Bouw mortuarium halfjaar vertraa: Ik verplant een boom soms wel vijfentwintig keer' deboer op Rijn Veenstreek Hoogmade wordt groener Snelheidsbeperking tegen sluipverkeer op Herenweg Ouderen Alkemade hebben eerste keus Vink wijst plann Vierambachtswe Grabbelen op de braderie DONDERDAG 15 JUNI 2000 974 Open dag Jos Jansen 1 juli rupwetering De open dag van bouwbedrijf Jos Jansen in Rijp- wetering is niet op 30 juni, maar op 1 juli. Iedereen die het nieu we pand aan de Zuidweg 1 lc wil bekijken en het bedrijf wil feli citeren met de zestigste verjaardag, is die zaterdag van harte welkom tussen 14 en 16.30 uur. Voor de kinderen is er een springkussen. Op 30 juni houdt lansen tussen 14.30 en 17.30 uur een receptie voor genodigden. Bentwoud-posters voor scholieren runwoude Schoolkinderen die hebben meegewerkt aan de op luistering van het Bentwoud, krijgen een aandenken. Gedepu teerde Van der Sar deelt vrijdag posters uit aan scholieren die tekeningen hebben gemaakt. De gedeputeerde begint om 14 uur bij de School met de Bijbel in Benthuizen en doet vervol gens de basisschool Amoldus van Os in Benthuizen en de Jena planschool De Zevensprong in Boskoop aan. Fietser ernstig gewond roelofarendsveenEen 19-jarige fietser uit Roelofarendsveen is gisteravond op de Korte Goog in zijn woonplaats ernstig ge wond geraakt. Door nog onbekende oorzaak viel hij met zijn fiets, juist op het moment dat een vrachtwagencombinatie hem passeerde. De Vener kwam tussen de wielen van de combinatie terecht. Het slachtoffer is overgebracht naar het LUMC. Zomermarkt Oudshoornse kerk alphen aan den run Met een zomermarkt probeert de kerken raad van de Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn het mo numentale gebouw langs de Oude Rijn in stand te houden. Op zaterdag 17 juni is er van 9.30-15.30 uur een markt met diverse kramen en een rad van avontuur. Wie bruikbare spullen wil af staan kan bellen naar 0172-434600. Sponsoring van een kraam kost 35 gulden (0172-414074). hoogmade janneke de jonge Hoogmade wordt een stuk groener. Tegelijkertijd komen er meer parkeerplaatsen: 358 in plaats van 321. Dat zijn de twee belangrijkste kenmerken van het plan dat Grontmij gister avond presenteerde aan de raadscommissie openbare wer ken van de gemeente Ja- cobswoude. Alle partijen steun den het plan. Nog dit jaar wil Jacobswoude voor zo'n twee miljoen gulden de fundering in de De Bruijn- laan vervangen. Deze vernieu wing is de eerste stap in een plan om alle verzakte wegen in Hoogmade een opknapbeurt te geven. Tegelijk met het op nieuw funderen van de wegen worden die wegen en straten opnieuw ingericht. Uitgangspunt voor het plan zijn de watergangen in Hoog made. Na de vernieuwing is al het water goed zichtbaar vanaf de straat. Nu zijn de sloten vaak 'verstopt' achter bosjes. Om dit probleem op te lossen wil Grontmij de struiken vervangen door bomen. Auto's moeten na de herinde ling op de meeste plekken haaks inparkeren. Alleen in straten waar daarvoor geen ruimte is, zoals in de Van Alc- maerlaan, parkeren auto's ach ter elkaar. De meeste parkeer plekken komen aan de kopse kant van huizenblokken. Daar worden de stoepen veel breder gemaakt. De parkeerplek komt op de stoep, zodat op het mo ment dat de auto's er niet staan, er veel ruimte is voor voetgangers. Hierdoor wordt de rijbaan smaller, wat past bij de inrichting van het dorp als 30- kilometergebied. Tussen de au to's komen, evenals aan de overkant van de weg, bomen. Voor elke fase overlegt de ge meente met de bewoners. De inwoners van de De Bruijnlaan zijn dan ook als eerste aan de beurt. Ook de Klankbordgroep Hoogmade mag zijn zegje doen. Welke bomen, straatste nen, lantaarnpalen en bankjes er komen is nog niet besloten. Ook zijn de kosten nog niet ge raamd. Bij de commissieleden oogstte het plan gisteravond uitsluitend lof. Lak aan tuinboeken De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Rita van Wijngaarden uit Roelofarendsveen over haar tuin van zesduizend vierkante meter. Rita van Wijngaarden uit Roelofarendsveen doet alles wat de tuinboeken verbieden. Planten zet ze gerust vijfentwintig keer achter elkaar op een andere plek als ze denkt dat ze het daar beter doen. Rozenstruiken verplant ze zelfs midden in de zomer en bomen haalt ze in één dag uit de grond, terwijl tussen het lossteken en het verplanten officieel twee seizoenen moeten zitten. ,,Ik ben een regisseur, ik bepaal welke plant waar komt. Zij hebben niks te zeggen." Van Wijngaarden doet nog veel meer dingen niet zoals je zou denken. Ze geeft haar tuin nooit water. „Anders maak je planten lui. Ze moeten het zelf doen, diep de grond in gaan." De planten in de tuin aan de Noorderhemweg hebben het daarbij nog relatief gemakkelijk: onder de dunne veengrond komt al snel de waterlaag. Alleen nieuwe planten kunnen rekenen op een straal water. De tuin van Van Wijngaarden en haar man Otto Adema lijkt volledig te zijn afgesloten van de drukke randstad: vanaf de straat is 'ie niet eens te zien. De zesduizend vierkante meter grond achter het huis vormt een oase van rust. Alleen de lijsters, de merels, de putters, de vinken en de mussen maken geluid. „Op de gekste plaatsen vind je nesten. Het is een lusthof voor vogels." Vlieren, essen, elzen, meidoorns, berken en eiken laten hun bladeren wapperen in de wind. En schieten als paddestoelen uit de grond. „Kijk", wijst Van Wijngaarden in een border. Kleine groene plantjes staan er: essen en elzen die ze snel verwijdert. Grote bomen staan er voorlopig genoeg in de tuin. Het was in het begin van de jaren tachtig dat Van Wijngaarden en Adema het oude tuindersland betrokken. „Het stond hier vol met oude kassen. Die zijn we eerst gaan afbreken", herrinnert ze zich. „Op het bollenveld stondep narcissen. Die plukten onze jongens en brachten ze naar de veiling." Op de tuin van nu leek het nog in de verste verte niet. „Er stonden ongelooflijk veel elzen, maar waar de kas had gestaan was het nog open. Dus zette ik overal wilgentakken in de grond, dan heb je na drie jaar een boom. Maar achteraf bleek dat vreselijk: één storm en ze liggen allemaal om." Een plan voor de tuin had Van Wijngaarden niet.Als ik naar die computerprogramma's kijk waarmee je tuinen kunt ontwerpen, zie ik de bomen in rijen staan." Ze gruwt. „Voor mij werkt dat niet. Een plant of Alphen laat begrafenisondernemer op bouwvergunning wachten Het nieuwe rouwcentrum naast de Salvatorikerk (onder aan de Julianabrug) in Alphen aan den Rijn kan pas in de loop van het volgend jaar in gebruik worden geno men en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, eind 2000. Dat komt, omdat begrafenisondernemer Kramer, die het centrum bouwt, al een halfjaar wacht op de bouwvergunning. Hij had in januari met de bouw willen beginnen. toestemming om de eerste paal te slaan, omdat het dak van het centrum iets hoger reikt dan De gemeente geeft nog geen het dak van de kerk Daarmee heeft de gemeente Alphen moeite, zegt een woordvoerder van de begrafenisondernemer. Verder zijn er volgens hem geen obstakels die de bouw in de weg staan. Het bestemmings plan staat de komst van een mortuarium naast de Salvatori kerk toe. Oude pand Zodra de bouwvergunning bin nen is beginnen de werkzaam heden. De begrafenisonderne mer schat dat die ongeveer een jaar in beslag nemen. Op dat moment komt ook het huidige rouwcentrum, dat is gevestigd in het meer dan honderd jaar oude pand aan de Prins Hen drikstraat 120, in de verkoop. Nu al hebben zich hiervoor diverse kandidaten gemeld. De gemeente Aiphen heeft ook be langstelling. Zij zou er, aldus de begrafenisondernemer, gehan dicapte kinderen in willen huis vesten. Maar wethouder Lyczak wil dit niet bevestigen. Het eni ge dat hij via een woordvoerder laat weten is, dat de gemeente inderdaad interesse heeft in het pand waarin ooit kaashandel Verkley zijn bedrijf had. Bovendien heeft een maat schap van huisartsen, dat nu praktijk heeft in een portoca- bin, al laten weten belangstel ling te hebben het complex te willen kopen zodra het leeg komt. In totaal hebben zich in middels zeven gegadigden voor het oude onderkomen aange diend. Weinig particulieren, maar voornamelijk bedrijven, In de kern van Rijnsaterwoude dertig kilometer en tussen Rijn saterwoude en Leimuiden zes tig. Dat zijn de maximumsnel heden waaraan automobilisten zich over een paar maanden moeten houden. De commissie openbare werken van Ja cobswoude ging hiermee gis teravond akkoord. Omdat ze het hardrijdende sluipverkeer over de Herenweg en de Willem van der Velden - weg spuugzat zijn, richtten drie moeders uit Rijnsaterwoude en Leimuiden in april het comité Sluiplweg op. Nu al heeft het comité succes geboekt. Nog voor het nieuwe schooljaar worden borden geplaatst die de maximumsnelheid aangeven. Als de raad akkoord gaat met het besluit, kan de politie be keuringen uitdelen. alkemade saskia stoelinga vervolg van de voorpagina De gemeente Alkemade heeft overigens nog meer eisen ge steld aan de koop van de vier appartementen. De allereerste keus hebben de kopers die in gezetene van Alkemade zijn, de 55-jarige leeftijd reeds gepas seerd zijn en ook nog een goed bod doen. Hier kijkt de woord voerster van de Vereniging Ei gen Huis minder van op. „Je zou kunnen zeggen dat het een discriminerende maatregel is, maar de meeste gemeenten wisselen de doelgroepen die voor nieuwbouwprojecten in aanmerking komen goed af." Jurist Van Berkel van de ge meente Alkemade vindt dat ook. „Dat we nu voor senioren hebben gekozen heeft niets te maken met de appartementen. Het zijn geen huizen met speci ale voorzieningen. Het speciale is dat ze in het centrum liggen dichtbij winkels en openbaar vervoer en andere overheids voorzieningen." Of Alkemade deze verkooptechnieken in de toekomst meer gaat toepassen, weet Van Berkel niet. „We heb ben nu hiervoor besloten, om dat de vraag naar dit soort ap partementen groot is. En er is volgens mij niets mis met het idee dat de gemeente daarvan ook wil profiteren. Projectont wikkelaars doen niet anders. Met dit verschil dat zij het geld veelal in eigen zak stoppen. Staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) waarschuw de gisteren al voor deze praktij ken. „Mensen die een nieuw bouwwoning kopen, betalen gemiddeld 11 procent te veel." Verder vond hij dat de winst marges van gemeenten en pro jectontwikkelaars erg groot zijn. Wethouder komt met eigen voorsteik woubrugge «janneke de jonge De Jacobswoudse wethouder Vink wijst de suggesties van het technisch adviesbureau Gront mij en van bewoners van de Vierambachtsweg in Woubrug- ge af. Het plan van de bewoners om de weg opnieuw in te rich ten vindt hij te omvangrijk en te duur. Datzelfde geldt voor de nieuwe ontwerpen van Gront mij. In plaats daarvan heeft Vink samen met het college een alternatief plan ontworpen. Op aandringen van de commissie praat hij daarover binnenkort met het bewonerscomité. Gisteravond waren Grontmij en de bewoners aanwezig bij de vergadering van de raadscom missie openbare werken. Daar lichtten ze hun ideeën toe die ze eerder al in rapporten pre senteerden. De bewoners wil len glooiende drempels zoals op de Aalsmeerderweg tussen Leimuiden en Aalsmeer, door getrokken fietsstroken en ver wijdering van de ribbelstrook aan het begin van de Vieram bachtsweg. Grontmij stelt een zelfde soort oplossing voor en een simpeler variant die echter voor fietsers ongemakkelijk blijft. Vink wenst echter niet op de plannen in te «.gaan. Hij heeft wel bewondering voor de be wonerswerkgroep, die het is ge lukt om de meeste bewoners op één lijn te krijgen. „De werk groep is heel hoog geëindigd, maar heeft niet de honderd procent gehaald", aldus Vink.' Volgens hem blijft de door hen voorgestelde oplossing daarom opnieuw een compromis. Vink ziet er ook niets in Grontmij en de bewoners met elkaar te laten praten. „Dan wordt het te kost baar en duurt het te lang." Vink deed gistel suggesties waarde Pf minder hard over bachtsweg rijden eH'et de situatie veiliger fietsers. Allereerst w of de provincie eer weet voor de ribbels gin van de weg. Op hij een veiliger ove voor fietsers creërei wil Vink een zogen Itt matexdrempel z slinger in de we drempel ondervind li en vrachtauto's ge terwijl personenai moeten afremmen, i der wil voorts de van de fietsstrook biw nader bekijken en v 0q paaltje plaatsen zi 20 niet via de stoep hu r nen vervolgen. ran De WD, Gemeen D66 betreuren het d aan de slag gaat m stellen van de bei moet de kans na grijpen om een einfce aan de vervelende de Vierambachtsv D66'er Klooster. „V geld kwijt, laten w voor halve maatri zen", vindt Beuke GB. De WD steunt van de bewoners, weinig trek meer i Keune: „Het is een; moeten een claim bij hen. We hebbel totaal andere advie 00 gehad." Het CDA zif in de plannen van eiste gisteren dat de er dan wel met di over praat. Van doet Vink in de col gadering op 30 au zoi Tdi Rotonde kost Jacobswoude d l De gemeente Jacobswoude be taalt zo'n drie ton mee aan de rotonde op de kruising van de N446 en het Zuideinde bij Hoogmade. In totaal kost de nieuwe kruising acht negen tijc en ton. De provincie 1 itei betaalt de rest. Op de provincie een v avond over de rotfl Ko dit jaar wordt aanj 1 presentatie in De 5 b made duurt van 1! s 21 uur. bin FOTO MARK LAMERS bloeiende heesters. Van Wijngaarden: „Ik heb overal struiken die na elkaar bloeien." De tuin slokt al haar vrije tijd op. Elke dag als de juf van basisschool De Regenboog in Nieuwe Wetering thuiskomt, gaat ze aan de slag. „Je zit er 's zomers elke dag toch zo'n vier uur", zegt haar man. „Ja, en in het weekend wel twaalf uur. Eigenlijk is het een tweede baan erbij", erkent Van Wijngaarden. En denk niet dat dat na zeventien jaar minder wordt. „Ik ben nu een rozenprieel aan het maken. Het duurt vijf of zes jaar voor dat af is. Daar kan ik inmiddels wel tegen, maar in het begin stond ik alles de grond uit te kijken. Nu ben ik niet meer zo ongeduldig, er is al zoveel." leimuiden De spanning is van haar gezichtje af te lezen. Wat zou er in de grabbelton zitten? De grabbelton was een van de trekpleisters voor kinderen tijdens de braderie die in Leimuiden werd gehouden. De markt werd goed bezocht totdat de regen gisteravond een spel breker werd. Het Oranje Comité heeft nog meer in petto. Vanavond is er weer de traditionele wielerronde door het dorp en zaterdag om 11 uur be gint het ringsteken met paard en rijtuig door de Kastanjelai it, dagmiddag kunnen de liefhebbers tobbetje steken op het D m Alle dagen is er verder kermis. De beddenrace die altijd op bc avond wordt gehouden, gaat niet door. De race heeft de co et slag met de voetbalwedstrijd Nederland-Denemarken verlo oj FOTO» DICK H ie dj boom verplant ik soms vijfentwintig keer. Je kent de grond niet en moet ontdekken of iets ergens gedijt. En het moet in harmonie zijn met de omgeving." De eerste vijf jaren liep Van Wijngaarden voornamelijk met de schoffel rond. „Dat was intensief wieden, wieden, wieden. Ik heb nooit gespoten. Als je vijf jaar lang wiedt, gaat het onkruidzaad weg. Waar Van Wijngaarden in het begin ook veel last van had, waren wolratten en muizen. „De boomgaard, daar werd ik in het begin gestoord van. Die bomen deden het helemaal niet." Haar man: „Dan kon je de bomen zo optillen: ze waren rondom helemaal aangevreten." Inmiddels lijkt het alsof er geen plek meer is voor onkruid en zijn ratten nergens te bekennen. In de boomgaard staan appel- en perenbomen - wél in rijen, zoals het hoort. Daarvandaan slingert het gazon van het ene naar het andere border. Gesnoeide coniferen, een brem op een stammetje en een lint van lavendel. Af en toe een paadje van houtsnippers. Een border met diverse bamboesoorten. Een huisje dat wordt overkapt met witte rozen. Een heigedeelte. En overal Rita van Wijngaarden en Otto Adema in hun tuin, waar kleinzoon Randy een kikkertje heeft gevangen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18