Nieuw centrum kost 100 miljoen Wethouder Van Eisen bepleit fusie gemeenten 'Wij zijn namelijk geen Oegstgeestenaren' "V Regio Het panel Politiek enthousiast over verkeersplan Voorschoten F RDAG 15 JUNI 2000 stlander Zeildagen in Warmond Voor de zestiende keer worden komend weekeinde mond de Westlander Zeildagen gehouden. Meer dan jaar oude platbodems strijden zaterdag en zondag in lassen om een wisselbokaal. De historische bedrijfsvaar- gaan ten minste vier maal de Kagerplassen op, 's och- abtfcm tien uur en 's middags rond half twee. Ze vertrekken vanaf de wal bij park Gróót Leerust, waar ze vrijdagavond te bezichtigen. Zondag aan het eind van de middag vindt park de prijsuitreiking plaats. Aan de Zeildagen doen on- )luu eer aken, tjalken en zogeheten kagenaars mee. ssenaar breidt kinderopvang uit ;aar Wassenaar gaat de kinderopvang zo snel mogelijk tbreiden. Voor het einde van 2002 moeten er ten minste tra opvangplaatsen zijn. Hiervan gaat zestig procent (64 laatsten) naar dagopvang in kinderdagverblijven. De ove- lertig procent (42 kindplaatsen) is bedoeld voor buiten- Ise opvang. Daarnaast wil de gemeente een gastouderbu- pzetten, dat wordt ondergebracht bij de stichting Kinder- rblijven Wassenaar. Wassenaar heeft nu 90 plaatsen in de schoolse opvang en 100 plaatsen in kinderdagverblijven, oot deel van de uitbreiding wordt gesubsideerd door het trie van VWS. rcultureel feest in Voorschoten tipten Afghaanse en Iraanse muzikanten zijn zaterdag i te zien en te horen tijdens een intercultureel feest in tuis Vlietwijk aan de Prof. Lorentzlaan in Voorschoten. De satie is in handen van de werkgroep interculturele activi- van de Bewonersorganisatie Vlietwijk in samenwerking 2t buurthuis. Het feest begint om 20.00 uur. e< V gaat door met kledingbeurzen :hoten De Voorschotense Unie van Vrijwilligers heeft en kledingbeurzen te blijven organiseren. In maart zag naar uit dat de beurs, die altijd twee keer per jaar wordt den, om organisatorische redenen niet meer zou plaats- Inmiddels zijn de data vastgesteld voor de najaarsbeurs: 29 september in het bondsgebouw van de UW Voorscho- n de Leidseweg, naast de Laurentiuskerk. 'a iwe voorzitter Comité Paardesport jhoten A. van Vliet volgt dinsdagavond D. van Engelen voorzitter van het Comité Paardesport Voorschoten, dat rde kortebaandraverij organiseert. Dit evenement is dit p vrijdag 28 juli. Van Engelen is sinds 1992 voorzitter. Hij om gezondheidsredenen af. Zijn opvolger is al vanaf 1986 het comité. rleg over gasflessendepot fl)J choten Wethouder Draijer praat op 'korte termijn' met ïers van het Wagenerf in Voorschoten over een gasfles- 00 pot bij ijzerhandel Verhoog in het centrum van het dorp. voners hebben het gevoel dat er 'een tijdbom' tegen hun staat. Volgens de brandweer en de gemeente voldoet het 'aan alle voorschriften. ,,We hebben TNO gewaagd een rt te maken over wat er gebeurt bij extreme omstandighe- lopelijk krijgen we daarover snel uitsluitsel. In elk geval we de klachten van de bewoners zeer serieus", zei Draij- 21 eravond tijdens een commissievergadering, m kC Ti de stripbeurs in de Sjelter orp Voor de vijfde keer wordt zondag 25 juni een strip gehouden in de Sjelter in Leiderdorp. Op de beurs zijn ileen boeken te koop, maar ook attributen waarop stripka- B izijn afgebeeld, zoals postzegels, puzzels en serviesgoed. m urs is open van 10.30 tot 15.30 uur. ik| 'Regionale samenwerking op dit moment een warboel OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Om de gezamenlijke problemen het hoofd te bie den, is de Oegstgeestse wethouder Van Eisen (PrÖ) voor een samengaan van een groot aantal gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreèk. De vorming van verschillende gro tere gemeenten is nodig om een krachtig tegen wicht te bieden aan Leiden, vindt hij. De be stuurder wil het samenwerkingsverband van de Leidse regio (SLR) laten fuseren met het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. Van Eisen hield zijn pleidooi tijdens een door PrO georganiseerde discussie in Oegstgeest over de voor- en nadelen van 'Rijnstad', een door Lei den'voorgestelde 'fusie'. Rijnstad voorziet in een samengaan van zestien gemeenten. Van Eisen is daar tegen. Zijn alternatief is de vorming van vijf a zes middelgrote gemeenten, die een sterke partner worden van Leiden. Schaalvergroting is volgens Van Eisen de beste oplossing om het te kort aan woningen, werkgelegenheid en goede verkeersverbindingen in de hele regio aan te pak ken. Van Eisen: „Leiden zegt te willen samenwerken met de regio, maar tegeUjkertijd aast ze op herin deling. Als Leiden het meent met de regionale sa menwerking, neemt ze de voortrekkersrol op zich. Dat ze dat nalaat, geeft aan dat ze een twee sporenbeleid voert." Dat Leiden belooft om zich zelf op heffen opdat ze Rijnstad niet domineert, noemt de verkeerswethouder een 'cosrrtetische ingreep'. Fractievoorzitter Koningsveld van oppositie partij D66 sloot zich als enige aan bij het pleidooi van Van Eisen. Zij ziet een fusie van kleinere ge meenten als een stap in de richting van de uit eindelijke vorming van Rijnstad, waar zij wél voorstander van is. De fractievoorzitters van col legepartijen CDA, WD en Leefbaar Oegstgeest (LO) zijn tegen het idee van van Eisen. Zij menen dat Oegstgeest 'krachtig' genoeg is om zelfstan dig te blijven. Wel behoeft de samenwerking tus sen gemeenten in de Leidse regio een snelle ver betering. Behalve de WD vinden alle partijen dat de huidige samenwerking met andere regiogemeen ten slecht verloopt. „De regionale samenwerking op dit moment is een warboel, een lappendeken van verschillende regelingen", stelde PrO'er Pa- pineau. „Als we de samenwerking niet snel ver beteren zal Den Haag ons dwingen om een stadsprovincie te vormen," aldus CDA'er Poell. Leefbaar Oegstgeest toonde zich de grootste opposant van veranderingen. De partij vindt dat er geen reden is om bijvoorbeeld Oegstgeest sa men te voegen met Warmond of Sassenheim. Ze is bang dat het democratische gehalte van het bestuur juist terugloopt als gemeenten bij elkaar komen. Concept-masterplan Leiderdorp klaar Een ondergrondse parkeergarage, 364 woningen, extra winkelruimte, een autoloze wandelpromenade, een the aterplein op de hoek Engelendaal-Laan van Ouderzorg en een haventje bij de Oude Rijn. Dat zijn enkele voor stellen uit het concept-masterplan, dat Leiderdorp een 'kloppend hart' moet bezorgen. Bureau Zandvoort lan ceert 14 projectplannen om van het centrum een brui send stadshart te maken. Met de plannen is een bedrag van 100 miljoen gulden gemoeid. LEIDERDORP ERIC WENT In het gebied tussen de Heinsi- uslaan en de Van Poelgeestlaan,1 op de as Laan van Ouderzorg- Statendaalder, staan zeven nieuwe gebouwen gepland, en wordt aan twee bestaande complexen - de Winkelhof en de Santhorst - flink gesleuteld. Direct naast de vier torenflats van dertien hoog aan de Laan van Ouderzorg, heeft steden bouwkundig Bureau Zandvoort op de hoek met de Engelendaal een woon-werkgebouw van ze ven verdiepingen ingetekend, de Engelenhof. Daar komen 25 woningen en een ondergrondse parkeergarage voor 200 auto's. Aan de overkant van de Enge lenhof komt de nieuwe Muzen- hof, met daarboven tien appar tementen. De ruimte tussen de ze twee nieuwe gebouwen wordt als het 'theaterplein' aan geduid, volgens de plannenma kers de hoofdingang van het nieuwe Leiderdorpse centrum. Nieuw in het gebied is ook het gebouw voor de bibliotheek en Sjelter, aan de Van Diepingen laan op de plek van de Rabo bank. Op de vrijgekomen plek van Sjelter aan de Heemraadlaan komen 17 appartementen. De Muzenhof en de bibliotheek aan de Muzenhoflaan maken plaats voor een uitbreiding van Dillenburg tot een woonzorg complex van 100 woningen en een dienstencentrum voor ou deren. Voor de Winkelhof voorzien de plannenmakers een nieuwe buitenrand van winkels en ho reca aan de Statendaalder en een 'aantrekkelijke hoofden tree'. Ook de Santhorst krijgt een facelift, door bestaande winkels uit te breiden en een brede luifel over de volle lengte van het winkelcentrum te plaat sen. Nieuw element in de cen trumplannen is een haventje bij de Oude Rijn. Dat is mogelijk omdat het pompstation heeft aangegeven daar te willen ver trekken. Hiervoor in de plaats kan een passantenhaven voor 36 vaartuigen komen, met een horecagelegenheid en een ap partementengebouw van maxi maal zes woonlagen. Het nieuwe centrum van Lei derdorp wordt zoveel mogelijk autoluw. De Laan van Ouder zorg wordt een 'kadeachtige wandelpromenade', afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Om sluipverkeer in de Vogel wijk te voorkomen worden de Kievitsstraat, Roodborststraat en Koolmeesstraat met elkaar verbonden en aangesloten op de Engelendaal. Het masterplan is op financi ële haalbaarheid getoetst door twee onafhankelijke onder zoeksbureaus. Daaruit blijkt dat fstandigheid van Warmond staat op het spel nu de ieli Tieestersvacature niet wordt opengesteld en er een zoek komt naar de bestuurlijke toekomst van het In een serie van zes^ afleveringen gaat het Leidsch n ld in op de voors en tegens van een eventuele ge- aa elijke herindeling. Aan een panel van tien perso: jn vijf stellingen voorgelegd. Vandaag, in deel 4, re- de stelling: door herindeling raken Warmondse ;en ondergesneeuwd. door WIM KOEVOET \v( uwer de Koning: „Van /oc illing ben ik heilig over liet eer: „Een van de groot- ngen van Warmond is taligheid, het behoud Dat is trouwens ook in tg, want wij uit de gro- kunnen daar dan recreë- verder hebben natuur- eatie en natuurontwik- meeste prioriteit. In hiervan is het ook van dat de kleine midden- tordt behouden. Daar provincie zich ook veel tee moeten bemoeien, it imnters over de vesti- detailhandel. Ook het van een kleine woning- ub die hechte banden ■[huurders onderhoudt, J niet veronachtzamen. Tsoort zaken raakt in een deeld Warmond onder- uwd." Eisen: „Ondersneeuwen enijfeel gezegd, maar dat de ndse belangen minder oorgrond blijven is hei- me. Sterker nog, daar een bestuurlijke reor- ie juist dikwijls om te een grotere gemeente, voorstanders, moeten 'ders wel op hoofdlijnen •n en is er geen kans neuzel over niets. Nou, lie mensen willen uitno- ens te gaan kijken in ttere gemeente." rburg: „Dit vind ik een <e. 'Ondersneeuwen' is jar woord. Maar het is ijk wel zo dat in een gro- iel, andere, nieuwe en er belangen in het spel probeer de inwoners 'made ook dikwijls er- •vertuigen dat niet alles n de gemeente gebeurt, rtarendsveen gebeurt, de heersende opvatting lofarendsveen het klop- tft van Alkemade is en rt een beetje bij hangt. dat maar een idee - zelf denk ik dat het méér dan een idee is - ik vind dat een ge meentebestuur zich dit moet aantrekken, zich ervoor moet inzetten dat de verschillende •groepen het gevoel houden dat ze niet ondergesneeuwd raken. Een en ander hangt ook af van de wijze van herindeling, vooral ook van de schaal." M. Zonnevylle: „Ondersneeu wen hoeft niet. Kijk maar naar die heringedeelde kernen in Friesland. Het feit dat de bewo ners voor hun paspoort tien ki lometer verderop moeten zijn, betekent niet automatisch dat hun eigen belangen op de ach tergrond raken." C. van Schagen: „De belangen van Warmond kunnen zowel in grote als in kleine gemeenten ondergesneeuwd raken. In klei ne gemeenten omdat zij steeds meer bestuurstaken op hun schouder krijgen gelegd en de •salariëring van bestuurders en ambtenaren afhankelijk is van de grootte van de gemeente. Daardoor kunnen taken voor bestuurders te zwaar worden en zijn zij niet meer te vinden. Ook worden ambtenaren door betere salarissen naar- de grote re gemeenten of het bedrijfsle ven gelokt, waar zij bij gebleken geschiktheid tevens op betere carrièremogelijkheden kunnen rekenen. Wie is dan nog in staat het belang van een kleine ge meente te behartigen? Maar ook in de Duin- en Bollenstreek is duidelijk te zien, in mindere mate dan in de Leidse regio, dat de grotere gemeenten een heel belangrijke rol spelen bij de aanpak van gemeenschappelij ke taken. Warmondse belangen kunnen na herindeling dus ze ker worden versterkt. In dit ka der zou ik eigenlijk liever spre ken over het samengaan met een andere gemeente." R. Hillebrand: „In Rijnstad ra ken de Warmondse belangen zeker niet ondergesneeuwd, daar zorgt de deelraad War- De Klinkenbergerpolder bij Warmond: een nieuwbouwlocatie voor Leidse woningzoekenden? mond wel voor. Wat lokaal kan, blijft lokaal. En die angst dat Leiden al die polders dicht- bouwt, bevreemdt me. Ik wil er aan herinneren dat het in het begin van de jaren negentig Leiderdorp was dat van de Bo- terhuispolder een nieuwbouw wijk wilde maken. Het was Lei den dat zich daar met hand en tand tegen verzette. Want als er nou één aantasting is van het Warmondse Kagerplassenge- bied, dan is het wel bebouwing van de Boterhuispolder." J. Hoekema: „De stelling klopt niet. De Warmondse belangen zijn juist nu ondergesneeuwd en het kost de gemeente War mond vëel energie en tijd om ze in al die samenerkingsverban- den voor het voetlicht te krij gen." C. Huigen: „Als Warmond on derdeel uitmaakt van een groter geheel dan is daar inderdaad het logische gevolg van, dat de eigen belangen onderge sneeuwd raken. De Warmondse belangen worden het best be hartigd door het bestuur van de zelfstandige gemeente War mond. De lijnen zijn kort. Dat is het voordeel van een kleine ge meente. Het maakt een groot verschil of je je belangen door je eigen gemeentebestuur naar voren laat brengen of dat dat gebeurt door een bestuur waar mee je je niet kunt identifice ren." C. van der Zalm: „De stelling klopt. Warmond wordt, gesteld dat het bij Oegstgeest wordt on dergebracht, een soort Morse bel. Wargeest. Dat is best slik ken. Al 200 jaar staat de heer lijkheid Warmond op eigen be nen. Ik werk in tal van dorpen als een soort recreatie-adviseur en ik weet uit ervaring dat je meer krijgt gedaan met mensen die hechten aan de identiteit van hun woonplaats. Aan fo rensen heb je in dat opzicht heel weinig. Die vliegen alleen maar hun huis in en uit, heb ben verder geen binding met de lokale gemeenschap, want die zal hun worst wezen. Ik geef toe dat je je identiteit niet ontleent aan het feit dat je je paspoort in je eigen gemeentehuis laint ha len of aan de vuilniswagen die door jouw dorp rijdt. Maar identiteit gaat weer wel spelen als in een gemeente die uit ker nen bestaat, zoals Alkemade, een sporthal moet komen of een sociaal-cultureel centrum. In welke kern komt die te staan in een heringedeeld Warmond? Echt niet in Warmond. Dat gaat ten koste van het lokale vereni gingsleven. Verder is identiteit FOTO DICK HOCEWONINC gebaseerd op de geschiedenis, op de samenstelling van de be volking, op gemeenschapszin. Uit respect voor de Warmondse identiteit zou de naam van ons dorp terug te vinden moeten zijn, dus bij voorbeeld Oegst geest /Warmond. Wij zijn na melijk geen Oegstgeestenaren." Het panel dat reageert op de stellingen bestaat uit: 1 De Leidse wethouder ruimtelijke ordening en regiozaken R. Hillebrand (PvdA). 2 Warmonder C. van der Zalm, oud-wethouder (Progressief Warmond) en oud-Statenlid (PvdA). 3 C. van Schagen, oud-wethouder in Warmond namens het CDA, woont nu in Sassenheim. 4 D. Brouwer de Koning, voormalig burgemeester van Wou- brugge, dat in 1991 met Hoogmade, Bilderdam, Leimuiden en Rijnsaterwoude werd samengevoegd tot de gemeente Ja- cobswoude. 5 M. Zonnevylle, burgemeester van Leiderdorp. 6 A. Meerburg, burgemeester van Alkemade. 7 Mevrouw F. Vergeer, Leidse, Statenlid namens de SP. 8 Mevrouw C. Huigen, Leiderdorpse, Statenlid namens de WD. 9 J. Hoekema, Tweede Kamerlid namens D66. 10 G. van Eisen, wethouder Oegstgeest (PO). de meeste projecten van het plan zichzelf kunnen bedrui pen. Toch resteert een negatief risico voor de gemeente van 1,5 tot maximaal 9 miljoen gulden. „Een financieel gaatje dat over brugbaar is", vindt wethouder Molkenboer. „Uitgangspunt blijft dat de burger daar in geen geval voor hoeft op te draaien." Vanavond is er in het ge meentehuis een informatie avond over het Leiderdorpse masterplan. Aanvang: 20.30 uur. Op 27 juni bespreekt de Leiderdorpse politiek het plan. Daarna gaan de voorstellen de inspraak in, waarna de raad op 6 november een besluit neemt. Daarna duurt het zeker nog acht jaar voordat alle plannen uitgevoerd zijn. VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Vijf jaar reden raadsleden el kaar en vooral burgemeester en wethouders met hun voorstel len de kant in. Gisteravond viel voor het eerst enig enthousias me te bespeuren over de plan nen van het college om het ver keer in Voorschoten beter te re gelen. 'In grote lijnen' zijn alle partijen het erover eens, dat de gemeente op korte termijn de grootste knelpunten moet aan pakken en moet inspelen op de voorrangsregeling voor fietsers van rechts, die op 1 mei 2001 landelijk van kracht. Op langere termijn moet Voorschoten alsnog een totaal visie ontwikkelen, benadrukten de politici in de commissie openbare ken. Op dit moment is dat niet mogelijk. Pogingen om de grote lijnen vast te stellen, liepen de afge lopen jaren door grote ver deeldheid steeds op niets uit. Zo werd eind maart de zoveelste ver- keersnota van tafel geveegd. Daarna kon digden B en W met tegenzin aan, dat zij zich voorlopig zou den beperken tot de gevaarlijk ste verkeerssituaties en een in deling van wegen in drie cate gorieën. „Nu wc het daarover in grote lijnen eens zijn, mag ik zeggen dat we een stap in de goede richting hebben gezet. Een voorzichtige stap op weg naar een totaal verkeersbeleid", aldus wethouder Draijer. De opvallend positieve reac ties over de 'Verkeersnotitie Voorschoten 2000' konden niet verbloemen, dat er nog wel de gelijk verschillen van opvatting bestaan. Vooral het onder scheid tussen doorgaande we gen (waaronder de Leidseweg, de Voorschoterweg en de Veur- seweg), wegen om in en uit wijk en te komen (onder meer Leidseweg-noord, Karei Door manlaan, Generaal Spoorlaan en Rouboslaan) en alle overige straten riep vragen op. „Waarom heeft de Nassau- wijk geen ontsluitingsweg? Dit leidt alleen maar tot onduide lijkheid en schijnveiligheid", stelde A. Jonk (VVD) vast. Zij kreeg echter geen steun van an dere partijen. Ook niet van de wethouder. „Het onderscheid is moeilijk aan te geven, maar de Prins Bernhardlaan, de Juliana van Stolberglaan en de Richard Wagnerlaan zijn geen ontslui tingswegen." Ook over het al dan niet in voeren van een 30-kilometerzo- ne in 'woonstraten' bestaat nog geen overeenstemming. PvdA, D66 en GroenLinks staan voor alsnog alleen in hun pleidooi. Wel drong iedereen aan op verkeersremmende maatrege len op de wijkontsluilingswe- gen, waarop het verkeer net als op de doorgaande wegen voor rang krijgt en een maxi mumsnel heid van vijf tig kilometer gaat gelden. Om onover zichtelijke si tuaties te voorkomen als volgend jaar de nieu we regel voor fietsers gaat gelden, heeft Voorschoten besloten dat al het verkeer dat ver keersluwe gebieden verlaat voorrang moet verlenen. Het vrachtwagenverbod hal verwege de Leidseweg-noord tussen Trompweg en Piet Heijnlaan kreeg eveneens volop instemming. Draijer hoopt, dat vrachtwagens richting Duin- en Bollenstreek Voorschoten voortaan mijden als zij straks een stukje moeten omrijden en de sluiproute veel minder aan trekkelijk wordt. Dat zal ook gunstige gevolgen hebben voor het noordelijke gedeelte van de Leidseweg-noord bij Ter Wad ding. Draijer: „De mensen daar hebben gelijk met hun protes ten, maar ik weet ook niet wat je er verder aan kunt doen. We wachten het effect van deze maatregel maar even af. Intus sen controleren we wel of de Admiraal de Ruytersingel, de Trompweg en de Piet Heijnlaan niet extra worden belast. Als dat zo is, moeten we ook daar in grijpen." 'We hebben een eerste stap in de goede richting gezet' Het nieuwe Leiderdorpse Theaterplein, met links onderin de nieuwe Muzenhof i wandelpromenade langs het water van de Houtkamp en de vier torenflats. en aan de overkant van het plein De Engelenhof. Links daarvan de TEKENING ZANDVOORT ORDENING ADVIES

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17