Prins William wonderlijk normaa Lijken in Dover Gesprek van de Dag Hoger opgeleide vrouwen kiezen massaal voor een cabriolet Aanklacht Bild tegen Piasprins DINSDAG 20 JUNI 2000 1, tniinnkiilunf De vondst van 58 lijken in een Nederlandse vrachtwa gen in Dover is ronduit verbijsterend te noemen. Het betrof de lijken van 58 Chinezen. 54 mannen en vier vrouwen. Mensen op de vlucht. Op weg naar het im mens welvarende westen in de hoop om voor zichzelf en hun kinderen een beter bestaan op te bouwen. Ille gale immigranten die voor veel geld hun lot in handen hadden gelegd van criminelen. In de vrachtwagen, tussen de tomaten, vonden de Chi nezen de verstikkingsdood. Het grote aantal doden bracht gisteren een schokgolf teweeg die ver buiten Europa te voelen was. Onmiddellijk kondigden de EU- landen, toevallig bijeen in Portugal, maatregelen aan. Een beetje mosterd na de maaltijd, want al jaren wordt zonder veel resultaat gesoebat over een gezamenlijk aanpak van de illegale immigratie. Dat er doden vallen is niet nieuw. Jaarlijks komen hon derden zo niet duizenden mensen om bij hun poging hun armoedig bestaan te ontvluchten. De illegale im- migrantenstroom is volstrekt ondoorzichtig. Alleen al in Moskou, een tussenstop op een beruchte smokkel route, zouden honderdduizend Chinezen op weg naar het westen in transit verblijven. Strengere controles, hogere straffen en een Europees migrantenbeleid. Dat beloven de Europese leiders nu. De vraag rijst echter of het veel zal helpen. Als het om overleven gaat, is de mens uiterst creatief en bereid ho ge risico's te nemen. Dat recht heeft hij ook. Op ar moede en onvrijheid zit niemand te wachten. Onder nemende mensen nemen in zo'n geval het recht in ei gen handen. Hoewel de publieke opinie daar anders over denkt, is het absoluut niet eenvoudig om Fort Europa te nemen. Naast creativiteit moet de illegale immigrant over veel geld beschikken en bereid zijn zich gedurende lange tijd aan mensonterende omstandigheden te onderwer pen. De criminele organisaties en individuen die op de smokkellijnen opereren, kloppen onderweg de zakken van de immigranten leeg. De omgekomen Chinezen zouden elk vijftigduizend gulden hebben betaald. De treurigste conclusie van de vondst in Dover is dat er overal ter wereld gewetenloze mensen bestaan die hun brood verdienen aan de ellende van anderen. De straf fen hiervoor zijn relatief laag. De noodzakelijke ver zwaring van de straffen zal criminelen echter vermoe delijk niet afschrikken. Mensensmokkel en mensen handel is, zoals premier Kok zegt, een 'fact of life'. Het kan altijd erger Uit welk land komen tapas, was gisteren de eerste vraag in het programma Factor 4. Dat leidde tot het volgende dialoogje tassen de presentatrices Guusje en Babet: Gaasje: 't Is daar absoluut warmer dan hier, maar een beetje minder vochtig. Da's altijd vervelend. Babet: „Nee, daar is het vochtiger. Gaasje: ..Nee, hier is het vochtig, daar is het droog. Babet: „Is dat zo?" Gaasje: „Absoluut" Babet: „Maar, eh... wij hebben nog altijd 25.000 galden weg te geven. Das ik geef nog één hint: het is hetzelfde land waar Sinterklaas vandaan komt." Je denkt weieens dat het niet erger kan op televisie. Dat de grenzen van de stompzinnigheid wel zijn bereikt. Maar het kan altijd erger. RTL4 heeft twee meisjes van Goeie Tijden, Slechte Tijden een eigen programma gegeven. Factor 4 heet het en het is een dom telefoonspelletje, gelardeerd met domme va kantiefilmpjes. Vissers die door vissen het water in wor den getrokken, vaders die struikelen en in het pierebadje van jam kinderen vallen: dat soort dingen. Bij die film pjes geeft een man met een neuzelstem grappig bedoeld commentaar. Als de filmpjes afgelopen zijn komen Gaasje en Babet weer in beeld. Die zitten in een decor van tante Betje: op een kunstgrasveldje, voor een bordkartonnen caravan, met naast zich een barbecue waar plastic worstjes op liggen. In de studio zien wjj verder 'vakantieattributen' als een skippybal, een tuinkabouter en een brievenbus met ongelezen kranten, 't Is vast en zeker lollig bedoeld. En als Guusje en Babet in beeld komen, dan leuteren ze. Dat gaat zo: Babet: „In welke comedy speelt John Kraaykamp senior? Guusje: „We gaan een hint geven. Babet. jij bent het zonnetje in huis. Babet: „Oh, dank je wel. Het is altijd fijn als je geappre cieerd wordt voor je vrolijke karakter. Guusje: „Ik heb nog een hint: het is zo warm, het is echt het zonnetje in huis. Er wordt niet gebeld. Guusje: „Beste mensen, bellen hoor! Want je gaat toch door de grond als iemand anders belt en uit dit pro gramma jouw dertigduizend gulden wegsleept." Babet: „Door de grond?" Guusje: „Ik wel, ja. Soms zie je programma's en dan denk je: dit is het stom ste wat ik ooit gezien heb. Maar een tijdje later blijkt dan, dat je je toch weer hebt vergist. Het kan altijd erger. Zen en reizen Als boodschappenwagentje of om gezien te worden langs de kust tijdens zomerse dagen; de cabriolet is vooral bij vrouwen erg in trek. Met een stijging van der tig procent ten opzichte van de eerste vijf maanden in 1999 is de sportieve open auto, doorgaans aangeduid als 'cabrio', dit voorjaar een hit. De verkoop in de eer ste helft van dit jaar steeg naar 3779 exemplaren. Dat zijn er 845 meer dan in de eerste helft van 1999. Vooral hoger opgeleide vrouwen kopen een cabriolet naast de gewone auto voor de dagelijkse ritjes. Jaarlijks worden er in ons land ruim 5500 cabrio's verkocht. Overigens is dit nog niet één procent van het totale aantal nieuwe auto's. De verkoop van cabrio's is, met uitzondering van 1998, sinds 1995 alleen maar geste gen. De verldaring voor de terugloop in '98 is waar schijnlijk het slechte weer. Dat jaar was het natste van de eeuw. Het zachte voorjaarsweer van de afgelopen maanden heeft de cabriokoorts weer aangewakkerd. „Zodra de zon begint te schijnen, begint de liefhebber aan een cabrio te denkenaldus een verkoper van de populaire Volkswagen Golf Cabriolet. Die liefhebber is vaak werkzaam in de reclamewereld, heeft een even eens goed verdienende partner en is vrouw. De prijzen lopen uiteen van dertigduizend gulden voor een open Fiat Punto tot een Mercedes-Benz van ruim een ton. Tot de absolute topklasse behoort de Bentley Azure V8, waarvoor meer dan zes ton moet worden neergeteld. En de kleuren? Die zijn minder opvallend dan het type auto. Geel doet het erg slecht; de meeste belangstelling gaat uit naar de donkere metallickleu- ren. Vooral hoger opgeleide vrouwen kopen een cabriolet naast de gewone auto voor de daj ritjes. Meest begeerde tiener van de planeet wordt morgen 18 jaar Britney Spears is niet zijn vriendin. Wie dan wel, dat is privé en gaat niemand wat aan. Prins William, oudste zoon van de Britse troonop volger Charles en wijlen prinses Diana, wordt morgen 18 jaar. Reden voor de Britse media om flink uit te pakken, met extra bijlagen, speci ale programma's en uitvoerige beschouwingen. Om aan de nieuws honger te voldoen heeft Charles toegestemd in één schriftelijk vraag gesprek met zijn zoon. „ik houd niet van al die aandacht. Ik voel me er ongemakkelijk bij", zegt William over de belangstelling. Prins William in de gangen van Eton. „Hij is rijk, hij is mooi, hij is koninklijk en hij is de meest begeerde tiener-hartenbreker op de planeet. Wat denkt hij dat de wereld doet? Hem negeren?" foto epa Een tiener als alle anderen, zo luidt het voorlopige oordeel over Wil liam. Hoe hij met meisjes omgaat, dat houdt hij liever voor zich. „Dat uit te leggen, werkt tegen me." Wil liam gaat graag naar de bioscoop, waar hij liefst een actiefilm ziet. Hij houdt van dansen, maar gaat niet vaak naar een discotheek of club. Tijd om te lezen is er ook, een favo riete schrijver heeft hij echter niet. Teamsporten als waterpolo, voetbal en en rugby behoren tot zijn hob by's, zo onthult de jonge prins in het interview. Een televisiedocu mentaire toont William aan het surfen op het internet en bij het ko ken van paella. Hij heeft de hulp van een klasgenoot nodig om toch nog iets eetbaars op tafel te krijgen, maar de twee hebben duidelijk schik in het kokkerellen. William viert zijn verjaardag mor gen nog niet. Hij zit midden in de eindexamens van zijn chique kost school Eton. „Wat voor feest het wordt weet ik nog niet, waarschijn lijk iets met mijn vrienden. Ik heb daar nog niet over nagedacht," al dus William. In zijn middelbare schooljaren ging hij regelmatig op theevisite bij oma, koningin Elisa beth. Eton ligt aan de overkant van haar slot Windsor, dus dat was makkelijk. Volgens Britse kranten zal de vorstin de onderonsjes met haar favoriete kleinzoon missen. De Sunday Times beweert zelfs dat Charles zijn moeder heeft gedreigd William uit haar buurt te houden, als zij halsstarrig zou blijven weige ren zijn minnares Camilla te ont moeten. Die ontmoeting heeft be gin deze maand eindelijk plaatsge vonden. Het mag eigenlijk een wonder he ten dat William blijkbaar 'normaal' is. Voor wie de Britse media gelooft, hangt het hof van intriges aan el kaar. Het gaat daarbij niet alleen om het touwtrekken om William. Jarenlang hebben zijn ouders el kaar via de media, met zorgvuldig gekozen 'lekken' het leven zuur ge maakt en daarbij kwam nog de on vermoeibare en niets ontziende jacht op Diana, met haar dood als tragisch gevolg. Van William wordt gezegd dat hij de media haat. Maar in zijn vraaggesprek dankt de prins de pers voor de terughoudendheid tijdens zijn schooljaren. Hij hoopt dat de media hem de komende ja ren ook met rusten zullen laten. Het Amerikaanse blad USA Today denkt dat die hoop ijdel is. „Hij is rijk, hij is mooi, hij is koninklijk en hij is de meest begeerde tiener-har tenbreker op de planeet. Wat denkt hij dat de wereld doet? Hem nege ren?!". William krijgt desondanks geen eigen staf. „Dat laat ik over aan het secretariaat van mijn va der." William verklapt niet wat hij na Eton gaat doen. Hij gaat in ieder geval niet meteen studeren, het on derwerp van zijn studie (kunstge schiedenis) staat wel vast. D tigieuze Schotse universiteit Edinburgh en St. Andrew's1 genoemd als toekomstige st plek. Over een militaire vast onderdeel van de opvoe van een Britse monarch - he nog niet nagedacht. „Dat is vroeg." William neemt pasn studie koninklijke taken op; „Dat wil mijn vader en ik be daar mee eens", zegt Willian na overleg met de koninginI besloten dat hij tot die tijd oi wil worden aangesproken i titel 'koninklijke hoogheid' Britse traditie hebben leden koninklijke familie daar van; achttiende recht op. De prin ook geen buigingen en ande hoofsheid, hetgeen het leven eventuele vriendinnen ooke makkelijker maakt. Dat zijn naam de laatste jare haaldelijk in verband is met diverse popsterretjes vu liam niet leuk, „maar naarm ouder word, is het moeilijke» te houden", weet hij. Een rei met Britney Spears is een ve van een reclamebureau, da! delijk zegt de prins. Wie wél hart heeft gestolen blijft gehi komende jaren zullen derha heel wat namen de revue pa zoals ook Willem-Alexander ervaren. HANS JACOBS» Het Duitse boulevardblad Bild heeft een aan klacht ingediend tegen een van zijn prominent ste kopijbezorgers, prins Ernst-August van Hannover. De echtgenoot van prinses Caroline van Monaco zou de cheffin van de redactie in Hannover beledigd hebben. Het blad had in zijn uitgave van zaterdag j.l. ge meld dat de prins tijdens zijn bezoek aan de Expo in Hannover tegen het Turkse paviljoen gewaterd zou hebben. Het bericht werd geïllus treerd door een wazige foto van de prins en een andere man, vermoedelijk zijn lijfwacht. Of het duo daadwerkelijk stond te urineren, kon niet vast gesteld worden, maar uit hun houding werd wel duidelijk dat ze niet hun neus snoten. Ooggetuigen zouden zelfs gezien hebben dat Ernst-August even later zijn gulp had dicht ge ritst. Sindsdien heet hij in Bild de 'Piesprins'. Het voorval drong door tot in Turkije en werd een schandaal. De Groene-parlementariër Cem Özemir (van Turkse afkomst) eiste van de prins excuses aan het Turkse volk, net als de regering in Ankara. Dat iemand een zwakke blaas heeft, geeft hem nog niet het recht tegen het Turkse paviljoen te wateren, heette het in de Turkse hoofdstad. Ernst-August rook een complot en belde de Bildredactie in Hannover op. Tot drie keer toe schold hij cheffin Ann-Kathrin Berger de huid vol, maar ontkende het incident niet. Ernst-Au- gust stond er op dat zijn tirade werd opgeno men, zodat de Bildlezers gisteren konden con stateren dat de koninklijke wildplasser kon tie ren als een bootwerker maar zich regelmatig vergiste in de anatomie van mevrouw Berger. De journaliste was een 'klootzak', meende Ernst-August. Ondanks die vergissing vond me vrouw Berger het reden genoeg voor een aan klacht wegens belediging. De prins duikt vaak op in de kolommen van de (boulevard)pers wegens zijn 'onstuimige optre den'. Twee jaar geleden werd hij tot een geld boete veroordeeld nadat hij zijn paraplu had stuk geslagen op een fotograaf. Verleden jaar moest hij Kenia verlaten nadat hij een disco theekhouder met een boksbeugel had bewerkt. Dat bezorgde hem de bijnaam 'Prügelprinz' (knokprins), maar na een door hem gewonnen proces mag hij niet meer zo genoemd worden. Ook een sigarettenfabrikant die reclame maak te met de afbeelding van een fijn geknepen si garettendoosjes en de tekst 'Was het Ernst of was het August?' kreeg een, eveneens door de prins gewonnen, proces aan de broek. Prinses Caroline was volgens insiders aanvan kelijk onder de indruk van de 'onbehouwen charme' van haar derde echtgenoot, maar zou nu 'spijt hebben'. PETER VAN NUUSENBURG Prins Ernst-August van Hannover en prinses Carol» Monaco. De ZDF is een verrassende omroep. Zuidelijke Duitsers worden in onze nog altijd rancuneuze volksmond zelden voor origineel versleten, maar het was wél de ZDF die zorgde dat ik, al jaren geleden, kennismaakte met 'Der Stras zenfeger'. Iemand had bedacht dat je 's nachts iets an ders kan uitzenden dan het testbeeld en stelde voor om achter de voorruit van een rijdende auto een camera te zetten. De ZDF gaf hem zijn zin. Een camera rijdt een tra ject van een paar honderd kilometer door Duitsland. Er is geen geluid, we horen wat een klassieke radiozender op dat moment uitzendt. De chauffeur blijft buiten beeld. De tv wordt een voorruit en de huiskamer een au to. Wie de slaap niet kan vatten wordt een lifter en wiegt mee op de cadans van onbenullige maar altijd nieuwe gebeurtenissen. Er wordt een vrachtwagen ingehaald. De bo menrij die ons al tien minuten vergezelt houdt op. Akkerland. Een heuveltop biedt uitzicht op de toekomst: over vijf minuten zijn we daar, aan de overkant op die bergrug. We passeren een dorp met vakwerkhuizen. Op het kruispunt staat een stoplicht. We remmen, maar gelukkig, het stoplicht wordt groen. Het voelt als tijd winst. Op de achterkant van een bestelwagen lees ik de naam van een bakker bij wie ik nooit een brood zal kopen. De bakker op zijn beurt zal nooit we ten dat ik zijn naam las. vanuit een auto waar ik niet inzat, op een plek waar ik nooit geweest ben. En toch ben ik daar geweest. Het is maar een kleine stap van een voorruit naar een tv- -scherm. Als de chauffeur daar werkelijk is, ben ik daar ook. Ook de chauffeur voelt toch niet de wind buiten? Ook hij hoort de vogels toch niet? Wat hij ervaart in zijn werkelijke auto is vrijwel identiek aan wat ik meemaak in mijn huiska mer. Nooit was het zo eenvoudig om het hier en nu te vergeten als bij het zien van Der Straszenfeger. Je hebt even nodig om er in te komen, ja, maar dan vallen illusie en werkelijkheid volkomen samen en worden tot iets anders. Dat geen van tweeën is. Resultaat, bij mij in ieder geval, was een diepe rust en een hogere vorm van gedachtenloosheid. Ikzelf was zoekgeraakt. Er was tijdloos 'nu', en niet meer dan dat. Wat is 'werkelijkheid'? Soms kijk ik werkelijk door een ruit en zie het mistige, lege landschap van Uruguay. De ramen van de bus kunnen niet open en de koeien op de weg die we nu pas seren hoor ik noch ruik ik. Koeien achter bus glas zijn niet tastbaarder dan koeien op een tv- -scherm. De gaucho die zich verschuilt onder een brede hoed en ineen druipende poncho weet niet dat ik hem zie. Nooit zal ik hem spreken of ontmoeten. Ben ik hier? Ja. Nee. Het zijraam is een ti> en de bus is een huiskamer die mij mee neemt naar de volgende stad. Ik voel mij precies zo rustig gelukkig als bij het kijken naar Der Straszenfeger. Het enige verschil is dat ik door het kopen van een vliegticket en een reeks bus kaartjes zelf het landschap heb gekozen en dat ik op bescheiden wijze de regie kan overnemen: aan de andere kant uit het raam kan gaan kij ken, of door de achterruit. Als ik te oud of te arm wordt om te reizen, bel ik de ZDF met routesuggesties. „Van Moskou naar Odessa, schikt dat?" En dat zie ik dan later thuis op de ZDF terug. Illusie werd werkelijkheid, werd illusie, wordt mijn werkelijkheid. Zen. Dat is nu Zen. Twee gepantserde auto's van de vroegere Chileense dictator AUGUSTO PINOCHET worden vandaag geveild door de Chileen se regering. De twee lichtbruine Mercedessen, die werden besteld in de nadagen van het regi- me-Pinochet (1973- 1990), moeten elk minstens 54.000 gulden opbrengen. Toen Pinochet de au to's gebruikte was hij al geen president meer. Als legerleider eiste hij de wagens niettemin voor zich op. Patricio Aylwin, de gekozen burger die Pi nochet als president opvolgde, legde echter beslag op de auto's omdat ze gekocht waren met geld uit het budget van de president en niet met defensiegeld. Sinds dien zijn buitenlandse leiders die Chili bezochten in de Mercedes sen rondgereden. Dhuidge pre sident Ricardo Lagos bes de wagens, met een 5,6; tor en een topsnelheid va kilometer per uur, als vet en heeft opdracht g opbod te verkopen. De grootste eenmotorig beldekker ter wereld ver! ze zomer het Nederlanse ruim. Belangstellenden! vanaf 24 juni een rondvi maken in een Russischei NOV-2-'COLT'. Het vlieg* stijgt op vanaf vliegveld' De rondvluchten zijn geo seerd door het Nationaal vaartmuseum Aviodome Stichting Antonov Nede' Antonov-2 is het langste ductie zijnde verkeersvlH In ruim vijftig jaar zijne' dan 10.000 van geboutf toestel dat boven Nederl vliegen heeft dienst geda spionagevliegtuig voord* sche luchtmacht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2