Belgisch feest wordt deceptie Del Piero bewijst ongelijk van bondscoach Dino Zoff Euro 2000 Winter moet nog even wachten op interlandrecord JINSDAG 20 JUNI 2000 Joegoslavische bobo moet België uit Turkije dompelt gastheer Euro 2000 in diepe rouw wik Een in kaarten handelende afgevaardigde van de Joegosla vische voetbalbond moet op last van de politie België verlaten. De man werd zondagavond in Luik aangehouden bij het duel Noorwegen - Joegoslavië. Hij had 150 toegangsbewijzen en 150.000 belgische frank (ongeveer 82.500 gulden) in contant geld op zak. Hij streek bij de kaartverkoop een flinke som op. Portugal geeft toppers rust prmelo Met een B-team hoopt Portugal vanavond Duitsland de definitieve k.o. uit te delen op Euro 2000. De ploeg van Coel- ho, die al zeker is van de eerste plaats in groep A, zal tegen Duitsland maximaal acht nieuwe gezichten tellen. Coelho is van plan de 'magische driehoek' Luis Figo, Rui Costa en Joao Pinto buiten de basis te laten. Eusebio toegang geweigerd arnhem De Portugese voetballegende Eusebio heeft zijn natio nale ploeg direct na afloop van de wedstrijd tegen Roemenië niet kunnen feliciteren met de overwinning. De Parel van Mo zambique werd bij de toegang van de kleedkamers geweigerd, omdat hij geen accreditatiekaart om zijn nek had hangen. De Gelredome-steward ter plekke deed precies hetzelfde als bij an deren zonder juiste toegangskaart: weigeren. Toen een omstan der opmerkte dat het om de grote Eusebio ging, zei de steward: 'Nou en?' en bleef de weg voor de vermaarde voetbalster ver sperren. De spelersvrouwen van Roemenië mochten overigens wel zonder accreditatie bij hun teleurgestelde partners. Manchester United wil Nedved praag Manchester United heeft ruim 70 miljoen gulden over voor de Tsjechische international Pavel Nedved. De Engelse kampioen heeft Lazio Roma, de club waar Nedved onder con tract staat, officieel van de belangstelling voor de middenvelder op de hoogte gesteld. De 27-jarige Nedved wil pas na Euro 2000 een beslissing nemen over zijn toekomst. Een maand geleden bood Chelsea nog 55 miljoen voor de Tsjech. Kezman twee wedstrijden geschorst brussel De Joegoslavische aanvaller Mateja Kezman moet een schorsing van twee wedstrijden uitzitten. Hij kreeg de straf we gens zijn rode kaart in het met 1-0 gewonnen EK-duel tegen Noorwegen. De 20-jarige aanvaller van Partizan Belgrado kwam in de 87ste minuut als invaller in het veld. Binnen 45 seconden kreeg hij rood van de Schotse scheidsrechter Hugh Dallas we gens een groffe overtreding op de enkel van de Noor Erik Myk- land. Door de schorsing mist Kezman in elk geval het laatste groepsduel van de Joegoslaven, morgen tegen Spanje. ®i schoffeerde doelman' •karest De ongelukkige nederlaag van Roemenië tegen Por- (0-1heeft zaterdag de nodige wantoestanden in de Roe meense kleedkamer opgeleverd. Volgens de Roemeense media zou spelmaker en vedette Gheorghe Hagi doelman Stelea na af loop van het duel de huid hebben volgeschoten. Stelea zag er in Arnhem niet best uit bij de vrije trap die in de slotseconde leidde tot de enige treffer. Volgens de kranten heerste er com plete chaos in de kleedkamer. Niet alleen Stelea was onderwerp van harde kritiek, ook Dan Petrescu kon bij zijn ploeggenoten weinig goed meer doen. Hem werd verweten nauwelijks geïn spireerd te spelen. Bondscoach Jenei wordt door anonieme spelers van vriendjespolitiek verweten bij het maken van de op stelling. De vedettes met veel invloed bepalen in de ogen van de criticasters de keuze van de spelers. Toernooi voor Heggem voorbij inakenVoor de Noorse, verdediger Vegard Heggem is Euro 2000 voorbij. De 24-jarige speler van Liverpool heeft last gekre gen van een oude hamstringblessure en moet volgens de teamarts zeker zes weken rust houden. Aanvaller Steffen Iversen blijkt zondag in de wedstrijd tegen Joegoslavië zijn neus te heb ben gebroken. De speler van Tottenham Hotspur kan naar ver wachting desondanks wel meedoen in de laatste groepswed strijd, morgen in het Arnhemse Gelredome tegen Slovenië. Mid denvelder Björn Otto Bragstad kampt eveneens met lichamelijk ongemak. Hij kreeg vier hechtingen voor een wond vlak boven het linkeroog. De doem van het zelfbe klag is weer neergedaald over het land der Belgen, waar de mensen het ver volg van Euro 2000 treu rend als toeschouwers zui len moeten ondergaan. Op een hete avond in Brussel werd ze de adem afgesne den door de 2-0 nederlaag van de nationale ploeg te gen Turkije, die het feest van het toernooi voor één van de gastheren vergalde. brussel henk houtink De Belgische coach Robert Wa- seige verwoordde de gevoelens van zijn gekwelde volk. ,,Dit is een deceptie, voor de spelers, voor mezelf, maar vooral ook voor het publiek en het Belgi sche voetbal in het algemeen." Het viel hem zwaar om zich neer te leggen bij de nederlaag, maar op onrecht kon hij zich niet beroepen. Wat Italië in de tweede wedstrijd aantoonde, kwam gisteren opnieuw aan het licht. De ploeg van Waseige herbergt te veel spelers die de hoogste versnelling van het topvoetbal niet in de benen hebben, onder wie de vier ver dedigers die hun aanvalslustige ploegmaten onvoldoende ze kerheid kunnen verschaffen. Te veel energie wordt door de beste voetballers van België on doordacht aangewend. Daar door kon het gebeuren dat ze in onoverkomelijke problemen geraakten tegen een ploeg die tijdens Euro 2000 een onsa menhangende indruk maakte en het karwei gisteren boven dien met de nodige desinteres se leek aan te vangen. Turkije leek geruime tijd nauwelijks in de eigen kansen te geloven. Bondscoach Mustafa Denizli riep veel kritiek over zich af door zijn warrige keuzes. In de maanden voor het toernooi achtte hij het niet noodzakelijk zijn selectie voor oefenwedstrij den bijeen te roepen. Denizli, die volgend seizoen bij Fener- bahce werkt, gaf voeding aan bedenkingen over zijn diepere ambities tussen de Europese elite. Voor het duel van gisteren vroeg hij zich af waarom hij door zijn landgenoten zo fel werd geattaqueerd. Turkije had zich toch gekwalificeerd voor Euro 2000, betoogde hij. En het had het eigen volk toch zeker het eerste doelpunt (tegen Ita lië) en het eerste winstpunt (te gen Zweden) in de EK-historie al bezorgd? De nauwelijks meer serieus genomen Denizli - de gewissel de Tugay schoffeerde hem gis teren schaamteloos in het volle Filip de Wilde pleegt de aanslag op Erdem Arif die een rode kaart zou opleveren. foto reuters 'We hebben het weer voor elkaar' BRUSSEL GPD Bondscoach Robert Wasei ge: „We hebben onverdiend verloren. Ik begon met een speciaal gevoel aan de wed strijd, want we hebben als ploeg meer inhoud dan de Turken. Dat bleek ook zo te zijn. Maar ik geef toe dat er op ons spel ook wel wat aan te merken was. Ik vond dat drie, vier jongens van ons er niet al te fris bijliepen. Dat heeft een rol gespeeld. En we hadden moeite om om te schakelen van verdediging naar aanval. Dit betekent een grote klap voor ons." Oud-international Rik Coppens: ,,Ik heb het een beetje zien aankomen. We hadden de wedstrijd in de eerste twintig minuten moeten beslissen. Maar het zat niet mee. De bal viel nooit eens goed voor ons." Bob Peeters (Roda JC): ,,De Belgen hebben gevoch ten tot ze er bij neervielen, maar wat ze ook probeer den: niets lukte. Steeds zat er een Turkse voet tussen. Het was om gek van te wor den. Ik moet erkennen dat de Turken de beste kansen hebben gehad, ook in de tweede helft. Het had toen zelfs 3-0 kunnen worden. Tja, we hebben het weer voor elkaar dat we er na de eerste ronde uit liggen." De Turkse bondscoach Mustafa Denizli: ,,Dit is een groot geschenk voor de hele Turkse natie. Meer wil ik er op dit mo ment niet over zeggen." stadion - had zijn team op nieuw op drie plaatsen gewij zigd. De verongelijkte spelma ker Sergen hield hij echter op nieuw op de bank. Waseige vol stond met één verandering. Eindelijk verscheen Luc Nilis dan toch op de positie van de labiele Branko Strupar. Hij bleek echter niet tot grootse da den in staat. De Belgen hadden ondanks de drukkende temperatuur een duivelse overrompeling in de zin, maar ze gingen onnauw keurig te werk. Toen een zuive re aanvalsopzet wel werd be kroond, door Mpenza, werd ze een halt toegeroepen wegens buitenspel van Luc Nilis. Arbi ter Nielsen verstoorde de Belgi sche vreugde resoluut en zag de jubel vanaf de kant omslaan in ontsteltenis. Enkele minuten nadat de Deen zich met een liesblessure had moeten laten vervangen door de Oostenrijkse vierde official Benkö, stokte de adem bij de Belgen in de keel. Doelman Filip de Wilde rea geerde merkwaardig weifelend op een lukrake trap van de Turkse verdediger Alpay. Spits Hakan Sükür schatte de onge dachte kans op waarde in en versloeg de trage doelman met het hoofd (0-1). Het was,, na de flater met de bal op de voet in de openings wedstrijd, al de tweede opzich tige misser van De Wilde in het toernooi. Nu bleek het een fata le. De woeste doelman bezorg de zichzelf in de slotfase een schandelijke aftocht door Arif te torpederen. Benkö verergerde de Belgische pijn met de rode kaart. Voor de Turkse treffer had De Wilde zich nog onderscheiden. Hij stuitte Sükür en Arif met re flexen. Voor de afzwaaier van Okan hoefde hij niet te vrezen. Zo waren de beste kansen in de eerste helft niet voor de Belgen, hoe rijkelijk ze hun krachten ook aanspraken, maar voor de Turken, die daarmee de kwets baarheid van de Belgische de fensie aantoonden. De Belgen zagen zich voor een schier onmogelijke opgave geplaatst. Aan het einde van hun krachten en met de moed der wanhoop trokken ze in de tweede helft naar het Turkse doel. Toen twee vlammende kopballen van Mpenza geen succes opleverden, was het dui delijk dat de roem en de glorie België deze avond (weer eens) niet ten deel zouden vallen. Sükür diende na een counter, bediend door Suat, de genade klap (0-2) toe. Voor de Belgen kwam daarmee een hard einde aan een ongekende periode van bewondering in eigen land waarvan het maar de vraag is of ze er ooit nog eens van kunnen genieten. Turkije - België 2-0 Groep B, eerste ronde 19 juni 2000, Brussel Turkije doelpunten schoten op doel schoten naast overtredingen gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in 10 Opstelling Turkije: 3-5-2 Rüstü De Wilde Opstelling België I Scoreverloop: 1-0: 45' Sükür, 2-0: 70' Sükür. Scheidsrechter: Nielsen (Den). 40' Benko (Oos). Toeschouwers: 50.000. Turkije - Wissels: 37' Tayfur voor Tugay, 78' Ergun voor Okan, 88' Osman voor Arif. Kaarten: Geel: Tayfun, Osman. België - Wissels: 60' Hendrikx voor Goor, 65' Strupar voor Verheyen, 78'De Bilde voor Nilis. Kaarten: Rood: 85' De Wilde Geel Vanderhaeghe, E. Mpenza öenderloo gpd Iron Winter zal waarschijnlijk nog even moeten wachten op de historische gebeur- enis. De middenvelder van Ajax kan het iterlandrecord van Ruud Krol breken - de tand is 83 tegen 82 - maar hij zal morgen tiet in de basis verschijnen tegen Frankrijk, 'chter, ook invalbeurten tellen mee. Tegen lenemarken, viel Winter in voor Dennis lergkamp. Het leverde weer een streepje V Even leek het er op dat Frank Rijkaard in iet laatste groepsduel tegen Frankrijk, niet neer van belang voor plaatsing voor de tvartfinales, een veredeld B-team het veld ou insturen. De bondscoach ziet daar vrij wel zeker vanaf. Winter heeft ruim dertien jaar gedaan tverzijn recordpoging. Hij maakte zijn de- tuut voor Oranje op 25 maart 1987, in het luel tegen Griekenland. Hij was toen ne- ïntien. De Ajacied is bezig aan zijn zeven- o grote toernooi: het EK van '.88 in Duits- tnd, WK'90 in Italië, EK'92 in Zweden, VK'94 in Amerika, EK'96 in Engeland, het YK in '98 en nu dus Euro 2000. Dat is wel tlvast een absoluut Nederlands record. Mocht Winter het record van Ruud Krol Treffer Larsson niet genoeg tegen Italië B Winter verschijnt morgen niet in de basis van Oranje tegen Frankrijk. foto hans van weel afpakken dan zal hij daar waarschijnlijk Oranje staat al op 78. In tegenstelling tot de niet lang van kunnen genieten. Frank de aanstaande jubilaris is De Boer wél basis- Boer volgt op de voet. De aanvoerder van speler. mÊÊÊÊSBSIMÊÊÊÊ WIÊÊÊÊIK3BSIEÊÊÊÊÊM WÊÊÊÊÊEREOÊÊÊÊÊ Groep D '2 juni Luik 78.00 uur 10 juni Brussel 20 45 uur 13 juni Rotterdam 78 00 uur 11 juni Brugge 78.00 uur Duitsland 1 - 1 Roemenië België 2-1 Zweden Spanje 0 -1 Noorwegen Frankrijk 3-6 Denemarken |2juni Eindhoven 20.45 uur 11 juni Arnhem 14.30 uur 13 juni Charleroi 20 45 uur 11 juni Amsterdam 20.45 uur jortugal 3-2 Engeland Turkije 1-2 Italië Joegoslavië 3-3 Slovenië Nederland ï-o'i Tsjechië V juni Arnhem 7 8.00 uur 14 juni Brussel 20 45 uur 18 juni Amsterdam 1 18 00 uur j 16 juni Brugge 78.00 uur Roemenië 0-1 Portugal Italië 2-0 België i Slovenië 1 - 2 Spanje Tsjechië 1 -2 Frankrijk Jejuni Charleroi 20.45 uur 15 juni Eindhoven 20.45 uur 18 juni Luik 20.45 uur 16 juni Rotterdam 20.45 uur ÈMjeland 1 -0 j Duitsland Zweden 0-0 Turkije Noorwegen 0 -1 Joegoslavië Denemarken 0-3 Nederland 20juni Rotterdam 20.45 uur 19 juni Brussel 20.45 uur 21 juni Brugge 78.00 uur 21 juni Amsterdam 20 45 uur Portugal Duitsland Turkije 2-0 België Joegoslavië Spanje Frankrijk Nederland 20|uni Charleroi 20.45 uur 19 |uni Eindhoven 20.45 uur 21 juni Arnhem 18 00 uur 21 juni Luik 20.45 uur jogeland_ Roemenië Italië 2-1 1 Zweden Slovenië Noorwegen Denemarken Tsjechië Stand: /TV/I KS1K2ZZZ£5! Stand: A ÏHEMEÖiZES Portugal 2 2 0 0 6 4-2 1 Italië 3 3 0 0 9 6-2 1 Joegoslavië 2 1 1 0 4 4-3 [1 Frankrijk 2 2 0 0 6 5-1 jjngeland 2 1 0 1 3 3-3 2 Turkije 3 1 1 1 4 3-2 2 Spanje 2 1 0 1 3 2-2 |2 Nederland 2 2 0 0 6 4-0 .[Duitsland 2 0 1 1 11-2 3 België 3 1 0 2 32-5' 3 Noorwegen 2 1 0 1 31-1' 3 Tsjechië 2 0 0 2 0 1-3 [Roemenië 2 0 1 1 1 1-21 4 Zweden 3 0 1 2 1 2-4 4 Slovenië 2 0 1 114-5 |4 Denemarken 2 0 0 2 0 0-6 eindhoven gert van puk Hij had zich plechtig voorgeno men om er een mooie voorstel ling van te maken in Eindho ven. Allesandro del Piero kreeg gisteravond tegen Zweden ein delijk de kans om het ongelijk van bondsocach Dino Zoff aan te tonen. Del Piero had wat moeite om zijn ritme in Italië B te vinden. Maar vlak voor tijd was er eindelijk dat ene mo ment van glorie. Met een prachtige treffer bezorgde hij zijn ploeg een moeizame 2-1 overwinning op de uitgescha kelde Zweden Echte artiesten hebben het altijd zwaar te verduren in het Italiaanse elftal. Steeds weer staan ze ter discussie bij de bondscoach van dienst. Del Piero vormt daarop geen uit zondering. Hij begon als bank zitter aan Euro 2000. „Hij kan niet samen in de aanval met Fi- lippo Inzaghi spelen. Dan is er geen evenwicht in de ploeg", gaf bondscoach Dino Zoff als summiere verklaring. Tegen Zweden zou Del Piero zijn kans krijgen, had de Itali aanse keuzeheer beloofd. Want het vroegere wonderkind van Juventus deed zo voorbeeldig zijn best op de training, vond Zoff. Maar de bondscoach ver gat er bij te zeggen, dat Del Pie ro nooit echt op zijn kwaliteiten beoordeeld zou kunnen wor den omdat Italië zich na de ze ges op Turkije en België al voor de kwartfinales had geplaatst. Het duel tegen Zweden in het snikhete PSV-stadion ging voor de Italianen nergens meer om. Zoff had van zijn ploeg een duiventil gemaakt. In vergelij king tot het laatste EK-duel met België was de trots van Italië op maar liefst acht plaatsen gewij zigd. Alleen doelman Toldo, verdediger Maldini en midden velder Iuliano moesten in Eind hoven overuren maken, de an dere acht basisspelers hadden het EK tot gisteravond louter als bankzitter beleefd. Maar Zoff ontkende met klem dat hij Ales- sandro del Piereo met Italië 2 het veld had ingestuurd. „We zijn hier met een selectie van 22 man en zijn allemaal op elkaar aangewezen. De ene spe ler kan niet zonder de andere. Ik vond ook niet dat de ploeg vanavond zwakker was dan te gen Turkije of België. De jon gens die nu mochten spelen, waren in mijn ogen enorm ge motiveerd. Ze laegen immers de kans om te laten zien dat ze een volwaardig lid zijn van de Italiaanse selectie. De praktijk leerde dat de tweede keus van Dino Zoff niet veel liet zien tegen Zweden. De al bijna uitgeschakelde Scandi- naviërs grepen de Italianen in de eerste helft stevig in hun nekval. Het was een wonder, dat de ploeg van oud-Feyen- oorder Henrik Larsson er niet in slaagde om de score open te breken. Een kopbal van Mjalb- by werd op de lijn onschadelijk gemaakt door Di Livio, Ljun- berg schoof de bal van heel dichtbij naast het Italiaanse doel en een knalhard schot van Osmanovski werd op het nip pertje geblokt door Iuliano. Het doelpunt viel onverwacht aan de andere kant. Del Piero legde zes minuten voor de rust de basis met een perfect aange sneden hoekschop. Veel meer liet de best betaalde voetballer van Italië in het eerste bedrijf ook niet zien. Of hij stond bui tenspel, of hij sjokte met gebo gen hoofd over het veld. Maar op die ene corner viel niks aan te merken. De bal belandde loepzuiver op het hoofd van Luigi de Biaggio en toen was er voor de Zweedse sluitpost Mag nus Hedman geen houden meer aan: 1-0. In de tweede helft bleven de Zweden opnieuw heel lang de mooiste kansen missen. De Scandinaviërs waren schijnbaar niet op de hoogste van de sen sationele ontwikkelingen bij het duel België-Turkije. Veel Zweedse doelpunten zouden voor een ongelooflijke ontkno ping in groep B hebben ge zorgd. Maar het bleef bij die ene treffer van Henke Larsson, gescoord in de 77ste minuut. Waarna Alessandro del Piero de avond alsnog van een waardig slotakkoord voorzag. Met links joeg hij de bal onhoudbaar in de Zweedse kruising: 2-1. De onbegrepen artiest stond weer een keertje in de schijnwerpers. Italië Zweden 2-1 Groep B, eerste ronde 19 juni 2000, Eindhoven Italië Zweden 2 doelpunten 1 3 schoten op doel 9 7 schoten naast 15 9 overtredingen 2 0 gele kaarten 0 0 rode kaarten 0 3 corners 12 5 buitenspel 7 41 balbezit in 59 Scoreverloop: 1-0: 39' Di Bi agio. 1 Opstelling Italië: 3-5-2 Toldo Del Piero Montella Osmanovski Larsson Opstelling Zweden: 4-4-2 Scheidsrechter Melo Pereira (Por) Toeschouwers: 33.000. Italië - Wissels: 42'Nesta voor Maldini, 46' Cannavaro voor Iuliano, 64' Fiore voor Di Livio. Zweden - Wissels: 52' Alexandersson voor Svensson, 56' D. Andersson voor Mjallby, 75' K. Andersson voor Gustafsson.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21