Kostelijke kosterverhalen Dominee 'staal in de Stevenshc Geloof Samenleving Molukse kerken steeds verder in de problemen Emigratie was bedevaart enkele reis Jehovah's Getuigen staan bloedtransfusies DONDERDAG 15 JUNI 2000 VANDAAG 15 JUNI Vandaag 1430 jaar geleden, op 15 juni 570, is volgens de overlevering de profeet Mohammed geboren. Moslims overal ter wereld vieren dat vandaag. Mohammed, geboren in Mekka, werd na het overlijden van zijn ouders opgevoed door zijn grootvader, en later oom van vaderskant. Op 25-jarige leeftijd trad hij in het huwelijk met de vijftien jaar oudere, rijke weduwe Chadidja, die tot haar dood zijn enige vrouw bleef. Zij was de eerste die in Mohammeds zending geloof de. In het jaar 610 zou hij voor het eerst de stem van engel Gabriël hebben gehoord. In 632 overleed Mohammed. Op 15 juni wordt ook de Duitse heilige Landelinus van Lobbes uit de zevende eeuw geëerd: een jager en roofrid der die spijt kreeg van zijn onzalige levenswandel en zich aansloot bij de kloosterorde van de benedictijnen. Het ver hinderde niet dat hij zelf de dood vond door toedoen van een heidense 'jager'. Koren zingen voor toren NOORDWUKTen minste vijftien Noordwijkse koren zingen za terdag in de St. Jeroenskerk. Het korenfestival moet geld op brengen voor de restauratie van de toren van de Sint Jeroen. Die is dringend aan een ingrijpende onderhoudsbeurt toe. Alle bij dragen van de bezoekers aan het festival zijn voor dat doel be stemd. Riet Stout en Wil Eijs presenteren de korendag in de kerk aan de Limburg Stirumstraat, die duurt van tien uur tot half zes. Rommelmarkt voor kerkdak ussEGeld inzamelen voor de restauratie van het dak van de Christelijk Gereformeerde Kerk is een van de doelen van een rommelmarkt, die zaterdag in de Hobahohal in Lisse wordt ge houden. Er zijn meubels, antiek, platen, boeken, kleding en hobbyspullen te koop, er is een horecahoek en een rad van for tuin. De rommelmarkt duurt van negen tot vier uur. Behalve voor het dak van de kerk wordt er ook geld ingezameld voor de stichting Gereformeerd Jeugdwelzijn. Soetendorp preekt in Hooglandse kerk leiden Rabbijn A. Soetendorp preekt zondagmorgen in de open deurdienst in de Hooglandse kerk in Leiden. Het onderwerp van zijn preek, waarin hij ook spreekt over de actuele vraag van herstelbeta lingen aan de joodse gemeen schap, is: 'de lastige aanwezigheid van de Eeuwige'. De rabbijn zal ook gebeden zeggen uit zijn on langs verschenen gebedenboek. De dienst begint om tien uur. 's Avonds verzorgt in de Hooglandse kerk de Leidse Cantorij de tweede Even-song van het seizoen. Domi nee Ad Alblas spreekt een korte overweging naar aanleiding van het dagboek van Etty Hillesum. foto archief leidsch dagblad Monseigneur bestraft voor misbruik wenen Een rechtbank in Wenen heeft een 86-jarige priester wegens seksueel misbruik van een lichamelijk gehandicapte man tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. De man, die de eretitel monseigneur had, heeft bekend dat hij in december 1998 in een verpleeghuis in Wenen een 35- jarige man onzedelijk heeft betast. Hij zei dat hij zijn 'liefde en genegenheid' had willen tonen. Een verzorgster had de priester aangeklaagd. Hij is niet meer in het tehuis werkzaam. Protest tegen schorsing Duitse priester bonn Een 'bewijs van armoede'. Zo noemt de Duitse rooms- katholieke basisbeweging de schorsing van de priester, die vori ge week voorging in een oecumenische eucharistieviering. Bis schop Spital van Trier heeft priester Münzel ontheven uit het priesterambt. Münzel ging onlangs voor in een oecumenische dienst met een lutherse, een oud-katholieke en een hussieten- geestelijke. De dienst was een protest van de basisbeweging te gen het verbod van de Rooms-Katholieke Kerk op gezamenlijke eucharistievieringen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Oenkerk c.a., D.H.J. Steenks te Utrecht: naar 's-Gravenzande (wijk 1), A.H. van Veluw te Pesse. Bedankt: voor Ede (wijk 8), A. de Besten te Giessenburg. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: Drs. L.C. de Borst, Korenbloemstraat 15, 3353 CN Papendrecht; Drs. M.J. van Oordt, Papenhoeflaan 122, 3421 XV Oudewater; Mw.drs. J.A.J. van Doorn, Altenburgerweg 4. 9255 XH Tytsjerk GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Hoogkerk, H. van den Berg te Dalfsen; te Siegers- woude/Frieschepalen G O San- der te Kantens; te Ureterp, E. Heres te Spakenburg-Zuid. Geschiedenis Meerburgparochie in boekvorm ZOETERWOUDE/LEIPERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Het was op een avond Kerk meestersvergadering en ieder die er moest zijn was aanwezig be halve Krelis. Hij kwam vijf mi nuten te laat. Hij gaf de pastoor een hand en die hand bleek nat te zijn, dus vroeg de pastoor: „Zo Krelis, regent 't?" Het ant woord: „Nee, pas pist." Veertien jaar was Henk van der Hoeven, toen hij in 1924 koster werd van de Meerburgparo chie. Achthonderd grafdelvin- gen later ('een volle Meerburg- kerk', zoals hij zelf opmerkt) hield hij er pas mee op. Zeven tig was Van der Hoeven toen. Hij is nu alweer twee jaar dood, maar zijn verhalen zijn nog springlevend: het onlangs uit gegeven boek over de geschie denis van de parochie, Bij ons aan de Meerburg, staat er vol mee. Wie durft nog te beweren dat kerkgeschiedenis saai is? Neem het verhaal over Arie van Ingen, timmerman en vrijgezel. Toen die eens een karweitje aan de pastorie had, zag hij in de tuin twee grote onderbroeken aan de waslijn hangen - eigendom van de huishoudster van de pastoor. Toen Arie dat zag, be gon hij te beven en zei: „Dat is te erg voor mij", en hij viel flauw. Of deze, die wat vertelt over de vliegende keep-functie van de koster. Een bejaarde paro- chiane was overleden, en de pastoor had niet op tijd voor een tekst voor op het bidprentje kunnen zorgen. De tijd drong, en ten einde raad schreef koster Koster Henk van der Hoeven, zoals Volkskrant-cartoonist André hem bij zijn 40-jarig jubileum tekende. illustratie archief verhoef Van der Hoeven het prentje van z'n eigen oma maar over. Toen hij het bij de drie dochters bracht, vroegen die of hij het even wilde voorlezen. Dat deed ik en ze begonnen alle drie te huilen. „Hoe is het mogelijk", zei er een. „De pastoor is hier nooit geweest en we dachten dat hij moeder niet kende. Maar óf hij haar kende!" Het boek Bij ons aan de Meerburg is samengesteld door Bernadette Verhoef, en gaat te rug tot de vroegste geschiedenis van de Zoeterwouds/Leider- dorpse parochie. Van toen kos ter Van der Hoeven nog lang niet was geboren was, en de huidige Meerburgkerk er nog lang niet stond. Van al die eeu wen Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, zoals de paro chie officieel heet, schetst Ver hoef een levendig beeld. Geen gortdroge opsomming van ge schiedkundige feiten, maar vooral veel verhalen over de mensen die de parochie be volkten. En andere aardige weetjes. Zoals dat over de korte gevangenschap van de vijftien- de-eeuwse Engelse koning Ed ward IV in de Leiderdorpse Dorpskerk. Verdreven door een rivaal, verschool hij zich als ge woon burgerman bij ene Claas Claasz. in Voorschoten. Waar mee hij, na 'menig fluit brande wijn', een vechtpartij veroor zaakte in de Leiderdorpse her berg. Maar de kostelijkste verhalen blijven die van Henk van der Hoeven. Nog eentje dan, over een stiekeme vispartij tijdens de Hoogmis, met de Roermondse priester Crombach. De beoogde snoek zat in het slootvuil ver strikt. We vergaten onze tijd en toen we klaar waren zagen we de laatste mensen al uit de kerk komen. De heer Crombach, die had beloofd om communie uit te reiken, kreeg met een boze pastoor te maken. Zelf had ik plaatsengeld op moeten halen, maar de pastoor had niet ge merkt dat het niet gebeurd was. Wel zei hij aan het einde van de maand, dat het met het plaats engeld minder was dan an ders..." Bij ons aan de Meerburg door Bernadette Verhoef kost 49,50 gulden. Wie het boek wil ko pen moet bellen naar: 071- 3413376 of 071-5411510. afke van der toolen De Stevenshof zit zonder domi nee. SoW-predikant F. Rooze heeft het bijltje er voorlopig bij neergelegd. Hij vindt dat de twee verantwoordelijke centrale kerkenraden zijn kwijnende wijkgemeente maar laten voort sukkelen. De kerkenraden zelf kijken nu voor een oplossing naar het landelijk bureau van de Samen op Weg-kerken. Het kan twee kanten op met de nieuwbouwwijk die zo'n 1300 kerkleden telt, maar de laatste jaren slechts ongeveer dertig kerkgangers. Ofwel de wijkgemeente wordt opgehe ven, in die zin dat ze bij die van Zuid-West of de Mors wordt ge voegd. Of er komt een nieuw offensief om te proberen de ge meente leven in te blazen. Een poging tot dat laatste heeft juist voor de huidige crisis gezorgd, legt voorzitter M. de Rooij van een van de twee cen trale kerkenraden (de gerefor meerde) uit. Er zou een op bouwwerker komen, gespeciali seerd in nieuwe wijken. Maar volgens De Rooij stond de do minee zelf herhaaldelijk op de rem. Die stelt op zijn beurt dat de kerkenraden hebben verzuimd om slagvaardig op te treden. Hij vindt dat de situatie al veel te lang doorziekt. „En dat zal, naar het zich laat aanzien, nog wel een tijdje doorgaan ook. Terwijl de situatie eigenlijk geen uitstel kan verdragen. Het is nooit goed voor eei meente als de predj nonactief staat." Uitstel is echter koers van het centrale De Rooij: „Juist vanv precaire van de situatii we geen overhaaste I willen nemen om de meente op te heffen, zijn dat de Stevensho! vensvatbaar is. Maai deel moet nu eens goedwillende vrijwillij men, maar van expert landelijk bureau van We hopen eind dit meer te weten." Rooze is wel gewoor werk in zijn tweede Morskwartier. Maar d len in de Stevenshof een te zware wissel op zondheid'. Daarom daar voorlopig geen 1 sten en pastoraal we Dominees en vrijwill andere wijkgemeentei dat in ieder geval i" kunnen doorgaan. Rooze en De Rooij zi oorzaak van het kwijn staan van de Steve meente in dezelfde Rooze:„Het afnemend! zoek is in nieuwboi een algemeen problee kenmerkend voor i' hof is, dat er veel mei nen uit Leiden en i Die staan wel ingescl de Stevenshof, maar hun kerkelijke bindin Dan ontstaat er geen geen kern." houten gpd Het kan nog wel een jaar duren voor de Kerkvoogdijraad van de Molukkers de 50 miljoen gul den terugkrijgt, die nu al ander half jaar op een geblokkeerde rekening in de Verenigde Staten staat 'geparkeerd'. Advocaat Koets uit Haarlem verwacht niet dat de rechter in Amerika nog voor het eind van het jaar uitspraak doet. Tot die tijd brengen de Molukse kerk gangers via collectes in de ker ken geld bijeen om de lopende schulden af te lossen. Het wordt volgens woord voerder S. Siwalete van de Kerk voogdij Raad (KVR) steeds moeilijker om de kerkgangers uit te leggen dat het geld echt ooit terugkomt. „De mensen hebben het al zo moeilijk met de ongeregeldheden op de Mo- lukken. Bijna iedereen heeft daar familie wonen. Velen zijn familieleden kwijt geraakt en ze weten dat het sociale leven er al anderhalf jaar stil ligt. Ze sturen veel geld. Dat ze ook nog moe ten meebetalen aan de proble men in Nederland, is eigenlijk een beetje teveel van het goede. Ze doen het nog altijd, maar het is steeds moeilijker uit te leggen waarom het zo lang duurt." Ook het rustig houden van de schuldeisers, die nog geld krij gen voor de bouw van het Mo luks Kerkelijk Centrum in Hou ten, valt steeds zwaarder. Siwal ete: „Ik moet steeds weer een verhaal houden. We hebben kennelijk de langzaamste rech ter van de staat New York ge troffen, maar vertel dat maar eens aan de leveranciers." Drie jaar geleden ging de Kerkvoogdijraad in zee met een Zwitserse beleggingsfirma, die de raad voorspiegelde dat door deelname aan VN-projecten de 50 miljoen van het KVR binnen een jaar zou zijn verdubbeld. De KVR kon dat geld goed ge bruiken voor onder meer het bouwen van nieuwe kerken en het aanstellen van meer predi kanten in Nederland en op de Molukken. Achteraf bleken de 'beleggers' ordinaire zwende laars die aan de haal gingen met het geld. De Amerikaanse Drugs En forcement Agency (DEA) legde beslag op het geld van de KVR en enkele andere beleggers, en begon een onderzoek naar de herkomst van het Nederlandse geld. Aanvankelijk nam de DEA aan dat het om drugsgeld ging. In 1982 kon een door de KVR ingehuurde advocaat al duide lijk maken dat het geld door de Nederlandse regering aan de Molukse kerkgemeenschap was geschonken. Maar het geld is voor de gemeenschap nog steeds niet beschikbaar. leeuwarden anp Emigratie was voor Nederlanders in vroe ger jaren vaak een 'bedevaart enkele reis'. Niet zelden vertrokken zij naar den vreem de in de 'zekerheid des geloofs'. Naast de materiële motieven speelden bij het be sluit tot emigratie geloofsmotieven een rol. En uiteraard emigreerde God mee. Hylke Speerstra, oud-hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant, heeft in zijn recent verschenen boek 'Het wrede para dijs' de verhalen opgeschreven die hij tij dens een rondreis uit de mond van Friese emigranten had gehoord. Emigratie was vooral lijden en eenzaamheid. „Ik wou dat Columbus Amerika nooit had ontdekt", zei een uit Barradeel afkomstige vrouw. Tijdens het congres 'Is God ook geëmi greerd?', dat gisteren onder auspiciën van het Friesch Dagblad en de Fryske Akade- my in Leeuwarden werd gehouden, bleek ook welke centrale rol het geloof in het nieuwe land heeft gespeeld en nog steeds speelt. Uit de grote kist, waarin alle spul len meegenomen waren, kwam ook de be leving van het geloof. De kerk was volgens prof. George Van- derVelde uit Toronto niet alleen het insti tuut waarin de relatie met het verleden werd bewaard. De emigranten stonden ook voor de uitdaging in volstrekt andere omstandigheden een kerk op te bouwen. Daarbij waren andere vaardigheden en andere leiders nodig dan in Nederland. Mannen pasten zich door hun werk eer der aan de nieuwe samenleving aan dan wouwen, die veel geïsoleerder leefden dan in Nederland. Daardoor vielen de vrou wen terug op hun eigen geloof dat veel dieper werd dan van mannen. Tot op de dag van vandaag zijn vrouwen veel actie ver in de emigrantenkerken dan de man nen. En als er al eens emigranten te men voor familiebezoek, dan he; ze de eigen kerk niet meer. „In Ne zijn ze allemaal vrijzinnig gewordt geloven ze niets meer." Omgeke stond en bestaat het vooroordeel emigranten allemaal aartsconservi geworden. Er ontsponnen zich vn ze gesprekken. „Met m'n broer ofz vrienden kan ik niet meer over he spreken", is een veelgehoorde kla emigranten, aldus VanderVelde, een emigrant. De Haarlemse stadspredikant Beumer sprak de hoop uit dat tij grootscheepse reünie van Friese e ten (Simmer 2000) in juli in Fried geloofsgesprek tussen de achterbl de emigranten op gang zal komei der geval kan dan een begin woi maakt met het opheffen van de we ik se vooroordelen. LONDEN/EMMEN ANP Jehovah's Getuigen mogen voortaan een bloedtransfusie ondergaan zonder het risico te lopen dat zij uit de beweging worden gezet. Dat heeft het Be sturend Lichaam van de Jeho vah's Getuigen in New York be paald. Jehovah's getuigen be schouwen het leven als een ge schenk van God. Bloed getuigt daarvan. Het genootschap legt bepaalde passages uit de bijbel zo uit, dat geen enkele vorm van bloedtransfusie mag wor den geaccepteerd. Getuigen die daar bij volle verstand toch mee akkoord gingen of toestonden dat hun kind bloed kreeg toege diend, konden op uitzetting re kenen. Woordvoerder R. van den Heuvel van het Wachttorenge nootschap in Emmen ontkent dat er sprake is van een koers wijziging. „We zien mensen die een bloedtransfusie accepteren niet langer als Getuigen. We stoten hen niet uit de organisa tie, maar bieden pastorale zorg." Wie berouw toont, kan volgens Van den Heuvel ge woon Getuige blijven. Ook het standpunt van het kerkgenootschap over bloed transfusies is ongewijzigd ge bleven, aldus Van den Heuvel. Jehovah's Getuigen hebben wel de vrijheid om zelf te beslissen of ze uit bloed geïsoleerde stof fen (bijvoorbeeld stollingsfacto ren voor hemofiliepatiënten) toegediend willen krijgen. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld het gebruik van een har chine tijdens operatie o dat is niet nieuw." De houding van c Getuigen tegenover bl|n fusies is controversie! als er weer een volwi kind was overleden, I discussie op. Vorige v g een Engels lid die met was verwond, zich uit ging terug, nog geen fi voor hij het bewustziji Daardoor kon hij eei h reddende transfusie oi h WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vooral langs de westkust perio den met regen en veel wind. In het zuidoosten droger en mis schien wat zon. Maxima veelal tussen 9 en 18 graden. Zweden: Afwisselend zon en wolken en vooral in het noorden regen. Maxima uiteenlopend van onge veer 9 graden in het noorden tot bijna 20 graden in het zuiden. Finland: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxima uiteenlopend tus sen 10 en 15 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral don derdag ook kans op een bui. Vrij dag wat meer zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Geregeld zon, maar in het westen nog wolkenvelden en eerst mis schien wat regen. Maxima tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden, maar donder dag eerst nog wolkenvelden. Droog. Donderdag maxima rond 19 graden, daarna warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur oplopend tot 25 graden of meer, alleen langs de kust van het Kanaal wat minder warm. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog, 's ochtends eerst plaatselijk mist. Middag- temperatuur tussen 25 en 30 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima in het binnenland rond 35 graden, langs de kust rond 25. Portugal: Zonnig en warm met middagtem- peratuur rond 34 graden. Aan zee plaatselijk wat lagere maxima. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en mis schien een onweersbui. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts warmer. Tunesië: In het zuiden veel zon. Naar het noorden toe meer bewolking en een toenemende kans op een on weersbui. Aan zee maxima tussen 25 en 30 graden, landinwaarts hoger. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Met een stevige noorden wind in het noorden 's middags rond 25 graden, in het zuiden rond 30. Duitsland: Donderdag afwisselend zon en wolken en vooral in het noordoos ten en zuidoosten kans op een (onweers)bui. Vrijdag overal droog en flinke wat zon. Donder dag maxima van 17 graden in het noorden tot 29 in het zuiden, daarna lagere maxima. Oostenrijk: Zonnige perioden en vooral don derdag nog enkele (onweersbui en. Maxima donderdag nog tegen de 30 graden, daarna iets minder warm. Zwitserland: Zonnige perioden en kans op en kele (onweersbuien. Maxima van rond 24 graden in het noorden tot bijna 30 lokaal in het zuiden. Polen: Afwisselend zon en wolken en soms een bui. Tamelijk forse noordwestenwind en daling van temperatuur. Maxima rond 16 graden, maar donderdag in het zuiden eerst nog meer dan 25. Tsjechië en Slowakije: Donderdag wisselend bewolkt en vooral in Slowakije nog enkele buien. Vrijdag overal droog en ge regeld zon. Toenemende noord westenwind en daling van tempe ratuur. Donderdag nog maxima rond 27 graden, vrijdag rond 22. Italië: Zonnige perioden en enkele re gen- onweersbuien, met name op vrijdag. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend zon en donderdag nog kans op een regen- of on weersbui. Maxima iets oplopend tot tegen de 30 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur don derdag uiteenlopend van 28 gra den aan zee tot 35 plaatselijk in het binnenland; daarna langzaam iets minder warm. VRIJDAG 16 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 20 Zon onder 22.01 Maan op 21.32 Maan onder05.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.19* 16.46 03.52 16 19 Laag 00.05 12.40 23.46 12.21 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Cyprus Dublin Frankturt Genève am bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen flhfe hagel E lagedruk E^= mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in iooo hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: v.leidschdaqblad.nl y E-MAIL: redactie.ld0damiate.hdc.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie. 071- 531592 ar ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30^ 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN* 1 Maandag t/m vrijdag van 8.30tf rr 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvangen /I betaling. VERZENDING PER PO? Voor abonnementen die per post (b nj worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen.s hebben of blind zijn (of een andt leeshandicap hebben), is een sam van het regionale nieuws uit heil 'al Dagblad op geluidscassette besd hl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu; Auteursrechten voorbeho Dagbladuitgeverij Dan n K N H U I Z 29 24 2.0 16 12 0.0 35 20 0.0 21 18 6.0 25 14 0.0 26 19 0.0 18 12 7.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14