God op het Web O Nederlands Athene! Synodevoorzitter komt naar Katwijk aan Zee Geloof Samenleving NHKzoe' contact ip tegenhan J Wereldn i DINSDAG 20 JUNI 2000 VANDAAG 20 JUNI Vandaag 333 jaar geleden, op 20 juni 1667, trad paus Clemens IX aan. Zijn kort pontificaat (tot 1669) stond in het teken van vredespogingen: de Vrede van Aken (1668) tussen Spanje en Frankrijk, het akkoord met Portugal (1668) en de zogehe ten Pax Clementina (1669), waarmee hij de jansinisten in toom hield. Jansinisten waren aanhangers van de Corneli us Jansenius, die een terugkeer naar de leer van Augusti- nus van zonde en genade in zijn strengevorm voorstond. Het verlies van Kreta aan de Turken kon Clemens IX niet verhinderen. Op de 20-ste juni eert de katholieke kerk de lang vergeten paus Silverius, die in de zesde eeuw keizerin Theodora te genover zich vond in de politieke arena. Zij eiste dat hij verbannen werd. Dat gebeurde, en tijdens die balling schap stierf hij door mishandelingen. Vaticaan onthult laatste geheim Fatima Vaticaanstad Het Vaticaan onthult volgende week maandag op een persconferentie de details van het derde geheim van Fati ma. Het geheim werd al in grotelijnen prijsgegeven toen paus Johannes Paulus II onlangs een bezoek bracht aan Fatima, waar drie-herderskinderen in 1917 Maria zagen. Medewerkers van het Vaticaan zeiden vorige maand dat Maria de aanslag op de paus, in 1981, had voorspeld bij haar verschijning aan de her derskinderen. Voor deze onthulling meenden velen, dat het derde geheim een voorspelling van de Apocalyps behelsde en daarom niet openbaar werd gemaakt. Emmaüsgangers in Heilige Adrianus langeraar De reizende tentoonstelling over het bijbelverhaal van de Emmaüsgangers is vanaf vrijdag te zien in de Heilige Adrianuskerk in Langeraar. De expositie bestaat uit werk van drie Rotterdamse kunstenaars die hun kijk op het verhaal ge ven, en werken uit de privé-collectie van bisschop Van Luyn. Deken Peeters van het dekenaar Groene Hart opent vrijdag avond om half acht de tentoonstelling. Donderdag 29 juni komt de bisschop 's avonds zelf naar Langeraar om de expositie af te sluiten. 'Nederland zingt' in Leiden leiden De EO maakt vrijdag in de Hooglandse kerk aan de Mid delweg opnamen voor het televisieprogramma Nederland zingt. De koren die er optreden zijn het Holland-koor onder leiding van Jan Quintus Zwart het de Veluwse Sanghertjes onder lei ding van Gijs Evers. De dienst, waarvan dominee J. de Vreugd opening en sluiting verzorgt, begint om acht uur. In verband met de opnamen moet het publiek om kwart voor acht binnen zijn. Nederland zingt wordt uitgezonden op zaterdagavond om kwart voor tien en op zondagochtend om tien uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wezep (wijk 3), dr. P. Vermeer te Epe. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: 8. Schoone, Patrijslaan 34, 2675 VZ Honselersdijk. Toegelaten tot de evangeliebe diening en niet beroepbaar: mw. B.B.C. Leijnse uit Arnhem; W. Geuze uit Hazerswoude-Dorp. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Driebergen-Rijssen- burg, Tj. van Dijk te Middelstum; te Vlaardingen, A. van Houdt te Enschede-Noord. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar gesteld: R.C. Ver voorn, Peperstraat 32, 1313 HJ Almere. Tel. 036-5343768. katwijk afke van der toolen Synodevoorzitter B. van Vrees wijk van de Hervormde kerk komt donderdag 'rust en zeker heid' brengen in Katwijk aan Zee. Dat is althans de bedoeling van een bijeenkomst voor alle Katwijkse hervormden die de centrale kerkenraad dan belegt, zegt voorzitter W. Gorissen van die raad. ,,We willen laten zien, dat we ondanks het SoW-pro- ces gewoon hervormd kunnen blijven." In Katwijk aan Zee dreigt al enige tijd een kerkscheuring. In april liepen de gemoederen hoog op, toen drie zeer behou dende wijkgemeenten een voorman van het Comité tot Behoud van de Hervormde Kerk uitnodigden voor een in formatieavond. Dit comité ver zet zich met hand en tand te gen het SoW-proces, dat ertoe moet leiden dat de hervormden samengaan met de Gerefor meerde en de Lutherse kerk. Gorissen noemde de bijeen komst in april vooraf 'een voor bereiding tot scheuring van de hervormde gemeente te Katwijk aan Zee'. De drie wijkdominees stelden dat juist de hervormden die op willen gaan in de nieuwe kerk zich schuldig maken aan kerkscheuring. De bijeenkomst met synodevoorzitter Van Vreeswijk vindt plaats in het Kerkelijk Centrum in de Voor straat en begint om 20.00 uur. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Dinsdag zonnige perioden, maar in het noorden nog bewolkt en re genachtig. Woensdag juist van het zuidwesten uit een toene mende kans op buien, ook met onweer. Maxima van een graad of 13 in het noordwesten tot 24 rond Oslo. Zweden: In de zuidelijke helft zonnige pe rioden en droog. In het noorden meer wolken en wat regen. Woensdag ook in het zuidwesten kans op buien. Middagtempera- tuur van ongeveer 17 graden in het noorden tot plaatselijk 28 graden in het zuiden. Finland: Eerst vooral in het noorden be wolkt en perioden met regen. La ter in het noorden droog en perio den met zon. Maxima uiteenlo pend van 15 in het noorden tot 23 in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon en droog, later op woensdag kans op een bui. Middagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon, maar ook nu en dan bewolkt en buien. Maxima van 15 graden langs de noord westkust tot 25 graden in Zuid- Engeland, woensdag minder warm. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en woensdag toenemende kans op een bui. Maxima dinsdag nog rond de 32 graden, woensdag ge leidelijk minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en in het westen meer wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond de 30 graden, langs het Kanaal tus sen de 17 en 22 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Woensdag in het westen meer bewolking, maar nog meest droog. Middagtempe ratuur rond de 30 graden, in het westen lager. Spanje: Zonnig. In het noordwesten meer wolken en daar een enkele regen- of onweersbui. Maxima in het binnenland rond 33 graden, langs de kust met enkele wolken velden 25 tot 30 graden, in het noordwesten rond 22 graden. Portugal: Perioden met zon, maar ook nu en dan wolkenvelden en in het noordwesten kans op een bui. Middagtemperatuur in het bin nenland nog rond de 30 graden. Vlak bij zee rond de 23 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: minder wolken en meer zon. Middagtemperatuur aan zee meest rond 25 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig en droog. Aan zee maxima rond de 31 graden, landinwaarts hoger. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en meest droog. Maxima ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Eerst in het noorden nog wolken velden, verder zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Droog en zonnig. Woensdag in De dood. Er is weinig aan te doen. Het zou al schelen als er wat meer duidelijkheid bestond over wat erné komt. Zodat je goed beslagen ten ijs komt als het zover is. De angst voor de dood heeft mensen eindeloos doen speculeren over wat er volgt op de be grafenis. De inzichten verschillen van cul tuur tot cultuur. De site near-death.com/religion.html zet de visies over leven na de dood van 35 gods diensten op een rijtje. Bij vergelijking blijkt dan dat zelfs binnen één traditie de voorstel ling van het hiernamaals nog wel eens wil verschuiven. Bijvoorbeeld binnen de joods- -christelijke traditie. De oude Hebreeën schonken nog weinig aandacht aan het pro bleem, die spraken liever over het leven. Dat hadden ze gemeen met Grieken en Meso- potamiërs. Voor zover het hiernamaals al voorkomt in de boeken van het Oude Testa ment lijkt dit She'ol niet veel meer te zijn dan een sombere kuil, waar de schimmen van overledenen als bleke afspiegelingen van hun vroegere zelf een rustig bestaan leiden. Rechtvaardigen worden daar niet beter be handeld dan zondaars. De poorten van de hemel blijven in elk geval op slot: die is gere serveerd voor God en de engelen. Pas in het latere jodèndom lijkt het idee van een wederopstanding voet aan de grond te krijgen. Uit Perzië komt het idee van een wachttijd na de dood, voorafgaand aan de wederopstanding en het laatste oordeel. Daar worden ook bokken en schapen ge scheiden. Toch was er een probleem. Veel mensen bleken stug te volharden in het ge loof dat ze diréct na hun dood naar de he mel gaan, zonder eerst op een wederopstan ding te wachten. Toen het christendom ook dit idee overnam, ontstond een wat onbe vredigend scenario: je sterft, gaat direct naar de hemel of de hel, maar moet aan het einde der tijden weer terugkomen op aarde. Daar vindt ter gelegenheid van het Oordeel tijde- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke or ganisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: wat komt er na de dood? http://www.near-death.com/rehgion.html lijke hereniging met je oude lichaam plaats. Dat lijkt overbodig. Gezien je verblijfplaats was je tenslotte al tot hemel of hel veroor deeld. De Egyptenaren kenden het Oordeel al lang. Bij hen was het een complete rechtszit ting met aanklagers, advocaten en een jury. De overledene moest alle registers van wel bespraaktheid opentrekken. Gelukkig had hij een Dodenboek meegekregen met tips en trucs. Uiteindelijk werd zijn hart op een weegschaal gelegd en afgewogen tegen de veer der waarheid. Bleek het hart te dan had de verschrikkelijke krokodil A weer iets te eten. Ging het goed dan las paradijs open. Ook in andere culturen blijkt sterveni al ingewikkeld. De Azteken hadden zelfs schillende paradijzen. Strijders, mensi fers en handelsreizigers gingen naai oostelijk paradijs. Vrouwen die stierve 8e het kraambed gingen westwaarts. Dre 8 lingen, of zij die door moeraskoorts of ne sem waren geveld hoorden thuis in het delijk paradijs. De rest werd verwezen het noordelijke rijk Mictlan. En daarmei de massa het niet, want hier geen tropi tuinen zoals in het zuiden maar bergen, de beesten en een snijdende wind. Ook als aanhanger van Voodoo ben je zonder slag of stoot dood. Deze mengt van Afrikaanse religies en katholicisme dat de ziel na het overlijden een week bij het lichaam blijft rondhangen. Tij die week bestaat het risico dat een tove zijn kans grijpt en een zombie creëert, de ziel dat lot bespaard dan snijdt een ter de band met het lichaam los. De ziel blijft dan gedurende een jaar en een di troebel water. Zelfs daarna is het nog van de stervelingen af: de familie roep 'j" ziel op en die krijgt eten en schone kif Pas na dit familiebezoek is de geest vrij rond te waren tussen de rotsen en de men, in afwachting van een volgende natie. Niet alle verhalen over het hiemaii zijn gebaseerd op zuiver speculatie. D door alle culturen heen klinken verhalei vermeende ooggetuigen, mensen die ren op het randje van de dood te hebbel zweefd maar die zijn teruggekeerd. Ovt ze bijna-dood ervaringen gaat het volgi week. Bij leven en welzijn. silvan schoonhoven i i"1 dit utrecht anp lit De Nederlandse Hei Kerk gaat banden aaj.j met de Gereformeerde menische Raad, een Jf dend samenwerkingsi van gereformeerde Voor het eerst zendt vormde Kerk een wa; naar de assemblee vani L in juli in Yogyakarta. 1 Het besluit van het he synodebestuur was vck mige hervormden 'pijnl - secretaris-generaal B. WE Vanuit de hervormde er nooit een 'zweem' 5ta om lid te worden van i De Hervormde Kerk i r" van de oprichters van 'P reldraad van Kerken eJ van de Wereldbond v vormde en gereformee ken (WARC), die beide Se behoudend zijn dan delen Maar de Hervormd v!° werkt nu samen met d r formeerde Kerken. En i 'a' tervleugel van de Hei Kerk, de Gereformeerd onderhield altijd al goe den met de GOR. woont de algemeen I?11 Van der Graaf van de I |ln assemblee niet bij als 53 mer, maar als lid van i delegatie. 'J1 Weerrapporten 200608 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Innst jck Istanbul Klagenfurt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt ver. 1 30 onweer V warmtefront sneeuw y koufront As» hagel L lagedruk windrichting hogedruk 19 temperatuu Filosofische rondwandeling door Leiden We staan voor een dichte deur, Voltaire en ik. Het is tegen etenstijd. Voltaire wil op bezoek bij Herman Boerhaave, die in dit deftige huis aan het Rapenburg woont. Maar Boerhaave roept: ,,Ik sta niet op voor een man die niet opstaat voor God." Meer dan tweeënhalve eeuw later geeft ook de huidige bewoner van nummer 31, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, niet thuis. Groezelige vitrage frustreert elke blik naar bin nen. De verbeelding kraakt. Dus hier woonde de geneeskundige die zó geliefd was bij de gewone Leidenaars, dat zij massaal kaarsjes voor hun raam brand den toen hij zelf ziek was. Hier stierf Hermannus Boerhaave, staat er op de gevel, met eron der: Eenvoud is het kenmerk van de waarheid. Voor het ove rige is de aanwezigheid van de grote geleerde in de eeuwen verdampt. Tijd om de Filosofische Reisgids voor Nederland en Vlaanderen van Erno Eskens weer eens onder de arm vandaan te halen. Toch weer goed voor een aardig weetje: Boerhaave liet niet alleen Vol taire in zijn sop gaarkoken, maar ook tsaar Peter de Grote. Die voer in 1715 met zijn twee jachten de gracht op en legde aan bij nummer 31. Heel even schemert een vorstelijk silhouet tussen de geparkeerde auto's. „Boerhaave, wars van elk protocol, liet de tsaar twee uur wachten." Het huis van Boerhaave is de tweede stop op de wandeling die Eskens in dit 'dorp vol geleer den' heeft uitgezet. Een eindje verderop langs het Rapenburg staan de theologische rivalen Armi- nius en Gomarus elkaar over de heg te beschim pen. ,,De burenruzie groeide uit tot een nationaal conflict, waarbij de partijen elkaar over en weer 'bavianen' en 'slijkgeuzen' noemden." Nog iets verder zit de jonge Vossius bleeksnui- tig over zijn boeken gebogen, terwijl er onder zijn huisgenoten op Kaiserstraat 13 een 'groote onge bonden moedwil en dartelheyt' heerst. „De re gent kwam soms mijn kamer binnen en beval mij dan te gaan wandelen. Ook liet hij mij soms wat wijn brengen, en hij gaf mij zelfs toestemming, iets wat tegen de regels was, op mijn kamertje een vaatje wijn te hebben om eens stilletjes met wat medestudenten te drinken. Ik heb van dat privilege echter nooit gebruikgemaakt", aldus de braafste borst van Leiden. Wie vindt dat de persoon achter de filosoof er niet toe doet, haalt niet het leukste uit Eskens' wandelgids, die on langs is uitgegeven door Filoso fie Magazine en uitgeverij Con tact. In ieder geval niet uit het hoofdstukje over de oude uni versiteitsstad Leiden, met voor elk kinderhoofdje wel één knappe kop. 'O Nederlands Athene', dichtte Heinsius vier eeuwen geleden voor het Aca demiegebouw, en al wandelend door de binnen stad had dat net zo goed op Leiden zelf kunnen slaan. O herberg van wijzen, o woonplaats van de faam! Het was vooral Justus Lipsius die de jonge uni versiteit hielp opbouwen, zodat het deze lofprij zingen waardig was. Joost Lips uit Brabant, de stoïcus die vond dat ketters zonder morren de brandstapel op moesten stappen, maar zelf de benen nam naar Leiden toen Leuven door de Fransen werd belegerd. „Ik houd van rust en kalmte! Krijgstrompetten en wapengekletter sto ren mij", schreef hij in zijn De Constantia. Lipsi us geniet nu alweer vierhonderd jaar van zijn eeuwige rust. Zijn huis aan de Breestraat staat er nog. Geteisterd door stadsbussen en Minerva- festijnen. En door nieuwsgierige wandelaars met een Filosofische Reisgids onder de aim. 'Ik sta niet op voor een man die niet opstaat voor God' het westen meer wolken en daar kans op een bui. Middagtempera tuur tussen de 30 en 35 graden. Woensdag in het westen geleide lijk minder warm. Oostenrijk: Zonnig en droog. Middagtempe ratuur tussen de 30 en 35 gra den. Zwitserland: Zonnig en warm, woensdag van uit het westen meer wolken, maar nog meest droog. Maxima rond de tropische waarden van 30 gra den. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Corsica en Sardinië: Volop zon en droog. Maxima tus sen de 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, droog en minder wind. Maxima ongeveer 28 graden, in het binnenland vooral woensdag enkele graden hoger. Malta: Zonnig en droog. Maxima rond 30 graden. Turkije en Cyprus: In het uiterste noorden van Tur kije eerst nog meer wolken en kans op een enkele (onweers)bui. Verder zonnig, droog en minder wind. Geleidelijk warmer met maxima oplopend boven de 30 graden. WOENSDAG 21 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.02 Maan op 00.29 Maan onder09.28 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 07.15 19.40 06.48 19.13 Laag 03.06 15.20 02.47 15.01 Herman Boerhaave wordt van zijn sokkel gelicht voor een opknap beurt, anno 1985. foto archief LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. H REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W, Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317ifuir 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENIi Maandag t/m vrijdag van 8.30ts 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangen ƒ1; R POST Voor abonnementen die per post (bi ;R2 ine LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Ml Voor mensen die moeilijk lezen,i hts hebben of blind zijn (of een ands» leeshandicap hebben), is een sara van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuii ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden idi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 opklaringen mist zonnig zo 2 27 24 4,0 nw3 22 18 0.0 zo 3 30 23 0.0 zo 2 30 21 0.0 w.s.0 25 11 0.0 zo 3 29 21 0.0 o2 19 12 -0.0 $.30.--

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14