Elfhonderd supporters teruggestuurd bij grens Euro 2000 Voetbalstad Rotterdam worstelt met stadionbier Zes uur vast voor praten met Noorse supporters Oranjelied uit Warmond heeft hoog 'stadion-meezinggehalte' ir is al een baby van gekomen Voorzichtig met de beker KIJKEN met NDERDAG 15 JUNI 2000 21 foto anp* marcel antonisse Voetbalstad Rotterdam is het decor van een ordinaire recla- mestrijd. Hoofdrolspelers in het spektakel zijn: de Deense bierbrouwer Carlsberg die koste wat kost tijdens Euro 2000 een nieuw brouwsel wil promoten, de Deense voetbal supporters die het goedje van hun brouwer 'niet te zuipen' vinden en burgemeester Op stelten, de burgervader van 'The city of the final' die met zijn 'strenge doch rechtvaardi ge alcoholbeleid' iedereen te vriend wil houden. Twee irifotainmentcenters (vermaakplaatsen) zijn er ge bouwd voor de supporters van de in Rotterdam spelende voetbalteams. Op vertoon van een wedstrijdkaart worden de voetballiefhebbers tot aan de match vermaakt met muziek, eten en drank. Dinsdag, voor de wedstrijd Noorwegen - Spanje, bleken de Noren al niet erg gechar meerd van het 'bier' dat Carls berg, een van de hoofdspon sors van Euro 2000, in de info- tainmentcenters uit de pom pen liet stromen. Het alcohol vrije bier (0,1 procent) werd door de Scandinaviërs 'horse- piss' genoemd. Vrij vertaald: paardenzeik. De Noren lieten zich door het vieze bier echter niet uit het veld slaan. Op het Stad huisplein in de binnenstad was wel echt bier te krijgen en dus togen alle Noren in af wachting van de wedstrijd naar het bewuste uitgaansge bied. Missertje voor de gemeente en de organisatie van Euro 2000. Die wildën de suppor ters zoveel mogelijk bij elkaar en het liefst uit het directe centrum van Rotterdam hou den. Lang is er niet gemop perd in de gelederen van bei de organisaties want de sup porters hebben zich 'voor beeldig' gedragen. De Denen die morgen tegen de Nederlanders spelen tonen zich echter een stuk minder flexibel. De Denen zijn boos omdat ze in het infotainment- center alleen het alcoholvrije bier kunnen krijgen. Onder de Deense supporters wordt nu opgeroepen de infotainment- centers te boycotten en mas saal de stad in te trekken. Burgemeester Opstelten is niet erg blij met de ontstane situatie. Op zijn gezag wordt er een streng alcoholbeleid gevoerd. Dal wil zeggen dat in de openbare ruimten (op straat) geen bier mag worden geschonken en gedronken. Opstelten heeft de infotain- mentcenters toestemming ge geven om alcoholarm (2,5 procent) Istadionbier' uit de pompen te laten stromen. Dat stadionbier (Lingens's Blond van Heineken) is vol gens kenners prima te drin ken. Hoofdsponsor Carlsberg wil echter koste wat kost haar nieuwe biertje aan de man brengen. Sponsors wil is wet en dus komt het stadionbier de infotainmentcenters niet Opstelten voelt zich onge lukkig omdat hij zijn gasten qua alcohol meer te bieden heeft, maar afhankelijk is van de commercie. De organisatie van Euro 2000 baalt omdat hun artiesten in de infotain mentcenters optreden voor een halve man en een paar denkop. De Denen voelen zich beledigd. Maar de groot se verliezer is Carlsberg. Een slechtere reclame voor hun nieuwe brouwsel valt lastig te bedenken. jeciaal bobogips met knopen ctfrdam Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam Eruïkt met tijdens Euro 2000 speciaal gips: Bobo-gips. Na het Kruikelijk oranje vond het ziekenhuis het tijd voor iets anders, it bobo-gips is uitgerust met drie grote glimmende knopen t normaal veelvuldig op de colberts van 'bobo's' is waar te 'Resultaten streng beleid merkbaar' Aan de Duits-Nederlandse grens zijn sinds het begin van Euro 2000 elfhonderd voetbalsupporters teruggestuurd. Zij zijn geweigerd omdat zij een stadionverbod hadden, wapens bij zich droegen, geen toegangskaartje voor een wedstrijd bezaten of strafbare feiten achter hun naam hadden staan. In totaal zijn aan de Duitse grens sinds de start van het toernooi 110.000 mensen ge controleerd. Het gros van de te ruggestuurde supporters is Duits, maar er zijn ook enkele tientallen Oost-Europeanen bij, meldt een zegsman van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Volgens directeur-generaal Euro 2000 P. Van Zunderd zijn de resultaten van het strenge beleid aan de grens mèrkbaar. Het aantal 'probleem-Duitsers' is veel minder dan op voorhand werd verwacht. De politie ver wacht wel de komende week een massale intocht van Duitse voetbalsupporters in Neder land. Geschat wordt dat zo'n 25.000 Duitse fans zullen afko men op de wedstrijd Duitsland- Portugal op 20 juni in de Rot terdamse Kuip. Dat zijn echter, zo stelt het nationaal politieproject Euro 2000, heus niet allemaal hooli gans. „Dan heb je het op het to tale aantal EK-bezoekers maar over enkele honderden perso nen", schat woordvoerder P. Beljon. Door alle maatregelen die zijn genomen is de kans zelfs groot dat kwaadwillenden de plek van bestemming niet eens halen. De politie vreest wel dat dui zenden Duitsers zullen probe ren 'zwart' een kaartje voor de wedstrijd Duitsland-Portugal te bemachtigen. Om die reden zal er intensief worden gecontro leerd op kaartjes die illegaal zijn doorverkocht. Volgens een woordvoerder van Euro 2000 zal vooral bij de ingangen voor de 'neutrale' supporters extra naar legitimatie worden ge vraagd omdat daar de meeste 'foute kaartjes' worden ver wacht. „Wie een kaartje op de zwarte markt heeft gekocht, komt van een koude kermis thuis," voorspelt hij. Het zat een 24-jarige Rotter damse voetbalfan dinsdag be paald niet mee. Omdat hij ver dacht werd van handel in zwar te kaarten, werd hij door de po litie ruim zes uur vastgehouden en miste hij tot overmaat van ramp ook nog de wedstrijd Noorwegen-Spanje. Hij was zojuist teruggekomen uit de VS. Even langs huis ge gaan om zijn kaartje voor de wedstrijd op te halen en vervol gens naar de Coolsingel om daar al wat sfeer te gaan proe ven. Hij wandelde naar eigen zeg gen een rondje, sprak met wat Noren, en wilde net de tram pakken naar het stadion. Zover kwam het niet: hij werd aange houden. „Agenten hadden me zien praten met supporters," zegt hij, „en dachten dat ik ille gale kaartjes aan het verkopen was. Het ergste vond ik echter dat ik meteen in de boeien werd geslagen. In mijn eigen stad, iedereen kon het zien. En waarom mocht ik niet met die Noren praten? We moesten toch een goed gastheer zijn?" Het verhaal van de man klopt, zegt politiewoordvoerder Anne Geelof. Agenten hadden hem en twee anderen op ver schillende plekken zien praten met supporters. Het leek op on derhandelen, en het vermoe den was dat ze kaarten voor Noorwegen-Spanje trachtten te verkopen. Ze hoorden iemand ook 'te duur' zeggen. „We heb ben besloten hen aan te hou den, op verdenking van illegaal venten", luidt de uitleg. De politiewoordvoerder wijst erop dat de onfortuinlijke man eon klacht kan indienen bij de burgemeester, de korpschef of de hoofdofficier van Justitie. De Rotterdammer heeft al aange kondigd dit zeker te zullen doen. Ook al wordt het een hit, rijk zullen ze er niet van worden. Dat krijg je als je een Oranjelied opneemt op de melodie van de Second Waltz van de Russische componist Sjostakovitsj. „Het is liefdewerk, oud papier. Er lo pen nog wat erfgenamen rond van Sjostakovitsj..." zegt War- monder Matthieu van Winsen. Hij schreef de tekst van de in ei gen beheer opgenomen CD- single Wij gaan voor Goud van De Vrolijke Kikkers. Het is niet zomaar een Oranjelied, vindt Van Winsen. „Het heeft een heel hoog stadion-meezingge halte. Iedereen kent The Second Waltz in de uitvoering van An dre Rieu. En de tekst zing je ook meteen mee." Het idee voor het Oranjelied is afkomstig van de Rotterdam se campinghouder Aad Berk hout, wiens camping tijdens de EK vol staat met voetbalfans. Berkhout benaderde Van Win sen omdat deze veel contacten heeft in de muziekbusiness en zelf muzikant is. Zo vormt de Warmonder samen met dorps genoot Rob Plug het duo Arti- shock, dat veel optreedt in War mond en omgeving. „We ma ken jaren zestig-muziek. Simon and Garfunkel, Everly Brothers, dat werk. Nee, ik denk niet dót we met Arti-shock ook het Oranjelied gaan brengen. Het valt zo buiten ons repertoire." Behalve Van Winsen en Plug zingen er ook medewerkers en kampeerders mee op Wij gaan voor Goud, waarvan 750 exem plaren zijn geperst. „Waarom we ons De Vrolijke Kikkers heb ben genoemd? Dat is een ver wijzing naar de kantine van de Rotterdamse camping, die De Vrolijke Kikker heet." Wie de single wil bestellen, kan bellen met Mathieu van Winsen 071 -011419. iss Oranje komt uit Zoeterwoude tRWQUDE ANTON PIEPRICH zal je maai' overkomen, als ang meisje uit Zoeterwou- Zó ben je nog gewoon Jo- da van der Voet, schoon- dsspecialiste in Schevenin- zó ben je plotseling Miss "ie. Dat is nogal wat. „Wel- -het stelt niks voor." Jo- da giert het uit. „Ik krijg er lsvoor, ik word niet plotse- overal voor gevraagd en ik 'lij zijn als de mensen het 'aten zijn." is allemaal de schuld van ïrjan van der Voet. Als fa- ,'ksupporter van Oranje dindt hij elke keer het offici- orgaan van de supporters- fniging, Aanvalluh! In het hummer zag hij een op- 'voor aspirant-missen van "jé Jan telde zijn dochters direef een brief: „Jullie wil- fdn miss? Ik heb er wel vier! a>o in de envelop, envelop bus. Geintje, paar weken later belde valluh! terug. „Die met dat le'die willen we wel." En de 'ilie zich maar proberen te "neren wie er nou ook al- het petje op had. Jolanda 'hoorden dat en maakten allemaal mooie voorstellin- >zegt oudere zus Marian- "Een leuk achter-de-scher- mendagje op het EK, dat soort dingen. Een beetje zoals miss Ajax." Niks hoor. „Ik kreeg een foto in de Aanvalluh!", vertelt Jolanda. „Oh ja, en ook nog een spotje voor Hans Verkerk Keu kens. Maar dat kwam ook door dat die Indiaan van die reclame een voetbalvriend is van mijn vader, zij reizen samen heel Eu ropa af achter Ajax aan. Nou ja, dat déden ze. Dat zal nu wel wat minder worden..." Voor Jan is voetbal heel veel - hij is behalve fan ook nog eens sponsor van Ter Leede -maar ook de vier dochters hebben meer met de sport dan alleen een miss in de familie. Oudste zus Corine en Jolanda spelen bij UVS, Marianne voetbalt bij UDO en Lenneke, de jongste, bij SJZ. Marianne en Jolanda hebben zelfs nog eens een avondje gestapt met de selectie van Vitesse. „Vitesse speelde te gen Ter Leede en we zagen de spelers daar na afloop in de VIP-kamer. We hoorden toeval lig naar welke tent in Noordwijk ze zouden gaan, dus wij gingen ook. En ze kwamen meteen op ons af', vertelt Marianne. In de Aanvalluh! staat bij de 'bijzonderheden' over Jolanda dat Marc van Hintum haar fa voriete voetballer is. 'Hij is 33, maar ziet er nog heel goed uit'. „Dat is toch zo?" zegt Jolanda en ze wordt een beetje rood. Aaii haai' muur hangt een colla ge van allemaal uitgeknipte Mare van Hintumpjes. „Gekre gen van Corine, voor mijn ver jaardag. Daar moet ze uren mee bezig zijn geweest, het is een enorm schilderij geworden", zegt Jolanda. Haar eigen foto hangt er niet naast. Die vindt ze te lelijk. „Maar mijn vader laat hem wel aan iedereen zien." Dat heeft soms vreemde gevolgen. „Ik stond bij een kennis te praten over het EK en vroeg hemr heb jij die foto van Jolanda al ge zien?" vertelt Jan. „Hij bekeek hem en riep zijn vrouw erbij. Die wierp één blik - en meteen brak d'r water. Drie uur later hadden ze een gezonde doch ter." Toch valt die foto best mee, vindt hij. „En zo heeft het toch nog wat opgeleverd", lacht Jolanda. „Verder dan urenlang in polonaise door een keuken lopen is het niet gekomen. Olé, olé, olé. Even pauze, jongens er zit wéér een nieuw filmpje in, daar gaan we weer. Olé, olé." Het begin van het EK maakte Miss Oranje mee in Slagharen. De familie zat daar aan de buis gekluisterd. „Dus niet met zwaaiende armen en gejuich het veld op in de ArenA om de aftrap te doen", zegt Jolanda. „Nou ja..." Miss Oranje, Jolanda van der Voet. foto taco van der eb pstootjes in Luik en Brussel ^.mussel In Luik en Brussel is het gisteravond en -nacht na tduel Italië - België (2-0) tot opstootjes gekomen tussen sup- iters uit beide kampen. Tegen middernacht verzamelden h ongeveer duizend Belgische en Italiaanse aanhangers in (stadscentrum van Luik. De politie greep in toen over en >ermet flessen werd gegooid. Ze arresteerde in totaal zes ensen. Het was verder onrustig in Herstal. De politie pakte 1 ar na een vechtpartij vijf personen op. In speelstad Brussel O elden de rijkswacht en de Brusselse politie voor en na de EK- idn idstrijd in totaal 28 mensen aan, de meesten voor de zwarte ndel in kaarten en zakkenrollerij, ar. V ommotie om goudvis per post (6 aerl: Dat de oranjegekte wel heel erg bizar kan worden, be- jstde Bastion hotelketen. Een relatie van het bedrijf kreeg per di ener een levende goudvis in een plastic zak geleverd. De as- wi jient-manager van het hotel in Almere zegt dat het een lande- ke actie van Bastion is. „Het is de bedoeling dat wij hierdoor 'ei ize vaste klanten beter leren kennen. Een relatiegeschenk ge il, n wij ieder jaar. Deze keer is het een goudvisje geworden. Er 1bewust gekozen voor een levende vis en niet voor plastjc. Het h er heeft zuurstof genoeg en wordt zo snel mogelijk ver- 1 jurd." De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die- lf nis woedend. „Levende dieren behoren niet verstuurd te lit irden en zijn niet bedoeld om maar klakkeloos cadeau te ien. Dit is gewoon te gek voor woorden." iedstrijd te gevaarlijk voor Posh widen David Beckham wil niet dat zijn vrouw Victoria, beter ni kend als Spice Girl Posh, zaterdag naar de risicowedstrijd van 1 geland tegen Duitsland komt kijken. Volgens het Londense owbizzpersbureau WENNsmeekte 'Becks' zijn vrouw om weg 2 blijven uit angst voor de beruchte Britse hooligans, met wie 0 jsinds de verloren wedstrijd tegen Portugal op bijzonder :l chte voet staat. Beckham dreef het conflict met de hooligans M aandag na Engeland-Portugal op de spits door zijn middel- gs igerop te steken naar de tribunes. 1 I een eigen feest voor Turken sa iDHOVEN De wens van de Turkse gemeenschap om vandaag 1 nd de wedstrijd Zweden-Turkije in Eindhoven een groot feest i i houden, gaat na overleg met het stadsbestuur niet in vervul- tfi ig. De termijn om iets te organiseren werd gistermiddag te in rtgeacht. De autoriteiten in Eindhoven verwachten dat dui- iffl iden Turken, afkomstig uit alle delen van Nederland, Duits- i.' nd en België, zonder kaartje zich in de stad zullen ophouden, ss ilgens het gemeentebestuur zijn er voldoende festiviteiten in ej stad en is bovendien het Beursgebouw beschikbaar, waar lizenden toeschouwers in besloten sfeer op een groot scherm wedstrijd kunnen volgen. De belangstelling voor deze voor- ning viel tijden het bezoek van Engelse supporters aan de ïdhoven maandag echter zwaar tegen. olitie stuurt hooligans brief lïïERDAMDe politie Rotterdam-Rijnmond heeft gisteren larschuwingsbrieven gestuurd naar potentiële relschoppers. debrief schrijft de politie dat zij de Rotterdamse hooligans durende Euro 2000 nauwlettend in de gaten houdt. „De poli- Rotterdain-Rijnmond is altijd in de buurt, gezien of niet ge- sn. Houd daar rekening mee!" De standaardbrief in een enve- ppe op naam is ondertekend door plaatsvervangend korps- lefOttevanger. „De politie zal direct optreden bij openbare deverstoringen", schrijft Ottevanger. „We accepteren niets thet voetbalfeest kan verstoren." Binnen de verschillende pportersgroepen van Feyenoord wordt kwaad gereageerd op brief. De supporters zien het schrijven als een bedreiging. iei alleen Feyenoordfans met een stadionverbod maar ook pporters die ooit eens een boete hebben gehad voor iets 'on- inulligs' hebben volgens de fans een brief gehad. ROTTERDAAADe stadhuisbodes droegen witte handschoenen, want de zilveren beker mocht niet bezoedeld worden met afdrukken van vette vingers. Er waren bobo's bij, hoge UEFA- bestuurders, en uiteraard Rotterdams burge meester Opstelten, maar ook oud-internatio nal Joop Hiele. De beker waar het bij Euro 2000 allemaal om gaat, de Coupe Henri Del- auney, achter glas in het stadhuis. Het Turkse UEFA-lid Erzik sprak van een 'historisch mo ment' en zei te hopen dat Nederland of zijn ei gen land het EK wint. Burgemeester Opstelten voegde daaraan de wens toe dat de beker lan ger in Rotterdam blijft, ook na de finale op zondag 2 juli in de Kuip. Joop Hiele, ex- Feyenoorder en lid van de selectie die in 1988 het EK in Duitsland won, sloot zich daarbij aan. „We hebben in 1988 in Amsterdam ge feest, ik wil nu wel eens een feestje in Rotter dam." Opstelten haakte daarop in en onder streepte dat een winnend Oranje op maandag 3 juli beslist in zijn stad wordt gehuldigd. De beker blijft nog tot morgen het stadhuis. On der bewaking, zij het dat 24 uur toezicht niet haalbaar is. Daarna gaat het kleinood in de Kuip de kluis in tot de finale. foto anp cor mulder Ruud de Groot. Euro 2000 door de ogen van een deskundige. In de derde aflevering de Leidse trainer Ruud de Groot, die het ko mend seizoen na twee jaar WSB Quick Boys onder zijn hoede neemt. De Groot is een fanatiek voetbalkijker. Zo fanatiek dat hij wedstrij den op tv het liefst thuis in zijn eentje bekijkt. Dat ge schreeuw en gescheld van al die anderen leidt alleen maar af. „Normaal gesproken wordt een wedstrijd door een snel doelpunt opengebroken. Vanavond was een voorbeeld van het tegendeel. De snelle voorsprong van Italië heeft het duel lamgelegd. Het ver dedigen van een 1-0 is een boodschap waar je een ge middelde Italiaan wel om kan sturen. Ze trokken zich lekker terug en konden in relatieve rust bekijken wat de tegen stander ging doen. Dan zie je toch dat Dino Zoff is opge groeid in de catenacciotijd. Ik heb dan het idee dat een coach van het Italiaanse elftal liever verdedigend dan aan vallend afgaat. Bij dat laatste word je als coach gewoon af gemaakt door de pers. België heeft het lang aardig gedaan, maar het gemis aan raffinement kon na een kwar tier in de tweede helft niet meer worden gecompenseerd door de inzet. Langzaam zag je de macht en het geloof wegglippen bij de Belgen. Ze konden het alleen op de ma nier waarop ze het tegen Ita lië deden. Ze hebben niets anders. Ik had gehoopt dat Luc Ni- foto taco van der eb lis voor een doorbraak kon zorgen, maar dat lukte hem niet meer. Met de klasse van Del Piero en het toenemen van de ruimte kon Italië nog wel verder uitlopen, dat ge beurde niet omdat ze een paar keer pech hadden met buitenspel. Ik kijk naar zo'n wedstrijd als analyticus. Ik vind het leuk om te kijken hoe een ploeg zich heeft georgani seerd, hoe de veldbezelting is en wat de specifieke taken van de spelers zijn. Op dat ni veau zie je dat men erg veel de dezelfde ideeën heeft over tactiek. Al die topteams lijken veel op elkaar. Een echte tac tische vondst of verrassing heb ik de laatste jaren niet ge zien. Ondanks dat moet je al tijd blijven opletten, een trai ner is nooit uitgeleerd. Bij duels van het Neder lands elftal hou ik mijn rol van analyticus maar een mi nuut of tien vol. Daarna ben ik een ordinaire fan op het puntje van mijn stoel en scheld ik lekker op spelers die fouten maken. Zondag heb ik vaak het woord gericht tot Seedorf, dat kun jc je wel voorstellen. Toch zie ik het wel zitten met Oranje. Ik heb in ieder geval niet veel elftal len gezien die echte indruk op me hebben gemaakt. Frankrijk is de enige uitzon dering, maar die speelden ook wel tegen een erg zwak Denemarken. Maar wal weet ik ervan. In het poulctje op school sta ik veertiende van de 35 deelnemers." GERARD BAAS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21