Drie Deense musketiers in de 'Dit kan een unieke zomer worden' De spits met een vijfde versnelliti Euro 2000 'Euro 2000: is dat geen volleybaltoernooi in Nederland? Mevrouw de tolk El DONDERDAG 15 JUNI 2000 302 Franse voetbalbond maant bondscoach Brussel Voorzitter Claude Simonet van de Franse voetbalbond heeft zich gisteren in de 'strijd' tussen de Franse pers en het na tionale team gemengd. Tussen beide partijen ontstond zaterdag onenigheid, toen de Franse ploeg afspraken niet nakwam. Bondscoach Lemerre kondigde vervolgens een persboycot af. Simonet zei gisteren dat Lemerre verplicht wordt vanaf vandaag de Franse journalisten weer te woord te staan. „Deze situatie is niet goed voor ons imago." De controverse tussen pers en se lectie begon zaterdag toen de spelers Deschamps en Thuram tegen de afspraak in niet naar een persconferentie waren geko men. Vervolgens waren de Franse media niet aanwezig bij een persconferentie van Lemerre. Robert Waseige in gelijk gesteld brussel Bondscoach Robert Waseige van België is iirzijn con flict met Johnnie Walker door de rechter in Brussel in het gelijk gesteld. Voor iedere keer dat de whiskyfabrikant de trainer op neemt in een advertentie krijgt het een boete van zo'n 5000 gul den per verkocht exemplaar van de krant waarin de reclame verschijnt. Johnnie Walker gebruikte de populariteit van de bondscoach afgelopen weekeinde voor paginagrote adverten ties in kranten. Waseige, die niet van whisky zegt te houden, verleende geen toestemming voor de reclamecampagne en diende een klacht in wegens schending van het beeldrecht. Mihajlovic één duel geschorst Rotterdam Sinsa Mihajlovic is één duel geschorst. De Joego slaaf kreeg dinsdag de rode kaart in de wedstrijd tegen Slovenië. Zondag is hij daardoor afwezig tegen de Noren. De verdediger werd weggestuurd na een tweede gele kaart. Tot nu toe tijdens Euro 2000 kreeg slechts één speler direct rood. Dat was de Tsjech Latal, in het duel met Oranje. Opvallend genoeg werd hij bestraft wegens commentaar op de leiding vanuit de dug-out. ruswuk» anp Voetbal beheerst deze weken de natie. Zelfs vele atleten uit andere sporten worden massaal gegrepen door Euro 2000. Trainingsschema's worden er nog net niet voor aangepast, maar bij de olympiërs is de huiskamer oranje van kleur. Schaatsers van de TVM-ploeg beke ken zondag in Arnhem in de buiten lucht gezamenlijk Nederland - Tsje chië, te midden van een groot pu bliek. De Nederlanders, onder wie Ge rard van Velde, Bob de Jong en trainer Geert Kuiper, gingen compleet uit hun dak bij het doelpunt van Frank de Boer. De Canadees Jeremy Wother- spoon en de Amerikanen Casey Fitz- Randolph en KC Boutiette zagen het tafereel met verbazing aan. Euro 2000 komt voor hockeyer Jac ques Brinkman als geroepen. De 33- jarige recordinternational zit tot aan zijn lies in het gips vanwege een ge broken knieschijf, opgelopen bij de Champions Trophy in Amstelveen. „Ik kom thuis mijn stoel bijna niet uit", grinnikt Brinkman, in het dage lijkse leven handelaar in hockey- en sportmaterialen. „Ik doe echt een beetje mee aan de oranjegekte. Ik kijk bijna alles op televisie, want werken kan ik toch vrijwel niet. Ik handel hooguit wat telefoontjes af en houd de administratie bij. Genoten vim Oranje heb ik nog niet. De wedstrijd tegen Tsjechië was een drama. Portu gal daarentegen vond ik supergoed te gen Engeland. Morgen ben ik in de Kuip supporter van Oranje bij het duel met Denemarken. Daar kijk ik echt naar uit." Autocoureur Tom Coronel is met zijn teamgenoten Peter Kox en Jan Lammers in voorbereiding op de 24 uursrace van Le Mans en keek tussen door naar de broederstrijd Slovenië - Joegoslavië. „De jongens met 'vies' aan het einde. Wat een actie! Zeker vergeleken bij ons voetbal. Ik kreeg op een gegeven moment zelfs medelijden met de Tsjechen", meldt hij vanuit Frankrijk. „Oranje zou evenveel actie als de Slovenen en de Joegoslaven in het sppl moeten brengen." Topadeet Robin Korving was voor Euro 2000 al in voetbalsferen. Met oranje bril en schoenen getooid liep hij zaterdag in Leiden. „Ik heb me in geschreven voor een voetbalpoule. Nederland wordt vierde, voorspel ik. Voetbal is niks voor mij. Ik zou me doodergeren als mijn teamgenoten zouden verzaken en andersom. Daar om doé ik het wel alleen." Topzeilster Margriet Matthijsse rea geert lacherig als de naam Euro 2000 valt. „Is dat geen volleybaltoernooi in Nederland?", grapt de tweevoudige wereldkampioene uit Maasdam. „Per soonlijk merk ik niet zoveel van al dat voetbalgedoe. Ja, de media s bol van en vrijwel alle reclame gen hebben eveneens met Euro te maken. Maar behoorlijk veel langs mij heen." Matthijsse (23) houdt bij haar lijkse trainingsprogramma nauj rekening met de wedstrijden v Nederlands elftal. „Ik kijk het mij uitkomt", stelt de olyni medaillekandidate. „Zeilen gaat voor. Bovendien ben ik niet zoi Nederland. Dus als ik dan bij n ders in Maasdam logeer, wil tijd vrijmaken voor mijn vriendt kennissen. En zij kijken echt n: EK-wedstrijd. Gelukkig niet, bijna willen zeggen." 'Niks geen tactisch gedoe, gewoon op de winst spelen OP VERPLAATSING Persconferentie van Vujadin Boskov na Joegoslavië - Slo venië. Het was tot dusverre de leukste wedstrijd van het toernooi, maar daar zal de oude vos anders over den ken. De coach der Joegoslaven moet woedend zijn. Stamp voetend heeft hij moeten aanzien hoe zijn begenadig de spelers zich lange tijd hebben geblameerd; 3-0 ach ter tegen de Slovenen, tegen voetballers van clubjes als Lokeren, Sint Truiden, IASK Linz en NK Maribor! Naast Boskov zit de tolk. Dat is een lieflijke mevrouw op leeftijd die even niet heeft opgelet en zomaar is ver dwaald in Euro 2000. Maan dag hebben we haar al ont moet in het trainingskamp van de Joego's. Toen al was ze aan het einde van haar krachten. Ze zuchtte en ze steunde. Al die vr agen, over politiek ook en meer van dat soort enge zaken. Het was dat de voetballers onverschil lig achterover leunend - pre cies zoals ze een dag later het grootste deel van de wed strijd speelden - mompelden dat het nu maar eens uit moest zijn met dat gezever over politiek, anders had me vrouw de tolk dat wel willen uitschreeuwen. Nu luistert ze na die doldwa ze wedstrijd naar de ant woorden van de coach. De stem van de oude baas raspt door de perstent. Klanken als geweerschoten. Natuurlijk zegt Boskov nu, in onvervalst Servisch, dat zijn spelers klootzakken zijn. Dat ze de pakken met geld in het bui tenland veel te makkelijk ver dienen. Dat hij zich kapot heeft geërgerd aan hun hooghartige houding. Dat hij morgenochtend vroeg, het eerste wat hij zal doen, de gokkast uit het hotel zal flik keren. Ze zullen het weten, die luie, verwende non-va- leurs! Eindelijk is hij klaar. Nu komt het, de vertaling. Mister Boskov is een beetje teleurgesteld in zijn team, leest mevrouw de tolk van haar papiertje. Hij had nog zo tegen zijn jongens gezegd dat ze de Slovenen niet moesten onderschatten. Dat hebben ze toch gedaan. Mis ter Boskov hoopt dat ze dat de volgende wedstrijd niet zullen doen. Meer heeft ze niet te zeggen, meer kan ze niet zeggen. Ze zucht. Zondag Noorwegen - Joego slavië. Ik zal er weer zijn. Maar haalt mevrouw de tolk het ook? henk houtink Denemarken moet mor genavond in de Kuip win nen van Oranje. „Anders halen wij de tweede ronde niet", denken de drie 'Ne derlandse' musketiers Voor Ajacied Jesper Gronkjaer (22), Feyenoor- der Jon Dahl Tomasson (23) en PSVer Jan Heintze (36) heeft de wedstrijd een speciaal tintje. landgraaf albert ceesinc Jan Heintze negeert de nurkse blik van de perschef en haalt stoïcijns de schouders op. „Ik bepaal zelf wel of ik een inter view geef of niet", zegt de door gewinterde prof. „Daar heb ik hem niet voor nodig." Hij, de Europees kampioen van 1992, is nog opgegroeid in de tijd van vrijheid blijheid en heeft lak aan de nieuwe orde, waarin de zakelijkheid het heeft gewon nen van de Deense gemoede lijkheid. Terwijl Jesper Gronkjaer en Jon Dahl Tomasson meteen na afloop van de training veront schuldigend de schouders op halen en schielijk in de bus ver dwijnen, neemt de PSV'er rustig de tijd. Hij komt daardoor als laatste aansloffen bij de bus. De motor draait al - de reprimande neemt hij voor lief. Maar zo hard als Heintze zich voordoet, zo boterzacht zijn z'n teksten. Weinig sprankelend. „Door de nederlaag tegen Frankrijk moeten we winnen, hoe moeilijk dat tegen Neder land ook is. Als we weer verlie zen, wordt het lastig om de tweede ronde nog te halen. Misschien hebben we het geluk dit keer wel aan onze zijde. Want daar heeft het ons tegen Frankrijk aan ontbroken." Jan Heintze (rechts) en Jesper Gronkjaer in duel tijdens de training. De Deense supporters, van top tot teen getooid in carnava lesk rood-wit, en de meesten al vroeg in de morgen met een groot glas bier in de hand, han gen aan z'n lippen. Ze verstaan er geen woord van. Maar wat geeft dat? Elke morgen staan ze er, van tien tot half twaalf, langs het hoofdveld van SVN in het Lim burgse Landgraaf, 't Heiveldje, de kantine van de hoofdklasser, doet ook deze ochtend weer goede zaken. De 3-0 nederlaag tegen Frankrijk heeft het hu meur (nog) niet aangetast. Dat geldt ook voor de spelers, vertelt Tomasson vlak voor de training. „Dit elftal is niet zwak ker dan op andere toernooien. We hebben tegen Frankrijk ook zeker niet slecht gespeeld en goed voetbal laten zien. Het zat ons alleen niet mee. De kracht van dit team is ons goede posi tiespel", denkt de Feyenoorder. „En we willen voor elkaar wer ken. Het team van 1992 was een counterploeg, die de tegenstan der het spel liet maken. Wij gaan veel meer van onze eigen kracht uit." Gronkjaer wil niet j zegt hij. Ook tegen „Niks geen tactisch gei woon op de winst spel zorgen dat wij Nederlaj te veel ruimte geven, hem heeft deze wedstrij speciaals, zegt hij. „Ik ke van die jongens, alleen) Sar en Winter. Ik hoop 4 meedoet. Dat zou ik w vinden." Het voetbal van de Ne ders ligt de Denen wel Tomasson. „Denen en) landers lijken erg op elks culturen zijn hetzelfde ook leuk om tegen ze ft ballen. Nederland wil ah spel maken. Frankrijk isi betreft een heel ander v Want ondanks Zidane v len ze altijd met een g spelers achter de bai counter. Zoals Nederlani balt, dat vind ik mooi zien." Maar toch niet zoals a avond, tegen Tsjechië! heeft mij verbaasd hoe) land in de tweede heil: gespeeld", zegt de jon); de drie. „Toch is Net- voor mij nog steeds f ook tegen ons." Tom „We moeten optimistisc ven en de wedstrijd Frankrijk vergeten, underdog, dat past onsw Maar of Denemarken 1 veerkracht bezit van twi geleden? Heintze: „Wek hetzelfde elftal, we mis> alleen Hogh en Helveg blessures. Ja, en de Lai natuurlijk. Daardoor mia een stuk creativiteit. Mi wordt opgevangen dooi lust en teamspirit. Of d noeg is tegen Nederlan zal wel moeten, anders over." Net als in 1988. Dt re vier keer haalde Denet steeds de tweede ronde. VIJF VRAGEN AAN. In de rubriek 'Vijf Vragen' geeft een speler, trainer of be geleider van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vragen. Vandaag: Pierre van Hooijdonk. Pierre van Hooijdonk is de pinchhitter van Oranje. Als hij het veld inkomt, dan is het mis met het Nederlands elftal. De spits gaat daar niet van uit. Hij rekent op een prachtig EK en een mooie zomer en wil zich daar over een aantal jaren nog alles van kunnen herinneren. Daarom houdt hij een dag boekje bij. 1. Heb je voor jezelf het idee dat je wat dichter bij de basis staat dan bij het WK van tiuee jaar geleden? ,,lk houd er nu rekening mee dat ik aan spelen toe kom. Bij het WK zaten er twee centrum spitsen op de bank: Hassel- baink en ik. Nu ben ik het eni ge alternatief voor Kluivert als diepe spits. De kans dat ik het veld in kom, is dus groter ge worden. Dan gaat het niet om hele wedstrijden, maar ge woon, om invalbeurten. Ik ken mijn rol." 2. Je haardracht is ook anders dan toen. Op het WK kaal, bij het EK dreadlocks. „Je moet af en toe eens veran deren. Dat ultrakorte haar, je kunt er zo weinig mee doen. Ja afscheren, maar daar blijft het bij. Ik heb het eigenlijk altijd al kort gehad, dus nu eens wat langer. Maar na het EK gaat het er. wel weer af. Dan ben ik toe aan weer iets anders." 3. Bij het WK hadden we de dichtende voetballer. Witn Pierre van Hooijdonk. Jonk. Nu hebben we een schrij ver. Je houdt een dagboekje bij. „Nou. een dagboekje... Ik schrijf wat puntjes op, dinge tjes die wel grappig zijn om te onthouden, te bewaren. Dat vind ik erg leuk om te doen. Ik heb er ook gigantisch spijt van dat ik het twee jaar geleden niet heb gedaan, in Frankrijk. Die ervaringen gaan in de loop van de tijd verloren. En dat is hartstikke jammer. Nu heb ik weer dat gevoel van: dit kon wel eens een unieke zomer worden. Waarin heel veel ge beurt. Van de allereerste dag in het trainingskamp tot hopelijk de finale. En wat er daarna al lemaal nog bij komt kijken. Van zo'n hoogtepunt van je loopbaan moet je je jaren later alles nog kunnen herinneren." 4. Je kunt toch ook gewoon ta terde videoband kopen? „Hier staan wel veel camera's, maar niet alles wordt opgeno men. Gelukkig maar. Het gaat juist om de privé-dingetjes, je eigen ervaringen. Ik hoef niet op te schrijven dat we gisteren één looptraining hebben ge had. Ik doe het louter en alleen voor mezelf. Ik weet niet of ik de enige ben. Ik denk dat er FOTO CPD JAAP DE BOER misschien wel meer zullen zijn. Het is toch leuk voor la ter?" 5. RBC, je oude club, is gepro moveerd. Een leukgeupel? „Fantastisch. Ik kom er niet veel meer, moet ik zeggen. We hebben er vorig jaar, in de voorbereiding van Vitesse, nog tegen gespeeld. Ben ik in de kantine blijven hangen, wat oude bekenden gesproken. Ja, heel gezellig. Maar, ik moet zeggen, mijn hart ligt toch even verderop, bij NAC." ype minkema gpd Thierry Henry roemt samenwerking met Zinedine Zidane wavre gert van puk Het doelpunt was van een onaardse schoonheid. Secondenlang zweefde Zin edine Zidane gistermiddag boven het veld van RJ Wavre. Strakke voorzet, perfecte omhaal, prachtige goal. Misschien nog wel mooier dan de omhaal van Marco van Bas ten tegen FC Den Bosch. Thierry Henry stond met open mond naar het kunststukje van zijn ploeggenoot te kijken. Zijn handen zochten automatisch contact met elkaar. Applaus voor Zidane. „Het is een genot om met deze man samen te spelen", vindt de 23-jarige aanvaller van Frankrijk. Thierry Henry vormt op Euro 2000 sa men met Nicolas Anelka het spitsenduo van de wereldkampioen. Een dodelijk kop pel, dat vlak voor het begin van EK het le venslicht zag in het oefenduel tegen Ma rokko. Henry, de pijlsnelle aanvaller van Arsenal en Anelka, de geniale en onhandel bare spits van Real Madrid. Gevoed door Zinedine Zidane zijn ze samen bijna on grijpbaar. De Deense defensie had in het eerste duel het nakijken. Een ontluisteren de 3-0 nederlaag was het gevolg. Thierry Henry nam de tweede Franse treffer tegen de Denen voor zijn rekening. Op een manier die in Engeland bij Arsenal een beetje zijn handelsmerk is geworden. Met een rush van zeker zestig meter over brugde Henry in een vloek en een zucht de afstand naar doelman Peter Schmeichel. Het gekrulde schot met de binnenkant van de rechtervoet was vervolgend onhoudbaar. „Zo heb ik dit seizoen wel vaker ge scoord. Wegdraaien van de man in mijn rug en dan de kortste weg naar het vijande lijke doel zoeken. Dat kun je mijn speciali teit noemen. Als ik goed in de diepte word weggestuurd, dan kan ik optimaal van mijn snelheid profiteren. Een speler als Zidane heeft dat perfect in de gaten. Hij is zo slim, ziet direct of een tegenstander achterin kwetsbaar is. Dat is lekker voetballen. Na vier seizoenen AS Monaco verkaste Thierry Henry in het seizoen '98-'99 tus sentijds naar Juventus. Het avontuur in de Serie A was van korte duur en kwam eigen lijk te vroeg, geeft de aanvaller nu eerlijk toe. „Ik was nog niet klaar voor zo'n harde en zware competitie." Henry dreigde te verpieteren in de laars van Europa, maar zijn oude trainer Arsène Wenger verloste hem üit zijn isolement en haalde hem naar Londen. Henry werd door Arsenal opmer kelijk genoeg aangetrokken als vervanger van Nicolas Anelka, de man die na veel trammelant vertrok naar Real Madrid. Voetballen in Engeland was een die in vervulling ging. „Ik ben Wen- steeds dankbaar voor deze kans. An een prima club. Er lopen veel speler die mij perfect kunnen aanspelen. A! bal vraag, dan krijg ik hem ook vanfc beeld Bergkamp, Overmars, Kanuof Een beetje vergelijkbaar met de sir het Franse elftal. Alleen is Zidane da mijn enige aangever. Maar mijn si blijft altijd mijn belangrijkste wapen Henry stelt zich bescheiden op. D lijk gaat hij ervan uit dat hij morgen partij is in de tweede groepswedstrijd Tsjechië. Maar zijn wereld zal niet in storten als Lemerre een keertje de vo geeft aan een ander. „Er lopen ha goede aanvallers in de Franse ploej Ik houd wel van zoveel concurrent die manier blijft iedereen scherp ei profiteert het elftal weer van. Dat is li ge wat telt. We willen op dit EK late dat het Franse elftal nog steeds 1 heeft. De wereldtitel alleen is niet g We hebben nu de kans om geschied schrijven. De eerste ploeg die na de* titel ook de Europese titel verovert." Groep A Groep B I Groep C 1 Groep D 12 juni Luik 18.00 uur 10 juni Brussel 20 45 uur 13 juni Rotterdam 18.00 uur 11 juni Brugge «f Duitsland 1 - 1 Roemenië België 2- 1 Zweden Spanje 0-1 Noorwegen Frankrijk 3-0 Penflflg 12 juni Eindhoven 20.45 uur 11 juni Amhem 14.30 uur 13 juni Charleroi 20.45 uur 11 juni Amsterdam Portugal 3-2 Engeland Turkije 1 - 2 Italië Joegoslavië 3-3 Slovenië Nederland 1-0 JS 17 juni Arnhem 18.00 uur j 14 juni Brussel 20.45 uur 18 juni Amsterdarr 1 18 00 uur 16 juni Brugge 1S Roemenië Portugal Italië 2 - 0 België Slovenië Spanje Tsjechië Fr t 17 juni Charleroi 20.45 uur 15 juni Eindhoven 20.45 uur 18 juni Luik 20.45 uur 16 juni Rotterdam Engeland Duitsland Zweden Turkije Noorwegen Joegoslavië Denemarken Ne# 20 juni Rotterdam 20 45 uur 19 juni Brussel 20 45 uur 21 juni Brugge 18 00 uur 21 juni Amsterdam 20 Portugal Duitsland Turkije België Joegoslavië Spanje Frankrijk Ne# 20 juni Charleroi 20.45 uur 19 juni Eindhoven 20.45 uur 21 juni Arnhem 18 00 uur 21 juni Luik 7 Engeland Roemenië Italië Zweden Slovenië Noorwegen Denemarken I Stand: W7W1 w YJZTi jjl Kil kjE JkzJi TWMWf% 1 Portugal 1 1 0 0 3 3-2] 1 Italië 2 2 0 0 6 4-1 1 Noorwegen 1 1 0 0 3 1-0 1 Frankrijk 1 1 0 J7I 2 Duitsland 1 0 1 0 1 1-1 2 België T 1 0 1 3 2-3 2 Joegoslavië 1 0 1 0 13-3 2 Nederland 110 m - Roemenië 1 0 1 0 1 1-1 3 Turkije T 0 0 1 0 1-2 - Slovenië I 1 0 1 0 13-3 3 Tsjechië 10 0 jji 4 Engeland 1 0 0 1 0 2-3I 4 Zweden r 0 0 1 0 1-2 4 Spanje 1 0 0 10 0-1 4 Denemarken 10 0 jjf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20