Leidsch Dagblad E3 Afschuw na drama in Dover E De treincoupés waren als sauna's Doden en gewonden bij gevechten op Molukken W Leids café ziedend na sloop oranje zeil Nieuw virus actief in pc's met Windows 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Aspirant-astronauten in de rij voor Space Camp IDAG 20 JUNI 2000 verslaafde zwerver, die 1998 een celstraf van ze- aar uitzit voor verkrach- n geweldplegingen, blijkt oordenaar van de Gro- studente Anne de Ruij- Wildt drie jaar geleden n de 26-jarige Annet van uit Utrecht in 1994. ve DNA-technieken heb- at uitgewezen, nadat eer- bu eide moordzaken onop- derd waren gebleven. letineerde t moordenaar len na titel Lakers nland ïland 'en Samenleving k van de Dag sieprogramma's. .13,15,16,17,18 -23,24,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Leidse jongeren naar Amsterdam als waterdragers van Kampioenen 17 Leiderdorp wil duidelijkheid over onderwijs jonge asielzoekers van naar vier jaar •rplichtleeftijd moet wor- erlaagd van vijf naar vier Een Kamermeerderheid vdA, Groenlinks en D66 zich daarvoor gisteren proken. De maatregel er toe leiden dat meer al ine ouders hun kinderen derjarige leeftijd naar sturen. Staatssecretaris lund (onderwijs) ziet er in, maar heeft er ook lezwaar tegen. JAKARTAAP Bij gevechten op het Noord- Molukse eiland Halmahera zijn gisteren 135 mensen gedood, 127 christenen en acht mos lims. Ongeveer zeventig men sen raakten gewond. Volgens het Indonesische persbureau Antara gingen bijna driehon derd huizen in vlammen op. Een priester zei van uit Duma gevluchte mensen te hebben gehoord dat de gevechten uit braken toen ongeveer vijfhon derd moslims het dorp aanvie len. De dorpelingen met hun zelfgemaakte wapens waren geen partij voor de aanvallers, die over automatische geweren beschikten. Volgens de geestelijke telt Duma normaal gesproken zo'n duizend inwoners. Dat aantal is de afgelopen weken verdubbeld doordat vluchtelingen uit het omliggende gebied toestroom den. De ongeveer dertig in Duma gelegerde militairen waren vol gens hem niet in staat de blik- semaanval te stuiten totdat er versterkingen kwamen. Een legerwoordvoerder in Ternate, de hoofdstad van de provincie Noord-Maluku, zei dat het leger de gevechten heeft beëindigd. De Molukken wor den al sinds begin vorig jaar door geweld verscheurd. Er zijn minimaal drieduizend doden gevallen. TP- EURO 2000 Zie ook pagina's 21,23 en 24 Uitbundige Turken massaal de straat op Vrijwel onmiddellijk na de verrassende 0-2 overwinning van Turkije op België trokken in Leiden gisteravond honderden Turken de straat op. In tientallen auto's reden ze urenlang luid toeterend door de binnen stad, zwaaiend met vlaggen uit de open raampjes, veelal gehuld in het shirt van de nationale ploeg of in dat van hun favoriete Turkse clubelftal. „Türkiye, Türkiye....", klonk het luid. In Alphen aan den Rijn waren zo'n 250 Turken naar de moskee aan de Sterren laan gekomen om de wedstrijd te bekijken. De buurt was van tevoren ingelicht, want het werd een groot feest, vertelt voorzitter S. Telli van de Turks Islamitische Kulturele Vereniging. „Het was fantastisch. Bij beide doelpunten sprongen we met de vlag in de auto. We waren ontzettend blij met deze overwinning voor ons land." Voor de kwartfinale tegen Portugal wil Telli ko mende zaterdag burgemeester Schoof en wethouder Dales uitnodigen in de moskee. De Brusselse burgemeester de Donnéa is de afgelopen nacht door een deel van zijn eigen politiekorps uitgejouwd, omdat hij had verboden charges uit te voeren tegen vechtende voetbalsupporters. De agenten namen dit niet en wachtten de burge meester op. De Donnéa kon zich echter zonder problemen uit de voeten maken. Een supporter verwerkt het verlies van de 'Rode Duivels', foto reuters ruben sprich Volgens de Donnéa zou een charge op dat moment alleen maar provocerend hebben gewerkt. „Ik weet zelf wel het beste op welke manier we moeten ingrijpenaldus de burgemeester. Turkse fans vernielden het interieur van twee cafés. Bij de scher mutselingen waren ook enkele Engelse fans betrokken. 'Davids gedroeg zich als een hond' Edgar Davids heeft zich tijdens Nederland-Tsjechië 'als een hond' gedragen. Dit zegt de Tsjechische keeper Pavel Srni- cek in een interview met de Tsjechische krant Mlada Fronta Dnes. Srnicek: „Hij heeft me verschrikkelijk lopen uitschel den, ook mijn vrouw en doch ter. Als ik geweten had dat ik met die wedstrijd mijn carrière zou beëindigen, had ik hem op het veld een verschrikkelijke knoeit verkocht. Davids is een lafaard, want hij durft dat soort zinnen alleen maar uit te spre ken op het veld, waar hij be schermd wordt door de scheidsrechter. Ik hoop dat ik Davids nooit meer tegenkom. Ik heb het respect voor Neder landers als mens verloren. Vooral jegens Davids. Ik hoop dat zij dit kampioenschap niet winnen, want ze verdienen het niet." Wat Davids precies ge zegd heeft, onthult Srnicek niet. In het duel was er wel een inci dent tussen Davids en Repka. Later liet Davids doorscheme ren dat de Tsjech racistische opmerkingen had gemaakt. gafusie in iiawcreld sie van het Franse con- raat Vivendi, het Cana- dranken- en amuse- sconcern Seagram en de "b e betaalzender Canal+ is Onder de naam Vivendi irsal vindt een aandelen- laats met een waarde van Ijard Amerikaanse dol- oor de fusie ontstaat een leverancier van amuse- nieuws en muziek voor nternet en betaal-tv. stapt uit lekeraar Aegon rerkoopt zijn belang van rocent in Aegon. Voor de aan de verzekeraar zelf andere helft aan institu- le beleggers. De op- ;st van het aandelenpak- rordt geraamd op ruim iljard gulden. ING fin an- daarmee deels de overna- i de Amerikaanse verze- r Reliastar. WM Cafébaas Hans Wolting (rechts) windt zich op, terwijl zijn oranje dekzeil wordt afgebroken. foto hielco kuipers t overwinning van de LA s op Indiana zijn in het van Los Angeles rel- litgebroken. De politie hard in en dreef de me- van ongeveer 10.000 en uiteen. Na de zege 111) werden vreugdevu- straat aangestoken. Het leek voorbeeldig te verlo- otdat de fans twee poli- gens en een televisiewa- i brand staken. Ook wer- de limousines van ver ende VIP's aangevallen, a 25 m 1,3 miljard ïtreizigers tvaartmaatschappijen en vorig jaar ruim 1,3 ld passagiers vervoerd, antal is 3,8 procent hoger 1 het jaar ervoor, zo heeft 'TA, de organisatie voor trgerluchtvaart, bekend- akt. De meeste passa- vlogen in de VS met Del- nited en American Airli- Op internationale vluch- ^as British Airways de ste met 30 miljoen passa- De KLM eindigde met miljoen reizigers op de plaats. NDAAG 26 PAGINA'S ROBBERT MINKHORST Om een stuk oranje dekzeil van drie bij zes aan de voorgevel van Het Lisserveerhuis te ver wijderen, omsingelden agenten gistermiddag de omgeving van het Leidse buurtcafé aan de La ge Rijndijk. Eigenaar Hans Wolting, te vens nachtburgemeester van de stad, is ziedend. „Schandalig, die machtswellust. Met 3 okto ber en met de marathon mag ik dit wel. Dit zijn Oranjefeesten, maar ik krijg het idee dat we hier geen feest mogen vieren." Wolting en zijn klanten heb ben echter de afgelopen ander halve week iets te uitbundig feest gevierd, geven gemeente en politie in hun reacties te kennen. „We zijn een aantal keren langs geweest om te praten over de manier waarop hij Oranje steunt", zegt een woordvoerder van het district Hollands Midden. De politie was bereid het dekzeil 'te gedogen', maar dan diende Wolting andere attribu ten van straat te halen. Op een enkele hogé terrastafel na heeft de uitbater dat ook steeds ge daan, zegt hijzelf. „En die tafel stond daar omdat mensen daar hun glas op konden zetten. Dan laten ze dat niet op straat achter, of in de vensterbank bij de overburen." Afgelopen vrij dagavond sloeg Wolting nog een tafel aan diggelen, boos vanwege de zoveelste repri mande van een agent. Politie en gemeente bleven ontevreden en lieten Wolting weten dat wanneer hij weiger de het dekzeil zelf weg te halen, het doek op kosten van de ge meente zou worden verwij derd. Dat gebeurde gisteren tegen het eind van de middag. Een deel van de Lage Rijndijk werd door de politie afgezet, evenals een aantal zijstraten die daarop uitkomen. Medewerkers van de dienst milieu en beheer braken de overspanning af. Het had allemaal plaats on der de dreigende blikken van de nachtburgemeester, die voortdurend zijn ongeloof, ver ontwaardiging en woede ken baar maakte aan de gasten van het café. Die knikten bemoedi gend terug, of steunden de ca fébaas verbaal. De sloopactie van de ge meente trok veel toeschouwers. Tientallen buurtbewoners volg den de verrichtingen op een af standje. Een aantal agenten zorgde voor de veiligheid van de milieuambtenaren die het feitelijke werk opknapten. Het verwijderen van het zeil verliep uiteindelijk zonder incidenten. FEIRA PAUL KOOPMAN MARC PEEPERKORN De premier noemde het overlij den van 58 illegalen in een Ne derlandse truck 'te afschuwelijk voor woorden'. In oktober vorig jaar spraken de EU-leiders af eind 2000 uniforme regels klaar te hebben om mensensmokke laars te vervolgen. Gisteren rie pen de premiers tijdens hun halfjaarlijkse topontmoeting op niet langer daarmee te dralen. Naast bestraffing, pleitte Kok voor nauwere samenwerking met België en Groot Brittannië om het illegaal vervoer van mensen te voorkomen. „Men sensmokkel neemt hand over hand toe, niet alleen in Europa maar overal in de wereld. We zijn in Dover op schokkende wijze met onze neus op dit feit gedrukt. Optimale samenwer king tussen politiediensten is meer dan gewenst", aldus Kok. Het in Den Haag gevestigde Eu ropol moet daarin een belang rijke rol spelen. NOORDWUK ANP Oververhitte NS-passagiers stappen uit en slaan aan het muiten LEIDEN HANS JACOBS/DIMITRI WALBEEK De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben nog geen speciale maatregelen genomen om de avondspits vanavond soepel te la ten verlopen ondanks de hitte. NS ver wachten geen vertragingen, ondanks de voorspelde tropische temperaturen van daag. Alle mogelijke zwakke punten in het spoor zijn dit keer nagelopen en de NS be velen de reizigers aan gewoon plaats te nemen in de treinstellen die gisteren zijn omgedoopt tot de Nederlandse Sauna's. Het treinverkeer raakte gisteravond ern stig ontregeld nadat het was vastgelopen door de tropische temperaturen. Tiental- lèn treinen vielen uit door wisselstoringen en vastgelopen bruggen. Door uitgezette en kromgetrokken rails, wisselstoringen en vastgelopen bruggen konden treinen tussen Leiden en Amsterdam niet rijden. In diverse treinen werden passagiers on wel door de hitte. Honderden reizigers moesten uren wachten. Rond negenen waren de proble men rond Amsterdam opgelost, meldt de verkeersleiding van de NS. De nasleep van de stremmingen duurde volgens woord voerder N. Veller tot na middernacht. Vooral op de drukke spoorlijnen vanuit Leiden en Haarlem naar Amsterdam kwa men reizigers soms uren vast te zitten in treinen die de hoofdstad niet konden be reiken. Een aantal keerde zelfs terug naar stations vóór Amsterdam Centraal, terwijl in andere treinstellen de oververhitte pas sagiers aan het muiten sloegen en de deu ren van de tot sauna's verworden coupés openden om langs de spoorbaan naar het dichtstbijzijnde station of bushalte te lo pen. Daardoor liepen weer andere treinen vertragingen op. Op Leiden Centraal en ook op andere stations, zoals Schiphol, was de informatie over de ontregelde treinloop aanvankelijk minimaal. Overvolle, snikhete treinen stonden in de file voor Amsterdam. De trein van half zeven uit Leiden keerde in het zicht van de haven om, nadat de pas sagiers eerst de kans hadden gekregen op het eerder deze maand gesloten NS-sta- tion De Vlugtlaan uit te stappen. Dat le verde gevaarlijke taferelen op omdat onge duldige en boze reizigers het spoor van de sneltram overstaken. Wanhopig treinper soneel kon ze niet tegenhouden. „U neemt uw leven in eigen hand", aldus een •conducteur. Een bijkomend probleem was dat de NS te weinig bussen achter de hand had om de gestrande reizigers te vervoeren. Ook bleek op stations de informatievoorzie ning over de gestoorde treinenloop aan vankelijk minimaal. Alle treinen zijn van ochtend in de ochtenspits op schema ver trokken. De Nederlandse Spoorwegen zijn er in geslaagd in de nacht van maandag op dinsdag alle hitteproblemen te verhel pen. ROB ONDERWATER Bij het Noordwijkse Space Expo zijn de afgelopen weken niet minder dan honderd aanmel dingen van jonge aspirant-as tronauten binnengekomen voor uitzending naar het Inter nationale Space Camp 2000. Vijftien van hen komén uit de Leidse regio. Het ruimtekamp wordt van 28 juli tot en met 5 augustus ge houden in Huntsville, Alabama, de bakermat van de Ameri kaanse ruimtevaart. Tijdens het kamp maken jongeren uit de hele wereld kennis met het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma. Ze zijn bemanningslid op een gesimuleerde vlucht met de spaceshuttle en krijgen ook een uitgebreide ruimtetrai ning. Verder staat een bezoek aan Het Marshall Space Flight Center op het programma, waar de echte Space Shuttle as tronauten worden getraind. Space Expo mag in opdracht van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) twee kandi- NR. 42340 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Shakespeare Steeds waart de argwaan rond in 't schuldig hart. 25° 17° WEERSVERWACHTING VOOR WOENSDAG koeler r wéér y EU zet vaart achter aanpak mensensmokkel De Europese Unie zet vaart achter gezamenlijke regels om mensensmokkelaars hard aan te pakken. Het drama in Dover benadrukt volgens premier Kok de 'bittere noodzaak' dit soort georganiseerde misdaad effectief te bestrijden. „Het is diep, diep tragisch dat illegalen die eerst moeten betalen voor hun vervoer dat vervolgens met de dood bekopen". De Nederlandse regering heeft inmiddels enkele agenten naar Dover gestuurd om hun Britse collega's bijstand te ver lenen. Volgens Kok is nog veel onduidelijk, onder andere over de betrokkenheid van de Ne derlandse chauffeur. Die zit nog vast voor verhoor. De premier vindt niet dat de EU verantwoordelijk is voor de dood van de 58 mensen omdat zij er niet in slaagt tot een geza menlijk asielbeleid te komen. Asielzoekers kiezen daardoor het land met de minst strenge regels, waardoor zij veelal zijn overgeleverd aan mensensmok kelaars. Volgens Kok is het al lerminst zeker dat de 58 dood aangetroffen mensen asiel wil den aanvragen. „Laten we Eu ropese traagheid niet gebruiken om menselijk verwijtbaar han delen achter de horizon te laten verdwijnen", verklaarde hij. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer nieuws over mensensmokkel 12'/18° 10717° 9"/18° ïüf& 50% 60% 30% 30% 30% 30% De pagina Gesprek van de Dag is vanaf vandaag enigs zins aangepast. Gevolg daarvan is dat het weerver- haal van Jan Visser een an dere plek heeft gekregen. De regionale weerbeschouwing is voortaan te vinden op de dagelijkse servicepagina, vandaag is dat Trends. WASHINGTON AP Een nieuw computervirus dat zich voordoet als onschuldig tekstbestand heeft bij zeker vier grote Amerikaanse bedrijven de e-mailsystemen platgelegd. Vi rusbestrijders hebben dat be kendgemaakt. Het virus op zichzelf richt geen schade aan, maar het vermenigvuldigt en verspreidt zich net zoals vorige maand het ILOVHYOIJ-virus. Beide virussen gebruiken de automatische functies van de Microsoftprogramma's Outlook en Outlook Express. Het nieuwe virus ziet er uit als een tekstbestand, compleet met dé extensie '.txt'. De werke lijke extensie is echter '.shs', wat staat voor Windows Shell Scrap Object. Een Scrap-be- stand kan van alles bevatten, ook een kwaadaardige pro grammacode. De '.shs'-extensie blijft onzichtbaar, zelfs als de gebruiker de mogelijkheid heeft ingeschakeld om alle extensies te tonen. Ja, ik wil een abonnemen op het Leidsch Dagblad. Vijftien jongeren uit Leidse regio melden zich daten selecteren, een jongen en een meisje. De ruimtevaarttentoonstel ling deed daarvoor begin mei een oproep. Om voor de trip in aanmerking te komen moesten de belangstellenden zes rliimte- vaartvragen beantwoorden en hun motivatie voor deelname beschrijven. „Kennelijk hebben we de vra gen te pittig gemaakt. Want slechts vier kandidaten hadden ze allemaal goed. Zij gaan so wieso door naar de volgende selectieronde. Al zijn we vooral benieuwd naar het verhaal en motivatie van onze kandida ten", zegt een woordvoerder van Space Expo. Drie jongens en drie meisjes krijgen van de selectiecommis sie een uitnodiging voor een ge sprek en een spreekbeurt over het Apollo-project. Wie die zes zijn, moet nog worden uitge zocht. Wel is duidelijk dat ver volgens op 30 juni in Space Ex po in Noordwijk wordt bekend gemaakt welke twee kandidaten Nederland vertegenwoordigen tijdens International Space Camp 2000. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: n Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90 Cl Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90 Bank/giro nr: i i i i i i i i i f Handtekening I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblac I OB WERELO OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1