fteuw tehuis voor 'besmette' kinderen U bent stout geweest, maar u krijgt geen straf Leiden Regio ntkennende Leiderdorper staat steeds op verkeerde plek' Werkstraf geëist voor brandstichting in flat GERECHT Tv ■4' Actie van People's Trust Nederland k- LG/LEIPEN RUUD SEP 11 el pech kan iemand hebben? Kan het ge- i dat je in drie maanden tijd twee keer toe- n de buurt bent bij een inbraak en vervol- •olledig ten onrechte door een getuige aangewezen als één van de daders? Dat je dien een keer 's avonds op weg naar de lit nieuwsgierigheid een openstaande deur t en prompt wordt ingerekend wegens in- En dat je daarnaast nog een keer in de uurtjes wordt aangehouden terwijl jij je Idie je gebruikt om brommers op te knap- je rugzak hebt, terwijl een vriend toevallig een breekijzer met zich mee draagt dat hij eerder die nacht in een steegje heeft gevonden? De 20-jarige Leiderdorper die gisteren voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank voor moest komen, is zo'n extreme pechvogel. Tenminste, dat wilde hij de rechtbank doen gelo ven. Al die keren dat de politie hem in de eerste maanden van dit jaar in Leiden oppakte voor in braken, was hij gewoon op het verkeerde mo ment op de verkeerde plek. Meer niet. En trou wens, waarom zijn naam werd genoemd in ver band met de lawinepijl waarmee vorig jaar op 4 oktober de lift van station De Vink werd opgebla zen, was hem al evenzeer een raadsel. De verdachte toonde zich snoeihard in het ontkennen. Had zijn maatje verklaard dat ze wel degelijk wilden inbreken bij Jamin aan de Haar lemmerstraat? „Misschien was hij van plan om in te breken, maar ik niet." Had zijn medeverdachte een andere lezing over wat ze gedaan hadden in de tijd voordat ze werden opgepakt voor de in braak bij Vito-Fit aan de Hogewoerd? „Ja, en dit is mijn verhaal. Misschien spreekt hij wel niet de waarheid." Had een 17-jarige jongen hem aange wezen als degene die de lawinepijl had aangesto ken? „Die ken ik niet." De prijs voor de meest innemende verdachte zal de Leiderdorper niet overhouden aan zijn op treden. Maar hij slaagde er wel in om de recht bank geen enkel aanknopingspunt te bieden. Dat betekende dat de rechters het moesten doen met het toch wel magere bewijs dat de officier van justitie op tafel legde. De advocaat van de Leider dorpers wees erop dat het bewijsmateriaal in alle vier de gevallen waarvoor haar cliënt terecht stond, op slechts een enkele verklaring stoelde. Ondanks de zes maanden cel die de officier eiste, mocht de verdachte na de zitting naar huis. De drie rechters besloten dat er een goede kans is dat de straf bij de uitspraak over twee weken la ger uit zal vallen dan de ruim drie maanden die de verdachte al in voorarrest zit. ABENDA stali vlakbij Kathmandu, ofdstad van Nepal, zijn rden mensen aan het ip acht vierkante kilome- i het betonvlechten, met- in specie maken moet er lbouw staan van vier ver gen met 65 kamers. De enverdieping is gereser- voor bejaarden, de rest is tepalese meisjes die te- iaald zijn uit de Indiase dustrie. Het project kost 0 gulden waarvan jQf |fl gulden al bij elkaar is qikkeld door voorzitter ran de Wijngaard, samen jn mensen van de Leidse satie People's Trust Ne- id. Maar voor de rest? nog miljonairs?" e's Trust Nederland is tien jaar actief in Nepal kostscholen en zieken- i neergezet, levert sociale I n dertien bergdorpen en I nedische zorg aan oude- be organisatie is zelfs z dragen voor de Commu- A levelopment Award van lasMaar alle waardering stVan de Wijngaard door ,n![ijn mede-vrijwilligers en ■Ifs oeder Theresa's', de Ne- dames die geheel onbe- kinderen op de scholen -velgen- )r£ g jaar nog bekostigde de 0f net een gift van de Stich- ieI itemationale Herdenking is Ontzet een hartopera- iej or het Nepalese jongetje lan Mahath dat nu zon- 'edicijnen kan leven. Een ilige individuele actie die je cht representatief is voor jg, anisatie. Want de PTN wil fle e hele gemeenschap hel- fn zichzelf te helpen, hebben een systeem jonge gezinnen in dor- bejaarden helpen en in aarvoor krijgen kinderen lie gezinnen weer gratis d vijs." Simpel en doeltref- Tklet het opvanghuis is het ie°, ide grote project begon- het huis af is biedt het r A.-..!--..r De omstandigheden in de Nepalese bergdorpen zijn zwaar. kocht door kinderhandelaren. Elk jaar zo'n tienduizend. De 'levende have' wordt vervolgens doorgesluisd naar de rosse wij ken in Bombay, Delhi of Cal cutta. „Het is verschrikkelijk als je het ziet. Die kinderen zitten op straat in kooien. En steeds jongere meisjes worden het slachtoffer van het bijgeloof dat aids en geslachtsziekten gene zen kunnen worden door seks met een maagd. Het Kamathi- puradistrict in Bombay alleen al telt zo'n 70.000 kinderprostitu ees", zegt Van de Wijngaard. Een schril contrast met de ze venhonderd kinderen die zijn aan tweehonderd meis- teruggehaald door de Indiase ^laar dat is bij lange na niet zedenpolitie. Maar daarmee zijn de proble men niet voorbij. „Eenmaal te rug in Nepal is terugkeer naar de oude situatie vaak onmoge lijk. Niemand is blij met de te rugkeer van de meisjes. Mensen zijn bang voor aids, de gevrees- jr g. De seksindustrie in In gigantisch, au r duizend tot tweedui- roepies (vijftig tot hon- leij gulden) worden kinderen bergdorpen in Nepal on- voorwendselen ge- de Bombayziekte. En vaak is de reden dat ze in de eerste plaats werden verkocht nog steeds schrijnend aanwezig: armoe de." Van de Wijngaard wil maar zeggen dat we het hier hebben over mensen die zo arm zijn dat hun huis bestaat uit een kuil in de grond met een stuk zeil er overheen. „Als tweemaal achter elkaar de oogst mislukt, dan sterft de hele boel van de hon ger. Simpel als dat." De meisjes die zijn terugge haald hebben nu nog geen be hoorlijk onderdak en leven ver spreid in hutjes in diverse dorp jes in Nepal. Volgend jaar moet het opvanghuis af zijn. Het krijgt verder nog een diensten centrum, een apotheek, een ge bedsruimte en een EHBO-post. De meisje kunnen er zelfs een vakopleiding volgen. Het hele terrein is alleen toegankelijk voor de bewoners en de men sen die er werken. De betrokkenheid van Van de Wijngaard is haast omgekeerd evenredig met die van de Nepa lese regering. In 1997 wilde de regering nog niets van de be smette kinderen uit India we ten. Nu is de situatie langzaam aan het veranderen. Maar eer lijk gezegd zit Van de Wijngaard ook niet echt op een goed woordje van de Nepalese rege ring te wachten. „Ik hoef geen minister die de club komt pro moten. De PTN is een non-gou vernementele organisatie waar 95 procent van het geld op de goede plek terecht komt. Ik zal je eens wat vertellen. Het kost zeventig gulden om een kind in Nepal een jaar lang naar school te laten gaan. Zeventig gulden! En dus niet het dertigvoudige dat een hoop van die andere hulpinstellingen berekenen. Dan heb ik het over twee uni formpjes, een paar schoenen, schriften, potlood, balpen, foto dirk van de wijngaard gummetje en stiften. En daar krijgen ze dan ook nog melk bij. We willen niet een kindje naar voren schuiven en zeggen 'Kijk, hier zorgt u nou voor', zoals an der instellingen het doen. Ie dereen mag met me mee om een kijkje te nemen in Nepal." Maar als hij aanklopt bij mensen die het breed hebben, krijgt hij nul op rekest. Hij lob byt zich suf. En als het niet uit de lengte kan, dan moet het maar uit de breedte. „Ik heb nog een voetbal met de handte keningen van alle spelers van Ajax en een trainingspak van Wamberto. Die ga ik nog pro beren te veilen." Wellicht dat het wat oplevert. Op diverse manieren. „Weet je dat onze kostscholen dit jaar de beste re sultaten hebben behaald in het hele district?" Meer informatie is te krijgen bij Stichting People's Trust: postbus 809, 2300 AV Leiden. w. vanGemer.com iv juwelier online andere juwelier PERSBUREAU CERBERUS Voor brandstichting in haar flat is gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof tegen een 32-jarige Leidse vrouw een werk straf van 240 uur en zes maanden voor waardelijke celstraf geëist. Dat is aanzien lijk lager dan de achttien maanden gevan genisstraf waarvan zes voorwaardelijk, waartoe de Leidse door de Haagse recht bank veroordeeld is. Advocaat-generaal mr. M. van der Horst noemde het vonnis van de rechtbank een 'passende' straf. „Het hele flatgebouw had in de fik kunnen gaan", zei de advocaat-ge neraal. Gezien de persoonlijke omstandig heden van de vrouw, die de zorg heeft voor twee kinderen, eiste hij echter een celstraf, die kan worden omgezet in onbetaalde ar beid. Daarnaast wil hij dat de vrouw een bedrag van 2500 gulden vergoedt aan de woningbouwvereniging voor de schade aan de flat. Advocaat mr. M. Evers schetste in zijn pleidooi een beeld van de relationele pro blemen van de vrouw. Op 13 oktober twee jaar geleden was haar echtgenoot, van wie zij inmiddels gescheiden leeft, met haar oudste zoon vertrokken. De vrouw raakte in paniek en kreeg van haar huisarts het advies om maar een tablet valium te slik ken. De vrouw nam echter meer pillen en slikte deze weg met tien glazen bier. Als schreeuw om hulp stak zij toen de gordij nen in de slaapkamer met terpentine in brand. Uitspraak volgt over twee weken. nrechter E. Spreij is een ïman. Als hij in zijn stuk- raiept zit, praat hij heel iam en bedaard. Alleen, een belangrijk detail te mt, dan noemt hij dat at stemverheffing. Ie- kan bij voorbeeld ergens Ij RZEKERD hebben gere iiet dat hij er echt iets nds mee bedoelt, maar ommige aanwezigen in htszaal kan het een beetje ken zijn. pnt hij zijn verhaal al met de volgende op- ng: „U mag zwijgen hier. 'EN als het graf!" Om er gens achteraan te mom- Min alle talen..." En zo steren een 57-jarige Kat- STOUT geweest. „U bent huldig. U bent STOUT st. maar u krijgt geen kvijker wilde eind '98 fde Schouthof indraaien, zag daarbij een tegemoet- "de bromfietser over het Gevolg: een frontale bot- 'de Parsstraat met flink hade. Het kostte de Betser daarbij maanden tijd om te herstellen. „Ik heb die man helemaal niet gezien", verklaarde de Katwijkse auto mobilist gisteren. De bromfiet ser zei destijds dat hij zonder lipht, zonder bromfietscertifi caat en onverzekerd had gere den. Met een vaart van 45 kilo meter per uur. De automobilist zou volgens hem niet hebben geknipperd. De bromfietser voelde zich echter niet schuldig aan het ongeval. Volgens de automobilist reed de bromfietser harder. „Zestig kilometer reed hij. Hij kwam van een drempel af. Ik reed twintig kilometer. Zelfs twee auto's die zo hard rijden als ik, kunnen nooit zo'n schade ver oorzaken." Hij voegde eraan toe dat hij met zijn auto al licht gedraaid stond om de Schout hof in te rijden. Was dat niet het geval geweest, dan was het ongeluk nooit gebeurd en had hij niet voor de rechter gestaan. Na het ongeluk had de Katwij- ker nog contact opgenomen met het slachtoffer. „Maar dat werd niet op prijs gesteld. Dan houdt het op", zo vertelde de automobilist. Officier van justitie D. Bogaert vond dat er wel degelijk sprake was van een overtreding van de automobilist, omdat deze geen voorrang had verleend. Zij wil de niet ingaan op het verzoek van de automobilist om de zaak met een geldsom af te doen. Daar vond zij het letsel te ern stig voor. Omdat zij de brom fietser medeschuldig achtte, eiste zij slechts de helft van de gebruikelijke straf van 500 gul den boete. Rechter Spreij was nog milder: „Formeel bent u fout, maar u verdient geen straf." En dus verliet de Katwij- ker opgelucht de zaal. Mini Hetzelfde gold gisteren voor een 46-jarige man die op 13 ja nuari 1999 onverzekerd zou hebben gereden in Valkenburg. Het ging daarbij om zijn Mini. „Dat klopt niet", zei de man. „Hij stond in de garage." Rech ter Spreij keek vervolgens weer in het dossier. „Ik zie dat de au to op 26 februari is verzekerd. U bent hem dus als een haas gaan verzekeren." De automobilist bevestigde dat. Hij was erg ge schrokken van het bericht dat hij onverzekerd was. Een be keuring van 480 guldep is na tuurlijk ook niet niks. „Ik dacht: 'Zodra ik de weg op ga, laat ik hem verzekeren'. Eigenlijk was hij verkocht, maar door manke menten aan de motor is er nog een hele rechtszaak van geko men. Ja, het is me een auto...", verzuchtte de man. „Mijn hemel, u bent ook nog bij de rechtbank geweest?!" Rech ter Spreij vond het nogal wat. De man had zijn auto met een gereviseerde motor verkocht. Hij had echter geen papieren van deze vervanging van de versleten onderdelen. Hij had de motor namelijk zwart laten reviseren. Er was echter nog gruis in achtergebleven, waar door de motor het begaf. Dat was het begin van een dure rechtszaak. Al deze ellende moest voor de rechter toch wel reden zijn om met zijn hand over het hart te strijken, hoopte de man. De officier wees de man op het feit dat hij de auto wel had moeten laten verzekeren. Des noods had hij het kenteken moeten laten schorsen. Daar om vond zij de man wel schul dig. Gezien alle eerdere ellende met de auto stelde de officier echter voor om de man geen straf op te leggen. „Daar zult u geen bezwaar te gen hebbenzei de rechter te gen de man. „Ik ook niet." En weer verliet een opgeluchte man de rechtszaal. CONNIE VAN UFFELEN Bernsen gesloten Restaurant Bernsen aan de Breestraat is met onmiddellijke ingang gesloten. Over de rede nen wil bedrijfsleider R. Bern sen geen mededelingen doen. Het restaurant, dat grote be kendheid geniet in de stad, is sinds de opening in 1899 altijd een familiezaak geweest. Vrouwen weg en Jacob Catslaan in de prijzen De Vrouwenweg en de Jacob Catslaan hebben de prijs voor de mooist versierde straat tij dens de 3M Marathon gewon nen. Beide straten krijgen van de organisatie duizend gulden. De lopers van de hele marathon stelden unaniem dat de Vrou wenweg de winnaar van de prijs moest worden; de onder vraagde halve marathonlopers verkozen de Jacob Catslaan als mooist aangeklede straat. Het beleidsteam van de 3M Marathon heeft overigens be sloten dat de Straatversierprijs 2000 de laatste is geweest. De organisatie studeert voor vol gend jaar op andere mogelijk heden om de inwoners van Lei den te stimuleren de sporters aan te moedigen. WIJK1ADOER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl FORTUINWIJK Voor 55-plussers is er morgen van 15 tot 17 uur bingo in het Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264. De entree bedraagt zes gulden, inclusief bingokaarten en een kopje koffie of thee. PROFESSORENWIJK Voor mantelzorgers, mensen die voor een hulpbehoevende zorgen, is er morgen van 20 tot 22 uur een the mabijeenkomst over 'Huisarts en mantelzorger' op Professoren pad 1. Twee huisartsen vertellen over de ervaringen uit eigen prak tijk. DE KOOI In buurthuis de Kooi aan de Driftstraat 49 beginnen morgen om 14 uur voor 55-plussers een bingo en een loterij. ACADEMIEWIJK In het kader van het Japanjaar is er donderdag een lezing 'Haiku in de Hortus'. Ivo Smits vertelt niet alleen over Haiku, maar ook over de geschiedenis van deze dichtkunst. De le zing begint om 20 uur in de Wintertuin van de Hortus aan het Ra penburg 73. De kosten bedragen 12,50 gulden. NOORDVEST In het COC aan de Langegracht 65 is donderdag van 21 tot 1 uur caféavond, zowel voor mannen als vrouwen. LEVENDAAL Espana Aqui verzorgt zaterdag in de winkel aan de Hogewoerd 71 een workshop over olijfolie. Er wordt uitleg gegeven over olijfolie en gezondheid en er worden tips gegeven hoe de olie in de keuken het beste gebruikt kan worden. De workshop duurt 1,5 uur en wordt gegeven van 13 tot 14.30 uur en van 15 tot 16.30 uur. De kosten bedragen 27,50 gulden. Inschrijven tijdens ope ningstijden van de winkel, woensdag tot en met vrijdag van 11 tot 18 uur, zaterdag van 10 tot 18 uur. DE CAMP K&O verzorgt Zomerpalet 2000. Vanaf maandag 10 juli wordt vier dagen lang onder leiding van de Leidse kunstenaar Henry Verboket in de stad en omgeving de eerste opzet van het landschap op papier gezet. Er wordt gewerkt met houtkool en pot lood. Meer informatie is te verkijgen bij K&O, telefoon 5141141. t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 20 Juni LEIDEN - De Leidsche Lustrumfeesten Op het feestterrein speelde gistermiddag- en avond de Leidsche Schutterij onder den heer Joh. Geyp, die een aan het Collegium opgedragen Feestmarsch heeft gecomponeerd. Spaansche dansen en ballet muziek wisselden elkaar af. Enorm was de volte des avonds, toen slingers van vetpotjes langs Rapenburg en Nieuwen Rijn de oude stad een tooverachtig aan zien gaven. En toen langs de verlichte straten en grachten, waar de rossige weerschijn der tallooze lichtjes inwiegelde, de stoet van ridders en edelkna- pen zich voortbewoog, bont tusschen de zwarte menschenmassa's, toen de vroolijke muziek en het gejuich en gejoel op de Breestraat tegen de verlichte huizen uiteenspatte en de stille nachtlucht vaneen- gereten werd door het feestgedruisch en uitbundig gejubel, toen leek dit alles ons een schoone droom van kleuren en geluid, een fiere ridderdroom, waar van wij in onze kinderdagen te lezen plachten, een onbestemd verlangen koesterend naar die oude tij den, die naast zooveel ruwheid ook zooveel bekoor lijks konden plaatsen van ridderlijkheid en dapper heid en poëzie. ANNO 1975 «ft. LEIDEN - Een kijkje in de St. Franciscuskleuterschool. Daar was het gisteren een beetje feest, want juf Sonnemeijer die vanaf 1962 hoofd van de kleuterschool was, nam afscheid. Omdat de Franciscusschool opgeheven wordt, ging ook juf Ruigrok weg. Verleden week waren ze al met z'n allen naar Duinrell ge weest. Gisteren hadden de moeders een feestdag georganiseerd. Juf Sonnemeijer, die met vervroegd pen sioen gaat, kreeg een door de kinderen gemaakt 'mutsje' op en een krans om; juf Ruigrok staat helemaal links op de foto. foto archief leidsch dagblad Vrijdag 20 juni LEIDEN - "Om een verdere opbloei van Leiden mo gelijk te maken zal er iets moeten gebeuren aan de bestuurlijke indeling van deze regio. De stadsgren zen zullen doorbroken moeten worden. Het is hoog tijd dat er op bestuurlijk niveau een regio Leiden ontstaat". Aan het woord isdrs. H.J. Bouterse, directeur van Meelfabriek 'De Sleutels', maar bovendien de nieu we voorzitter van de 'Leidsche Vereeniging van Indu- strieëlen'. Hij is de opvolger van de heer R. Sloos die tot voor kort de voorzittershamer hanteerde. De heer Bouterse is ervan overtuigd, dat het economisch be leid meer dan nu het geval is op regionaal niveau ge voerd moet worden. "Stadsgrenzen bestaan alleen op een landkaart. En die grenzen zijn niet meer van deze tijd", aldus de LVI-voorzitter, "vooral niet in dit gebied waar de plaatsen aan elkaar zijn geklonterd. Gelukkig lijkt het erop, dat het huidige gemeentebe stuur van Leiden een zekere verantwoordelijkheid voelt voorde regio". LEIDEN - "Vroeger stonden we om 5 uur 's morgens op en gingen pas om 1 uur 's nachts naar bed. Nou, u ziet het: ik ben er nog steeds, 81 jaar. Ook nu sta ik nog elke dag beneden in de zaak". Aldus Jacobus Voortman, de man van de ijskarre- tjes en het koffiehuis dat aan Amsterdam doet den ken. Een brokje nostalgische stilstand op een steen worp van de Haarlemmerstraat, op de hoek van de Janvossensteeg en de Van der Werfstraat. Waar de koffie nog 45 cent kost (met slagroom 65). LEIMUIDEN - In Leimuiden zit nog een echt ouder wets rietteeltbedrijf. De rietteelt is sterk afhankelijk van de maatschappelijke ontwikkelingen en het mag dan ook een wonder heten, dat in het bedrijf van de familie Van Poelgeest anno 1975 nog werk is voor vijf vaste krachten. Het hele jaar door. Piet van Poel geest is de eigenaar van het bedrijf. Bij hem gaat het allemaal nog redelijk goed maar toch ziet hij de toe komst niet bepaald zonning. De rietteler heeft na melijk twee grote vijanden: het groeiende milieube wustzijn en de recreatie. Foto's ijl deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnt n de balie van hel Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15