Voetbalrellen in België houden politiek bezig Euro 2000 Turkse fans vieren feest Café-eigenaar: We gaan door met feesten Aanhoudingen rond gevreesde aanslag Fransen KIJKEN met Samenscholingsverbflf; Alphen tot einde EK Britse minister dreigt wanhopig met levenslang stadionverbod DINSDAG 20 JUNI 2000 hoederlooVeel sporters zijn hebben last van bijgeloof, zo ook Patrick Kluivert. De Nederlandse aanvaller gaat ervan uit dat zijn kinderen hem geluk brengen. Daarom staan de namen van zijn beide kinderen op zijn voetbalschoen. Rechts siert Justin de schoen en links Quincy. FOTO GPD HANS VAN WEEL Rotterdam verwacht geen problemen Rotterdam Rotterdam verwacht vandaag rond het duel Portu gal - Duitsland weinig Duitse fans zonder geldig toegangsbe wijs. Eén van de redenen daarvoor is dat Duitsland nog slechts een kleine kans heeft op kwalificatie voor de kwartfinales. Beide landen zullen in de Kuip worden vergezeld door zo'n 6000 land genoten. Een woordvoerder van de gemeente gaf gisteren aan, dat naar aanleiding van de rellen in Charleroi geen extra veilig heidsmaatregelen zijn genomen. Het duel van vanavond heeft voor Rotterdam een licht verhoogd risicogehalte. De politie let vooral op orde-verstorende Feyenoord-supporters. Toch groot scherm in hoofdstad Amsterdam Geen grootschalige evenementen en grote scher men in de stad tijdens Euro 2000. Met dat credo ging de ge meente Amsterdam het voetbalkampioenschap in. Het stadhuis was dan ook niet blij toen bleek dat omroep Veronica een tribu ne en een scherm van 30 vierkante meter in de Watergraafs meer had neergezet. Terwille van de openbare veiligheid zag het stadhuis zelf af van het vertonen van wedstrijden op een scherm in de Amsterdam ArenA. Veronica is de enige in de stad met een groot scherm in de open lucht. Het zogenoemde 'Vero nica FM stadion' bij de Jaap Edenbaan is onderdeel van een stickeractie van de omroep. Mensen die zo'n sticker op hun au to hebben maken kans op kaartjes voor een wedstrijd in een van de echte stadions of kaartjes voor de tribune van Veronica. Eindhoven biedt buffet aan eindhoven Eindhoven biedt vijfhonderd direct omwonenden van het PSV-stadion morgen een buffet aan. Op die manier wil de gemeente een beetje de overlast vergoeden, die de bewoners van de straten rondom het stadion de afgelopen tijd hebben ondervonden. In het PSV-bastion zijn drie wedstrijden gespeeld in het kader van het Europees kampioenschap voetbal. Omdat er rond het stadion een ruime veiligheidszone was ingesteld, moesten de omwonenden gebruik maken van speciale pasjes. Ook hun bezoekers moesten een doorlaatbewijs hebben. Een spontane visite was er de afgelopen anderhalve week niet bij. Parkeren in de wijde omtrek was evenmin mogelijk. Verhofstadt filosofeert over België feira De Belgische premier Guy Verhofstadt meent dat de uit schakeling van de Rode Duivels in de eerste ronde van Euro 2000 op een filosofische manier moet worden opgevat. Vanuit het Portugese Feira vergeleek Verhofstadt gisteravond de 2-0 nederlaag tegen Turkije met nederlagen uit zijn politieke carri ère. ,,Het zijn niet altijd degenen die domineren die de match winnen en dat geldt ook een beetje in de politiek.. Ik heb vaak de politieke scène gedomineerd en toch verloren, wat te vergelij ken valt met deze wedstrijd", aldus Verhofstadt. FA denkt over schadeloosstelling Charleroi De Engelse voetbalfederatie (FA) overweegt de slachtoffers van de rellen in België schadeloos te stellen. Dit heeft voorzitter van het dagelijks bestuur Adam Crozier gisteren bekendgemaakt. De ongeregeldheden werden vrijdag en zater dag veroorzaakt door Engelse supporters in Charleroi en Brus sel. ,,Wij denken aan enige compensatie", verklaarde Crozier in Charleroi. Het Engelse team speelt vandaag de laatste groeps wedstrijd tegen Roemenië opnieuw in Charleroi. Italië-Zweden feest van verbroedering eindhoven Nog voordat het eerste fluitsignaal klonk, hadden de duizenden supporters in Eindhoven al nadrukkelijk hun stem pel gedrukt op de wedstrijd. Italië-Zweden is een feest van ver broedering geworden. De Zweden en Italianen vielen elkaar gis termiddag in een smoorheet Eindhoven geregeld in de armen. Zweden mag best winnen, lieten lankmoedige Italianen met de regelmaat van de klok weten. Dankzij de bont opgeschilderde en kleurrijk uitgedoste meute beleefde de Markt in de Eindho- vense binnenstad gedurende een paar uur een tropisch carna val. Eindhoven bedankt agenten met bal eindhoven Echt creatief zijn ze niet in Eindhoven. De agenten die er tijdens de EK-wedstrijden dienst hebben gedaan, krijgen als herinnering een bal. Bovendien kunnen ze een herdenkings boekje tegemoet zien met heel veel foto's. In Eindhoven zijn tij dens de voorrondes drie wedstrijden gespeeld. Daarbij zijn 4000 agenten uit het hele land ingezet. Hooligancellen blijven leeg Amsterdam Van de 406 cellen die zijn gereserveerd voor voet balvandalen in Nederland zijn er momenteel acht bezet. ,,Geen hooligan te bekennen", schrijft landelijk coördinerend officier van justitie H. Moraal in zijn dagboek op de website van het openbaar ministerie. Om toch een beetje nuttig gebruik te ma ken van de leegstaande cellen wil het OM nu drugsrunners op sluiten die EK-supporters in Rotterdam lastig vallen, aldus Mo raal. Dagelijks doen de officieren van justitie van de speelsteden in dagboekvorm verslag van Euro 2000 in hun stad. Het rustige verloop van het toernooi tot nu toe in Nederland is een terugko mend thema. Ook op Europese top zijn hooligans onderwerp van gesprek ruswuk* anp Kunnen voetbalrellen als in Brussel en Charleroi voorko men worden tijdens het verdere verloop van Euro 2000 en daarna? Die vraag beheerste gisteren de voetbalwe reld en de Europese politiek. Zelfs de ministers bij de Europese top in Feira (Portugal) konden er niet omheen. te voorkomen heeft Groot-Brit - tannië de grenscontroles ver scherpt en veerboot-, trein-, en vliegtuigmaatschappijen ge vraagd Engelse hooligans niet naar het vasteland te vervoeren. Deze oproep maakt deel uit van een pakket maatregelen die En gelse supporters binnen de landsgrenzen moet houden. Een noodkreet, want wettelijke mogelijkheden om de hooli gans thuis te houden heeft En geland niet. Van de hooligans die afgelopen weekeinde bij rellen in Brussel en Charleroi zijn opgepakt, zijn er inmiddels 374 teruggebracht naar Londen en Manchester. De Belgische regering hoopt dat de Britse overheid meebe taalt aan de repatriëring van hooligans, die België al mini maal 365.000 gulden heeft ge kost. In een poging nieuwe rellen Voor het geval Engelse sup porters na hun uitzetting op nieuw koers zetten naar het Eu ropese vasteland, hebben de Nederlandse en Belgische auto riteiten de beschikking gekre gen over lijsten met namen, adressen en foto's van uitgewe zen Britten. Bovendien heeft een woordvoerder van de Britse premier Blair gevraagd 'een knipje te geven' in paspoorten van Britse hooligans om het makkelijker te maken ze in En geland tegen te houden. Nederland en België nemen nu het initiatief om te onder zoeken of er Europese regels te maken zijn, die moeten voorko men dat hooligans kunnen af reizen naar landen waar grote voetbalevenementen zijn. Dit hebben de ministers van bin nenlandse zaken van Neder land, België en Engeland beslo ten. Ook de huidige Nederland se regelgeving biedt weinig mo gelijkheden om relschoppers te beletten naar het buitenland te vertrekken. De Tweede Kamer is blij met de afspraken, maar vindt dat die veel te laat komen. „Mos terd na de maaltijd", oordeelt PvdA-Kamerlid Middel. „Deze regels hadden veel eerder opge steld moeten worden", vindt ook WD'er Rijpstra. „Beter laat dan nooit", aldus oppositiepar tij, CDA. Rotterdam Turkse fans vieren feest in de fontein op het Hofplein in Rotterdam na de winst op België gisteravond. Overal in Nederland gingen Turkse supporters de straat op om het bereiken van de kwartfinales te vieren. De Amsterdamse burgmeester Patijn heeft al laten weten dat de Turken welkom zijn in de hoofstad. Het Turkse elftal speelt zaterdag de kwartfinale in de Amsterdam Arena tegen Portugal. FOTO ANP GUIDO BENSCHOP leiden robbert minkhorst vervolg van voorpagina Eigenaar Hans Wolfing van café Het Lisserveerhuis aan de Lage Rijndijk in Leiden is zijn oranje overkapping kwijt, maar de uit bater geeft niet op. „Ik weet niet uit welk vaatje ik nu moet tappen, maar we gaan gewoon door met feesten. Dinsdag avond hangt er een nieuw zeil." De politie en de gemeente Lei den kwamen gistermiddag het zeil, dat de stoep en het fiets pad overdekte, weghalen. Wol fing hield zich niet aan de be perkingen die de politie hem had opgelegd. Volgens de gemeente en de politie zette Wolfing onaange kondigd bij de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal tij dens het EK een tapeiland voor zijn deur. Dat had tot gevolg dat fietsers de rijbaan op moes ten. Voorlichter Fons Delemar- re van de gemeente: „Het was een onwenselijke situatie, of hij hield het trottoir bezet, of het fietspad." Wolfing zegt dat hij over het biereiland overleg heeft gehad met de gemeente. Die zou juist hebben toegestemd. Toen hij merkte dat de politie er proble men mee had, besloot hij niet nog een keer een tap buiten te plaatsen. Later in de week hield hij wel een barbecue op de stoep en ook dat werd voortaan door de politie verboden. Wol fing bond opnieuw in. „Ik ben steeds heel bereidwillig ge weest." Voorlichter Delemarre ont kent dat als cafés tijdens grote evenementen uitbundig zijn aangekleed, de gemeente in zulke gevallen een oogje toek nijpt. „Er is geen gedoogbeleid. Het enige moment dat daarvan sprake is, is met 3 oktober, en dan alleen onder voorwaar den." parus afp-anp Justitie in Nederland heeft gis teren, na een Frans rechtshulp verzoek, drie personen aange houden en enkele huiszoekin gen verricht in verband met mogelijke aanslagen op Euro 2000. Het drietal is in verzeke ring gesteld op verdenking van deelname aan een criminele or ganisatie. Een woordvoerder van het openbaar ministerie in Den Haag heeft de aanhoudin gen bevestigd. Het OM doet verder geen mededelingen. Eerder werd bekend dat justi tie in Frankrijk eveneens drie mensen heeft aangehouden in verband met een mogelijke aanslag op de Franse voetbal ploeg tijdens Euro 2000. Een bron binnen justitie heeft dat toegegeven. De antiterreursec- tie van het parket in Parijs is volgens diezelfde bron een ge rechtelijk vooronderzoek be gonnen om de 'eventuele terro ristische dreiging in het kader van Euro 2000' te onderzoeken. Het parket is het onderzoek begonnen na berichten eind vorige week van de Nederland se politie. Die vernam uit afge tapte telefoongesprekken van uit Frankrijk naar Nederland dat er gesprekken plaatsvonden tussen mensen die met de GIA (Islamitische Gewapende Groe pen) te maken hebben. Onder de drie gearresteerden is in elk geval Abdel Mechat, een militante Islamitische Alge rijn van 29 jaar. Hij werd eind mei 1998 in Duitsland ook al gearresteerd. Dat gebeurde toen in een Europees justitieel onderzoek naar extremistische Islamitische netwerken. Zijn ar restatie was toen twee weken voor het begin van het wereld kampioenschap voetbal in Frankrijk. Nadat Mechat in oktober 1998 aan Frankrijk was uitgele verd, is hij in december 1999 door de correctionele recht bank in Parijs tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens deelname aan een terro ristische organisatie. Niet be kend is waarom Mechat nu toch op vrije voeten was. londen harm harkema correspondent Engelse voetbalfans die worden ver oordeeld wegens vandalisme, krijgen een levenslang stadionverbod aan de broek, zowel op het bezoek van wed strijden van het nationale elftal als van hun club. De Britse minister van bin nenlandse zaken Jack Straw heeft dat gisteren aangekondigd in een uiterste poging meer voetbalgeweld van Engel se fans tijdens Euro 2000 te voorko men. Straw gaat daartoe overleg voe ren met de Engelse Football Associa tion en de clubs. In het Britse Lagerhuis zei Straw bo vendien dat het aantal politie- en douanemensen in Britse uitvalhavens inmiddels is uitgebreid. Dit om te voorkomen dat de ongeveer vierhon derd Engelsen, die dit weekeinde door de Belgische politie zijn gearresteerd en teruggestuurd, wederom afreizen naar België. Engeland speelt vanavond in het Belgische Charleroi tegen de Roemenen. Kritiek van de Conservatieven dat de Labourregering laks is geweest en hooligans had moeten beletten uit te reizen, werden door Straw van de hand gewezen. Hij haalde zijn Neder landse collega Klaas de Vries aan, die hem gisteren telefonisch had meege deeld dat Nederland zeer tevreden is over de samenwerking met de Britten. Straw herhaalde dat de verwijten aan de Britse overheid niet terecht zijn, omdat van de 584 geïdèntificeerde En gelsen die in Nederland en België zijn gearresteerd, slechts enkelen bekend waren als hooligan. Goed politiewerk heeft er, aldus Straw, juist toe geleid dat zeer veel bekende hooligans niet hebben kunnen uitreizen of tijdig aan de grens zijn teruggestuurd. Hoewel het gedrag van de Engelse supporters bij Britse commentatoren en parlementariërs tot diepe schaamte heeft geleid, blijft er ook kritiek door klinken op de Belgische autoriteiten en de UEFA. Die zouden zich wel erg een zijdig en willekeurig tegen de Engelsen hebben gekeerd. Labour-Lagerhuislid Joe Ashton sug gereerde zelfs een anti-Engels com plot. Hij sprak van 'een handvol rel schoppers' dat door UEFA-baas Jo hansson zou zijp aangegrepen om te voorkomen dat Engeland de wereld kampioenschappen van 2006 krijgt toegewezen. Onder instemmend ge mompel van een aantal collega's wees Ashton erop dat Johansson de Duit sers steunt in hun poging dat toernooi binnen te halen. De wereldvoetbal bond FIFA neemt daarover volgende maand een besluit. W&, Brieneke Mieremet. Euro 2000 door de ogen van een voetbalster. De 23-jarige Brieneke Mieremet is links back en sinds dit seizoen aanvoerster van UVS 1. „België gaat winnen. Met 1- 2. Want? Want Nilis staat er- Dit is de huiskamer van een Oranje-fan. Het Nederlands elftal wordt aangemoedigd vanaf het raam ('100 Oran je', 'Hup Holland Hup') en van boven de grote tv ('Oran je op kop'). De vrouw die hier woont, drinkt cola uit een glas met Frank de Boer erop. Maar als Turkije vlak voor rust scoort tegen België, zegt zij: „We hebben nog een hele helft. Zei ik 'we'? Ja, stom is dat, ik ben helemaal niet Bel gisch." Maar Brieneke Mieremet is wel een grote fan van Luc Ni- lis. „Eindelijk staat hij erin. Ik ben een grote PSV-fan, al heel lang, sinds 1988. Het is raar dat Nilis bij de Belgen geen zekere factor is. Hij kan een goede actie maken, net als Bergkamp. Als hij loopt, is het al mooi. En hij loopt heel veel, hij heeft een goede con ditie. Ze moeten hem niet la ten invallen, hij moet groeien in een wedstrijd." De in Leiderdorp geboren en getogen Mieremet voor spelt dat België gaat winnen van Turkije. „België is de be tere ploeg, de Belgen moeten gewoon door." De voetbalster is thuis een rustige ty-kijkster. „Jammer", zegt ze zonder al te veel emo tie, als Nilis een bal eenvou dig kwijtraakt. En als hij daar na twee keer achter elkaar geen goede corner aflevert: „Ik heb nog weinig goede corners gezien, ook niet van Bergkamp." Ze veert rustig op als België scoort: „Hoo, wat mooi. O, nee, wat? Bui tenspel. Even in de herhaling zien. Het is moeilijk te zien. Eigenlijk moet de vierde offi cial de tv-beelden rustig be kijken, maar ja, dan ligt het spel weer te lang stil." „O, wat erg, o, wat erg", roept ze zachtjes als Hakan Sükür vlak voor rust de Tur ken op 1-0 brengt. „De kee per zit er gewoon naast. Ha- kan springt wel hoog, zeg. Nou ja, misschien zijn de Bel gen nu wakker." Mieremet, die vandaag haar opleiding sociaal-peda- FOTO HENK BOUWH gogische hulpverlening rondt aan de Haagse tt school en vanaf oldober jonge delinquenten gaat w ken, geniet van Euro 2000 zag al veel leuke wedstrijd en vindt het toernooi groot feest'. De meeste we strijden kijkt ze thuis, duels van Oranje ziet zij de andere vrouwen van in café De Verleiding. „We worden Europe kampioen", zegt ze, en heeft ze het over Nee' „De start was een ucc moeilijk, maar het komt al maal goed, omdat we hartstikke goede selectie hi ben. We kunnen makke! twee goede teams opstellen Haar favoriete speler Oranje is Arthur Numan, linksback. „Hij is heel aanvallend ingesteld, ik Numan is een leuke voetb Ier om naar te kijken, hoort er gewoon in. Op WK was hij ook heel goed.' Mieremet komt uit sportieve familie en voelt a jf daar serieus genomen over voetbal praat. Net alsi de club, waar de vrouwenb 11 ook regelmatig met de ma ih nen van het eerste over voi il bal hebben. Dat vrouwen 11 bepaalde tv-programm niet aan bod komen of serieus genomen wordi daar maakt de Leidse vo balster zich niet al te dr om. „Maar het is wel want er zijn heel veel vrc wen die naar die progra ma's kijken." Vrouwenvoetbal vaak vergeleken met nenvoetbal en dat moet juist niet, vindt Brieneke M remet. „Ze vergelijken m nentennis toch ook niet vrouwentennis? Manni j voetbal is sneller, agressie! m fysieker. Bij vrouwen kom de ballen minder hard aan, in wordt ook veel minder kopt." Ruim drie kwartier Nilis heeft het einde van wedstrijd niet mogen hall ai de Belgen zijn met 2-0 ven jf gen en uitgeschakeld. „Zo de", vindt Mieremet. „Zen 1] ren veel beter. Als de eer m kans erin gaat, dan wordt 1 n, heel anders. Maar als je' niet afmaakt, dan houdt 1 ik op. Dat is voetbal, hè." janet van duk» alphen aan den run saskia buitelaar Het samenscholingsverbod in een deel van Alphen aan den Rijn en het verbod om alcohol te nuttigen op de weg geldt vanaf morgen tot 3 juli, het ein de van het EK. Burgemeester Schoof en districtchef Weyn- schenk legden gisteren in een persconferentie uit dat ze ge noodzaakt zijn om strenge voorzorgsmaatregelen te tref fen. Die gelden voor de woon wijken rondom het einde van de President Kennedylaan: van af de Horstenbuurt tot en met winkelcentrum De Ridderhof. „We willen de feesten vooral feestelijk laten zijn en we moe ten waarborgen dat buurtbe woners en hun eigendommen veilig zijn", zei Schoof. „Dus géén stenen door de ruiten en géén auto's op hun kop. We hebben vooral afgelopen dag ons best gedaan er feest van te maken, samen het dweilorkest. Maar groep jongeren vond da! H nelijk niet genoeg." Zo'n honderd van honderd feestende jongere de Kennedylaan misdro W zich laat op de avond. dreigden de politie en w met flessen, vuurwerk straatstenen. Vijftig moesten te hulp komen 01 R groep uiteen te drijven. herrieschoppers werden pakt en kregen een boeti man wordt voorgeleid aa officier van justitie. Dea 6; nacht werden bij het statin ft andere jongeren opgepaki gens vernielingen. Schoof en Weynschenk» 'n voorkomen dat het bij volg EK-wedstrijden weer mis Ashton hekelde het UEFA-dreigement om Engeland bij hernieuwd suppor- tersgeweld uit het toernooi te bannen om nog een andere reden. Hij vreest dat het dreigement Duitse hooligans stimuleert om geweld bij Engelsen uit te lokken. Engeland kan dan immers naar huis worden gestuurd, en de Duitsers komen dan toch nog een ron de verder. De Football Association had eerder al zijn onvrede uitgesproken over het dreigement van de UEFA, en is boven dien woedend op Johansson omdat ze niet in de besluitvorming is gekend. TV 2 16.30: Samenvattingen van de gisteren gespeelde wed strijden in poule B. 19.55: EK Journaal. 20.20: Engeland - Roeme nië. 22.45: Het Huis van Oranje. 00.13: Samenvatting van de wedstrijd Portugal - Duits land. RTL 4 18.00: RTL nieuws. 20.00: De vrienden Amstel LIVE! EK-versie dit muziekprogramma. 23.00: Villa BvD. 24.00: Viva Oranje. RTL 5 19.00: 5 in het land. 19.25: De Oranjestraat 2C

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24