,eiden Regio 8" Bouw Roomburg half jaar vertraagd Vers Konmar Voordeel! 'Meer geld reserveren voor goede huisvesting scholen' Ineens is de lelijke streep op televisie extra irritant Veranderende horizon Universiteit spijkert scholieren bij Met Klantenkaart 50% korting IRDAG 15 JUNI 2000 iekte slaat weer toe De beruchte iepziekte heeft de kop weer Opgestoken in i, Aan de Diamantlaan zijn twee besmette bomen gesig- Zij worden zo snel mogelijk gekapt om besmetting van jxemplaren te voorkomen. De iepziekte wordt veroor- loordat een klein torretje eitjes legt onder de bast van de De sapstroom raakt verstoord en de boom krijgt onvol- e voedingsstoffen binnen. Binnen de kortste keren legt de, het loodje. foto henk bouwman •leyshow op Garenmarkt De Leidse Harley Davidson Club houdt zondag 18 juni Garenmarkt haar jaarlijkse motorshow. Naast Harleys zijn raampjes, zijn er muziekvoorstellingen en kunnen bezoe- un behendigheid en kracht beproeven met vele spelletjes. itorshow begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. iszittersproject zoekt vrijwilligers Het Thuiszittersproject is op zoek naar mensen die en- ïrtjes per week beschikbaar zijn. Het Thuiszittersproject, weer tien jaar bestaat, biedt aan oudere mensen met een jrstandelijke handicap overdag gezellige activiteiten aan vereenzaming en verveling te voorkomen. Elke maand twee soosmiddagen met afwisselend handenarbeid, mu- peletjes, bloemschikken, sjoelen of gym. Alle activiteiten i begeleid door vrijwilligers in samenwerking met be- achten. Meer informatie geeft Ida Nolles, coördinator tThuiszittersproject, telefoon 5155834 of 0252-213262. ig met verstandelijke gehandicapten is niet noodzakelijk fid oc ocrft /U) 4 •rcon, rlèjcj<&>c tbn'? Risico op mislopen subsidie blijft bestaan De bouw van de Leidse woonwijk Roomburg begint on geveer een half jaar later dan gepland. Het gevaar dat de gemeente daardoor een rijkssubsidie van 9,5 miljoen gulden misloopt;, blijft bestaan. Volgens de provincie Zuid-Holland kan Leiden de eerste driehonderd huizen al wel vast bouwén en hoeft de gemeente 'vrijwel geen enkel risico' te lopen. leiden» robbert minkhorst De vertraging is een direct ge volg van een blunder bij de pro vincie. De fout kwam eind mei aan het licht voor de Raad van State. Zuid-Holland bleek het bestemmingsplan voor de nieu we woonwijk te laat te hebben goedgekeurd. Onduidelijk was op dat moment nog welke con sequenties de misser zou krij-1 gen. ,,Het betekent dat we een achterstand van vijf tot acht maanden hebben", zegt ambte naar P. Prud'homme van de dienst bouwen en wonen nu. De gemeente houdt een speling aan van drie maanden omdat het bestemmingsplan alsnog voor de Raad van State moet worden behandeld. Het wijkco- mité Meerburg heeft gevraagd het bestemmingsplan te schor sen. De gemeente neemt vol gens Meerburg onvoldoende actie om te voorkomen dat ver vuiling onder de Bult richting de nieuwe wijk stroomt. Zowel Leiden als de provincie Zuid- Holland ontkent dat trouwens. „Voor het bouwrijp maken van het terrein komen we nu in de problemen", meldt Prud 'homme. „We moeten straks wel verantwoording afleggen waarom we nog niet zijn be gonnen." Dat moet Leiden ove rigens doen bij de provincie, toezichthouder voor verstrekte rijkssubsidies. Voor Roomburg is 9,5 miljoen gulden beschik baar omdat de polder een zoge heten Vinex-locatie is. De ambtenaar verwacht niet dat de vertraging al aanleiding is om de subsidie in te trekken. Anders kan dat zijn voor de vol tooiing van de nieuwe woon wijk. Het laatste huis moet op 31 december 2004 zijn opgele verd. „Die einddatum blijft kei hard. De provincie zal niet zeg gen dat die niet meer heilig is", schat Prud'homme in. „Maar als we het niet halen, nemen we aan dat de provincie nog weet wat er in 2000 is gebeurd." Lei den hoopt dat Zuid-Holland zich zo medeplichtig voelt, dat de gemeente mag rekenen op enige soepelheid. De provincie denkt dat Lei den zich niet zoveel zorgen hoeft te maken. „Wij achten de kans klein, zo niet te verwaarlo zen dat de hele zaak op losse schroeven komt te staan", laat een woordvoerder weten. Vol gens Zuid-Holland kan de ge meente al beginnen met de bouw van de eerste 300 wonin gen, ongeacht de toekomstige uitspraak van de Raad van State over het bestemmingsplan. Leiden betwijfelt dat echter ten zeerste. „Dat hoor ik voor het eerst", zegt Prud'homme. „Het lijkt me niet een oplos sing. Onze juristen bij ruimtelij ke ordening heb ik er niet over gehoord. We moeten in ieder geval meer doen in minder tijd", stelt de ambtenaar daar om vast, „en in het ongunstig ste geval begint de bouw acht maanden later." PvdA 'er Van den Berg maant wethouder Baaijens Ze kreeg bijval van met name D66 en Groen- Links. „Mij hebben ook veel signalen bereikt van bijvoorbeeld slecht onderhoud van scholen", al dus Ter Harmsel van de laatste partij. Sorgdrager (D66) merkte op dat de nota een goede analyse geeft van de kosten van onderwijshuisvesting. „Wij nemen er kennis van. Ik hoop dat de zicht bare zorgen nog aangepakt worden. Wethouder Baaijens waarschuwde voor grote financiële consequenties. „Wat moet je doen als de ene school fors groeit en een school even ver derop krimpt?", vroeg hij zich af. Lokalen leeg la ten staan en honderd m,eter verderop bijbouwen is duur, waarschuwde hij. Van den Berg wil geen dislocaties en ze wil noodlokalen uitbannen. Een dergelijke opstelling heeft gigantische gevolgen." Zo ver wilde zijn partijgenote overigens niet gaan. „Grote scholen hebben grote dislocaties. Daar valt redelijk mee te werken. Maar ergens op een andere plek een lokaaltje, dat is een ander verhaal." Baaijens zal de boodschap van de drie collegepartijen verwoorden in toekomstige over leggen over onderwijshuisvesting. Dat was de enige toezegging die hij kon doen. annet van aarsen De gemeente Leiden moet maar eens een eind maken aan de slechte huisvestingsomstandighe den waartmdereen aantal scholen rnoet functio- neren\pie*""W5ods<?hap kreeg PvdA^wethouder Baaijgn^-gis^emp rpee van zijn partijfiigiote Van den Berg. Op de agenda van de commissie voor onderwijs stond de vervolgnota onderwijshuis- vestihg. Volgens dat stuk zijn er gezien 'het slui tende meerjarenbeeld' tot 2006 geen extra mid delen nodig. „Ik denk dat we de komende jaren miljoenen moeten investeren om de onderwijs voorzieningen op peil te brengen", merkte Van den Berg daarentegen op. Ze bezocht het afgelopen jaar vijf basisscholen en een school voor voortgezet onderwijs. Ze. kwam onder andere dependances tegen van een, twee lokaaltjes groot - dislocaties heten die in het jargon - en hoorde vele klachten aan op het gebied van -huisvesting. „Van al die problemen kom ik in dit stuk niets tegen. Ik denk dat de nota te mager is." leiden En langzaam tekent er zich in Leiden zoiets als een skyline af. Na de onlangs voltooide Sociale Verzekeringsbank (links op de voorgrond) krijgt ook de bouwlocatie aan de Bargelaan (gebouw voor de hijskraan) zijn definitieve vorm. De locatie wordt als eerstvolgende voltooid in het Leiden Centraal project. In het eerste kwartaal van het vol gend jaar moeten de 44 woningen en de 6900 vierkante meter aan kantoorruimte worden opgele verd. foto hielco kuipers Examen vwo of havo niet in een keer gehaald? Geen nood. De Leidse universiteit geeft ook dit jaar weer een intensieve her kansingscursus. Een team jon ge docenten geeft vijf dagen lang les in wiskunde, natuur kunde, scheikunde, biologie, economie, geschiedenis, aard rijkskunde, Engels en Duits. Elke docent begeleidt maxi maal zes leerlingen tegelijk, waardoor de persoonlijke aan dacht groot is. De afgelopen jaren wisten deelnemers aan de cursus hun cijfer tijdens het herexamen ge middeld met 1,5 punt op te krikken. Om dat te bereiken wordt van hen verwacht dat ze zich vijf dagen lang volledig op de studie storten. Ook welkom zijn leerlingen die een hoger punt willen halen om de kans op inloten te vergroten. Voor havo-scholieren betekent het herexamen de laatste kans om te voorkomen dat ze volgend jaar te maken krijgen met de zogeheten Tweede Fase. De cursus wordt vanaf vrijdag 16 juni gegeven in het Pieter de la Courtgebouw van de faculteit sociale wetenschappen. Voor leerlingen van buiten Leiden is een slaapplaats beschikbaar. Daardoor kreeg de cursus in de afgelopen jaren voor veel deel nemers de sfeer van een zwaar, maar gezellig kamp. De cursus kost 750 gulden. Meer informatie is te vinden op www.herexamen.com il die voetbalwedstrijden visie. Mooi groen gras. ;e shirts en broeken, itgedost publiek. En dan beten koppen. Close- n bezwete voorhoofden. i Tenminste, als de op televisie haarscherp aar als het beeld bestaat maal kleine blokjes die nweer bewegen, is het ik minder leuk om te kij ker een paar wedstrij d- is nu net het probleem, verschillende kijkers, md 2 en BRT 2 zijn de leners. Gelukkig hebben ivoor bij Casema, de on- :en kabelexploitant, een parateurs in dienst. Om it tevreden te houden, ingsdienst van Casema lfmaar even gebeld. Eet- ing op dinsdag. Contact met een bandje: een computerstoring kunnen wij geen gegevens op zoeken en afspraken maken. Onze excuses voor het ongemak. Wilt u voor verdere vragen even blijven wachten?" Tuurlijk. Er zit ook niets anders op met zo'n beroerd beeld. Dan klinkt het. Al onze medewerkers zijn in nog in gesprek. Een moment ge duld alstublieft." Nou ja, moment. Talloze malen deze boodschap, die steeds meer als een bezwering begint te klinken. Als een boosaardige toverspreuk. Gelukkig kwelen nog allerlei lieflijke zangeresjes en zangers hun zoete liedjes. Dat doodt de tijd een beetje. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. De Belg Mare Wilmots (links) in duel met zijn Italiaanse tegenstrever Antonio Conté. Niet voor iedereen even duidelijk te zien op televisie. foto hielco kuipers Totdat er een abrupt einde komt aan deze eenzijdige com municatie. Tuut-tuut- tuutVerbinding verbroken. Na een minuut of vijfentwintig. Woensdag weer geprobeerd. Opnieuw een bandje. Zij het met een ander begin. Eerst in het Engels. If you call from Utrecht....blablabla...you have to dial...blablabla....' Dan na een minuut de verta ling. „Als u uit Utrecht belt om een ctv-fout te melden, dient u een ander nummer te draaien. Utrecht? Een ctv-fout? Gelukkig niets mee te maken. Maar daar klinkt het weer. „Al onze medewerkers zijn in nog in gesprek. Een moment ge duld alstublieft." Weer dat wachten. Dit keer duurt het een minuut of twintig voordat het bandje wordt uit geschakeld en er een echte stem klinkt, van een medewer ker. Of hij gehoord heeft van de beeldstoringen? En waarom het zo lang duurt voordat de klant te woord wordt gestaan? „Ja, meneer het is nu eenmaal druk. Het is niet anders. We doen ons best. Of het drukker dan normaal is? Waarom wilt u dat allemaal weten? Aha, Leidsch Dagblad. Dan weet u toch dat u daarvoor ergens an ders moet zijn. Dat hóórt u te Weten. Elk groot bedrijf heeft een afdeling communicatie waar men met al zijn-vragen te recht kan. Dat u dat niet weet zeg. Neè, ik zqg verder niks meer. Ik geef u het nummer' wel." Nummer gebeld. Een mevrouw van de gewraakte afdeling no teert de vragen en belooft dat iemand zal terugbellen. Kort daarop belt een keurige voor lichter. Er wordt inderdaad heel veel gebeld naar de sto ringsdienst. Die computersto ring kwam wel zeer ongelukkig uit. Want wanneer er grote eve nementen op de televisie zijn, zoals EK of WK, bellen veel meer klanten dan normaal. Omdat ze dan ineens met klachten komen die ze al lang hebben, maar die ze nu ineens heel belangrijk vinden. „Dan ziet de lelijke rimpel, die ze al maandenlang zien op tv, er nu ineens extra irritant uit. Krijgen wij de schuld van, ter wijl ze bijvoorbeeld de videore corder zelf niet goed hebben afgesteld. Of ze klagen over een slecht beeld, terwijl ze bijvoor beeld op straat een eigen in stallatie hebben gebouwd en ondeugdelijke kabels hebben doorgetrokken. Krijgen wij ook de schuld van. Veel mensen zijn bang dat ze op een gege ven moment zo'n storing krij gen dat ze niet meer kunnen kijken. Daar komt het op neer. Maar feit is, dat het beeld in de regio Leiden, met gebruik van deugdelijk materiaal, op dit moment goed is." herman joustra imlappen, irollade of Har hamrollac fricandeau van de ham Per kilo van 17.90 voor Dole bananen Per kilo, van 3.49 Maximaal 12 per artikel per klant Runderhamburgers Per kilo, ca.10 stuks Met Klantenkaart van IMS voor KoouU 60 Cöflt /ZÓ <trayn -KQUMar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13