'Smokkelfirma' pas een week in bedrijf amer wil leerplicht erlagen naar vier jaar Binnenland Onderzoek dodentruck Zeebrugge centrum van mensenhandel Britten geschokt door dood verstekelingen Gewelddadige verslaafde zwerver brengt twee vrouwen om het leven elastingvoordeel moet erk aantrekkelijk maken 5DAG 20 JUNI 2000 jshandeling bij overval jHOL» Bij een overval op een autoverhuurbedrijf bij Schip- plaza zijn zondagavond vijf Mercedessen met een totale tfde van een half miljoen gulden gestolen. Twee overvallers en omstreeks 19.15 uur naar de balie waar de medewerker te eten. Eén van de mannen sloeg hem buiten bewustzijn. >n de medewerker tien minuten later bijkwam, merkte hij dat handen en voeten met plakband waren vastgebonden. Ook [hij plakband over zijn mond. Vijf autosleutels waren ver- ■nen en, naar later bleek, ook vijf auto's. intal Haltstraffen neemt toe Het aantal minderjarigen dat door tussenkomst van een Kbureau een straf moet ondergaan, neemt toe. Ging het in |8nog om 21.748 verwijzingen, vorig jaar waren dat er ruim lend meer. Jeugdige criminelen die betrapt zijn moeten bij- ■rbeeld zelf graffiti verwijderen of werken in de winkel waar nirat hebben gestolen. De vergrijpen waar het hier om gaat Iwinkeldiefstal, gestunt met vuurwerk en vernielingen. Veer- ■jarigen werden vorig jaar het vaakst doorverwezen naar een ■tbureau. '1 mere berispt na maaien orchideeën lERE^ De justitie in Zwolle heeft de gemeente Almere een tik de vingers gegeven voor het beschadigen van een groeiplaats orchideeën. Door de groeiplaats te laten maaien is een ot aantal van deze bloemen beschadigd, waarmee in strijd is landeld met de Natuurbeschermingswet. De gemeente, die groeiplaats beheerde, betaalt de boete van^SOOO gulden. ewonde man ligt hele nacht in sloot uNPELEen gewonde 63-jarige man heeft in zijn woonplaats ujndel de hele nacht in een sloot gelegen. De man was zon avond met zijn fiets op weg naar huis. Hij is vermoedelijk /el geworden en in een greppel beland, waarbij hij zijn heup Pas tegen de ochtend zag de man kans uit de greppel te lipen. Hoewel het volgens de politie redelijk druk was, is geen ide passanten gestopt. Pas omstreeks half tien schoot een chtwagenchauffeur de onfortuinlijke man te hulp. splosie vernielt kaasfabriek EM« Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag een omketel ontploft in een kaasfabriek van Campina Melkunie iet Noord-Hollandse Ursem. De explosie verwoestte delen het gebouw en het interieur. Niemand van de 25 perso- ilsleden raakte gewond. Onderdelen van de ketel werden te- jgevonden in een naast de fabriek gelegen woning, andere kstukken werden 200 meter ver weg geslingerd. Op het mo- nt van de explosie waren geen mensen in het ketelhuis aan werk. leurtocht naar bommen in Assendelft De gemeente Zaanstad zoekt in het Assendelverveld \ssendelft naar de acht vliegtuigbommen uit de Tweede We- joorlog. Het gaat vermoedelijk om duizendponders, die in uitbreidingsgebied van de nieuwbouwwijk Saendelft ver gen liggen. Volgens een woordvoerder van de gemeente 2 instad heeft de Duitse kustafweer in IJmuiden de duizend- [je, nders vermoedelijk tijdens schietoefeningen in de Tweede reldoorlog afgeschoten. ederland populair bij asielzoekers haag* Vluchtelingen blijven Nederland een aantrekkelijk d vinden om asiel aan te vragen. Nam Nederland in het eer- kwartaal van 1999 tien procent van de asielzoekers in Euro voor haar rekening, in de dezelfde periode van dit jaar is dat ideel gestegen naar dertien procent. Dit blijkt uit de cijfers staatssecretaris Cohen (justitie) gisteren naar de Tweede Ka- r heeft gestuurd. Nederland staat wat betreft het aantal asiel- ivragen in Europa op de derde plaats na Duitsland en Groot- ttannië. wee jaar cel voor moord op jongen rlen Een 16-jarige jongen van Antilliaanse afkomst is giste- door de rechtbank in Roermond veroordeeld tot twee jaar jeugd-tbs voor het doodsteken van een even oude Ma at kaanse jongen. De fatale steekpartij speelde zich in februari ^1 in de Roermondse wijk Donderberg. De dood van de jongen ide tot grote spanningen tussen de Marokkaanse en Antilli- ïse gemeenschap in de stad. haag anp (Kamermeerderheid van J K GroenLinks en CDA wil I leeftijd waarop kinderen I ilichtig zijn verlagen van "aar vier jaar. Dat bleek gis- tijdens een debat over de ïen van staatssecretaris lund (onderwijs) om de laties van vooral allochtone irstandskinderen te verbe en de WD vinden de :egel overbodig. Nu gaat maar 1,3 procent (2500 kin- in) van alle vierjarigen niet de basisschool. Daar zitten veel langdurig zieke kinde- zo blijkt uit cijfers van listerie van onderwijs. PvdA was daarom aan- olji slijk ook tegen, maar is ge ilt voor de argumenten van voorstanders, zei Kamerlid h. Volgens Rabbae (Groen- s) houdt juist een aanzien - aantal allochtone ouders h_aaggpd hun vierjarigen nog thuis. Bo vendien maakt de maatregel aan nieuwkomers in Nederland duidelijk wat er van ze wordt verwacht, vindt hij. Adelmund ziet er weinig in, maar is ook niet 'principieel tegen'. Zij wil wel graag ouders laten voor lichten over het belang van een tijdige start in het onderwijs. Hamer (PvdA) heeft geen ver trouwen in. voorlichting. Adel mund en staatssecretaris Vlie- genthart (VWS) vinden ook dat consultatiebureaus dat wapen moeten gebruiken, zodat zoge heten risico-ouders hun kroost voor de basisschool naar peu terspeelzalen sturen om spe lenderwijs Nederlands te leren. Hamer: „Maar de meeste ou ders uit deze doelgroep laten zich niet naar de peuterspeel zaal praten. Daarom denk ik dat wij over een paar jaar de leerplichtige leeftijd naar drie jaar moeten verlagen." Eenmanszaak op naam jonge Rotterdammer De transportonderneming die verantwoordelijk wordt geacht voor het verschepen van zestig Aziaten van Zeebrugge naar Dover, is volgens justitie pas afgelopen donderdag opgericht door een 24-jarige Rotterdammer. Bij deze grootschalige mensensmokkel kwamen 58 mensen onder erbarmelijke omstandigheden om het leven. rotterdam gpd De chauffeur van de vrachtwa gen in kwestie is zondagnacht door de Britse douane aange houden. Over de identiteit van de formele eigenaar van het be drijf bestaat nog onduidelijk heid. Gistermiddag hebben drie rechercheurs de ouders van de 24-jarige Rotterdammer ver hoord. Dat gebeurde op ver zoek van de politie in Kent na dat duidelijk was geworden dat het transport van de Aziaten vanuit Rotterdam was geregeld. Uit de gegevens van de Ka mer van Koophandel zou ge bleken zijn, dat de eenmans zaak pas afgelopen donderdag was opgericht en ingeschreven. Onder meer het nummer van de contactpersoon dat op de officiële papieren vermeld stond, was onjuist. De moeder van de man sprak gisteren met klem tegen dat haar zoon be trokken was bij het fatale trans port. Volgens haar rijdt hij geen vrachtwagen. „Misschien dat hij erin geluisd is of dat zijn naam misbruikt is, maar hij is vanmorgen gewoon met zijn pakje brood naar zijn werk ge gaan," zei zij. Nederlandse vrachtrijders hebben regelmatig verstekelin gen in hun wagen. Vooral op de 'risicoroutes' naar Engeland en van de voormalige Oostbloklan den en Marokko naar West-Eu ropa komt dat voor. Volgens P O Stena Line was de lading op vrijdag aangemeld als een partij tomaten. De adresgege vens van het bedrijf kloppen echter niet en ook het opgege ven telefoonnummer bleek vals. Volgens C. Buma van Trans port en Logistiek Nederland (TLN) zorgen verstekelingen vaak voor problemen. „Ze kun nen niet uit de vrachtwagen en doen alles, inclusief hun be hoeften, in de wagen. De lading kan dan ernstig beschadigen." Als de chauffeurs worden be trapt op verstekelingen, riske ren ze in Engeland een boete van zevenduizend gulden per immigrant. Omdat de grenscontroles in West-Europa zijn afgeschaft, kan een chauffeur dagenlang met de verstekelingen aan boord rijden zonder daar iets van te merken. TLN vindt het niet terecht dat de chauffeurs daarvoor zelf verantwoordelijk worden gesteld. Blijkens cijfers van de marechaussee zijn vorig jaar driehonderd verstekelingen aangetroffen in vrachtwagens. De omvang van de mensen smokkel neemt toe. Groeiend aantal vervolgingen van mensensmokkel rotterdam anp Het aantal mensen dat in Nederland wordt veroor deeld voor mensensmokkel, neemt toe. Dat zegt een woordvoerder van het lande lijk parket naar aanleiding van de vondst van 58 dode mensen in een Nederlandse vrachtwagen in Engeland. Sinds mensensmokkel in 1994 strafbaar werd, laat het aantal veroordelingen een vrijwel stijgende lijn zien. Verscheen in 1994 nog nie mand voor de rechter, in 1995 zijn zestien mensen veroordeeld, in '96 64, in 1997 53, in 1998 96 en vorig jaar 102. In 1996 zijn de straffen op mensensmokkel verhoogd van een naar maximaal acht jaar cel. De maximale straf kan worden opgelegd aan criminelen die er hun brood mee verdienen. Ambtenaren die bij de praktijken betrok ken zijn, kunnen rekenen op ten hoogste zes jaar gevan genisstraf. Met de verhoging van de strafmaat heeft justi tie tegelijkertijd meer juridi sche mogelijkheid gelaegen smokkelaars op te sporen en in voorlopige hechtenis te nemen. GPD Geassocieerde Pers Dienst Duizenden maken illegale overtocht zeebrugge sander roouakkers Op het eerste gezicht is Zee brugge niet meer dan een klein plaatsje aan de Belgische kust. Met een grote haven, dat wel. Dit ogenschijnlijk rustige stadje is één van de belang rijkste centra voor mensen handel in Europa. Jaarlijks zouden duizenden vluchtelin gen hier vandaan de gevaarlij ke overtocht naar het beloofde land, Groot-Brittannië, ma ken. Het plaatselijke Total tank station geldt als de pleister plaats voor chauffeurs die in Zeebrugge hun containers ko men laden of lossen. Even verderop ligt café Monte Car lo, eveneens zeer populair bij truckers. Maar omdat ieder een die plaatsen kent, laten de handelaars zich daar juist niet zien. „Die plekken worden heel goed in de gaten gehou den," zegt de Antwerpse chauffeur E. Verbeeck. „Maar verder worden we overal aan gesproken. Gewoon op een kruispunt of aan de kant van de weg." Het gaat volgens de Belgi sche chauffeur vooral om vluchtelingen uit Azië en het voormalige Oostblok. Voor hen wordt een plekje gezocht aan boord van een van de vele vrachtwagens. „Uit Oost-Eu ropa komen ze met bussen te gelijk." De handelaars zijn ook meestal Oost-Europeanen. „Vooral veel Roemenen. Je herkent ze direct. Dure pak ken, grote Mercedessen." Ver beeck weet hoe de gesprekken gaan. „Eerst bieden ze je een paar duizend francs. Maar als je zegt dat je ook niet van gis teren bent, dan gaan ze om hoog. Soms tot een half mil joen francs (28.000 gulden) per vluchteling." Dagelijks rijdt Verbeeck met zijn koelwagen vol levensmid delen op en neer tussen zijn woonplaats en Londen. Hij kan niet ontkennen dat ook hij wel eens heeft nagedacht over die ene gok, die hem rijk zou maken. „Maar de risico's zijn veel te groot. Ik word bij na iedere dag gecontroleerd. Zeker nu, in de vakantieperio de. Aan de binnengrenzen van Europa is de douane dan wat soepeler, maar juist op dit soort overgangen zijn ze dan extra streng." Precies om die reden ver moedt Rotterdammer M. Kan- ters dat zijn collega afgelopen weekeinde niet eens wist dat er zestig mensen in de contai ner zaten. „Hij zou wel gek zijn het risico te nemen." Kanters denkt dat de Chine zen al in Azië in de container zijn gestapt, die vervolgens met een valse zegel zou moet zijn dichtgemaakt. „Het is al lemaal maffia, de mensen die zich hiermee bezighouden. Die zien alleen maar geld." londen harm harkema correspondent In Groot-Brittannië is geschokt gereageerd op de dood van de 58 verstekelingen in een Neder landse vrachtwagen. De 54 mannen en vier vrouwen, ver moedelijk Chinezen, zijn waar schijnlijk gestikt als gevolg van de hitte. „Ze moeten een vrese lijke dood zijn gestorven", zei de Britse minister van binnen landse zaken Straw gistermid dag in het Lagerhuis. De truck beschikte over koe ling, maar die was uitgescha keld. Twee verstekelingen over leefden de tocht. Zij hebben gisteravond verklaard dat de groep nog geprobeerd heeft te ontsnappen uit de container. Volgens de krant Daily Mail zouden de slachtoffers wanho pig om hulp hebben ge schreeuwd terwijl ze de hete metalen wanden van de vracht wagen te lijf gingen. De twee overlevenden zijn overgebracht naar een 'veilig adres'. Zo denkt de politie te kunnen voorko men dat hen het zwijgen wordt De douanebeambte die de lij ken ontdekte, is danig over zijn toeren en krijgt professionele hulp, aldus een douanewoord voerder. Er wordt een groot scheeps internationaal onder zoek ingesteld naar de achter grond van het drama. Volgens een politiewoordvoerder is nog onduidelijk waar en wanneer de verstekelingen zich in de truck hadden verscholen. Vast staat dat de truck, die volgens de vrachtbrief tomaten vervoer de, voor Zeebrugge ook in Rot terdam was geweest. Volgens minister Straw is sinds de introductie van de strengere vreemdelingenwetten in april sprake van een afname met 26 procent van het aantal verstekelingen dat illegaal het land probeert binnen te komen. Voorheen werden wekelijks zo'n 500 verstekelingen ont dekt. Het aangescherpte asielzoe kersbeleid van de Britse rege ring is volgens de Conservatieve oppositie nog lang niet streng genoeg. Het asielbeleid staat in de aandacht en onder druk sinds een forse toename van het aantal asielzoekers vorig jaar, toen een recordaantal van 71.000 vreemdelingen in Groot- Brittannië asiel aanvroeg. Volgens de inlichtingendienst van de Britse immigratiedienst zijn zo'n vijftig criminele orga nisaties actief in mensensmok kel, waarvan zo'n twintig zich exclusief bezighouden met ille gale immigratie. In China zou den zeven tot tien bendes de markt beheersen, die mensen over land naar het westen smokkelen. Eenmaal ter plekke worden de Chinezen illegaal aan het werk gezet en opgeslo ten gehouden tot ze hun 'reis kosten' hebben betaald. Die kunnen oplopen tot tiendui zenden guldens per persoon. STEVENHAGEN Man (29) geeft moorden toe na DNA-onderzoek kant blijven. De PvdA komt in de nota 'Werk moet lonen' met een serie plannen om dat aan te pakken. CDA en D66 vinden het plan op onderdelen prima. Zo ziet D66 veel in het extra belasting voordeel voor werkenden. Het CDA voelt juist voor het voor stel inkomensafhankelijke uit keringen, zoals de huursubsi die, geleidelijk af te bouwen. Daarmee wil de PvdA voorko men dat uitkeringsgerechtigden die een baan krijgen in inko men achteruit gaan, omdat dat soort subsidies ophouden. D66 vindt dat weer geen goed plan. yg tóen met een laag loon iten een extra belasting- tdeel krijgen. Ook dienen tóen die vanuit een uitke- Z een baan aanvaarden een premie van drieduizend 'en te krijgen. Dat moet hen yl luieren aan het werk te gaan blijven, stelt de PvdA van voor in een plan om wer- iHantrekkelijker te maken. °g steeds blijkt dat de over al lvan uitkering naar laag be- d werk vaak niet lonend is. endien gaan werkende bij- 'dsmoeders en -vaders er 00c financieel op achteruit als Daarmee schuift de inkomens- kinderen ouder worden, val alleen maar op, aldus D66- zijn er steeds meer banen er Bakker. De WD wilde nog hoger opgeleiden, terwijl niet op de plannen reageren, laaggeschoolden aan de groningen alfred meester De 18-jarige studente Anne de Ruijter de Wildt uit Groningen is drie jaar geleden vermoord door een 29-jarige verslaafde dakloze. De man heeft tevens toegegeven de moordenaar te zijn van de 26-jarige Annet van Reen uit Utrecht. Hij bracht de ze vrouw in 1994 in haar woon plaats om het leven. De man werd eind 1998 veroordeeld tot zeven jaar cel voor een ver krachting en geweldplegingen in Groningen. De verdachte werd vorige week dinsdag aangehouden in de gevangenis van Schevenin- gen, waar hij zijn straf voor de verkrachting uitzat. Donder dagavond legde hij in Utrecht een volledige bekentenis af, na dat twee speciale verhoorteams hem hadden geconfronteerd met een DNA-match in beide moordzaken. Op verzoek van misdaadver slaggever Peter R. de Vries hield het Silvius Laboratorium in Lei den de DNA-onderzoeken in de zaak-Anne vorige maand uitge breid tegen het licht. Het Ne derlands Forensisch Instituut volgde het advies op de DNA- sporen nog eens grondig onder de loep te nemen. Met toepas sing van de modernste technie ken werd het DNA-profiel ver scherpt en vervolgens vergele ken met gegevens in de lande lijke DNA-databank. Uit die vergelijking kwam de verdachte naar voren, wiens DNA-profiel later ook bleek te passen bij sporen bij het lijk van Annet van Reen. De ver dachte staat te boek als een ge welddadige en agressieve man, die zich regelmatig schuldig maakte aan berovingen, mis handelingen en vechtpartijen. In het midden van de jaren ne gentig hing hij rond bij het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne, waar hij ook om ging met Annet van Reen. In Utrecht was hij destijds wel ver dacht, maar kon de politie geen bewijs vinden. De Groningse studente Anne werd de dag na Koninginnedag 1997 verkracht en vermoord ge vonden bij een station in Gro ningen. Ze was per trein terug gekomen uit Amsterdam waar ze de vrijmarkt had bezocht. Vader Jaap de Ruijter de Wildt, die drie jaar lang heeft gestre den voor oplossing van de moord op zijn dochter Anne, heeft dubbele gevoelens. „Aan de ene kant is er opluchting, maar de moord komt opeens ook weer heel dichtbij. Mijn dochter is het slachtoffer ge worden van een zeer geweldda dige man." De 26-jarige Utrechtse Annet van Reen werd in augustus 1994 naakt, verkracht en ver moord gevonden in een bouw put van een flat in aanbouw, op het voormalige slachthuister rein in Utrecht. De moord is ook wel bekend als 'de slacht- huismoord'. De vrouw woonde een psychiatrisch centrum vlakbij Utrecht. Hoewel de poli tie in 1994 met dertig recher cheurs onderzoek deed naar de moord leverde dat niets op. Op 5 april van dit jaar heropende de Utrechtse politie de zaak. In middels waren betere DNA- technieken ontwikkeld, waar door met de verschillende spo ren uit 1994 een DNA-profiel gemaakt kon worden. KOM HOU TOCH UIT7IE20M VAT IS HEA.EMMI NIEJ^OBPVOOg J6' ZIE JE WEI, EEN J AU^/scne p&Acrie'. wmr van die chemische gOflWEl \7l£ 26 IN 20WN£- WNVCK-EAte. STOppBO-y 16 IS É^EWoOMSMtL MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College Vlietsorgstraat 15, tel. 023 542 85 60 Haarlem 1 Info: 040 251 81 14; www.erasmuscollege.com

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3