Netelenb< mikpunt van kritic De Mammoef begint in augustus met taalgro 'Iedereen staat er versteld van hoe snel ik opknap' Rijn Veenstreek Natuurexcursie en unieke pontvaart in Adegebied 'Zomerhuisje' in de aanbieding Rijndijk krijgt plat in plaats van rotoni Alphenaren gewond steekpartij in Heren DINSDAG 20 JUNI 2000 Samenvoeging bankfilialen alphen aan den run» De twee filialen van de ABN AMRO-bank in winkelcentrum De Ridderhof worden najaren eindelijk één ge heel. Het kleine kantoor op nummer 19 tegenover de super markt Cl000 gaat tijdelijk dicht. Na de bouwvak heeft er een verbouwing plaats. De vijf medewerkers verhuizen naar het na bijgelegen grotere filiaal op nummer 47, tegenover het postkan toor. Zodra de kleine verbouwing is afgerond, gaat de hele club weer naar nummer 19. Daarna wordt het grootste kantoor ont ruimd en begint de totale verbouw van nummer 47. Deze plaats blijft als enige filiaal over. De bank bedient vanaf volgend voor jaar vanuit dit kantoor haar klanten. ,,De huidige gebouwen zijn verouderd", verklaart vestigingsleider E. Blom de stoelendans. ,,Ook is het logistiek en pratóisch lastig om vanuit twee vlak bij elkaar gelegen filialen te opereren." Eindelijk geluidssluis in café De Hoek koudekerk aan den run De geluidssluis in het Koudekerkse café De Hoek is eindelijk geplaatst. Gisterochtend bracht de aanne mer de geluidswerende aanpassing aan in het gebouw aan de Dorpsstraat. De geluidssluis is nodig om herrie voor onwonen- den te voorkomen. Zonder aanpassing verleent de gemeente Rijnwoude geen ontheffing voor live muziek in De Hoek. Organisator roeiwedstrijd stopt alphen aan den run Na acht jaar moet zeeverkennersgroep De Hollandsche Nachtegalen op zoek naar een nieuwe organisator van de Alphense roeiwedstrijd. Dick Raaphorst, die op 10 juni de achtste lelievlettenrace op het Aarkanaal leidde, doet een stapje terug. Belangstellenden voor de organisatie van het eve nement kunnen zich melden bij de scheidende voorzitter van de organisatie: 0172-421621. Jongerenfoto's bij Veense watertoren alkemade De Bovos-bus staat donderdag op het parkeerterrein bij de watertoren in Roelofarendsveen. In deze bus van Bovos- jongerenwerk, de organisatie die inventariseert waaraan de jon geren in Alkemade behoefte hebben, hangen alle foto's die de jongerenwerkers de afgelopen maanden maakten van jongeren mee wie ze spraken. Jongeren zijn tussen 15 en 17.30 uur van harte welkom om een kijkje te nemen bij de bus. Aan het eind van de zomer presenteert Bovos zijn plan van aanpak voor structureel jongerenwerk in de gemeente. Peuterspeelzaal in Roelofarendsveen stimuleert taalontwikkeling ROELOFARENDSVEEN j anneke de jonge Peuterspeelzaal De Mammoef in Roelofarends veen begint op 21 augustus met een taalgroep voor kinderen met een taalachterstand. Vanaf deze week voeren de coördinators van die zoge naamde 'peuterplusgroep' intakegesprekken met ouders. Peuters die voor de groep in aanmerking komen gaan daar vier dagdelen naar toe. Door subsidie van de gemeente Alkemade betalen ou ders het tarief voor twee dagdelen. Thea van der Weijden en Greet van Zanten van De Mammoef aan het Pastoor Onelplein zijn het afgelopen halfjaar bezig geweest met de voorbe reidingen: het schrijven van een werkboek en het verzamelen van materiaal. Hiervoor bezochten ze peuterspeelzalen die al taalgroepen hebben. „Want we willen niet opnieuw het wiel uitvin den", aldus Van Zanten. Toch konden zij de pro gramma's van collega's niet zomaar overnemen. Van der Weijden: „In Leiden gaat het vaak om achterstandswijken met veel allochtone kinde ren. Bij ons zijn die er ook wel, maar het gaat eveneens om Nederlandse kinderen met een taalachterstand." Resultaten Het idee voor de peuterplusgroep vindt zijn oor sprong in een onderzoek in Alkemade van zo'n twee jaar geleden. Daaruit bleek dat naast alloch tone ook veel autochtone kinderen een duidelijke taalachterstand hebben. Het voorstel van De Mammoef voor een peuterplusgroep honoreerde de gemeente daarom eind vorig jaar. Gedurende twee proefjaren krijgt de peuterspeelzaal 66.000 gulden per jaar. Het hangt van de resultaten af of die subsidie blijft. In de taalgroep is plek voor tien kinderen, te genover zestien in een normale groep. In plaats van twee keer komen de peuters vier keer per week bij elkaar. In het 'taallokaal' komen zo min mogelijk versieringen te hangen. „In andere groepen krijgen kinderen veel prikkels, rpaar hier juist zo min mogelijk", zegt Van der Weijden. „Alles wat ze krijgen aangeboden, moet blijven hangen. Dus geen Bert en Ernie en Teletubbies, maar alleen versieringen die met het thema te maken hebben." Eén van die thema's is 'het huis'. In zo'n the- maweek krijgen kinderen een handvol woorden en begrippen aangeboden: 'dak' en 'rag ook 'boven' en 'beneden', 'open' en liedjes, de kleurplaten en de spelletje die week allemaal iets met huizen te mi ders worden eens in de zes weken uiti zodat ze thuis mee kunnen doen. Vai „Met de ouders staat of valt alles.' Om de taalontwikkeling te meten, leidsters twee toetsen uit: één als de p binnenkomt en één als hij naar de b: gaat. Van der Weijden: „Daarvoor g dezelfde woordenlijst, zodat we ontdek! woorden ze hebben geleerd." De Manu selt vervolgens informatie over het kin de basisschool. „Want die informatie i verloren gaan, dat is zonde", aldus Van Natuurexcursies op de Kaagse Zwanburgerpolder en een unie ke pontvaart tussen de Zijldijk en Oud Ade. Die activiteiten maken onderdeel uit van de open dag van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer aan staande zaterdag. De vereniging organiseert die dag een fiets tocht met extra's door het Ade gebied, dat ligt in de polders tussen Kaag, Braassem, Does en Zijl. Zo komen de fietsers langs verschillende boerenbedrijven waar te zien is wat zij aan na tuurbeheer doen, namelijk de verzorging van weidevogels en de bescherming van hun nes ten. Maar de deelnemers hoe ven niet de hele tijd te fietsen. Aan het einde van de Zijldijk (tegenover de Kaagsociëteit) vertrekt om 10, 12 en 14 uur een veerpont, die via de Kager- plassen naar jachthaven Spij kerboor in Oud Ade vaart. Daar vertrekt de pont telkens drie kwartier later terug naar de Zijl dijk. Voor de excursies in de Kaagse Zwanburgerpolder moeten deelnemers zich verza melen aan het einde van de Zijldijk. De wandelingen met gids beginnen om 10, 12 en 14 uur en duren ongeveer twee uur, inclusief overvaren. Wie wil meedoen, moet zich zaterdag melden bij één van de volgende punten: restaurant De Kromme Does in Hoogmade, restaurant De Vergulde Vos in Rijpwetering, bij de VANAde- pont bij Spijkerboor (Oud Ade), aan het einde van de Zijldijk te genover de Kaagsociëteit en bij alle deelnemende bedrijven. Daar kunnen deelnemers voor 2,50 gulden een folder kopen, die tevens het toegangsbewijs is voor alle activiteiten. Fietsers kunnen vanaf 10 uur vertrek- ken. De activiteiten duren tot uiterlijk 16 uur. HAZERSwouDE-dqrpHet mooie weer brengt mensen soms op zomer se ideeën. Zo biedt een vindingrijke inwoner vanHazerswoude-Dorp zijn tent te koop aan. Op het trapveldje bij de Frans Halsstraat kun nen kandidaat-kopers het 'zomerhuisje' bezichtigen, zo lang het weer het toelaat. foto hielco kuipers Zorgtransferium Hazerswoude-Dotp uniek project hazerswoude-dqrp marieta kroft Ze ging voor drie dagen onder zoek naar het ziekenhuis. Het werden er 36. Mevrouw Lely (67) uit Leiden kreeg onver wacht een zware hartoperatie. De vermoeidheid die vervol gens ontstond was enorm. „Op een gegeven moment was ik medisch klaar, maar moest al leen mijn conditie worden op gevijzeld", zegt ze openhartig. „Ik zag er tegenop om alleen naar huis te gaan. Een transfer verpleegkundige van het Rijn land vertelde over het zorg transferium in Hazerswoude en dat leek me wel wat." Anderhalve week verblijft ze nu in het Boskoops zorghotel, waarvan het transferium deel uitmaakt. Mevrouw Lely krijgt haar eten, de thuiszorg helpt haar in bad en de fysiothera peut is ook al langs geweest. Ze heeft nog geen moment spijt gehad van haar besluit om de ziekenhuiszaal met zes mensen in te ruilen voor de hotelkamer voor haar alleen. „Er was zoveel onrust in het ziekenhuis. Er kwamen telkens nieuwe men sen op de zaal, ik bleef bekaf." Mevrouw Lely is één van de eerste gasten die van het zorg transferium (een overstap naar huis) gebruikmaakt. Maximaal vier weken mag ze in het zorghotel verblijven. Ze zit aan een tafeltje en krijgt een drankje en een hapje. Ze glimlacht. „Ie dereen is even lief voor mij." Het zorgtransferium, dat donderdag officieel openging, is een bijzonde proefproject van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp, het Boskoops zorghotel, Thuiszorg Groot Rijnland, zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid en het Districts Huisartsen Vereniging Rijnland Midden-Holland. Alleen in Twente zou er ook zoiets be staan, zegt Marjolein de Ruyter van Thuiszorg Groot Rijnland. Wat er nu zo uniek aan is, ver telt Eric van Royen, voorzitter van de raad van bestuur van het Rijnland Ziekenhuis: „De thuis- De drie initiatiefnemers van het zorgtransferium in Hazerswoude-Dorp in een hotelkamer: Lita Berkhout (Thuiszorg Groot-Rijnland), Eric van Roy en (voorzitter raad van bestuur van het Rijnland Ziekenhuis) en Jolanda Broman (directeur Boskoops Zorghotel). foto mark lamers zorg verleent hulp in het hotel. De meeste zorghotels hebben mensen daarvoor in dienst, waardoor de hulpverlening voor de gasten duur is. Wij ma ken met de inzet van de thuis zorg gebruik van de mazen in de wet. Nergens staat immers geschreven dat thuiszorg alleen thuis en niet in een hotel mag worden gegeven." De mensen die het Rijnland Ziekenhuis doorverwijst naar het transferium, zijn dan ook nauwelijks duurder uit dan als ze naar huis zouden zijn ge gaan. De zorgverzekeraar be taalt de overnachting. De gas ten betalen alleen het deel van de thuiszorg dat ze anders thuis ook kwijt zouden zijn geweest, plus een vergoeding voor de maaltijden. Van Royen was een jaar gele den al op zoek naar een oplos sing voor uitbehandelde men sen die bij gebrek aan thuiszorg niet naar huis konden. Thuis zorg Groot Rijnland heeft im mers ook met de afbeidskrapte te maken, waardoor het soms twee weken duurt voordat die hulp er is. „Wij kunnen onze patiënten in zo'n geval niet naar huis sturen", zegt hij. „Vaak vinden de patiënten dat ook vervelend. Ze voelen dat ze een bed voor een ander bezet houden." Van Royen kwam op het idee om deze mensen zo lang onder te brengen in een kamer in de zusterflat naast het ziekenhuis. Van Royen: „Een verbouwing om aan alle eisen te voldoen zou neerkomen op 4,5 ton. Dan zakt de moed in je schoenen. Toen dacht ik, ik ga met het Ibis Hotel praten, hier in de buurt. De mensen waren positief. Maar ook daar zagen we uitein delijk vanaf omdat het hotel geen mensen in dienst heeft die het gewend zijn om met zieke mensen om te gaan. Bovendien vond de leiding van het con cern het geen goed idee om 'zielige' mensen met rollators onderdak te bieden." Van Royen wist het toen even niet meer, totdat Jolanda Bro man van het Boskoops zorgho tel in beeld kwam. Zij heeft een commercieel zorghotel met personeel dat gewend is om met zieke mensen om te gaan." Vele gesprekken en discussies volgden, met de thuiszorg, de zorgverzekeraar en de huisart sen. Van Royen: „Het leuke is dat je hier van leert. Vele ver schillende culturen leren sa-, menwerken." De partijen vonden elkaar en zo kon het Boskoops zorghotel op 17 april de eerste patiënten uit het Rijnland Ziekenhuis ver welkomen. Voor dit project zijn acht kamers beschikbaar. De overige twaalf kamers zijn voor mensen die particuliere zorg willen of voor zakenmensen of toeristen. Mensen komen al leen in aanmerking voor het transferium als ze uit het zie kenhuis kunnen worden ontsla gen en thuiszorg nodig hebben. Het ziekenhuis staat voor 80.000 gulden garant, dat wil zeggen dat het elke overnach ting betaalt die niet wordt be nut. Van Royen hoopt dat dit pro ject de wachtlijsten in het zie kenhuis bekort, maar ook dat de patiënt zo sneller opknapt. „Apen die een lange tijd in de dierentuin verblijven, moet je niet zo maar de jungle insturen. Je moet ze leren om honger te krijgen om naar huis te gaan. Ook patiënten zijn na langduri ge opname het thuis zijn ver leerd." Thuiszorg Groot Rijnland ziet nog andere voordelen: „We kunnen efficiënter werken doordat meer mensen op één plek aanwezig zijn", licht De Ruyter toe. „Verder denken we dat medewerkers die langdurig ziek zijn geweest een a twee weken eerder in het arbeids proces kunnen terugkeren als ze kunnen beginnen in het zorghotel. Ze werken dan im mers in een team en ze hoeven nog niet door weer en wind te reizen van de ene klant naar de andere." Officieel is het zorgtransferi um een project met een proef tijd van een jaar. Van Royen wil echter in september of oktober al evalueren. Als dan blijkt dat we maar drie of vier bedden in het transferium kunnen bezet ten, is het onzin om er nog lan ger mee door te gaan." Intussen begint mevrouw Le ly 'honger' te krijgen om naar huis te gaan. „Iedereen staat er versteld van hoe snel ik op knap. Ik heb mijn rollator aan de kant geschoven. Ik neem steeds vaker de trap in plaats van de lift. De ademnood is weg. Vanochtend was ik nog even thuis. Over een paar we ken heb ik' best zin om weer naar huis te gaan." Jacobswoude wil samenwerking verbi Jacobswoude is uit op een confrontatie met min telenbos. Gisteravond stelde het CDA tijdens e missievergadering in het gemeentehuis in Rijns; de voor om het HSL-convenant met de bewin op te schorten. Alle andere partijen stemden f om de afspraak met de verkeersminister over n king aan de aanleg van de hogesnelheidslijn cobswouds grondgebied ongedaan te maken meester en wethouders bespreken of zij hierv nenkort een extra raadsvergadering uitschrijven. RUNSATERWOUDE tim brouwer de koning De Jacobswoudse politici voe len zich gepiepeld door Nete lenbos. Als 'dank' voor de in hun ogen voorbeeldige gedrag krijgen zij een hoge kruising van HSL en rijksweg A4 op hun grondgebied. „Op straat in Hoogmade hoor ik dat mensen het pergola-besluit niet prui men", betoogde CDA-woord voerder Grovenstein. „De inwo ners begrijpen ons niet of wij leggen het niet goed uit. Daar om is het belangrijk dat wij nog vóór het zomerreces van de Tweede Kamer laten zien waar voor wij staan. Wat let ons om de bestuurlijke medewerking op te zeggen. We moeten onze vuisten ballen. Opschorting van het convenant heeft een sig naalfunctie." Wethouder Haasbroek toon de zich blij met de unanieme steun. Hij probeert ook de bu ren Alkemade en Leiderdorp bij het verzet tegen Netelenbos te betrekken. Lange tijd, zo beken de de wethouder, had hij ge dacht dat Jacobswoude er een lagere en fraaiere pergola uit zou slepen dan de 7,5 of zelfs 10 meter hoge kruising die de minister uiteindelijk toestond. „Provincie, raad en ook minis ter Pronk van VROh ons standpunt", aid broek, „maar alleen N niet. Zij lijkt de HSL I geten. Kennelijk heeft ter het zo druk met i ken, dat zij geen schenkt aan onze ii serieuze argumenten. De wethouder mc een tegenvaller voor de. De onderhandel] de provincie over de lijken slechts gedeelte gen. Haasbroek waarschijnlijk wel toe krijgt voor een mini-i zes a zeven nieuwbo voor Hoogmadenarei wege de HSL moete zen. De kans op eenl verzamelgebouw op van sloopbedrijf Van Kraan acht hij de klein. Als dat laatste van de grond komt, gemeentebestuur op de slag met de plaat: dernemer Van Dinten naar van de grond i spolder is. Als eigera het sloopbedrijf graaf made houden. - heeft liever dat hetl rechtkomt op het to bedrijventerrein Veen buurgemeente Alkem NATASJA AUGUSTINUS De Rijndijk krijgt ter hoogte van het bedrijventerrein Nieuw Werklust een plateau en as-ver springing. Rijnwoudse politici schrapten gisteravond tijdens een gemeentelijke commissie vergadering het plan voor een rotonde om het verkeer bij de Rijneke Boulevard af te rem men. Ook eigenaar Blanken van Nieuw Werklust is blij dat de rotonde niet doorgaat. Hierte gen had hij namelijk al eerder bezwaar ingediend vanwege de overlast en de indamming van zijn terrein. Ook op een plateau is hij niet helemaal gerust. „Ik wil kijken of het geen overlast veroorzaakt", zei Blanken gis teravond. Hij hoopt dat het pla teau ver genoeg van zijn uitrit komt en dat de as-ve zijn terrein niet raakt i der Geenjaar had i idee met deze nieuw de familie Blanken tegemoet te komen. „Het is belangrijk da i contact onderhout Blanken. De rest van kenen is wel al akkoc plannen." De commissie pl< kanttekeningen bij dt sing van de bushalte de snelheidsbeperkei regelen. PvdA-er Got: halte het liefst in hi van de Rijneke Boulet I sen. „Ook moeten i oppassen dat auto's i fietspad de plateau wijken", zei Goes. D de commissie deeldf ning. alphen aan den run Twee Alphenaren zijn bij een steekpartij in de vroege zon dagochtend in hun buik ge stoken. Zij waren betrokken bij een vechtpartij bij winkel centrum De Herenhof in hun woonplaats. Getuigen konden niet beoordelen wie met het mes stak. Beide slachtoffers naar het ziekenhuis naar het Rijnland 2 in Leiderdorp en naar het LUMC in Li toestand van de 28 phenaar en zijn plaatsgenoot is stabii litie hield na de v één verdachte aam.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18