Leidsch Dagblad Ruimer gokbeleid levert miljarden op Erica Terpstra als interviewer Steun voor ontspanning Gemeente Alkemade verkoopt nieuwe appartementen bij opbod 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Katwijks meisje slimste leerlinge van Nederland Kales stapt op bij Ajax WAANZINNIG WEEKEND CO/ EXTRA KASSAKORTING ^3/OOPDEGEHElECOUECTIE tf)AG 15 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 [ikken uit ;nhet im voor ;unde la New York r beursfraude gisteren een rechts- jonnen tegen 120 [die worden beschui- ffaude in aandelen- inder de verdachten zich leden van de vijf misdaadorganisaties York. Volgens de aan- ebben de verdachten rders voor 115 mil- len opgelicht. Zij wor- rhuldigd van manipu- i beurskoersen, het i van effectenhande- >t plegen van aande- via internet en het i van pensioenfond- rakbonden. j ïslang geëist 1 noord Sybine i verdachte van de p de 13-jarige Sybine luit Maarn is gisteren (rechtbank in Utrecht gevangenisstraf ;8-jarige verdachte wegein ontkent. Het brdween op 19 januari ir en werd een maand id gevonden. ede Kaagbaan arschijnlijk' minister Netelenbos ;keer verbazen als 1 besluit tot verdubbe de Kaagbaan. Dat zei en in lüjsenhout. De vreest voor een .(aagbaan, omdat huizen zouden moe- .den gesloopt. Zo'n It ook tot extra geluid- n de Leidse regio. iv voorstel e tegoeden lerlandse Vereniging nken (NVB) legt het I loods Overleg (CJO) d een nieuw voorstel de problemen rond :|gening van joodse be- h b in de Tweede We- log op te lossen. Kort ■liep het overleg vast. 'AAG 24 PAGINA'S 13 Universiteit geeft weer cursus voor herexamens 17 Plan voor nieuw centrum Leiderdorp kost 100 miljoen Kabinet wil meer casino 's De overheid wil meer casino's in Nederland. Daarmee komt een einde aan de monopoliepositie van Stichting Holland Casino. Het is de bedoeling dat het kabinet nieuwe vergunningen gaat veilen aan gegadigden. De opbrengst, geschat op enkele miljarden guldens, vloeit naar de staatskas. beperkte aanbod veel illegale gokhuizen ontstaan. De over heid wil aan dit laatste een ein de maken door de boetes aan zienlijk te verhogen. Die boetes kunnen zonder tussenkomst van een rechter worden opge legd. De winsten van de casi no's komen voortaan niet meer ten goede van de overheid, maar vloeien naar de eigenaars. Voor bestuurssecretaris W. van Erve van Holland Casino komt de wetswijziging niet als een verrassing. „We hebben dit al jaren zien aankomen. De vraag naar gokken is groter dan het aanbod. Momenteel heb- leiden pieter van hove Het kabinet neemt over twee weken een besluit over de ver ruiming van de Wet op de kans spelen. De Stichting Holland Casino is op de wetswijzing voorbereid en verwacht geen negatieve gevolgen voor het aantal bezoekers aan haar acht vestigingen, waaronder die in Scheveningen, Schiphol en Zandvoort. Met de verruiming van de wet hoopt het kabinet tegemoet te komen aan de groeiende po pulariteit van kansspelen. In de loop der jaren zijn vanwege het ben wij acht casino's, maar daar komen nog vestigingen in Utrecht en Enschede bij. Meer concurrentie hoeft dus automa tisch niet minder bezoekers voor ons te betekenen." De Stichting heeft in verband met de te verwachten ontwik kelingen enkele jaren geleden besloten meer activiteiten in het buitenland te ontwikkelen. Holland Casino en de toekom stige casinobedrijven krijgen ook exploitatierecht voor gok paleizen op internet. Daarvan moet de winst worden afge staan aan goede doelen. Vol gens de bestuurssecretaris werkt Holland Casino momen teel hard aan de ontwikkeling van een goksite. Hij sluit niet uit dat Holland Casino een no tering aanvraagt op de Amster damse beurs voor financiering van buitenlandse expansie. y" Waarschuwing voor wraak op euro Turkse fans 2000 Zie ook pagina's Engelse hooligans hebben con- 19,20 tact gezocht met Italiaanse sup- en 21 porters om wraak te nemen op Turkse voetbalaanhangers. Dat gebeurt eventueel vanavond in Eindhoven, waar Turkije tegen Zweden speelt of maandag in Brussel, waar Turkije aantreedt tegen België. De BVD bevestigt dat de inlich tingendienst een ambtsbericht met dergelijke inhoud op 10 ju ni heeft opgesteld. De Engelsen zouden wraak willen nemen op Turkse supporters voor de dood van twee fans van Leeds United eerder dit jaar in Istan bul. Daar werden voor de UEFA Cup-wedstrijd Galatasaray- Leeds United twee aanhangers van de Engelse club doodgesto- Jcen. Dit fatale incident leidde onlangs ook tot zeer hevige rel len tussen Turkse en Engelse voetbalsupporters in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Herdenking Heizel-drama brussel De spelers van Italië hebben gisteravond in Brussel de 39 doden van het Heizel-drama in 1985 her dacht. Aanvoerder Paolo Maldini en middenvelder An tonio Conté legden witte rozen neer. Onder de 39 do den waren er 31 uit Italië. De ramp had plaats vooraf gaand aan de finale van de Europa Cup voor landskam pioenen tussen Liverpool en Juventus. Italië won gis teravond met 2-0 van België en gaat door dit resultaat in groep B alleen aan de leiding. foto ap murad sezer Met een zoen van Ronald de Boer werd gisteren Erica Terpstra, Tweede-Kamer lid voor de WD, in Hoenderloo verwel komd. In de rol van tv-verslaggeefster kreeg de oud-staatssecretaris alle ruimte voor een reportage voor Netwerk. Terp stra maakt voor de actualiteitenrubriek van de KRO een dubbelportret van doel man Edwin van der Sar en Arno de Jong, de keeper van de paralympische ploeg voor Sydney. Het programma wordt dinsdag 20 juni uitgezonden. Terpstra: Aan de hand van de twee keepers willen we bij de twee Oranjes het verschil laten zien tussen faciliteiten, trainingen en media-aandacht. Bij de paralympische ploeg staat er alleen wat familie langs de lijn. Hier ziet het zwart van de media." [DE ANDERE JUWELIER van(jeriiau^) Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGcmcr.com HET WOORD IS AAN Norman Schwarzkopf Je kunt niet iemand bergop waarts helpen zonder zelf dichter bij de top te komen. 071-5128030 n Samenleving14 van de Dag2 TASTISCH Mens stuurt aan op schikking in smeergëldzaak lisse/amsterdam job de kruiff De behandeling van de rechts zaak tegen Harry Mens over zijn vermeende betrokkenheid bij een smeergeldaffaire, wordt uitgesteld. Zijn advocaat G. Spong gaat nog een keer met justitie praten om de zaak te schikken. De makelaar wordt verdacht van het betalen van steekpenningen aan de ex-di- recteur van het Amsterdamse bouwbedrijf Hillen en Roosen, maar houdt zelf vol onschuldig te zijn. Justitie deed eind 1998 een inval in het kantoor van Mens. Hij werd toen ook aangehou den en bracht een nacht in de cel door. In maart van dit jaar kdndigde justitie aan hem in elk geval voor valsheid in geschrifte aan te klagen. Mens wenste niet te schikken en kondigde zelfs miljoenenclaims tegen justitie aan. Nu draait de zaak mogelijk toch op een schikking uit. „Het was altijd de intentie van de officier geweest om het met mij te regelen", zei Mens vanochtend. „Ikzelf voelde daar weinig voor. Maar Spong heeft me nu aangeraden toch' nog een keer in gesprek te gaan. Dat gesprek moet nog plaatsheb ben. Ik blijf erbij dat ik niets misdaan heb. Maar de praktijk is dat een rechtzaak veel publi citeit en gezeik aan je kop geeft. En je hebt ook personeel, eep vrouw en kinderen." Over claims tegen justitie denkt de makelaar en televisie- presentator nog steeds. „Dat zal onderdeel zijn van het gesprek. Het wordt gelijk oversteken." Met gesloten beurzen? „Zoiets ja. We zien wel." Het openbaar ministerie in Amsterdam wil over de zaak al leen kwijt dat het half juli hoopt te weten of het tot een schik king is gekomen. Zo niet, dan komt Mens in september voor. Meeropbrengst naar bouw politiebureau en brandweerkazerne roelofarendsveen saskia stoelinga De vier appartementen boven de nog te bouwen brandweer kazerne aan de Wilgenstraat in Roelofarendsveen worden bij opbod verkocht. Voor de bie ders geldt een minimumprijs van 435.000 gulden. Tot giste ren konden kandidaten een bod uitbrengen bij het plaatse lijke notariskantoor Zuidhof. De overwaarde van het pand gaat naar het nieuwe onderko men van de politie en brand weer. Het op deze manier aan de man brengen van nieuwbouw woningen is een nieuw feno meen. „De gemeente Alkemade heeft hierin duidelijk een voor trekkersrol in Nederland", stelt een woordvoerster van de Ver eniging Eigen Huis vast. „Bij mijn weten zijn nog niet vaak nieuwe huizen of appartemen ten op deze wijze verkocht. Bij nieuwbouw staat de prijs meestal vast. Bij bestaande panden komen zulke verkoop praktijken veel meer voor, maar dan weet je ook beter wat je krijgt." Ook jurist Van Berkel van de gemeente Alkemade moet er kennen dat deze methode niet eerder in de regio is toegepast. De achterliggende gedachte voor verkoop bij opbod heeft alles te maken met de bouw van de brandweergarage en het nieuwe politiebureau dat er pal naast ligt. Van Berkel: „Daar gaat veel gemeenschapsgeld in zitten. Een klein gedeelte van die kosten willen we afwentelen op de kopers van de apparte- Nierpatiënt ontvangt donorhart Chicago Rtr merkten dat het verkeerde or gaan klaar lag. Zij hebben de patiënt daarop onverrichterza- ke gehecht. De niertransplanta tie is nooit doorgegaan en de patiënt stierf afgelopen zondag. De orgaanbank, die jaarlijks zo'n achthonderd organen voor patiënten levert, erkent de fout. Het instituut betreurt het onge luk ten zeerste. De orgaanbank in de Ameri kaanse staat Illinois heeft door een misverstand een donorhart naar een patiënt gestuurd die een niertransplantatie nodig had. De man is na de vergissing overleden. Artsen waren vorige maand al begonnen met de operatie van de 31-jarige patiënt toen zij menten." Volgens L. Boogaard van Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Alkemade is het zeker niet zo dat op deze prak tijk het gezegde 'Wat een gek er maar voor wil geven' van toe passing is. „Het zijn degelijke appartementen en goed ge bouwd. En vergeet ook niet dat de bewoners hier heel veilig zit ten. Daarvoor kun je wat extra geld over hebben." Notaris Zuidhof mag ambts halve geen inlichtingen ver strekken. „Maar ik denk dat we de vijftien inschrijvingen niet halen. Er is een gezonde be langstelling, maar het loopt niet storm." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 00K VOOR MEDISCH BEELDVORMENDE EN RADIOTHERAPEUTISCHE TECHNIEKEN Pyongyang In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel betoogden honderden mensen gisteren voor afschaffing van de veiligheidswet die het buurland Nood-Korea nog altijd als 'de vijand' omschrijft. Met de mars wilden de demonstranten steun betuigen aan de opmerkelijke ontspanning tussen de beide Korea's, die de afgelo pen dagen optrad tijdens de historische top. foto reuters lee jae_won De 12-jarige Marieke Guijt uit Katwijk is de slimste leerlinge van Nederland. Zij won giste ren de Toptoets, een test voor extra slimme kinderen. De kinderen werden bij de Top toets uitgedaagd een inter view te maken met de stief moeder van Sneeuwwitje en een baggeroplossing te be denken voor een vliegveld in zee. Marieke scoorde op bei de onderdelen het best. De vragen over het baggeren had zij als enige van de 28 deelne mers allemaal goed. In totaal deden 700 kinde ren mee aan de eerste ronde. De 21 jongens en zeven meis jes die de kennisvragen van deze ronde het best hadden beantwoord, gingen door naar de tweede ronde die gis teren werd gehouden in het Legermuseum in Delft. De winnares reageerde nuchter op de titel 'slimste kind van Nederland'. „Mis schien zijn er wel slimmere maar hebben ze nooit van de Toptoets gehoord", zei ze bij de prijsuitreiking. Bij het win nen van de Toptoets hoort de Hugo de Groot-trofee en een studiebeurs van 4500 gulden. Hogeschool Haarlem f amsterdam anp Frank Kales heeft met onmid dellijke ingang zijn functie als algemeen directeur van Ajax neergelegd. Hij gaf als reden een belangrijk verschil van in zicht over het te voeren beleid. De oud-basketbalinternational uit Haarlem is dit jaar de vijfde directeur die Ajax verlaat. Kales volgde in februari 1999 Maarten Oldenhof op. Hij stond het Amerikaanse sportmqpage- mentmodel voor. De toegeno men verzakelijking stuitte in de Amsterdam Arena op veel weerstand. Pagina 23: Vijfde directeur bij Ajax weg in één jaar tijd Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) J Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1