Leidsch Dagblad Douane treft 58 lijken aan in vrachtauto f zonnig UEFA dreigt met wegsturen Engelsen Engelse tabloids geven in euforie hoge cijfers aan eigen spelers Noodverordening in Alphen na nieuwe rellen en inzet ME Katwijk pakt landstitel bij de amateurs Je blijft douchen Pronk: Offer natuur Randstad voor woningen en bedrijven £tos 'Extraatjes in zonnebrandolie veroorzaken allergische reacties' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD NDAG 19 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42339 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Chroom schittert op Garenmarkt bij jaarlijkse show Harley Davidsons 11 Mensenlief: miljonair Emile Bousie leefde als topsporter 14 Woubrugge loopt massaal uit voor elfde Waterdagen etbal op tv: iter gedood 37-jarige Israëliër heeft jongen van twee jaar Igeslagen omdat die hem de tijdens de tv-uitzen- van een voetbalwedstrijd. :ns de Israëlische media de man een bekentenis legd. Het lijkje van de peu- iverd gevonden door zijn der, die met de man sa- woonde. Uit onderzoek dat het slachtoffertje en keer tegen het hoofd jf jaar cel or Dutroux Belgische vermeende rdenaar en pedofiel Mare oux is vandaag veroor- tot vijf jaar gevangenis- De rechtbank in Neuf- au legde hem deze straf verband met de diefstal- die hij pleegde en de be ogen die hij uitte tijdens korte ontsnapping op 23 1998. Dit vonnis staat los de beschuldigingen van rd en pedofilie tegen imoniak zat t in één tank bierbrouwerij Grolsch in :hede heeft haar ammoni- iet in één grote tank opge- De veronderstelling de Universiteit Twente dat nschede bij de ontploffing F.E.Fireworks nog veel r slachtoffers hadden kun- vallen als de ammoniak- ag was getroffen, is vol- een woordvoerder van de werij onjuist, ia 3 •Ischil over luchthaven Tweede Kamer bespreekt laag het onderzoek naar logelijkheid om een lucht- n in de Noordzee te boü- Die zou dan op den duur ihol vervangen. De WD, en Groenlinks voelen er voor, maar de PvdA en CDA willen dat door on- ;k snel duidelijk wordt i luchthaven in zee op lijn mogelijk is. ia 3 inpak fraude urt nog jaren besluit om de belasting luikers sneller te kunnen lakken bleek afgelopen it een brug te ver voor de ministers van financiën, tn in Portugal. Volgens tssecretaris Bos (financi- betekent het compromis nu op tafel ligt dat het stens zeven jaar duurt dat het zover is. ia 7 huitema voor lie met Sperwer supermarktorganisaties litema en Sperwer willen fuseren. Schuitema, be- van de winkelketens en Kopak, is voor 73 ent eigendom van Ahold. wer is de organisatie ach- Plusmarkt en Garant ie Door de voorgenomen ontstaat een organisatie 700 supermarkten met jaaromzet van 7,1 miljard en marktaandeel van 15,7 ent. Dat is zonder de ge- «le overname van de A&P- 'nnarkten door Schuite- 'NDAAG 28 PAGINA'S snland nland Macabere vondst in Nederlandse wagen De douane in de Britse havenstad Dover heeft de afgelo pen nacht 58 lijken aangetroffen in een Nederlandse vrachtwagen. De wagen was gisteravond laat aangeko men met de boot uit het Belgische Zeebrugge. De stoffe lijke overschotten zijn van 54 mannen en vier vrouwen. Het gaat vrijwel zeker om asielzoekers uit Oost-Azië, ver moedelijk China. Zie ook pagina's 19,20 21 en 22 y Van der Sar niet tegen Frankrijk Edwin van der Sar speelt woensdag in Amsterdam waar schijnlijk niet de derde groeps wedstrijd tegen Frankrijk. De doelman van het Nederlands elftal verrekte vrijdagavond na een botsing met de Deense aanvaller Ebbe Sand een spier in zijn linker bovenbeen. Van der Sar nam gisteravond bij de training geen enkel risico. Na enkele minuten lopen hield de Voorhouter het voor gezien. Zijn vervanger is waarschijnlijk Sander Westerveld, de keeper van Liverpool. Het herstel van Jaap Stam ver loopt voorspoedig. De verdedi ger meldt zich vandaag weer bij de groep. Michael Reiziger (en kel), Ronald de Boer (spier), Clarence Seedorf (knie) en Mare Overmars (kuit) lieten de avondsessie in Hoenderloo gro tendeels aan zich voorbij gaan Van der Sar in gesprek met Frank Rijkaard, foto anp cor mulder of glipten er bijtijds tussenuit om zich te laten verzorgen. Over hun inzetbaarheid voor de wedstrijd tegen Frankrijk be staat geen twijfel. Enkele serieuze Engelse zondagskranten openden gisteren met de rellen in Charleroi en Brussel, maar de populaire tabloids lieten het gezonde verstand he lemaal varen na de Engelse overwinning op de Duit sers, de eerste sinds de Engelsen in 1966 in eigen land de wereldtitel behaalden. News of the World, de krant met de grootste oplage, kopte: '33 jaar, 10 maanden, 18 dagen, 4 uur, 17 minuten en uiteindelijk: We heb ben ze verslagen'. In de euforie hadden verschillende kranten nauwe lijks oog voor het feit dat het spel van zowel de Duit sers als de Engelsen zeer matig was geweest. Zo be loonde News of the World in zijn rapport de Engelse spelers met louter achten, negens en tienen. De Duitsers misten de ideeën en de creativiteit om de Engelsen op de knieën te dwingen. De koffers kunnen gepakt worden, ofschoon Duitsland zeker nog een kans heeft de kwartfinale halen. Die Mannschaft moet dan wel winnen van Portugal en Engeland moet verliezen van Roemenië. Maar in dat 'wonder' gelooft in Duitsland niemand meer. Minister Straw wil paspoorten hooligans innemen LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Hoewel de politie niet wil spe culeren over de doodsoorzaak, zijn de slachtoffers vermoede lijk gestikt in de afgesloten en naar verluidt gekoelde laad ruimte van de vrachtwagen. Twee verstekelingen werden le vend aangetroffen. Ze zijn over gebracht naar een ziekenhuis. Volgens de laatste gegevens verkeren de twee niet in levens gevaar. De chauffeur van de truck is gearresteerd. Sinds eind april dit jaar is in Groot-Brittannië wetgeving van kracht die het mogelijk maakt chauffeurs met verstekelingen in de wagen te straffen. Een woordvoerder van de politie kon vanochtend niet zeggen of de chauffeur in dit geval op de hoogte was van de menselijke lading. De doden werden even na middernacht ontdekt tijdens een routinecontrole. De doua nebeambte die de lijken ont dekte, is danig over zijn toeren en krijgt professionele hulp. Er wordt een grootscheeps onderzoek ingesteld naar de achtergrond van het drama. De Britse politie heeft daartoe al contact gelegd met collega's op het vasteland. De Britse minister van bin nenlandse zaken Straw sprak van 'een vreselijke gebeurtenis'. „Ik ben verbijsterd. Onze ge dachten zijn bij de familieleden van de overledenen", aldus Straw. Volgens de bewindsman is sinds de invoering van de strengere wetten in april sprake van een duidelijke afname van het aantal asielzoekers dat in vrachtwagens het land probeert binnen te komen. Wekelijks worden momenteel nog zo'n 250 verstekelingen ontdekt, vooral in Dover. Voorheen was dat twee keer zo veel. Pagina 3: Nederland spring plank illegale Chinezen ALPHEN AAN DEN RUN JANNEKE DE JONGE De gemeente Alphen aan den Rijn en de politie werken aan een noodverordening voor het gebied rond de President Ken- nedylaan. Tijdens de EK-wed- strijd van komende woensdag tussen Nederland en Frankrijk is er een verbod op samenscho ling en het gebruik van alcohol op de openbare weg. Dat meldt een politiewoordvoerster. Bur gemeester Schoof van Alphen wil nog niets over de maatrege len kwijt. Hij belegt vanmiddag een persconferentie. Alphen reageert met de ver ordening op de rellen die afge lopen vrijdagnacht uitbraken op de kruising van de Kennedy- laan met de Rijsenburg. Vijftig ME-ers moesten ingrijpen om ASSEN/KATWUK Katwijk is de beste club van het Nederlandse amateurvoetbal. Na het kampioenschap in de hoofdklasse A en de titel in het zaterdagvoetbal, haalde de club afgelopen zaterdag ook het al geheel landskampioenschap bij de amateurs binnen. Katwijk versloeg in Assen Achilles '94 met 2-3. De ploeg kende een droomstart: binnen een kwar tier was het al 0-2. In de slotfase werd bij een 2-3 voorsprong nog een penalty gemist. Thuis was Achilles '94 al met 2-1 ge klopt. Voor Katwijk is dit de derde landstitel in tien jaar. Pagina 25: Katwijk kent bijna geen tegenslag zo'n honderd relschoppende jongeren in het gareel te krij gen. De politio pakte twintig Al- phenaren op. Omdat de ME vorige week zondag ook al moest ingrijpen bij een feest op de President Kennedylaan, hadden gemeen te en politie vrijdag uit voorzorg een deel van de laan afgezet en een dweilorkest geregeld. Na de 3-0 overwinning van Nederland op Denemarken begon daar aanvankelijk een gezellig feest je, waarop zo'n 300 jongeren uit heel Alphen afkwamen. Toen het bandje om twaalf uur stop te, werd de situatie bedreigend voor de politie en werd de hulp van de ME ingeroepen. Pagina 22: Buurtbewoners Rij senburg verbijsterd over op treden ME Engelse voetbalfans gooien met terrasstoelen naar de Duitse supporters. Het kwam zaterdag in Charleroi tot grote ongeregeldheden tussen de En gelsen en de Duitsers. foto reuters pawel kopczynski LONDEN-DEN HAAG ANP-GPD De Engelse minister van binnenlandse za ken Straw wil een einde maken aan het ge weld van hooligans. „We moeten bekijken of we de rechtbanken kunnen opleggen paspoorten van voetbalvandalen in te ne men." De rechtbanken zijn volgens Straw tot nu toe niet geneigd tot inname over te gaan. Straw reageert hiermee op de drei gende taal van de UEFA dat Engeland uit Euro 2000 wordt gegooid als de supporters nog een keer rellen veroorzaken. De UEFA uitte gisteren de harde taal naar aanleiding van de wedstrijd Engeland- Duitsland in Charleroi. Voornamelijk En gelse supporters misdroegen zich voor het begin van de wedstrijd en dat was niet voor de eerste keer. Het geduld van de Europese voetbalunie met de Engelsen begint op te raken en dat leidde gisteren tot krachtige taal, die uniek is in de geschiedenis van de UEFA. Nog nooit werd een team uitgeslo ten, maar na een spoedvergadering zei UEFA-voorzitter Johansson niet te kunnen tolereren 'dat het voetbal wordt vermoord'. Premier Blair heeft namens de Britse re gering gisteren zijn excuses aangeboden aan de Belgische bevolking voor het wan gedrag van Engelse relschoppers. Ondanks de harde waarschuwing aan het Engelse adres blijft de angst voor nieuwe rellen bestaan. Vanavond speelt Turkije te gen België in Brussel en de angst bestaat Sanex douchegel 1.5 liter van 19.** naar 10.- VOORDEEL! Bewindsman wil Groene Hart zoveel mogelijk sparen Waar haal je de energie vandaan? MARUN KRAMP Het is onmogelijk om alle be staande natuurgebieden tussen de steden in de Randstad in de toekomst groen te houden. Mi nister Pronk (ruimtelijke orde- ning) zei zaterdag in Baarn dat een deel van de groene buffers tussen de steden op termijn moet worden bebouwd met huizen en bedrijven. Het Groene Hart, de Alblas- serwaard, de Krimpenerwaard, de Hoekse Waard en de Utrechtse Heuvelrug moeten daarentegen zoveel mogelijk onbebouwd blijven. „Je kunt niet alles vrijhouden, je hebt honderdduizenden wo ningen nodig tot 2030. Om te voorkomen dat er alleen men sen wegtrekken naar het noor den, oosten en zuiden van het land, moet je in het westen meer beslag op de ruimte leg gen." De trend is volgens Pronk dat bedrijven en mensen weg willen uit de steden. „Om dit te voorkomen, moeten we de ste den fors verbeteren. Er moet een hoogwaardiger woon- en leefklimaat komen, zodat ieder een in de steden wil blijven wo nen. Ook de rijkere stedelingen die nu hun rust en ruimte in de dorpen op het platteland zoe ken." Pronk nam zaterdag de resul- fcfen Samenleving *ek van de Dag )ndheid 6,7 ROTTERDAM ANP Zieprogramma's 'overzicht _9,11,12,13,14 19 t/m 27 Zonnebeschermende lotions en crè mes kunnen in combinatie met zon licht allergische reacties veroorzaken. Dat komt door allerlei nieuwe en on nodige chemische stoffen die aan de zonnebrandproducten worden toege voegd. Het aantal mensen met een fo to-allergische reactie neemt flink toe. Huidarts dr. E. Heule van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) vindt dat producenten de ingrediënten van hun middelen bekend moeten maken, het liefst op internet. Dat be pleit hij in het magazine Monitor. Zijn afdeling deed tien jaar lang onderzoek naar stoffen die huiduitslag kunnen veroorzaken. De afgelopen jaren zijn steeds meer stoffen ontdekt die een zonwerende werking hebben. „Slimme fabrikanten stoppen de meeste daarvan in hun product, om vooral niets te missen. Dat verschilt soms per seizoen", meldt Heule. Maar ook extra toevoegingen zoals parfum, plantenextracten en conserveermidde len kunnen kwalijke gevolgen hebben. „Vaak gaat het om diverse stoffen waar mensen allergisch op reageren." Heule verbaast zich erover dat nog steeds parfum in deze zonneproducten is verwerkt. De huidarts stoort zich eraan dat fa brikanten niet open zijn. „Nu moeten we het vaak doen met een etiket op VRAGEN HET WOORD IS AAN Henk Kooijman Niets Is leger dan een volle sporthal. dat de Engelsen wraak willen nemen voor de dood van twee supporters. Tijdens de onlangs gehouden UEFA Cup-wedstrijd Galatasaray-Leeds United werden twee Leeds-supporters doodgestoken. Ondertussen wordt in Groot-Brittannië zelf de roep groter om de ploeg voortaan niet meer te laten deelnemen aan interna tionale toernooien. De Britse media con cludeerden dat de reputatie van Engeland nu definitief door het riool is weggespoeld en leveren forse kritiek op de regering, evenals diverse officials van Euro 2000. Pagina 22: Relschoppers zijn geen beken den van de politie Pagina 2: Commentaar 15724° "718° 11717° 50% 50% 60% SSSSS# 40% 40% 20% Voorbijgangers vinden lijk op strand Katwijk De politie tast in het duister over de identiteit van een man die zaterdagmorgen dood op het strand in Katwijk is aange troffen. Voorbijgangers vonden het lichaam omstreeks 07.00 uur. De man is ongeveer 25 jaar, 1.80 meter lang, heeft kort ros sig stekelhaar en een litteken zijn rechterarm. De man was gekleed in een spijkerbroek en een grijze fleece sweater. Verstand wil 400.000 extra crècheplaatsen DEN HAAG ANP Crèches moeten de komende tien jaar 400.000 plaatsen meer krijgen. Alleen dan zal het in 2010 mogelijk zijn dat twee op de drie vrouwen een baan heeft. Staatssecretaris Verstand wil dat de uitbreiding van de kinderopvang in een nieuw re geerakkoord wordt vastgelegd. Het kabinet streeft er naar dat over tien jaar 65 procent van de vrouwen werkt. Dat betekent dat Verstand 500.000 vrouwen die nu nog thuis zitten aan een baan wil helpen. 1 Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. taten in ontvangst van het on derzoek 'Geef mij de ruimte' en een Nipo-enquête. Ruim 17.500 mensen vulden de vragenlijst over de ruimtelijke ordening van Nederland in die was opge steld door het Instituut voor Publiek en Politiek. .Nog eens 1150 Nederlanders gaven hun mening over dit onderwerp in de enquête van het Nipo. Pronk herhaalde zijn toezegging dat hij adviezen die veel onder vraagden steunen, zwaar laat meewegen bij de totstandko ming van de vijfde nota ruimte lijke ordening. Pagina 14: Groene Hart is vol genoeg een flesje waarop summier wat ingre diënten staan vermeld. Maar niet be kend is hoeveel van een bepaalde stof erin zit. Dat is merkwaardig, want der gelijke openheid bestaat wel bij voe dingsmiddelen en medicijnen. En als er wel informatie op staat, dan is die zo ingewikkeld dat niemand het snapt", aldus Heule. I Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1