Schuitema, vooral bekend van de ClOOO-winkels, maakte gisteren be kend dat het een fusie wil aangaan met supermarktorganisatie Sperwer. Daar mee ontstaat een organisatie die 15,7 procent van de markt in handen heeft. Monopoliewaakhond NMa moet het samengaan nog goedkeuren en heeft ook nog geen toestemming gegeven voor de overname van de A&P-win- kels. Maar topman Brouwer ziet geen problemen: „Wij werken met zelfstan dige ondernemers. Die concurreren met alle supermarkten, ook met de Al- bert Heijn." De NMa is bang dat het Aholdconcern, dat 73 procent van de Schuitema-aandelen bezit, een te gro te invloed op de markt krijgt. Desgevraagd laat een woordvoerster van Ahold weten dat het concern be reid is het belang in de nieuwe combi natie te verkleinen tot 60 procent. De zegsvrouw wü niet speculeren op een eventuele verdere verkleining. Schuitema is een grote speler in de supermarktwereld. Het concern be haalde vorig jaar een omzet van vier miljard gulden. Daarvoor waren vooral de 377 ClOOO-winkels verantwoorde lijk. In het eerste kwartaal van 2000 steeg de omzet in vergelijking met het eerste kwartaal van 1999 met 7,8 pro cent tot 1,2 miljard. Schuitema wordt geacht nauwer sa men te werken met Albert Heijn. Vol gens AH-topman Van Solt moeten bei de bedrijven samen optrekken bij on der andere inkoop, klantenkaart en ac ties. Maar zijn collega Brouwer bij Schuitema voelt daar niets voor, om dat de ClOOO-winkels grote concurren ten van AH zijn. „Zowel qua bedrijfs cultuur, logistieke systemen als win kelformule passen we absoluut niet bij elkaar. Een samengaan zou voor beide partijen slecht uitpakken", zei hij al eens. Schuitema kwam tien jaar geleden in handen van Ahold toen het op de nominatie stond te worden overgeno men door Unigro. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren in hoog tempo super markten als Spar en Kopak omgeturnd tot ClOOO's. Volgens topman Brouwer koestert Schuitema de middenpositie. „Zitten we in een buurt vlak naast een Albert Heijn, dan adverteren we meer met onze prijzen", zei liij in een inter view. „Zit er een discounter in de buurt, dan profileren we ons met ons uitgebreide assortiment en korte wachttijden voor de kassa." Met de aangekondigde fusie komt er na 72 jaar een einde aan de zelfstan digheid van Sperwer. Sperwer - omzet in 1999 1,3 miljard gulden, nettowinst 15 miljoen gulden - bedient 300 super markten en speciaalzaken. De bij Sperwer aangesloten supermarkten hebben een marktaandeel van 4,3 pro cent. Plusmarkt, qua grootte vergelijkbaar met de C1000 supermarkten, is de gro te groeier binnen Sperwer. Evenals bij Schuitema werkt Sperwer alleen met franchisenemers, zelfstandige onder nemers die de supermarktformule hu ren. Verder bedient Sperwer nog 97 Garant markten, kleinere buurtsuper- markten en 47 Gastrovino delicates sen winkels.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7