Dertig jaar jagen op jagers WEER Het Gesprek van de Dag Taxioorlog Amsterdam Fergie weer welkom op koninklijk feestje WOENSDAG 14 JUNI 2000 COMMENTAAR Paul Watson bereidt zich voor op zoveelste confrontatie met walvisvaarders Het taxiconflict in Amsterdam is na de mislukte bemiddelingspo ging van de Amsterdamse wethouder Kohier terug bij af. De Taxi centrale Amsterdam (TCA) blijft dwarsliggen. De voormalige mo nopolist weigert concurrenten als TaxiDirekt toe te laten tot de twintig drukste standplaatsen, zoals die bij het Centraal Station. De gemeente rest nu niets anders dan de wet toe te passen. In geen hoofdstad ter wereld is het zo slecht geregeld met het taxi vervoer. Terwijl je in wereldsteden als New York door middel van handopsteken binnen de kortse keren tegen een redelijk tarief van punt A naar punt B kunt reizen, moet je in Amsterdam bellen of ergens keurig in de rij gaan staan. Voordat je goed en wel onder weg ben, passeert de teller de 25 gulden-streep al. Taxi's zijn duur, omdat de chauffeurs hun duur betaalde en vaak illegaal verkregen vergunningen moeten aflossen. Om de concurrentie een kans te bieden en de consument beter te bedienen is er een nieuwe taxiwet gekomen. Uitvoering van die wet wacht in Amsterdam en ook elders nog steeds op zich. De TCA-chauffeurs verzetten zich hevig tegen de nieuwe wetgeving. Geen middel wordt geschuwd om de concurrentie het leven on mogelijk te maken. Brandstichting, vechtpartijen en vernielingen zijn aan de orde van de dag. In de taxiwereld gelden de wetten van de straat. Om aan de grieven van de TCA-chauffeurs tegemoet te komen en om hen enigszins schadeloos te stellen voor de dure vergunnin gen, is al diverse malen bemiddeld over een schadeloosstelling en over een wat geleidelijker overgang naar een liberale taximarkt. Elk voorstel is tot nu toe door de TCA-directie, die in dit spel grote fi nanciële belangen heeft, verworpen. De TCA-chauffeurs komen nu met lege handen te staan. Met Euro 2000 in het land komt een escalatie van de taxioorlog de Amsterdamse politie niet goed uit. Desondanks schreeuwt de taxi- wet nu om uitvoering. De rechtsstaat kan niet nog langer met zich laten sollen. Niet de taxichauffeur maar de overheid maakt op straat de dienst uit. Gaandeweg meer zon Grote temperatuurverschillen in ons land. Wolkenvelden hiel den het kwik gistermiddag in onze regio onder de 20, in het zuidoosten werd bij volop zon de 25 graden gepasseerd. In het Limburgse Hoensbroek schit terde het kwik op 28,4 tegen slechts 17,0 graden in de dui nen bij Bloemendaal. Op de overige meetposten van het KNMI in onze regio, Valken burg en Schiphol, deed het kwik het al niet veel beter met respectievelijk 18,2 en 18,8 gra den. De bewolking hing samen met een koufront dat de overgang markeert tussen koele lucht in het noorden en warme lucht- massa's ten zuiden en zuidoos ten van Nederland. Uit de be wolking is de afgelopen nacht wat (mot)regen gevallen. Schip hol rapporteerde 1, Den Helder 3 mm. Onder invloed van klein schalige frontale storingen kan er ook vanavond en de komen de nacht wat lichte (mot)regen of een bui vallen. In de loop van donderdagmiddag komt er gaandeweg meer zon. Ondanks de noordwestenwind, die over wegend zwak tot matig van sterkte is, komt de middagtem- peratuur uit op een graad of 19. Dat is een waarde die min of meer normaal is voor deze tijd van het jaar. Ondertussen komt over de Golf van Biskaje een hogedrukge- bied naar ons land. Dankzij de komst van dit luchtdrukmaxi mum warmt de atmosfeer sterk op. In het weekeinde stijgt de temperatuur tot boven de 20, van zondag af tot meer dan 25 graden. Bovendien komt er meer zonneschijn al zijn er op vrijdag onder invloed van een schampend warmtefront ook nog wolkenvelden. Het is trouwens niet uitgesloten dat het begin volgende week (zondag/maandag) tot tro pische hitte komt. Er zijn namelijk aanwijzingen dat zich een ware thermische explosie ontketent. Opmerkelijk hoge tempe raturen worden de laat ste dagen op de Balkan gemeten. In het Hongaarse steeg de tempera tuur gistermiddag tot 36,8 graden. Ook in Joego slavië komen temperaturen tot dik 36 gra den voor. Paul Watson is na drie jaar afwezigheid terug in Nederland. In de Amsterdamse Coenhaven be reidt de Canadese milieu-activist zich voor op zijn zoveelste confrontatie met walvisvaarders. Dit keer gaat de reis naar de Faeroer-eilanden, waar hij en zijn bemanning met kleine bootjes vanaf het moederschip 'Ocean Warrior' zullen proberen de walvisvangst te ontregelen. Bijna 30 jaar al maakt Watson jacht op de jagers. Het weekblad 'Time'koos hem vorige maand tot één van de meest opvallende milieubeschermers van de afgelopen eeuw. Binnenkort wordt een film ge maakt over het leven van de mede-oprichter van Greenpeace, die nu Sea Shepherd leidt. Voetbal en pratende hoofden De L. Rozewaterprijs voor de meest nutteloze opmerking van EK- -voetbaldag nr.4 kwam op naam van de Spaanse coach, die na af loop van Spanje-Noorwegen (0-1) de zaak even samenvatte: Die Noren hadden het geluk dat wij niet scoorden.Ik moest er smake lijk om lachen. Ten onrechte, zo werd mij duidelijk, want in de om geving van de coach was iedereen dodelijk ernstig. We zien het iedere dag: al die commentaren van deskundigen in de rust en na afloop, al die interviews met spelers en coaches, leveren zelden nieuwe gezichtspunten op. Voorspelbaar geneuzel. Of er wordteen soort voetbalbargoens gehanteerd, dat voor gewone ster velingen nauwelijks te volgen is. Maar we kunnen blijkbaar niet zonder die pratenden hoofden. Gekwek hoort bij voetballen, zoals miauwen bij de poes. Sinds Villa BvD op RTL4 bij het WK 1998 een grote populariteit ver wierf, heeft men bij de NOS zich suf gepiekerd hoe dat programma van de commerciëlen de wind uit de zeilen kon worden genomen. Dat leverde 'Huis van Oranje' op rtiet Paul de Leeuw als aanjager. Een rol waarin hij, als u het mij vraagt, nogal geforceerd te werk gaat. Tot op heden vind ik het maar een rommelig geheel. Gisteren para deerden daar in onder anderen de oer-keurige minister De Vries van Binnenlandse Zaken (de politie heeft alles onder controle'), Tatjana met een stel meiden die de vlaggen van de deelnemende landen op hun buik hadden laten schilderen en Mart Smeets die de Belgische oud-bondscoach Leekens en AZ-trainer Van der Lem in terviewde. Bij dat gesprek had ik moeite de ogen open te houden. Moeder, wat een saaie bedoening. Villa BvD is levendiger, omdat Barend en Van Dorp ernst en luim beter afwisselen en interessantere gesprekspartners aan tafel heb ben, al moet ik wel zeggen dat de als 'woordkunstenaar'geïntrodu ceerde jaap Blonk gisteren een ramp was: lollig willen doen en het absoluut niet zijn. Maar met Jan Mulder valt altijd wat te beleven en de gast van deze avond, oud-doelman Hans van Breukelen, is ook niet op zijn mondje gevallen. Hij droeg een leuk gedicht voor over het gevoel dat de keeper heeft met en voor de bal. Jan Mulder hoorde het bewonde rend aan en zei: ,,Je hangt nu wel de poëet uit Hans, maar je was vroeger een etter in het doel.Kijk, daar blijf je tenminste wakker bij. Het zijn drukke tijden voor Watson. Twee juli moet alles gereed zijn voor de reis naar de Faeroer-eilanden. Dan een maand actievoeren tegen de plaatselijke vissers, die zich in die periode bezighouden met het vangen en vermoorden van walvissen. Daarna de terugreis naar Rotterdam voor de eerste filmopnames en vervolgens gaat het verder naar Malta. „Daar worden opnames ge maakt in een grote waterstudio. Uiteraard met de 'Ocean Warri or' als decor. Maar ik sluit niet uit dat we in Malta actie gaan voeren tegen vissers met illega le drijfnetten. Dat zijn twee vlie gen in één klap", glimlacht de Canadees in de kajuit van zijn schip, een voormalig Noors vis- serijonderzoeksschip. Want alles goed en wel. Zo'n film is wel leuk, vooral met zo'n indrukwekkende cast (onder wie Thom Hofman, Kim van Kooten,Victor Low en Milajo- vovich), maar de strijd tegen de illegale (wal-)visvangst staat voorop, stelt Watson. Maar waarom dan die film? „Die is goed voor de bekendheid van de organisatie. Ik hoop dat de jongeren er iets van opsteken. Wat dat betreft kan de invloed van een film heel groot zijn. Kijk maar naar de effecten van bij voorbeeld China Syndrom (een bijna fatale ramp in een kernreactor) of Free Willy (de jacht op orka's). Die films heb ben de mensen aan het denken gezet." Aan het script van Watsons film 'Ocean Warrior' ligt het gelijk namige boek over zijn leven ten grondslag, een leven dat gro tendeels in het teken staat van de strijd tegen de walvisvangst. „Die is officieel nog steeds ille gaal. Helaas staan de meeste re geringen nog steeds de vangst van beschermde diersoorten oogluikend toe, ook al is die volgens het handvest van de Paul Watson: „Beschouw ons maar als oplettende toeschouwers die getuige zijn van een bankoverval en vervolgens de daders aanhouden." Verenigde Naties verboden. Onze organisatie probeert dat tegen te gaan. Beschouw ons maar als oplettende toeschou wers die getuige zijn van een bankoverval en vervolgens de daders aanhouden. Dat mag. Waarom zouden wij dan geen illegale jagers mogen onder scheppen?" Het is deze retorische vraag die er uiteindelijk toe leidde dat Watson vijfjaar na de oprich ting Greenpeace verliet, een or ganisatie die in zijn ogen was verworden tot een multinatio nal waarbij alleen het geld cen traal stond. Sinds die tijd is het nooit meer goed gekomen tus sen die twee. „Onlangs werd ik in Time als één van de belang rijkste milieubeschermers van de vorige eeuw genoemd. Di rect faxte Greenpeace berichten naar verschillende media dat van die verkiezing niets klopte. Kinnesinne. Wist je overigens dat Greenpeace 70 procent van de inkomsten gebruikt voor ad vertenties en tv-spotjes? Bij ons wordt elke gulden goed be steed. Gelukkig beseffen steeds meer mensen dat. Wereldwijd N hebben wij 35.000 donateurs en we groeien nog steeds." Maar ach, Greenpeace doet maar, vindt Watson. Hij heeft zijn eigen plan getrokken. Wie niet wil luisteren, moet maar voelen. Tien walvisvaarders zijn tot dusverre door toedoen van Sea Shepherd naar de zeebo dem verdwenen. De namen van de schepen staan geschilderd op de wand van de Ocean War rior, als ware het krijgstrofee- em. De meest spectaculaire ac tie was de aanslag op de Sierra, een walvisjager die in 1980 in de haven van Lissabon tot zin ken werd gebracht. Deze ge beurtenis staat centraal in de speelfilm. „Voorop staat dat er geen ge wonden mogen vallen. Dat risi co willen we niet nemen. Van daar dat we bij de Faeroer Ei landen gebruik maken van klei ne rubberbootjes en geluidstril lingen waarmee we de walvis- Postzegels voor verjaardag De achttiende verjaardag van de Engelse prins William, op 21 juni, wordt gevierd met de uitgifte van een speciale serie postzegels. De ze gels zijn in zeven landen te koop, onder meer op de Fiji-eilanden. FOTO EP A Sarah Ferguson, de ex van de Britse prins Andrew, is volgen de week welkom op een fami liefeest van de Windsors. 'Fer gie' is uitgenodigd voor het di ner waarmee de Britse konink lijke familie op 21 juni de ver jaardagen van de koningin moeder (100), prinses Margaret (70), prinses Anne (50), prins Andrew (40) en prins William (18) viert. Het is voor het eerst sinds de uitvaart van prinses Diana dat Sarah weer op een officiële gastenlijst van de Windsors staat. Sarah was aan het hof in ongenade geraakt, nadat ze zich negatief over de familie had uitgelaten en ook verder weinig hoffelijk gedrag had tentoongespreid. Prins Phi lip zou haar al helemaal niet kunnen uitstaan. Andrew en Sarah wonen echter weer sa men en zorgen ook met zijn tweeën voor hun kinderen Bea trice (11) en Eugenie (10). Het familiefeest volgende week woensdag op Windsor Castle is meteen de aftrap voor een reeks van festiviteiten rondom de 100ste verjaardag van Eliza beth, de koningin-moeder. De 'Queen Mum" viert op 4 augus tus haar eeuwfeest. Nooit eer der haalde een lid van de Britse koninklijke familie zijn of haar 100ste verjaardag. Digitaal sprookje (1) Als die keten van drogisterijen die ook zo stunt met cd's van Bach er niet mee was gekomen, was de man er nooit aan begonnen. Maar ineens galmde het van alle winkelruiten. De aanbieding van de eeuw. Pentium III en alles wat daar op en aan zit. Veel megabytes en reeds geïnstalleerde ze geningen. Daarenboven gratis en voor niets op het internet. Op afstand zouden dames en heren van de helpdesk alle beginnelingen en dus ook hem met pep talk en goede raad terzijde staan. Hij deed dus zijn stoutste schoenen aan en stelde een daad. Voor bijna 2600 gulden zou hij dan te langen leste toch nog opengaan, die geheel nieuwe wereld. De filiaalchef van de drogisterij kwam de dozen zelf nog bren gen ook. Dat hoefde hij strikt genomen niet, want het concern belijdt als missie cash en carry. Maar pinnen mag daar ook en waarom zouden we dan niet eens een keer klantvrien delijk zijn, dacht de filiaalchef. Keurig op de afgesproken tijd stond de filiaal chef voor zijn huisdeur. Voor hem op de stoep twee dozen die goed van pas zouden komen in dien reuzen kerstpakketten zouden krijgen. HAN M'JLDER sen proberen te veijagen. Als we dit schip in zouden zetten tegen de walvisvaarders met hun kleine bootjes, is dat een ongelijke strijd." Watson verwacht wel proble men met de Deense marine, die al op de hoogte is van zijn komst. Niet voor niets hebben de 21 vrijwilligers de beschik king over hun eigen gasmasker (tegen traangas) en een overle- vingspak. Op strategische plaat sen staan waterkanonnen op gesteld. Dat het er tijdens de confrontaties met marinesche pen hard aan toe kan gaan, blijkt wel uit het feit dat Wats ons schip 'Whales Forever' een aantal jaren geleden onherstel baar beschadigd raakte. De Canadees zat in 1997 drie maanden in een Nederlandse gevangenis op afwachting van de uitkomst van een Noors uit leveringsverzoek. De Noren vroegen - tevergeefs - om zijn uitlevering nadat hij een Noor se walvisvaarder had laten zin ken. Watson zelf is de laatste om te ontkennen dat een eco nomische boycot effectiever werkt. „Maar dan moet je wel als organisatie internationaal aan de weg timmeren. Dankzij onze bekendheid - Sea Shep herd heeft inmiddels afdelingen in acht landen - kunnen wij zo langzamerhand multinationals en regeringen wijzen op hun verantwoordelijkheid. De organisatie boekte vorige maand een klein succesje: met de Braziliaanse overheid is af gesproken dat Sea Shepherd il legale vissers voor de kust mag aanhouden en uitleveren aan de autoriteiten. In ruil mag Watson het schip houden. La chend: „Wow! Dan zou onze vloot - Sea Shepherd heeft twee schepen- wel erg snel uitbrei den." PIETER VAN HOVE Haagse 'Rambo' wekt buren met geweersalvo De Haagse politie heeft gisteren een 40-jarige man gearresteerd die in de voorgaande nacht vanaf zijn dak in een doorgaans rustige Haagse woonwijk een automatisch geweer had leeg geschoten. De geweersalvo's die rond half dne weerklonken rukten vele buurtbewoners wreed uit hun slaap. Buren vonden de hulzen toen ze 's ochtends naar hun werk gingen. Volgens de politie heeft de schutter alleen in de lucht geschoten. Hij wilde daarmee het wapen, dat hij net had ge kocht, uitproberen. Nergens zijn kogelinslagen ontdekt. Bij de huiszoeking die na de arres tatie volgde is het wapen ge vonden en in beslag genomen. De schietende man, door som mige buurtbewoners al 'Ram bo' genoemd, werd pas uren na z'n daad aangehouden omdat de na de schietpartij gealar meerde politie aanvankelijk geen dader kon vinden. De ar restant, een alleenstaande man, heeft in de buurt een slechte naam omdat hij volgens de om wonenden geregeld voor ge luidsoverlast zorgt. Maar reuzen krijgen nooit kerspakketten. Die krijgen wat in hun zevenmijlslaars met sinterklaas. De grootste doos bevatte slechts een scherm, maar dan wel één van heel pittige omvang. Ook trof hij het di recte toebehoren aan. Het viel niet mee om dat scherm op het onderstel te monteren opdat het alle windstreken opzou kunnen draaien. De gebruiks aanwijzing was sober, zo niet zeer summier. Het is altijd hollen of stilstaan bij dat soort dingen. Ofwel de bekende weg staat vol met een beklemmend aan talaanwijzingen of men is helemaal alleen langs de elektronische snelweg en niemand te bekennen die bekend is met de buurt. De kleinste doos herbergde de echte wonderen: een toetsenbord, twee luidsprekers, bij één waarvan de knop muurvast zat, maar vooral toch de computer zelf. Hij bleek de staande variant te hebben die ge makkelijk en veilig onder tafel past indien men van zichzelf tenminste niet al te bewegelijk is. Op het plaatje bij de gebruiksaanwijzing was echter sprake van de liggende variant voor op de tafel die als plat form dient voor het hoog op torenende scherm. Nu had hij veel fantasie en overmoedig technisch in zicht. Dus hij vermoedde dat hij in de staande versie met wat hardnekkigheid en logisch denken ook wel de juiste gaatjes zou kunnen verzinnen. Zo een vou dig bleek dat achteraf toch ook weer niet te zitten. En nog een heleboel andere dingen bleken niet zo te zit ten. Maar elk bedrijf dat zichzelf en de vooruitgang res pecteert heeft tegenwoordig 'whizzkids' in dienst die IT meer beminnen dan hun eigen vriendin en in de wandeling de 'paardenstaarten' worden genoemd, ofschoon die haardracht toch niet echt veel op de jonge schedels is te vinden. Er kwam een paarden staart langs. Die jongleerde met draden en aansluit- punten en stak vervolgens een cd-rom in de daartoe strekkende opening, waarna hij enthousiast en luid ruchtig begon met een spelletje autoracen. Daartoe stonden de paardenstaart virtueel alle grote circuits van de Verenigde Staten tot Monte Carlo en Francor- charnps ter beschikking. De man zelf pakte de luidspreker met muurvaste knop weer in en belde de help desk. Een vriendelijk jongmens aan de andere kant van de lijn stelde een afdoende reparatie in het vooruitzicht. Mits men maar thuis was als op het afgesproken tijdstip de postbode het in ongerede verkerende materiaal zou ophalen. Hij telde wel mee, vond de man. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2