I Politie volgt nauwlettend 'zware' Engelse hooligans Voetbal brengt Belgische migranten bijeen |-j[ïï.|.'Ali'Jil -Mg Euro 2000 Toernooibaas Harry Been geniet met volle teugen Tevredenheid over Noren en Spanjaarden "~v. a' Stadigvaek kontrol II IA II eerspolitie waarschuwt supporters K voetbal. Samenvattingen isteren gespeelde wedstrij- EK Journaal. Aandacht voor reidingen van Oranje op de van vrijdag tegen Denemar- Italië - België. Rechtstreeks an de tweede wedstrijd in Het Huis van Oranje, NOS-Sportjournaal. NED 3 19.55: The Comedy Factory. Stand- up comedians voorzien het EK voetbal van een gepaste vrolijke noot. RTL 4 18.00: RTL Nieuws, Nieuwsuitzen ding met speciaal Euro 2000-blok. 20.00- De vrienden van Amstel LI VE! EK-versie van dit muziekprogram ma. 23.15: Villa BVD. Frits Barend en Henk van Dorp volgen het Nederlands elftaj tijdens het EK voetbal. 0.05: Viva Oranje. Telefoonspel. RTL 5 19.00: 5 in het land. 19.35: De Oranjestraat. Program ma waarin wordt gestreden om de titel De Oranjestraat. SBS 6 22.30: Hart vari Nederland. Het hieuwsprogramma Hart van Nederland besteedt aandacht aan Euro 2000 middels een EK-journaal. KIJKEN met Euro 2000 door de ogen van een inwoner uit een ander land dan Nederland. In de tweede aflevering de 39-ja- rige Zivko Vucovic, iemand die volgens eigen zeggen volgens zijn verstand Neder lander is, maar in zijn hart ,,En dan een Joegoslaaf zoals die er in het hele land waren voor de grote problemen." Hij volgde het duel Joegosla vië - Slovenië met zijn vaste groep voormalig-Joegosla- ven, die hij allemaal van het voetballen kent. „Als je me vraagt wat ik ben, moet ik even nadenken. Ben ik nou Nederlander of Joegoslaaf. Daarna begrijp ik dat je be doelt of ik Serviër, ló-oaat, Bosniër of Montenegrijn ben. Nou ik ben dat laatste als je dat weten wil, maar in mijn hart voel ik me een Joegoslaaf zoals ik dat vanaf mijn jeugd al voelde. Voor mijn verstand ben ik een Nederlander, want sinds drie jaar heb ik de Ne derlandse nationaliteit. Ik heb kaartjes voor alle wedstrijden van Joegoslavië, maar ik denk niet dat ik er naar toe ga. Het is me niet waard om vrij te nemen van mijn werk en het is mijn elftal niet meer. Dat gevoel hebben alle mensen die je hier van avond bij elkaar ziet. Het is een mengeling van Serviërs, Kroaten, Bosniërs enzovoort. We hebben elkaar leren ken nen via het voetbal en gaan al jaren met elkaar om. We spe len samen in een team, wan neer en waar we maar kun nen. We hebben in al die tijd al zo'n twintig bekers gewon nen, maar dat is niet de grootste winst. Voor ons is veel belangrijker dat we door het voetbal kunnen omgaan met Nederlanders. We spelen bijvoorbeeld dit jaar op het toernooi bij het woonwagen kamp als eerste buitenlandse team. Dat is toch mooi. Daar gaat het ons om. De wedstrijd van vanavond toont voor de zoveelste keer dat de problemen in ons land eigenlijk belachelijk zijn. Bij Slovenië spelen negen jon gens die in Joegoslavië zijn geboren, de Sloveense inval ler Acomovic is de zwager van Stankovic van Joegoslavië en de Joegoslavische invaller Kezman is een Sloveen. In de selectie van Joegosla vië zijn ontzettende moeilijk heden, lees ik op internet. Al lerlei spelers proberen hun invloed op het basiselftal te krijgen en Boskov heeft het allemaal niet in de hand. Ook houden veel spelers hun hart vast omdat ze de ontwikke lingen in Montenegro willen afwachten. Er zijn verkiezin gen geweest die waarschijn lijk door de oppositie zijn ge wonnen. Nu denkt iedereen dat Milosevic de moeilijkhe den door de Montenegrijnen zelf wil laten oplossen. Servië zal zich daar officieel niet mee gaan bemoeien, maar wel op de achtergrond aan de touwtjes trekken. Dat geeft nogal wat onrust, dat is niet goed voor een groep voetbal lers. Vanavond hebben we een wedstrijd gezien die echt een hartaanval-wedstrijd was. Ik had nooit gedacht dat Joego slavië terug zou komen van 0- 3, zeker niet toen Mihailovic uit het veld werd gestuurd. Achteraf denk ik dat hij die fouten expres heeft gemaakt. Bij de derde goal maakt hij een fout, die mijn dochter niet eens zou maken en zo'n rode kaart mag je niet krijgen als je zoveel ervaring hebt. Het leek op sabotage. Drulo- vic was fantastisch, hij stond aan de basis van de inhaalra ce. Ik heb ooit nog tegen hem gevoetbald. Hij was toen een jaar of 17 en ik was 21. We speelden beiden voor eerste- divisieclubs. Ik heb ooit nog in de halve finale van het be kertoernooi gestaan. We ver loren toen met ons kleine clubje van Partizan Belgrado met 1-0. Dat was mijn hoog tepunt als voetballer." GERARD BAAS 'Het gaat fantastisch ROTTERDAM GERT ONNINK Niets menselijks is Harry Been, directeur van Euro 2000, vreemd. De topman van het EK voetbal staat vlak voor Spanje- Noorwegen bij de Kuip in de fi le. Eenmaal aangekomen laat hij zijn accreditatie in de auto liggen. Zelfs de directeur van het evenement heeft die nodig, anders komt hij er niet in. Met Radio 1 in het rechter oor en zijn agenda in de hand arriveert hij bij het perscentrum. Hij be kijkt licht bezorgd de rij wach tende journalisten, maar neemt daarfia - drie kwartier voor de aftrap van de wedstrijd - even de tijd om het verloop van Euro 2000 tot dusverre door te ne men. „Het gaat fantastisch!", zegt hij enthousiast. „Alles loopt. De publieke belangstelling, de tele visie-aandacht, de openbare or de en ook vooral het niveau van de wedstrijden. Ik ben ook blij dat Nederland en België heb ben gewonnen. Dat is goed voor het toernooi. Nu zie je dat de pers gaat zoeken. Veel media willen dat er toch iets gebeurt of fout gaat. De kaartcontroles zouden niet goed zijn. Maar we houden vast aan ons beleid." En zijn er in ons land, in Rot terdam bijvoorbeeld, niet te veel agenten op de been? „Ach, dat valt best mee, dat is in België erger. Vooral in Brus sel, daar zijn ze veel meer fysiek aanwezig. In Nederland heb ik er niks van gemerkt. In Arnhem en Amsterdam zag je ze nauwe lijks en in Eindhoven droegen sommigen T-shirts en vielen daardoor vrijwel niet op." Optimistisch zegt hij geen bange voorgevoelens te hebben voor Engeland-Duitsland, de door velen gevreesde wedstrijd zaterdag in Charleroi. „Nee hoor. Ik heb Engelse supporters in Eindhoven gezien. Dat was fantastisch. Neem van mij aan: de meerderheid van de Engelse fans is normaal. Ik ga er vanuit dat het zaterdag goed gaat." 'Zwarthandelaar komt er niet in' ROTTERDAM GPD Het organisatiecomité Euro 2000 is overgegaan tot blokke ring van toegangsbewijzen voor de komende EK-wedstrijden. De sanctie volgt op de inbeslag name van kaarten die aange houden zwarthandelaren in be zit hadden. Voor de stichting Euro 2000 is het eenvoudig de namen van de oorspronkelijke bezitters van de tickets in het computersysteem te achtèrhalen. Mochten op die namen ook nog toegangsbewij zen staan voor de komende wedstrijden, dan worden die kaarten geblokkeerd. 'De stichting zal tevens dwangmiddelen inzetten tegen het Amsterdamse ticketbureau Cupido. Ondanks een vonnis in kort geding gaaf Cupido door met het adverteren en verkopen van kaarten voor het EK, aldus Euro 2000. „Het bedrijf heeft ook nog geen kaarten ingele verd. En we weten precies hoe veel ze hebben." Iedere dag dat Cupido zich niet aan het vonnis houdt, kost het bedrijf 25.000 gulden, de dwangsom die door de rechter is opgelegd. Directeur Van den Berg van Cupido is wel bereid om zijn kaarten in te leveren en te stop pen met adverteren, maar wei gert de namen prijs te geven van verkopers en kopers van kaarten, zoals de rechter had bevolen. ,,lk ben geen verra der", zegt hij. - Jüü De landelijke verkeerspolitie waarschuwt buiten- lupporters sinds deze week langs de A2 voor de maxi- 0ïelheden die daar gelden. De waarschuwingen staan op j^brden langs het 120 kilometer lange traject tussen Am- >nfa en Eindhoven. De opvallende borden zijn voorzien van ÓJvan negen landen. De tekst is behalve in het Neder- J)k gesteld in het Frans, Spaans, Duits, Engels, Deens, h Italiaans. De A2 is de eerste en een van de weinige gen in ons land met permanente snelheidscontrole. e Markt Brussel weer open De Grote Markt van Brussel wordt vandaag na de voet- itrijd België-Italië toch opengesteld voor feestvierende ers. Dronken fans, personen die de politie beledigen en e relschoppers krijgen geen toegang. Zodra er proble- ligen, gaat het marktplein weer dicht. Zaterdag, na de jd België-Zweden, had de Brusselse burgemeester De 1 het historische marktplein afgesloten voor fans. Hij voor problemen bij een evacuatie na mogelijke calami- iij protesten tegen de sluiting van de markt ontstonden gavond relletjes, waarbij de Brusselse politie enkele uitvoerde en traangas afvuurde. jerdammers kunnen beker zien Rotterdammers hebben vanaf vandaag de moge- jfde EK-beker te bekijken. De bokaal staat tot het eind week tentoongesteld in het stadhuis in Rotterdam. De Henri Delaunay zoals de glimmende cup officieel heet, indaag door oud-international Joop Hiele overhandigd gemeester Opstelten van 'The city of the final'. De beker ;ens alleen te zien. Aanraken is uit den boze. De bokaal een vitrine achter een hek. Om er voor te zorgen dat het ige zilverkleurige geval niet wordt gestolen, verliest een eveiligingsbeambten de beker geen seconde uit het oog. wordt de beker weer opgeborgen in de kluis waarin hij de finale van 2 juli in de Kuip blijft staan. rvatie met zeppelin voldoet \m_ï Een zeppelin vol camera's, waarvan de Rotterdam- e tijdens Euro 2000 gebruik maakt, lijkt een geschikt voor observatie. Na het opdoen van de eerste ervaring en weekeinde is het door fotofabrikant Fuji gesponsorde uchtschip' gisteravond tijdens en rond de wedstrijd Noorwegen voor het eerst gebruikt. Volgens politie- oerder J. Egas zijn de beelden die de camera's in de zep- naf 300 meter hoogte doorgeven naar de grond rustig joede kwaliteit. „Dat was even afwachten, maar het >ed uit te pakken. Er treden geen storingen op." Naast de I 1 wordt voor het volgen van groepen supporters vanuit t ook gebruikt gemaakt van de 'traditionele' politieheli- net camera's. >age in Beckham-shirt in Thailand L! Masseuses in een ontspanningssalon in de Thaise ad Bangkok lokken voetballiefhebbers door gekleed te de tenues van deelnemers van Euro 2000. Volgens de ei- van de salon is de nieuwe outfit een succes; de klandizie efst 30 procent toegenomen. „De klanten liggen op de te kijken terwijl ik masseer", vertelt een meisje in een eckham-shirt. Geïnteresseerden kunnen kiezen namens am zij gemasseerd willen worden. Uitbaters van het ven in Bangkok vreesden een drie weken durende cata- jdens Euro 2000. Door het tijdsverschil zouden de voet- e inwoners 's nachts thuis voor de buis zitten, was de re- ig. Niets is echter minder waar. Zolang een televisie in de - i blijken de klanten toe te stromen in Bangkoks talloze ubs en massagesalons. kers laten Engelsen vallen De Engelse voetbalfans schatten de kans dat hun ploeg as kampioen wordt een stuk minder hoog in na de 2-3 ag tegen Portugal. Een Engels kampioenschap leverde :ht keer de inzet op, na het debacle van maandagavond gestegen tot twaalf keer de inzet. Favoriet voor de Euro- n ge is nog altijd Frankrijk, gevolgd door Nederland, Span- iiPortugal en Engeland. ttenenomzct in Albanees gokcircuit De bookmakers in Albanië spinnen garen bij Euro 2000. ülbanese hoofdstad Tirana wordt dagelijks circa 1,6 mil- lden omgezet aan gokopbrengsten. Dat meldt het dag- i; onomia. Volgens de krant kan de winnaar van de poyle 1 op een bedrag van circa 160.000 gulden. Honderd ;i akers zouden in de hoofdstad hun intrek hebben geno- 11 hef Paleis voor Cultuur. Er kan worden ingezet op wed- li tslagen, doelpunten en de tijden dat ze worden gemaakt, al de bookmakers de wet overtreden, grijpt de politie zei- tioudingen in Vietnam tijdens EK Niet alleen de politie in Nederland en België heeft de vol aan voetbalsupporters. De politie in Ho Chi Minh eft hetzelfde probleem en hield zondag en maandag in 3 mensen aan na de eerste EK-wedstrijden. De Vietna- hebben de traditie om bij belangrijke voetbalwedstrijden brommerraces door de straten van het vroegere Saigon en. Vorig jaar augustus kwamen hierbij elf mensen om n toen de nationale voetbalploeg zijn kunsten vertoon- ns de Aziatische Spelen in Brunei. Supporters groep in Eindhoven gesignaleerd Britse en Nederlandse agenten houden sinds maandag een groep van circa vijftig 'zware' Engelse hooligans nauwlettend in de gaten. De supporters, die maandag in het centrum van Eindhoven werden gesignaleerd, beho ren volgens kenners tot de harde kern hooligans die er om bekend staan zelf actief rellen te organiseren. Volgens directeur-generaal Eu ro 2000 Van Zunderd wordt de groep op de voet gevolgd. Tot nu toe hebben de mannen zich volgens de regels gedragen en is er geen reden hen op te pak ken. Van Zunderd heeft er geen sluitende verklaring voor hoe de Britten ondanks de scherpe veiligheidsmaatregelen toch Nederland zijn binnengeko men. „Misschien hebben zij geen stadionverbod en was er dus geen reden hen de toegang te weigeren. Maar het kan ook dat zij aan de grens door de mazen van het net zijn geglipt. Hooligans zijn zeer inventief in hun reisgedrag", verklaarde de Tilburgse korpschef gisteren. Overigens heeft geen van de Britse voetbalsupporters zich tijdens de wedstrijd Engeland- Portugal misdragen. De marechaussee heeft tot nu toe 25 mensen de toegang tot Nederland geweigerd. Elf men sen werden op Schiphol terug gestuurd, zes in de havens en de rest aan de Duitse grens. Verboden wapenbezit, versto ring van de openbare orde en stadionverboden waren de re denen hen niet toe te laten. De Duitse politie heeft op haar grondgebied tot gisteren 51 hooligans onderschept. Volgens Van Zunderd is het toernooi tijdens de pinksterda gen voorbeeldig van start ge gaan. Hij wees erop dat er veel minder Britse fans zonder kaartje naar Nederland waren gekomen dan vooraf was ver wacht. „Daaruit blijkt dat ons preventieve beleid werkt." Er was rekening gehouden met 20.000 Engelsen, maar uitein delijk kwamen er slechts 5000 opdagen. Imola en Vatanspor. Een Itali aanse pub naast een Turks kof fiehuis. Druk gebarend wordt op de terrasjes het voetbal be sproken. Af en toe een plaag stoot richting de buren. Vrijwel elke wedstrijd tijdens Euro 2000 betekent voor de Belgische plaats Genk een derby. De voormalige mijnwerkersstreek herbergt liefst zeventig nationa liteiten. Om explosies in dit kruitvat te voorkomen organi seert de stad een drieweeks ver broederingsfeest. Serviërs naast Kroaten en Grie ken naast Turken. „In ons sta dion vormen de migranten doorgaans één supporters club", zegt Guy Dugardyn van Racing Genk. Hij wijst naar de bar onder de hoofdtribune waar een bont gezelschap voet balliefhebbers van uiteenlopen de komaf gemoedelijk een pintje pakt. Hoewel het ver nieuwde stadion geen speelplek is voor de Europese Kampioen schappen kan er toch naar twaalf interlands worden geke ken. De club heeft een reusach tig scherm gekocht en verleent iedereen vrij toegang bij de groepswedstrijden van België, Italië, Turkije, de kwartfinales, halve finales en eindstrijd. „Genk is een echte familieclub, waar de etnische verschillen vervallen", geeft Dugardyn aan. De selectie, met liefst elf natio- Mensen van verschillende nationaliteiten kijken samen naar een wedstrijd van het Belgische elftal. FOTO GPD CEES ZORN naliteiten, weerspiegelt de mul ticulturele samenstelling van de bevolking. Genk (62.841 inwoners) heeft zich na de sluiting van de ko lenmijnen Waterschei, Winter- slag en Zwartberg veel moeite getroost de werkloosheid te lijf te gaan. Met de vestiging van Ford, dat er de Mondeo produ ceert, kwamen er twaalfduizend nieuwe arbeidsplaatsen. Dat heeft een gunstige uitwerking gehad op het woon- én leefkli maat. Van de enorme stroom migranten (Italianen, Turken, Portugezen, Polen, Spanjaar den, Grieken en Marokkanen) heeft het overgrote deel een baan. De meeste van hen heb ben de Belgische nationaliteit aangenomen. Toch staat nog altijd bijna een kwart van de stad geregistreerd als buiten lander. Rondom sportevenementen laaien de nationale gevoelens op. Bij belangrijke winst, zoals recent de UEFA-cup voor het Turkse Galataseray, is het tradi tie dat er vanaf de fontein in het centrum een karavaan luid claxonnerende auto's door Genk toert. „Dat kan wel twee tot drie uurkes kabaal geven", zegt Marleen Eichmann van de stadswacht. Om irritatie te voorkomen zet het stadsbe stuur samen met migrantenver enigingen nevenactiviteiten op. Het samen kijken naar voetbal op het videoscherm is zo'n po ging tot verbroedering. De wed strijden verlopen rustig, al slaat tijdens Italië-Turkije even de vlam in de pan. Bij een omstre den penalty stormen enkele Turkse heethoofden het veld op. Er volgt een opstootje, waarbij een Italiaan een gebro ken neus oploopt en, een ste ward de pols breekt. Politie en rijkswacht komen er niet aan te pas. „Dat soort dingetjes lossen we zelf op", zegt Dugardyn la coniek, „machtsvertoon van uniformen moet je voorko men." Op uitdrukkelijk verzoek van alle betrokkenen blijft de politie tijdens Euro 2000 weg bij het stadion van Genk. Veel Noorse supporters waren gisteren uitgerust met een Viking-helm. De politie in Rotterdam is 'bijzonder tevre den' over het verloop van de eerste Euro 2000-wedstrijd in de Rotterdamse Kuip. Zowel de Spanjaarden als de in groten ge tale aanwezige Noren gedragen zich 'voor beeldig'. De politie verrichtte voor en tijdens de wedstrijd zeventien aanhoudingen. Alle ar restanten handelden volgens de politie in zwarte kaarten. Elf verdachten werden na hun aanhouding en inlevering van hun tic kets heengezonden. Tegen zes anderen is proces-verbaal opgemaakt. Zij hadden ie der tientallen kaarten in hun bezit. Zij kun nen een boete van maximaal 1500 gulden tegemoet zien. De zwarthandelaren worden opgepakt op basis van de algemene plaatselijke ver ordening (apv). Hierin staat dat het verbo den is om zonder ventvergunning kaarten te verkopen. De politie kan de verdachten maximaal zes uur vasthouden en hun han delswaar in beslag nemen. Vooral de Noren waren gisteravond in groten getale komen opdagen. Het was een rariteitenkabinet. Volwassen kerels met enorme helmen op het hoofd, brillen voor zien van Noorse vlaggen, beschilderde ge zichten. Geen chagrijn passeerde de poortjes 11 tot en met 14. Een Vikinghelm: „Ja, er is veel beveiliging. Maar dat geeft toch niet? Noorwegen heeft vriendelijke supporters. En gezien wat zich vorig jaar in Rotterdam FOTO REUTERS OLEG POPOV heeft afgespeeld, met die rellen, kan ik me wel voorstellen dat er zo goed wordt opge let." Nog eentje, met vlaggetjes op beide wangen: „Dit is oké. Alleen moeten we wel erg lang wachten voor de hekken. Veel te lang. En dat begrijp ik niet zo. Zondag was ik bij Denemarken-Frankrijk in Brugge en toen was ik veel sneller binnen." Zonder uitzondering waren de olijke Noormannen onder invloed van alcohol. Grote hoeveelheden, waarschijnlijk. De meute gedroeg zich desondanks rustig. Een zwaar beschilderde kerel: „Ach, dat gedoe over die hooligans, dat valt toch wel mee? We hebben lekker een biertje gedronken met Engelsen, geen enkel probleem. Je hebt er 15.000. Hooguit tweehonderd zor gen voor rotzooi."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25