Verbazing van ex-gedeputeerde Nolten wekt verbaziii Geslaagd DINSDAG 20 JUNI 2000 Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van ge slaagden. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten geheel willekeurig een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dag blad gratis een vlaai aangebo den. De gelukkigen kunnen zich mei- Vlaaien voor geslaagden den bij redactiesecretariaat: Gerry Broxterman of Yvonne Leenart (071-5356401 of 5356404). Zij nemen het adres op en versturen de brief waar mee de winnaars de vlaai kun nen ophalen. De winnaars van vandaag zijn: Mark Lofty (Teylingen/KTS), Naomie Jansen (Teylingen/Duinzigt), Jules de Haas (Rijnlands/Oegstgeest) en Jenny van den Nouland (Rijn- lands/Sassenheim). Teylingen Aan het Teylingen College, loca tie KTS, zijn geslaagd: Bakken Jan Braun, Marcel de Brieder, Patricia Brouwer, Jenny de Geus, Nancy van Graas, André van Groen, Piet Haasnoot, Mark Heemskerk, Stephan Hoogink, Coby Knoop, Jorn van der Lans, Elwin Marijnus, Mark van Nieuw- poort, Chanien Olsthoorn, Jan Willem Smit, Arco Swaak, Chris- tiaan van der Tang, Petra Wij- nands, Pieter Zuyderduyn, Na thalie Duivenvoorden, Edmond Kleen, Simon Kuijt, Nancy Plas- meyer, Sonja Scheerstra, Johan nes van der Velden, Jeroen de Vreugd, Herman Willemse, Daan Wolvers. Bouwtechniek Frank Borcharding, Geert Brak, Erik van Eijk, Stephan Elsgeest, René Griekspoor, Martijn Groene- woud, Harry de Groot, Tjeerd Heerschop, Maarten Langeveld, Michael Ligtvoet, Jorrit Miedema, Jurgen van der Neut, Martin van Rijn, Pieter van Rijn, Javier van Schie, Ralph van Veelen, Eric van der Vos, Roy van der Wal, Floor Wouters, Dennis van Zonneveld. Electrotechniek Bernard Beerding, Paul van den Berg, Johan Burgmeijer, Jeffrey Glasbergen, Erik Grimbergen, Ro nald de Haas, Joeri Houthuyzen, Marcel Humme, Christiaan Jans sen, Joshua Koppes, Ton Meeuw- issen, Guy Nieuwenburg, Mark van der Poel, Arjan Prins, Stefan de Ritter, Sander Ruigrok, Bob Schenk, Martin Stijnman, Jos van Tongeren, Barry Turenhout, Den nis van Velzen, Bas Verhoeven, Ruben Warmerdam. Koken/serveren Rian Callenbach, Daphne van Duin, Olivier Eyckenschild, Annet de Geus.Wim van Hartingsveldt, Jeroen Helvensteijn, Jeroen Hes- sel, Patrick Hoogendoorn, Ner- min Hulic, Pieter Koekebakker, Ben Korpershoek, Mark Lofty, Jessica Looijestijn, Arno van der Meer, Frank van der Meer, Martin de Mol, Menno Opdam, Dinny Ouwerkerk, Harald Schouwink, Bart Slobbe, Robert Jan van der Stelt, Paul Turenhout, Linda Turk, Martijn van Veen, Jaap Vonk, Rens Westerhout, Robbert de Zoete. Mavo Mariska Brederode, Angela Bruins, Kevin de Goeij, Marcel Guldemond, Jacqueline van Kes- teren, José Kortekaas, Suzanne Kühne, Tom Luinstra, Susanne Meeuwissen, Diana van Melsen, Marcella Möhlmann, Matthijsvan den Nouland, Leila Prnjavorac, Rob Rotteveel, Miranda Schaap, Marcus Schultz, Paul Smit, Rose- marie van Steijn, Evelien Vos, Joyce Wowijs, Patty Zoet, Liselot- te Zonneveld. Metaaltechniek Ton van der Aa, Roy Blom, Niels Bruning, Pieter van Delft, Daan van Duijvenvoorde, Chris Duin kerken, Davy Geerlings, Matthew Geerlings, Roy Grimbergen, Léon Hermans, Bas Hillebrand, Martin Hoek, Mark Hoekman, Kevin Hoogervorst, Dennis Koeman, Koen Kooreman, Tom Kortekaas, Sam Kromhout, Don van der Lin den, Tom Onos, Roy Pouw, Ro- cardo Pret, Johan van Ruiten, Ar- dijan Rustemaj, Jaiant Soe- khradj, Ramon van der Stel, Rob bert Stijnman, Ruud Stolker, Bob Straver, André Tommassini, Ro bert Turnhout, Maurice de Vos, Timothy van Wetten. Aan het Teylingen College, loca tie Duinzigt, in Oegstgeest zijn geslaagd: Mavo Patrick van der Aart, Maaike van As, Koen Baak, Leonievan Balle- gooij, Leydi Barnard, Siddhartha Barnhoorn, Michiel van Beelen, Rutgervan Berkel, Frank Berk- hey, Arnoud Bloem, Charlotte van der Blom, Jurriën des Bouvrie, Channa Brauckman, Tikva Brauckman, Tanya Braumuller, Kim van den Broek, Katinka den Butter, Peter Buwalda, Robert Chaudron, Raymond van Dasier, Niels van Diemen, Matthieu Donk, Petra van den Dool, Krijn van Duijvenbode, Leon van Een denburg, Marjolein van der Ende, Roderick Finson, Vital de Frel, Suzanne Frijlink, Nicolet van Gent, Bart Greebe, Floyd Grobbe, Tim Hachmang, Peter van der Ham, Jennifer Hazekamp, Ange- lique Heshusius, Marcella Hes sels, Peter van Hinsbergh, Femke Hoekstra, Saskia ten Holt, Ingrid de Horn, Ronald van der Horst, Naomi Jansen, Edward Jonker, Marjolein Kloet, Jaap Koelewijn, Lennart Koning, Mariska Koop man, Nicole Krab, Roel van Leeu wen, Raymond van Leeuwen, Bi- anca Leigh, Patricia Lelieveld, Paul Leugering, Dominique Ma- joie, Jolmer Meelis, Arjan van Meeteren, Tamara van der Meij, Eric M*eijer, Danny Mooijman, Dieuwertje Opdam, Madeion Ou wehand, Coen Ouwerkerk, Tho mas van der Pouw Kraan, Martin Reedijk, Bart van Rijn, Sanne van Rijswijk, Sandra de Roode, Tim Salman, Lisette Schrandt, Jeroen Selhorst, Lin van der Slikke, El len Slingerland, Roeland Sluyter- man, Tessa Smeulers, Evert-Jan Steenvoorden, Femke van Straal- en, Erol Sunalp, Melissa van Veelen, Joost van der Veen, Tom Vening, Michael Verhaar, Sophia Verhagen, Kris Verhoeven, Da- niëlle Vermeij, Lotte Vermeulen, Debbie Volwater, Yenny Vonk, Or- ville Vrede, Bart de Vreugd, Mar tijn Vroemen, Charlotte Weij, Robbert Welmers, Stefan Wiegel, Lisette Wien, Ivo Wijnen, Lucy Witteman, Linda de Zoete. Havo Sietske van Berge Henegouwen, Sanne van den Broek, Pieter Brussee, Luuk Dekker, Susan Elshout, Paul van Hoek, Marloes Hoogervorst, Ivo van Kampen, Léonie Kleijn, Joeri Klein, Victor Kop, Amal Mohamed, Lisette de Roode, Tamara Schaaij, Paul Se- pers, Annelies Slats, Annemie Spooren, Rogier Strijk, Ester Veldt, Mariska Vink, Gijsbert Vis ser, Hannah de Vreugd, Annema- rie Weeber, Barry van der Zalm, René Zwaan. Rijnlands Aan het Rijnlands Lyceum in Wassenaar zijn geslaagd: Mavo Maria Angulo Vilca, Kim Bijvoets, Patrick Birch, Denieke Blom- mers, Rebecca Boektje, Michelle van den Boom, Swenneke van den Bos, Chloe Caron, Jacqueline van Dalen, Marinke van Dongen, Anne Rose Ebus, Koosje van den Enden, Renske van der Feen, Kasper van der Hilst, Morris Kiers, David van der Kleij, Erwin Koekkoek, Fleur Liefhebber, Lin da de Munck, Peter Oosterveer, Florence Riel, Brenna Schaap, Dex van Stigt, Robbert Stikkelo- rum, Sabrina van Valderen, Oli vier Vis, Henriette Wyers, Sirp de Wit, Angelique Woerdman. Havo Lieke Anderson, Mariet Bakker, Bas van den Bergh, Willemijn Blom, Geert Brinkers, Joost van den Broeck, Bouchra Chikhi, Ma- rissa Coe, Romee Dorsteen, Linda Eckl, Mariska van Exel, Benine Feith, Charlotte Griffioen, Annet te van der Heide, Maarten Hepke- ma, Kilian van der Hilst, Hans Hinfelaar, Arne Hoffman, Natha lie Hogendoorn, Caroline Hoyle, David Husken, Eske van Ingen, Marc van der Kaa, Faraz Karama- ti, Linda Koekkoek, Joost Koning, Nina Kool, Nad ine Korteweg, Martijn Kwast, Lindyde Leeuw, Edwin Lips, Casper Mekel, Bart Mock, Jordy Mulder, Jantien Overduin, Rogier van Paridon, Maarten Schaepman, Natascha Schreiner, Marlies Smits, Pamela Toetenel, Norman Uittenbogaart, Bas de Vaal, Kim van Vliet, Alexander van Well, Georgina Winckel, Floris de Winter. Vwo Alexander van Andel, Reinout Baaten, Ruurd Bakker, Victoria van den Bosch, Rosalie Braun, Mirte Bronsdijk, Chris Brouwer, Vanessa Burgmans, Michel Butt, Isa belle Calor, Sophie Carp, Joris Dahmen, Patricia van den Ende, Roderick Feltzer, Nicole Gelau- die, Erick Gerstner, Eileen de Graaf, Diederik van der Graaf, Pieter van lerschot, Rikkert Kooy, Aernout Laumen, Frederique van Leeuwen, Dirk Lodewijk Maltha, Hans Maltha, Annabel van der Meijden, Joachim Nolten, Mark Overduin, Andre van der Puil, Christian van Putten, Alberic Rommy, Dorothee de Rooij, Phi lip de Roos, Thijs Schipper, Ceci le Schreiner, Remier Sirre, Govert Stok, Rinus Voorham, Bertolt de Vos van Steenwijk, Ernst Vriesen- dorp, Diederick Vrijenhoek, Den nis Wellink, Karen Zwart. Aan het Rijnlands Lyceum, loca tie Sassenheim, zijn geslaagd: Mavo Daniël van Dam, Georgina Ver- meul, Mariene Clason, Marjolein Duinhoven, Bianca van Gijlswijk, Jan-Willem Koster, Lindy Lam- po, Bastiaan Meurs, Eduard de Pinéda, Paul van der Tang, Bri gitte Wickenhagen, Jeroen van der Zon, Kim Burgers, Serge Aar- doom, Jan-Willem Allard, Carly Broekhuizen, Joyce Brosius, San dra Driessen, Richard Durieux, Kim Eigenbrood, Tom Eigen brood, Wouter Everout, Wouter Firet, Wendy Giele, Nico van der Heiden, Christiaan Heijns, Bart Hermans, Murat Horay, Kevin Hunt, Raoul Idzahi, Joost Jansen, Manon Janssen, Mark de Jong, Stefan Kaptijn, Dionys Klaasse, Steven Kruik, Rory Kruithof, Mi chael Möhlmann, Claudia Oor- schot, Ron Roozen, Brigitte Schinck, Sebastiaan van der Schrier, Marcel Tersteeg, Mare Verdegaal, Dennis Verhoog, Bart Warmerdam, Marjolein Wolvers, Jeroen van der Zwaan, Angelique Aniba, Robbert van Arkel, Ted Bakker, Eline Bazen, Nick van den Berg, Marjolijn Bode, Judith van den Broek, Roderick Burger, Eva ten Haaf, Karen van der Ham, Chantal van Lochem, Jas per Meijer, Jenny van den Nou land, Ingrid van Remmerden, Ya- kan Westerhof, Martin Zandber gen Linda Duijnhoven, Bart van der Meij, Maarten Rekké, Renske Slingerland, Simone Stol, Elles Tuijthoff, Kim van Velzen, Mar- lous van Wetten. Havo Marjolein Rodewijk, Martijn Ro- dewijk, Dominic Roubos, Marinus van den Ende, Sven Bakker, Ja- nusz Dobosz, Anne Droog, Da- niëlle Lamboo, Solveig van Leeu wen, Kim Meeuwissen, Michael Mens, Gijs Pannebakker, Chris- taan Schopman, Willemijn Verde gaal, Robbert Vreeburg, Thomas Walthaus, Christiaan Winterink, Sjoerd Hoogewerf, Michel Kroon, Janneke Went, Kalinda van Werk hoven, Ben Aangeenbrug, Onno de Baan, Sander Bakker, Roy Blom, Maarten Boerema, Mark Brinksma, Mieke Burgel, Moni que Duindam, Daan van den En de, Frederique van Es, Diana Es- hrah,'Michael Giele, Mark Gleijm, Giovanni Grypari, Nico Helmus, Astrid van Hensbergen, Jeroen Herruer, Elise van den Heuvel, Hugo van Heuven, Didi van Ingen, Mina Jali, Babin Keu- ning, Remco Kramer, Vera van der Kwast, Juliette Lelieveld, Frank van Mansum, Annemiek Nieuwenburg, Jaennette van Noort, John Reuser, Joyce Schet ter, Rogier de Smit, Kitty van der Vlugt, Arlette Warmerdam, Maar ten Witteman, Manon Zuurmond, Maritha van Dijk, Chantal van Druningen, Paul van Duin, Mary Floor, Rob Fransen, Edwin de Groot, Kim de Jong, Linda de Jong, Karina Klaassen, Max Kor tekaas, Frank Kukler, Sander Meskers, Bart Peeters, Rory van Raaphorst, Inge van Steijn, Chris ty van der Voort, Astrid van Wee- rep, Meta Versluys, Stefan de Vetten. Vwo Joram Hobo, Irma van Klink, Iris van Dijk, Ron van der Hulst, Vera Kusters, Ruud van den Bosch, Daan Hoffmans, Nadine Bakker, Niels Batenburg, Tim Blom, Remco Clemens, Joop van Dijk, Evelien van der Geest, Wouter Groot, Saskia de Haas, Marleen Heemskerk, Karim Idzahi, Joëlle de Jong, Rebecca Joosten, Eveli ne Kloeze, Martin Kloos, Ellen Kolk, Kitty Koning, Annemarie Kruik, Jeroen Kruik, Joeri Kuij- lenburg, Angela Lemmers, Marjo lein Miedema, Nicole Ovërdevest, Maarten Schrama, Jenny van Stein, Olav Streng, Karin van der Voort, Linda Vos, Mark Weerts, Brigit van Dam, Angela Onderwa ter, Maaike Post, Matthieu van Dam, Lucas van Hees, Saskia Juffermans, Marije Nooijen. Aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zijn geslaagd: Havo Alain Mulder, Zwentibald van Blokland, Arjan Bor, Rutger Bos, Eliese van Buul, Harm Jansen, Xander de Keizer, Jasper Maas, Claire Schreuder, Caroline Tim mermans, Martijn de Zeeuw, Laurens van Delft, Lars Meesters, Norbert Wèlsink, Nicole Ho, Jos Reijnders, Jolijn Scholtes, Marti- ne Teuling, Roesja Trimbos, Theo Tulp, Nico-Hendrik Vegt, Roos Arendsen, Wendy Bergman, de Blanken, Nathalie van Eveline Brittijn, Petra Broui Thijs van Brussel, Marije va Duijn, Tineke van Eesbeek, ke Hariot, Vivianne van Hol Christiaan Huizinga, Joep] sen, Anneli Kruimel, Brimr Leopold, Barbara Matser, van Neck, Onno Ottevanger, miel Ronner, Laura de Roo thalie Santema, Jurian Leonoor Schreuder, David; tee, Priscilla de Vries, Ginei Anes, Joost Goedhart, Sabr Kralt, Myrthe van Vliet, Stel Korving, Barbara Thomasse Gijs Wehkamp, Jens Peeten Vwo Robert Krenn, Bart Zant, Nj van Hespen, Kees-Jan van teren, Annemiek Meijvogel, mone Schuitemaker, Sankr Amarakoon, Sander Bakke- ger Bartels, Merlijn Boeles. gen Buisman, Wouter vand Burg, Leon Diederix, Radix Fransen, Roos Goslinga, Pie Heun, Tim Hudson, Jan Jur Ewout Kluck, Caroline Mee Jurre Menken, Vincent Pijp Bram Tendeloo, Maks Verve mone Visser, Judith vanVln Jacqueline Bretka, JeskeLa Steijn van Schie, Kimberly Staats, Michiel Teekens.M Siebel, Wannes Weymiens, Bosma, Andrew Mol, Tessa Sprunken, Josanne Verdort Teun Bastiaansen, Nina Bot Vijay Kaulesar Sukul, Gerbr Marbus, Jelle van Schouw Reinier Jansen, Steven E Christiaan Beunk, Joost Bt- Wouter Brookman, Inez de! Jelle Folmer, Maarten vana Gaag, Leslie Geelen, Miche Gelder, Sander La Grouw.l Hengefeld, Chris Julien, Pt Koningsveld, Erik Kroes, Ei de Mos, Otto Nieuwenhuis, Gwendolyn Noltes, Jeroeni Reinout Storm van 's Grave Marijn Vermeulen, Roel var. link, Roeland van Winsenj leen Wolters, Sanne Woortr Anneloes Zaalberg, Kris Ba Remco Rijnten, Famkedef Casper Smit, Martijn Spar Stephen Verhage, Marleen ter, Iris Wennekes, Alexanö Keur, Aaron Jansen, Baas, Joris Bastiaans, Lisa- Berlet, Paul den Besten, Jd Hoornsman, Marije Koopm Marjolein Koot,Jules de Ha Sandra van der Hulst, Wille Scholtes. Visser 't Hooft Aan het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden, locatie zuidwest, zijn ge- Elektrotechniek Dick van Beek, Danny Cornet, Edwin van Dam, Mathijs Karre- mans, Peter van Leeuwen, Jeffrey van der Spek, Toin van VlietRo nald Werkhoven, Arnold van der Zalm. Metaaltechniek Ahmed Adouch, Bob de Bloeme, Gert-Jan Guyt, Severin Kloos, Bart van der Poel. Bouwtechniek/stukadoren Danny Bekooij, Marco Braam zeel, Arjan Brugmans, Arjan Dub- beldeman, Michael Groenendijk, Arjan van der Mey, Duncan van Oosten, Danny Schram, Wander Wassink. Bouwtechniek/timmeren Mark van Delft, Robert van Eg- mond, Tim Elstgeest, Jeffrey van den Hoorn, Kelvin van Leeuwen, Chris Lempke, Michel Lugtig- heid, Bobby Oosterveer, Jan Pie ter Rietkerk, Jaap Schilthuizen, Vincent Sluyters, Frank van Tent. Voertuigentechniek Johan Benning, Marcel Blanken, Véronique Blansjaar, Carla van der Boon, Herman van der Hoorn, Marvin van de Kooy, Daniël Kr omhout, Ronald Lubbe, Arjac van der Plas, Joost Slingerland, Chris Tomeman. Koken/serveren Louis van Doorn, Debbie Gordijn, Madeleine Hilgersom, Tamara Hollebeek, Désirée van der Kaay, Jeroen van Kerkhof, Martijn van der Krogt, Raymond van de Luit- gaarden, Pim Pompe, Koen Wag- tendonk. Verzorging Brenda Dragt, Maaike Duyn Richard Duyndam, llonava den, Yvette van Eeden, Kan Hendriks, Kirby de Kreek, Kruis, Khadija Laamairi, E; ralda Matters, Mariëlle van Meer, Tamara Schuchhard ma Serbout, Stefan Stoute tricia van Veen, Sara vand; ter, Nathalie Witteman, Bai Zwarts. Mavo Steven Groenewegen, Steis Kozman, Marjon Mooijmaa Moormann, Freek Rozier. t Mavo/vbo Richard Akerboom, Maarte' Bosch, Dennis Bouwman,! van Dam, Sander Dubbeldf Gertjan Heij, Ben Hopper* ram Kruit, Bart Meerwijk,!) mas van der Velde, Michell huizen, Yourie Verwij, Torr ham. SCHRIJVENDE LEZERS Is onderzocht hoe Oranjegracht zo heeft kunnen achteruitgaan? Op 24 mei publiceerde het Leidsch Dagblad over het probleemgebied Oranje gracht. Na de oplevering in 1978 moet nu voor de derde maal voor miljoenen onder houd worden gepleegd. Het eerste onderhoud was in 1982 - nog geen vijf jaar na opleve ring dus - en het tweede in 1991. Voorafgaande aan de twee de onderhoudsbeurt was in 1990 door het adviesbureau P.K.B. uit Amsterdam een centimetersdik onderzoeks rapport gepresenteerd, met een compleet plan hoe men de problemen het beste kon oplossen. Met dat onderzoek was 50.000 gulden gemoeid en met de uitvoering van het plan 2,6 miljoen - een redelijk bedrag. De heer Mulder, toenmalig WBL-directeur, had zich als doel gesteld met een totale aanpak de problemen voor eens en altijd op te lossen. Nu zich precies dezelfde proble men voordoen als beton- en houtrot, lekkende daken en dergelijke rijst de vraag: is met de aanpak van 1991 de doelstelling van Mulder be reikt? Daarnaast is op zijn minst vreemd dat Partners Vast goed uit Eindhoven in zijn onderzoeksrapport van 1996 de Oranjegracht een scorecij- fer van 6 geeft, wat geen slecht cijfer is. Ik wil absoluut niet stellen dat onderhoud daar in 2001/2002 niet nodig is, maar ik waag mij wel af of de WBL van bestaande rapporten ge bruik heeft gemaal en naar de oorzaak heeft gezocht hoe achteruitgang na 1996 heeft kunnen plaatsvinden. Het hoofd vastgoed van de WBL, R. Penning, betrekt het Oranjegrachtprobleem bij de bruidsschat, die van de ge meente zou zijn verkregen bij de totstandkoming van de WBL. Dat is niet juist, want als er van een bruidsschat sprake kan zijn, is deze voort gekomen uit de aankoop van het gemeentelijk verspreid bezit. Die overname is in 1994 gestart en de Oranje gracht behoort niet tot deze aankoop. Zowel voor WBL-medewer- kers als voor de journalist, is het de moeite waard de uitge breide krantenartikelen over de Oranjegracht van redac teur Jan Rijsdam weer eens te lezen. Een redacteur die het probleem Oranjegracht be grijpelijk flink uitdiepte, com pleet met tekeningen en fo to's. Te vinden in het Leidsch Dagblad van 22 en 23 augus tus en 7 september 1990. W.M. de Leen, Leiden. Gedeputeerde Nolten werd 'ge woon' statenlid, toen zijn partij niet terugkeerde in het college. In mei jl. zegde hij zijn staten lidmaatschap op. In het Leidsch Dagblad toonde hij zich teleurgesteld dat hijzelf en de WD in Zuid-Holland niet meer mogen meeregeren. Geen woord over zijn rol bij het ille gale bankieren en het provinci ale kaartenhuis dat hij liet bou wen. De provincie Zuid-Holland is ruim 10 miljoen kwijt aan het herstellen van fouten die door het vorige college zijn gemaakt bij de begroting van de huur- en servicekosten van het nieu we provinciehuis in Den Haag. Een bedrag van 6 miljoen komt bovenop het tekort van 4 mil joen dat vorig jaar al werd ge constateerd. Daarnaast was er al 48 miljoen verlies door Cete- co- en andere leningen en 3,5 miljoen gulden voor het boven water krijgen van de toedracht. Het tekort van 10 miljoen is voornamelijk het gevolg van de ondoorzichtige en onzakelijke rekenkunsten van ex-gedepu teerde Koos Nolten. Hij toonde zich onlangs in het Leidsch Dagblad verbaasd over het niet mee mogen doen van zijn par tij, de WD, in het nieuwe colle ge- Over die verbazing ben ik nou weer verbaasd. De SP-frac tie zat nog maar twee maanden voor het eerst in de provinciale ptaten van Zuid-Holland (1995) toen onder leiding van gede puteerde Nolten de beslissing over de nieuwbouw van het provinciehuis moest worden genomen. Het was mijn aller eerste begroting en ik kon het eigenlijk zelf niet geloven, dat uitgerekend een nieuwkomer het college moest voorrekenen, dat men voor 5.800 vierkante meter kantoorruimte vergeten was geld te begroten. Men had die meters gereserveerd voor de ambtenaren die eventueel naar de toen nog beoogde, maar mislukte Stadsprovincie Rotter dam zouden vertrekken, maar dezelfde ambtenaren bij het kostenplaatje niet meegere kend. Hierdoor en door prijs stijgingen zou het huisvestings budget door de nieuwbouw in tien jaar verdubbelen, van 16,3 naar 33 miljoen per jaar. Alsof je een emmer leegschudt. Uiteraard stemde de SP-frac- tie tegen. Wij stelden voor om in het toen tijdelijk betrokken huurpand, de Zilveren Toren, te blijven zitten. Het college wist echter andere twijfelende par tijen over te halen tot voor stemmen door de uitdrukkelij ke verzekering, dat het bij deze budgetverhoging zou blijven. 'Al mijn voorstellen haalden het', aldus Nolten in het Leidsch Dagblad. Naar nu blijkt heeft hij de zaken rooskleuriger voorgesteld dan ze waren door simpelweg te laag of helemaal niet te begroten. Niet begroot waren het onderhoud van de waterwand. de dagbewaking, reparaties van storingen en de telecom. De kosten van de Ar- Ex-gedeputeerde Koos Nolten. bo-dienst werden geschrapt, het budget voor de schoon maak- en onderhoudskosten werd verlaagd. Een waarschuwing van amb tenaren, dat de energiekosten 7 ton hoger zouden uitvallen, leg de het college naast zich neer. 3,3 Miljoen gulden die bedoeld waren voor latere aanpassin gen, bleken uiteindelijk opzij gezet te moeten worden voor geschillen met de bouwer. De onderliggende berekeningen werden in besloten vergaderin gen kort aan de statenleden ge toond. Je mocht er even naar kijken, geen aantekeningen ma ken en daarna werden ze weer ingenomen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Ik heb nog geprobeerd om een mega-memory-cursus te volgen, maar het is me niet ge lukt om ze te memoriseren. Het was voor statenleden onder de ze omstandigheden heel moei lijk om zich een gedegen oor deel over de bestedingen te vor men. Op ons voorstel zijn de zogenaamde 'kiekeboe-docu- menten' (zo zie je ze, zo zie je ze niet meer) vanaf de nieuwe statenperiode (1999) verboden. Alleen met bijzondere redenen omkleed mag provinciale infor matie vertrouwelijk zijn en dan nog moeten statenleden er al tijd studie van kunnen maken. De overschrijding van de ser vicekosten, het budget van de facilitaire dienst, zijn het gevolg van het liberale bestuurscon- cept waar gedeputeerde Nolten een warm voorstander van was. Hij bereed het WD-stokpaard van de controlerende overheid op afstand plaatsen. Mandate ren en verzelfstandigen waren de toverwoorden. In die geest kon de kasgeldbeheerder naar eigen goeddunken een lening aan Ceteco geven. In dat kli maat werd de facilitaire dienst niet meer als een overheids dienst geleid, maar werden er met de dienst contracten afge sloten. De controle werd losge laten. Er werden onduidelijke en niet van een kostenplaatje voorziene afspraken gemaakt over de service die geleverd zou worden, de boekhouding blijkt warrig en er is zes ton aan onin bare facturen. De 4 miljoen tekort in 1999 werden onder andere veroor zaakt door overschrijdingen van het budget voor automati sering, ook een verantw lijkheid van gedeputeerd* ten. Door de Ceteco-affairti ten twee gedeputeerd commissaris van de k« ni en de griffier aftreden, ft m Brouwer, de gedeputeerd financiën, had al voord* n-e barstte de provincie vw MG verruild. Gedepil n Nolten werd 'gewoon' stl |U toen zijn partij niet tenigl Ju in het college. In mei jL p hij zijn statenlidmaatschi |e In zijn afscheidsspeech i ir Leidsch Dagblad toont jyj zich teleurgesteld dat hiji ,V| de WD in Zuid-HollarK meer mee mogen n Geen woord over zijn rol' illegale bankieren en Itf vinciale kaartenhuis dal bouwen. FennaVi SP-fractie Zuid-1* -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20