Uil De motor van België zal nooit wijken De langzame dood van het Duitse voetbal Euro 2000 Liefde MAANDAG 19 JUNI 2000 GESPROK Bondscoach jadin Bosko\ Joegoslavië „Ik waak er[ voorbeeld vtx wie met wie op een kam ligt, want de een is getro r, de ander heeft een vrien een derde tien vriendinn en elf discotheken. Idem, op de vraag waai hij nog bondscoach is: Omdat de bond mij h gevraagd. Ik vind het mi plicht mijn kennis ter bi schikking te stellen aan voetbal. Ik wil werken a lang ik kan. De dag dat niet meer werk, kan ik als toerist en dat is niet. Leven is werken en je vo rest niet te veel vragen si len. Zjelko Petrovic in Spoi I week over de 69-jarige kov: ,,Hij is te oud. Als hi de volledige namen van spelers kan geven, krijgj van mij een Ferrari. De Schotse bondscoaclf Craig Brown: Het Duitse kamp is in\ en verdeeld: de mannen München, de Bierhojf-b de en de Matthaus-maf, uit één persoon bestaat Boudewijn Zenden in Sportweek: „Dat is toch ook wat, hi ik al drie jaar lang de b ij min van deze groep begin verdorie al drie ja 'f lang in het midden tijè rondo's." Jan Mulder in het tv-pi gramma Villa BvD: „Ze kunnen beter vragei ze tegen die Fransen kw klaverjassen. Het gaat 0 r' niets. Ajax-voorzitter Michae Praag in een interview de Ajax-website: ..We hebben afgelopen zoen wel voorzichtig aa Wouters gevraagd of hei schien zou helpen als u - eens zouden praten. Da de hij op dat moment n Dat heb je te respecteren maar in mijn bedrijf zo het niet zo ver laten kon Johan Seedorf, vader v1,1 Clarence, in Nieuwe Ri „Mensen vinden het blij baar lekker Clarence prutvoetballer te noenu Wij kunnen alleen maa pen dat het therapeutist waarde voor ze heeft. Ja helpen onze medemens Idem: „We worden gezocht. St krijg ik het gevoel dat n Clarence de Nederlands sie van Jörg Haider is Oj staan. De Franse columnist S vain Ephimenco in Tri over Seedorf: „De ambitieuze, zelfvei de en jeugdige speler ba woordt niet aan het bet witte Nederlanders van namers hebben. In de p Ion iale visie magSeedo succesvol zijn, maar hij ook dankbaar zijn, gedi r en gedwee. Men vindt A om Seedorf arrogant, te. hij nog niet een tiende arrogantie bezit van de te) Cruijjfin zijn jonge Zinedine Zidane in Vo at International: ,g „Het is een enorme uiti n| om te proberen het eers ,a land te worden dat mei na de wereldtitel ook dt ropese titel binnenhaal je hebben in Nederland ei gië een afspraak met de schiedenis. Idem: „Thuram, Desailly, Lizarazu, dat is de beste dediging ter wereld. Idem, over Edgar Davi „Fysiek is hij een mons Columnist Jan Mulder Volkskrant: „Stel je elf beste spelers laat ze het op het veld i taan zelf uitzoeken, dat hebben Kluivert en Ber, kamp meer aan dan at heime trainingen. h Voormalig NOS-comn tor Hugo Walker in VI de vraag welk cliché h g, bruikt maar liever zou len vermijden: „Komt dat schot. Een uk spraak die ik de afgeloi ren nauwelijks meer ui ai mond heb ge flapt. Bewust, omdat er zoveel nadruk op werd Luc Nilis vervangt Branko Strupar tielen Voormalig PSV'er Luc Nilis staat vanavond voor het eerst bij België in de basis. Hij vervangt in het belangrijke duel tegen Turkije Branko Strupar, die gistermorgen zijn bed uitstap te met pijn in zijn rug en buikspieren. De Belgen hebben in Brussel aan een gelijkspel genoeg om de kwartfinales te berei ken. Volgens aanvaller Strupar is de rugpijn te wijten aan de harde velden. ,,En de pijn in de buikspieren is het gevolg van wat overbelasting. Waarschijnlijk heb ik me iets te veel gefor ceerd." Vier ton voor Rode Duivels bij titel brussel De spelers van het Belgisch elftal kunnen een premie van ongeveer vier ton de man tegemoet zien bij het veroveren van de Europese titel. Twee jaar geleden bij het WK in Frankrijk lag het bedrag voor een eventuele Belgische titel ruim de helft lager. Mochten de Belgen in de eerste ronde uitgeschakeld wor den, dan ontvangen de spelers toch nog zo'n 55.000 gulden. Het premiestelsel loopt op naarmate de Belgen verder komen in het toernooi. Oranjefans vieren feest in Sydney Sydney Honderden Nederlanders hebben zaterdagochtend in het amusementscomplex van Sydney, Darling Harbour, feest gevierd na de overwinning van het nationale voetbalelftal op Denemarken. De wedstrijd, die eindigde in 3-0, werd bekeken door ongeveer tweehonderd oranje uitgedoste fans, voorname lijk backpackers en Nederlanders die tijdelijk in Australië wonen en werken. De ochtend verliep zonder wanklank. De oranjesup porters moesten vroeg uit de veren om het voetbal te kunnen zien. Vanwege het tijdsverschil begon de wedstrijd in Australië om kwart voor vijf 's ochtends. EaanomHEmeFL EUROf 2000 M Enorm opgelucht dat het in Charleroi betrekkelijk goed is gegaan. Onbeholpen, zoutelo ze woordkeuze na honderden arrestaties. Wat ik bedoel: ge lukkig is de bovenste ring van het stadion, dat angstwekken de bouwpakket, er niet afge donderd. Opgelucht dus, en blij. Blij voor Albert. Hij is de meest ervaren collega in onze Nederlandse enclave hier in Leuven. Albert Geesing was in het stadion van Brussel, toen zich het Heizeldrama vol trok. Het is, uiteraard, een on uitwisbare herinnering. In de dagen voor België - Italië, de terugkeer van Italianen in het bebloede stadion, praatte hij er veel over. Vaak hetzelfde verhaal, maar dat deerde ons niet. Zeggen dat het verhaal al is verteld, dat je oudere collega in herhaling vervalt, zou onbe schaamd zijn, onbeleefd en onbetamelijk. Hij heeft op een gruwelijk geringe afstand mensen dood zien gaan. Zoals hij het zelf zegt, met zijn Tuk- kerse tongval, klinkt het nog harder dan het al is: „Ik heb mensen död zien gaan. Aan de poorten van de hel werd plots een ander soort journalistiek verlangd. Mis schien was het voor Albert wel een uitvlucht, zelfbescherming. Het is uiteraard ondoenlijk om, zoveel jonger, zo'n erva ring in het brein van een ander zinnig te reconstrueren. Maar misschien kon hij alleen door de ramp te beschrijven (en vooral: 'm zo te scheiden van het voetbal) zijn grote, niet door iets aards te breken liefde voor het spel in stand houden op en na deze niet te bevatten avond. Vijftien jaar later zat Albert (60 jaar is hij inmiddels) in het stadion van Charleroi. Was zijn liefde voor het voetbal be stand geweest tegen nog zo'n klap? Was een wijze man van 60 er tegen bestand geweest? „Nee", zei hij. „Dan had ik er een streep onder gezet. In de jaren die hem nog resten in het vak, kan Albert blijven doen wat hij het liefst doet: naar het stadion gaan, naar voetballers kijken. Als ik dit schrijf, is hij onderiveg naar het trainingskamp van de Duitsers (vijf kwartier heen, vijf kwartier terug) om hun te leurstelling op te tekenen. Hij verdient (en krijgt) ons al ler respect. henk houtink Mare Wilmots, de pure prof, is klaar voor negentig minuten 'volle polle 19.25: De Oranjestraat. Programma waarin wordt gestreden om de titel De Oranjestraat. Welke straat is het mooist versierd en weet de titel 'De Oranje straat van het EK 2000' in de wacht te slepen? Presen tator is Sjaak Bral, hij wordt geassisteerd door de ge broeders De Gier. SBS 6 22.30: Hart van Nederland. Het nieuwsprogramma Hart van Nederland be steedt aandacht aan Euro 2000 middels een EK-jour- naal. Vast onderdeel is 'De Oranje Bank'. Presentator Hans Kraay jr. praat met bekende en onbekende Ne derlanders over de verrich tingen van ons nationale elftal en hun liefde, of mis schien wel haat, voor het voetbal. Vandaag vanuit Volendam Jan Smit en Jan Keizer. VERONICA 20.00: EK 2000 actueel. Voormalig Raggende Man Bob Fosko belicht de ver schillende aspecten rond Euro 2000. Behalve de ac tualiteit komen ook histo rie, politiek en muziek aan bod. EUROSPORT 17.00: Euro 2000 extra. Voetbalmagazine met EK- hoogtepunten. 18.00: EK voetbal.Verslag van de gisteren gespeelde wedstrijden. 20.00: EK voetbal. Voorbe schouwing op de wedstrijd Turkije - België. 20.30: EK voetbal. Recht streeks verslag van de wed strijd Turkije - België. 23.00: Sportscentre. Sport nieuws. 23.15: Euro 2000 extra. Voetbalmagazine met EK- hoogtepunten. 00.15-03.00: Euro 2000 voetbalmagazines. Actuali teiten rond het EK. Krachtmens Mare Wilmots worstelt zich langs weer een tegenstander, in dit geval de Italiaan Francesco Totti. foto epa Zware tred Je ziet hem lopen in de bossen, met zijn zware tred. Hij draagt 90 kilo op zijn be nen. Een lang seizoen in de Bundesliga zakt naar de kuiten. Maar versagen zal hij niet. Hij ploegt en hij zwoegt. Hoe pijnlijk de benen ook aanvoelen, de af stand die hij zich heeft voorgenomen, de afstand die op het 'programmaatje' staat, die afstand zal hij afleggen. Hoe groot ook zijn reputatie, hoe rustgevend de ervaring waarop hij straks altijd kan terugvallen, hij zal er nu geen metertje om smokkelen. Wilmots: „Het is ook een mentale kwestie. Als je in het begin al denkt: wat zal ik straks moe zijn, dan word je ook moe. Ik weet dat mijn conditie goed is. Ik heb hard gewerkt. Dan ben je er licha melijk en geestelijk klaar voor: negentig minuten volle polle, alles geven." „De bondscoach van Turkije heeft al gezegd dat hij een man op mij gaat zet ten. Hij noemde me de motor van Bel gië, die moet worden uitgeschakeld. Ik ben het gewend. In Duitsland is het elke week man tegen man. Wie is de sterkste? Het laatste half uur is bepalend. Kijk naar de twee, drie Tsjechen die tegen Nederland kramp kregen en je weet hoe zwaar een EK na de lange competities is. Zo diep moeten wij maandag ook gaan. We moeten er alles aan doen om de kwartfinale te bereiken. Alles, tot je ka pot bent, tot de kramp komt." Hier zit een pure professional. Een voetballer die zijn lichaam zorgvuldig verzorgt, omdat hij weet dat hij veel van lijf en leden vraagt. Even onontbeerlijk als de training is het voor de steeds weer ultieme inspanning dat hij veel rust, goed slaapt. Wilmots heeft het geleerd van Michel Preud'homme, eind jaren tachtig zijn ploeggenoot bij KV Meche- len. De onstuimige neo-senior keek naar de kundige doelman en langzamerhand begreep hij dat hij als profvoetballer een vak uitoefende, en niet louter liefhebbe rij. De drang om zich te laten gelden heeft hij altijd gehad. Arie Haan, zijn trainer bij Standard Luik, zei hem dat hij geen spits was. Dan wil hij het tegendeel be wijzen. Aad de Mos, zijn trainer bij KV Mechelen, zei hem dat hij alleen de bal tegen het net kon schieten; dat hij geen goede nummer tien was. Dan wil hij passes geven, het spel verdelen, de an der van diens ongelijk overtuigen. Nu is hij rijp. Hij speelde sinds 1985 voor Sint-Truiden, KV Mechelen, Stan dard Luik en, nu alweer vier seizoenen, voor Schalke'04. Hij weet wat hij kan, veel, en wat hij niet kan, ook nog heel veel. Hij weet dat Haan dichter bij de waarheid zat dan De Mos, hoewel hij in derdaad geen nummer tien is, geen fijne spelverdeler. Wilmots weet, als één van de weinige Belgen, waar hij staat in de arena van het topvoetbal. Nu wil hij, zoals Preud'homme vroe ger, de jongeren lessen meegeven. Hij is de beschermengel van de 21-jarige Emi- le Mpenza, zijn nog zo vaak roekeloze ploeggenoot bij Schalke'04 en de Rode Duivels. Kansloos was Mpenza afgelo pen woensdag tegen Cannavaro en Nesta, de onbarmhartige Italiaanse ver dedigers. Wilmots: „Ik heb 'm gezegd: Emile, hebt u het gezien? Dat is nu top niveau. Hij wil misschien al weg bij Schalke, naar een topclub. Maar ben je er klaar voor, heb ik hem gevraagd, om drie wedstrijden per week op dit niveau te spelen?" Grote fout „Ik denk dat hij een grote fout maakt als hij nu al weg gaat. Hij moet nog rustig twee, drie jaar bij Schalke blijven. En dan naar een goede club in bijvoorbeeld Engeland. Maar dat is mijn idee. Ik heb 't hem gezegd, hij moet ermee doen wat hij wil." Zal d? boodschap overkomen? Mpen za rijdt nu al in een prachtige Porsche. En toen hij de bolide aan gruzelementen reed, had zijn vader de volgende dag een nieuwe voor hem gekocht. De vader van Wilmots is boer. De oude man staat nog steeds 's ochtends om vijf uur op de markt van Sint-Truiden om varkens te verkopen. In het Belgische weekblad Humo zegt Wilmots: „Ik heb nog steeds veel meer respect voor wat hij heeft gedaan dan voor wat ik heb gedaan. We hebben alle bei geknokt en gezweet, maar hij heeft het veel zwaarder gehad. Hij heeft zijn kinderen moeilijker kunnen voeden dan ik. Hij heeft tot zijn zestigste leningen af betaald. Dat vreet van binnen aan je." Kan een dergelijk inlevingsvermogen nog van de verwende jeugd worden ge vraagd? Is het voor de aanbeden twinti gers nog wel nodig om zich zo intensief aan hun professie te wijden als Mare Wilmots, voor altijd de zoon van Sint- Truiden? De spelers van Oranje hebben nauwelijks oog voor voetbal op tv. Wilmots heeft alle ontwikkelingen ge volgd. Hij is dankbaar dat hij vier Neder landse trainers op zijn pad heeft getrof fen, behalve Haan en De Mos ook nog even Ruud Krol bij KV Mechelen en Huub Stevens in Duitsland. Dat geeft hem een tactische voorsprong op zijn landgenoten, vindt hij. Na Euro 2000 wacht alweer een nieu we beproeving. Schalke'04 heeft Andy Möller van Borussia Dortmund aange trokken, ook een ervaren patron op het middenveld. Toch heeft Wilmots zijn contract verlengd. Het zal moeten blij ken of ze samen kunnen spelen, maar hij zal niet wijken. Het is allerminst uit gesloten dat Wilmots voor de start van de Bundesliga opnieuw een 'program maatje' bij zijn therapeut zal opvragen. Duitsland is verslagen maar nog niet ge slagen. De Mannschaft is door iedereen afgeschreven maar weigert zich over te geven en klampt zich vast aan de laatste strohalm: zelf winnen van Portugal en Roemenië verslaat Engeland. Is dat een utopie of zijn de wonderen de wereld nog niet uit? Bijna op de kop af 28 jaar geleden, zondag 18 juni 1972, werd Duitsland in België voor de eerste keer kampioen van Europa. Met mooi voetbal en prachtige spelers als Beckenbauer, Netzer en Breitner. De kracht van het Duitse voet bal was onomstreden. In de jaren erna grossierden de Duitsers in finaleplaatsen en titels op de twee grote toernooien. De Bundesliga gold als de sterkste competitie van Europa. De bomen groeiden tot in de hemel. „Tot ver in 2000 zullen de Duitsers het voetbal in Europa domineren, jubelde Franz Beck enbauer na de val van de Muur in 1989. Duitsland, een land met 82 miljoen in woners en bijna drie miljoen geregi streerde voetballers, zou nooit verloren gaan als supermacht. Meteen na de wereldtitel in 1990 waarschuwde zijn latere opvolger Berti Vogts al voor de Duitse hoogmoed en schetste hij een rampscenario als de jeugd niet anders en beter zou worden opgeleid. Er moest meer getraind wor den op techniek, minder op kracht en duurvermogen. Steeds weer noemde hij Nederland als voorbeeld. Het kuitenbij- tertje van weleer werd echter vierkant in het gezicht uitgelachen toen Duitsland in 1996 in Engeland onder hem voor de derde keer Europees kampioen werd. De kracht van Duitsland was andermaal be wezen, zo vonden de Duitsers. Zaterdagavond in Charleroi moest Vogts lijdzaam toezien dat Duitsland het individuele talent en de kwaliteit ont beert om tenminste gelijk te spelen te gen een nerveus en pover spelend Enge land. De generatie van nu, volgens een Engelse krant 'het slechtste Duitse elftal in honderd jaar', is de afspiegeling van het verval van het Duitse voetbal. Het gros van deze spelers is opgeleid als hardloper en mag niet eens de schoen veters strikken van de gouden lichting uit de jaren zeventig. Al eerder tegen Roemenië en zater dagavond in het Stade Communal van Charleroi voltrok zich het requiem van een zwaargewicht. „Het is een bittere nederlaag", constateerde Erich Ribbeek. Niet zozeer omdat die werd geleden te gen Engeland, vond hij. „Maar omdat wij de kans niet meer in eigen hand heb ben en alleen in theorie de kwartfinales kunnen halen." Het zou de eerste keer zijn sinds het EK '84 in Frankrijk dat de Duitsers de eerste ronde niet overleven. Het is een teken aan de wand. Het Duitse voetbal mist alles, niet alleen een leider, want dat is Lothar Matthaus nooit geweest, maar ook persoonlijkhe den en vooral aanstormend talent. „Er wordt mij verweten dat ik vanwege mijn leeftijd (63) geen oog zou hebben voor de jeugd", schampert Ribbeek een half etmaal na de 'slag van Charleroi', „Maar zijn die er dan in de Bundesliga? Wijs mij de talenten aan en ik selecteer ze meteen. Ze zijn er niet, twee, hooguit drie. Deisier is een van de weinigen. Het is toch geen toeval dat de ploeg onder 21 zich niet heeft kunnen kwalificeren voor het EK en Tsjechië en Holland wel." Sebastian Deisier steunt de kritiek van de teamchef. De middenvelder groeide als voetballer op bij Borussia Mönchen- gladbach en speelt nu voor Hertha BSC. „De jeugd krijgt bij de clubs geen kans, de managers vliegen liever naar Brazilië. Dat is niet de goede weg", verwijt de pas 20-jarige de topclubs. „Het is beter de eigen jeugd een kans te geven. In Mön- chengladbach hebben ze mij al heel jong in het diepe gegooid. Dat zou met meer spelers moeten gebeuren." Het Duitse voetbal is in de overgang. Toch denkt vice-aanvoerder en doelman Oliver Kahn 'zouden wij hier beter ge presteerd hebben als de sfeer wat beter was geweest'. „Die is niet optimaal. Er zouden meer spelers verantwoording moeten nemen en moeten ageren in plaats van alleen te reageren." Het ont breekt de ploeg aan een leider, erkent Kahn. „Maar als hij er niet is waar moet ik hem dan vandaan halen? Ik kan hem toch niet bakken", reageert Ribbeek op de kritiek. Nog één wedstrijd, dan zit de 'Traum- job' van 'Sir Erich' er zeer waarschijnlijk Sebastian Deisier (r), hier in een kopduel met Engelsman Dennis Wise, is een van de wei nige talenten die de Bundesliga de laatste jaren heeft voortgebracht. foto dpa op. Dan moet hij plaats maken voor Jupp Heynckes, zijn gedoodverfde op volger. Er moet wat veranderen, vindt de correcte en humorvolle Duitser. Maar valt er te veranderen als de managers slechts oog hebben voor de eigen club en er geen talent is? Kirsten en Matthaus stoppen na dit EK, dat waren tegen En geland de enige dertigers in de basis, re kent Ribbeek voor. „Duitsland zal met deze selectie verder moeten. Kijk maar rond in de Bundesliga, de talenten zijn er niet." Kahn: „Er is weinig reden om extreem positief in de toekomst te kijken. Toch geven we ons nog niet over". TV 2 16.30: Samenvattingen van de gisteren gespeelde wed strijden in poule C„ 19.55: EK Journaal. Aan dacht voor de voorberei dingen van Oranje. 20.20: Turkije - België. Voorbeschouwing en rechtstreeks verslag van de wedstrijd Turkije - België. Het commentaar wordt verzorgd door Evert ten Napel en de analyse door Guus Hiddink. 22.45: Het Huis van Oranje. Een terugblik op de van daag gespeelde wedstrij den. Presentatie: Paul de Leeuw en Jack van Gelder. 00.05: Italië - Zweden. Sa menvatting van de wed strijd Italië - Zweden. RTL 4 18.00: RTL nieuws. Nieuwsuitzending met spe ciaal Euro 2000 blok. 23.00: Villa BvD. Frits Ba rend en Henk van Dorp volgen het Nederlands elf- tcil tijdens het EK voetbal. Vaste gast: Jan Mulder. Big Brother Ruud verzorgt de reportage 'De minuut van Ruud'. In deze aflevering zijn Vitesse-speler Mark van Hintum en de band Postman te gast. 24.00: Viva Oranje. Tele- foonspel gepresenteerd door John Williams. RTL 5 19.00: 5 in het land. Een heuse oranjebus trekt door het land om vermakelijke momenten van oranjefans op te sporen. In België wordt hij eerbiedig aangeduid als de 'sterkhouder'. In Duitsland, waar hij bij Schalke'04 speelt, noemen ze hem het 'Kampfschwein'. Aan de hand van Mare Wilmots achten de Belgen zich sterk genoeg om zich vanavond tegen Turkije te plaatsen voor de kwartfinale van Euro 2000. Op de donderdag die de Nederlandse bondscoach Frank Rijkaard uitkiest om zich te beklagen over de soms geringe beroepsernst van zijn kaartende interna tionals, vertelt Mare Wilmots hoe hij zich heeft voorbereid op Euro 2000. Hij heeft volgens een speciaal programma duurlopen afgelegd, zijn spieren ontwik keld. Iedereen mag er van denken wat hij wil, iedereen mag lachen - hij vindt dat zoiets nodig is, als je inmiddels 31 jaar bent. Wilmots: „Ik heb een afspraak ge maakt met mijn therapeut voor het fy sieke gedeelte. Een maand voor het Eu ropees kampioenschap zei ik: 'Doe mij eens een programmaatje'. Drie weken voor het EK ben ik met extra krachttrai ning begonnen. Ik heb, naast de trainin gen van Schalke'04, veel crosses voor mezelf gelopen, van tien tot vijftien kilo meter. We zaten in het ritme van één competitiewedstijd per week. Zo had ik mooi drie dagen om er privétraining bij te doen: dinsdag, woensdag en donder dag. Dat krijg ik nu terug." „Natuurlijk heb ik in mezelf geïnves teerd. Nee, ik heb het niet gedaan voor de drie WK's die ik heb gespeeld. Toen was ik jonger, nu ben ik 31. Dan moet je meer doen, denk ik, om bij te blijven op het topniveau. En misschien wordt mijn spel er zelfs op deze leeftijd nog iets be ter van, al is het maar een fractie. Mis schien verdien ik er toch iets meer res pect mee."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20