Meer antireclame op pakje sigaretten Reisverzekering van Zorg en Zekerheid Britten zijn knoeiende medici zat Ir jïde politieke crisis aël komt in zicht Buitenland Frankrijk ontvangt Algerijnse president Drie doden bij Duits drama Twee keer zo snel naar Mars met plasmamotor Duitse kernreactoren gaan definitief dicht Onze reisverzekering sluit perfect aan I op onze aanvullende verzekering. florg en Zekerheid lAG 15 JUNI 2000 ties tegen Irak zijn misdadig' Nederland moet zich inzetten voor het opschorten onomische sancties tegen Irak, en zo een einde maken enocide' op Iraakse kinderen. Dat zei de voormalige linator voor humanitaire zaken in Irak, Denis Halliday, Hij deed een dringend beroep op de Tweede Kamer itappen van de harde lijn die Nederland tot nu toe Volgens Halliday, die uit protest tegen de gevolgen ïcties ontslag nam, sterven er maandelijks rond 6.000 als gevolg van het sanctieregime. Nederland kan vol- een cruciale rol spelen door de Amerikanen niet lan- ■lings te steunen. De Kamer praat vandaag over Irak. I Saan vrijwel zeker weer president iel ioj Het is vrijwel zeker dat Ronald Venetiaan namens mcombinatie Nieuw Front (NF) opnieuw president iame wordt. Hij was dat eerder tot 1996. Dat zeiden rs gisteren. Jagernath Lachmon zal waarschijnlijk door VHP, deel van het NF, worden aangewezen als kandi- het voorzitterschap van het parlement. De VHP zal indidaat voor het vice-presidentschap leveren. De on- Wtter van het parlement zal uit Venetiaans NPS komen. IF-partijen zullen morgen de ministeries verdelen en it-ministers voordragen. Venetiaan zegt klaar te staan 1.0 iame 'uit de grote nood' te helpen. ;ir» r, ibe wil ook buitenlandse mijnen De Zimbabwaanse president Robert Mugabe over- onderdeel van de 'Afrikanisering' van zijn land beslag j q eggen op mijnen en andere bedrijven die in buiten- ve inden zijn. Mugabe zegt dit in een interview met de int The Independent. De mijnen kunnen volgens Mu- laglegging tegemoet zien als zijn regering de herverde- s blanke landbouwgrond heeft voltooid. Ook zegt hij dat 1 Britten' in Zimbabwe zijn. Mugabe zegt dat zijn cam- o een eind te maken aan de overheersing van de eco- lor de blanke minderheid na de parlementsverkiezin- 'olgende week zal worden voortgezet. pië aanvaardt vredesplan OAE lAi Ethiopië heeft gisteren het vredesplan van de Orga- Iin Afrikaanse Eenheid (OAE) aanvaard. Het einde van e jaar slepende oorlog met Eritrea lijkt zo voor de deur Eritrea heeft onder zware militaire druk al morrend in- met het vredesplan. De vredesovereenkomst wordt jnlijk komend weekeinde ondertekend: Het OAE-plan ïerst in een staakt-het-vuren. Vervolgens moet er in ;n gedemilitariseerde bufferzone langs de omstreden :t Ethiopië komen. Daarin wordt een VN-vredesmacht ïeerd. Daarna moeten onderhandelingen een duurza- ssing brengen voor het grensgeschil. e Solomon-eilanden weer actief De politie mag vanaf vandaag weer patrouilleren door de hoofdstad van de Solomon-eilanden in de Stille De militie MEF, die de hoofdstad in zijn greep heeft, is lengekomen met de waarnemend politiecommissaris, 'reageert hiermee positief op het ontslag van premier fa'ulu, gisteren. Zijn vertrek was een van de belangrijk van de militie. Het MEF zal zijn wapens echter niet in- -oordat een alomvattend vredesakkoord is gesloten. De lie bestaat uit mensen van het eiland Malaita, heeft het met de IFM, een strijdgroep van de bewoners van deiland Guadalcanal. Het MEF wil vooral dat ook met afspraken worden gemaakt over ontwapening. BLOEMENDAAL oplossing nabij voor risis binnen het Israë- linet. Volgens berich- media is premier Ba- toe te geven aan vrij- verlangens van de in ruil voor het aan van de regering itting van het vredes- ;tde Palestij nen. ieuze partij Shas, met in de Knesset de op ootste coalitiepartner, Ier deze week aange lat zij zich zondag uit iet zal terugtrekken, e slepende crisis in Is- irkomelijk maken, ze- andere rechtse partij- volgen. i-ministers zijn kwaad 'eigering van minister de liberale partij Me et eigen onderwijssys- Shas van een bank- dden. Ze hebben ook PARUS AP-AFP-ANP-Rtr De Algerijnse president Abdela- ziz Bouteflika is gisteren voor een vijfdaags staatsbezoek in Frankrijk aangekomen. Op het vliegveld werd hij begroet door president Jacques Chirac. Het is pas de tweede keer sinds de on afhankelijkheid in 1962 dat een staatshoofd van Algerije de oud-kolonisator bezoekt. De Frans-Algerijnse betrek kingen gaan gebukt onder de geschiedenis. Tijdens de onaf hankelijkheidsoorlog (1954- 1962) vielen volgens Algerijnse bronnen een miljoen doden. Bovendien ontvluchtten een miljoen pieds noirs het land, Fransen die al generaties in Al gerije hadden gewoond. Veel Algerijnen zochten bovendien een beter leven in Frankrijk. De afschaffing van de een- partijstaat en pogingen tot de mocratisering in Algerije leid den in de jaren negentig tot een nationale ramp. Islamitische fundamentalisten, woedend over de 'gestolen' verkiezings overwinning van hun partij FIS, ontketenden een burgeroorlog die al zeker 100.000 levens heeft gekost. Bouteflika probeert de vrede te herstellen, maar nog steeds worden geregeld men sen vermoord. Het land voerde na de onaf hankelijkheid een socialistisch economisch beleid, met wisse lend succes. Algerije heeft na tuurlijke rijkdommen in de vorm van olie en gas, maar toch kampt het met een torenhoge buitenlandse schuld van naar schatting 60 miljard gulden. Meer dan de helft daarvan is Al giers aan Parijs verschuldigd. Bouteflika zal dat probleem ze ker aankaarten. Het pakje sigaretten moet veranderen in een reclame zuiltje tegen roken. Het Europarlement wil ruim eender de van de voorzijde van de verpakking bedrukken met indringende waarschuwingen. De achterzijde dient voor bijna de helft te bestaan uit teksten die het roken ont moedigen. De Europese gezondheidsministers buigen zich eind deze maand over de kwestie. een aantal andere eisen op tafel gelegd. Barak zou nu ernstig overwe gen de financiële verantwoor delijkheid voor het Shas-onder- wijs uit handen te nemen van minister Sarid en over te bren gen naar een van de ministeries *die worden beheerd door zijn eigen Arbeiderspartij. Dat zou in de praktijk betekenen dat Shas het geëiste extra geld krijgt. De premier is verder bereid een andere eis in te willigen, namelijk het legaliseren van de illegale radiostations die Shas exploiteert. Ook met een derde verlangen - directe betrokken heid bij de vredesonderhande lingen - zou Shas nu bij Barak een willig oor hebben gevon den. In ruil voor al deze toezeg- girigen zou de premier de ga rantie willen dat Shas niet lan ger pogingen van de oppositie steunt om de onderhandelin gen met Syrië en de Palestijnen te bemoeilijken. STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT WD-Europarlementariër Maaten toonde zich gisteren 'heel tevreden' met de steun die hij kreeg voor zijn voorstellen. Hij hoopt dat door de verplich te harde teksten ('Roken is kie zen voor je dood') minder jon geren beginnen met roken, en bestaande rokers eerder stop pen. Op dit moment sterven dagelijks 1.400 mensen in de EU door roken. Volgens Maaten blijkt uit proefpakjes dat de opschriften behoorlijk indrukwekkend zijn. Hoewel hij aanvankelijk beslag wilde leggen op zestig procent van de voorzijde, noemt hij de bereikte 35 procent 'een goed resultaat'. De EU-lidstaten kun nen de tabaksfabrikanten ver plichten waarschuwingen als 'Roken veroorzaakt impotentie' en 'Bij de eerste sigaret begint de verslaving' af te drukken. Vermeldingen als 'mild', 'light' en 'ultralight' zijn vol gens het parlement misleidend, en dienen daarom te verdwij nen. Het voorstel om geleidelijk de EU-subsidie aan tabaksboe- ren (ruim twee miljard gulden per jaar) af te bouwen, haalde het niet. Dat gold ook voor de verplichting voor sigarettenfa- brikanten om twee procent van hun winst te besteden aan on derzoek naar het bestrijden van rookverslaving. Dortmund In het Duitse Ruhr- gebied zijn gisteren drie politie agenten doodgeschoten door een 31-jarige man. De dader pleegde kort daarna zelfmoord. De schut ter werd bij een routinecontrole in Dortmund aangehouden omdat hij geen gordel droeg. Hij begon onmiddellijk te schieten. Een 36- jarige inspecteur werd dodelijk getroffen, een 25-jarige collega liep ernstige verwondingen op. De politie richtte daarna meteen overal wegversperringen op. Bij een controlepost in Waltrop wil den agenten de bestuurder tot stoppen dwingen, maar die open de opnieuw het vuur. Een 34-jari- ge agente overleed vrijwel met een, een 35-jarige collega stierf later in het ziekenhuis. Gister avond werd de schutter dood in zijn BMW aangetroffen. Hij had zichzelf in het hoofd geschoten. Justitie tast nog in het duister over zijn motief. De dader was onder psychiatrische behande ling, en voelde zich bij de contro le mogelijk in het nauw gedreven, aldus Justitie. In zijn woning trof de politie vuurwapens en een handgranaat aan. FOTO DPA GERO BRELÖR Europarlement beknot fraude met daggeld straatsburg MARC PEEPERKORN Het Europarlement legt het frauduleus innen van het daggeld van 500 gulden tij dens de maandelijkse werkweek in Straatsburg aan banden. Met 277 tegen 232 stemmen schrapten de parlementariërs gisteren de vrijdag als vergaderdag. Vooral op die dag tekenen Europarlementariërs 's ochtends de presentielijst voor hun vergoeding, en nemen ze daarna het vlieg tuig naar huis. De Franse regering zegt 'verbaasd' te zijn over de stemming en zinspeelt op juridische stappen. Frank rijk heeft volgens het Ver drag van Amsterdam recht op twaalf vergaderweken van het parlement per jaar in het gloednieuwe gebouw in Straatsburg. De maande lijkse verhuizing van hon derden parlementariërs, tolken en ambtenaren roept evenwel zeer veel er gernis op bij de betrokke nen. Volgens voorstanders van het schrappen stelt de hui dige vrijdagvergadering weinig voor. Er staat nau welijks iets op de agenda en veel parlementariërs zijn reeds vertrokken vóór de stemmingen. Het schrap pen van deze werkdag voorkomt niet alleen mis bruik van het daggeld, het leidt eveneens tot een flin ke besparing op de verblijf kosten. Verder maakt het een eind aan de vreemde stemmingsuitslagen als ge volg van de lage opkomst. WASHINGTON ANP Het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA werkt aan een plasmamotor. Die ver kort de reistijd in de ruimte vaart in het komende decen nium drastisch, en maakt het meenemen van zeer gro te ladingen mogelijk. Een trip naar Mars kost dan krap drie maanden in plaats van de huidige zeven. Voor de verdere ontwikke ling van de motor heeft NA SA een overeenkomst geslo ten met een gespecialiseerd Amerikaans bedrijf. In de motor wordt geïoniseerd of elektrisch geladen gas door magnetische cellen tot mil joenen graden verhit. Mag netische velden bundelen en richten het uitstromende plasma tot een stroom die voor de voortstuwing zorgt. Groot voordeel van de kor tere reistijden is dat astro nauten minder aan ruimte straling bloot staan en min der tijd in gewichtloze toe stand doorbrengen. Daar door verliezen ze minder bot- en spiermassa, en ne men problemen met hun bloedsomloop af. Door het grote stuwver- mogen van de nieuw motor kan bijvoorbeeld naai" Mars in een keer een lading van honderd ton worden meege nomen. Een geautomati seerd vrachtschip zo zou in een keer een hele woonmo- dule, .compleet met brand stof en andere voorraden, naar de Rode Planeet kun nen vervoeren. BERLUN DPA-AFP Duitsland stopt met het opwek ken van kernenergie. Kanselier Schroder en de vier grootste energiebedrijven van het land hebben daarover afgelopen nacht een akkoord bereikt. Het einde van het Duitse atoomtijd perk komt in 2021. Dan zal de centrale Neckarestheim-II, in Baden-Württemberg, als laatste zijn deuren sluiten. Duitsland is het eerste grote industriële land dat het gebruik van kernenergie afzweert. Hier mee is na veel getouwtrek een belangrijk doel van de Groenen, de coalitiepartner van de soci aal-democratische SPD in Schröders regering, vervuld. Het land telt op dit moment ne gentien kerncentrales. Heikel punt in de onderhan delingen was de levensduur van een centrale. Aan de hand hier van moest worden besloten wanneer de kernenergiefabrie- ken uiterlijk dicht moeten. Uit eindelijk is een levensduur van gemiddeld 32 jaar overeengeko men. De eerste centrale die dicht moet is die in Obrigheim, in 2002. De centrale stamt uit 1968, en krijgt door het akkoord over de levensduur dus twee jaar extra de tijd om de sluiting té regelen. Protest na arrestatie mediamagnaat MOSKOU DPA/RTR Internationaal is bezorgd gereageerd op de arrestatie van de groot ste onafhankelijke mediamagnaat van Rusland, Vladimir Goesins- ky. Het Westen vreest een beperking van de persvrijheid in het land. De VS uitten gisteren nadrukkelijk hun bezorgdheid. Israël wil zich op het hoogste politieke niveau inzetten voor vrijlating van de zakenman. Goesinsky is ook voorzitter van het Russisch-Joods Congres en vice-voorzitter van het Joods Wereldcongres. Hij werd dinsdag gearresteerd op verdenking van diefstal en verduistering. Waarnemers vermoeden echter politieke achtergronden. 1 Xwas patiënte van gynaecoloog edward (62) in een ziekenhuis in se Ashford. Hoewel zij er geen ling voor had gegeven, verwijder- rd tijdens een operatie haar beide in. Het was niet het enige foutje, ge de operatie ontwaakte me- lit de narcose, en zag dat er bloed uik werd gepompt. Later kwam ze dat de operatie zó slordig werd d dat tijdens de ingreep twee liter ïvoerd moest worden. Bovendien ard haar urinekanaal beschadigd, p op de vuurpijl: aan de verwij- stokken had helemaal niets ge- Xwas een van de honderden rs die de geen tegenspraak dul- ïward in zijn 33-jarige durende ceft gemaakt. Eens, na zeven lerverwijderingen op één och- hij triomfantelijk uit: „Ik ben de naecoloog van Groot-Brittannië." in 1996 een patiënte een klacht iend, ging het balletje rollen. In l Ledward, inmiddels gebrand- de slager van Ashford', ontsla- ek verscheen de uitslag van een nderzoek naar de zaak, waaruit jevallen als die van mevrouw X in inslag waren. Ook oefende iruk uit op patiënten om zich in kliniek te laten behandelen, en de vleugels van de nationale ge- Iszorg, zodat hij er meer aan kon verdienen. Zo'n tweehonderd patiënten ei sen schadevergoeding. Hoe het zover had kunnen komen? Omdat de specialisten opereerden in een cultuur waarin zij als go den werden beschouwd. Tegen goden diende men geen klachten in, ook intern niet. En de enkele keer dat dat wel gebeur de, werden ze door het management niet serieus genomen. Had de kwestie-Ledward op zichzelf ge staan, dan had zij als incident kunnen wor den afgedaan. Maar het publiek herinnert zich ook het vorig jaar onderzochte schan daal in een kinderziekenhuis in Bristol. Daar konden enkele incompetente chirur gen jarenlang kinderen onderwerpen aan ingewikkelde hartoperaties die te moeilijk voor hen waren. De sterftecijfers lagen er dan ook ver boven het landelijk gemiddel de. Ook hier gold: bijna niemand durfde aan de bel te trekken. De anesthesist die dat wel deed, werd zó vijandig bejegend dat hij ontslag nam. De betrokken chirur gen zijn inmiddels ontslagen, net als de di recteur van het ziekenhuis. Verder vroeg menigeen zich af hoe het toch mogelijk is dat huisarts Harold Shipman ja renlang ongestoord zijn gang kon gaan. Shipman, bijgenaamd Doctor Death, werd eerder dit jaar veroordeeld wegens moord op 15 patiënten. De politie houdt er echter rekening mee dat hij er zo'n tweehonderd om het leven heeft gebracht. Al met al groeide de kritiek op de General Medical Council (GMC), het voor het merendeel uit artsen bestaande instituut dat geacht wordt controle uit te oefenen op de eigen be roepsgroep. Slappe hap, veel te veel begrip voor fouten van collega's, vriendjespolitiek; dat waren zo ongeveer de aantijgingen. Tot overmaat van ramp bereikten het pu bliek deze week twee nieuwe schandalen, en kreeg het vertrouwen in de medische stand een nieuwe deuk. Maandag werd be kend dat gynaecoloog Richard Neale wordt aangeklaagd door zestig vrouwen uit Noord-Yorkshire wegens knoeiwerk, dat sterk doet denken aan dat van Ledward. Eén patiënt zou zelfs volkomen onnodig zou zijn overleden. Pijnlijk detail voor de GMC: in 1976 werd Neale in Canada we gens incompetentie uit de beroepgroep ge stoten. De Canadezen gaven deze gegevens door aan de Britten, die hem vervolgens tot dit jaar ongestoord zijn gang lieten gaan. En alsof dat alles nog niet genoeg is, werd dinsdag bekend dat een 78-jarige free lance patholoog bij weefselonderzoek voor vier ziekenhuizen enkele honderden malen de verkeerde diagnose heeft gesteld. Men sen die te horen kregen dat ze kanker had den, bleken het niet te hebben, en omge keerd. Bij in ieder geval één vrouw is een gezonde borst afgezet, een ander verkeert in levensgevaar omdat de patholoog kan kercellen als goedaardig bestempelde. Gelukkig is er als de nood het hoogst is al tijd nog de overheid. Minister Alaiï Milburn van volksgezondheid trachtte meteen het vertrouwen in de medische stand te her stellen met 'maatregelen'. Zo wordt er een centraal gegevensbestand opgebouwd, waaruit onregelmatigheden bij huisartsen en in ziekhuizen kunnen worden afgeleid, en verder is er een potje met geld gevonden waarmee men hoopt de openheid in zie kenhuizen te bevorderen. Patiëntenorgani saties zijn niet op voorhand overtuigd. U heeft een aanvullende verzekering bij Zorg en Zekerheid? Dan is uw vakantiepret een stuk goedkoper. Zo'n aanvullende verzekering verzekert u namelijk tegen medische kosten in het buitenland. En daarom sluit hij perfect aan op de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Want de reisverzekering biedt nu juist alleen wat de aanvullende verzekering niet dekt. Geen medische kosten, maar wel uw bagage, kostbaarheden en noodzakelijke, extra verblijfkosten. Dat betekent dat u nooit twee keer tegen dezelfde schade verzekerd bent. En daarom houdt u meer guldens, lires, marken, peseta's of francs over voor uw vakantie. ziekenfonds particulier Voor alle zekerheid dichtbij. Bel voor meer informatie over onze reisverzekering: 0800-0327 mmmmm m m bbbh m HM M^H HM HH

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5