Rijkaard wil Oranje verder zien groeien Fabien Barthez: monster met hoofd om te zoenen rf\ rp- Arthur Numan geeft continu gas 'Britse regering is in gebreke gebleven' Euro 2000 Arm Tsjechië _i (SDAC 20 JUNI 2000 loog internetgebruik bij Oranjeduels gMENTijdens de wedstrijden van het Nederlands elftal op et Europees kampioenschap is het opvallend stil op het inter- et. Voor en na de wedstrijden compenseren de websurfers dit emis echter ruimschoots. Het internetgebruik ligt dan een stuk oger dan normaal. Dat blijkt uit cijfers van Internet Databu- eau (IDB). Dat analyseerde het internetgebruik op 11 en 16 ju- 11, de dagen waarop Oranje tegen respectievelijk Tsjechië en lenemarken speelde. Het webgedrag is op die avonden anders lm normaal. Tussen 20.00 en 23.00 uur daalde het aantal inter- iftters met bijna 20 procent, terwijl tussen 17.00 en 20.00 en né 13.00 uur weer ruim 15 procent meer mensen op het net surfte. iloveense media: Pavlin naar Porto «sterdam Miran Pavlin verhuist van SC Freiburg naar de Por- jgese topclub Porto. De 28-jarige middenvelder zou, volgens :e Sloveense media, bij de club een contract voor vier seizoe- ?n hebben getekend. Zijn jaarsalaris wordt geraamd op 1,1 iiljoen gulden. Pavlin heeft bij de Duitse club nog een contract ;i de zomer van 2001. Na het duel tegen Spanje wilde hij niet tel kwijt. „Porto is een mooie club. Dinsdag kan ik meer vertel - n." iemec beëindigt interlandcarrière uag Jiri Nemec, middenvelder van het Tsjechische nationale iftal, zet na Euro 2000 een punt achter zijn interlandcarrière. !e 34-jarige speler van het Duitse Schalke 04 speelde 80 inter- inds waarin hij één keer scoorde. Komend seizoen zal Nemec ;og bij Schalke spelen, daarna keert hij terug naar Tsjechië. Di- tctna de nederlaag tegen Nederland wilde Nemec al bij de na- ionale ploeg stoppen. Zijn ploeggenoten haalden hem echter ver het toernooi in ieder geval nog af te maken. Morgenavond pelen de Tsjechen hun laatste EK-duel, in Luik tegen Dene- aarken. Bondscoach legt kaarten nu al op tafel Bondscoach Frank Rijkaard had de trainingen van giste ren, de besloten en openbare, omgedraaid. Was hij ver geten de bewaking in te lichten? Gisteravond was de op stelling onder de ogen van de journalistiek zó van het trainingsveld af te lezen. Dat wilde de coach tot dusverre tot elke prijs voorkomen. Het hek in Hoenderloo ging dan op slot voor de inmiddels beruchte geheime sessies. hoenderloo ype minkema De kaarten lagen zó maar op ta fel. De opstelling van Oranje: Westerveld; Reiziger of Bosvelt, Konterman, Frank de Boer, Nu- man; Ronald de Boer, Cocu, Davids, Zenden: Bergkamp en Kluivert. De opvallende zet van Rijk aard maakte ook het nut van de besloten trainingen maar weer eens betrekkelijk. Alles lag op het veld: de spelhervattingen - vrije trappen, hoekschoppen -, opstelling, tactiek. De bonds coach van Nederland liet zijn selectie tot dusverre in openba re trainingen vooral rondjes lo pen en spelletjes zonder bal doen. Het geheim, de mystiek rond de hesjes had afgedaan. Had Rijkaard niet voortdurend de kritiek van de media gepa reerd met de 'dooddoener' dat hij voor zijn spelers de span ning wilde opvoeren? De op stelling pas vlak voor het duel zou prijsgeven? Dat is nu ken nelijk niet meer nodig. De wed strijd tegen Frankrijk vraagt er kennelijk niet om. Beide teams zijn immers al geplaatst voor de kwartfinales. Het gaat nog om de groepswinst en de verdere route in het toernooi. Opvallend: Rijkaard komt morgen met zijn sterkst moge lijke elftal. Dat wil zeggen: in principe zonder Van der Sar en Stam, die beiden geblesseerd waren. De coach overweegt al leen Michael Reiziger (met geel) te vervangen door Paul Bosvelt. Dat hangt volgens Rijkaard ook samen met de tegenstander in de kwartfinale. Op het moment dat Nederland en Frankrijk af trappen, is de volgende oppo nent al bekend. De andere spe lers die 'op scherp staan', spe len wel. Rijkaard loopt het risi co dat Frank de Boer en Bert Konterman een tweede gele kaart oplopen en daardoor de kwartfinale moeten missen. Bij Euro 2000 is de merkwaardige regel van kracht dat gele kaar ten na de groepsronde worden kwijtgescholden. Alleen, als er in de laatste groepswedstrijd een tweede kaart valt, wordt de speler toch geschorst. Bij Oran je heeft naast Konterman en De Boer ook Van der Sar een gele kaart op zijn naam. Van Bronckhorst al twee. De mid denvelder van Rangers is ge schorst en wordt vervangen door Numan, de vaste links back van het WK'98. In zijn overwegingen heeft de bondscoach gekozen om er 'vol' voor te gaan. Rijkaard:Als ik veel spelers ga sparen, krijg ik dat achteraf te horen. Stel ik de sterkste formatie op, dus met gele kaarten, kan ik dat later ook terugkrijgen. Dus, laat mij nou maar de beslissing ne men." En Rijkaard heeft er voor gekozen om 'de stijgende lijn door te trekken'. Succes maakt succes. Een overwinning tegen de Fransen zou het Nederlands elftal nét dat extra zetje kunnen geven. Daarvoor is meer sa menspel nodig. In vaktermen heet dat 'chemie'. Na twee groepsduels bleek die samen hang er - ondanks twee keer winst - nog niet te zijn. Wèl werd alom geconstateerd dat de vorm groeiende is. De vorm moet blijven groeien. Bovendien had Rijkaard eens naar het lijstje van de Franse spelers gekeken. Zijn tegenvoe ter Roger Lemerre mocht dan wel overwegen zijn grote ster ren rust te geven, maar de nummers twaalf tot en met tweeëntwintig zouden zo maar kunnen wedijveren met de gro te teams van Europa. „Spelers met grote kwaliteit", vertaalde Rijkaard dat. De coach ver wacht niet dat alle grote Franse sterren worden gespaard. Zida- ne wordt bijvoorbeeld wèl ver wacht in Amsterdam. Opnieuw een kleine koers correctie. Het systeem van 4-4- 2 blijft gehandhaafd, maar er zullen geen linkspoten meer op rechts verschijnen. Tegen de Denen speelde Overmars keu rig aan 'zijn' linkerkant en Zen den, óók een linkspoot, op rechts. Dat werd geen succes. Ronald de Boer staat nu voor het eerst bij Euro 2000 in de ba sis. Boudewijn Zenden, later op links aangever van treffer num mer twee en maker van num mer drie, werd ook beloond met een basisplaats. Mare Overmars begint op de bank. OP VERPLAATSING elden een ploeg met zoveel misfortuin gezien als het gezelschap van bondscoach 'ozef Chovanec. Wat een pech, dat gun je niemand. Sport is soms heel onrecht- aardig. Het is doodzonde dat Ie Tsjechen afscheid moeten lemen van Euro 2000. Mor genavond staat er nog een lotje tegen Denemarken op iet programma. Maar dat nergens meer om. Jozef tn zijn mannen moeten naar buis. Dat is de knalharde naarheid. Euro 2000 wordt heel anders ionder de Tsjechen. Minder •ezellig, minder gemoedelijk, Binder leuk. Voor een ver slaggever was het goed wer- ten bij de ploeg van Jozef Chovanec. De persconferen- ies in de kantine van FC tnokke waren een verade- aing in de doorgaans dolge draaide wereld van het inter nationale voetbal. Niks geen overspannen toestanden of ivild om zich heen slaande eiligheidsmensen. 3ij de Tsjechen ging het er al- fcmaal verschrikkelijk nor maal aan toe. Een interview net een speler? Geen pro- ileem. Even perschef Jaroslav olar aan de mouw trekken n kenbaar maken met wie je iade training even een kwar- iertje om de tafel wilde zit- 31. No problem? No pro- lem. Kolar regelde alles tot' ide puntjes en leverde de «betreffende speler hoogst - lersoonlijk bij de verslaggever LWat een ongekende servi- Bleef over het probleem van de taalbarrière. De meeste Tsjechische voetballers spre ken geen woord Engels. Dat is wat lastig interviewen. Maar ook daar bedacht de nijvere perschef altijd weer een op lossing voor. Hij regelde ter plekke een tolk of trad zelf tij dens het interview als vertaler op. Toch handig als je Pavel Nedved wil spreken. Of spits Jan Koller. Hij spreekt wel een paar woorden Vlaams, maar tot het diepst van zijn ziel dring je op die manier niet door. Geen probleem. Ingeni eur Jaroslav Kolar vertaalde zelfs punten en komma's voor de opgedraafde buitenlandse verslaggevers. Daar kunnen andere ploegen nog een puntje aan zuigen. Coach en spelers gingen ook erg vriendelijk met de journa listen om. Er was nooit ie mand die geen trek in een in terview had. Geduldig legde Jan Koller nog maar een keer tje uit, dat hij doodziek was van al die kopballen op de lat. Alleen bondscoach Jozef Cho vanec viel een keertje uit zijn rol. Hij weigerde in het Ne derlands te antwoorden op een vraag van een Nederlands verslaggever. Chovanec spreekt onze taal heel be hoorlijk, maar na de onfor tuinlijke nederlaag tegen Oranje stond hij de verslagge vers liever te woord in het Tsjechisch. Heel begrijpelijk. Zoveel pech, zoveel misfor tuin. Aim Tsjechië. gert van duk genval albert geesing gpd-verslaggever Fabien Barthez is de meest ex centrieke doelman in Europa. Geliefd bij de vrouwen. Gepre zen door trainers om zijn snelle reflexen en enorme sprong kracht. Wereldkampioen in 1998 en nu met Frankrijk op jacht naar het Europese goud. Woensdagavond in de Kuip het doelwit van Oranje. Hij heeft een hoofd om te zoenen. Dat vindt zelfs Laurent Blanc, de imposante verdedi gingsleider van de Fransen. Vlak voor elke wedstrijd neemt hij het hoofd van Fabien Barthez devoot tussen z'n han den en drukt zijn lippen op de kale schedel. De fameuze zoen groeide twee jaar geleden in Frankrijk uit tot het ritueel van het WK. Ze stond model voor hoop en opwinding en kracht, maar diende toch vooral als het ultieme bewijs van de grote saamhorigheid in de Franse ploeg. De kus werd spontaan gebo ren - een fraai staaltje bijgeloof. Ze hoort bij Les Bleus en is in middels niet meer weg te den ken. Net als de kale klets van zijn doelman. Het is zijn han delsmerk geworden. En tame lijk lucratief sinds Barthez een sponsorcontract heeft gesloten met een fabrikant van scheer- apparaten. Barthez is een cultfiguur. Hij stal in de mooie zomer van 1998 de haiten van miljoenen Fransen. Hij staat bovenaan de lijst van aantrekkelijke mannen met wie Franse vrouwen wel eens op vakantie zouden willen. 'Paris Match' zou met hem op de cover van het blad zelfs meer losse nummers hebben verkocht dan bij de dood van prinses Diana en president Frangois Mitterrand. Een jonge fan probeert een leren knikker op de kale knikker van Fabien Barthez te leggen. Hij is niet alleen keeper van professie maar een geboren ac teur. Voetbal is voor hem enter tainment. Een kruising tussen show en winnen, zegt hij. Barthez is een acrobaat tussen de palen en leidt een veelzijdig leven. Hij zwemt met dolfijnen en omringt zich graag met mooie vrouwen. Zoals Linda Evangelista, een Canadees top model. Zijn vriendin, met wie hij een soort knipperlicht-rela tie heeft. Fabien Barthez (van 28-06- 1971) was tot het WK van 1998 vooral synoniem voor hasj, hu mor en eigen stijl. Het roken van een stickie in 1995 kwam hem op een schorsing van twee maanden te staan, waardoor het EK'96 in Engeland aan zijn neus voorbijging. Hij werd toen vervangen door de latere mari FOTO AFP huana-zondaar Lama. Beiden namen kalmerende middelen om wat rustiger te worden, ver telden ze. Die heeft Barthez niet meer nodig. Hij valt nu vooral op door zijn snelle reflexen en enorme sprongkracht. Als hij onder de lat staat, ondergaat hij een complete metamorfose en kennen zijn eigen ploeggenoten hem niet terug. Wie herinnen zich niet het moment in de WK- finale tegen Brazilië toen hij, 1.83 meter, torenhoog van de grond kwam in een duel met Ronaldo. Hij gebruikte ellebo gen en knieën om de bal te on derscheppen. Ronaldo bleef zwaar aangeslagen op de grond liggen, Barthez mankeerde niets. Als Barthez tussen de palen staat, is hij een monster en ont ziet hij niets en niemand. Ook zichzelf niet. „Dan laat hij zich door niets afschrikken", schreef Ai me jacquet, de coach van 1998, in zijn autobiografie. „Hij heeft een enorme energie en een geweldige uitstraling." Al tijd in een shirt met korte mou wen, het liefst zwart. „Vuur in razend tempo tien, twaalf scho ten op hem af', zegt de kee perstrainer Philippe Bergeroo, „en hij geeft geen kik. Dat zie je niet vaak bij keepers." Bij het WK'98 werd Barthez in zeven wedstrijden slechts twee keer gepasseerd. Toen al liet Alex Ferguson van Manchester United zijn oog op hem vallen als opvolger van Peter Schmei- chel die zijn vertrek had aange kondigd. Het lukte vorig jaar niet, nu wel. De kampioen van Engeland betaalt 7,8 miljoen Engelse pond (zo'n 28 miljoen gulden) aan Monaco. Zelf gaat Barthez zes jaar lang 45.000 pond per week verdienen. Zelf noemt Barthez het een droom 'om in de voetsporen te treden van Peter Schmeichel'. Als hij Linda Evangelista nu ook nog zo ver krijgt dat zij de mon daine Franse Rivièra wil verrui len voor het grauwe Manches ter, heeft ManUnited ook het antwoord op David Beckham en zijn Spice Girl. VIJF VRAGEN AAN. 3 de rubriek Vijf Vragen geeft en speler, trainer of begelei- ervan Oranje antwoord op en aantal uiteenlopende vra- en. Vandaag Arthur Numan. rthur Numan was twee jaar deden bij het WK in Frankrijk ^onomstreden linksback van kanje. Bij Euro 2000 staat de erdediger van Glasgow Ran- ers in de schaduw van Gio- inni van Bronckhorst. Tot lorgen, als Numan tegen rankrijk zijn geschorste club- moot vervangt. Je hoeveelste interland ga jij prgen spelen? is een goeie vraag... M'n 1 of 38ste, denk ik. Wat? 39ste? Dat wist ik niet." legaat er dus vanuit dat je 'eelt tegen Frankrijk? De zekerheid heb ik nog niet, Mar je mag het wel aanne men. Ik heb op de trainingen uk wel een beetje de indruk jen. Dat is een heerlijk ivoel. Ook in je voorbereiding iar een wedstrijd toe. Je be eft het toch anders dan wan eer je op de bank begint. Hoe ga je ermee om dat je nee jaar geleden vaste kracht us en nu moet toekijken, nota ene naar een ploeggenoot die i Rangers linkshalf is. Is dat Veen voor je? f kunnen er maar elf spelen. 'Frankrijk speelde ik, nu !2akje op de bank de andere int mee. In de eerste week en ik bovendien geblesseerd weest en heeft de bonds- ach het met Boudewijn en jiovanni geprobeerd. Maar ft is wel zo dat anderen kun- Arthur Numan. nen wegvallen door blessures en schorsingen. Als je dan de kans krijgt, moet je er wel staan. Op trainingen moet je continu vol gas geven." 4. Wordt de wedstrijd tegen Frankrijk überhaupt wel seri eus genomen? „Uiteraard. En door de Fran sen ook, hoor. Het zijn toch twee favorieten voor de Euro pese titel en die willen in deze wedstrijd laten zien wie de sterkste is. Tegen de Fransen staat toch de eerste plaats in de groep op het spel. Het is van belang om in Nederland te blij ven spelen. De steun van de achterban kan bepalend zijn. Het is toch een verschil of je in de Arena of de Kuip speelt of datje in België moet ballen." 5. Staan jullie op scherp na de kritische noten in de media en van bondscoach Rijkaard die jullie instelling hekelde? FOTO CPD JAAP DE BOER „Wat een onzin al die verhalen over onze voorbereiding. Over dat we allemaal een eigen ka mer hebben hier in Hoender loo. Flauwekul. We delen met z'n vieren een huiskamertje en hebben alleen allemaal apart een slaapkamertje. Daar wordt dan een ophef over gemaakt, onzin. Opgeklopte verhalen." mark caldenhoven Feyenoord-model voor Engelse hooligans De duizenden Britse hooli gans die het EK-toernooi voor Engeland in een dra matisch voetbalevenement dreigen om te dopen, had den nooit op reis mogen gaan naar Nederland en België. Relschoppers en po tentiële hooligans moet je een reisverbod geven, pre cies zoals Feyenoord dat het afgelopen seizoen deed toen de ploeg het gevaar liep door de UEFA te worden uitgesloten van deelname aan de Champions League. Hoe hadden de Engelsen in dit geval moeten handelen? Jorien van den Herik, voor zitter van Feyenoord: „De Engelse regering is ern stig in gebreke gebleven. De wet is niet dusdanig aange past, dat er repressieve maat regelen konden worden ge nomen. Ik roep al vijf jaar dat er overal een meldingsplicht moet komen. Als iemand over de schreef gaat, moet hij een zware boete krijgen, een stadionverbod krijgen en zal hij zich bij elke wedstrijd moeten melden op het poli tiebureau. Dan smoor je het probleem in de kiem." „Het is ook belachelijk dat er bij de wedstrijden van Enge land alcohol wordt geschon ken. Het is bloedheet, Engel sen laten zich vollopen totdat ze neervallen. Op deze ma nier vragen de Belgen om problemen. Ik begrijp dat echt niet." „Het is net zo onbegrijpelijk dat de loting niet is aange past. Als je vooraf weet dat die wedstrijd niet in Charle roi plaats kan hebben, moet je daar iets aan doen. Nu hoor ik autoriteiten roepen dat het nog redelijk is verlo pen. Als ik op tv een moeder met een kind huilend zie weglopen, is dat al een inci dent teveel." „Het heeft mij verbaasd dat er gisteren nog maar twee relschoppers via een snel rechtprocedure waren ver oordeeld. Er zijn er duizend aangehouden! Ook de Belgi sche wet gaat niet ver ge noeg. Juridisch ligt het alle maal heel moeilijk. Dus is er van tevoren niet genoeg aan gedaan." „Bij Feyenoord heb ik heel duidelijk gesteld dat er twee jaar lang geen supporters mee mochten naar uitwed strijden in Europa. Na een jaar heeft de club die maatre gel teruggedraaid, al zullen er straks wellicht wedstrijden in bijvoorbeeld Duitsland zijn, waar we geen supporters kunnen dulden. Dat we toch de zaak hebben terugge draaid was omdat er te veel goede onder de kwade sup porters moesten lijden en omdat de fans zich behoor lijk aan het reisverbod heb ben gehouden." Jean-Paul van Gastel, ex- aanvoerder van Feyenoord: „Voor de spelers is een situa tie als deze heel lastig. Ik denk dat de Engelse interna tionals het net zo moeilijk vinden als wij vorig jaar. Ik geloof wel dat het vaak meer helpt als spelers iets zeggen. De spelers zijn de helden van de supporters. Naar hen wordt dus in de regel iets sneller geluisterd. Probleem blijft dat je als selectie praat tegen een grote groep, maar dat de relschoppers een min derheid vormen." „In Engeland hadden ze veel hardere maatregelen moeten nemen. Feyenoord heeft, toen het erop aankwam, ook hard ingegrepen. Onze fans mochten niet meer mee naar het buitenland. Dat was heel sneu voor de goedwillenden. Maar het was een onvermij delijk besluit. Zonder de in komsten van de Champions League had de club niet in deze vorm kunnen voortbe staan." „De rellen in België zullen de Engelse spelers ongetwijfeld beïnvloeden. Ik weet nog dat wij met Feyenoord vorig jaar in Leverkusen vriendschap pelijk speelden en dat er naast onze spelersbus ver schrikkelijk werd geknokt. Je neemt daar toch iets van mee. Het is schokkend om te zien. Na de rellen bij Bever wijk moesten we 's middags ook nog gewoon tegen AZ spelen. Na de wedstrijd hoorden we pas dat Carlo Pi- corni was overleden." „Uit tegen FC Utrecht heb ik vorig jaar gevraagd aan Dick Jol of hij de wedstrijd wou staken, toen er ernstige vechtpartijen op de tribune uitbraken. Jol gaf daar, heel verstandig, gehoor aan. Meer dan dat kon ik als speler niet doen. Problemen met hooli gans blijven ongrijpbaar. Je merkt ook dat de buitenwe reld wacht op het moment dat het echt fout gaat. Bij Feyenoord dacht iedereen dat de club vroeg of laat door de UEFA langdurig zou wor den gestraft. Nu, tijdens het EK, wacht iedereen eigenlijk op de uitsluiting van de En gelsen." Willem Veenman, voorzitter supportersclub Feyenoord: „Er is één ding dat de UEFA nu niet moet doen en dat is Engeland van het EK verwij deren. Dan zitje hier met twintigduizend Engelsen op gescheept die allemaal nog terug naar hun eiland moe ten en die dan hevig gefrus treerd zijn. Dan kun je er donder op zeggen, dat er nog meer rottigheid ontstaat. Ik blijf erbij dat Engeland er te weinig aan heeft gedaan om z'n notoire hooligans tegen te houden. Aan de andere kant ligt de schuld niet alleen bij de Engelsen. In de UEFA Cup zijn in Istanbul dit sei zoen twee doden aan Engelse kant gevallen. Tijdens het EK gaan de Turken weer provo ceren en dan is het logisch dat er reacties komen." „Echt, de regering had meer moeten doen om ze te we ren. Feyenoord hield dit sei zoen ook z'n achterban thuis. Er gingen nog wel wat fans, maar die misdroegen zich niet omdat ze de ernst van de situatie begrepen. Daardoor heeft Feyenoord een keurig seizoen in de Champions League achter de rug."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23