Brussel wacht nog lange zware anderhalve week Buurtbewoners Rijsenburg verbijsterd over optreden ME Euro 2000 Relschoppers zijn geen bekenden van de politie 'Oranje Boven geheide nummer één' KIJKEN in UEFA: Voetbal mag niet worden vermooi Supporter wijst de weg MAANDAG 19 JUNI 2000 305 Slovenië-Spanje rustig verlopen 'sterdam' Het is gisteren rustig gebleven in Amsterdam. In de ArenA nam Slovenië het op tegen Spanje (1-2). In totaal werden vier Nederlanders, een Duitser, een Sloveen en een Marokkaan aangehouden. Vier van hen werden opgepakt op verdenking van zwarte handel in kaartjes, twee voor diefstal en een vanwe ge oplichting. Voor de wedstrijd was het een groot feest bij het voetbalstadion. Na afloop verliep het vertrek van de fans rustig. Volgens de politie waren de meeste Sloveense en Spaanse fans na negen uur 's avonds al uit het centrum verdwenen. Krakers op heterdaad betrapt amsterdam De Amsterdamse politie zou tijdens Euro 2000 geen kraakpanden ontruimen. Maar toen krakers gisteren tegenover het hoofdbureau van de politie een pand binnendrongen, kon zij deze op heterdaad betrappen. Zeven mensen zijn opgepakt op verdenking van huisvredebreuk en het gooien van voorwer pen naar de mobiele eenheid, aldus een woordvoerder. Enkele tientallen krakers namen het pand op de hoek van de Kinker straat rond vijf uur 's middags in bezit. Maar aan de overkant stond een overmacht van de mobiele eenheid (ME) werkeloos te wachten op het einde van de wedstrijd Slovenië-Spanje. An derhalf uur later stonden de ME en de krakers tegenover elkaar. Rond kwart over acht was het pand ontruimd. Franse ploeg krijgt bescherming brussel» Twee Franse agenten zijn aan het Franse elftal toege voegd om over de veiligheid van het team te waken. Dat heeft de woordvoerder van de Franse ploeg gisteren bevestigd. De komst van de politiemensen volgde nadat vrijdag bekend werd dat de nationale veiligheidsdiensten van Nederland (BVD), Frankrijk en België een aanslag vrezen op de Franse ploeg. Zij Ir^den de link met voormalige Franse koloniën in Noord-Afrika. en van de Franse agenten hield zich twee jaar geleden tijdens 1 WK in Frankrijk ook bezig met de veiligheid van het Franse elftal. Voor het toernooi werd toen een complot van Algerijnse moslimfundamentalisten ontdekt. Bij een inval trof de politie I der meer explosieven en brochures over het WK aan. Er wer den een aantal mensen aangehouden. Vijftigduizend mark voor Enschede valkenburg* De Duitse voetbalbond DFB heeft 50.000 DM (on geveer 57.000 gulden) beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. Voorzitter Egidius Braun van de DFB overhandigde zaterdag in Valkenburg de cheque II burgemeester Mans van Enschede. Door de explosie kwa men officieel achttien mensen om het leven. Drie personen worden nog vermist. Aangenomen wordt dat die eveneens zijn omgekomen. Uitzinnige menigte bij rockband amsterdam Duizenden Sloveense fans zijn gistermiddag uit hun dak gegaan bij een optreden van drie beroemde rockmuzi- I anten op de Dam in Amsterdam. Kleine groepjes Spaanse fans sloegen het festijn verdwaasd gade. Rond kwart voor twee was het bliksemoptreden afgelopen. Afgezien van wat afgestoken vuurwerk, verliep het zonder incidenten. De speciaal voor Euro 2000 in het leven geroepen formatie Zo Vedno In kreeg bij hoge uitzondering van de gemeente toestemming voor een openbaar optreden. Om veiligheidsredenen was besloten geen grootscha lige evenementen toe te staan tijdens Euro 2000. Supporters lopen brandwonden op veldhoven Drie Veldhovense jongeren hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag brandwonden opgelopen tijdens de viering van de overwinning van Oranje op Denemarken. De jongens re den met een bestelauto met daarachter een caravan door hun woonplaats. In de caravan stond een geluidsinstallatie die werd gevoed door een stroomaggregaat. Toen ze dat apparaat wilden bijvullen met benzine ontstond vermoedelijk door morsen een steekvlam. Als gevolg daarvan brandde de caravan helemaal uit. Twee gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De der de kon ter plaatse worden behandeld. Bijna tien miljoen fans zagen wedstrijd Hilversum 'Slechts' 9,2 miljoen Nederlanders zagen vrijdag avond de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Denemar ken. De verwachting was dat zeker tien miljoen Nederlanders j voor de buis zouden zitten. Het matige spel in de eerste helft I zou geen aanleiding hebben gegeven de tweede helft aan te schuiven, terwijl normaal de kijkcijfers in de tweede helft stij gen. Dit zei een woordvoerder van de dienst Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS zaterdag bij het bekendmaken van de cij fers. De wedstrijd Nederland-Tsjechië werd iets beter bekeken. Toen zaten 9,3 miljoen Nederlanders voor de televisie. In totaal heeft 65 procent van de Nederlandse bevolking de overwinning van Nederland op het Deense elftal gezien. VERVOLG VAN voorpagina De Britse minister van binnen landse zaken Straw meldde dat de Engelsen die meteen na de rellen in Charleroi waren terug gestuurd geen bekenden van de politie waren. Vrijwel allen had den respectabele banen. Vol gens Straw hebben voetbalwed strijden blijkbaar 'aantrekkings kracht van dronken geweldda digheid op ménsen die een keurig en respectabel leven lei den'. Daarmee probeerde hij de kritiek op het regeringsbeleid te pareren. Volgens Straw is er ge noeg gedaan om hooligans te gen te houden, maar kunnen dit soort mensen nu eenmaal niet worden tegengehouden. Engeland is kandidaat voor de organisatie van het wereldkam pioenschap voetbal in 2006 en riskeert dat het evenement aan een ander land zal worden toe gewezen. Euro 2000 voor modale burger in de hoofdstad geen fc st meer Voetbal is voor de modale 'Brusseleer' allang geen feest meer. Na ruim een week Euro 2000 en zware rellen met vooral Engelse fans voelen de inwoners van de Belgische hoofdstad zich bijna belegerd door de overal aanwezige grote politiemacht. In het stadscentrum hangt dezer da gen elke avond een explosieve sfeer. brussel'anp Met de risicowedstrijd België Turkije en een mogelijke kwart finale Engeland - Italië in het vooruitzicht neemt de spanning alleen maar toe. Ook bij de Brusselse politie, ,,'t Wordt in derdaad zwaar", zegt de Brus selse politiecommissaris Van Wymersch. ,,We hebben zowel op vrijdag als zaterdag serieuze problemen gehad in het cen trum. Dat begint zijn effecten te hebben op onze agenten die lange dagen maken en uren wachten in het politiebureau of busjes. Maar we wisten vooraf dat het drie weken zou duren. De sfeer onder onze agenten is nog opperbest." Het Belgisch ministerie van binnenlandse zaken weigert Brussel een belegerde stad te noemen. Van Wymersch reali seert zich echter dat de conti nue aanwezigheid van veel or detroepen de Brusselse burgers begint te vervelen. En dat deze sfeer ook verdere spanningen kan veroorzaken. Nog gevoed door de aanwezigheid van veel camerateams. „Ook op het toerisme en de commercie heeft dit natuurlijk invloed", aldus de commissaris, die weet dat zijn korps de naam heeft erg hard in te grijpen, on der meer met traangas. „Het aangezicht van dronken Engel se fans is echter ook niet pret tig. Vrijdagavond waren er ook mensen die applaudiseerden toen wij ingrepen We konden niet langer aan de kant blijven staan." Na de openingswed strijd België - Zweden kwam het al tot opstootjes met Brus selse jongeren die toch de afge sloten Grote Markt op wilden. Woensdag waren er incidenten met Marokkaanse, Italiaanse en Belgische jongeren. Vrijdag en zaterdag was er sprake van rel len met provocerende dronken Engelse fans die een racistisch geïnspireerde confrontatie zochten met migrantenjonge ren. Vanavond staat de wedstrijd België - Turkije op de agenda. Met veel Engelse fans die in de stad blijven hangen en veel drinken, is ook rond die wed strijd snel een explosief cock- tailtje te bedenken. Katwijkse advocaat Marcel Hengst stapt in de platenbusiness katwijk rob onderwater Hoe breng je een voetbal-cd onder de aandacht van kriti sche deejays? Je stapt 's mor gens vroeg in een oranjege- kleurde auto naar Hilversum en duwt zo'n nietsvermoedende platendraaier ineens een dag vaarding onder zijn neus. Om hem schrik aan te jagen staat daarin 'dat de deejay zich op grove wijze schuldig heeft ge maakt aan het opzettelijk een zijdig doen weergeven van EK-liederen'. Wanneer de be treffende cd, Oranje Boven van Alberto, niet door de deejay ge draaid zou worden, dan zou de deurwaarder een rechterlijke procedure aanspannen. Op deze manier kreeg de Kat wijkse advocaat Marcel Hengst het voor elkaar om de door hem geschreven en uitgebrach te cd Oranje Boven bij de grote jongens als Rob Stenders (3FM) en Edwin Evers Radio 538) on der de aandacht te brengen. Binnenkort volgt het televisie- muziekstation TM F. SBS 6 zond de opmerkelijke promotieactie vorige week van de Katwijkse strafpleiter uit in Hart van Ne derland. Marcel Hengst gniffelt als hij terugdenkt aan zijn spraakma kende bezoek aan de radiosta tions. Maar niet iedereen in het Hilversumse mediapark be greep dat het om een grap ging. Bij Pedro van Looy van Radio 2 De ongeregeldheden in Char leroi ontstonden zaterdag aan het begin van de middag toen Engelsen en Duitsers elkaar be gonnen te bekogelen met ter rasstoelen. Twee waterkanon nen spoten de beide kampen met krachtige stralen uit elkaar. De politie legde vervolgens een kordon om het centrumplein. Tegen het eind van de middag keerde de rust terug. Dat bleef zo tot het begin van de wed strijd. In de rust laaide de onrust opnieuw op en werd de sfeer weer grimmiger. Tientallen Duitsers werden uit voorzorg opgepakt, evenals Britse hooli gans die geen kaartje konden bemachtigen en rotzooi trap ten. De politie pakte in Charle roi totaal 450 mensen op. Vrijdagnacht was het in Brus sel al tot ongereldheden geko men tussen Engelsen en Belgi sche allochtonen. Daarbij zou een Engelsman zijn neergesto ken. Advocaat Hengst: „Dit lied wordt nummer 1 sloeg de schrik om het hart en hij begon gelijk om advies van een jurist te roepen. „Toen heb ik maar even ingegrepen", zegt Marcel Hengst. Op Radio 2 dingt 'Oranje Boven' mee naar de trofee om de beste oranje-s chijf. Hoewel Nederland wordt overstelpt met voetbalcd's, is Marcel Hengst ervan overuigd dat zijn liedje een nummer 1 hit wordt. Dit liedje is niet zomaar een liedje, dit heeft klasse." Voorwaarde voor succes is wel dat het Nederlands elftal niet snel wordt uitgeschakeld voor Euro 2000. „Tegen Tsjechië heb ik met mijn handen voor de ogen gezeten. Wat een ramp. Maar tegen Denemarken kwam alles weer goed." Hengst heeft een Nederland se tekst geschreven op het lied je Vivre pour le meilleur van Johnny Hallyday. „Ik zat vorig jaar op een camping in Frank rijk en was gelijk helemaal weg van dat lied. Hengst schreef de tekst in een nacht en boorde zijn relaties aan om de juiste vertolker van het lied te zoeken. „Toen was het zaak om een platenmaatschappij te zoeken. Die waren enthousiast, maar vonden dat er te weinig tijd was om de cd in aanloop van het EK onder de aandacht te brengen." Waarop Hengst de plaat, sa men met zijn oude buurman Sape van der Mark, in eigen be heer uitbrengt. Het enthousias me kent inmiddels geen gren zen meer bij de advocaat. „Als dit een succes wordt, dan ga ik meer platen uitbrengen." -en a/d run janneke dejonge VERVOLG van voorpagina 1 ïmwonenden van de Rijsenburg bij de President Kennedylaan in Alphen nan den Rijn zijn verbijsterd over het optreden van de Mobiele Eenheid af gelopen weekend. In de nacht van vrij dag op zaterdag beëindigden ongeveer vijftig ME-ers het feest van zo'n 300 jongeren die de 3-0 overwinning van Nederland op Denemarken vierden. Veel buurtbewoners vinden dat de po litie het best zelf had afgekund en zijn bang dat de actie van de ME relschop pers uit heel Alphen aantrekt als Ne derland woensdag tegen Frankrijk voetbalt. Omdat de ME vorige week zondag ook al moest ingrijpen bij een feest op de President Kennedylaan, hadden ge meente en politie uit voorzorg een deel van de laan afgezet en een dweil orkest geregeld. Daar, op de bult tus sen de Rijsenburg en de Horstenbuurt. kwamen na afloop van de voetbalwed strijd jongeren uit de buurt én uit de rest van Alphen samen en bouwden een feestje. Veertig agenten keken toe. Volgens de politie escaleerde de boel toen rond kwart over elf een jongen een bierflesje op straat gooide. .Dat gaf de menigte later aanleiding om zich tegen de politie te keren aldus een politie-woordvoerster. De rel schoppers bekogelden agenten met onder meer vuurwerk en flessen. Toen de situatie bedreigend werd. riepen de agenten rond middernacht de hulp in van de ME. De ME-ers verspreidden de jongeren en joegen ze via de As- sumburg de wijk in. De politie pakte twaalf Alphenaren op. Rond half twee vertrokken ME en politie weer.. Bij de buurtbewoners zit de schrik er goed in. Er heerst vooral onbegrip. „Eerst zetten ze de straat af en maken ze het hartstikke gezellig en dan komt er plotseling een overmacht aan ME", zegt een bezorgde moeder. Een be woonster van de Engelenburg snapt niet dat de jongeren de wijk in werden gejaagd. „We waren hier aan het be straten, dus er lagen overal losse ste nen. Uit angst pakten enige jongeren een steen op, maar die legden ze op bevel van mijn overbuurman gelukkig weer neer." De vrouw is vast van plan woensdag bij vrienden te slapen. „Ik moet woensdagavond weg. en dan kom je de wijk niet meer in." Die angst leeft bij meer mensen. Ouders zijn van plan hun kinderen thuis te houden, want zij zijn er vast van overtuigd dat de aan wezigheid van de ME relschoppers uit heel Alphen aantrekt. De plek bij de Horstenbuurt is sinds jaar en dag een verzamelpunt bij on der andere voetbalwedstrijden en jaar wisselingen. Ook tijdens het WK twee jaar geleden braken er rellen uit, maar toen greep de ME niet in. Engeland-Duitsland in Café Northend foto taco van db Euro 2000 door de ogen van fanatiek meelevende Engel sen. In North End, een En gelse pub op de kop van het Noordeinde in Leiden, is het afgeladen vol als Engeland zaterdagavond tegen Duits land speelt. Engeland - Duitsland, de klassieker onder de inter lands. Geen wedstrijd zo be laden in Europa als een tref fen tussen deze twee landen. Tijdens Euro 2000 is het er zelfs eentje op leven en dood, aangezien Portugal zich in de vroege avond door een over winning op Roemenië al ver zekerd heeft van een plaats in de volgende ronde. In North End hebben En gelsen en Nederlanders zich verzameld voor wat een boei ende wedstrijd moet worden. Er is geen groot scherm aan wezig. De aanwezigen moe ten het stellen met twee 63- centimeterkleurentelevisies. Het deert niet. Op banken, stoelen en barkrukken krijgen de fans last van hun nek, maar de pijn wordt verzacht met pints Guinness en ales. Verreweg het grootste deel moet staan. In het voorste ge deelte staan de mensen sa mengedrukt, maar als ie mand het achterste gedeelte wil bereiken - om de blaas te legen bijvoorbeeld - wijkt de menigte uiteen. De zaak is versierd met vlaggetjes, oranje afgewisseld met de Union Jack, de Groot- Britse vlag. Ook een jonge Engelse vrouw heeft de Union Jack om haar middel gewikkeld. 'Go Shearer, go Seaman, we love you Enge land, Beckham Sex God' zijn zomaar wat termen die ze uitkraamt. Aan een tafeltje zitten twee jongens in shirts van de nationale ploeg. Ze zijn stille fans, er komt nau welijks een woord over hun lippen. De Engelse 'vlag van St. Ge orge' - wit met een rood kruis wordt nergens aangetroffen. North End staat ook open voor Schotten, Noord-Ieren en Welshmen. De Engelse ploeg echter niet en daarom is het vreemd dat een man aan de bar zijn vrieni meldt dat Ryan Giggs Welshman) wel zal spelen. Aan het eind van de 1 een eenzame man, blau schipperstrui aan, het door de war. Hij verroert 2 niet, voetbal lijkt hem niei interesseren. Hij steekt ene sigaret met de and aan, een gesprek met beginnen heeft geen nut. zijn glas Guinness leeg steekt hij alleen een vinger en het wordt gevuld. So poogt hij met een schuin i naar de televisie te kijken. 1 heeft geen nut. De hoek is scherp om vanaf zijn p het beeld te zien. Horen I hij het commentaar Maar zelfs het lachwekker commentaar van Jol Cruijff op de BBC brengt gi grijns op het gelaat. North End leeft mee mei saaie wedstrijd, maar de n in de schipperstrui is on\ biddelijk. Hij staart voor 2 uit. Als hij een bezoek aan toilet heeft gebracht, lijkt het pand door de voorden willen verlaten. Niet wetei dat het publiek bereid is n te werken aan een stille tocht, besluit hij dat het i kansloze missie wordt en 1 hijst hij zich maar weer 1 kruk op. De Engelse a fans leven van de hoop, m hij heeft die al opgegeve Thirtyfour years of hurt sti in zijn ogen geschreven. Al hij de woorden van BBC-i chorman Gary Lineker di zijn hoofd hoort zing 'Voetbal is een simpel s Het is elf tegen elf en aani eind heeft Duitsland gew nen'. Engeland zal no meer een groot toernooi w nen. Als Alan Shearer in tweede helft Engeland voorsprong zet tegen de v maledijde Duitsers, ontpl North End. De man in sell perstrui aan de bar maaktl niet mee, zoals hij ook dei mogelijke zege nog zal m beleven. Hij heeft de pub de rust door de zijingang v laten. gertjan van geen luik henk houtink Krachtig als nimmer tevoren nam de UEFA gisteravond stel ling tegen het supportersge- weld dat het tweede weekeinde van Euro 2000 kenmerkte. De leiders van de Europese voet balbond richtten zich in drei gende bewoordingen tot de En gelse regering en zetten daar mee een stap die in de geschie denis van het internationale voetbal niet eerder werd onder nomen. „We kunnen niet tole reren dat het voetbal wordt ver moord", sprak UEFA-voorzitter Lennart Johansson. De Europese voetbalbond trad voorafgaand aan de wedstrijd Noorwegen - Joegoslavië in Luik naar buiten na een in gelaste vergadering van het uit voerend comité. De UEFA deed een klemmend beroep op de Engelse voetbalbond FA om de Britse hooligans het reizen over de grens onmogelijk te maken. Gerhard Aigner, secretaris-ge neraal van de UEFA, benadruk te dat de regeringen van de overige deelnemende landen aan Euro 2000 er kennelijk wel in zijn geslaagd doeltreffende maatregelen te nemen. De En gelse wet zou het onmogelijk melken relschoppers in hechte nis te nemen. Johansson sloot niet uit dat de nationale ploeg van Engeland bij nieuwe ongeregeldheden van hun supporters van het toernooi zal worden uitgeslo ten. Daartoe werd in de historie van de grote titeltoemooien nooit eerder overgegaan. Maar de grimmigheid van de beleids bepalers van de UEFA liet er geen twijfel over bestaan dat het geen loos dreigement be trof. Na een weekeinde van rumoer in Brussel en Charleroi verwees Johansson naar recente uitbar stingen. Hij refereerde aan de gebeurtenissen rond UEFA Cupduels van het Turkse Gala- tasaray tegen eerst Leeds IJ ted in de halve finales en la tegen Arsenal bij de finalei Kopenhagen. Bij de laatste genheid zochten Britse sup ters wraak voor de dood va twee Engelsen die voor hel ve finaleduel in Istanbul m messteken om het leven w gebracht. Johansson refereerde ooka het Heizeldrama van vijftif jaar geleden, toen Engelse porters in het Brusselse sta Italiaanse supporters aanvi Daarbij vielen 39 doden. „I wereld verwacht tegen de a tergrond van al deze gebeu nissen nu een standpunt vi ons. Wij moeten onze verai woordelijkheid nemen, von er ook hier mensen worden dood. De gewone man is b om over straat te lopen. Da onaanvaardbaar", aldus Jo hansson. De Belgische bondsvoorzil Michel D'Hooghe, lid van uitvoerend comité, wees n klem de suggestie van de h dat de Engelse wet het grol zwaar zou zijn. „Dit is geen kwestie van wetten", zei h" nig. „Dit is een kwestie val overeenkomst tussen de \t schillende ministers van b nenlandse zaken. Zij hebb len beloofd het probleem 1 de hooligans intern aan te ken en te verhinderen dat mensen dit toernooi zoud kunnen bezoeken." Over eventuele maatregele gen andere landen waarvl supporters zich misdragen de Johansson zich niet uit! Evenmin wilde hij ingaan mogelijke consequenties v de kandidatuur van Engelt voor de organisatie van het reldkampioenschap in 200 „We hebben over de actuel tuatie vergaderd. Ik hoopd iedereen inziet dat dit een maatregel voor de huidige atie is, geen actie tegen En| land voor de lange termijn arnhem Een Portugese supporter klom zaterdag in een Arnhemse brug om naar zijn mede-supporters te kunnen zwaaien. De Portugees was op weg naar de wedstrijd tegen Roemenië in het Arnhemse Gelredome-stadion. foto anp Raymond rutting

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22