Kritiek bedrijfsleven op privatisering Schiphol Akkoord over Duitse dwangarbeiders Brussel gaat hergebruik van elektrische afdankers eisen Duits oliebedrijf Vega plaatst voor kust nieuwe boortoren Economie endi, Canal+ en Seagram ten over mogelijke fusie Bedrijfsleven VS fel tegen internetbelasting Microsoft tekent officieel beroep aan tegen splitsing JSDAG 14 JUNI 2000 en ambtenarenstaking Duitsland [art De dreigende staking van de Duitse rijksambtenaren de baan. De vakbonden stemden gisteravond in met een bod, nadat ze vorige week nog het door een onafhanke- ommissie vastgestelde bod afwezen en met een staking len. Volgens het akkoord krijgen de ambtenaren er in 27 den in totaal 4,4 procent loon bij plus vier keer een extra- 1100 mark. De ambtenarensalarissen in voormalig Oost- land worden via een inhaalslag verhoogd van gemiddeld icent tot gemiddeld 90 procent van die van hun collega's westen. duw krijgt vaker ontslag )AG Vrouwen lopen relatief meer kans op ontslag dan en. Maar dat betekent niet dat ze worden gediscrimi- schrijven minister Vermeend van sociale zaken en minis- rthals van justitie aan de Kamer. Arbeidsongeschiktheid is lijk veel vaker bij vrouwen (40 procent) dan bij mannen ocent) de reden voor het ontslag. Arbeidsongeschiktheid en steeds groter deel van de gevallen de reden voor ont- imdat door de hoogconjunctuur maar weinig bedrijven lemers kwijt willen omdat het slecht gaat. Het arbeidsbu- n de kantonrechter worden over het algemeen weinig in- akeld. ntract wizard' voor gsm igen Een 15-jarige whizzkid uit Usquert biedt gsm-bezit- p zijn internetsite www.bellen.com de nieuwe gratis Contract Wizard. Mobiele bellers met een abonnement :n zich hier inschrijven, waardoor zij twee weken voordat lobiele abonnement afloopt, wordep gewaarschuwd. Op nanier kunnen zij voorkomen dat het contract automa- weer een jaar wordt verlengd. Al enkele honderden men- ;bben zich aangemeld voor de dienst. De internetsite zelf reerde overigens vorige week de miljoenste bezoeker. Op kunnen mensen die op zoek zijn naar een gsm-aanbie- lle prijzen en voorwaarden met elkaar vergelijken. er Roemeense bank failliet Pest De bankcrisis in Roemenië heeft opnieuw een offer geëist. De Banca Populara Fortuna (BPF) maakte gis- het faillissement bekend. In een week tijd zijn er nu twee eense kredietbanken teloorgegaan. Vooral de instorting et nationale beleggingsfonds FNI heeft grote gevolgen. 100.000 mensen hadden hun spaargeld belegd bij FNI, dat ïoge rentes bood. Van de beloofde overheidsgarantie op laargeld bleek echter in de praktijk niets waar te zijn. Circa )0 gedupeerde beleggers, veelal kleine particulieren, heb- imiddels bij de politie een aanklacht ingediend tegen FNI. agterecord werkloosheid noorden urden De werkloosheid in noorden van Nederland is iet eerst sinds jaren onder de 10 procent gedoken. Eind tonden er 68.800 mensen ingeschreven bij de arbeidsbu- 9,9 procent van de beroepsbevolking. Dat waren er D minder dan een jaar eerder, een daling van 15 procent. izine drie cent duurder AG» Marküeider Shell verhoogt de prijzen van brandstof cent per liter. De consument betaalt vanaf vandaag 2,69 n voor één liter euro loodvrij, super met loodvervanger ,90 gulden en super plus ongelood 2,84 gulden. Diesel twee cent duurder en gaat 1,796 gulden per liter kosten, rordt een cent duurder en komt op 92,9 cent per liter. aioven Moerdijk wil uitbreiden uk» Afvalverbranding Zuid-Nederland AZN wil de capaci- in de ovens in Moerdijk uitbreiden van 600.000 tot 745.000 r jaar. Vorig jaar is het voor eerst gelukt om de contractu- rplichte hoeveelheid afval van 600.000 ton te verwerken. 1997 in gebruik genomen verbrandingsoven had de eerste jrote aanloopproblemen. AZN verwerkt afval uit de drie ijke provincies. De omzet bedroeg in 1999 191,4 miljoen n bij een bescheiden winst van 3,8 miljoen. king bij Texdeco Helmond >nd De 45 werknemers van de Helmondse textielbedruk- ïxdeco hebben gisteren het werk voor onbepaalde tijd elegd. Texdeco gaat fuseren met de kleinere branchege- letina uit het Overijsselse Goor en daarbij sluit de fabriek mond. De vaste werknemers is een baan in Goor aange- i. Volgens bestuurder Van Bokkum van FNV Bondgenoten de mensen uit Limburg helemaal niet naar Overijssel. iaal plan werf Biesbosch ;cht» Voor de bijna 200 werknemers van de noodlijdende pswerf De Biesbosch in Dordrecht zijn directie en vak- n een sociaal plan overeengekomen. Van de beschikbare niljoen gulden worden vertrekpremies en aanvullingen op ingen betaald. Het is de directie niet gelukt een koper le scheepswerf te vinden. De verwachting is dat in de loop t jaar de laatste reparatieklus wordt geklaard. Voor Avio het winstgevende onderdeel van de scheepswerf, wordt ezocht naar een overnamekandidaat. Avio Bridge maakt ruggen voor luchthavens. Projectontwikkelaars willen wel de grond aan de Beneden-Merwede kopen om dure ap- nenten langs het water.te bouwen. tomatisch terugbellen bij ingesprek Iemand bellen en dan een ingesprektoon horen? laai gesproken draait de abonnee na enige tijd opnieuw fetreffende nummer. Vanaf morgen is dat niet meer nodig FN. Het telecombedrijf introduceert de gratis dienst Toets- fcet: wie hoort dat de gebelde in gesprek is kan een 5 op het Cl intoetsen. Een computer controleert dan gedurende 45 pen of de lijn vrij is. Bij het horen van de kiestoon wordt patisch contact gezocht met de gebelde. De gratis dienst [niet bij gesprekken naar mobiele nummers, 0800- en [nummers, bedrijfscentrales en naar het buitenland, iFP-Rtr anse conglomeraat Vi- •n zijn betaalzender Ca- eren gesprekken met het >e amusements- en concern Seagram over sie. Dat maakte Canal+ tend bekend. Volgens de aanse zakenkrant The treet Journal wordt een ongeveer 70 dollar op indeel Seagram uitge- ofwel in totaal 69 mil- Iden. Het Canadese con- ei vanochtend dat het n een aandelenruil. Er is iog geen akkoord, aldus klaring. idi is voor 49 procent ei- van Canal+. Volgens de wet mag een industrieel geen groter belang in •zender bezitten. Het neraat is ook actief in de imunicatie en nutssec- eam is voor Vivendi vooral lucratief omdat het Ca nadese concern eigenaar is van de Universal filmstudio's, de muziekuitgever Polygram en Universal Music en een allian tie heeft met het Duitse media concern Bertelsmann voor het uitgeven van internetmuziek. Polygram werd twee jaar gele den gekocht van Philips. Viven di en Canal+ zijn al vergevor derd met het opzetten van een eigen filmstudio. Met Universal zou die zich kunnen meten met de groten in Hollywood. Bovendien krijgt Vivendi met Seagram een sterke positie als contenüeverancier van websi tes op internet. Verder heeft Vi vendi een alliantie met 's we relds grootste mobieletelecom- bedrijf Vodafone. Samen willen ze een multifunctionele portal opzetten, Vizzavi. Die is be doeld als leverancier van con tent aan diverse 'schermen': computer, televisie en mobiele telefoons. Tien miljard mark voor slachtoffers Bonden en banken praten weer berlun peter van nuusenburg correspondent De Duitse en Amerikaanse regeringen heb ben gisteren in Washington een akkoord bereikt over de schadeloosstelling van dwangarbeiders tijdens de nazi-periode. Het Duitse bedrijfsleven kan er nu van uit gaan dat het na het storten van vijf miljard mark in een fonds voor de slachtoffers geen verdere schadeclaims zal krijgen. De Ame rikaanse regering is bereid dan een verkla ring af te geven bij de rechterlijke macht dat dergelijke claims niet in het belang van de VS zijn. De advocaten van de dwangarbeiders dreigden met processen voor Amerikaanse rechters, omdat daar collectieve claims mogelijk zijn en de schadeloosstellingen het hoogst. Hoewel de Amerikaanse verkla ring niet waterdicht is omdat de rechters ook daar onafhankelijk zijn van de rege ring, verklaarden vertegenwoordigers van het bedrijfsleven met het akkoord te kun- nendeven. De naar schatting 500.000 tot 1 miljoen nog levende slachtoffers kunnen nu ko mend najaar hun uitkering ontvangen. Wie in een ghetto of concentratiekamp moest werken, heeft recht op 15.000 mark. De an dere dwangarbeiders kunnen rekenen op 5.000 mark. De meeste slachtoffers leven in Oost-Europa. De uitkeringen worden betaald uit een fonds, waarin de Duitse regering en het be drijfsleven elk 5 miljard mark storten. Niet alle bedrijven hebben echter hun bijdrage aan het fonds overgemaakt, zodat er mo menteel een tekort is van 2 miljard. Een aantal bedrijven wil niet betalen, omdat ze pas na de oorlog zijn opgericht en niet wil len opdraaien voor de wandaden van ou dere collega's. Andere bedrijven wilden eerst zeker weten dat ze met de storting van verdere claims verschoond blijven. Om de druk op de wanbetalers te verhogen hadden de initiatiefnemers van het fonds gedreigd hun namen bekend te maken. Met name ondernemingen met grote be langen in de VS vreesden grote verliezen als het fonds niet tot stand zou komen. Bonden en werkgevers praten na wekenlang zwijgen weer met elkaar over de CAO voor de 12.000 werknemers van de klei nere banken. Begin mei stapten de vakbonden op uit het over leg omdat de werknemers zich niet aan eerder gemaakte af spraken wilden houden. De werkgevers wilden dat werknemers met een inkomen vanaf 120.000 gulden niet meer onder de CAO zouden vallen. Vorig jaar was er juist overeen stemming bereikt over een grens van 150.000 gulden. Nu het gewraakte voorstel is inge trokken, gloort er een akkoord voor de werknemers van de zestig tot zeventig kleinere ban ken als labouchere, Friesland Bank en KasAssociatie. De grote banken als ING en ABN-Amro stellen een eigen CAO vasi. Een nieuwe metaal-CAO lijkt nog ver weg. Gisteren liepen de bonden weg van de onderhan delingstafel na een loonbod dat ze als 'een lachertje' typeerden: 6,5 procent in twee jaar. De bonden willen 4 procent in een éénjarige CAO. Volgens de bon den zetten de werkgevers zich zelf voor schut met hun bod, gezien het grote aantal van on geveer 10.000 vacatures in de branche. Komende dinsdag is de laatste ronde. Vrees voor hogere tarieven door monopoliepositie ICllklC kOMI12in bil flSCUS Het bedrijfsleven in de regio Schiphol maakt zich grote zorgen over de plannen om Schiphol te privatiseren. De KLM en andere luchtvaartmaatschappijen vrezen dat de luchthaven als monopolist de landingsgelden zal verho gen. Volgens ontwikkelingsmaatschappij SADC zijn veel ondernemingen bang dat de parkeertarieven en huur prijzen extra worden opgeschroefd. amsterdam richard mooyman Minister Netelenbos van ver keer is bezig met het uitwerken van een plan om Schiphol te privatiseren. De luchthaven is nu nog in handen van de Ne derlandse staat (75,8 procent), de gemeente Amsterdam (21,8 procent) en de gemeente Rot terdam (2,4 procent). Schiphol dringt met name aan op een snelle privatisering om mee te kunnen bieden op buitenland se vliegvelden. De KLM, Martinair en Trans- avia zijn een lobby begonnen om te voorkomen dat Schiphol straks de vrije hand krijgt en de tarieven verder kan verhogen. Nü al heerst irritatie binnen de sector over de hoge winstmar ges van Schiphol. De luchtha ven maakte vorig jaar 280 mil joen gulden winst op een omzet van ruim 1,2 miljard. De KLM wil daarnaast zelf meer zeggenschap over het af handelen van vluchten. Binnen de KLM wordt zelfs gedacht aan een constructie waarbij de luchtvaartmaatschappij straks een pier volledig in eigen han den zou krijgen. De luchtvaart maatschappij is vanwege de verkeersproblemen ook tegen het streven van Schiphol om een« 'airportcity' met steeds meer winkels en voorzieningen te worden. De geluiden om een privati sering van Schiphol te binden aan strenge regels worden steeds sterker. „We zijn geen te genstander van privatisering", zo zei P. Tordoir van de Am sterdamse Kamer van Koop handel gisteren op een congres over de toekomst van Schiphol. „Maar er moet wel een vorm van toezicht komen om te voor komen dat Schiphol de mono poliepositie gaat misbruiken." Volgens Tordoir zijn extra voorwaarden ook nodig omdat Schiphol zo'n belangrijke posi tie bekleedt. „Schiphol geeft met 1.700 man werk aan 100.000 werknemers op en rond de luchthaven. Met alle spin-off-effecten zelfs aan De Europese Commissie wil dat producenten van afgedankte elektrische apparatuur, zoals wasmachines, tv's, scheerappa- raten en computers, die koste loos inzamelen en zoveel mo gelijk hergebruiken. Zij heeft gisteren besloten om daarvoor regels op te stellen. De apparaten maken nu vier procent uit van het afval op stortplaatsen. Volgens euro commissaris Wallström van mi lieu zal dat binnen enkele jaren acht procent zijn. Ze bevatten stoffen als lood en kwik en zijn daardoor schadelijk voor het milieu. In 2008 zullen de meest schadelijke stoffen verboden worden in nieuwe elektrische apparatuur. In zes lidstaten, waaronder Nederland, bestaat al een inza melingssysteem voor elektri sche apparaten. Volgens Wall ström blijkt uit Nederlands on derzoek dat de verplichte inza meling ervoor zorgt dat de be treffende apparaten twee tot drie procent duurder worden. Zelf acht zij dit aan de hoge kant. Ze denkt dat de maatregel de prijzen met circa één pro cent zal opdrijven. Volgens Wallström betekent het commissievoorstel een ste vige prikkel voor de industrie om milieuvriendelijker appara tuur te leveren. Ze sprak van „een belangrijke stap op weg naar een duurzamer productie en consumptie". Terwijl Vega een nieuwe boortoren plaatst voor oliewinning op de Noordzee wordt bij HBG in Schiedam een platform van Elf Petroland met drijvende kranen op een ponton getakeld. De installatie, die ongeveer 30 mil joen gulden kost, krijgt ook een plekje op de Noordzee en gaat onbemand 60 kilometer ten noordwesten van Den Helder aardgas produceren. FOTO ANP TON BORSBOOM Voor het eerst sinds begin jaren negentig krijgt het Nederlandse deel van de Noordzee er een boortoren bij. De Duitse maat schappij Veba Oil, moeder van onder meer de tankstations Aral, wil zomer volgend jaar de eerste olie uit de Noordzeebo dem halen. Bijna tien jaar zijn er geen nieuwe boortorens bijgekomen op het Nederlandse deel van het continentaal plat. De ge vonden olievelden waren door gaans te klein om rendabel te exploiteren, zeker toen de olie prijs, nog maar enkele jaren ge leden, historisch laag was. „Toen we de beslissing na men, was de olieprijs rond de 10 dollar. Nu is de olieprijs flink gestegen en is het een juist be sluit gebleken", zegt directeur B. Pigaht van Veba Oil Neder land. De hele installatie kost 400 miljoen gulden. Veba neemt voor 50 procent deel in het consortium; investeerders zoals de Oranje Nassau Groep tekenen voor de rest. Olie halen uit de Noordzee kost twee tot drie keer zo veel als aan land boren in Arabië: „Dat wij toch voor de Noordzee kiezen, is het gevolg van onze strategie: deels produceren in ontwikkelde landen en deels in ontwikkelingslanden. Hier ken je de belastingen, je kunt alles berekenen. In landen als Syrië en Iran weet je nooit of de tarie ven veranderen. Bovendien wil de staat daar vaak participe ren." De helft van de twee mil jard dollar die Veba de komen de jaren investeert in de pro ductie, steekt het in Europa. Het Nederlandse veld ligt zo'n 200 kilometer ten noorden van Den Helder. Veba denkt er 40 miljoen vaten olie te vinden. De installatie zal een kleine tien jaar actief zijn. In het begin met 30.000 vaten per dag, later wordt dat minder. Veba hoopt in omliggende velden nog meer olie te vinden. De boortoren wordt gebouwd door Hyundai in Korea. Volgende week komt het eerste deel, de stalen onder bouw, aan in Rotterdam. 200.000 mensen. Er is geen en kele andere onderneming in Nederland die dit vooreflcaar krijgt." Volgens directeur W. Trom mels van de ontwikkelings maatschappij SADC maakt het rond de luchthaven gevestigde bedrijfsleven zich flink zorgen over de prioriteit van Schiphol om vooral in het buitenland te investeren. Ook bestaat er een breed gedragen vrees voor een verdere verhoging van huur-, parkeer- en reclametarieven. Volgens Schiphol-woordvoer- der R. Wever is de luchthaven niet tegen een vorm van toe zicht door bij voorbeeld de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa). De tarieven zullen volgens hem niet onbeperkt worden opgevoerd. Volgens Wever kunnen de prijzen juist door de privatisering laag blij ven. McDonald's in geweer tegen MEK Burger terneuzen anp Snackbareigenaar A. Sheikh uit Terneuzen is hogelijk verbaasd. Hamburgergi gant McDonald's eist flinke bedragen van hem, omdat hij zijn zaak MEK Burger noemt. „Gewoon de naam van mijn dochter", stelt een verbouwereerde Shei kh. De nu 6-jarige Mek heet voluit Heba Mehak, wat 'gift van Allah' betekent. „Ze werd, zes dagen nadat we een auto-ongeluk had den gehad, gezond gebo ren. Dat mag je dan wel een geschenk noemen", aldus Sheihk. De Amerikaanse fast foodketen, die nog dit jaar een vestiging in Terneuzen wil openen, vindt de naam van de Terneuzense snack bar echter te veel wegheb- ben van McDonald's. Dat zelfde geldt voor de kleuren van de gevel van de snack bar. „De kleuren zijn heel an ders dan die van McDo nald's", werpt Sheikh te gen. „Ik begrijp ook niet dat we hier niet eerder iets van gehoord hebben. Mijn vrouw en ik werken keihard om ons brood te verdienen. Nu we na twee jaar een klantenkring hebben opge bouwd, wil McDonalds daarvan profiteren." De advocaat van Sheikh is op dit ogenblik met va kantie, maar Sheikh be grijpt uit de brief van Mc Donald's dat die een dwangsom van 20.000 gul den per dag eist, naast een schadevergoeding van 50.000 gulden. De zaak komt 22 juni voor bij de rechtbank in Middelburg. utrecht Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan de Be lastingdienst in Utrecht. Daar nam zij onder meer een kijkje in het call- ce'nter van de Belastingtelefoon. De vorstin werd ook op de hoogte ge steld van de gevolgen die de invoering van het nieuwe belastingstelsel vanaf 2001 heeft op het werk FOTO ANP RAYMOND RUTTING Het Amerikaanse bedrijfsleven ziet niets in BTW-heffing op trartsacties via internet. Dat blijkt uit een onderzoek van ac countants- en consultancybu reau KPMG. Volgens tweederde van de onderzochte bedrijven wordt het lastig om internetbe- lastingen in te voeren. KPMG ondervroeg financiële directeuren van 270 van de 2.000 grootste bedrijven in de VS. Ruim eenderde denkt dat belastingen een barrière vor men om buitenlandse markten te betreden, nog meer dan cul turele verschillen. Daarmee wij zen ze indirect voorstellen van Europees commissaris Bolke- stein (interne markt) af om BTW te vragen voor internet verkopen. Dit zou alleen gelden voor producten die elektro nisch wprden geleverd, zoals software en muziek. Het plan van Bolkestein heeft ook grote gevolgen voor bedrij ven buiten de EU die zaken doen met klanten binnen de unie. Zij moeten zich in min stens één lidstaat vestigen en daarmee BTW in rekening brengen volgens het tarief dat in die lidstaat geldt. Amerikaanse bedrijven heb ben Bolkesteins plannen al ver oordeeld. Zij vrezen dat de Eu ropese Commissie de belastin gen gaat heffen om Amerikaan se internetbedrijven als melk koe te gebruiken, juist nu zij zich in Europa beginnen te ma nifesteren. Een adviescommissie van het Amerikaanse congres wil daar entegen het moratorium op in- ternetbelastingen verlengen tot 2006. Daarover wordt later dit jaar gestemd. Eind vorig jaar werd daarover ook gesproken in WTO-verband maar een ak koord bleef uit. Gevreesd wordt nu voor een nieuwe handels oorlog VS-Europa. Appèl over te slaan. Mocht dat lukken, dan kan er al volgend jaar een oplossing komen. Jus titie is zelfs bereid daarvoor een schikking te treffen. De softwarereus hoefde zich niet meteen op te delen, maar moest wel direct een aantal van zijn zakenpraktijken staken. Mi crosoft vroeg toen aan rechter Jackson om wat geduld. Maar Jackson wilde daar niet aan als Microsoft niet eerst beroep zou aantekenen. Dat heeft het con cern nu gedaan. Het ministerie was naar de rechter gestapt omdat het con cern misbruik zou hebben ge maakt van zijn overheersende marktpositie. Een deling in een bedrijf voor computerbeslu ringsprogramma's (Windows) en een voor softwaretoepassin gen (Word, Excel, Explorer) moet daaraan een einde ma ken. Microsoft is gisteren officieel in beroep gegaan tegen het vonnis van districtsrechter Penfield Jackson om het concern te de len in twee ondernemingen. Het ministerie van justitie heeft Jackson daarop gevraagd de zaak direct naar het hoogste ge rechtshof te verwijzen. Microsoft wil met het beroep proberen de zaak tegen het ei gen bedrijf zolang mogelijk te rekken. Het idee daarbij is een jaren durende gang te maken via allerlei arrondissements rechtbanken en de gang naar de hoogste beroepsrechter zo lang mogelijk uit te stellen. Het Amerikaanse ministerie van justitie probeert hier een stokje voor te steken. Het ver zoekt de rechter om de kwestie direct aan het Hooggerechtshof voor te leggen en het Hof van Na tien jaar nieuwe oliewinning Noordzee

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7