Leidsch Akkoord over joodse tegoeden Dagblad Benzine-oorlog breekt uit in de Bollenstreek Bekentenissen seksclubmoord Turken slaags met Zweden Italië naar kwartfinales Rijkaard suggereert wijziging in opstelling Zicht op Miami 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Scherper toezicht op kwaliteit kinderopvang Vj 16 JUNI 2000 OPGERICHT T MAART 1860 13 Territoriumdrift op de vierkante millimeter op Leiden Centraal 18 Pronk: Zes argumenten tegen 'pergola' in Hoogmade dachten moord lenaar gepakt itie van Rotterdam heeft innen aangehouden die verdacht van betrok- d bij de moord op een je man uit Alphen aan n. Die werd op Hemel- ag gevonden in de ha- Volgens de politie is izie over drugs de steek- gemeester t niet op neester L. Spar van der ran Middelburg denkt er rer op te stappen. Na de ithouders heeft gisteren •n meerderheid van de nteraad het vertrouwen n opgezegd. Maar Spar ;r Hoek liet vanochtend I gewoon zijn werk te uitvoeren. plichte cursus ers vandalen m binet wil ouders van cri- kinderen verplichten pvoedcursus te volgen, dat weigeren, wordt hun onder toezicht van een of zelfs uit huis Vorig jaar september zei 16 er Kok al voorstander te an zo'n aanpak. Het ka- 161,3 neemt vandaag het be- Dm de cursussen daad- lijk in te voeren, rets banenverlies oncern Corns aal- en aluminiumcon- iorus schrapt een fors banen. Verdeeld over stigingen in Nederland oot-Brittannië verdwij- irca 230 banen bij de JjJ Dlogiecentra van de fu- derneming van Hoog- en British Steel. Daar- verdwijnen nog 1200 ba- Groot- Brittannië. Banken en beurs betalen 314 miljoen De banken, de beurs en het Centraal Joods Overleg (CJO) hebben gisteravond in Amsterdam een akkoord bereikt over de vergoeding voor de schade ontstaan door de onteigening van joodse tegoeden in de Tweede Wereld oorlog. De Amsterdam Exchanges (AEX), zijn voorganger de Vereniging van Effentenhandelaren (WE), en de ban ken betalen samen 314 miljoen gulden. van de beurs in de Tweede We- IDAAG 28 PAGINA'S amsterdam anp Het akkoord werd bereikt na een zitting van vier uur in het kantoor van de Nederlandse Vereniging van Banken. In het bedrag is de vijftig miljoen gul den inbegrepen die de banken al hadden toegezegd. Dat ak koord betrof de teruggave van geld dat was achtergebleven op bankrekeningen en in kluisjes van joodse eigenaren die de oorlog niet hebben overleefd. Namens het CJO verklaarde woordvoerder R. Naftaniël 'vol daan te zijn' met het bereikte resultaat. Tien dagen geleden liep het overleg nog vast. Met het akkoord is op het nippertje de dreigende boycot afgewend die de Amerikaanse autoriteiten hadden aangekondigd tegen betrokken Nederlandse bedrij ven in de VS, met name ING. Zo dreigde de overname van het verzekeringsbedrijf ReliaStar door ING geen doorgang te vin den. Behalve een schadevergoe ding, komt er ook een spijtbe tuiging in Nederlandse, Ameri kaanse en Israëlische dagbla den. Ook volgt een geschied schrijving over het optreden reldoorlog. Bovendien komt er een gedenkplaat voor de slacht offers van de holocaust bij het voormalig gebouw van de bank Lippman-Rosenthal (Liro) in Amsterdam. Welke partij welk bedrag be taalt wordt niet bekendge maakt. NVB-directeur Blocks: „Dat is, denk ik, niet relevant." Hij zei de opstelling van het Joods Wereldcongres in deze als chantage te hebben gevoeld. AEX-president Möller verklaar de gemengde gevoelens te heb ben over het akkoord. „Het is wel heel erg weggezeild van het advies van de commissié- Scholten", zei hij. De schadevergoeding zal worden verdeeld onder de joodse overlevenden en de na bestaanden van joodse slacht offers die tijdens de holocaust zijn omgekomen. Wat niet wordt verzilverd, zal toekomen aan joodse doelen, zo hebben de partijen afgesproken. Daar voor is een maximum ingesteld van 20 procent van het totaal- Pagina 3: Vergoeding Oosten rijk voor ex-dwangarbeiders haarlem anp De twee verdachten in de zaak van de viervoudige moord in seksclub Esther in Haarlem hebben bekend. Het gaat om een 35-jarige Amsterdammer, met de bijnaam Polletje, en een andere 35-jarige man uit Am sterdam. Justitie in Haarlem heeft dat vandaag bekendge maakt. Tot dusverre had 'Polletje' wel toegegeven dat hij bij de schietpartij aanwezig is ge weest, maar niet dat hij heeft geschoten. De andere ver dachte, de portier van de seks club, alias Popeye, zweeg tot nu toe over zijn betrokkenheid bij de moorden. In club Esther werden op 20 februari vier mannen doodge schoten. Onder de slachtoffers waren een lid en een aanko mend lid van de Hells Angels. Volgens justitie is een conflict de aanleiding geweest voor de schietpartij. De ruzie zou zijn ontstaan doordat een van de Hells Angels seks wilde met een bardame. De portier van rde seksclub stelde dat niet op prijs en zou zijn gaan schieten. Óp alle slachtoffers is meer dere keren geschoten. Volgens justitie is uit het onderzoek niet gebleken dat één van de vier slachtoffers heeft terugge schoten. De moordwapens zijn tot nu toe niet terugge vonden. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Turkse en Zweedse voetbalsup porters hebben gisteren in Eindhoven kort met elkaar ge vochten. De supporters gingen elkaar rond zes uur op de Eind- hovense Markt te lijf. Daarbij werden zeven mensen gearres teerd, vier Zweden en drie Tur ken, en raakte één agent ge wond. Over gewonden bij de supporters is niets bekend. Ook hield de politie voor de wed strijd tien illegale kaartjeshan delaren aan. De mobiele een heid kwam eraan te pas om de partijen te scheiden. Bij de on- Politieagenten arresteren een Turkse supporter na afloop van de wedstrijd Zweden-Turkije. FOTÖ CPD VINCENT JANNINK geregeldheden werden ook PSV-fans gesignaleerd. Aanvankelijk dacht de politie ook aan betrokkenheid van Engelse supporters die zich in Zweedse shirts zouden hebben gehuld. Later meldde een politiewoordvoerder echter dat hiervoor geen concrete aanwijzingen Door het 0-0 gelijke spel tussen Zweden en Turkije gisteravond, is Italië groepswinnaar gewor den in groep B en door naar de kwartfinales. België kan nog op gelijke hoogte komen, maar dan telt het onderling resultaat, dat in het voordeel is van de Italianen. België heeft maandag tegen Turkije genoeg aan een gelijkspel om zich te plaatsen voor de kwartfinales. Zweden kan in dat gevat op gelijke hoogte komen als het Italië klopt, maar ook dan is het on derling resultaat bepalend. De Rode Duivels versloegen Zwe den in de openingswedstrijd met 2-1. Oranje krijgt vanavond tegen Denemarken de kans om de matige start tegen Tsjechië (1-0) goed te maken. Als Neder land in de uitverkochte Rotterdamse Kuip wint, is een plaats in de kwartfinales van Euro 2000 vrijwel zeker. De Denen verloren hun eerste duel in groep D met 0-3 van Frankrijk, één van de favorieten voor de titel. Feyenoord-speler Bert Konterman neemt vanavond de plaats in van de geblesseerde Jaap stam. Frank Rijkaard liet doorschemeren de opstelling te wijzigen. Hij hamert in het 4-3-2-1-systeem op een goede veldbezetting. Tegen de Tsje chen was de coach vooral over de rechterkant (Seedprf) niet te spreken. Dat zou erop duiden dat Ronald de Boer z'n kans krijgt. Mogelijk begint ook Marc Overmars in de basis, aan de linkerkant. Zelden liet Frank Rijkaard zijn hart zo spreken als gisteren tijdens de persconferentie in Hoender- loo. In een ultieme poging zijn spelers op scherp te zetten voor de tweede EK-wedstrijd, laakte de bondscoach de in stelling van het Nederlands elftal. Hij zei dat het bij de spe lers niet louter om voetbalkwaliteit moet gaan, maar dat hij wil zien dat de spelers voor elkaar door het vuur gaan. HET WOORD IS AAN J.A. Rispens Zwijgen kan soms dieper wonden dan heftige verwij- 4728° 16730° 15724° &p 10% 20% 30% 70% 60% 50% Miami Matrozen aan boord van de Esmeraldo kijken uit over de haven van Miami. De enorme viermas- ter uit Chili maakt deel uit van OpSail dat nu in deze Amerikaanse stad wordt gehouden. foto ap Heibel over muurgedicht voor oud-wethouder Tjeerd van Rij leiden ruud sep Het idee om oud-wethouder Tjeerd van Rij bij zijn officiële afscheid een passend muurge dicht aan te bieden, heeft tot wrijving bij de stichting Tegen- Beeld geleid. In de uitnodiging voor de afscheidsreceptie doet de gemeente een oproep om geld te storten voor, en mee te denken over een mooi gedicht voor de man die tien jaar de beeldbepalende wethouder van Leiden was. De oproep tot meedenken is bij de stichting in het verkeerde keelgat geschoten. „De ge meente gaat hiermee voorbij aan de autonomie van ons pro ject. Wij werken niet zo dat mensen een gedichtje kunnen uitzoeken en dat wij dat wel 'Overheid moet wetenschappelijk talent stimuleren' zoetermeer anp Nederland komt in 2003 zo'n 1300 wetenschappers tekort. In 2008 loopt dèt aantal op tot 2900. Dat scenario dreigt als de overheid niet een snellere in stroom van jong wetenschap pelijk talent stimuleert. Dr. L. van Vucht Tijssen sig naleert dat in een studie die zij heeft gedaan in opdracht van minister Hermans van Onder wijs. Het gaat vooral om weten schappers op het gebied van landbouw, gedrag en maat schappij, economie, techniek, rechten, gezondheid, taal en cultuur. Jonge onderzoekers en wou wen moeten in grote aantallen en sneller kunnen doorstromen naar hogere functies, vindt Van Vucht Thijssen. Universiteiten moeten daarvoor kweekvijvers aanleggen. Ook moeten er spe ciale onderzoeksplaatsen voor vrouwen komen. De positie van vrouwelijke onderzoekers is zorgwekkend. Van de afgestu deerden is 54 procent vrouw. Van de promotieplaatsen ne men vrouwen slechts 35 pro cent voor hun rekening. even op een muur komen schil deren", reageert kunstenaar Ben Walenkamp. Het idee om als afscheidsca deau een muurgedicht te vra gen, blijkt afkomstig van Van Rij zelf. „Tjeerd wilde graag iets leuks doen voor de stad", ver telt zijn voormalige bestuurs- medewerker Eveline Steneker. „Toen zijn we een keer met hem erbij gaan filosoferen, en zijn we hierop uitgekomen." Voor de tekst zijn alle sugges ties welkom, over de plaats is nog niet nagedacht. Wel is het nadrukkelijk de bedoeling om bij het muurgedicht samen te werken met Tegen-Beeld. Pagina Leiden: 'Niemand kan ons opdracht geven voor een muurgedicht' Achilles-Katwijk rechtstreeks op tv De wedstrijd tussen Achilles'94 en Katwijk is morgen recht streeks op televisie te zien. Het duel wordt uitgezonden door TV West. De uitzending begint om 15.00 uur. Het commentaar wordt verzorgd door Wim Plek- kenpol. Het duel is beslissend voor de landstitel bij de ama teurvoetballers. Katwijk gaat in Assen een 2-1 voorsprong ver dedigen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I I Naam: I Voorlettors: m/v I ;l VANAVOND: jPENEMARKEN NEDERLAND IANVANG: 20.45 UUR "ee In de loterij van juni en wordt één van onze 1,4 miljoen winnaars! !r kans, meer geld, in de Staatsloterij. T Voor een stuiver lopen klanten niet wegwel voor vijftien cent hillegom arnold aarts Diverse tankstations in de Bollenstreek hebben hun benzineprijzen drastisch ver laagd. De aanleiding is de opening afgelopen woens dag van de Tango-pomp in Beinsdorp. Dit nieuwe sta tion is onbemand, waardoor veeL lagere brandstofprijzen kunnen worden gehanteerd. Een liter euro kost 2,54 gul den, vijftien cent lager dan de huidige prijs bij andere stations. Twee van de vijf benzine stations in Hillegom hebben besloten de prijzen van Tan go over te nemen. Total aan de Meerlaan paste gisteren de tarieven aan, de witte pomp Nic. de Groot in de Marconistraat doet dat van daag. Op de eerste dag ston den al rijen voor de Tango vestiging aan de Hillegom- merdijk. Het eerste filiaal van Tan go, een merk van oliemaat schappij Petroplus, ging eind maart open 'in Nijmegen. Het leidde tot een heftige prijzenslag in de omgeving, waarbij de bestaande brand- stofbedrijven de tarieven van Tango overnamen. Texaco besloot met diesel zelfs on der de prijs van de nieuwko mer te duiken. Niet alleen de stations in de directe omge ving van Tango grepen in, maar ook de pompen in een grotere straal rond Nijmegen zagen zich genoodzaakt fors te snijden in hun prijzen. Dat effect heeft de Tango in Beinsdorp (nog) niet. In de omliggende dorpen Nieuw-Vennep en Benne- broek zijn de prijzen onver anderd. Volgens de twee Hil- legomse pomphouders die wel zijn gezwicht, was hun prijsverlaging onvermijdelijk. „Voor een stuiver lopen de klanten niet weg, maar voor vijftien centen wel", aldus eigenaar J. van Vliet van To tal. den haag gpd Het toezicht op de kwaliteit van kinderopvang wordt verbeterd. Staatssecretaris Vliegenthart (welzijn) neemt op korte ter mijn maatregelen om het groei end aantal crèches scherper te controleren. Ook krijgen voort aan alle ouders inzage in het in- spectieverslag van de crèche van hun kind. Vliegenthart schrijft haar plannen in een brief aan de Tweede Kamer. De explosieve toename van het aantal crèches en de enorme vraag naar kin deropvang maakt scherper toe zicht noodzakelijk. Uit onderzoek blijkt, zo schrijft de staatssecretaris, dat de kwaliteit doorslaggevend is voor de effecten die kinderop vang heeft op de ontwikkeling van kinderen. Onvoldoende hy giëne en veiligheid, te grote groepen kinderen en niet goed geschoolde leidsters veroorza ken soms problemen. Toezicht op de kwaliteit van de opvang is de taak van ge meenten, maar verschilt op dit moment van gemeente tot ge meente. Vliegenthart wil dat al le GGD's op dezelfde manier gaan inspecteren. Om het toe zicht uit te breiden, trekt ze de komende twee jaar ruim acht miljoen gulden extra uit. Bo vendien komt er een landelijk systeem dat weer toezicht houdt op het toezicht. Vliegenthart vindt verder dat alle ouders het recht hebben te weten hoe het met de kwaliteit van de crèche van hun kind is gesteld. Daarom wil ze dat alle GGD's hun rapportages be schikbaar maken voor de ou ders. Met de maatregelen neemt de staatssecretaris een voor schot op de nieuwe Wet basis voorziening kinderopvang die vandaag door het kabinet wordt behandeld. Daarin wordt onder meer de financiering van de kinderopvang geregeld. I Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1