Bevalling drieling op internet C WEER Het Gesprek van de Dag Tl' Kasteel de Haar in handen van Natuurmonumenten Ruim 30.000 gulden voor erefunctie bij de schutterij DONDERDAG 15 JUNI 2000 COMMENTAAR Prijs en kwaliteit nieuwbouw Bij enquêtes onder bewoners van Vinexhuizen valt een hoge mate van tevredenheid op. De nieuwbouw voldoet, constateerde J. Remkes (WD), staatssecretaris van volkshuisvesting, nog maar een jaar geleden in de Tweede Kamer. Wie de vraagstelling bij de pei lingen nader bekijkt, ziet dat de satisfactie over de Vinexwoning ei genlijk tegenvalt. Voor velen is hun nieuwe droomhuis in de Hol landse polder eigenlijk 'tweede keus'. Een belangrijk deel van de ergernis is gebaseerd op de prijs-kwali- teitsverhouding. Die is in de naoorlogse jaren volgens een onder zoekje van de Universiteit van Amsterdam nog nooit eerder zo slecht geweest. Woningen met bouwkosten van 1,5 ton gaan regel- maüg van de hand voor 3,5 ton. Nu gebeurt dat in een volstrekt krankzinnige huizenmarkt, waar voormalige en vergelijkbare pre- mie-A-woningen een paar kilometer verderop maar heel kort voor 389.000 gulden te koop staan. Het Tweede-Kamerlid A. Duijvestein (PvdA) riep deze week dat een koper van een gemiddeld nieuwbouwhuis 40.000 te veel en 'dus aan lucht' zou hebben uitgegeven. Dat deed hij nadat staats secretaris Remkes nieuw cijfermateriaal over de prijsontwikkeling had vrijgegeven. Remkes gebruikte de cijfers om op meer kwaliteit en grotere kavels te hameren. De Kamer schreeuwde om een meer geleide prijsontwikkeling ten behoeve van de minder vermogen den. In beide opzichten staat het parlement vrijwel machteloos - in de volkshuisvesting geldt in praktijk 'vrijheid blijheid'. In een (bijna) open markt streven marktpartijen nu eenmaal naar een maximali sering van de winst. Het is heel moeilijk tornen aan eenmaal geslo ten contracten voor Vinex-locaties, zelfs als de staatssecretaris durft te komen met een aanpassing van het Bouwbesluit. Een be langrijk deel van de onderliggende problematiek heeft echter te maken met de prijs van de grond waarop al die nieuwbouw wordt gerealiseerd. Remkes moet voor toekomstige bouwlocaties een veel actievere anti-speculatiepolitiek kunnen voeren. Niet ten behoeve van de grotere kavels - want wie ruim wil wonen moet daar voor betalen - maar wel ten gunste van de minder vermogenden. Ook voor hen moet een betere kwaliteit-prijs-verhouding tot de mogelijkheden blijven behoren. Vertegenwoordigers Kwik gaat uit z'n dak Het is al een aantal dagen uit zonderlijk warm op de Balkan. Gistermiddag steeg de tempe ratuur in de Servische hoofd stad Belgrado zelfs tot 37,6 gra den. Voor zover bekend is het daar in juni nog nooit zo heet geweest. De komende dagen neemt de hitte op de Balkan af maar gaat het kwik in onze stre ken uit z'n dak. Zoals het zich nu laat aanzien moeten we op zondag en maandag rekening houden met temperaturen tot boven de 30 graden. De warmte-explosie hangt sa men met een krachtig hoge- drukgebied waarvan de kern vrijdagmiddag voor onze kust arriveert met een luchtdruk- waarde van omstreeks 1030 hPa. Tijdens het weekeinde trekt het luchtdrukmaximum naar het zuidoosten waardoor de weg vrij komt voor een hele warme zuid tot zuidoostelijke luchtstroming. Morgen zijn de temperaturen nog wat gematigd. In een zwak ke noordelijke luchtstroming wordt het vrijdagmiddag om streeks 19 graden. Vlak aan zee is de temperatuur nog iets la ger. Het weerbeeld is echter aanmerkelijk minder grijs dan de afgelopen dagen. De zonni ge perioden overheersen. Zater dag is het zonnig en kan het kwik in de middag oplopen tot tegen de 25 graden. Tijdens het afgelopen etmaal heeft een front, dat de overgang markeert tussen koele lucht in het noorden en de warmte op het Europese vasteland, boven Nederland gelegen. Daardoor overheerste de bewolking en vooral gisteravond heeft een frontale storing druilerig weer veroorzaakt. Op Schiphol viel 5 en op Valkenburg 6 mm. De temperatuur steeg op Schiphol tot 18,0 graden, vlak aan zee werd het niet warmer dan 16 graden. In het zuiden van het land werd op de meeste plaatsen 22-23 gra den geregistreerd. Opmerkelijk zwaar weer is het dinsdag in de Schotse wateren en langs de Noorse Zee geweest. Er zijn daar windsnel heden gemeten tot boven de 140 km/uur. Scheidslijn tussen medische informatie en amusement flinterdun Nee, er was beslist geen sprak van voyeurisme, 'big brotherisme' of reality-tv. De bevalling van een drieling in het Haagse ziekenhuis MCH Westeinde (gisteren live op internet), had alles te ma ken met 'interactieve communicatie over een medisch onderwerp'. En ja, natuurlijk was het een actie van het vrouwenblad Margriet om te laten zien dat het ook meegaat met zijn tijd en niet langer een tijdschrift voor je moeder' is. Zowel chef-redacteur Jossine Modderman van Margriet als drs.R. Bakker, directeur van VNU Medical Media, ziet een dergelijke wijze van informatie voorziening als dé toekomst voor jong en oud. Nu was er gisteren ook nauwe lijks sprake van voyeurisme want de belangstelling bleek zo groot dat de site overbelast raakte. Pas toen de Haagse vrouw Andrea reeds was beval len van twee gezonde meisjes en een jongetje, kwam Margriet met de mededeling dat door een storing wellicht veel men sen de live-keizersnede niet hadden kunnen zien. Maar 's middags om twee uur zou de film worden herhaald. Dus op nieuw geprobeerd. Maar nee, de mededeling 'twee uur', bleek inmiddels te zijn veranderd in 'later op deze dag'. Het voor filmpje draaide nog wel vrolijk door. „Vreemd", zegt Bakker, „wij hebben het hier in Hoofddorp allemaal kunnen zien. En ik weet dat 10.000 kijkers de pagi na hebben aangeklikt. Wij zijn expres met KPN in zee gegaan om zo goed mogelijk te kunnen presteren en zijn uitgegaan van 5000 10.000 kijkers." Bakker, arts en oud-directeur van MCH Westeinde, is het er niet mee eens als wordt ge vraagd of deze vorm van medi sche informatievoorziening modern amusement is. „Onze doelstelling is communiceren rond een bepaald thema. Wij wilden een keer iets doen met zwangerschap. Daarvoor is de gynaecologengroep van het MCH benaderd en zij hebben uiteindelijk een van hun pati ënten gevonden die hieraan wilde meewerken. Het zieken huis heeft hiervoor geen geld gekregen." De nu jonge moeder Andrea wordt al een tijd gevolgd door Margriet. Via de internetsite kan met haar worden gespro ken en met de artsen. Bakker: „Dat is het verschil met tv: je kijkt ernaar maar je kunt niet terugpraten. In het geval van Andrea is zo langzamerhand een kleine gemeenschap ont staan van mensen die met el kaar betrokken zijn en uiteinde lijk de bevalling kunnen mee maken." Volgens Modderman Beeld van het uitvoeren van de keizersnede op internet: 'interactieve communicatie over een medisch onderwerp'. toto cpd is er ook een wezenlijk verschil tussen het laten zien van een gewone bevalling of een keizer snede. „Ik zie er de lol niet van in om een barende vrouw in beeld te brengen. Dat is alleen maar pijnlijk. Een keizersnede, dat is een operatie." Gynaecoloog dr. P.J. Dörr van MCH, die de beelden van com mentaar voorzag, kan niet zeg gen of de ouders achteraf de bevalling en 'het hele circus er omheen' hebben onderschat, zoals een woordvoerder van het ziekenhuis de opname eerder verwoordde. „We hebben voor af veel gesproken met de ou ders en zijn met alles heel dis creet omgegaan. Maar ik heb hen nog niet gezien." Ook Dörr ziet internet als een belangrijke bron voor informatievoorzie ning. „Dat was ook onze in steek en daarom stonden wij er positief tegenover." Waarbij hij wel aantekent te hopen dat de commercie zo lang mogelijk uit het ziekenhuis blijft. „Houd ge zondheidszorg en commercie verre van elkaar." De kersverse ouders worden in élk geval verre van de pers ge houden. Die praten alleen met Margriet. LOEK MOOR EN COCK RUNEVEEN» We hebben 150 Tweede Kamerleden in dit land. En die kun je niet allemaal kennen als je er niet tussen zit. Maar die G. Wilders van de WD, met wie Nova gisteravond op de proppen kwam, die had Wil nog nooit gezien. En dat hadden we eigenlijk maar liever zo gehou den. Je gaat van zo'n man heel erg voelen dat je op leeftijd bent. Een fris se jonge krullenbol, die een paar maanden geleden nog met een glas bier in de hand grapjes maakte in de debatingclub van het studen tenkoor, zo ziet hij eruit. En als 'ie nou nog zijn mond maar niet open had gedaan, was het bij dat beeld gebleven. Maar helaas. Hij was gevraagd om commentaar te geven op de situ atie in Irak. Dat land waarvan nu al zo'n negen jaar de bevolking wordt uitgehongerd, omdat het een gewetenloze dictator aan het hoofd heeft. Honderdduizenden mensen sterven er, vooral kinderen. De beelden van die ramp roepen herinneringen op aan Nederland in de hongerwinter. Maar Amerika en Engeland willen de sancties niet opheffen tot Saddam Hoessein is afgezet. En Nederland volgt, als een van de weinige landen in de wereld, trouw die twee bondge noten. De frisse jonge Wilders twijfelde geen moment over zijn antivoord op de vraag of het embargo gehandhaafd moet blijven..Natuur lijk", zei hij. ,Als wij die sancties niet hadden gehandhaafd had Saddam Hoessein allang weer massavernietigingswapens gekocht en kon de bevolking in de buurlanden de schuilkelders weer in. Van een wapenembargo had Wilders nog nooit gehoord. Over de hongersnood in Irak geen woord van Wilders. Zolang Sad dam Hoessein niet doodgaat hebben de mensen in dat land pech gehad. En hij hoopte dat dat maar snel mocht gebeuren. ,,De \/VD- fractie zal geen traan laten als de heer Hoessein de weg naar het Walhalla zal vinden", zei hij. (De weg naar het Walhalla! Teveel Noorse sprookjes gelezen. Ook dat nog!). De jeugdige zelfi'erzekerdheid droop er vanaf. Een mens zou er naar van worden. Maar Wilders heeft ongetwijfeld nog een fraaie toekomst voor de boeg. Als 'ie genoeg heeft van de politiek kan hij altijd nog de diplo matie in. Hij zou bij voorbeeld een goeie opvolger zijn van de Ne derlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Die was ook te zien in de reportage. Waarom Nederland zich, als voorzitter van de Commissie Sancties van de VN, niet sterk maakt voor opheffing van de sancties, vroeg de interviewer, Of hij die hongersnood niet verschrikkelijk en onno dig vond. Ach, zei de ambassadeur. ,,Deze sancties zijn een oorlogs instrument. En bij een oorlog heb je altijd bijkomende schade. Dus u noemt honderdduizenden doden 'bijkomende schade', vroeg de interviewer. De ambassadeur zweeg. Wil werd er een beetje ver drietig van, van deze vertegenwoordigers van volk en vaderland. Kasteel de Haar, inclusief het park en het natuurlij ke landschap eromheen, komt in handen van Na tuurmonumenten. Stich ting Kasteel de Haar en de Vereniging Natuur monumenten zijn dat samen met de ministe ries van OCW en LNV en de provincie Utrecht overeengekomen. Met de overdracht is een belangrijke stap gezet in de richting van redding van De Haar. Kasteel en landgoed kunnen nu niet meer uiteenvallen. De fa milie Vein Zuylen, tot op heden eigenaar van een groot deel van het 400 hectare omvattende ge bied, blijft middels een stichting betrokken bij kasteel en park. Het kasteel moet grondig worden opgeknapt. De middeleeuwse funda menten kunnen het ge bouw niet meer dragen. Scheuren in de buiten muren en het wegzakken van de slotgracht kun nen het kasteel verande ren in een ruïne, als er niet wordt ingegrepen. Ook is er geld nodig om het landgoed bij elkaar te houden. De totale reddingsopera tie vergt een investering van meer dan 100 mil joen gulden. Naast een forse bijdrage van baron Thierry van Zuilen van Nijevelt, komt er geld van Natuurmonumen ten, de betrokken depar tementen en de provin cie. De rest moet komen uit de inkomsten van pu blieke acties. foto anp Slechts één maal in de vier jaar mag hij het uniform aantrek ken, maar desondanks had hij er een flinke som geld voor over. Als tweede luitenant- kwartiermeester zal Robert Spronck (42) op zondag 25 juni de schutterij Aartsbroederschap Sint-Sebastianus te paard voor afgaan in de grote traditionele 'bronkprocessie' door het Züid- Limburgse Gronsveld. Om die functie te bemachtigen telde de kastelein afgelopen pinkster maandag 31.500 gulden neer. Al langer aasde Robert Spronck op een 'interressante' functie bij de schutterij, die slechts een maal per vief jaar uitrukt. Hij ligt er dan ook niet wakker van dat hij daarvoor 31.500 gulden moest neertellen. „Ik kan het me voorstellen dat mensen van buiten Gronsveld dit niet be grijpen. Maar in Gronsveld zelf begrijpt iedereen het wel. De bronk is voor iemand die hier geboren is een niet te beschrij ven gevoel. Als die dag aan breekt en ik de trommels hoor dan krijg ik 'sjevraoje' op mijn rug," vertelt de kastelein in alle nuchterheid. Overigens zijn in het verleden al vaker 'hoge' functies voor tienduizenden guldens vergeven. Aartsbroederschap Sint-Sebas tianus is een traditionele ver eniging, die niet afstapt van de vele al eeuwenoude gebruiken. Een van die gebruiken is dat de schutterij alleen uittrekt tijdens de vierjaarlijkse bronkproces sie. Een ander gebruik is dat vrijkomende officiersfuncties - bijvoorbeeld als iemand pro moveert of overlijdt - bij opbod verkocht worden. „Ik ben net als de meeste Gronsveldse jongens al vanaf mijn geboorte lid van de schut terij, maar ik heb nog nooit meegelopen. Er bestaat name lijk een wachtlijst van zo'n 60 De vader-dochterrelatie Opeens ging het een stuk slechter met hun vader. Zijn toestand was kritiek geworden, liet het zieken huis weten. Achtentachtig was hij. Een leeftijd waar op de dood voortdurend met je mee reist en zich tast baar inaakt met gezondheidsklachten en verminde ringvan vitaliteit. Ooit sterft ook de sterkste man. Met dit soort gedachten gingen de vier dochters die avond naar hun vader. Ze bogen zich bezorgd over hem heen. dachten aan hun moeder die weliswaar nog leefde, maar hier niets meer van wist, hun ou derlijk huis, het paleis niet meer uitkwam. Want de dochters waren koningskinderen. Hun vader is prins Bernhard, hun moeder was ooit koningin Juliana. De oudste dochter is nu zelf koningin en werd bij haar geboorte Bea trix genoemd. Haar vader was blij met de ge zonde baby, maar gaf ruiterlijk toe dat hij als troonopvolger toch liever een zoon had ge had. Hij wist toen nog niet dat hij nooit een zoon zou krijgen. Dat er nog drie an dere dochters zouden komen: Irene. Mar griet, Marijke. Doorzijn toedoen overi gens, want de man bepaalt het geslacht J van -het kind dat wordt verwekt. Waarover spraken zij met elkaar, de vier dochters, wakend bij hun vader? Een ko ninklijke familie is geen gewone familie. Maar wat de meest wezenlijke zaken van het leven betreft: J'amilielJanden, geboorte, liefde, dood en alles wat daar tussen ligt, zijn ze wel een gewone familie. Op die avond waren de vier dochters dan ook stuk voorstuken samen tot hun meest persoon- HELEEN CRUL lijke proporties teruggebracht: die van dochters van één vader. Hij was de eerste man in hun leven. Iedere dochter kent in haar ontwikkeling een fase waarin ze de uitverkorene van haar vader wenst te zijn. Die fase is de tegenhanger van het zogeheten 'Oedipuscomplex', een verschijnsel waarbij jongetjes met hun moeder willen trouwen. Bij meisjes wordt dat het Elektracomplex' genoemd, met bijbehorende fantasieën waarin de moeder als rivale wordt gezien. Vaders behoren dochters te bevestigen in hun 'meis jes-zijn'. En moeten tegelijkertijd duidelijk maken dar de wens dé uiWerkorene te zijn geen werkelijk heid kan worden. Dochters kunnen over dat verlan gen heen groeien doordat hun vader toont dat hij van hun moeder houdt, en dat zoiets voor hen later ook in het verschiet ligt. Vaders mogen niet over die gefantaseerde grens met hen heen gaan. Incest is daar het meest extreme voorbeeld van. Meestal komt het niet zover. Maar te intieme opmerkingen of gebaren, een te samen zweerderige relatie, te veel stimulerende en compli menteuze bemoeienis met de dochter in haar ont wikkeling als vrouw, kan een soort psychische incest geven. Ze wordt dan zo helemaal 'pappies meisjes', dat ze zich niet los kan maken van hem. Zijn in stemmingen bijval worden onontbeerlijk voorde rest van haar leven. Ik sprak ooit eens met een vrouw die mij toever trouwde dat haar leven na de dood van haar vader, lange tijd voor haar geen zin meer had. Hij was een alom gerespecteerd en gezaghebbend man, hij stierf aan een hartinfarct toen hij begin zestig was. Zij had haar studie voltooid, een succesvolle baan, een leuke echtgenoot en twee kinderen. Maar haar vader bleef de motor waarop zij liep: voor zijn goedkeuringen complimenten deed ze net allemaal. Dan is er iets mis. Vaders van dochters moeten het evenwicht vinden tussen overstimulering en onderstimulering. Ze moe ten, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt, voorkomen dat ze in de ogen van hun dochter de ideale, perfecte va der worden. Want dan zal die dochter nooit een man vinden die daar ook maar aan kan tippen. Maar een te weinig tedere vader, die zijn dochter klein houdt door voortdurend kritisch te zijn, haar geen vertrou wen schenkt, haar nooit eens een complimentje geeft, maakt haar als vrouwen mens fundamenteel onzeker. De beste vader is de man die zijn dochter ziet in haar totale persoonlijkheid als mens, zowel haar sportieve en intellectuele prestaties aanmoedigt als haar uiterlijk, en tegelijkertijd ook een en ander weet te relativeren. Dochters moeten een vrouu>elijke identiteit ontwikkelen, en dat is heel wat anders dan een vrouwelijke rol. Beatrix de koppige, Irene de lieftallige, Margriet de gewone, Marijke de gehandicapte, het zijn inmiddels vrouwen van middelbare leeftijd die op vaderdag te gen de verwachting in toch nog hun vader in hun midden hebben. Hij is de man die een grote invloed heeft gehad op hun zelfbeeld als vrouw, op de ont wikkeling van hun intellectuele capaciteiten, op hun partnerkeuze en het succes daarvan. Kijk je naar de vele foto's uit hun jeugd waarop ze met hun knappe vader staan, dan is er telkens een ander prinsesje dat behaagziek verraadt dat ze het liefst papa 's prinsesje wil zijn. mannen om geweerdrager te kunnen worden. Ik wilde niet blijven wachten en aasde op een interessantere functie. Die kwam tijdens de traditionele bronkvergadering op Pinkster maandag vrij. Dus moest ik nu toehappen. Maar ik ben het wel voor de rest van mijn leven," legt de nieuwe kwartiermeester uit. Je kan bij een vrijkomende functie pech of geluk hebben. Geluk heb je als je de enige kandidaat bent en dus kunt in stappen voor het minimumbe drag van 500 gulden. Spronck had pech, want er was een tweede zeer gemotiveerde kan didaat. Dus werd er geveild en lang opgeboden. Bij 31.500 gul den viel pas de hamer in Sproncks voordeel. Als kwartiermeester zal hij zijn oude hobby van het paardrij den weer moeten oppakken. Samen met de eerste luitenant- kwartiermeester rijdt hij de on geveer 300 geüniformeerde manschappen tellende schutte rij en de processie te paard vooruit om te kijken of er geen barricades zijn. Die werden eeuwen geleden opgeworpen door andersdenkenden. Nu treffen de kwartiermakers kunstmatige barricades aan. Ze rijden dan terug om de 'biele mannen' en het trommelkorps te halen. De overige schutters wachten totdat de barricade van bomen is opgeruimd en het trommelkorps weer marche rend de processie komt opha len. „Het is alweer twintig jaar geleden dat ik voor de laatste keer op een paard zat. Iktieb nog anderhalve week de tijd om te trainen en mijn uniform in orde te maken. En dan gaat mijn droom in vervulling." D De Britse overheid be gint een grootscheep se campagne tegen onveili ge trappen. Bescherm heer is de be roemde En gelse voetballer GEOf die in 1966 met zijn! reldkampioen werd. J tl sterven in Groot-Britti

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2