Uitbreiding voor Rijnsburgse Bo) Duin Bollenstreek VVSB krijgt vijfde veld Beweegbaar dak van zwembad Aquamar 1 Hoofdpijn? Zere ogen? Terug naar de natuur! Oude hooitijden herleven Ést® Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 DINSDAG 20 JUNI 2000 noord wukerhout' monique witteman Voetbalvereniging WSB mag een vijfde veld aanleggen. Daar mee moet een einde komen aan de ruimtenood van de voetbalclub. Gisteravond ging de commissie voor welzijn en onderwijs akkoord met de uit breiding. Het mooiste vonden de poli tici gisteravond nog wel, dat de houtwal nabij het sportpark De Boekhorst in tact kan blijven. De Oranjevereniging - die in een eerder stadium bezwaar aantekende tegen de aanleg van het veld op de locatie De Speel weide - is tevreden omdat som mige van haar activiteiten op een van de trainingsvelden van de voetbalclub georganiseerd mogen worden. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het afste ken van vuurwerk als afsluiting van de kermis. Voor de jaarlijk se motorcrosswedstrijden die ook altijd op De Speelweide ge houden werden, moet nog wel een oplossing komen. Voor de voetballers geldt dat hun pro blemen hiermee in ieder geval voorlopig zijn opgelost. De club groeit sterk. Overigens heeft een onderzoek van Arcadis zelfs uitgewezen dat WSB eigenlijk vijf wedstrijdvelden en twee trainingsvelden nodig heeft. Het worden er nu vijf en een trainingsveld. runsburg Hartje hooitijd ht oude tijden aan de Rijnsburg Trappenberglaan. Het is geen deme tractor die door het lan maar een oude sleperswagen twee haflingers ervoor. De h< mannen, puffend in de zinde hitte, stapelen de balen hooi hoger op. Pas als de wagen v mogen paard en knecht even in de schaduw. Maar het we nog niet op. Het traditioneel hooien bej rig jaar als een geintje, vertel nand de Mooij (27), in het dj leven groentegrossier maarv gelegenheid gehuld in boere „We hebben toen deze oude perswagen gekocht bij een bi wil zeggen: het onderstel. D« winter zijn we aan het restau geweest, met mijn broer Frits Joop Zwaan en Kees Jufferm Die laatste heeft de 'goeie tijd' nog meegemaakt en gev Klaas de Bok (Zandbergen),! grip in Rijnsburg. De Mooij:, hooiweertje, het hooi is vier geleden gemaaid en we hebb omgedraaid, daarna is het m geperst en gebundeld. Ik heb hooi opgekocht voor mijn tw paarden, haflingers, verder h een paar geiten, kippen en l« Ik doe het puur voor de ontsj ning, want het werk als groe grossier is een gestresst best Volgend jaar wil hij het bo werk nog nostalgischer aanp Er staat een oude ploeg klaar mende winter opgeknapt tei foto henk Bi Festival voor boerenblaaskapellen noordwukerhoutOp zondag 25 juni organiseert boerenblaas- kapel De Koetillers voor de tweede maal het 'Dollen tussen de Bollen' festival. In totaal veertien kapellen verzorgen de hele middag vanaf half een tot half zes 's middags de muziek in het dorp. Op vijf verschillende podia wordt er gespeeld: bij de Witte Kerk, de Zeestraat, het Marktplein, de Havenstraat en de Dorps straat. Om half zes zijn de winnaars bekend van de twee ver schillende klassen, de leut- en de wedstrijdklasse. Ter afsluiting spelen alle blaaskapellen samen met De Koetillers de Noordwij- kerhoutse wals. School annex kinderopvang naderbij runsburg» De oprichting van een multifunctioneel complex in De Horn in Rijnsburg blijkt haalbaar. Het verenigingengebouw, annex basisschool, annex centrum voor kinderopvang is be groot op ruim 6,3 miljoen gulden. De gemeente is bereid dit be drag op tafel te leggen. Het gebouw wordt eigendom van wo ningbouwvereniging Spinoza, die ook veertig koop- en huur huizen op het terrein van het complex bouwt. De gemeente wil de investering bekostigen door de verkoop van gronden en ge bouwen, waaronder het Denkhuis. Stijgende grondprijzen in de Kleipetten dragen ook bij. Verder moeten de denksportvereni gingen huur betalen. Door de bouw van het complex kan de kinderopvang in Rijnsburg groeien met 23 kindplaatsen. Er ko men negen plaatsen voor naschoolse opvang bij. De politiek moet zich nog over de planner! uitspreken. Zestig jaar lief en leed runsburg Jan van der Mey (88 jaar) en Corrie Dijkeman (85 jaar) waren gisteren 60 jaar getrouwd. Het echtpaar vierde dat gisteravond met een groot feest in De Voorhof. Burgemeester Van der Lee van Rijnsburg feliciteerde het echtpaar in de loop van de ochtend al. De bruidegom was vroeger tuinder. Ook zijn vader had een tuindersbedrijf. Op die plaats staat nu het zorg centrum Vlietstede. In een van de aanleunwoningen van het zorgcentrum aan de Smidstraat, woont sinds 2,5 jaar het echt paar Van der Mey. ,,lk woon dus eigenlijk weer op m'n geboor tegrond", merkt de bruidegom op. Het echtpaar heeft twee kin deren en zes kleinkinderen. foto henk bouwman Amerikaanse auto's bij Dijk en Burg noordwuk The Cruise Brothers, een club van Haagse Amerika nen, komen het komende weekeinde op bezoek aan camping Dijk en Burg in Noordwijkerhout. Tijdens het zogeheten 'All American Cruise Weekend', op vrijdag, zaterdag en zondag, zijn er de meest extravagante Amerikaanse automobielen, zoals Ca dillacs, Oldsmobile en Pontiacs, te zien. Op zaterdagmiddag vindt er vanaf 13.00 uur een rondrit door de bollenstreek plaats. Zaterdagavond is er een miss wet t-shirt-wedstrijd en mister short, gevolgd door een striptease. Herschikking Middelmors voorziet ook in uitbreiding van jachthaven Sport- én recreatiegebied Middelmors in Rijnsburg staat een grote herinrichting te wachten. Het complex van Rijnsburgse Boys kan daardoor groeien van vijf naar zes of zeven velden. Jachthaven Rijnsburg mag eveneens groeien, door aan het Oegstgeesterkanaal een passan tenhaven aan te leggen. Ook komt er woningbouw in het gebied, langs de sportvelden. De voormalige vuilnisbelt wordt opgehoogd en gaat als uitzichtpunt fungeren. ervaart en Noordwijkerweg. In FlorisV werken de gemeente Rijnsburg, de plaatselijke Rabo bank, Arcadis-Heidemij en bloemenveiling Flora samen aan de ontwikkeling van de Rijnsburgse economie. Opmerkelijk is dat de opstel lers van het rapport ervoor kie- runsburg peter van egmond Dat zijn de eerste, voorlopige conclusies van een studie die Ontwikkelingsmaatschappij FlorisV heeft laten uitvoeren naar het Middelmors-gebied. Dat ligt ingeklemd tussen Oegstgeesterkanaal, Noordwijk- zen de jachthaven flink te laten uitbreiden, ook aan de kant van het Oegstgeesterkanaal. Op die zuidoever ligt nu een hoge wal, speciaal aangelegd om de jachthaven aan het zicht van het dorp te onttrekken. Kenne lijk mag de haven voortaan wel gezien worden, want aan de zuidkant staat een rij passan tenhaventjes ingetekend. Gedacht wordt aan een open bare horecavoorziening, waar de bezoekers terecht kunnen. De landpunt bij de jachthaven, met een 'prachtig zicht', biedt daarvoor ruimte. Er komt een aparte ontsluitingsweg, die van af de Waardlaan kaarsrecht richting haven loopt, parallel aan het Oegstgeesterkanaal. Een ander belangrijk uit gangspunt van de studie is dat er meer ruimte moet komen voor sportverenigingen, met name Rijnsburgse Boys (RB). De huidige indeling van het smalle, driehoekige gebied blijkt niet efficiënt. De boel moet dus door elkaar geschud worden, waarbij alleen de voor malige vuilnisbelt, het clubge bouw van RB en het veld met de hoofdtribunes op hun plek blijven. Ten zuiden daarvan moet het gebied met korfbal vereniging Madjoe, de schaats- club en de manege worden her- Streven is om ten zuiden van de hoofdtribune drie voetbal velden naast elkaar aan te leg gen. De manege moet dan haar meest noordelijke grond inleve ren, maar kan wel weer uitbrei den richting vuilnisbelt. Rond om de vuilnisbelt zouden dan nog twee of drie velden kunnen komen. Langs het sportveldengebied en de manege, komt een strook woningen die met de voorge vels naar de sportvelden gericht staan. Middelmors is nu een 'achterafgelegen, geïsoleerd ge bied'. Woningbouw, redeneren de opstellers van het rapport, kan daar verandering in bren gen. De vuilnisbelt zelf mag, on danks de zeer krappe r het gebied, blijven. Sta de heuvel wordt opgeh 'bijzonder uitzichtpun voor komt grond bes uit de nieuwe ligplaal de jachthaven. Het grot zo ver teruggesnoeid heuvel zicht biedt op d ving. Langs de Noordwi én langs het woningt komen fietspaden. Dil noord-zuidverbindinge beteren. Ook pleiten di Iers van het rapport ei fietspaden langs de N kerweg samen te voegei tweebaans fietspad aan van Middelmors. Ooit leefden wij mensen in harmonie met de natuur om ons heen. Goed, we moesten zorgen dat we uit de klauwen van leeuwen of beren bleven. Maar daar stond tegenover dat bossen, rivieren en zonnestra len ons verkwikten met een weldadige, zuiverende werking. Dat duurde alleen niet eeuwig. Na twee miljoen jaren onge stoord evolueren in de natuur, kwam de omslag. De afgelopen zeventig jaar zijn we onbewust in een situatie gebracht die vol strekt onnatuurlijk is. Wij, mo derne mensen, hebben nauwe lijks groen om ons heen. Het is het in Leiden gevestigde Bloemenbureau Holland dat ons dit inzicht biedt op een re cent uitgebrachte cd-rom, een onderdeel van het project Plants for People. „Het rustge vende geluid van vallend water en de geur van het bos bij zons opgang maakt niet langer deel uit van ons dagelijks bestaan. De moderne mens is ogen schijnlijk gewend geraakt aan onnatuurlijke, stress verwek kende en soms zelfs alarmeren de beelden en geluiden." Deze teksten gaan vergezeld van plaatjes van idyllische land schappen, afgewisseld met grauwe industrievelden en een apocalyptisch dreigende gloed aan de horizon. Het betoog van het Leidse bu reau is goed nieuws voor de bloemensector. En dat werd tijd. Bloemenkwekers in de re gio hebben het al moeilijk ge noeg. Zeker als er dan ook nog berichten uit Limburg opdui ken als 'Bloemetje verboden in ziekenhuis'. Het Sint Laurenti- usziekenhuis in Roermond heeft bloemen en planten in de ban gedaan, omdat ze een niet te beteugelen bron van bacteri ën zouden zijn. De cd Plants for People beweert het tegenovergestelde. Een greep uit de argumenten: plan ten, mét de bijbehorende mi cro-organismen, zijn juist góed voor de atmosfeer. Ze regelen het klimaat en zelfs een gewone kamerplant kan giftige gassen uit de lucht filteren. Niet onbe langrijk, gegeven het feit dat zelfs in een verpleeghuis zich meer dan 350 giftige chemica liën kunnen ophopen. Groen is verder heilzaam tegen schilferige hoofdhuid, hoofd pijn en een geïrriteerde neus. Patiënten die vanuit hun zie kenhuisbed zicht hebben op planten, genezen sneller dan zij Het beweegbare dak boven het vijftig meter bad in zwembad Aquamar in Katwijk lekt. De ge meente heeft inmiddels op dracht gegeven om de lekkage zo snel mogelijk te verhelpen. Kosten van de reparatie 50.000 gulden. „Het dak moet dringend wor den gerepareerd, want anders moet het bad worden geslo ten", aldus wethouder sportza ken Van Paridon. „En dat willen we natuurlijk niet. Daarom hebben wij als college van bur gemeester en wethouders, vooral in verband met het spoedeisende karakter van het probleem, onmiddellijk actie ondernomen en een gespeciali seerd bedrijf opdracht gegeven het dak in het zwembad te re pareren." Het beweegbare dak wordt, zo laat directeur D. van der Bent van zwembad Aquamar weten, deze week en ook vol gende week weer volledig wa terdicht gemaakt. Vol directeur van het kwam de lekkage vorigi tijdens het jaarlijkse or aan het licht. „Onderc de constructie van het», toonden toen grote en schreeuwden om i Het lekkageprobleem mogelijk al wat langer toen het dak voor 1 open ging in mei, zage het niet goed was." Tijdens de werk/ aan het beweegbare overigens gewoon in meter sportbad en in tropische recreatiebad j gezwommen. En dat luk bij een ongeluk, der Bent. „Het is eei tijd met deze week het men van een flink aani schoolleerlingen, scho wedstrijden en volgen de zwemvierdaagse. kunnen al die activite danks de reparatiew heden, gewoon doorga Valkenburg: bemiddelaar m conflict kavelbouw oplossen valkenburg aty de vries Een bemiddelaar moet aan de slag om het conflict tussen de gemeente Valkenburg en kwe ker J. van der Nagel op te los sen. Die aanbeveling deed de commissie grondgebiedzaken gisteravond om de huidige pat stelling rond zeven kavels aan de 10 Meilaan te doorbreken. Op dit moment kunnen er geen woningen op de kavels worden gebouwd omdat de kweker daartegen met succes heeft ge protesteerd bij de Raad van Sta te. Het idee van de bemiddelaar kwam uit de koker van PvdA'er Veenstra nadat duidelijk was geworden dat de bebouwing van de zeven kavels voorlopig van de baan is. Dat is vervelend voor de gemeente i ic grond van meer daniiil joen gulden blijft zitt ik ook voor de zeven ka ht kopers waarvan een alvast het oude huis 1 kocht. Voor die gedupeei Ie Valkenburg toch wel Zo blijft de optie op gehandhaafd, ook al 1 fr; houder Van der avond niet garan grondprijs ook hetzell Daarnaast wil het gen kc stuur kijken naar mo den in toekomstige b< Ia nen zoals plan Joghtlu a. derling overleg met pi n wikkelaar KBM kan beeld een aantal twt ge een kap woningen worden bestemd. die uitkijken op gebouwen. Ze vragen minder aandacht voor verplegend personeel (weet de directie van het Laurentiuszie- kenhuis dat ook?) en hebben minder pijnstillers nodig. Voor studenten is er ook voor deel te behalen: zij maken in de nabijheid van planten twaalf procent minder fouten. En win kelcentra met veel groen trek ken twintig procent meer be zoekers. De presentaties op de cd - com pleet met gedigitaliseerde uit zending van CNN over herheil- zame groen van Holland - schilderen het plantloze tijd perk af als misdadig. Zo moeten 'honderdduizenden chemische verbindingen' in de atmosfeer worden 'geëlimineerd'. Zo wer ken 'miljoenen mensen' in 'anonieme torens van beton, staal en getint glas, hermetisch afgesloten van de buitenwe reld'. Het resultaat: 'groeiende ontevredenheid'. Daar moet iets tegenover staan. Dus wordt aan de hand van ve le voorbeelden de miraculeuze wonderwerking van planten be toogd. Maar ergens in een hoekje van de cd-rom staan ook de teksten van een paar andere wetenschappelijke onderzoe ken. Die onderzoeken zijn wat minder stellig van toon. Planten blijken volgens de Was hington State University inder daad goed voor de atmosfeer, maar ook slecht vanwege stuif meel en sporen die door de lucht zweven. Inderdaad kan zelfs het kijken naar vegetatie binnen een paar minuten ge voelens van stress, angst en woede temperen, stelt het Col lege of Architecture uit Texas. Maar dat is alleen bewezen bij struiken en bomen, niet bij ka merplanten en bloemen. Dat weerhoudt Claudia Gölz, medewerkster van bloemen-pr- bureau Ned.work in Duitsland, niet van stellige conclusies. „In kantoorruimten waar planten aanwezig zijn, blijkt ziektever zuim te verminderen en zijn mensen beter in staat met el kaar te communiceren", zei ze onlangs tijdens een symposium over groen op de werkplek. Op grond van, alweer, een onder zoek. Maar, waarschuwt Gölz, luk raak planten neerzetten werkt niet. Ziekenhuizen en kantoren moeten vaker 'interieurbeplan- ters' inschakelen. Zij hebben kennis van onderhoud, verzor ging en duurzaamheid van het groen. „De juiste plant op de juiste plaats zetten, is zeer be langrijk", stelt Gölz. Hoewel, in de natuur stonden planten toch ook altijd lukraak door elkaar? peter van egmond Het rustgevende geluid van vallend water en de geur van het bos bij zonsopgang maakt niet langer deel uit van ons dagelijks bestaan. Stress en lichamelijke klachten zijn het gevolg. Bloemen en planten kunnen, zo blijkt uit een stapel onderzoeken, daar verandering in brengen. foto bloemenbureau holland

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16