Ethiopië en Eritrea willen strijd staken Mugabe voelt zich voor het eerst in het nauw gedreven Israël ontkent proefneming met maritieme kruisraket Buitenland harto geeft mogelijk miljard gulden terug EU-sancties tegen Wenen hebben langste tijd gehad Wapenvondst Kosovo NDAG 19 JUNI 2000 lien bij begin Oranjemarsseizoen st_ï Felle botsingen tussen de Noord-Ierse politie en katho- jongeren markeerden zaterdag in Lurgan het begin van het td-Ierse protestante marsseizoen. Jongeren gooiden zeker g benzinebommen naar de ordetroepen. Op hun beurt ten die met plastic kogels. De mars voerde dwars door een ülieke wijk in Lurgan. Drie politieagenten en een militair n lichte verwondingen op. Drie jongeren werden geraakt plastic kogels. Ook werden huizen beschadigd. rse schade door beving IJsland wik Een krachtige aardbeving heeft zaterdag op IJsland schade veroorzaakt. Enkele personen raakten lichtge- 1. Het was de zwaarste aardschok in bijna honderd jaar. ïpicentrum van de beving, met een kracht van ongeveer 6,5 e schaal van Richter, lag zo'n negentig kilometer ten oosten de hoofdstad Reykjavik. Talrijke huizen raakten beschadigd, ■nschappers brengen de beving in direct verband met de dertig actieve vulkanen op IJsland. ordrijn-Westfalen weer rood-groen Vijf weken na de verkiezingen voor het deelstaatparle- tin de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen is de voorzet- bezegeld van de samenwerking tussen de sociaal-democra- e SPD en de Groenen. De congressen van beide partijen iden in het weekeinde voor het voortzetten van de coalitie grootste Duitse deelstaat. D identenleider Iran opgepakt iAN« De leider van de Islamitische Studentenbond, een van rootste studentenorganisaties in Iran, is zaterdag gearres- I. Dat heeft zijn vrouw gisteren gezegd. Studentenleider imatollah Tabarzadi heeft ongezouten kritiek geleverd op onservatieve hardliners in zijn land. Het oude parlement, in de conservatieven de overhand hadden, heeft vlak voor- !t nieuwe parlement zou aantreden onder meer een zeer irkende perswet aangenomen. Het nieuwe parlement wil iet nu versoepelen. :uwe premier in Jordanië zijn wï Jordanië heeft een nieuwe minister-president. Koning 'St 2 illah benoemde gisteren de 54-jarige Ali Abul Ragheb, die itet plaats treedt van Abdur-Ra'uf Rawabdeh. Van de nieuwe ringsleider wordt verwacht dat hij zich vooral op de econo- zal concentreren. Daarnaast zal hij zich moeten bezighou- met de voorbereiding van de volgend jaar te houden alge everkiezingen en moeten proberen de betrekkingen met land Irak te verbeteren. iligheidsraad: Libanon is ontruimd roRK» Volgens de Veiligheidsraad heeft Israël zich volledig uid-Libanon teruggetrokken. Gisteren stemde de raad in de conclusie van Kofi Annan, secretaris-generaal van de nigde Naties, dat zich geen Israëlische militairen meer be- n, 2 en op Libanees grondgebied. Daarmee is de weg vrij voor 'era lationering van meer VN-vredestroepen in het grensgebied celijl Israël. De Libanese regering blijft echter bestrijden dat zijn torium door het Israëlische leger geheel is-ontruimd. Id-premier Takeshita overleden - Ka 0; De voormalige Japanse premier Noboru Takeshita, die 2ege een corruptieschandaal zijn premierschap moest op- n maar achter de schermen een stevige rol bleef spelen in ipanse politiek, is vanochtend na een langdurig ziekbed leden in een ziekenhuis in Tokyo. Hij is 76 jaar geworden, ihita was premier van november 1987 tot juni 1989. Vorige eia nd kondigde hij zijn vertrek uit het politieke leven aan. vangenis Solomon-eilanden open EYi Bewakers van de grootste gevangenis in Honiara, de fdstad van de Solomon-eilanden, hebben alle gedetineer- mjgelaten. Dat meldde de Australische televisiezender ABC :h a laag. Toen een aantal gevangenen was ontsnapt, besloot werwerkte personeel de rest ook te laten gaan. Begin deze jg g nd pleegde de MEF-militie een coup in het eilandenstaatje Stille Oceaan. Sindsdien is het er een chaos. ie« elakkoord met rebellen Fiji Rebellenleider George Speight en het leger van Fiji zijn fens geworden over een nieuwe president. ,,We zijn een struikelblok gepasseerd", zei Speight vanochtend. „Laten Ka; iet nu eens worden over de nieuwe regering." Met het deel- »ord lijkt de vrijlating van de tientallen gijzelaars die Speight loudt een stapje dichterbij. Speight en zijn rebellen be nden op 19 mei het parlementsgebouw van Fiji, een staatje f Stille Oceaan nabij de Solomon-eilanden. aalf doden bij mijnongeluk China Gï Ongelukken in een steenkolenmijn in het zuidwesten China hebben aan twaalf mensen het leven gekost. Dat >en Chinese staatsmedia vandaag gemeld. In de mijn in ïzhu kwamen zeven kompels om door de explosie zelf. Bij igswerk stierven vijf van hun collega's aan gasvergiftiging. nexplosie in Tadzjikistan Ianbe In een gebouw in Tadzjikistan dat wordt gebruikt Ir de Russische grenswacht is vanochtend een bom ontploft, nand raakte gewond. Een tweede bom kon onschadelijk Ben gemaakt. De politie schreef de aanslag toe aan 'terroris- iRussische militairen zijn in Tadzjikistan gelegerd om te ■komen dat bendes die drugs of mensen smokkelen, de p oversteken. sident Slowakije onder het mes Lava De Slowaakse president Rudolf Schuster is gisteren Ispoed geopereerd. Bij hem was een darmperforatie gecon- 7®rd. Schuster (66) was vorige week opgenomen met koorts litdrogingsverschijnselen. In het weekeinde ging zijn toe- Ti verder achteruit en besloten de artsen te opereren. Verde- ededelingen zijn niet gedaan. lil voor amnestie De president heeft al meer malen laten doorschemeren dat oormalige Indonesische hij bereid is Soeharto amnestie 'ent Soeharto zal mogelijk te verlenen als de oud-presi- iljard dollar (57 miljard dent en diens familie hun ge- n) aan de regering moeten stolen vermogen teruggegeven nd* 'even- Dat heeft de Indo- aan de Indonesische staat. Het ini the president Wahid ge- probleem is onder meer, dat zo meldde vandaag de nauwelijks valt vast te stellen lalcarta Post. Wahid, die hoeveel de generaal in ruste en oe# ?nteel een bezoek brengt diens kinderen zich hebben r m< gypte, zei niet hoe hij aan toegeëigend tijdens het 32 jaar iroS drag komt. durende bewind van Soeharto. Sens de krant zei Wahid Minister van energiezaken de rechtbanken moeten Susilo Bambang Yudhoyono, ellen hoeveel de familie die door Wahid is aangesteld Mo moet teruggegeven, om het gestolen geld terug te cbat hij het op zeker 25 krijgen, heeft bevestigd dat de d dollar. „Ten minste 25 familie onlangs liet doorsche- 'd. Hoeveel hoger het zou meren onder voorwaarden be ft gaan, weet ik niet", al- reid te zijn tot 'een schenking', 'ahid. Gesprek tussen Suriname en Guyana vast paramaribo anp Diplomatiek overleg om het grensgeschil tussen Suriname en Guyana op te lossen, is in het weekeinde vastgelopen. Daarom stuurde Suriname gis teren een nota aan de regering in Georgetown met het voorstel de presidenten van beide lan den voor topoverleg bijeen te laten komen. Guyana blijft bij zijn eis dat het boorplatform van de Cana dese maatschappij CGX Energy aan de slag gaat om olie te zoe ken in het gebied voor de mon ding van de grensrivier de Co- rantijn. Suriname weigert die economische kwestie los te zien van oplossing van het grensge schil. Vanochtend is een ultimatum van Guyana verstreken zonder dat er onmiddellijk iets gebeur de. „Wij zijn ready voor alles", zei de Surinaamse minister van natuurlijke hulpbronnen, Errol Alibux. Hij heeft een beroep ge daan op zijn Guyanese collega van buitenlandse zaken, Cle ment Rohee, om 'wijsheid te betrachten'. 'Assad junior wil akkoord met Israël' LONDEN-TEL AVIV ANP-Rtr-DPA De nieuwe Syrische leider, Bas- har al-Assad, wil graag een ak koord met Israël bereiken. Hij zou later dit jaar het vastgelo pen overleg over het vredespro ces in het Midden-Oosten een nieuwe impuls kunnen geven. Daarbij zou hij, zo meldde de Britse krant The Guardian za terdag, bereid zijn zich flexibel op te stellen op de punten die tot dusver de besprekingen over de toekomst van de Golan- hoogte hebben bemoeilijkt. De Syrische bronnen van de Britse krant zijn ervan over tuigd dat Bashar kan aansturen op hervatting van de besprekin gen en dat hij daarvoor een 'po sitief signaal' zal uitzenden. Volgens de bron van The Guar dian - die volgens de krant in het verleden zeer betrouwbaar is gebleken - wil Bashar per se dat Israël de Golanhoogvlakte teruggeeft aan zijn land, maar is hij bereid zich soepel op te stel len bij het toekennen aan Israël van het recht om water uit het Meer van Galilea te putten. Bashar werd gisteravond een stemmig gekozen tot nieuwe leider van de in Syrië regerende Baath Arabische Socialistische partij. In die functie is hij de opvolger van zijn vader, de vo rige week overleden president Hafez al-Assad. Bashar al-Assad was al tot opperbevelhebber van de strijdkrachten benoemd. Met zijn benoeming tot partij leider komt voor hem het presi dentschap een stap dichterbij. De Israëlische regering heeft vandaag overigens functiona rissen naar Turkije gestuurd die moeten nagaan of het mogelijk is daar op grote schaal water te kopen. Als gevolg van enkele droge winters en het aanhou dende hoge waterverbruik in Is raël denkt de regering volgend jaar vijftig miljoen kubieke me ter water te moeten importeren uit Turkije. Het water zou met speciale tankers moeten wor den overgebracht. Vrede nog niet verzekerd Ethiopië en Eritrea hebben gisteren een akkoord gete kend over beëindiging van de vijandelijkheden. Aan de ondertekening gingen twee weken onderhandelen in de Algerijnse hoofdstad Algiers vooraf. De overeenkomst is een eerste stap op weg naar beëindiging van twee jaar oorlog. Van vrede of een bestand is nog geen sprake. vredesmissie te bespreken. An nan heeft toegezegd dat de VN de missie zullen steunen. Omdat Ethiopië zich het recht voorbehoudt te reageren op eventuele Eritrese 'provoca ties' houdt het akkoord geen onvoorwaardelijk staakt-het- vuren in. „Wat ik hoop is dat de tegenpartij het akkoord respec teert", zei de Ethiopische mi nister van buitenlandse zaken Seyoum Mesfin. Zelf beloofde hij zich aan de overeenkomst te zullen houden en volledig te zullen deelnemen aan het vre desproces. De overeenkomst werd giste ren getekend in aanwezigheid van Salim Ahmed Salim, de se cretaris-generaal van de OAE. Ook de speciale afgezant van de Amerikaanse president Clinton. Anthony Lake, en afgevaardigde Rino Seri van de Europese Unie waren erbij. De overeenkomst moet onder handelaars in staat stellen de grens tussen Eritrea en Ethiopië vast te stellen, zonder dat ze last hebben van voortgaande vijandelijkheden. De afgelopen twee weken was de strijd weer in alle hevigheid opgelaaid. Op grond van het onder toe zicht van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) tot stand gekomen akkoord moet er een internationale vredes macht worden gestationeerd in een veiligheidszone. De vredes macht moet gaan opereren on der OAE-paraplu. In het ak koord staat echter niet wanneer die vredesmissie er moet ko men. Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties stuurde afgelopen vrijdag een team deskundigen naar Afrika om de plannen voor een OAE- Portugal werkt aan normalisering relaties FEIRA P. KOOPMAN/M PEEPERKORN CORRESPONDENTEN De Europese sancties tegen de regeringscoalitie in Oostenrijk hebben hun langste tijd gehad. Eind deze maand komt Portu gal, momenteel voorzitter van de Europese Unie, met een ini tiatief om de betrekkingen met Oostenrijk stapsgewijs te nor maliseren. Dit besluit zou van daag en morgen tijdens EU-top in het Portugese Feira moeten worden 'voorgekookt'. Veertien EU-lidstaten bevro ren op 31 januari hun bilaterale contacten met Oostenrijk, uit protest tegen de toetreding van de extreem-rechtse FPÖ tot de regering in Wenen. Inmiddels is de steun voor deze strafmaatre gel verbrokkeld. Bovendien dreigt Wenen de Europese be sluitvorming te blokkeren als het blijvend wordt geïsoleerd. Door uitzicht te bieden op be ëindiging van de sancties, later dit jaar, hoopt Portugal de rege- ring-Schüssel milder te stem men. Volgens de Portugese pre mier Guterres is onmiddellijke opschorting van de sancties niet aan de orde. „We moeten de deur open zetten. Het voor deel is dat je er dan nog niet meteen doorheen hoeft", zei hij. De Belgische minister van buitenlandse zaken Michel ver duidelijkte: „De deur kan open gaan, maar er blijft een kettin kje op". Details van het Portugese voorstel zijn niet bekend ge maakt, maar volgens bronnen in de omgeving van Guterres wordt gedacht aan een aanpak waarbij de Oostenrijkse coalitie, in het bijzonder de FPÖ, een aantal maanden nauwlettend wordt gevolgd. Bij een goed rapport kunnen de sancties van tafel. Of de regering-Schüssel daarmee genoegen neemt is volgens waarnemers echter zeer de vraag. Een blijvend verstoorde rela tie tussen Oostenrijk en de an dere lidstaten dreigt de Europe se Unie te ontregelen, net nu belangrijke besluiten op de plank liggen. Frankrijk, dat vol gende maand de voorzittersha mer van Portugal overneemt, is er op gebrand de onderhande lingen over een nieuw verdrag succesvol af te ronden. Boven dien voert de regering in We nen een naar Europese maat staven voorbeeldig beleid. Toch is opheffing van de ban vloek tegen Oostenrijk niet een voudig te verkopen. De sancties werden immers ingesteld om duidelijk te maken dat deelna me van extreem-rechts aan de regeringsmacht in Europa on acceptabel is. Alleen na het ver trek van de FPÖ uit de coalitie kan Oostenrijk weer volwaardig lid van de familie worden, was tot voor kort de boodschap. Vooral Frankrijk en België stel den zich onwrikbaar op. President Zimbabwe niet geheel zeker van stembusoverwinning TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël ontkent dat twee onder zeeboten van de Israëlische marine vorige maand proeven met kruisraketten hebben uit gevoerd in de Indische Oceaan bij Sri Lanka. Het Britse zon dagsblad The Sunday Times had dat gisteren gemeld. De van een conventionele lading voorziene raketten zouden vol gens de krant een in zee gele gen doel hebben geraakt, na een vlucht van ongeveer 1.500 kilometer. Bij operationeel ge bruik zouden ze kernladingen krijgen. The Sunday Times schrijft dat Israël, als de experimenten sla gen, na de Verenigde Staten en Rusland het derde land ter we reld zou zijn dat de beschikking krijgt over vanaf onderzeeboten te lanceren kruisraketten. De officiële IsraëLische reactie was voorspelbaar. „Het bericht be rust nergens op. Een dergelijke proef is nooit uitgevoerd", ver klaarde een legerwoordvoerder. Volgens het Britse blad waren de bij het experiment betrokken schepen van de in Duitsland gebouwde Dolfijn-klasse. Israël heeft er twee, en een derde wordt binnenkort in de haven van Haifa verwacht. Of Duits land voorwaarden aan de lever ende heeft gesteld, is niet be kend. De Duitsers hebben Israël drie moderne diesel-electrische onderzeeboten verkocht waarde 650 miljoen gulden per stuk - tegen de vriendenprijs van een half schip. Ten tijde van de Golfoorlog besloot de toenmalige bondskanselier, Kohl, tot dit genereuze aanbod. Het besluit kwam na de onthul ling dat Duitse bedrijven Irak een stevig handje hadden ge holpen bij de aanmaak van chemische wapens. De order betekende bovendien een stevi ge impuls voor de in moeilijk heden verkerende scheepswerf HDW in Kiel. Behalve de onbevestigde ont hulling over de proeven van vo rige maand bevat het bericht in The Sunday Times geen nieuws. Dat Israël probeert kruisraket ten te ontwikkelen, is al jaren onderwerp van speculaties. Volgens een recent rapport van het Institute for Near East Stu dies beschikt de Israëlische luchtmacht al over prototypen. Volgens het Britse blad wil Is raël met de kruisraketten een second strike capability opbou wen. Met andere woorden: de mogelijk scheppen onder alle omstandigheden te kunnen te rugslaan met kernwapens, ook als de bases met Jericho-2 kern raketten binnen Israël in puin liggen. Maar het is niet duide lijk hoe een vloot van drie be trekkelijk kleine onderzeeboten in die behoefte kan voorzien. Van de drie zal er trouwens steeds één in dok liggen voor onderhoudswerk. De andere kruisen dan in de Middellandse Zee, de Perzische Golf of Rode Zee. PRETORIA EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT President Robert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat een overwinning van zijn partij ZA- NU-PF bij de parlementsverkie zingen van het komende week einde niet vanzelfsprekend is. „We zullen er hard voor moe ten vechten", aldus de 76-jarige president. Mugabe is twintig jaar aan de macht en lijkt zich nu voor het eerst serieus be dreigd te voelen. De president moet vooral ge schrokken zijn van de lage op komst bij een verkiezingsbij eenkomst in Highfield, een voorstad van Harare. Dat is de plaats waar Mugabe in 1980 zijn eerste publieke bijeen komst na de machtsoverdracht hield en toen 150.000 uitzinnige mensen toesprak. Zaterdag kwamen'een schamele vijfdui zend mensen opdraven. Een in verlegenheid gebrachte ZANU- bestuurder weet de geringe op komst van afgelopen zaterdag aan de benzineschaarste. Vol gens Mugabe komt dat weer doordat voormalig koloniaal heerser Groot-Brittannië de benzine opkoopt die voor Zim babwe is bestemd. Mugabe verscheen het afgelo pen weekeinde op diverse ver kiezingsbijeenkomsten in het land. „We mogen niet dezelfde fout maken als in februari, toen we dachten automatisch te kunnen winnen", zei hij zater dag, doelend op het door hem zelf georganiseerde, maar verlo ren referendum. De schok van die nederlaag is de president duidelijk nog niet te boven. Het referendum had Mugabe nog meer macht moe ten geven plus de mogelijkheid blanke boeren te onteigenen. Dit laatste wordt overigens nu op illegale wijze gedaan door de zogenaamde oorlogsveteranen, die ook de afgelopen dagen weer de volledige steun van Mugabe kregen. De president heeft laten weten dat hij na de verkiezingen al het blanke bezit - land én bedrijven - zal confis queren. Terwijl de oorlogsveteranen boerderijen bezetten en de zwarte plattelandsbevolking via geweld en intimidatie willen aanzetten tot trouw aan ZANU- PF, houdt Mugabe zelf het bij een verbale oorlog. Groot-Brit- tannië blijft centraal staan in de door hem gesignaleerde com plotten van 'blanke racisten'. Ook de vroegere (Rhodesische) premier Ian Smith krijgt er van langs. „We hadden zijn hoofd moeten opeisen. Hij moet we ten dat hij met een geleend Op een verkiezingsbijeenkomst in Zimbabwe meenden oppositionele MDC-aanhangers een lid van rege ringpartij ZANU-PF te hebben ontdekt. De man maakte zich uit de voeten door over een hek te klimmen. FOTO REUTERS HOWARD BURDITT hoofd rondloopt", verklaarde een woedende Mugabe zater dag. De president herinnerde er fijntjes aan dat de inmiddels 81-jarige Smith nog steeds in Zimbabwe woont en boert, dat nog niet vergeten. „Het is maar geen dag in de gevangenis tijd dat alsnog de koloniale re- heeft doorgebracht. kening wordt vereffend en de Mugabe zelf zat elf jaar in een zwarten de baas worden in dit cel van het Smith-regime en is land", aldus Mugabe, die zich, nu hij onder vuur ligt wegens machtsmisbruik, economisch wanbeleid en corruptie, steeds meer bedient van retoriek uit de 'goede oude tijd' De president en zijn partij wor den uitgedaagd door de Bewe ging voor Democratische Ver andering (MDC) onder leiding van Morgan Tsvangirai. Deze oppositionele beweging wist gisteren in Harare tussen de 20.000 en 30.000 mensen op de been te brengen. Volgens Mu gabe is Tsvangirai niet meer dan een masker van het 'Engel se imperialisme'. De president acht een verkiezingszege van de MDC 'uitgesloten', maar hij heeft - voor wat het waard is - wel gezegd dat hij een verlies zal accepteren. Volgens een opiniepeiling die de oppositiekrant Daily News zaterdag publiceerde, zouden de MDC-kandidaten in zeker 70 van de 120 kiesdistricten op winst mogen rekenen. Daarmee wint deze partij echter niet de verkiezingen, want Mugabe heeft het recht de overige 30 ze tels in het parlement zelf toe te wijzen. Terwijl ZANU-PF ge noeg heeft aan overwinningen in 46 districten, moet de MDC er 76 binnen halen om een meerderheid in het parlement te vormen. Dat lijkt verre van eenvoudig. klecka Soldaten van de KFOR- vredesmacht in Kosovo zijn in het weekeinde begonnen de enorme hoeveelheid wapens en munitie weg te halen die vrijdag werd aangetroffen in twee ondergrond se bunkers. De bunkers bevinden zich in de Drenicavallei ten zuid westen van de Kosovaarse hoofd stad Pristina. De Britse generaal Richard Shireff zei dat het vrijwel zeker gaat om wapens en munitie van het vroegere Bevrijdingsleger van Kosovo (U£K). De oud-com mandant van het U£K, Agim Ce- ku, sprak dat gisteren echter te gen. FOTO AP VISAR KRYEZIU

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5