r Kims streven naar hereniging Penicilline is niet effectiever meer dan een pepermuntje Shas-ministers kondigen ontslag aan Buitenland Europolitie krijgt slechts handjevol Nederlanders Mediamagnaat Goesinsky in Rusland gearresteerd Ter ere van de tank AG 14 JUNI 2000 155 5 3p De politie van New York surveilleert extra in Central lat daar zondag zeker zeven vrouwen midden op de ingevallen door een uiterst brutale bendeleden, die lerden uit te kleden en hen in sommige gevallen be- wee verdachten zijn opgepakt, maar de meeste bela- log op vrije voeten. Een 18-jarige Britse vertelde dat ze lor zo'n veertien mannen werd omsingeld, die haar de het lijf rukten, haar betasten en haar beroofden van Ook twee vriendinnen werden lastiggevallen, net als echtpaar op huwelijksreis. De echtelieden zouden Igd door zo'n 25 bendeleden, die de man in de houd- Iden terwijl ze de vrouw uitkleedden en betastten. babwe open voor waarnemers' ntemationale waarnemers mogen tijdens de verkie- in 24 en 25 juni in Zimbabwe overal een kijkje nemen, en ook naar de honderden boerderijen die eerder dit -^blanke boeren zijn afgepakt, en door zwarten worden jesident Mugabe verzekerde gisteren dat de waarne- ,t zullen worden gehinderd. Hij lijkt daarmee afstand te |jan de oud-strijders die de landerijen bezetten. De vete- tegen de komst van waarnemers. Zimbabwe beperkt niemers wel op een andere manier in hun doen en laten, ^•ze betalen voor hun bezoek, 100 dollar per persoon, ag geldt ook voor buitenlandse journalisten. Het arme Le kampt met een acuut tekort aan harde valuta. Ubum slachtoffers Srebrenica Een album met foto's van gevonden kleding en bezit- ioet helpen bij de identificatie van slachtoffers van de lichting door Serviërs onder moslims bij Srebrenica. Het ais presenteerde het boek met 17.000 afbeeldingen gis- kleren en eigendommen behoorden toe aan 354 man- moslims die midden 1995 in of bij Srebrenica om het le men. Het album is bedoeld voor nabestaanden. Moge jannen zij kledij en bezittingen, waardoor zij meer ze- pijgen over het lot van familieleden. Het Rode Kruis ionderd exemplaren in Bosnië verspreiden. De identifi- i de Srebrenica-slachtoffers verloopt uiterst moeizaam, jngeveer 4.000 aangetroffen lijken zijn er tot nu toe [6 geïdentificeerd. ntijnse excuses voor hulp nazi's [on De Argentijnse president Fernando de la Rua heeft een diep gevoel van smart' namens zijn land ver- digingen aangeboden voor het onderdak dat zijn land ireede Wereldoorlog heeft geboden aan nazi's. De la ~p dat op een bijeenkomst die hij in Washington had Jegenwoordigers van het Joods Wereldcongres (WJC). ndent beloofde dat zijn regering zal onderzoeken hoe de oorlog Argentinië konden binnenkomen. De la Rua het verder 'bijzonder betreurenswaardig' dat Argenti- jds nazi's een visum gaf, terwijl het veel joden een vi- ;erde. De vertegenwoordiger van het WJC in Washing- glas Bloomfield, noemde de verklaring 'prijzenswaar- ilangwekkend'. JJ)e Griekse regering heeft een recordbedrag uitgeloofd Yijzingen die kunnen leiden naar de daders van de do- tislag van vorige week op de Britse militaire attaché 2 Raunders in Athene. De gouden tip is 6,5 miljoen gul- jd. De extreemlinkse beweging 17 November eiste de Iprdelijkheid op. Griekenland lijkt de daders zo snel Me willen pakken. De beloning volgt op felle kritiek van fian Woolsey van de Amerikaanse inlichtingendienst Melde dat Athene bewust niet optreedt tegen de bewe- .Mtie reageerde woedend, en dagvaardde Woolsey I Jom uitleg te krijgen. Central Park valt vrouwen aan ibeloning na aanslag Athene Ier paus krijgt gratie van Italië 'jli Agca, de Turk die in 1981 in Rome een aanslag op de fegde, heeft na negentien jaar cel gratie gekregen van de |e president Ciampi. De 43-jarige Agca is gisteravond ip een vliegtuig naar Turkije gezet. Hij schoot op 13 op het Sint Pietersplein enkele keren op paus Johan- us II. Die raakte ernstig gewond. De rechts-extremist enslang. De paus vergaf Agca en bezocht hem in 1983 1. Het Vaticaan pleitte enkele dagen geleden nog voor lliging van het gratieverzoek. De achtergrond van de s nog altijd duister. Er waren geruchten dat de KGB een - de. Agca noemde zichzelf steeds onschuldig, en 'deel groter plan' waaraan hij niet kon ontkomen. In Turkije a nog de cel in voor een moord uit 1978. ag premier Solomonseilanden Premier Bart Ulufa'alu van de Solomon-eilanden heeft lag ingediend. Dit meldt de Australische zender ABC. li lag de laatste weken letterlijk onder vuur door het op- I geweld in zijn land. De militie Malaita Eagles Force, loofdeiland Guadalcanal grotendeels in zijn.macht Ite het aftreden van de premier en hield hem enige tijd jng. In een voorlopig bestand was overeengekomen dat Iment zich morgen zou beraden over een motie van Iwen tegen Ulufa'alu. De premier van de Britse oud-ko- feft nu de eer aan zichzelf gehouden. Hij stelt de gouver- tieraal, de vervanger van staatshoofd koningin Eliza- for om het parlement een opvolger te laten kiezen. josie in Srilankaanse hoofdstad In de Srilankaanse hoofdstad Colombo heeft een kplosie vanmorgen zeker drie levens gekost. Volgens de pat het om een zelfmoordaanslag, die vermoedelijk het van de afscheidingsbeweging Tamil Tijgers. De terrorist [voorzien op een voertuig van de luchtmacht. De aan- Bukte in zoverre dat het voertuig niet werd verwoest [krachtige explosie. Volgens eerste berichten werden de p een passant gedood. Zeven militairen raakten gewond, fe tweede bomaanslag in de Srilankaanse hoofdstad in |k. Afgelopen woensdag vonden 22 mensen de dood h zelfmoordaanslag op een herdenkingsparade voor sol- Ie sneuvelden in het conflict met de Tamil Tijgers. fs boorplatform ligt weer stil jen Noors boorplatform dat gisteren op de Noordzee op pe, is gestabiliseerd. Volgens de centrale van de red- irkers lag het gevaarte vanmorgen kalm aan de ketting, pnkzij het rustige weer. Het platform 'Bideford Dolphin', personen aan boord, sloeg gisteravond door een zware fs van zijn ankers. Reddingsploegen zetten zes helikop- pn de bemanning te evacueren. Een klein deel van het [el is aan boord gebleven om de boel in de gaten te hou- I is gebruikelijk bij dergelijke voorvallen. De uitbater van form, het Noorse olieconcern Norsk Hydro, kondigde bgaand onderzoek aan. geneve bob kroon correspondent Antibiotica, ooit bejubeld als wondermiddelen tegen alle infecties, verliezen de slag tegen steeds meer onkwetsbare ziekteverwekkers. Als deze tendens zich doorzet, kunnen binnen afzienbare tijd tbc en malaria, maar ook banale keel- of oor ontstekingen ongeneeslijke ziekten worden. De WHO, 's werelds hoogste gezondsheidscolle- ge, maakte deze alarmerende boodschap gisteren wereldkundig in zijn jaarrapport over infectie ziekten. ,,We beschikken nu nog over een arse naal van moderne geneesmiddelen tegen bijna iedere bekende infectieziekte", zegt directeurïge- neraal Gro Harlem Brundtland van de WHO. „Maar de opmars van resistente microben dreigt ons deze wapens uit de hand te slaan." Een treffend voorbeeld is penicilline, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog beschikbaar kwam, en miljoenen mensenlevens heeft gered. Eens een probaat middel tegen geslachtsziekten als gonor- rhoe, is penicilline nu in 98 procent van de geval len 'niet veel effectiever dan een pepermuntje', aldus de WHO. „Er was twintig jaar onderzoek nodig om penicilline te ontwikkelen, en even eens twintig jaar om het weer te maken wat het nu is: een vrijwel nutteloos middel tegen heden daagse gonococcen", aldus David Heymann, de specialist besmettelijke ziekten van de WHO. Ook bij ziekten als tuberculose, malaria, hepatitis B en aids slaan beschikbare medicamenten steeds minder aan. In Oost-Europa en China is tien procent van de tuberkelbacillen al immuun voor de twee krachtigste antibiotica die kunnen worden ingezet. De kosten voor behandeling van deze zogenaamde multidriig-resistant tuberculo se bedragen een veelvoud van een normale the rapie. Het bedwingen van een epidemie van deze tbc-variant kostte de stad New Yörk begin jaren negentig één miljard dollar. De WHO wijst erop dat 'niet iedere stad zich zo'n uitgave kan permit teren'. In landen als India kon typhus tot voor tien jaar worden genezen met drie goedkope en effectieve antibiotica. Nu hebben deze middelen hun ge neeskracht grotendeels verloren, en vervangende medicamenten zijn voor arme landen vaak onbe taalbaar. De malariaverwekker Plasmodium falci parum is in Thailand en andere Aziatische lan den vrijwel onkwetsbaar geworden voor de meest gangbare medicamenten. Men grijpt weer terug op de aloude kinine. Preventie tegen beten door de malariamuskiet is vaak overigens doel treffender dan alle anti-malariapillen bij elkaar. Aids-remmers als AZT en andere moderne thera pieën verliezen ook al terrein. „Bij een beperkt, maar toenemend aantal seropositieven is dat al onomstotelijk vastgesteld", aldus het WHO-rap- port. Door de mobiliteit van de moderne wereld bevolking bestaan voor onoverwinnelijke ziek- tenverwekkers ook geen grenzen meer. Het alou de gezegde dat je in een ziekenhuis eerder ziek dan beter wordt, is bovendien helaas niet geheel ongegrond, zegt de WHO. Zelfs de best ingerichte klinieken zijn broeinesten voor resistente micro ben. Alleen in de Verenigde Staten sterven hier aan jaarlijks 14.000 ziekenhuispatiënten. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie wordt de opmars van resistente bacillen en virussen, op zichzelf een natuurlijk biologisch verschijnsel, gestimuleerd door 'misbruik of verkeerd gebruik' van antibiotica en andere moderne medicamen ten. Kuren worden vaak niet afgemaakt, waar door kleine haarden van resistente microben overleven, die zich dan vermenigvuldigen. Maar ook overdosering kan funeste gevolgen hebben. „In rijke landen schrijven artsen vaak overbodige recepten om af te komen van de on gegronde eisen van hun patiënten", zegt de WHO. Erger nog, zo'n vijftig procent van de hele wereldproductie aan antibiotica wordt gebruikt als groeibevorderend middel voor slacht- of pluimvee. Daarmee worden legers resistente mi croben gekweekt, die bovendien via de voedsel keten ook op ons bord kunnen belanden. Het is bovendien een wijd verbreide misvatting dat de farmaceutische industrie in een handom draai 'uitgewerkte' medicamenten kan vervan gen. Onderzoek en ontwikkeling van een nieuw en veilig preparaat kan 15 tot 20 jaar duren, en een half miljard dollar vergen. „We moeten het ons nog beschikbare medische arsenaal daarom zo doelmatig mogelijk te gebruiken", aldus de WHO. Zelfmoordpoging Korea 's bespreken auto-, trein- en telefoonverbindingen agen afp-anp eniging van tienduizenden ge- zinnen die uiteen zijn gedreven door de Korea-oorlog (1950- 1953). Bovendien wordt een af spraak verwacht over een te genbezoek van Kim Jong-il aan de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul. Dat de Noord-Koreaanse pre sident actief deelneemt aan de top, wordt als een positief teken beschouwd. Tevoren heerste onzekerheid of hij dat zou doen. Die werd versterkt door dat Pyongyang het overleg tus sen beide Kims onverwacht 24 uur uitstelde. Aanvankelijk zou de eerste ontmoeting tussen twee Koreaanse presidenten maandag beginnen. Waarom dat werd verschoven naar giste ren is onduidelijk. De Noord- Koreanen reppen over 'techni sche problemen'. De presidenten hadden giste ren een eerste gesprek onder vier ogen. Er is slechts bekend gemaakt dat het onderhoud 27 minuten duurde en dat de twee Kims elkaar beloofden de ver zoening en samenwerking tus sen hun landen te bevorderen. Korps moet in 2003 operationeel zijn er duizend binnen een maand paraat en inzetbaar zijn. „Een terechte ambitie", noemden Benschop en zijn EU- collega's gisteren de nieuwe politiemacht. Als de EU-ver- deelsleutel wordt gehanteerd, zou Nederland zo'n 250 agen ten moeten leveren. Volgens de staatssecretaris zijn die mensen momenteel niet beschikbaar. Een studie van Buitenlandse Zaken, Defensie en Binnen landse Zaken moet de komende maanden uitwijzen hoeveel mensen Nederland precies kan leveren. Vervolgens bepalen ka binet en Tweede Kamer hoe veel ze willen leveren. De Europese politiemacht past in de EU-plannen om een sterker gezatiienlijk buitenlands en veiligheidsbeleid te voeren. Eind december werd al tot de oprichting'van een snelle mili taire interventiemacht van 60.000 soldaten besloten. Deze troepenmacht moet eveneens vanaf 2003 operationeel zijn. luxemburg marc peeperkorn correspondent Nederland levert slechts een handjevol mensen aan de nieuw op te richten Europese politiebrigade. Volgens, staats secretaris Benschop van bui tenlandse zaken is het 'klontje- klaar dat wij niet zomaar een paar honderd agenten beschik baar hebben'. Hij steunt wel het streven van de Europese Unie om binnen enkele jaren een speciale politiebrigade van vijf duizend manschappen op de been te brengen. De EU-regeringsleiders moe ten hun zegen volgende week nog aan het korps europolitie geven, maar dit zal niet meer op politieke problemen stuiten. De brigade moet vanaf 2003 overal in de Unie 'kleine brand jes' kunnen blussen. Het gaat om zuiver politionele taken zo als ordehandhaving en bestrij ding van wapensmokkel. Van de vijfduizend agenten moeten Vrees voor herleving reactionaire krachten moskou frank herndrickx correspondent De onafhankelijke Russische mediamagnaat Vladimir Goes insky is gisteren gearresteerd. Politici, journalisten en juristen reageerden verbijsterd. De aan houding wordt beschouwd als 'een intimidatie van anders denkenden'. Televisiestation NTV en de andere media van Goesinsky berichtten als enige kritisch over het beleid van pre sident Poetin en de oorlog in Tsjetsjenië. Goesinsky wordt beschuldigd van fraude, diefstal en oplich ting. Hij zou samen met ande ren honderd miljoen dollar aan staatsbezit hebben ontvreemd. Hij werd gisteren uitgenodigd voor een gesprek bij de politie over een recente inval van de belastingpolitie bij zijn bedrijf Media-Most. De autoriteiten ar resteerden hem enkele uren la ter en brachten hem over naar de Boetirka-gevangenis, die normaal gesproken dient voor verdachten van zware misdrij ven. „Deze maatregelen wor den anders alleen genomen te gen mensen die worden be schuldigd van terrorisme", al dus Goesinsky's advocaat. De arrestatie leidde onmid dellijk tot massale kritiek. Ver scheidene journalisten beoor deelden het voorval als een 'openlijke repressie van de vrije pers'. Fractievoorzitter Boris Nemtsov van de Rechtse Krach ten, een partij die president Poetin steunt, sprak over 'inti midatie niet alleen is gericht te gen onafhankelijke media, maar tegen heel Rusland'. Het is volgens hem ongehoord dat de mediamagnaat in een van de beruchtste gevangenissen van Rusland zit, terwijl hij niet ge vaarlijk is. „Als een regering zo begint, zal het in de toekomst alleen maar erger worden", zei de bekende schrijver Edvard Radzinsky. De nieuwe opwinding komt amper een maand nadat zwaar bewapende commando's van de Russische belastingpolitie de burelen van Media-Most bin nenvielen. Volgens de autoritei ten zou de veiligheidsdienst van het mediaconcern illegale af luisterpraktijken hebben toege past. Ook toen ontstond veel beroering. President Poetin moest een verklaring afleggen waarin hij nogmaals zijn steun toezegde aan de vrijheid van meningsuiting in Rusland. Re cent oordeelde een Moskouse rechter dat de inval illegaal was. Enkele uren voordat Goesins ky gisteren werd gearresteerd, was Poetin voor afgereisd naar Spanje voor een officieel be- zoek. Hij noemde het nieuws van de arrestatie 'een onaange- name verrassing'. „Ik weet hier,, niets van", aldus Poetin. „Het Openbaar Ministerie is onaf-, hankelijk, maar ik hoop dat ze goede redenen hebben voor hun optreden en dat alles bin nen de wet is gebleven." Volgens Media-Most is het geen toeval dat Goesinsky's ar restatie plaatsvond in afwezig heid van Poetin. Commentato ren vrezen dat de nieuwe presi dent de reactionaire krachten in Rusland niet onder controle heeft. „We dachten dat we tien jaar geleden de robotten had den weggegooid' maar ze zijn weer opgestaan", aldus Sergej Dorenko, hoofd van de Poetin- gezinde staatszender ORT. „Als Poetin nu niets doet, zullen ze verder gaan." Basis kabinet-Barak steeds wankeler tel aviv ad bloemendaal correspondent De problemen in het Israëlische kabinet hebben gisteren het cri sisstadium bereikt. De minis ters van de Shas-partij zullen zondag hun ontslag indienen. De orthodox-religieuze Shas is met 17 zetels in de 120 leden tellende Knesset de op een na grootste coalitiepartner in het kabinet van premier Barak. Het besluit om de regering te verlaten, is genomen door het hoogste Shas-orgaan, de uit rabbijnen bestaande Raad van Tora-Wijzen. Het betekent dat Israël vanaf volgende week wordt geregeerd door een min derheidskabinet, tenzij zich nog onverwachte ontwikkelingen voordoen. In het verleden heeft Shas vaak op het nippertje bak zeil gehaald. Politiek leider Eli Yishai zei met veel nadruk dat het besluit van de rabbijnen definitief is, maar premier Barak gaf gister avond te kennen dat er met hem nog steeds valt te praten. Hij zei dat hij pas over twee we ken wil besluiten of ministers die vorige week een oppositió- nale motie voor nieuwe verkie zingen steunden, zullen wor den ontslagen. De crisis rond Shas kan voor het kabinet-Barak fataal wor den, als ook twee andere recht se partijen - de Nationaal Reli gieuze Partij (NRP) en de immi grantenpartij Israel b'Aliya - het voor gezien houden. Die kans is niet denkbeeldig, want beide partijen stemden vorige week met de oppositie mee. De crisissituatie draait om een door Shas gesignaleerde achterstelling van haar eigen onderwijsinstellingen bij het overige onderwijs. De partij wil vele miljoenen extra voor haar eigen onderwijs, maar Barak weigert het volle pond te geven. 'Familie Soeharto in gesprek over terugbetaling' Kamel Ben Salah, de verdachte van de moord in mei vorig jaar op twee Nederlandse stellen in het Franse Monfort, heeft op nieuw geprobeerd zelfmoord te plegen. Zijn advocaat maakte vandaag bekend dat hij heeft geprobeerd zijn polsen door te snijden met een scheermes. In oktober vorig jaar probeer de de verdachte van de moord op Artie van Hulst en zijn vrouw Marianne, Mariannes zus Dora en haar man Johan van Nieuwenhuizen zichzelf ook al te doden. Hij gebruikte toen vermoedelijk een overdo sis slaapmiddelen. Ben Salah zit sinds 24 juni 1999 in het Franse Agen in voorarrest. Hij kluste als zwart werker op de boerderij van Van Hulst. In de nacht van 20 op 21 mei dat jaar werden de echtpa ren vermoord. Een dag later werden de stoffelijke resten ge vonden. De moorden brachten in Frankrijk en Nederland een schokgolf teweeg. Kamel Ben Salah wordt be schuldigd van moord, oplich ting en poging tot oplichting, maar houdt vol onschuldig te zijn. Verscheidene verzoeken van zijn advocaten tot vrijlating zijn afgewezen. Hereniging van het gedeelde Koreaanse schiereiland is het einddoel dat de presidenten van Noord- en Zuid-Ko- rea nastreven met hun historische topontmoeting van deze week. Kim Yong-nam, een van de plaatsvervangers van de Noord-Koreaanse president Kim Jong-il, heeft dat vanochtend bevestigd. PYONGYANG-TOKYO AP-Rtr-GPD Kim Yong-nam sprak vanoch tend de hoop uit dat een suc- cesviplle top tussen de presi denten van Noord- en Zuid-Ko- rea een belangrijke stap zal blij ken op weg naar hereniging. Dat meldden de Koreaanse journalisten die als enigen toe stemming hebben gekregen de top van nabij te volgen. De top tussen de Zuid-Kore- aanse president Kim Dae-jung en zijn noordelijke collega Kim Jong-il begon gisteren in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. Vandaag is de slot- dag. Vanochtend sprak Kim Dae- jung met Noord-Koreaanse topambtenaren over de open stelling van een snelweg en een treinverbinding over de zwaar bewaakte grens tussen de twee landen. Voorts is gesproken over het aanleggen van een te lefonische 'hotline' tussen bei de Koreaanse hoofdsteden en overe economische samenwer king. Later vandaag overleggen de beide presidenten over de her- De familie van de Indonesische oud-president Soeharto onder handelt al weken in het geheim met de autoriteiten in Jakarta over teruggave van miljoenen en mogelijk zelfs miljarden dol lars aan de staat. In ruil voor deze financiële transactie zou het voormalige staatshoofd ge vrijwaard moeten worden van eventuele juridische vervolging wegens wandaden tijdens zijn ruim dertig jaar durende heer schappij over het eilandenrijk. Dat heeft de Indonesische president Wahid zich laten ont vallen tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten, zo meldt The Washington Post. Wahid onthulde ook dat Soeharto's dochter Tutut heeft verzocht om een schriftelijke verklaring dat haar vader niet wordt ver volgd. Volgens de krant heeft Wahid toegezegd een dergelijke verklaring te zullen tekenen. Soeharto en zijn familie heb ben overigens steeds gezegd geen geheime bankrekeningen in het buitenland te hebben, en dat hun zakelijke activiteiten volstrekt legaal waren en zijn. Tot dusver sprak de familie Soeharto tweemaal met de hui dige machthebbers in Indone sië. De onderhandelingen heb ben nog niet geleid tot een doorbraak. De in slechte gezondheid ver kerende 79-jarige Soeharto staat onder huisarrest. The Washington Post meldt op ge zag van Indonesische functio narissen dat Jakarta langdurige en kostbare rechtszaken tegen de bejaarde Soeharto graag wil voorkomen, en daarom hoopt tot een acceptabele schikking te komen. londen De Britse koningin Elizabeth II valt in het niets tussen de reusachtige beelden van soldaten die samen het nieuwe monument voor tankbemanningen vormen. De vorstin onthulde het gedenkteken gis teren in het Londense stadsdeel Westminster. De tank, een Britse vinding, stamt uit de Eerste Wereldoor log. Met het monument worden alle Britse militairen die sindsdien op een tank hebben gediend geëerd voor de offers die ze hebben gebracht. foto ap

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5