Levenslang geëist voor moord Sybine Jansons SLIPS Speel dagelijks en win op 10842-333. 'Extra Kaagbaan onwaarschijnlijk' DE 4E slooè GRATIS Binnenland Platform: Alcoholgebruik jongeren strafbaar stellen Benefiet voor Enschede Toch grotere kans op kanker DES-dochters Weer meevaller voor kabinet 3 SLOGGI fofmen lAC 15 JUNI 2000 pensioenrechten in 2005 bannen en vrouwen krijgen niet volgend jaar, maar recht op gelijke bedragen aan pensioen per jaar. Het bedrag per jaar is voor vrouwen nu soms lager dan i mannelijke collega's, ook al hebben ze eveneel chten opgebouwd. Het kabinet vindt dat oneerlijk en randeren. Het verschil in de huidige pensioenuitke- annen en vrouwen heeft te maken met de levensver- xouwen leven gemiddeld langer dan mannen en s langer doen met het bij 65 jaar opgebouwde pensi le il. Het verschil in uitkering had al volgend jaar moe- jnen, maar volgens de pensioenfondsen is dat tech- l ogelijk. Staatssecetaris Hoogervorst en de Kamer 'jjq h door dat argument laten overtuigen. 'n! iplichters vuurwerkramp gepakt De Enschedese politie heeft een 30-jarige vrouw en ige man opgepakt die misbruikt hebben gemaakt van ri jelingen voor slachtoffers van de de vuurwerkramp. da claimde slachtoffer te zijn geworden van de ramp en nv| compleet ingerichte woning in de wijk Stadsveld. De een uitkering ontvangen en een nieuwe woning met ekregen. Hij verklaarde aan de Roomweg in het id te hebben gewoond, maar het vermoeden bestaat "g u alleen een postadres had. Onlangs werden al vier aangehouden die ten onrechte een uitkering opstre- huis met inboedel aangeboden kregen. Daarbij ging Enschedees echtpaar en twee uitgeprocedeerde ;ta; tijdrs" pakt 'loverboys' op De Culemborgse politie heeft de afgelopen maan- onderzoek naar gedwongen prostitutie zeven man- dlemborg en een uit Nieuwegein aangehouden. Bij de r,,fimen vorig jaar onafhankelijk van elkaar twee aangif- rkrachting binnen van minderjarige meisjes uit Cu- )eze meisjes waren tot prostitutie gedwongen door loverboys. Dat zijn mannen die jonge meisjes verlei- verladen met dure cadeaus en doen alsof ze uit zijn leuze relatie. Als een meisje mede door drugsgebruik van hem is geworden, eist de loverboy dat het meis- jgbetaalt' door als prostituee te gaan werken. De f den mannen hebben zich tevens schuldig gemaakt c in verdovende middelen. traf voor oplichting gsm's De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 25-jarige 24-jarige voormalige vriendin uit Andijk veroor- 180 uur dienstverlening en vier maanden voorwaarde- oplichting. In 1997 en 1998 vervoegde het inmiddels stel zich bij een groot aantal gsm-winkels en sloten :nten af waarbij ze voor weinig geld of gratis GSM's toestelletjes verkochten ze met honderden guldens ituk. Aanvankelijk gebruikten ze kopieën van vervals ten, maar toen bleek dat bedrijven slechts op adres eerdere aansluitingen controleerden, meldden de op- n nog dat ze recent waren verhuisd. De schade be- Ql ton. Libertel ging voor 60 mille het schip in. j tlijsten ziekenhuizen langer gj )e wachtlijsten voor ziekenhuizen zijn het afgelopen 2( its langer geworden. Op 1 maart stonden er 148.600 stj op een lijst, van wie er 92.000 al méér daffeen maand fe[ zo blijkt uit gisteren gepuliceerde cijfers van de Ne- ec Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ). Vooral voor in- _l het gebied van chirurgie, plastische chirugie, gynae- gd n de wachtlijsten sinds de laatste meting langer ge- en daling bij orthopedie beperkt de stijging nog oe De top 5 van de wachtlijsten is volgens de gegevens js 1 nog ongewijzigd: orthopedie, oogheelkunde, chi- n( stische chirurgie en keel-, neus- en oogoperaties uy r van de vijf mensen op een wachtlijst moeten een in- e leze vakgebieden ondergaan. Het gaat vooral om cnieoperaties, staaroperaties en borstcorrecties. Ver- jjl in patiënten niet vlot worden geholpen aan spatade- euken en amandelen. :men bij verplaatsing A2 lav Door nieuwe Europese milieuregels moet er een én n gemaakt worden voor de verplaatsing van rijksweg fo: echt in de richting van de nieuwbouwwijk Leidsche in; oorspronkelijke plan met gedeeltelijke overkappingen 3e asis van de nieuwe normen tot te veel luchtvervuiling ui uwe stadsdeel. Er komt nu een nieuw onderzoek naar on lige overkapping van dit deel van de A2. Eerder werd io ezen vanwege de veiligheidsrisico's voor het verkeer nj et zich meebrengt. Is dat nog steeds zo, dan zit er wei- p s op dan een aanpassing van de woningbouwplannen a ie Rijn. oe tuding moordzaak restaurant ie Met de aanhouding van een 18-jarige inwoner van v( loopt de politie een stap dichterbij de ontknoping van va op de 42-jarige eigenaar van restaurant 't Woudd te )li e man werd in de nacht van 30 april op 1 mei doodge- s; i het woongedeelte van zijn restaurant toen hij twee s. betrapte. De vluchtauto van de daders, die gestolen bf iloo, werd de volgende ochtend uitgebrand terugge- j i Egmond aan den Hoef. De politie wil in het belang n iderzoek verder geen informatie geven over de dader dj vraag of er meer aanhoudingen komen. Tijdens het EK 2000 zijn op VoiceMail Actueel aller- lei leuke items te beluisteren. Zoals een EK-journaal column van Maarten en Rijk. U kunt dagelijks mee- n met een super EK-poule georganiseerd door Toto', met *den fantastische dag- en weekprijzen. Hoe vaker u meespeelt, kans u maakt op de schitterende hoofdprijs: een luxe- voor twee personen naar een voetbaltoppcr in Zuid-Europa, gratis 0842-333 en speel mee met de EK-poule VoiceMail Actueel. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens Waarde van DNA-bewijs in twijfel getrokken Tegen de 38-jarige man uit Nieuwegein die verdacht wordt van de moord op Sybine Jansons in januari vorig jaar is gisteren levenslange celstraf geëist. De man stond bovendien terecht voor twee verkrachtingen, op 13 au gustus tussen Utrecht en Amsterdam en op 2 september in de omgeving van Amsterdam. utrecht cpd De rechtszaak voor de Utrecht se rechtbank trok gisteren veel belangstelling. Ook de ouders en zuster van Sybine, en klasge noten van de 13-jarige Maarnse woonden de zitting bij. De moeder van Sybine kreeg van de rechtbank de ruimte voor een indringend betoog. „Wij ei sen dat ook de dader zijn leven lang geconfronteerd blijft met hetgeen hij heeft aangericht, te ruggeworpen op zichzelf, zodat hij zich uiteindelijk zal afvra gen: waar heb ik voor geleefd?", aldus Sybines moeder. Cruciaal in de zaak is de waarde van het DNA-onder- zoek in het bewijs tegen de ver dachte. Het profiel dat aan de hand van cellen onder een na gel van Sybine kon worden vastgesteld, is niet compleet. Volgens T. Stapel, de advocaat van de verdachte, hebben al leen al in Nederland 1750 men sen dezelfde DNA-kenmerken. Hij betwistte bovendien de rechtmatigheid van het DNA- bewijs. Het celmateriaal was zijn cliënt afgenomen voor de twee verkrachtingen in augus tus en september terwijl justitie volgens hem op dat moment al wist dat ze het ook wilde ge bruiken voor vergelijking in de zaak van Sybine. Hij pleitte voor vrijspraak in de zaak Sybi ne en ook in de verkrachting van een 16-jarig meisje uit Nieuwegein. Tegen de man uit Nieuwe gein pleit nog ander bewijsma teriaal. Zo troffen politiehon den de geur van de verdachte aan op de fiets van het slachtof fer. Afgeluisterde telefoonge sprekken tussen de man en zijn partner versterkten het vermoe den dat hij iets met de zaak te maken had. De Nieuwegeiner bleek ook gelogen te hebben over zijn alibi. Getuigen hadden op 19 janu ari bij Maarn een rode Escort zien rijden zoals de verdachte er begin januari vorig jaar een had. Een dergelijke wagen was enkele dagen na de verdwijning van Sybine 's nachts tussen Breukelen en Kockengen ge zien, niet ver van de plek waar later het lichaam van Sybine werd gevonden. Daags daarna bleek de wagen naar de sloop gebracht. De sloper wist zich nog te herinneren dat in de kof ferbak van de wagen opmerke lijk veel mos en bladeren had den gelegen. Precies dat soort materiaal was ook in Sybines kleding aangetroffen. De rechtbank doet op vrijdag 23 juni uitspraak. den haag anp Minderjarige jongeren die zich in het café, op houseparty's of in de sportkantine laveloos drinken moeten daarvoor kunnen worden vervolgd. Het Platform tegen Geweld op Straat wil dat Justitie het gebruik van alcohol door jongeren onder de zestien of achttien jaar strafbaar stelt. Een geldboete of taakstraf zou daarvoor op z'n plaats zijn, aldus een woordvoerder. Ook moet iemand die een geweldsdelict begaat zwaarder kunnen worden bestraft als hij of zij op dat moment onder in vloed van drank of drugs verkeerde. De maatregelen zijn nodig om het toenemende uitgaansgeweld in te dammen, zo schrijft het platform in het plan Veilig Uitgaan. De organisatie constateert dat openbare dronkenschap, ge schreeuw op straat en lastigvallen van passanten steeds vaker wordt getolereerd. Ook stelt zij dat de hand wordt gelicht met de schenkleeftijd (zestien jaar voor bier en wijn: achttien voor sterke drank) en blijven barkeepers ondanks afspraken toch vaak de glazen van dronken gasten vullen. Naast de zelfregulering die de horecabranche nu hanteert, zou de overheid daarom harder moeten optreden. „Nu worden kasteleins vrijwel nooit vervolgd voor bijvoorbeeld schenken aan minderjarigen. Dat systeem is zo lek als een mandje," aldus de woordvoerder. .►Als iemand tien bier bestelt, staat er niemand te controleren of er ook jongeren onder de zestien meedrinken. Terwijl dat ge woon niet mag". Strafbaarstelling kan een handje helpen om excessen te voorkomen, denkt hij. Thuis een biertje drinken moet wat het platform betreft wel mogelijk blijven, alleen al omdat controle daarop niet mogelijk is. enschede Trijntje Oosterhuis, begeleid door haar band Total Touch, trad gisteren met twaalf andere bands en ar tiesten op tijdens het benefietconcert voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. Anderen die optraden waren The Buffoons, Venice, Kame, Van Dik Hout, Abel, Skik, Blöf, Volumia, Dutch Diva's, Ernst Daniël Smid en Marco Borsato. Actrice Gerda Havertong droeg het gedicht 'Enschede huilt' van Willem Wilmink voor. Burgemeester Mans hield een toespraak. Het concert op de campus van de Technische Universiteit Twente is door ruim 20.000 mensen bezocht. De netto-opbrengst is ruim twee miljoen gulden. Alle artiesten, het organisatiebureau Mojo, cate raars en andere leveranciers werkten belangeloos mee aan kerkrade anp het evenement. foto cpd carlo ter ellen Kamer boos over uitnodiging IKV den haag anp Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft gisteren de Tweede Kamer tegen de haren in ge streken met een uitnodiging tot het bijwonen van een herden kingsceremonie in Srebrenica, ter nagedachtenis van de val van de moslimenclave, vijf jaar geleden. In de uitnodiging wordt Dutchbat verantwoorde lijk gesteld voor de moord op duizenden moslims. CDA-woordvoerder Verhagen is ronduit verbolgen over de toonzetting van de uitnodiging, die woensdag in een besloten commissievergadering van de Kamer werd besproken met het IKV. „Niet Dutchbat, maar de Serviërs zijn verantwoordelijk voor de moorden. Aanwezig heid van het parlement zou de schijn wekken dat wij het met de visie van het IKV eens zijn", aldus Verhagen Van de grotere fracties is al leen Groenlinks bereid een af vaardiging naar Bosnië te stu ren. De uitnodiging klopt niet, maar Nederland moet wel zijn betrokkenheid tonen, meent GroenLinks-woordvoerster Vos. Het PvdA-Kamerlid Valk zoekt nog naar mogelijkheden om op een andere manier de betrok kenheid van het parlement tof uitdrukking te brengen. Zo zoü een delegatie de herdenkings plechtigheid op 11 juli op het Plein in Den Haag bij kunnen wonen. Wöltgens naar Open Universiteit boston anp bij DES-dochters baarmoeder halskanker minder zou voorko men dan bij de rest van de vrouwelijke bevolking omdat juist zij meer en beter op deze vorm van kanker zijn gecontro leerd. Volgens het Kankerinsti tuut is een grootschaliger on derzoek nodig om de gegevens te bevestigen. DES staat voor diethylstilbe- strol, het was 's werelds eerste synthetische vrouwelijke hor moon. Het hormoon was in Ne derland van 1947 tot 1975 op de markt om een miskraam te voorkomen. Het middel is toen aan naar schatting 200.000 tot 400.000 zwangere vrouwen voorgeschreven. Vrouwen lopen een grotere kans op baarmoederhalskanker als hun moeder het omstreden hormoon DES heeft gebruikt. Dat is uit een onderzoek van het Nederlands Kanker Insti tuut gebleken. Het is al jaren bekend dat de 'DES-dochters' meer kans heb ben op onvruchtbaarheid en miskramen. Het nieuwe onder zoek, onder 5421 vrouwen in de leeftijd van 19 tot 45 jaar, is gis teren verschenen in het toon aangevende New England Jour nal of Medicine. Onderzoekster J. Verloop noemt het resultaat opmerke lijk omdat werd verwacht dat 'Doorstart voor Flevo Ferries' Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat wil toch nog eens bekijken of Flevo Ferries, de failliete snelle veerdienst tussen Amsterdam en Lelystad, een doorstart kan maken. Het geld wil Netelenbos onder meer halen bij de provincie Flevo land, dat nog 1,5 miljoen aan Flevo Ferries schuldig is. De Ka mer is het vooralsnog oneens met de minister. De treinen mogen dan overvol zitten, vol gens de Kamerleden is wel dui delijk dat de forensen het spoor desondanks verkiezen boven de veel tragere boot. Netelenbos houdt het erop dat forensen nog overtuigd moeten worden van de kwaliteiten van vervoer over water. Wachttijd rij-examen drie maanden met een inhaalslag bezig", zegt woordvoerder Fontijn. Eind vo rig jaar zag het CBR de bui al hangen, maar toen was het vol gens Fontijn te laat om nog iets te doen. Wel werft het CBR met man en macht nieuwe exami natoren. De wachttijden voor het rij-exa men zijn opgelopen naar ten minste drie maanden. Het Cen traal Bureau Rijvaardigheid (CBR) is vooral verrast door de grote toestroom van jonge al lochtone vrouwen. „Die lijken Dankzij de bloeiende economie heeft het kabinet nog meer te be steden dan al werd aangenomen. Uit vertrouwelijke cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat het kabinet dit jaar 1,5 mil jard en volgend jaar 2,5 miljard gulden overhoudt omdat er min der uitkeringen hoeven te worden verstrekt. Het kabinet besluit pas na de zomer wat er met de meevaller gebeurt. Uit de CBP-cij- fers blijkt verder dat de werkloosheid niet langer snel daalt. Dit komt doordat steeds meer mensen willen werken, terwijl werkge vers in toenemende mate de voorkeur geven aan deeltijdwerkers. Th. Woltgens vertrekt per 1 sep tember als burgemeester van Kerkrade. Hij wordt voorzitter van het college van bestuur van de Open Universiteit (OU) in Heerlen. De voormalige PvdA-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer en huidige senator volgt bij de OU C. Datema op als voorzitter C. Datema. Dat heeft de Open Universiteit bekendgemaakt. Wöltgens is precies zes jaar* burgemeester van Kerkrade ge weest. De 56-jarige PvdA'er kondigde gisteren zijn vertrek formeel aan bij de gemeente raad. Bij zijn aantreden in 1994 noemde hij het burgemeester schap nog 'een jongensdroom'. Het college zegt het vertrek van Wöltgens te beschouwen als een groot verlies voor de in om vang vierde stad van Limburg. Tegenover de raadsleden ver klaarde Wöltgens dat hij twee weken geleden is benaderd door de Raad van Toezicht van OU. Voordien had hij niet over wogen om op te stappen. Netelenbos probeert Rijsenhout gerust te stellen RUSENHOUT RICHARD MOOYMAN Minister Netelenbos (verkeer) verwacht niet dat Schiphol wordt uitgebreid met een dubbele Kaagbaan. „Het zou me ver bazen als Schiphol daarvoor zou kiezen", zo zei ze gisteravond op een drukbezochte bijeenkomst in het dorpshuis van Rijsen hout. De dorpsraad had de minister gevraagd helderheid te verschaffen over de toekomst van het Haarlemmermeerse dorp. Veel be woners vrezen dat een eventuele zesde start- en landingsbaan naast de bestaande Kaagbaan zal leiden tot grootschalige sloop. Verder wordt een toename verwacht van de geluidshinder, die ook in de Leidse regio zou doorwerken. Netelenbos kon de honderden sceptische dorpsbewoners slechts ten dele geruststel len. Ze legde uit dat niet de politiek in Den Haag, maar Schiphol mag bepalen of er een zesde baan komt. Deze bevoegdheid is door het kabinet aan de luchthaven overge dragen, op voorwaarde dat Schiphol met de plannen straks binnen de nieuwe mi lieuvergunning blijft. De minister verwacht niet dat Schiphol op deze plaats miljarden zal investeren om jaarlijks 50.000 of 100.000 extra vluchten uit te kunnen voeren. „Het valt mij op dat Schiphol op de plaats van de parallelle Kaagbaan zelf bedrijfsgebouwen aan het neerzetten is. Dat geeft mij de indruk dat ze die Kaagbaan niet gaan aanleggen." Als er toch een tweede Kaagbaan komt, zal er volgens haar niet op grote schaal in Rij senhout hoeven te worden gesloopt omdat het kabinet alleen een beperkte aanpassing van het banenstelsel toelaat. Wel zouden dan 'een paar' huizen wegmoeten die in de gevarenzone bij de baankop komen te lig gen. „Ik heb vroeger al gezegd toen ik hier nog folders rondbracht: over my dead body", aldus de PvdA-bewindsvrouwe, die vroeger raadslid was in Haarlemmermeer. „Dit is een dorp met een ziel en we gaan geen heel dorp slopen alleen maar om meer vliegbe wegingen mogelijk te maken." Schiphol hakt naar verwachting in het na jaar de knoop door over een eventuele zes de baan. De luchthaven bestudeert niet al leen varianten met een extra Kaagbaan, maar ook een model met een extra baan tussen de huidige Zwanenburgbaan en de toekomstige vijfde baan in. De Haarlemmermeerse wethouder M. Schoenmaker acht deze laatste variant met een extra Zwanenburgbaan onhaalbaar. De nieuwe baan zou volgens hem dwars over de Hoofdvaart en de begraafplaats aan de Vijfhuizerweg kómen te lopen. „Het is ge woon onmogelijk. Zo hebben we te maken met de wet op de lijkbezorging." Alleen al vanwege deze wettelijke bepalingen zou de begraafplaats niet ontruimd kunnen wor den. DAMES-OF HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 l/m 30 juni 2000.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3