,eiden Regio 'Geen moedwillige geluidsoverlast' Een oefening in de kracht van mededogen gratis! - V^. 'Voel die ruimte in je borstkas' t hroom schittert op de Garenmarkt Neern je rei'smaatje mee! LEATHERMAN nog dagen Voorzitter stichting crisisopvang Plantage 4: Er is geen sprake van moedwillige geluidsoverlast door de crisisopvang aan de Plantage 4. Dat zegt de voorzitter van de Stichting Plantage 4, N. van Nuland als reactie op het kort geding dat de buren van de crisisopvang tegen zijn stichting hebben aangespannen vanwege geluids overlast. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Van Nuland zegt dat er wel een paar voorzieningen zijn aange bracht om de geluidsoverlast te beperken, maar dat de panden nu eenmaal 'dunne muurtjes' hebben. ..Een éénsteens muur laat geluid door. "Aan de Plan tage 4 worden zes personen, voornamelijk jongeren, opge vangen die eigenlijk naar een project Begeleid Wonen toe moeten, maar daar nog even niet bij terecht kunnen. Twee begeleidsters wonen er bij in. De buren zeggen dat er al meer dan een jaar sprake is van ge luidsoverlast uit stereo's en stankoverlast bij feesten in de tuin. Van Nuland echter relati veert de geluidsoverlast. ,,Er is geen sprake van moedwillig kleineren. De buren hebben ook een half jaar verbouwd. Daar hebben we ook last van gehad." Van Nuland vindt dat de ei genaar van het pand aan de Plantage 4 - de Stichting Ver bum Dei - maar maatregelen moet treffen, voor zover het de bouwkundige staat van het pand betreft. „Wij hebben Ver bum Dei ook gevraagd bij de rechtszitting aanwezig te zijn." Het kort geding was in eerste instantie gepland voor morgen maar is aangehouden omdat Verbum Dei heeft voorgesteld te overleggen over de ontstane situatie. Van Nuland had liever die rechtszaak afgewacht. ..Ik heb er met vertrouwen naar uitgezien. Ik denk dat als je in alle redelijkheid zegt wat er aan de hand is, dat er dan geen sprake is van moedwillig kleine ren." Eigenlijk moet Van Nuland erg lachen om de situatie. ,,En dat allemaal op zo'n klein pleintje." LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Weeïge wierookluchten, thera peutische Thaise massage en hypnotiserende Tibetaanse klanken. Buurthuis Op Eigen Wieken leek gisteren te zijn ver anderd in één groot centrum voor alternatieve geneeswijzen. Op de beurs 'Alternatief Leiden e.o.' konden liefhebbers terecht bij lezingen, demonstraties en tientallen kraampjes met infor matie over allerhande alterna tieve geneeswijzen, therapieën en cursussen. „Kun je de trilling onder je hand voelen? Adem in en uit", zegt leidster Ria Regnery. Sa men met acht bezoeksters staat zij in een kring. Ze geeft een de monstratie van een cursus energetisch stemwerk en de vrouwen willen wel eens weten wat dat inhoudt. Stilletjes in een hoekje toekijken, is er ech ter niet bij. Opstaan en mee doen, luidt het parool. De deelneemsters moeten hun handen op hun borst leg gen en tijdens het uitademen een a-klank maken. En dus klinkt het even later alsof de keel- neus- en oorarts met zijn spateltje bezig is. „Aaaaaaa." Het openstellen van je lichaam en het naar buiten laten vloeien van je energie, heet dat. „Jullie moeten het geluid overbrengen naar de vrouw die tegenover je staat", zegt Regnery. „Via oog contact. Eigenlijk zing je naar het midden. Daar ontmoet je elkaar." Bij de informatiemarkt is het een komen en gaan van bezoe kers. Foldertjes over reiki, voet- reflexologie, kunstzinnige the rapie, bloesemtherapie (ook voor dieren), vredesdansen en liefdevol aanraken in het aan- raakcentrum vinden gretig af trek. Een zaal verderop klinkt van achter een dichte deur een in dringend, hypnotiserend ge luid. Daar geeft Jimmy Frede- riksz een inleiding op een klankconcert. Tientallen Tibe taanse klankschalen staan op een kleed uitgespreid. Ernaast liggen enkele lange houten blaaspijpen: traditionele Au stralische didgeridoos. Een handjevol bezoekers luistert ademloos naar de indringende tonen van deze instrumenten. Behalve klankschalen gebruikt Frederiksz ook tempelbellen en tempelgongen. Zijn assistent tilt voorzichtig een rainstick op, een lange houten pijp opmet steentjes en schelpen dat het geluid maakt van een kletteren de regenbui. Het effect van het geluid is ontspannend en dat is ook precies de bedoeling van dit concert. Met je ogen dicht lukt dat beter, verklaart Frede riksz na afloop. SP Zuid-Holland eist met spoed duidelijkheid over Roomburg LEIDEN ROBBERT MINKHORST De gemeente Leiden moet voor woensdag 21 juni weten of ze nu wel of niet met de bouw van 300 woningen in Roomburg kan beginnen. Dat eist de pro vinciale fractie van de SP. Geeft het provinciebestuur van Zuid- Holland niet voor die datum opheldering, dan zal de partij om een antwoord vragen in de vergadering van provinciale staten op woensdag. Fractieleider Fenna Vergeer van de SP ergert zich aan een 'welles-nietes-spelletje' tussen Leiden en Zuid-Holland. De provincie beweert met zeker heid dat de gemeente de eerste 300 huizen mag bouwen, op grond van het huidige bestem mingsplan. Leiden meent dat die mogelijkheid juist niet be staat. De discussie is ontstaan naar aanleiding van een fout bij de provincie. Zuid-Holland vergat op tijd het nieuwe bestem mingsplan (waarin de bouw van zo n duizend woningen is vastgelegd) goed te keuren en heeft daarmee Leiden in grote problemen gebracht. De bouw van de (vooralsnog) laatste gro te woonwijk loopt ten minste een half jaar vertraging op. Bo vendien loopt de gemeente in principe een rijkssubsidie mis van 9,5 miljoen als de laatste woning niet voor 1 januari 2005 is opgeleverd. Dat risico acht Zuid-Holland te verwaarlozen als Leiden maar alvast begint. Dan is de nieuwbouwwijk hoogstwaar schijnlijk op tijd klaar. Vergeer schrijft aan het provinciebe stuur: „Het is zinnig als Zuid- Holland aan Leiden per om gaande laat weten op welke ju ridische grond zij nu wel of niet met de bouw kan beginnen en om hoeveel huizen het daarbij gaat. De gemeente mag niet langer in onzekerheid gelaten worden." De Nationale collecte voor de epilepsiebestrijding - die begin juni plaats had - heeft in Leiden 4352 gulden opgebracht. Het resultaat in Oegstgeest was nog aanmerkelijk beter: 9284 gulden. Het geld is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek naar epilepsie, speciaal voorlichtingsmateriaal en individuele hulpverlening. Stevenshof ;tt Een Japanse familie bekijkt vol verwondering naar de Japanse markt voor de Hooglandse kerk. Met de videocamera en fotoca mera's in de aanslag wijzen ze opgewonden naar de spullen van thuis, maar nu met een laat-middeleeuwse Hollandse kerk als decor. Mooier kun je het tijdens je Europese vakantie toch niet treffen. De Hollandse bezoekers zijn inmiddels wat minder verwon derd. Banieren en karakters uit het Land van de Rijzende Zon beginnen langzamerhand aar dig ingeburgerd te raken in Lei den, dankzij de viering van 400 jaar betrekkingen tussen Ne derland en Japan. Toch trekt de markt aan de Nieuwstraat za terdag nog flink wat bekijks. Dat vindt ook organisator Van der Plas, beter en liever be kend onder zijn boeddhistische naam Zeshin. „De belangstel ling is uitstekend", meent hij. Mede ook, zo geeft hij toe, dankzij het fantastische weer. De Japanse themamarkt komt voort uit de oosterse markten die Zeshin al eerder op de Hooglanse kerkgracht hield. „Toen de jongens van Stadsim- puls met hun evenementen daar begonnen, zei ik een keer: waarom doen julie niet eens iets met het thema Azië? Von den ze een prima idee. Ga je gang, zeiden ze. En dus ging ik ermee aan de slag. Want als je zoiets oppert, zit je er ook wel een beetje aan vast vind ik." Na twee oosterse markten be sloot hij er één seizoen een punt achter te zetten. „Want het is nog een hoop werk, het organiseren van zo'n markt. Maar dit jaar, met de viering van 400 jaar Japanse en Neder landse betrekkingen konden we natuurlijk niet achterblijven." Veel van de deelnemers aan de markt zijn door Zeshin be naderd. „Ik heb vijf jaar in Ja pan gewoond en heb een be- plein terecht, maar daar moes ten we een paar jaar geleden vertrekken omdat de verbou wing begon. Bij molen De Valk, onze volgende stek, bleken we dit jaar te moeten betalen om dat het parkeren nu op zondag niet meer gratis is. Dat werd te duur voor ons. Die parkeerre- geling geldt niet voor de Garen markt, dus zijn we hier neerge streken. En als ik eerlijk ben: van mij hoeven we hier niet meerweg. Dit is een heerlijke plaats. Lekker beschut, een mooie omgeving - wat wil je nog meer?" Tijdens de Harleyshow gisteren waren motorfietsen van het be faamde merk te bewonderen in alle soorten en maten: van sportsters tot een reusachtige trike en van Easy Rider-achtige choppers tot een Amerikaanse politie-Harley - waar om het helemaal compleet te maken Amerikaanse mobilofoongelui den uitkwamen. En verder nog een enkele Opel kadett, Hyundai en Volvo. Yvonne de Roode: „Dat is toch wel irritant. Vanaf donderdag al waarschuwen we mensen op de Garenmarkt al met borden en flyers dat ze hier op zondag niet kunnen parkeren. En wat bleek vanochtend: stonden er nog veertig wagens. Daarvan waren er vanmiddag gelukkig nog maar tien over. Maar hin derlijk blijft het." De kwast als wapen U kent ze vast wel. Die bordjes met: 'Pas op! Hier waak ik'. Met daarbij een tekening van een of ander onverantwoord honden ras. Vraag is natuurlijk in hoe verre je daarmee tegenwoordig Harley-liefhebbers konden zich zondag uitleven op de Garenmarkt. nog indringers van je afhoudt. Zo groot en dreigend zijn die bordjes niet. Bovendien blijft het meestal bij wat geblaf. Buurtvereniging Maredijk pakt het grootser aan. Die gebruikt de hele zijgevel van Aloëlaan 41 om duidelijk te maken dat in dringers hun leven niet zeker zijn. Dat wachtende bloedhon den ongenode gasten wel rauw lusten. En dan met name gas ten die het pand in opdracht van de gemeenté moeten slo pen. Voor de bouw van 24 eco- woningen, wel te verstaan. Wo ningen die buurtbewoners he lemaal niet zien zitten. Onder meer omdat het groen in de buurt er voor moet wijken. Vandaar dat Stichting Tegen- Beeld deze week een muurge dicht van de Nederlandse dich ter Hendrik de Vries aanbrengt. Daar past natuurlijk wel een feestelijke onthulling bij. Op 28 juni, zo rond het middaguur, zijn Leiden Promotie-voorzitter Scheffer, de Bomenbond en met name oud-wethouder en muurgedichtliefhebber Van Rij van harte welkom. Wat zij kunnen verwachten? Een decoratief zonnetje met zonnestralen in de vorm van de volgende, onheilspellende dichtregels: Een schatrijke tuin, die nie mand betreedt, FOTO TACO VAN DER EB bewaakt met honden, roofgierig wreed, geen weet meer wparom, ook de meesters niet, maar zelfs wie nadert wordt steeds bespied Wie omzichtig in het woud een voetstap zet, hoort wachthonden hijgen. Zo is de wet voor slaafse dienaars, krankzin nige heren: wie deze tuin indringt, zal nim mer keren. Men is gewaarschuwd. WIM WEGMAN CONNIE VAN UFFELEN Otl -tii ïas ïft De Stevenshof pakte zaterdag weer flink uit tijdens het 'iV üjkse wijkfeest. Rond het winkelcentrum, in het buurthuis e r iet erachter gelegen wijkpark konden de Stevenshofbewo- e{ 's ochtends en 's middags terecht bij een reeks activiteiten w neen kindervrijmarkt tot een kermis, en van demonstraties ge[ de scoutinggroep Franciscus tot levend tafelvoetbal. Tus- ev loor waren er in de muziektent in het wijkpark nog tal van bb edens. Over de bezoekersaantallen hadden de organisato- ut van het wijkfeest - de wijkraad Stevenshof - niet te klagen. FOTO ERIC TAAL igere opbrengst Unicef-loop Honderden kinderen namen zaterdag op een parcours d het Lugdunumterrein deel aan de zestiende sponsorloop rUnicef. De loop zorgde voor een opbrengst van 60.000 gul- i ,ruim vijfduizend gulden meer dan vorig jaar. De meeste ki- eters werden afgelegd door kinderen van de Leidse Wouter- sl leterse-school. De opbrengst is bestemd voor projecten in inda. In de burgeroorlog hebben honderdduizenden kinde- hun ouders verloren. Met het geld dat de kinderen uit Lei- ea en omgeving bij elkaar hebben gelopen helpt Unicef deze ten leren. ïuli iel rut onken automobilist botst Del li! Een 31-jarige Leidenaar is zondagmorgen rond half ne- j lf door de politie aan Condorhorst aangehouden nadat hij ;ra n tevoren op de Bosrode met zijn auto tegen een geparkeer- brj luto was gebotst. De man bleek onder invloed van alcohol, nh ima een bloedtest werd afgenomen om zijn alcoholpromil- SD ivast te stellen. De politie heeft zijn rijbewijs afgenomen. 29 ishandeling aan Churchilllaan ial üft Omdat hij opkwam voor een vrouw, zal een 26-jarige j r0 ienaar zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoor- er( Op aanwijzing van eer\ 17-jarig meisje viel hij in de nacht ;ta vrijdag op zaterdag aan de Churchilllaan een 19-jarige Lei- a d laar aan. Het meisje dacht in deze man degene te herkennen ?e| haar een paar dagen eerder telefonisch had beledigd. Het ,ni htoffer heeft aangifte gedaan van mishandeling, al: ven het poortje mag er volgens Zeshin trouwens ook wel zijn: Hier wordt de kracht van mede dogen beoefend. „Mooi, niet?". Overigens mag het publiek bij een echte tori, zo legt hij uit, er niet onderdoor, maar er slechts omheen lopen. „Maar dat ver geten we hier maar even." De Japanse markt bestaat uit een buitengewoon gevarieerde greep uit het land, opgeluisterd met muziek en dans - zoals spectaculaire trommelmuziek en de nieuwjaarsdans Shi shi mai. Bij de kraampjes kan het publiek kennismaken met tra ditionele Japanse vechtsporten, maar zich ook vijf minuten la- FOTO HIELCO KUIPERS ten verwennen met Shiatsu of chakra massage. Voor vijf gul den schrijft een van de weinige echte Japanners op de markt namen in het Japans. Dat lijkt snel verdiend, maar de man kalligrafeert de karakters op een buitengewoon fraaie manier. Verder zijn er Japanse vliegers, interieurspullen, wierook, beeldjes - met hier en daar ove rigens ook wat Egyptisch spul - kruiden en zen-boeken te koop. Uiteraard ontbreekt ook de bonsai niet. 'Vanaf 15 gulden', meldt een bordje in de kraam. Daar koopt die Japanse familie het thuis waarschijnlijk niet voor. hoorlijk bestand met namen van mensen en organisaties die op dit gebied actief zijn." De belangstelling voor de markt onder de 'kooplui' is behoorlijk groot. „Ik heb zelfs een paar keer twee deelnemers aan één kraam moeten zetten." Uitein delijk doen er in totaal zo'n veertig ondernemers en instel lingen aan de Japanse markt mee. Zeshin loopt naar wat hij het mooiste onderdeel van het eve nement vindt: de tori - een poortachtig bouwwerk dat in Japan dienstdoet als een een voudig tempeltje. „Een prachti ge symboliek, vind je niet? Zo'n Japans religieus poortje dat toe gang biedt tot het plein voor de Hooglandse kerk." En dan te bedenken dat hij eigenlijk helemaal niet op het plein voor de kerk had horen te staan. „Drie dagen geleden kre gen we opeens te horen dat de aanvankelijke plaats, de Hoog landse Kerkgracht, niet kon doorgaan. Daar bleek namelijk het festival Zomerkriebelz te zijn gepland. „In een paar da gen tijd moesten we de boel weer omgooien. Dat was be hoorlijk stressen." Maar goed, des te mooier kc-it de tori uit. De in Japanse karakters geschreven tekst bo- er' de Garenmarkt was het dra- van een zonnebril gisteren ie overbodige luxe. Natuur- 5 ook elders in de stad ee een d zon fel. Maar op de in enmarkt was het geschitter a! [eblikker helemaal oogver- idend. Dankzij de deelne- a;' is aan de jaarlijkse show van 00 larley-Davidson Club Voor- oten, die voor de gelegen- c d het chroom van hun mo- 'f> nog eens extra hadden op- 01 oetst. en de tweehonderd motor- ers hadden zich op de Ga- e markt verzameld, met hun tsen' uiteraard. Want de 'dag mag dan bedoeld zijn Harleyfans de gelegenheid even elkaar weer eens te moeten, de meesten laten )ok buitengewoon graag het ultaat zien van al die winter avonden sleutelen en poetsen. De opkomst was volgens be stuursleden Stan en Marieke Schreurs en Yvonne de Roode van de Harley-Davidson Club weer als vanouds. „Vorig jaar was het een dramatische dag. We zijn tóen weggeregend, het stormde en het was vreselijk koud. Op sneeuwstormen na, hebben we toen zowat alle soorten noodweer over ons heen gekregen. En dan is dit natuurlijk ideaal", zegt De Roode. De Garenmarkt is trouwens al de vierde stek die de motorclub in twaalf jaar tijd voor haar open dag heeft gekregen. Ma rieke Schreurs: „We begonnen op het Vrouwenkerkplein, maar daar waren we al snel uit ons jasje gegroeid. Vervolgens kwamen we op het Stadhuis-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9