Jonge tuinbonen zijn het lekkerst Eten °Pstraat Bij Uruguay horen vlees en Tannat Smaak Maagdelijke nieuwe haring Reis in de tijd van koloniaal verleden REDACTIE. MARCOT KLOMPMAKER 023-5150265 Tuinbonen met kaas Een kenmerk van het gerecht, dat vooral op het Franse platte land nog veel wordt gegeten, is de lekkere dikke korst die de tuinbonen bedekt. Dat is dan ook de reden dat in veel Franse boerenfamilies het gerecht in een-persoons ovenvaste schaaltjes wordt bereid en op gediend. Zet de gedopte tuinbonen op met ruim kokend water. Voeg het bonenkruid toe. Reken op een kooktijd van 10 minuten. Doe er tegen het einde van de kooktijd wat zout bij. Schep de tuinbonen in een vergiet en verwijder het bonenkruid. Laat de tuinbonen uitlekken, afkoe len en zoveel mogelijk opdro gen. Smelt 30 gram boter in een pan (met dikke bodem). Voeg ge snipperde ui toe en laat alles zolang zachtjes fruiten tot de ui begint te kleuren. Roer de bloem er door en blijf zolang roeren tot een vrij egaal meng sel is verkregen. Schenk de groentebouillon erbij en blijf doorroeren tot een vrij gladde gebonden saus is verkregen. Laat de saus 5 minuten zacht jes koken. Voeg iets meer dan de helft van de kaas toe en blijf roeren tot de kaas volkomen is opgelost. Roer er vervolgens de mosterd door. Proef de saus en voeg naar smaak eventueel nog wat zout en peper toe. Schep de tuinbonen door de saus. Doe alles over in een ovenvas te schaal. Strooi het mengsel van broodkruim en de resteren de kaas er zo gelijkmatig mo gelijk over. Leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 graden voorverwarmde oven. Laat in ca. 20 minuten een fraai goudbruin korstje op het gerecht bakken. Presentatie: dien het gerecht in de ovenschaal op. Geef er warm en knapperig, zelf afge bakken, stokbrood bij. Benodigdheden voor 4 personen: 650 - 750 gram gedopte tuinbonen, 2 takjes vers bonenkruid; zout; ca. 40 gram boter; 1 kleine ui, ragfijn gesnipperd; 25 gram bloem, gezeefd; 2 1/2 dl groentenbouillon, eventueel instant; 100 gram fijngeraspte extra belegen (of nog oudere) Goudse kaas; 1 theel. Zaanse mosterd; witte peper uit de molen; 4 eetl. droog kruim van wit- of bruinbrood. Jieuwe haring wordt ook wel naatjesharing genoemd; een errn die de vis dankt aan zijn naagdelijkheid. Maatje is een verbastering van maagdje: de is wordt gevangen vóór de jaartijd en heeft dus nog geen lom of kuit gevormd, lom eh kuit worden in sep- ember en oktober aangemaakt, letgeen ten koste gaat van de waliteit (smaak) en het vetge- laltevan de vis. In december 'aatde vis hom en kuit schie- en. De haring blijft daarna ge- lurende de winter mager. In iet voorjaar komt er weer ge- ïoeg voedsel in zee omdat de emperatuur van het zeewater tijgt. Dan kan de haring zich veer vol eten. Hoe later in het voorjaar de vis gevangen wordt, vetter en malser hij is. let kaken gebeurt direct na de De ingewanden en ieuwen worden in één keer erwijderd. Als dit goed ge- leurt, bloedt de vis snel heie naal leeg. De alvleesklier blijft ichter in de haring zodat de 'erteringsenzymen die deze* lier gemaakt heeft om het van de vis te verteren luvoor een fermentatie- of rij- lingsproces van het visvlees orgen. Pekel zorgt voor ver- preiding van de enzymen door iet visvlees. De vis wordt daar- Cacao-extract voorkomt mogelijk beschadiging bloedvat kao, het belangrijkste be- tanddeel van chocolade, helpt ïoogstwaarschijnlijk bij het 'oorkomen van beschadigingen lande bloedvatwanden door holesterol.Het gaat hier wel •m chocola zonder vet en dus liet om de vetrijke repen die [Veral in de schappen liggen, 'oegt dr. Tissa Kappagoda van Ie University of California hier- lan toe. üj ontdekte dat de grote hoe- eelheid flavonoïden in de cho- voor een goede bescher ming tegen beschadiging van 'loedwandvaten van konijnen i. Naast cacao komen de- eantoxidanten ook voor in roente, fruit en thee. Kappago- la onderzocht de werking van acao-extracten in de krans- lagaders van konijnen. Het 'leek dat de bloedstroom ver- imakkelijkt werd en dat bo- endien de bloeddruk op een Tuinbonen van eigen bodem smaken het beste. Helaas zijn ze er slechts korte tijd, van half juni tot begin augustus, niet veel meer dan zes weken. Verse tuinbonen zijn er al vanaf april. Ze worden voornamelijk geïm porteerd uit zuidelijke landen. Ze zijn doorgaans wat vlakker van smaak dan tuinbonen van eigen bodem. Maar ook in ons land worden de tuinbonen meestal geoogst óp het mo ment dat de zaden, want dat zijn de bonen, al volledig ont wikkeld en heel duidelijk in de schil zichtbaar zijn. Wanneer men de tuinbonen wat eerder zou oogsten, zou dat niet alleen de smaak ten goede komen, maar ook de malsheid zou groter zijn. Dat geldt trou wens voor veel groentensoor- ten, voor verse peulvruchten zoals sperziebonen, snijbonen, doperwten en kapucijners in het bijzonder. Dat men de peulvruchten wat later oogst heeft met het 'grote geld' te ma ken, want kwekers worden nog altijd naar het gewicht betaald. Kwaliteit en smaak komen nog altijd niet op de eerste plaats. Kwaliteit kunt u wel aantreffen bij sommige groentenspecialis- ten, in winkels waar men zich toelegt op de verkoop van (vrij wel) uitsluitend EKO-produc- ten en bij de kleinere kweker, die een deel van zijn producten rechtstreeks aan particulieren verkoopt. Die kleinere kwekers hebben de toekomst, want met hun pro ducten - ongeacht of het nu gaat om tuinbonen, sla, bloem kool, zomerrodekool of bleek selderij - brengt u wel groenten met smaak op tafel. Bovendien zijn die groenten verser dan waar ook, en ze bevatten royale hoeveelheden vitaminen, mine ralen en andere voor onze ge- Kwaliteitstuinbonen zijn te vinden bij sommige groentenspecialisten, in EKO-winkels en bij de kleinere kweker, die rechtstreeks aan particu lieren verkoopt. foto united photos de boer zondheid waardevolle stoffen. Tuinbonen komen in ons land niet zo vaak op tafel als twintig, dertig jaar geleden nog het ge val was. Een van de reden is het doppen van de peulvruchten. Niet omdat het zo'n lastig werk je is, maar omdat men er zich geen tijd meer voor gunt. Su permarkten en sommige groen tenspecialisten haken daarop in door de tuinbonen gedopt en al aan te bieden. Ze leveren u het voordeel op dat u heel duidelijk kunt zien of het kleine, dus jon ge, of grote, en dus volgroeide tuinbonen zijn. Het doppen van tuinbonen is overigens een fluitje van een cent. Met de duim druk je de bonen gemakkelijk uit de schil. Het is alleen, wil je de trends van vandaag volgen, eigenlijk pas het begin van het doppen, want na het koken kunnen ook de vliesjes van de bonen wor den verwijderd. De bonen val len dan in tweeën uiteen. Zulke dubbel gedopte tuinbonen tref je tegenwoordig in alle betere restaurants op je bord aan. Dat tuinbonen in die eetgele- genheden niet overal op de me nukaart voorkomen, heeft te maken met het feit dat in ons land en in Engeland tuinbonen vrijwel uitsluitend worden ge combineerd met gebakken, ge- braden of geroosterd varkens vlees. En dat vlees wordt nog al tijd niet in alle betere restau rants in ons land geserveerd. Men vindt het te 'gewoon'. El ders in Europa en met name in Frankrijk denkt men er anders over. Het jfoken van tuinbonen hoeft geen grijze haren ap te leveren. Wanneer men ze vrijwel on middellijk na het doppen kookt, blijven ze mooi van kleur. Om te voorkomen dat de kleur te rugloopt, voegt men wel een scheutje melk aan het kookwa ter toe. Tuinbonen worden te genwoordig niet veel langer dan 10 minuten gekookt. Ze dienen nog een zekere 'beet' te behou den. Om de smaak te accentue ren kan een takje bonenkruid of enkele salieblaadjes aan het kookwater worden toegevoegd. Zout doet u er pas tegen het einde van de kooktijd bij. Doet men dat eerder dan dient de kooktijd iets verlengd te wor den (ca. 2 minuten), omdat het zout het garingsproces van de boon tegenhoudt. HANS BELTERMAN door mals en smakelijk. Soms wordt de haring na de vangst eerst ingevroren en daarna pas gekaakt. Hij bloedt dan niet leeg, maar sterft af waardoor het visvlees veel ro- det van kleur blijft. De nieuwe haring die rauw of vrijwel rauw wordt gegeten, moet ten minste 24 uur diepge vroren geweest zijn tot min 20 graden C in het binnenste van de vis. Dit doodt de haring worm, een parasiet die in de haring kan zitten. Bij voldoende verhitten, roken, zouten of ma rineren kan de haringworm ook gedood worden. Gebeurt dit echter onvoldoende, bijvoor beeld bij een koud rookproces (waarbij de vis niet hoog ge- noeg verhit wordt), dan moet die vis eveneens 24 uur diepge vroren worden. Dit geldt overigens ook voor andere vissoorten die rauw of vrijwel rauw gegeten worden en die onvoldoende geconserveerd zijn. Net als de haring kunnen zij parasieten bevatten die ziek teverschijnselen bij de mens veroorzaken. Voorbeelden van koud gerookte vis zijn - naast haring -makreel, sprot of wilde Atlantische en Pacifische zalm. MARIANNE VAN DER WOONING De meeste wijngaarden in Uruguay liggen rondom de hoofdstad Montevideo. gezond niveau bleef. Waar cholesterolrijke voeding de vaatwand kan beschadigen en de bloeddruk opvoert, gaat cacao-extract vaatwandbescha- diging tegen. De vetrijke repen zijn zo bewerkt dat tijdens het vervaardigen ervan de meest flavonoïden verloren gaan. Flavonoïden is de verzamel naam van een grote groep stof fen in het plantenrijk (men schat zo'n 4000) die een anti- oxidatieve werking hebben. Veel planten, kruiden en groen ten bevatten die stoffen, zoals druiven (rode wijn)appels, ui en, rode klaver, thee, broccoli, soja, enzovoorts. Er is een grote variëteit; sommige planten be vatten meer van de ene groep dan van de andere. Momenteel is er een onderzoek gaande om dit in kaart te brengen. (Bron: Fit met Voeding) Uruguay is net zo groen als En geland, Bordeaux of Nederland. Golvend, ongecultiveerd gras land domineert het landschap. Er grazen zo'n 20 miljoen koei en die er net zo uitzien als de Nederlandse, want ze zijn van een Umguayaans-Nederlands ras. Vanwege al die koeien wordt er in Uruguay veel rund vlees gegeten. Deze Zuid-Ame rikaanse republiek produceert daar ook een karaktervolle rode wijn bij, Tannat. In Uruguay - ruim vier keer zo groot als Nederland met slechts 3,3 miljoen inwoners - wordt het rundvlees nooit gebakken of gestoofd, maar geroosterd boven houtskool. En men eet er alles van het rund, dus niet al leen de biefstuk. Mijn wijnproe verij op Bodegas Stagnari wordt dus ook afgesloten met een di ner, dat begint met een schaal die vol ligt met runderzwezerik, hersenen, testikels, bloedworst en andere zaken. Gelukkig is het vlees fijn gesneden en daar door moeilijk herkenbaai'. Gastvrouw Virginia Stagnari - ze lijkt wat op de Amerikaanse zangeres Cher -, haar broer Hector en diens vrouw genieten zichtbaar van het gebodene, en lachen luidkeels als ik alleen een paar kleine hapjes neem en zeg liever te wachten op de als hoofdschotel aangekondigde ribstuk. Ook bij de gebroeders Daniël, Eduardo en Gustavo Pi- sano komt twee dagen later rundvlees op tafel, na ham, kaas, gedroogde tomaten en patrijs in het zuur. Een dag la ter, tijdens een diner met de dit jaar gestichte associatie van wijnexporteurs, serveert men een perfect geroosterde entre- cöte met paddenstoelensaus. In (ruiswoordraadsel '0RIZONTAAL: 1. Kruisopschrift; 4. slaapziekte; 8, Amerikaanse schrijver; 10. uitroep van "11. zoon van (voor Schotse namen); 13. familielid; 15. atmosfeeroverdruk; muzieknoot; 17. bewegende trap; 20. eindstreep; 21. geluidloos; 22. jaarboek; bevestiging; 25. droog (van wijn); 26. boom; 28. een en ander; 29. Duits voegvoord; 32. tuk hout; 34. babybedje; 35. soort stof. 'ERTICAAL: 1. In plaats van (afk 2. Engelse ontkenning; 3. muzieknoot; 5. rivier in Siberia; achter; 7. uitroep van zeelui; 9. elektrische eenheid van vermogen; 11. moutsuiker; 2 Europees eiland; 14. boom; 16. nageltje ondereen atletiekschoen; 18. grondsoort; 9 onheilsgodin; 23. naar beneden; 24. bezittelijk vnw.; 27. met weglating van titels en (aardigheden (Lat.); 30. deel van een Franse ontkenning; 31. lidwoord; 32. Chinese 'standsmaat; 33. bijwoord, ing van woensdag: 'orizontaal: 1. Stofbril; 5. hanenkam; 6. nood; 8. soep; 10. odeur; 12. dingo, erticaal: 1. Schans; 2. opname; 3. bonen; 4. imago; 7. opeen; 9. pond; 11. Rio. alle gevallen is de wijn een an dere specialiteit uit Uruguay, Tannat. De combinatie smaakt heerlijk: rundvlees en Tannat lijken voor elkaar te zijn ge schapen. Met Tannat - genoemd naar zijn druif - kan Uruguay zich onderscheiden van andere wijnlanden. De variëteit werd 130 jaar geleden in Uruguay ge plant door een Franse Bask, en is nu het belangrijkste druiven- ras. Zo'n 1600 hectare zijn er mee bedekt. Dat is meer dan in de bakermat van de druif, het Franse zuidwesten, waar het zelfde ras gebruikt wordt voor rode wijnen als Madiran en Cö- tes de Saint-Mont. De tannat groeit probleemloos op Uruguays nogal rijke, dik wijls klei- en kalkhoudende grond. Zijn stokken moeten dan ook streng worden ge snoeid om niet al te veel tros- sen per stok te krijgen, wat kan resulteren in een te dunne wijn. Maar zelfs als er consciëntieus wordt gesnoeid levert de tannat in Uruguay hoeveelheden van bijna 60 tot ruim 100 hectoliter per hectare, terwijl 60 zo'n beetje het Franse maximum is. Dit vrij hoge rendement ten spijt hebben veel Uruguyaanse Tannats een donkere kleur, een goede concentratie en een ste vige structuur. Andere kenmer ken zijn een aroma dat gety peerd wordt door elementen van leer, pruimen, pruimedan- ten, verse vijgen en zwarte vruchtjes, terwijl de op vat gela gerde soorten ook nog kruidig hout, toast en vanille bezitten. Tannat is voor Uruguay zo ken merkend en zo belangrijk, dat het grote Wijngoed Juanic (dat In Nederland vinden geduren de het hele jaar evenementen plaats, maar vooral tijdens de zomermaanden. Van havenda gen tot aspergemarkten, van braderieën, theater- en muziek festivals tot sportmanifestaties. Bij veel van deze activiteiten is een hapje of een drankje te koop. Hoewel de Keuringsdienst van Waren eisen stelt aan het 'op straat' aanbieden van eten en drinken, kan het toch wel eens mis gaan. Zeker met warm weer, en zeker bij producten die onbewerkt al enige bacteri ën kunnen bevatten, zoals vlees, vis en natuurlijk kip. Een voedselvergiftiging ligt op de loer. Voedselvergiftiging treedt op als er te veel bacteriën in het eten of de drank zitten, waardoor ie mand last kan krijgen van buik pijn, misselijkheid, overgeven of diarree. Aan een product is lang niet altijd te zien of het te veel bacteriën bevat of dat het bedorven is. Ook is het vaak niet te proeven of te ruiken. Een aanwijzing voor een goede hygiëne is de bereidingsplek. Kijk bijvoorbeeld of de plaats waar het eten wordt verkocht, schoon is en of ér netjes wordt gewerkt. De verkoper moet schoon materiaal gebruiken of het regelmatig verschonen, en het voedsel zo min mogelijk met de handen aanraken. Ziekteverwekkende bacteriën kunnen zich razendsnel ver meerderen bij een temperatuur tussen de 10 en 55 graden Cel sius. Let er dan ook op dat be derfelijke producten, die be waard moeten worden bij ee la ge temperatuur, in een koelkast of op ijs worden bewaard. Wa ren die snel bederven zijn vlees, vleeswaren, vis, kip en melk en de gerechten die hiermee wor den gemaakt, zoals saté, ham burger, shoarma, pudding broodjes, ijs en milkshakes. Niet alleen warme gerechten vormen voedingsbodems voor bacteriën, ook koude salades en rauwe groenten! De meeste bacteriën gaan dood bij een temperatuur van boven de 80 graden Celsius. Let er daarom op dat producten met vis, vlees of kip zó warm zijn, dat ze niet meteen gegeten kunnen worden. Ook moeten gerechten van binnen helemaal gaar zijn. Producten met rauw vlees, zoals tartaar of filet ame- ricain, kunt u op een evene ment beter niet eten. PATRICIA SCHUTTE zelf 200 hectare bestrijkt en nog eens een zelfde oppervlak on der contract heeft) vorig jaar een wedstrijd uitschreef met als thema 'Hommage aan de wijn Tannat'. Kunstenaars werden uitgenodigd om hun impressie van Tannat op het doek te zet ten. Het resultaat is een unieke collectie schilderijen, die mo menteel de wereld rondreist. Dat men buiten Uruguay nog nauwelijks van Tannat heeft ge hoord, heeft te maken met de late start van dit land als wijn exporteur. De wijnuitvoer is pas sinds drie jaar op gang geko men, en het uitgevoerde volu me vertegenwoordigt minder dan 5 procent van de totale oogst. De Uruguyanen zelf zijn trouwens grote wijndrinkers, met 32 liter per inwoner per jaar. Er schiet dus niet heel veel wijn voor export over. Desal niettemin beginnen steeds meer wijnliefhebbers, vooral in Europa, Uruguays wijnen te ontdekken. In het kielzog van Tannat ver schijnen andere Uruguyaanse wijnen op de schappen, waar onder rode Merlot, Cabernet Franc en Cabernet Sauvignon, alsmede witte Sauvignon Blanc, Chardonnay en Chardonnay metViognier. HUBRECHT DUUKER (Een lijst met importeurs van wijnen uit Uruguay kan worden aangevraagd bij de ambassade van Uruguay, Mauritskade 33, 2514 HD Den Haag. Tel. (070) 360.98.15 of 360.98.16, fax (070) 356.2826) Ze was de befaamde kruidenge- neeskundige van het vroegere Nederlands-Indië en schreef begin 1900 een daverende best seller. Toch was er in de archie ven niets te vinden over me vrouw J. Kloppenburg-Ver- steegh. De Leidse journaliste Vilan van de Loo was niet alleen verbaasd; het stoorde haar ook. Zij vond dat de levensgeschie denis van mevrouw Kloppen burg op papier had behoren te staan. Deze leemte heeft ze nu opge vuld. Zes jaar werkte ze aan de biografie 'Kijk in Kloppenburg', die net is verschenen. Daar naast heeft uitgever Bonneville ook duplicaten uitgebracht van Kloppenburgs boek uit 1934 'Wenken en raadgevingen be treffende het gebruik van Indi sche planten, vruchten, enz' en de bijbehorende 'Plantenatlas'. De biografie kostte Vilan van de Loo veel geduld en speurwerk. Zij moest er bijvoorbeeld voor op zoek naar familieleden. Van hen kreeg ze gegevens waarmee ze verder kon. ,,Ik heb veel In dische Almanakken gelezen en zat soms dagen in de Koninklij ke Bibliotheek in Den Haag ou de kr anten uit Indië door te ne men. De ene keer ging ik met helemaal niets naar huis, de an dere dag vond ik drie, vier din gen." Ze maakte meer mooie mo menten mee. ,,Het was een sen satie toen ik voor het eerst het handschrift van mevrouw Klop penburg zag. Het waren brie ven aan haar kinderen die ze vlak na de oorlog had geschre ven. Dat deed ze op dat heel dunne oorlogspapier." Behalve mevrouw Kloppenburg de erkenning geven die ze ver dient, streeft het boek een tweede doel na. Het dagelijks leven van vrouwen in de kolo niale geschiedenis is nauwelijks beschreven. Met 'Kijk in Klop penburg' heeft Van de Loo het beeld van Indië willen aanvul len. De periode dat zij aan de bio grafie werkte, beschouwt ze 'als een reis langs generaties en door de tijd'. Zo ervaart de lezer dat ook. Die raakt betrokken bij een typisch Indische familie, die weelde en geluk kent, maar óok tragiek. De schrijfster gaat evenmin voorbij aan de Tweede Wereldoorlog en de chaotische Bersiap-tijd die daarop volgde. Centrale figuur is steeds Jans Kloppenburg-Versteegh (1862- 1948), moeder van een groot gezin die er wilde zijn 'voor de lijdende mensheid'. Vilan raakte tijdens haar studie Nederlands gefascineerd door de ki'uidengeneeskundige. Ze wilde afstuderen op handboe ken die indertijd waren ge schreven voor vrouwen die naar Nederlands-lndië gingen. Van mevrouw Kloppenburg verscheen in 1913 de gids 'Het leven van de Europeesche vrouw in Indië'. In de gesprek ken die Van de Loo met vele be jaarde Indische dames voerde, kwam steeds het kruidenboek van mevrouw Kloppenburg ter sprake. Dat boek werd in 1907 minzaam ontvangen door kran ten. Het Bataavsch Nieuwsblad meldde op 13 maart: 'De schrijfster, die een groote ken nis der Indische planten blijkt te bezitten, zal met dit werkje dunkt ons, velen aangenaam zijn'. Medici kraakten haar boek af. ,,Maar", zegt Vilan, „voor de Indo-Europese huis houdens was het al snel de tweede bijbel van Indië." ,,Ze leefde in een tijd waarin viouwen vooral bestemd waren als echtgenote en moeder. Me vrouw IGoppenburg heeft dat uitgebreid. Ze was zeer vakkun dig, heeft drie boeken geschre ven, waarvan een bestseller, deed aan zelfstudie en had praktijk aan huis. Binnen de be perkingen die de maatschappij haar oplegde heeft ze haar mo gelijkheden optimaal benut." Vilan van de Loo houdt 24 juni op de Pasar Malam in Den Haag een lezing over de krui- dengeneeskundige. ('De Indische kruiden van me vrouw J.M.C. Kloppenburg-Ver steegh'. Cassette met drie ge bonden boeken, verschenen bij uitgever Bonneville, prijs 149,50 gulden) JOKE KORVING Jans Kloppenburg, centrale figuur in een verhaal over weelde, geluk en tragiek in Nederlands-lndië. foto gpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9