Horecaboot op kop van Princehave Duin Bollenstreek Katwijkse politiek positief over huisjes Noordduinen Willem Ruigrok wil kroegen opvoeden MAXIMALE SNELHEID 10 KIL0METEI PER UUR. Brandstichter bungalowpark moet eerst onderzocht Politiek steunt Noordwijk Radio Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 DONDERDAG 15 JUNI 2000 'Wandelreiziger' Paulzen houdt lezing NOORDwijKSchrijver en reiziger Herbert Paulzen houdt woens dagavond 28 juni in de openbare bibliotheek van Noordwijk een lezing over zijn wandelreizen. Paulzen reisde in Europa on der meer in de voetsporen van Sherlock Holmes door de Berner Alpen, wandelde Heinrich Heine achterna door de Harz en hij volgde de sporen van monniken, smokkelaars en vele andèren. Altijd wandelend, want dat is volgens Paulzen de manier om een streek en de mensen te leren kennen. Buiten Europa volgde hij de rivier de Mekong door Vietnam, Laos en Cambodja. Paulzen is een rasverteller, volgens de organiserende boekhan del Van der Meer en de bibliotheek. Hij illustreert zijn lezing met dia's. Toegangskaarten kosten vijf gulden, de lezing begint om 20.15 uur. Informatie: tel. 3613073 of3611710. Vuil Afvoer Bedrijf houdt open huis voorhout Het Vuil Afvoer Bedrijf (VAB) in Voorhout houdt za terdag een open dag. Belangstellenden kunnen dan een kijkje te nemen in de gebouwen van het VAB op de grens van Voorhout en Noordwijkerhout. Ook is er een informatiemarkt en worden de kinderen vermaakt met theatervoorstellingen. De première van de door het VAB gemaakte videofilm 'Afval in de Duin- en Bollenstreek' vormt een belangrijk onderdeel van de dag. Geïn teresseerden kunnen van tien uur 's morgens tot twee uur 's middags terecht katwuk peter blok De Katwijkse politiek is positief over de plannen van camping baas F. Kromhout om op zijn camping in de Noordduinen een bungalowparkje met vijftig vakantiehuisjes, een zwembad, een tennisbaan, een fitness ruimte en een bar/restaurant aan te leggen. Dat bleek gister avond tijdens een commissie vergadering. Een aantal politici vindt wel dat wethouder Van der Plas haast moet maken met het for muleren van toeristisch beleid, zodat alle ontwikkelingen op dat gebied - zoals bijvoorbeeld op de campings - in 'een dui delijk kader' kunnen worden geplaatst. ,.De wethouder zegt altijd: we hebben geen belpid, maar we doen wel veel dingen. Het zijn derhalve allemaal maar losse steentjes en dat vind ik geen goede zaak", stelde CDA- fractieleider Van Duijn. ,,Het toerismebeleid is en blijft hap- snap-beleid. Daar willen wij vanaf. Wij willen een duidelijk beleid." Ónder anderen PvdA- 'er Griep en WD'er Van Effe- rink waren het daarmee eens. Volgens fractievoorzitter Slings van D66/Gemeentebelangen heeft Katwijk wel degelijk een toeris- Restaurant, zaalaccoimnodatie en daghoreca op 250 vierkante meter groot schip in Katwijk Pleidooi voor formulering toeristisch beleid tisch beleid dat erop is gericht dat Katwijk een gezellige fami liebadplaats is waar rust en ruimte centraal staan. Ook RP- F'er Ten Hove vond dat beleid niet nadrukkelijk op papier hoeft te staan, wil er toch naar geleefd worden. Van Efferink zei dat er voor het gebied Katwijk-Noord zo snel mogelijk een totaalvisie moet komen. „Katwijk-Noord is niet af. Er zijn steeds plannetjes voor dat deel van Katwijk, maar het vormt geen geheel. Daarom lijkt het mij zinnig dat een land schapsarchitect een totaalvisie ontwikkelt." SGP'er Van Rooijen sloot zich daarbij aan. „Katwijk-Noord is nu nog een rommelzone." Wethouder Berkheij (CDA) zei dat wethouder Van der Plas inmiddels druk bezig is met het maken van een toeristisch be leid, maar dat dat de toekomsti ge ontwikkelingen op de cam ping in de Noordduinen niet in de weg hoeft te staan. „Daar hoeven we natuurlijk niet op te wachten. In Katwijk hebben we op dit moment nog helemaal geen vakantiehuisjes. Voor het verblijfstoerisme is het daarom goed als wij de plannen van Kr omhout ondersteunen." De raadsleden waren het daar in meerderheid mee eens. De lezer leren zuipen en de zuiper leren lezen. Dat is zo'n beetje de boodschap van Lisscnaar Willem Ruigrok. Hij heeft onlangs deel twee van 'De Laatste Ronde' op de boeken markt gebracht. Het woord zegt het al. Willem Ruigrok is ie mand die vaak in de kroeg de bel voor de laatste ronde hoort luiden. Kroegen in Lissc en Sas- senheim staan centraal in de verhalenbundel, die door de 48-jarige Lissenaar eigenlijk een krant wordt genoemd. Ruigrok heeft zijn inspiratie om te schrijven opgedaan in het ca fé. „Het klinkt een beetje tegen strijdig, maar ik ben gaan schrijven omdat er in een kroeg eigenlijk niks gebeurt. Het is de laatste jaren allemaal een beetje plat. Iedereen doet Jiskefet na." De verhalen gaan over zichzelf en over zijn cafévrienden. De één vindt het leuk om er in op te treden, de ander wil niet bij naam worden genoemd. De verhalenbundel is, meldt de omslag, levens hel orgaan van de 'Bierdrinkersbelangenver eniging Bollenstreek' Ruigrok probeert de kroeg met het uitbrengen van zijn boek een beetje op te voeden. De ge sprekken gaan tegenwoordig nergens meer over, vindt hij. Ruigrok wil daarom cultuur, optreden van bandjes, cabaret en voordrachten verzorgen. Dat doet hij ook om op deze manier de verkoopcijfers van zijn bun del op te krikken. Daar loopt het nog niet zo'n vaart mee. Er zijn er 38 verkocht voor 15 gul den per stuk. En van zijn eerste 'krant' liggen er thuis nog heel wat op de plank. „Daar heb ik j uiteindelijk geen cent aan ver- diend. Ik noop dat door de pu- j bliciteit rondom de laatste bun- i del de verkoop van de eerste ook een beetje aantrekt." Terwijl hij zich toch het vuur uit de sloffen heeft gelopen om zijn eerste bundel aan de man te brengen. Ruigrok dacht dat hij aan de notoire kroegtijgers zijn verhaal wel kon verkopen. „Maar ze kopen liever een bier tje. Of ze vragen of ze het boek voor niks kunnen krijgen. Dan kan natuurlijk niet, want ik ben per uitgave drieduizend gulden kwijt en dat moet natuurlijk worden tërugverdiend. Met mijn stomme kop heb ik er een stuk of 35 weggegeven, dat schiet natuurlijk ook niet op." Om zijn boek aan te prijzen, droeg hij uit eigen werk voor in kroegen in Lisse. Sassenheim en in Zandvoort. In Sassenheim raakte in twee exemplaren kwijt. „Aan de kastelein en een personeelslid en dat deden ze volgens mij uit medelijden." Ruigrok doet het nu anders. „Ik ga de kroegen niet meer langs, omdat daar slecht wordt gele zen. Ik doe het nu via de boek handel en ik ga op grotere eve nementen voordragen. Volgen de maand sta ik op het Vuurto- kanaal een horecabi weet ik helemaal nie sta met mijn mond vi Nou, het moge duit dat wij daar absoluui zitten te wachten. Dat allemaal zomaar niet ken we niet. Wij gaa het werk stellen om d komen." De boot ligt er voorlopig nog niet. Bi ter en wethouders u een aantal zaken van nemers meer dui I hebben, voordat zij een vergunning verl tekening van de boot 1 B en W niet duidelije Ook de keukeninrich nauwkeuriger worden ven met daarbij een c berekening voor slib- scheiding. Daarnaast1 een ontgeuringsinstaj 1 den aangebracht. De eveneens niet duidelij als de plek waar de as worden opgeslagen. gebied van brandveili weinig tot niets te zijt Bovendien moet er akoestisch onderzoee gehouden. n Van Wijk. Van Beel c der Bent krijgen tot 11 ber de tijd om meet ring te geven en het r onderzoek uit te voert Van Wijk, één vaj U Katwijkse ondernem vanmorgen nog niet ken vooruit lopen. „V vanmiddag een ges burgemeester en w Daarna weet ik o: c meer." Vechters bi 3 komen got weg bij ret 1 den haag/katwuk Twee Hagenaars zi e, ren wegens zware m ling in discotheek C aan de Katwijkse Ti V veroordeeld tot twe^ voorwaardelijke Daarmee kwam hel 26 en 27 jaar oud, g s „Als het gisteren u, beurd, dan had ik j voorwaardelijke gev straf en een boete g - sprak de rechter. Omdat de vechtp jaar geleden had vonden, achtte zij meer gepast om d naars achter de trali ten^ en een geldbot leggen. De officier fs weken voorwaarde! n boete van 750 guide ,c Vorig jaar stond 1 se duo ook al voor bank om dezelfde t 1C zaak werd toen ai el den, omdat er twee in rijke getuigen uil Q niet kwamen opda teren lieten ze wee >e gaan. Omdat de a van de Hagenaars lijk afzagen van dei kon de rechtzaak wc iw handeld. De advoc ell den het hun cliër a.' aandoen nog een I ee riode te wachten op Bng nis. ia Een verzoek van i. caten om de zaak an vankelijk te verklai ku de rechter af. ve ea de tl Drie Katwijkse onderne mers willen op de kop van de Princehaven een veertig meter lange horecaboot neerleggen en exploiteren. Zij hebben inmiddels bij de gemeente een aanvraag ingediend en hebben later vandaag daarover een ge sprek met het college van burgemeester en wethou ders. Volgens de onderne mers kan niets of niemand hen een strobreed in de weg leggen. Zij venvachten binnen afzienbare tijd hun horecaboot in het Prins Hendrikkanaal te openen. KATWUK PETER BLOK De Katwijkers C. van Wijk, J. van Beelen cn W. van der Bent willen op de boot, veertig meter lang en niet groter dan 250 vier kante meter, een combinatie bieden van een restaurant, een zaalaccommodatie en daghore ca. „Daarmee kunnen wij zowel toeristen als de Katwijkers de gelegenheid bieden om van on ze voorzieningen gebruik te maken", schrijven zij in een brief aan het college van B en W. Het drietal stelt in de brief bijzonder tevreden te zijn met de mogelijkheid die het be stemmingsplan Prins Hendrik- kanaal hen biedt om op die plek een horecaschip te exploi teren. „Het is voor ons een Drie Katwijkse ondernemers willen in het Prins Hendrikkanaal een horecaboot neerleggen. Café-restaurant De Orion ziet dat niet zitten. foto dick hocewoninc unieke kans om dit gebied een toeristische functie, die u als college voorstaat, te kunnen ge ven." Hun horecaboot past volgens de drie ondernemers precies in het door de provincie voorge stane bestemmingsplan. „Voor al omdat wij van plan zijn ons aan het leefmilieu aan te pas sen, onder meer door op zon dag onze deuren gesloten te houden." Eigenaar M. de Mol van het naburige café-restaurant Orion is met stomheid geslagen als hij hoort dat hij binnen afzienbare tijd met de mogelijke komst van een horecaboot concurrentie krijgt. „Krijgen wij hier in het Willem Ruigrok en zijn 'De Laatste Ronde'. „Bij een krant hebben ze te maken met een deadline, dan moeten ze wel. Ik doe drie dagen over drie A4'tjes." foto henk bouwman renplein in Noordwijk een beetje te clownen." Ook al loopt de verkoop niet fe nomenaal, Ruigrok weet nu al dat er een derde exemplaar van de persen gaat rollen. „Ik heb gezegd: ik maak vier afleverin gen. En daar hou ik me aan, al gaat het schrijven soms niet vanzelf. Bij een krant hebben ze te maken met een deadline, dan moeten ze wel. Ik doe drie dagen over drie A4'tjes. En mocht er geen geld zijn voQr een derde exemplaar, dan druk ik 'm wel op wc-papier." Eigenlijk vindt Ruigrok zichzelf een idioot. „Ik steek me in de schulden en ik zit uren achter een tekstverwerker en het levert mij niks op. En soms vraag ik mij af: is het wel goed wat ik heb gemaakt? De ene keer vind ik het niks, maar na e^n biertje en een schouderklopje van een vriend vind ik hetzelfde verhaal even later weer goed, ha, ha. Maar ik doe dit veel liever dan werken voor een baas. Het zou leuk zijn als ik mijn eigen broek kan ophouden." Nu teert Ruigrok nog op een potje geld dat hij heeft overge houden aan een baan in de bol- lenbranche. Vanwege allerlei problemen kon Ruigrok het bij die baas 'niet meer trekken.' Daarna probeerde hij van alles. „Ik ben ook nog postbode ge weest." Hij bezocht in die periode veel kroegen. Hij vond er zijn plezier maar kende daar in de etablis sementen ook de andere kant van het leven. „Ik wilde de leeg te opvullen en ben muziek gaan studeren. Nu speel ik bariton in dc Big Band Bollenstreek. En dat leven bevalt mij wel. Het is een beetje het verhaal van de lucky loser. Dit laatste boek is gebakken ei nummer zoveel." rob onderwater THE BEST 4x4xFAR Nimarc B.V. De rechtszaak tegen de man die in maart brand stichtte in een huisje op bungalowpark De Gouden Spar aan de Duinweg in Noordwijk, wordt uitgesteld. Op zijn eigen verzoek wordt de man eerst nader onderzocht, waarschijnlijk in het Pieter Baan Centrum. Hij heeft een psychische stoornis, waarvan moet worden vastgesteld in hoeverre die hem tot zijn daad bracht. De 31-jarige man woonde in maart een week in een huisje op het bunga lowpark, maar toen hij daar kleine ver nielingen begon aan te richten, haalde zijn vader hem er weg. Op de avond van 14 maart meldde hij zich er toch weer, maar werd verwezen naar de jeugdher berg in de buurt. Omdat die dicht was en een hotel vol, keerde hij toch terug naar het huisje, gooide daar een ruit in om binnen te komen en probeerde er te gaan slapen, zo vertelde hij gisteren voor de Haagse rechtbank. Depressiviteit, spanningen en slape loosheid brachten hem ertoe om drie uur 's nachts een lucifer aan te steken en bij het gordijn te houden. Het huisje brandde helemaal uit, twee andere huis1 jes liepen schade op, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De man meldde zich die nacht zelf bij de politie in Noordwijkerhout. Zijn advocaat, G. van der Plas, pleitte gisteren voor TBS. Omdat de man an ders na een eventuele straf weer gewoon op straat zou belanden. En omdat hij volgens de raadsman geheel ontoereke ningsvatbaar was. Rechter I. van Enge len besloot daarop de zaak aan te hou den. Ook over twee schadeclaims wordt la ter een beslissing genomen. De claims zijn ingediend door de eigenaar van het park. die een ton van de verzekering kreeg maar nu nog 5.000 gulden van de brandstichter wil, en van een buur vrouw die 750 gulden eist voor een rij coniferen en een ruit in een windscherm die sneuvelden. noordwijk» job dekruiff De Noordwijksè wethouder Sweers moet met een nieuw voorstel komen voor de ge meentelijke steun aan Noord wijk Radio. De plaatselijke poli tiek liet gisteren - tijdens een vergadering van de commissie welzijn - massaal weten de door het college van burge meester en wethouders voorge stelde 21.000 gulden subsidie per jaar 'minimaal' te vinden. Vooral het feit dat in het voorstel van Sweers stond dat de zeventig vrijwilligers van Noordwijk Radio maar dubbele contributie moeten gaan beta len, was bij velen verkeerd ge vallen. Een contributie van 250 gulden per jaar wordt bij sport en muziekclubs wel als norm genomen, maar een vrijwilliger bij de radio is iets anders, zei Van Zuijlen namens De Combi natie. Hij vergelijkt de vrijwilli gers van Noordwijk Radio, van wie er zo'n twintig op de pu blieke tribune zaten, liever met de begeleiders van groepen kin deren bij een vereniging. De radiomensen zelf bena drukten dat ze anders zijn door de 'taak' die zij hebben. Woord voerder A. Zandbergen: „Een vrijwilliger van ons gaat erop uit als er 's nachts ergens brand is. Ook als-ie eigenlijk geen zin heeft. Omdat we vinden dat we dat moeten doen als lokale om roep." Precedentwerking Sweers is onder meer bang voor precedentwerking. Hij ziet straks ook de huis-aan-huisbla- den al op de stoep staan voor subsidie. En hij vindt dat de ge meente zich zo min mogelijk met de journalistiek moet inla ten. „Als je subsidieert, ga je ook voorwaarden stellen. En dat moet je eigenlijk niet doen." De 21.000 gulden die het college van B en W bereid is jaarlijks in Noordwijk Radio te steken, bestaat uit 15.000 die Noordwijk met dat doel van het Rijk krijgt, plus zes mille als ver goeding voor het uitzenden van de twaalf raadsvergaderingen. Volgens Sweers is bovendien die 21.000 gulden genoeg om aan de wensen van Noordwijk Radio te voldoen. Die vereni ging moet dan alleen het aan stellen van een betaalde coördi nator uit haar hoofd zetten. Dat kan geen enkele vereniging zich permitteren, aldus Sweers, dus ook de radio niet. Noordwijk Radio had daarvoor in zijn bu sinessplan 30.000 gulden per jaar begroot en het eerste jaar zelfs 50.000. Op welk bedrag hij moet uit komen, kreeg Sweers gisteren van de politici niet te horen, maar wel drong de hele com missie aan op nieuw overleg en meer steun voor de lokale om roep. „Geef die 21.000 alvast en praat dan verder", opperde Versteege (De Noordwijker). Een extra subsidie in het kader van het vrijwilligersbeleid, was een suggestie van Van der Vlugt (WD). „Noordwijk Radio is heel belangrijk", zei Van Zuijlen nog maar eens. „Het brengt de politiek dichter bij de mensen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16