ei den Regio hulp tegen sluipverkeer Kooi vraagt Zeldzaam plafond ontdekt in complex V D Euroballenkids, de waterdragers van kampioenen Eis 18 maanden na dealen en bedreigen ide Kruis Rijnland helpt elzoekers bij vinden familie 'Zo zie je het stadhuis eens van binnen iaat je erin lopen! gratis! Bewoners van De Kooi hebben in een laatste poging om iets te doen aan het sluipverkeer door de wijk, de hulp ingeroepen van verkeersorganisatie 3VO, het voormalige Veilig Verkeer Nederland. De buurt heeft sinds de invoe ring van eenrichtingsverkeer op de Lage Rijndijk zwaar te lijden onder doorgaand verkeer door de woonwijk. Bewoners hopen dat de verkeersdeskundigen van 3VO een oplossing weten voor de moeilijke verkeerssituatie rond de Lage Rijndijk. Dat het verkeer op en rond de Lage Rijndijk een ingewikkelde kluwen vormt, is al jaren duide lijk. Om die reden kwam de ge meente indertijd niet direct met een eigen plan. maar bedacht een 'open planprocedure' waarin iedereen ideeën. Na lang praten werd besloten dat de Lage Rijndijk grotendeels eenrichtingsverkeer zou wor den, behalve voor fietsers. Het gevolg was een enorme toena me van het sluipverkeer door De Kooi en klagende onderne mers aan de Lage Rijndijk die hun omzet drastisch zagen af nemen. Al voordat vorig najaar het eenrichtinsverkeer op dc Lage Rijndijk werd ingevoerd, over legden wijkcomité en gemeente over maatregelen om het sluip verkeer tegen te gaan. Een eer ste oplossing was de afsluiting van de routes via Driftstraat, At- jehstraat en Javastraat. Dit leid de echter tot een enorme toe name van het verkeer op de Ambonstraat, waarna de afslui tingen weer werden terugge draaid. Over een andere oplos sing, het nemen van verkcers- remmende maatregelen, is de buurt verdeeld. Een radicalere aanpak, terugdraaien van het eenrichtingsverkeer op de Lage Rijndijk, is voor de gemeente onbespreekbaar. Het resultaat is een patstelling waar de be trokken partijen zelf niet meer uit komen. In een brief aan 3VO schetst buurtwerker Ruud Arnoldi de dilemma's rond het verkeer in De Kooi, en vraagt hij de orga nisatie om een deskundig ad vies. Voordat dat advies er eventueel ligt, zal de wijk overi gens nog wel wat geduld moe ten hebben. Een woordvoerder van 3VO laat weten dat de wachttijd voor verkeersadvie- zen op dit moment enkele maanden bedraagt. „Voordat een advies er ligt, ben je zo een half jaar verder", aldus 3VO. Hij is 44 jaar en zijn strafblad begint in 1975 en beslaat zeven tien pagina's. Gisteren stond hij voor de Haagse rechtbank te recht voor zaken waaraan hij zich de afgelopen decennia al meer dan eens heeft schuldig gemaakt: bedreiging, verboden wapenbezit, handel in verdo vende middelen. Maar dit zou echt de laatste keer zijn dat ze hem in het Paleis van Justitie zagen, zo probeerde de Leide- naar de rechtbank duidelijk te maken. Want hij wilde afkicken, om daarna voor zichzelf een restaurantje te beginnen. .An ders word ik daar te oud voor." Ondanks alle goede voorne mens eiste de officier van justi tie anderhalf jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. Bij tijd en wijle snotterend vertelde de Leidenaar de rech ters zijn verhaal. Over dat hij er vijf jaar geleden toen hij in de cel zat was achter gekomen dat zijn zwager jarenlang zijn vier dochters had misbruikt. En dat hij daarom een alarmpistool had gekocht met de bedoeling die zwager eens flink te laten schrikken. En dat hij die avond in de snackbar onder invloed van alcohol en drugs heel ie mand anders voor zijn zwager had aangezien. Hij dealde niet meer. Dat hij nog geregeld bij gebruikers langs ging, had weer te maken met dat misbruik door die zwa ger. Daardoor was zijn oudste dochter aan de drugs geraakt. En om haar te laten zien wat er van je terecht komt wanneer je blijft gebruiken, nam hij haar geregeld mee naar notoire junks. En dat hij een week na zijn arrestatie zelf tegenover de politie had verklaard dat hij nog handelde, daar zat een heel ver haal achter. Hij was aan het af kicken en daardoor ziek. De po litie had hem beloofd dat er een dokter zou komen als hij netjes mee zou werken. Ja. zelf gebruikte hij nog wel. Die 39 bolletjes heroïne en co caïne die hij bij zich had toen hij werd aangehouden, waren voor eigen gebruik. De rechters leken niet veel waarde te hechten aan het ver haal dat de verdachte alleen nog maar educatieve tripjes langs drugsgebruikers organi seerde. Het was ook wel erg op vallend dat hij pas ging ontken nen nadat de officier van justi tie op het idee was gekomen om naast een celstraf ook ont neming te vragen van het finan ciële gewin dat de drugshandel hem volgens schatting heeft opgeleverd. Een geschat voor deel dat in zo'n vijf maanden tijd opliep tot ruim 73.000 gul den. „Daar bent u zeker wel van geschrokken, hè?", wilde de rechter weten. „Zo, behoorlijk", antwoordde de Leidenaar openhartig. Uitspraak over twee weken. )AG 20 JUNI 2000971 duw gewond bij ongeval 1» Een 31-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag op uising Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat in Leiden ge il geraakt bij een verkeersongeval. De auto van de vrouw Ivan achteren aangereden door een bestelbusje, bestuurd een 46-jarige man uit Hoogvliet. Volgens de politie had de te laat gezien dat het verkeerslicht op rood was gespron- De brandweer moest de wagen openknippen om de vrouw linen bevrijden. Ze is overgebracht naar het Rijnland zie- uis. De politie kon vanochtend niet vertellen wat de aard laar verwondingen is. idse slager beste barbecuer Rino Verberg uit Leiden is de beste barbecuer van Ne- ind. De keurslager werd vorige week Nederlands Kampi- Verberg en zes anderen moesten een vier-gangendiner op arbecue bereiden. De Leidenaar behaalde ook de eerste voor zijn nagerecht, en werd winnaar van de Innovatieprijs het klaarmaken van een 'Leidse Salamander' Het complex van V D in Leiden her bergt een cultuurschat. In de woning direct achter de ingang aan de Bree- straat is een plafond met metalen pla ten uit de zeventiende of achttiende eeuw aangetroffen. Daar zijn nog maar drie andere voorbeelden van in Neder land bekend. De ontdekking was bij toeval. Het plafond wordt genoemd in het 'Cultuur- en bouwhistorisch onder zoek Aalmarktgebied', ofwel het 'Rap port Droge', vernoemd naar de schrij ver. Historicus Dröge onderzocht de afgelopen maanden de (monumenta le) waarde van alle panden in het hart van de stad, waar Leiden grote plan nen mee heeft. Nog eens 45 gebou wen, voornamelijk woningen, onder wierp de onderzoeker aan een uitvoe rige inspectie. Dröge. die in Leiden ook een bureau voor bouwhistorie runt, nam bij de meeste huizen ook binnen een kijkje. Daarom stuitte hij op het plafond in het warenhuiscomplex. Direct achter de entree aan de Breestraat, in de voormalige 'In den Vergulden Turk', staat een zeventie/achttiende-eeuws huis met 'een prachtige vestibule en trap', omschrijft de wetenschapper. Op de eerste verdieping zit het zo bij zondere plafond, van 'gedreven meta len platen'. Het bouwhistorisch onderzoek rond de Aalmarkt maakt deel uit van het haalbaarheidsonderzoek van project ontwikkelaar MAB. De gemeente en de MAB willen op ingrijpende wijze het historische hart nieuw leven inblazen. Het haalbaarheidsonderzoek moet aantonen of de ambitieuze plannen zinvol en rendabel zijn. Een van de onderdelen uit voorlopi ge MAB-studies, is een nieuwe steeg tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn. Dröge nam een kijkje in de panden die daarvoor moeten worden gesloopt. Soms viel het tegen wat hij zag, andere keren viel het juist op. Zo zijn twee of drie huizen vermoedelijk ouder dan werd aangenomen. Overi gens veronderstelt Dröge dat van meer panden in het hele gebied. De aanwij zingen vond de onderzoeker meestal op zolder: Dröge stuitte een aantal malen op waardevolle, soms zelfs zes- tiende-eeuwse dakconstructies. Het rapport gaat niet in op de bouw technische kwaliteiten van de gebou wen. Dröge heeft alleen gekeken naar de architectuur en de cultuurhistori sche waarde. Wijk benadert verkeersorganisatie 3VO Ie ene op de andere dag e je vaderland de rug toe land je in het opvangcen- voor asielzoekers (OC) in n. „De eerste vragen die je weet Ben van der Bijl et Rode Kruis, „zijn: waar lijn ouders, waar zijn mijn ren?" Sinds vijf jaar helpt inlandse afdeling van de rganisatie zoeken naar lorden. iet voorjaar van 1995 werd iden een zogeheten Tra- am van het Nederlandse Kruis opgericht. Tot dan worde het Haagse hoofd- or familieleden van vluch- en in Nederland op, daar- literaard gebruikmakend iet wijdvertakte netwerk het Internationale Rode De organisatie is immers ijwel elk oorlogsgebied ezig. Om asielzoekers be- in dienst te kunnen zijn, ot het Nederlandse Rode de verzoeken tot opspo- loor de regionale afdelin- laten doen. Leidse team houdt zich met contactherstel tussen lelingen in de Leidse en nse regio en in de Bollen en hun vermiste familie- De vraag om iemand te n gaat van Leiden naar laag, naar Genève en uit- lijk naar het land of de landen waar de gezochte per soon zich kan ophouden. Ook kan Het Rode Kruis post bezor gen in oorlogsgebied. Verder heeft het Internationale Comité van het Rode Kruis vaak als eni ge organisatie toegang tot ge vangenissen en kampen voor krijgsgevangenen. „Wij krijgen vier a vijf verzoe ken per week", zegt Van der Bijl, coördinator van het regio nale Tracingteam en dat hoge aantal laat zich verklaren door de aanwezigheid van het OC in Leiden en het asielzoekerscen trum in Alphen aan den Rijn. Moeilijk is dat het regionale Ro de Kruis vaak niet meer mee krijgt hoe het afloopt. „Zo'n verzoek gaat bij ons in de pijp lijn. Het duurt in de regel maanden voordat iemand is ge vonden. Dan zijn de mensen uit Leiden allang weer vertrokken. Die blijven gemiddeld twee tot drie maanden in het opvang centrum." „Na vijf jaar zijn we er wel aan gewend dat het zo gaat", gaat de coördinator door. „Daar halen we dus onze moti vatie niet uit. Die halen we uit het feit dat we mensen helpen. Al blijft het veel leuker als je een antwoord hoort. De zin van al dit is dat wij een neutrale in stantie zijn waar mensen altijd gehoor vinden voor hun pro bleem en waar wij ook iets aan doen. En dat geeft troost." Bruidsparen in het Leidse stadhuis. Zestig jaar getrouwd, of zelfs vijfenzestig. Ze genoten gistermiddag met volle teugen, foto henk bouwman LEIDEN HERMAN JOUSTRA „Veertig eeuwen zien op u neer", sprak Na poleon ooit met ontzag tot zijn manschap pen toen ze de piramides van Gizeh had den bereikt. Nou keken er gisteren geen veertig eeuwen néér op burgemeester Post- ma, ze zaten gewoon in de Burgerzaal aan tafeltjes met een kopje koffie, maar het ont zag van Leidens eerste burger was er niet minder om. De aanwezige bruidsparen, zestig dan wel.vijfenzestig jaar gehuwd die aanwezig waren op de zo langzamerhand traditionele bruidsparenmiddag, kwamen immers met z'n allen ook zo'n beetje aan vierduizend jaar. En saampjes waren de aanwezigen goed voor een slordige 2800 jaar huwelijk. Ik kom een heel eind in uw richting", sprak Postma, zelf aanstaande juli 34 jaar ge trouwd. „Maar ik heb nog lang niet bereikt wat u heeft bereikt." Vervolgens strooide hij kwistig met statistiekjes. Deelde onder andere mee dat het echtpaar Arnoldus het langst was getrouwd, vijfenzestig jaar. En dat van de 24 aanwezige bruidsparen er 23 paren zestig jaar waren getrouwd. Hierna was het tijd om naar de raadzaal te gaan. Voor oude filmbeelden van de stad. Zo stapte het gezelschap door de mar meren gangen. Alom bewondering en ver wondering. „Zo zie je het stadhuis nog eens van binnen". En bij het betreden van de raadzaal. „Wat een mooie stoelen." Dat ze er bovendien nog op mochten gaan zit ten was extra mooi. En dan de filmbeelden. Van de stadhuis brand in 1929 bijvoorbeeld, toen de aanwe zigen nog dagelijks op straat speelden. „Dat was de mooiste brand van mijn le ven", fluisterde één van de jubilarissen, A. Koreman. „Die vergeet ik van mijn leven niet meer." Ook de beelden van de suiker- werkfabriek van de gebroeders Pel en de Kaasmarkt maken herinneringen wakker. Ze genieten, de echtparen. „Ik heb onder drie vorstinnen gediendzei Koreman. „Wilhemina, Juliana en Beatrix. En ik heb in het verzet gezeten. Ik heb altijd gegeven. Nu krijg ik zelf eens wat." De Euroballenkids Joost van der Krogt, Bas Molenkamp, Kevin Groenendijk, Lorette Velting en Chris Be- kooy (vlnr). Op de foto ontbreekt Stefan Reekers. foto dick hogewoninc wel spannend. Het duurde heel lang voordat ons groepje werd genoemd bij de voorselectie." Maar uiteindelijk gingen wel vijf leerlingen van Visser 't Hooft door na de voorselectie, die in stijl in de Amsterdamse Arena wetd gehouden. Alleen Stefans moeder heeft hem (te gen zijn zin) opgegeven via het blad Allerhande van Albert Heijn. Duizend kinderen in clubjes van zestien moesten op 14 mei onder het toeziend oog van ge spannen ouders en begeleiders bewijzen dat ze uit het juiste hout waren gesneden om een balletje te gooien, te vangen en aan te reiken. De balvaardig heid werd uitvoerig getoetst in de openlucht-academie. Bal letje hooghouden, ballen inko pen, penalty's inschieten op het gras van de ArenA. In totaal 25 spelletjes. Uiteindelijk kwa men ze 182 kinderen door de selectie. Maar een boel tech nisch vernuft zei ook niet alles. Chris: „Er was een jongen bij, die kon onwijs goed voetballen. Maar die had opeens geen zin. Ging gewoon aan de kant zit ten. Die werd niet gekozen." Kevin: „Het ging meer om ons gedrag, denk ik. Onze mentali teit, zeg maar. Niet zozeer om punten. Als je maar sportief bent." Stefan: „Ik heb zelf een aantal dingen niet gedaan. Dus ik had niet eens zo'n hoge score." Lorette: „De meesten van ons zitten ook op voetbal." Lorette zelf echter niet. Ze zit in nationale jeugdwaterpoloteam, in Jong Oranje. Maar volgens Kevin doet ze voor geen van de jongens onder. Ze is het enige meisje van de school dat bal- lenmeisje is geworden, maar ze voelt zich helemaal niet geïso leerd of achtergesteld. Lorette: „Ik heb wel op voetbal gezeten vroeger, een half jaar tje. maar dat was meer om mijn vrije tijd te vullen. In mijn buurt zeggen de jongen juist dat ze het onwijs gaaf vinden." En over wat nou precies de taak is van een ballenjongen en ballenmeisje. Kevin: „Nou ge woon, als een bal uitgaat dan rol je er één terug." Voorlopig is de opwinding over de zaken er om heen groter dan de uiterst verantwoordelij ke taak die de kinderen te wacnten staat. Joost: „We moe ten er wel vijf uur van tevoren zijn. dan gaan ze wel vertellen wat je precies moet doen." Chris: „Je wordt opgehaald met de Coca Colabus en dan.." Kevin: „Bij McDonald's eten. Ik denk ook wel dat je een kaartje krijgt waarmee je door de hele Arena kan." Chris: „En na de wedstrijd moeten we nog zeker een uur blijven hangen. En dan kan je misschien met de spelers na praten." Tot slot, kleine prognose van de mensen die er het dichtst bovenop zitten. Stefan zegt dat Nederland gaat winnen met 3- 1. Ook al is Zidane één van zijn favoriete spelers. Maar Neder land en Frankrijk ontmoeten elkaar dan ook weer in de fina le volgens hem. Kevin en Bas houden het beiden op Frank- rijk-Italië. Chris gaat voor het klassieke duel Nederland- Duitsland en Lorette zegt Ne derland - Italië. Maar stiekem denken ze allemaal Neder land." Joost: „Ik denk wel dat ze win nen." Stefan: „Eitje." PABLO CABENDA» ficial ben je er dichter bij. De zes Leidse jongens en één meisjes doen weliswaar dienst tijdens één wedstrijd, maar dat is dan wel gelijk Oranje tegen de wereldkampioen van '98, Frankrijk. En ook al weten ze de ogen van de halve wereld op zich gericht, een schare joelen de supporters achter zich, de druk om te goed te presteren, geen van ze heeft last van ner vositeit. Ook al heb je zoals Bas het zegt de kans dat je 'een fles in je nek krijgt'. Kevin: „Of blikjes." Chris: „Nou, er zit wel een heel grote ruimte tussen. Je mag trouwens niet eens blikjes mee het stadion in nemen." Lorette: „Dat gebeurt echt wel." Bas: „Mijn familie is zenuw achtiger dan ik. Ik heb nergens last van. Misschien op de dag zelf wel. Bij de selec tie was het ze de Oranje-jongens tegen lijf zouden lopen? Lorette meteen het telefoonnum- van Davids en Seedorf vra- De jongens nemen met handtekening al genoegen, if het is nog maar de vraag Ie zes kinderen, van 13 en lar, uit Leiden dicht genoeg Ie buurt komen van de spe- van het Nederlands elftal, ne kans, maar een kans temin. «Kevin Groenendijk, Ste eekers, Lorette Velting, Molenkamp, Chris Bekooy oost van der Krogt zijn de 'erkorenen, de ballenkids het EK, de waterdragers 'de kampioenen. Samen Izo'n zes anderen zullen ze voensdag juni Euro 2000 dichterbij meemaken dan indere kind of zelf mis- *en volwassene in Neder- Alleen als speler zelf of of- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt.%is het symbolische middelpunt van de stad TëVS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13