weet het immers nooit helemaal zeker' Buslijn 28 rijdt voortaan op en neer door de Breestraat Leiden Regio EXAMEN jening busstation C Leiden Centraal 'Wijkvoorziening' voor zorg in vier stadsdelen Herinrichting Noorderpark bijna klaar IRDAG 15 JUNI 2000 972 chting bij deelnemers examenrubriek: alle acht geslaagd ikkig zijn ze, de acht :en die dc afgelopen iperiode over hun bele- in de krant vertelden, zijn ze geslaagd. Nie- leeft een her. Ze hoeven maar hun diploma ertekenen en in ont- le nemen en dan is het iefoorbij, de middelbare Eindelijk. Want ze staan ilen om met hun 'nieu- i' te beginnen, ze aan hun examens be- achtten ze hun sla- ns vrij groot. En op een na. die de prognose ;ege bijstelde, bleven ze ;d van een goede afloop. ;d vas iedereen opgelucht ijl t verlossende telefoontje 0 kwam. Het blijft tot die M 1 spannend, vindt de Al- Manon Sandee. Je weet lers nooit helemaal ze- r hetzelfde geld heb je en moet je weer gaan Kim Nies was dat een lerrie. Zii had in dat ge- vakantie waar ze al tij- )rm naar uitkijkt moeten ren. Gelukkig heeft de se een keurig rijtje cijfers diploma vbo-verzor- vertrekt ze vannacht 'ee weken naar Kreta, is net terug van Kims ming en vertelt haar en- hoe leuk het daar is. je alleen goed insmeren onnebrandcrème, luidt Ivies. .Manon had daar nder goed óp gelet met ïmachting in het zieken- s gevolg. ,,Ik heb zo'n luid en op een gegeven "it ging het te hard in die kreeg allemaal vocht in lieën'enzo. Ze hebben een uur of zes aan het Dat was wel min- maar voor de rest was topvakantie." kreeg haar uitslag Een dag later dan „Dat was waarde er was bij de PTT gegaan met de cijfers vwo. De afspraak was mensen die waren ge- dinsdagmiddag tussen 1 16.00 uur werden ge- 'ebeurde dat niet dan leslaagd. Word ik ineens ,00 uur 's middags ge- k was natuurlijk allang het niet betekende dat >ezakt, maar toch... zit je dag bij de telefoon te op de uitslag." 'rtraging gooide in ieder feest dat zij 's avonds war. Het was het af- feestje van een vrien- dat woensdag naar Au- De scholieren die in deze krant dagelijks verslag uitbrachten van hun belevenissen in de eindexamenperiode. Vooraan: Bas van der Weijden, Yo- lan Belt en Frédérique van Kauuwen. Achter deze drie: Kim Nies, Ruud Berg, Manon Sandee en Wilma de Jong. Danielle de Best ontbreekt op de foto. FOTO HIELCO KUIPERS stralië zou vertrekken. „Maar ook zij wist 's avonds dus nog niet of ze uiteindelijk wel zou vertrekken. Dat maakte het alle maal wel een beetje vreemd." Het antwoord kwam een dag later en voor haar vriendin luid de het twee uur voordat haar vliegtuig vertrok nee'. Ze heeft een herexamen. Manon is blij dat ze niet in hetzelfde schuitje zit. Haar cij ferlijst is naar verwachting een mooi rijtje voldoendes gewor den. Voor de Leidse Jolan Belt en Katwijkse Wilma de Jong staan er nog wel wat verrassen de uitslagen op het diploma. Jolan die havo-examen deed keek op van de twee zessen die zij haalde voor geschiedenis-en economie. Zc had onvoldoen des en dus herexamens ver wacht. Wilma was verbaasd naast twee achten en zes ne gens een tien voor agrarische bedrijfeconomie aan te treffen op haar vbo-grocn lijst. „Het is mavoniveau hoor", voegt ze er snel aan toe. „Niet dat dat slecht is, maar het is geen vwo ofzo." De rest van het gezel schap vindt die relativering niet ter zake doen. „Het staat maar wel mooi op je diploma", zegt Manon bewonderend. „Ik zou niet eens weten hoe je dat voor mekaar krijgt; een tien. Dat is nagenoeg foutloos!" De examenperiode is Manon al met al behoorlijk tegengeval len. „Ik dacht er van tevoren niet gemakkelijk over. Maar zo zwaar had ik het echt niet ver wacht." Ook Kim die de eind examenkoorts bij aanvang zwaar te pakken had, maar gaandeweg steeds meer zelfver trouwen kreeg, is opgelucht dat die periode is afgesloten. De Leiderdorpse Frédérique van Kauuwen is achteraf heel blij met de tip die ze van haar ou ders kreeg voordat ze voor de tweede keer aan het gymna siumexamen begon. „Ze von den dat ik het rustig aan moest doen. Dus alleen maar leren, examens doen en goed slapen. Niet stappen, sporten en met vriendinnen afspreken enzo. Zelf dacht ik op dat moment jongens het lukt mij wel, laat mij het maar op mijn manier doen'. Toch heb ik hun raad opgevolgd en ze hadden gelijk. Ik had die rust echt nodig om het tot een goed einde te bren gen." Na de eindexamens volgden de feesten en werd er gewerkt. De meesten hadden de afgelo pen jaren al een bijbaantje en maken, nu school is afgelopen, wat extra uren om de vakantie van te betalen. Zo zal de Kat wijkse Daniëlle de Best, die niet op de foto staat omdat ze hard aan het werk is, binnenkort ook op de stranden van Kreta lig gen. Frédérique gaat met een hele groep vriendinnen naar Salou. Wilma reist af naar Schotland. Ruud Berg, vbo'er transport en logistiek, vertrekt naar een truckersfestival. En jo lan vaart naar Terschelling. Bas van der Weijdens gedachten en geld gaan momenteel vooral uit naar de EK en dan met name naar de wedstrijd Noorwegen - Spanje die hij bijwoonde. „Ik ben er nog moe van. Wat een feest was dat. Ik zat tussen de Noren en die kunnen er wat van zeg." Vrijdag, als Nederland tegen Denemarken speelt zit hij weer op de tribune. De diplo ma-uitreiking is vanwege die gebeurtenis op alle scholen naar voren geschoven. De plechtigheid begint een paar uur eerder zodat iedereen de aftrap kan meemaken. Bas zal zich moeten haasten, maar als de uitreiking een beetje vlotjes verloopt en de NS meewerken, verwacht hij precies op tijd in de Kuip te zijn. En wat de sla- gingskans van het Nederlands elftal betreft is hij duidelijk: „Zeker weten 200 procent." Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 15 Juni LEIDEN - Door den heer D. Jurriaanse, directeur der rijks-universiteits-manege alhier, werd heden, ter gelegenheid van de 12,5 jarige vervulling dier be trekking, en van de a.s. Lustrumfeesten, aan het Collegium van het Leidsch Studentencorps aange boden een blauw lakensche schabrak met zilveren lint omzoomd en in een der hoeken het zilveren wa pen van het corps, bestemd voor het paard, bereden door den standaarddrager van het corps. Dit geschenk gaat vergezeld van een perkamenten oorkonde, waarop bovenstaande vermeld wordt, ge schilderd door den heer C.W.H. Verster. LEIDEN - Nog maar enkele dagen en de kleurenrijke stoet, bekend onder den naam van 'maskerade', trekt door Leidens voornaamste straten, langs fris- sche, breede grachten en nieuwgeverfde brugleunin gen der aloude en wijdvermaarde Sleutelstad. Bij de gedachte daaraan vragen wij ons af wat de Lei denaartjes, die a.s. Dinsdag hun eerste maskerade zullen zien, wel van zo'n optocht zullen zeggen. Het voor het eerst aanschouwen van zulk een stoet is namelijk o.i. een heele gebeurtenis in het leven van een jong persoon, wien of wie het to.eval oftewel de ooievaar een universiteitsstad als geboorteplaats heeft aangwezen. ANNO 1975 Zaterdag 14 juni LISSE - Chris Steenwinkel (71) zegt de krantenwe reld vaarwel. Meer dan vijftig jaar heeft hij eerst de pen avond aan avond gehanteerd en daarna de toet sen van zijn schrijfmachine bespeeld om het Lisser wel en wee 'wereldkundig' te maken. Op 1 juli zet hij definitief een punt achter deze activiteit, die hij steeds met grote liefde en inzet van al zijn krachten heeft vervuld. Steenwinkel heeft vele dag- en week bladen - ook het Leidsch Dagblad publiceerde zo'n 45 jaar pennevruchten van zijn hand' - trouw ge diend. Hij zorgde er voor, dat het kleine en het grote nieuws uit Lisse 's morgens vroeg op de redactieta fels lag. Niets ontging hem. Bij vergaderingen van Lisser verenigingen en organisaties rekende men al op de komst van deze markante figuur door een stoel en een tafeltje te reserveren en daarop een kaartje met het woord 'pers' te plaatsen. Nu Steenwinkel definitief gaat stoppen wil Lisse hem een waardig afscheid bereiden. Er heeft zich uit de gemeenschap een comité 'Afscheid gouden Steenwinkel' gevormd. Het biedt hem een af scheidsreceptie aan. Men wil deze 'penneridder' ook een geschenk overhandigen. Daarom heeft het bij de Rabo-bank in Lisse een rekening, geopend. Omdat Steenwikkel vrijwel direct na dit afscheid met vakan tie gaat zal een aanbieding 'in natura' voorkeur ge nieten boven een traditionele bloemenhulde. De 71 jarige heeft namelijk te kennen gegeven, dat hij graag de beschikking zou hebben over een kleuren- t.v. Tot nu toe is er voor hem nauwelijk iets van tele visie kijken gekomen. Hij was altijd op pad. Welgeteld is Steenwinkel tweeënvijftig jaar als correspondent van dag- en weekbladen werkzaam geweest. Het begon met een verslagje over een avond van de knapenvereniging in het toen pas op gerichte nieuws- en advertentieblad voor Lisse en omgeving 'Ons Weekblad'. LEIDEN - Samen eten op de laatste schooldag: dat moet wel gezellig zijn. Leerlingetjes van de kleuter school 'De Zonnehoek' aan de Atjehstraat gingen gistermiddag, verkleed en wel, aan tafel om te smullen. Maar wel educatief, want de maaltijd maakte deel uit van een voedingsprojectje eei i groot straatfeest wordt f 24 juni het nieuwe jn voor Leiden centraal in gebruik genomen. In Jj dat plaatsvindt tussen ,1 i 15.00 uur, is onder >n plek ingeruimd voor e eater, muziek en spor- l tdagingen. Tweede-Ka- roor de PvdA, R. van Gij- richt de offciële ope- jii- ndeling door met een i bus door een ballon- ïr te rijden. De gemeen- u ïiseert het feest samen voermaatschappij Con- en bouwer Structon 101 e,| root aantal feestelijkhe- f epland op het Stations- n de Stationsweg. Zo P bezoekers die daar be- I ling voor hebben een tje maken met een an- us van en naar het ium. Wie wil weten hoe 1 er van boven uitziet kan in het nieuwe SVB-ge- dat speciaal voor deze beid wordt opengesteld ive voor publiek. Sportievelingen kunnen hun geluk beproeven op een klimmuur. Voor de kin deren is er een zogenoemde kids corner met springkussens, popcorn, schmink en een kleurwedstrijd. Prijzen zijn er te winnen met krasloten die tij dens de opening worden uitge deeld. De Caribbean Brassband en de Leidse Tranentrekkers zorgen voor de muzikale om lijsting van de feestelijkheden. Voor het serieuzere gedeelte van het programma kunnen be langstellenden terecht in het in formatiecentrum aan het Sta tionsplein 208. Men kan daar informatie krijgen over de res terende werkzaamheden in de buurt van het station en de toe komstige tramverbinding met Gouda en de kust. Op het nieuwe busstation worden per dag 56 buslijnen verwerkt. Dat is mogelijk door dat meerdere buslijnen van één perron gebruikmaken. In de spits worden, met zeven dub bele perrons, meer dan 200 'busbewegingen' per uur afge handeld. De dienstregeling van het openbaar vervoer in de Leidse regio verandert het komende jaar nauwe lijks. Dat maken burgemeester en wethouders van Leiden bekend. Zij hebben de nieuwe dienst regeling van busmaatschappij Connexxion na mens aüe gemeenten in de regio goedgekeurd en vastgesteld. Het nieuwe rooster wordt op 2 juli van kracht. Connexxion verzorgt het openbaar vervoer in onder meer Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. De dienstregeling gaat dit jaar later in dan normaal. Dat komt door de bouw van de nieuwe Rijnsburgerbrug. De brug is de 'aorta' van het regionale busvervoer. Connexxion be sloot eerder dit jaar te wachten zolang bussen nog moeten omrijden. De belangrijkste wijziging die de busmaat schappij doorvoert is de verandering van de rou te van lijn 28, de oude R-bus tussen het voorma lige opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg en station Leiden Cen traal. Heen reed de bus altijd via de Breestraat en terug via de Langegracht en de Hooigracht. Connexxion vindt dat onpraktisch, want 'van uit het oogpunt van herkenbaarheid voor de rei ziger ongunstig'. Daarom rijdt lijn 28 vanaf 2 juli ook terug door de Breestraat. Het nadeel van meer bussen door de winkelstraat wordt onder vangen doordat vanaf deze zomer negen van de tien bussen rondrijden met een roetfilter, melden B en W. De stank- en milieu-overlast van de die- seldampen neemt daardoor af. Reizigers die 's avonds op pad gaan kunnen voortaan beter zien of ze een lijntaxi moeten pakken. Connexxion vermeldt de ritten die als lijntaxi worden uitgevoerd duidelijker apart. De ze ritten krijgen het lijnnummer met een vijf er voor. Lijn 27 wordt flus lijn 527, 30 wordt 530. De busmaatschappij vindt dat het op deze manier duidelijker is welke ritten altijd rijden, en welke alleen op aanvraag. Tot slot wijzigt Connexxion enkele rijtijden van lijn 40 (Noordwijk - Leyhof Leiderdorp). Voor een drietal ritten in de vooravond verzorgt de ver voerder een betere aansluiting vanaf de stoptrein uit Utrecht/Alphen aan den Rijn. De nieuwe dienstregeling ligt vanaf vrijdag twee weken ter inzage in de bibliotheek van het Stadsbouwhuis in Leiden. Bezwaren moeten worden ingediend bij B en W van Leiden. Leidse zorginstellingen zoals onder meer Stichting Dienst verlening Leiden, maatschap pelijk werk en Thuiszorg Groot Rijnland krijgen gezamenlijk vestigingen in de vier stadsde len. De 'wijkvoorziening' heet het project kortweg en het is volgens een gemeentelijke noti tie bedoeld voor ouderen, ge handicapten. chronisch zieken en mantelzorgers die 'in het woud van voorzieningen en in formatiestromen het spoor bijs ter dreigen te raken'. Ze zouden er in de toekomst te recht moeten kunnen met al hun vragen en wensen. Maar behalve 'loket' beoogt de wijk voorziening meer te zijn. werk plaats, huiskamer, café met leestafel, marktplaats. De doel groep moet er straks zelfs cur sussen kunnen volgen. Wethouder Baaijens kreeg gisteren van de commissie on derwijs, welzijn, zorg en eman cipatie groen licht om een pand te huren in de Merenwijk-voor de eerste wijkvoorziening. Hij had snel toestemming nodig omdat hij binnen twee weken 'ja' moet zeggen op het huur- aanbod. Het college is van plan fors geld uit te trekken voor het project: 550.000 gulden dit jaar en 650.000 gulden in de jaren er na. Overigens is een deel van de budgetten afkomstig uit het grote stedenbeleid en dus nog niet zeker. Het plan voor de wijkvoorzie- ningen kan in de gemeenteraad behalve op bijval ook op kritiek rekenen. „Er zijn toch wel een paar zaken waarvan wij ons af vragen of we dat nou allemaal wel moeten doen", merkte Sorgdrager (D66) op. „Worden er straks niet te veel activiteiten in de wijkvoorziening onderge bracht? Balie, huiskamer, werk plaats. Het mag geen buurthuis worden maar wat is het dan wel? Is gewoon 'Zorgnet' maar dan in de wijk niet een betere formule?" GroenLinks, op zich groot voorstander van bundeling van zorgvoorzieningen, zet ook vraagtekens bij het grote scala aan activiteiten. „Ik vraag me af of we die functie zo breed moe ten maken", aldus Ter Harmsel. De PvdA verzocht dringend om een 'nulmeting' vooraf zodat la ter bezien kan worden wat de resultaten van de wijkvoorzie ning zijn. Andere fracties vrees den weer dat de wijkvoorzie ning de taken van de buurthui zen en bijvoorbeeld de raad daadwinkels te veel zouden overlappen. Wethouder Baaij ens ziet het zo'n vaart niet lo pen. „De wijkvoorziening is uit drukkelijk een pilotproject. We weten dat er behoefte aan be staat, met name bij ouderen. Voor een overlap ben ik niet zo bang. De raad Ut daad winkels hebbén niet dezelfde doelgroep en dat geldt ook voor bijvoor beeld de buurthuizen." Knorr Wereldgerechten leiden De komende twee weken wordt er nog volop gewerkt, maar op 3 juli is het zo ver. Dan wordt het heringerichte Noorderpark feestelijk geopend door wethouder Laurier en kinderen van de openbare basisschool voor speciaal onderwijs de Vuurvogel. Het opge knapte park is het eerste voltooide project van Wijkontwikkelingsplan Noord. Een bre de, kronkelige sloot verbindt voortaan een nieuwe vijver met een grote waterspeel plaats. Komende week wordt deze water speelplaats ingericht mef glijbanen, spring fonteinen, een kabelpontje en een strandje. Met de grond die voor deze watergangen is uitgegraven zijn de speelweide en de volks tuinen verhoogd. De speelweide is verplaatst naar de flats aan de Marnixstraat en de schooltuinen zijn naar de sportvelden ge schoven. De meeste heesters hebben plaats gemaakt voor kleunijke, inheemse soorten en planten met bessen. Het moerassige deel van het park is het enige gedeelte dat in de oude staat is gebleven. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15