Interbrew neemt Britse Bass over ENW en EWR 'onvindbaar' in NUON )©Q)@[& M Economie Postbank wil af van half miljoen 'verlies-klanten' Meer wc-papier gebruikt dan ooit Sony opent hoofdkantoor 'Onvoldoende bewijs in rapport over prijsafspraken benzinekartel' Gsm-masten boven autowegen DERDAG 15 JUNI 2000 wlderzoek fusie Time Warner en EMI De Europese Commissie opent een onderzoek naar de 'i lussen het Amerikaanse mediaconcern TimeWarner en dat actief is in de muziek- en filmindustrie. Volgens Brus- reigt door de fusie een kartel te ontstaan dat 80 procent van iarkt voor cd's en muziek via het internet in handen krijgt. ,1 muziekopnames en internet-activiteiten zullen ook de ac- «iten op het gebied van muziekrechten uitgebreid door missie-ambtenaren bekeken worden. Het onderzoek zal maanden in beslag nemen. Het onderzoek is mede ingege- door klachten van consumentenorganisaties, vakbonden en urrenten. Kleinere platenmaatschappijen vrezen dat zij velijks nog nieuwe bands aan zich kunnen binden. Noorwegen doet Ahold in walvis dam* ..Elk land waar je je vestigt, heeft zijn eigen cultuur", jveert een Ahold-woordvoerder. Maar de moeder van Al- Heijn zit danig in de maag met het feit dat de nieuwste iter in Noorwegen walvisvlees in de schappen heeft liggen, rom gaat Ahold praten met de directie van Hakon, de Noor- ïpermarktketen waarin Ahold een belang van 50 procent (verworven. Op walvissen jagen is over de hele wereld ver- •n. Behalve in Japan en Noorwegen; zij hebben zich niet »esloten bij het internationale verdrag. De verkoop van wal- jefstukjes in Hakon-filialen is daarom legaal. De Ahold- man: ,,In Noorwegen is 't traditie om walvisvlees te eten". achter elektronische handtekening ngton Het Huis van Afgevaardigden in de VS heeft giste- >en wet aangenomen die een elektronische identificatie de le juridische waarde geeft als een 'echte' handtekening. Het kt de doorbraak van de veelbesproken e-commerce moge- Slechts vier van de 430 parlementariërs waren tegen. De VS ;en hiermee een einde aan de ondoorzichtige juridische toe den op het nieuwe medium. Slechts enkele juridische za- zoals erfenissen en adopties, kunnen niet worden geregeld de elektronische handtekening. De Europese Unie bereikte I vorig jaar al overeenstemming over gelijkstelling van de ironische handtekening aan een echte. Het akkoord moet wel worden uitwerkt in nationale wetgeving litse Opel-werknemers in staking 'isheim Duizenden werknemers van Opel hebben gisteren rie vestigingen van de autofabriek iiï Duitsland het werk gelegd uit protest tegen een beoogde samenwerking met Zij vrezen dat de arbeidsvoorwaarden geleidelijk zullen lechteren en dat er banen verloren gaan. De bonden zijn fel n het plan van GM om verschillende afdelingen van Opel er te brengen in een joint-venture met Fiat. Meer dan 4.000 I-medewerkers zouden daardoor een andere baas krijgen, «lag was er al kort gestaakt bij de hoofdvestiging in Rüssels- valbranche bundelt krachten Zes afvalorganisaties hebben de handen ineengesla- in de Afvalfederatie. Door hun krachten te bundelen willen teer invloed kunnen uitoefenen op het overheidsbeleid. In lederlandse afvalbranche zijn naar schatting 30.000 mensen kzaam. De bruto jaaromzet bedraagt ongeveer 8,5 miljard en. jgere omzet cateringbedrijven taac» De omzet van de leden van de Vereniging Nederland- ateringorganisaties VeNeCa is het afgelopen jaar ten op- te van 1998 met 13 procent gestegen tot 2,1 miljard gulden, s meer dan vooraf op werd gehoopt. Volgens verwachting raagt de omzet in 2005 zo'n drie miljard gulden. Voorzitter ierse maakte dit vanochtend bekend tijdens een bijeen-, ist van de vereniging in Den Haag. VeNeCa is de brancheor- satie van dertien landelijk opererende cateringorganisaties, ironder Albron Catering, Holland Catering Specialisten en Catering Services Schiphol. De leden verzorgen dagelijks ntwee miljoen maaltijden. Bij de aangesloten organisaties ken ruim 18.000 personeelsleden. jrssele komt in aparte vennootschap hoven De omstreden kerncentrale in Borssele wordt on- ;ebracht in een aparte vennootschap. Dat is het gevolg van opsplitsing van EPZ, eigenaar van de elektriciteitscentrales eeland, Brabant en Limburg. De huidige eigenaren, de ener- distributiebedrijven Essent en Delta, hebben de boedel ver- Id. Essent krijgt de drie centrales in Brabant en Limburg. De trales in Zeeland, de kerncentrale en een kolencentrale ko- in een gezamenlijke vennootschap waarvan Essent en Del- Ik de helft van de aandelen hebben. Kabinet en parlement en de kerncentrale in 2004 sluiten. EPZ zei onlangs niet te ïzen over vervroegde sluiting, omdat de centrale zeer goed- stroom kan opwekken. Telfort Pak&Bel Pre-Paid nu met sms Nokia 3210 van f399,- voor EURo(l^ Telfort 2000 amsterdam cpd utrecht Om de bereikbaarheid van mobiele telefoons in auto's te verbeteren worden op dit ogenblik op de wegportalen boven de auto snelwegen naast de gebruikelijke richtingborden ook gsm-masten ge plaatst Gisteren gebeurde dat boven de A28 bij Utrecht Op het traject tussen Utrecht en Amersfoort komen in totaal 24 antennemasten. De proef, die wordt begeleid door Rijkswaterstaat duurt een jaar. foto anp raymond rutting van de aandeelhouders is. Of dat arbeidsplaatsen kost, wilde Wijngaarden niet zeggen, maar hij vril de komende vijf jaar een bezuiniging bereiken die op loopt tot honderd miljoen^ul- den per jaar. In de steden zullen 800 post kantoren behouden blijven met een uitgebreid pakket aan fi nanciële diensten. Verder blij ven er 1.100 over met een klei ner pakket en 1.300 postagent schappen. Met name de ver kooppunten met een klein dienstenpakket wordt uitge breid. Directievoorzitter Wijngaar den ziet voor de Postbank in de komende jaren 'forse bedrei gingen' vanuit de markt. De concurrentie wordt harder, klanten veeleisender en asser- tiever. Om het rendement te verho.- gen, introduceert de Postbank binnenkort goedkope financiële producten met een minimum aan service. Deze 'witte pro ducten' moeten het doen zon der het Postbank-label. Binnen de ING-groep, waartoe de Post bank behoort, wordt ook nage dacht over het opzetten van een pure internet-bank. Hij er kende dat een internet-bank onder ING-vlag ten koste kan gaan -van het marktaandeel van de internet-diensten die de Postbank aanbiedt. De Postbank wil de komende jaren af van een half miljoen klanten die de bank alleen maar geld kosten. De bank hoopt de groep alsnog rendabel te ma ken, maar sluit niet uit dat op termijn de relatie met klanten wordt verbroken. Volgens top man Wijngaarden moet de Postbank scherp op de kosten letten om de winstgroei veilig te stellen. „We zijn geen filantro pische instelling", zei hij giste ren. De Postbank heeft nog rela tief veel klanten die een kleine rekening bij de bank hebben lo pen, waar kleine transacties mee worden gedaan. Vaak gaat het om rekeningen, waarop geen salaris wordt gestort. De bank wil een deel van haar klanten ook aanzetten tot ander gedrag. Ze worden gevraagd de giro- foon te bellen in plaats van een call center, geen girobetaalkaar ten meer te gebruiken, maar over te stappen naar internet. Het zogeheten girotcl-systeem zal na een proef op internet toegankelijk worden. Wijngaar den kondigde aan desnoods de tarieven van sommige diensten te verhogen om klanten tot een ander gedrag te prikkelen. De Postbank wil ook schrap pen in de kosten van de Post kantoren BV, waar de bank een Heineken vindt prijs van bijna 8 miljard te gek Het Belgische bierconcern Interbrew lijft de brouwerijactiviteiten van de Britse Bass- groep in. De pubs van Bass blijven buiten de overeenkomst. Interbrew betaalt voor de overname 7,9 miljard gulden. Óf de transactie echt doorgaat is afhankelijk van instem ming van de Britse concurrentieautoriteiten. brussel-zoeterwoupe anp Door de overname van Bass stijgt Interbrew naar eigen zeg gen op de ranglijst van grootste brouwers ter wereld. Interbrew claimt jaarlijks 80 miljoen hec toliter per jaar te brouwen te gen 67,7 miljoen hectoliter per jaar van Heineken. De grootste is nog altijd het Amerikaanse Anheuser-Busch. Heineken is het niet eens met deze degradatie. „Die ranglijst is afhankelijk van interpretatie. Als de minderheidsbelangen van beide bedrijven in Zuid- Amerika worden meegerekend, staat Heineken nog altijd twee de met een jaarlijks productie volume van 97 miljoen hectoli ter. Interbrew heeft dan 86 mil joen hectoliter", zegt een woordvoerder. Heineken aasde ook op Bass en was lange tijd in een bie dingsoorlog verwikkeld met het Deense Carlsberg, waardoor de prijs tot boven de zeven miljard werd opgedreven. Beide brou wers bleken niet bereid zo'n hoog bedrag neer te tellen. Interbrew beschikt in Groot- Brittannië sinds vorige maand al over de vroegere Whitbrcad- brouwerijen. Na de overname heeft Interbrew een marktaan deel op de Britse markt van 32 procent. Interbrew zal de trans actie financieren uit eigen mid delen. Bass brouwt naast het eigen merk ook andere bekende bie ren als Carling, Tennent's, Worthingtons en het Ierse Caf- frey's Ale. Op de Britse markt neemt Bass een tweede plaats in met een volume van 15 mil joen hectoliter. Bass boekte vo rig jaar een winst van 548 mil joen gulden op een omzet van 6,2 miljard. Interbrew is in Nederland ei genaar van de brouwerijen van Dommelsch en Oranjeboom. In Nederland voerde het concern enkele jaren besprekingen over de overname van Grolsch, maar deze ketsten eerder dit jaar af. Door de Britse acquisitie krijgt Interbrew echter toch in direct de merknaam Grolsch in handen. Bass brouwt in Groot- Brittannië onder licentie bier van het Twentse bedrijf. Samen met Interbrews eigen kwali teitsmerk Stella Artois wil het Belgische concern op de Britse markt Grolsch als exclusief bier op de markt blijven brengen. Interbrew beschikt eveneens over drie productievestigingen in Tsjechië, dat gezien wordt als belangrijke biermarkt. Bass is in Tsjechië vooral actief onder de merknaam Staropramen. diemen anp Nederlanders gebruikten nooit eerder zoveel toiletpapier als afgelopen jaar. Een gemiddeld gezin veegde bijna tien rollen closetpapier in de maand weg. In totaal zijn vorig jaar 759 miljoen rollen wc-papier gebruikt, in drie jaar tijd is dat een stijging met 34 miljoen rollen. Dit blijkt uit een cijfers van het onderzoeks bureau ACNielsen. Ook de omzet van de wc-pa- pierverkoop nam afgelopen jaar toe. Vorig jaar werd 409 miljoen gulden omgezet in de ver koop van toiletpapier. Eén procent stijging in het afgelopen jaar, maar een verdubbeling ten opzichte van 1985. Het stijgend gebruik wordt volgens papier producenten niet alleen veroorzaakt door de bevolkingstoename. De omzetgroei komt ook doordat consumenten overstapten van het goedkopere, grijze 'schuurpapier' op het luxe meerlaagse toiletpapier. Gebruikers van luxe wc-papier moeten bovendien vaker naar de winkel omdat er doorgaans minder velletjes op een rol zitten. Het gebruik van toiletpapier dateert uit 1930. Daarvoor werden gras, mos, platte steentjes, oude kranten, zand, water en zelfs dennenap pels gebruikt. De consument is echter steeds meer op zoek naar comfort en gemak op het kleinste kamertje. Zestien procent gebruikt nu nog eenlaags toi letpapier. Maar verwacht wordt dat de groep die de ontberingen van het 'schuurpapier' doorstaat, uiteindelijk ook zwicht voor het zachte wc-papier. Ook de intrede van welrie kend wc-papier zal niet lang op zich laten wachten, zegt fabrikant Kimberly Clark. haarlem anp- Er zijn waarschijnlijk nog on voldoende bewijzen om een strafzaak te beginnen tegen de oliemaatschappijen wegens verboden prijsafspraken. Het geheime rapport over de benzi neprijzen, al een jaar geleden opgesteld door de Economi sche Controledienst (ECD), is te Vallenduuk, die het rapport mocht inzien, optredend na mens een aantal transporton dernemingen. „Ik kan nu be grijpen dat de officier van justi tie nog geen besluit heeft geno men. Een keihard bewijs haal ik er niet zo 1-2-3 uit." Op de con crete inhoud van het rapport mag hij niet ingaan. Het open baar ministerie heeft nog altijd geen besluit genomen over ver volging van oliebedrijven. De ECD bekeek wat er waar is van de beschuldiging dat olie maatschappijen onderling af spraken maken over benzine en dieselprijzen. Daardoor zou au tobrandstof kunstmatig duur zijn. Volgens Vallenduuk is het onderzoek van de ECD te 'soft' uitgevoerd. „Eventjes iemand van zijn bed lichten, zoals des tijds bij de beursfraudezaak, was er niet bij." Er zouden vriendelijke afspraken zijn ge maakt, zodat de ondervraagden vooraf konden nagaan hoe 't al lemaal ook weer zat. De brancheorganisatie van de vervoerders, KNV, wil dat het rapport van de ECD open baar wordt gemaakt. Daartoe spant de organisatie een proce dure aan, waarbij ze zich be roept op de wet openbaarheid bestuur. Al eerder hebben de vervoerders laten weten dat ze een schadeclaim willen indie nen, tegelijk met een eventuele strafzaak tegen de oliereuzen. De transporteurs willen een miljoen gulden zien omdat ze jarenlang te veel zouden heb ben betaald. berlun De Japanse elektronicagigant Sony heeft gisteren het nieuwe Europese hoofdkantoor aan de Potsdamer Platz in de Duitse hoofdstad Berlijn officieel geopend. Het kantoor maakt deel uit van een complex waarin een 4.000 vierkante meter grote hal, die toegankelijk is voor het publiek, het centrale punt vormt. De hal van het 'Sony Center* is over dekt met een enorme glazen koepel. foto reuters fabrizio bensch Met totaal beltegoed elfort Pak&Bel is o.a. verkrijgbaar bij de vestigingen van Bart Smit, "pany. Block, Combi Foto. Correct. It's, Foto Klein, Kijkshop, Klein Mies. Media Markt, Megapool. RAF/Staffhorst en The Phone House, leidt tot en met 30 juni 2000. Maximaal 2 toestellen per klant. Banenverlies bij regiokantoren onduidelijk haarlem/leiden theo van der kaal) Energiebedrijf NUON is volop in de slag met de uit voering van het sociaal plan, dat eind '98 bij de fusie van vier energiebedrijven is vastgesteld. In 2003 moeten 2.000 van de 8.000 werknemers zijn verdwe nen. De energiebedrijven ENW (Energie Noord West) en EWR (Energie- en Watervoorziening Rijnland) zijn dan volledig opgegaan in NUON. Het bedrijf is nu al niet meer in staat om aan te geven hoeveel personeel er nog moet verdwijnen op de regiokantoren. „Alles begint inmiddels door elkaar te lopen," zegt NUON-woordvoerster A Louwers. „In de nieuwe orga nisatie kijken we niet meer naar de oude bedrijfscul tuur. Daarom is niet te zeggen hoeveel mensen er nog weg moeten in Haarlem of Leiden. Het ziet ernaar uit dat dat lukt met het sociaal plan van eind '98." Bij alle vestigingen in Noord-Holland van ENW waren bij het begin van dit jaar 600 van de 3.500 werknemers verdwenen. Volgens plan moeten er 800 mensen de poort uit. NUON kan niet duidelijk aangeven of er bij de regiokantoren daarna nog extra ontslagen vallen. Het feit dat ENW bij de fusie met NUON intern nog druk aan het fuseren was met Noord-Hollandse ener giebedrijven maakt de reorganisatie extra ingewikkeld. Bij het veel kleinere EWR zijn 50 van de 650 banen ver dwenen. Het sociaal plan voorziet in vertrek met be houd van salaris vanaf 55 jaar, omscholing en begelei ding naar een andere baan. Dat kost NUON 1,2 miljard gulden. Louwers: „NUON is zo sterk aan het verande ren, dat je nu al niet meer kunt spreken van de vesti ging Haarlem of Leiden. We bekijken het bedrijf als ge heel en niet meer per onderdeel. Alles wordt geïnte greerd. Er zijn overal in het land ook nieuwe mensen nodig en wij kijken wie, waar in de organisatie past. Overigens moet er personeel op alle niveau's vertrek ken, zowel bij het lager als het hoger personeel. Het gaat niet om een bepaalde groep." Gedeputeerde Staten van Friesland trokken gisteren de kritiek die zij dinsdag uitten op de financiën bij NUON, in. Het provinciebestuur zegt dat de negatieve beoor deling 'niet gestaafd kan worden met stukken'. Gede puteerde Jansen, commissaris bij het energiebedrijf, spreekt van een 'bedrijfsongeval'. GS zeiden met kriti sche vragen te komen op de aandeelhoudersvergade ring op 28 juni. De jaarrekening over 1999 zou onbe trouwbaar zijn en er zouden onverantwoorde verplich tingen zijn aangegaan. Jansen zegt dat de kritiek niet gegeven had mogen worden. „Maar we hebben de zaak met NUON weer gladgestreken." Een op vijf cd's illegaal' Een op de vijf van alle ver kochte cd's ter wereld is ille gaal geproduceerd. Vorig jaar ging het om meer dan 500 miljoen exemplaren. Dit concludeert de internationa le muziekbrancheorganisatie IFPI in een onderzoek dat gisteren in Londen werd ge presenteerd. Vorig jaar werden volgens de muziekindustrie ongeveer 450 miljoen cd's geperst in clandestiene fabrieken tegen 400 miljoen in 1998. De op komst van de cd-brander zorgde voor nog eens 60 mil joen illegale cd's. Ook de beschikbaarheid van muziek via het internet baart de branche zorgen. Volgens het onderzoek zijn ongeveer 25 miljoen bestan den via het web toegankelijk, terwijl per jaar een miljard bestanden gedownload wor den. De muziekindustrie liet het er echter niet bij zitten en wist te bereiken dat 15.000 sites met meer dan drie miljoen bestanden wer den gesloten. In Oost-Europa en Zuid- Amerika wordt de meeste 'piratenmuziek' gekocht, ter wijl in Zuid-Oost-Azië de meeste illegale plaatjes ge produceerd worden. Het marktaandeel van de clan destiene handel is het hoogst in China (95 procent), Rus land (75 procent) en Brazilië (50 procent). De brancheor ganisatie schat dat de geor ganiseerde misdaad onge veer 65 tot 75 procent van de illegale markt in handen heeft. Bond wil actie tegen Casema De Consumentenbond roept internetabonnees van Casema op een kwart van het abonne mentsgeld niet te betalen tenzij het kabelbedrijf binnen een week met een eigen voorstel komt. Hiermee is de strijd tus sen boze gebruikers en de ka belexploitant rond de internet verbinding tot een voorlopig hoogtepunt gekomen. Uit onderzoek blijkt dat de snelheid van de kabelverbin ding met internet nog altijd be droevend laag is. De Consu mentenbond zei gisteren dat Casema de belofte om voor een snelheid te zorgen die aan de verwachting van de klant vol doet, niet is nagekomen. Inter netten via de kabels van Case ma is nog altijd langzamer dan via de koperleidingen van KPN, zo zegt de bond. De Wanadoo Internet Gebruikers Groep (WIGG), kabelklanten van Case ma. heeft inmiddels meer dan 10.000 klachten verzameld. Casema noemt de oproep voorbarig. „Volgende week hebben we nog een gesprek met ze." Casema ontkent niet dat er problemen zijn, maar wijst erop dat het bedrijf nooit heeft beweerd sneller te zijn dan andere verbindingen. „Wij hebben alleen gezegd; dit is een redelijk product voor een rede lijke prijs. Als een klacht ge rechtvaardigd is, dan doen wij niet moeilijlc over restitutie van het abonnementsgeld of een deel daarvan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7