Waseige ziet een 'mooi kind' groeit Het ventje is een kerel geworden Italiaans weerzien vol emo; Euro 2000 België is te klein Kritiek collega's irriteert bondsarts Plemper WOENSDAG 14 JUNI 2000 302 Euro 2000 productiever dan EK 1996 ruswuk Euro 2000 blijkt voorlopig een productief toernooi te zijn. Na een volledig programma van acht wedstrijden in vier groepen staat de doelpuntenteller op 23. Vier jaar geleden op het EK in Engeland - waar ook zestien teams aantraden - waren dat er maar dertien. De arbiters deelden veel minder gele kaar ten uit in vergelijking met de eerste acht duels in 1996. Vier jaar geleden lag het aantal op 45. Tot nu toe bij Euro 2000 zijn dat er 21. Twee personen kregen rood. Engeland zonder Tony Adams spa» De Engelse ploeg mist in de twee resterende groepswed strijden tijdens Euro 2000 centrale verdediger Tony Adams. Tweede tegenvaller voor bondscoach Kevin Keegan is de afwe zigheid van middenvelder Steve McManaman in het duel tegen Duitsland op zaterdag. Adams werd in de wedstrijd tegen Por tugal in de 82ste minuut gewisseld. De speler van Arsenal kampt met een kuitbeenblessure. De problemen met McMana man zijn minder ernstig, maar wel zodanig dat hij door een knieblessure de beladen wedstrijd tegen Duitsland in Charleroi van de kant moet bekijken. Duitse minister bedankt fans vaals De Duitse minister van Binnenlandse Zaken Otto Schily heeft zich na de eerste.wedstrijd van het Duitse elftal optimis tisch uitgelaten over de veiligheid op het EK. ,,We zijn zeer te vreden en moeten de fans danken voor hun voorbeeldig ge drag", zei Schily op een persconferentie van de Duitse voetbal bond. De minister was vooral te spreken over de grenscontrole tussen Nederland, België en Duitsland. Tot gisteren werden 51 hooligans onderschept die naar Nederland en België wilden af reizen. Door de goede samenwerking tussen de drie landen voorziet Schily ook geen problemen voor de beladen wedstrijd tussen Engeland en Duitsland, zaterdag in Charleroi. Van Kerckhoven begint tegen Italië Robert Waseige wordt door de spelers van de Belgische nationale ploeg geroemd om zijn 'psychologie'. Laat het psychologie van de koude grond zijn, voorlopig werkt het. Na de gewonnen openingswedstrijd tegen Zweden (2-1) temperde de bondscoach als eerste de jubel. Het spel zal beter moeten, waarschuwde hij. Maar in de aan loop naar de tweede partij, vanavond tegen Italië, zei Waseige ook weer iets liefs over zijn ploeg. ,,Ik heb het gevoel dat er een mooi kind groeit." tielen henk houtink voorbereidingsweek in Tielen voelden we ons van de wereld Waseige hoopt dat na de eerste afgesneden", zei Bart Goor, een schreden op Euro 2000 van- laatbloeier van 27 jaar die tegen avond de meeste spanning ver- Zweden pas zijn zestiende in- dwenen zal zijn bij zijn betrek- terland afwerkte. Het was even kelijk onervaren team. „In de schrikken om te zien wat het toernooi losmaakt bij de bevol king, maar de reactie van het publiek heeft ons gerustgesteld. Het thuisvoordeel zorgt niet voor negatieve druk. Het levert positieve energie." In november vorig jaar won België in Lecce met 3-1 van Ita lië, in de vierde oefeninterland onder leiding van Waseige. „Dat geeft vertrouwen", sprak de bondscoach. „Maar het is niet meer van belang. Italië speelde tegen Turkije heel wat beter dan in de voorbereidings wedstrijden, met meer diepte en intensiteit. Vooral hun pres sing imponeerde me, maar het verbaasde me niet." België begint tegen Italië op nieuw zonder Luc Nilis. Bonds coach Robert Waseige heeft na de 2-1 zege op Zweden slechts één wijziging aangebracht. Nico van Kerckhoven vervangt Phi lippe Léonard als linksachter. Nilis toonde respect voor de beslissing van Waseige. „Ik moet positief blijven." Hij moet voor de tweede keer Branko Strupar voor laten gaan. Strupar relativeert zijn plaats in het basiselftal. „Ik start alweer, maar het was geen probleem geweest als dat niet het geval was. Als we maar zo doorgaan." Van Kerckhoven kwam afge lopen zaterdag al in het veld voor Léonard. Hij maakte een betere indruk dan de beginnen de linksback, die bovendien met een ongelukkige terug speelbal de flater van doelman Filip de Wilde bij de Zweedse treffer inleidde. Ook zonder zijn lichte liesblessure had Léonard waarschijnlijk moeten wijken. „Ik heb al voor het toernooi he vig getwijfeld tussen Van Kerck hoven en Léonard", zei Wasei ge. Goor zal er op de linkerkant blij mee zijn. „Met Van Kerck hoven in de ploeg voel ik me beter", liet hij na de openings wedstrijd onomwonden weten. „Door zijn inbreng kwam ik te gen Zweden veel meer in balbe zit." Voor zichzelf lijkt Goor, de maker van het eer a op Euro 2000, zal zaken te hebben g ternationale neemt toe voor de I der van Anderlech I graag verkassen na waar Newcastle U sea en Sunderlane hem hebben latefl zal de geruchten moeten bannen, 1 concentratie voor (fel veis is vereist. fu] „Als de bondscor" dat het tegen ItalièPr( kan ik hem alleenPe geven. We zijn heeiY* goede start, maar \f op wolkjes." pi OP VERPLAATSING Wat nu? Het is bijna vier uur, over drie minuten sluit het lo ket. Als we niet twee uur voor de wedstrijd de perskaart heb ben afgehaald, gaat er een streep door onze naam voor de rest van het toernooi. We zijn op tijd van huis gegaan, om twee uur in Leuven, 75 ki lometer van Luik. AI ver voor we de stad inkomen, wijzen borden naar de parkeerplaat sen: groen en blauw linksaf, geel en rood rechtdoor. Onze parkeerkaart is blauw, dus kie zen we voor links. Logisch toch! Een kwartier later en zo'n tien kilometer verder worden we naar een parkeer plaats gedirigeerd. Links en rechts staan bussen, maar nergens in de verre omtrek is een stadion te zien. We voelen onraad maar worden van het kastje naar de muur gestuurd. Bij de vierde rijkswacht die we aanschieten is het prijs: rouge, monsieur. We moeten de pij- len geel en rood volgen, dan komt alles dik voor mekaar. Logisch toch! Dus maar weer dezelfde weg terug naar Luik, dan richting Namen en af slaan bij Seraing, dan wijst al les zich vanzelf. Het is inmid dels al dik over vieren. We rij den in een noodvaart terug, om bij de afslag Seraing in een file terecht te komen. Geen nood. Beneden ons zien we de weg die kennelijk naar het sta dion leidt, maar hoe kom je daar? Met wat asociaal gedrag en vijftig meter spookrijden omzeilen we de file om in een volgende file terecht te ko men. Nog steeds geen stadion te zien. We denken rechtdoor te moeten, maar worden door een nerveuze rijkswacht links af gestuurd. Daar kunnen we de auto parkeren. Op een half uur lopen van het stadion in een spookstraat, zonder men sen. De binnenste ring is afge zet met kilometerslange dranghekken. Net Enschede maar dan anders. Om vijf uur melden we ons bij het loket. Een uur te laat. Niks aan de hand meneer, hier is uw kaart, asjeblieft. Voor een wedstrijd van niks. Daar hebben we nou twee uur voor in de rats geze ten. Ge hebt gelijk meneer: België is te klein voor een EK. albert ceesinc hoenderloo mark caldenhoven Giovanni van Bronckhorst (25) was te gen Tsjechië de verrassing in de basis van het Nederlands elftal. De linkshalf van Glasgow Rangers debuteerde in zijn zeventiende interland als links back op een groot toernooi. En hij wil het niet bij één optreden laten. Guitige oogjes stralen in Hoender- loo. Van Bronckhorst hangt relaxed over het dranghek, de kunstmatige scheiding tussen de media en Oranje'. Hij lijkt forser dan hij is, groter dan de 1.76 meter die hij werkelijk meet. „Ik heb gewoon zelfvertrouwen." De overstap van Rotterdam naar Glasgow in 1998 heeft van Giovanni van Bronckhorst een kerel gemaakt. De frêle, soms wat nonchalante links- poot van Feyenoord is niet meer. Bij Rangers leerde hij het klappen van de zweep. „Ik denk dat een stap naar het buitenland sowieso goed is voor je ontwikkeling. Iedereen bij Feyenoord riep twee jaar geleden dat ik te vroeg vertrok, maar in Schotland heb ik het tegendeel bewezen. Ik ga de duels niet meer uit de weg." De aanwezigheid van Dick Advocaat en het Schotse 'kick and rush' droegen bij aan het in snel tempo volwassen worden van Van Bronckhorst. „Ik heb ook wel in het krachthonk gezeten, maar vooral mijn mentaliteit is er door Advocaat op vooruitgegaan. Hoe? Hij hamerde erop dat je in Schodand je duels moet winnen. Continu. Verza ken is niet aan de orde. Je moet er ge woon een paar keer inkleunen. Ik zal nooit weten hoe het zou zijn geweest als ik bij Feyenoord was gebleven, maar één ding is zeker: Advocaat heeft een groot aandeel in mijn ontwikke ling gehad." Van Bronckhorst was twee jaar gele den bij het WK in Frankrijk nog één van de 22, een international die mocht ruiken aan het grote werk en zeven wedstrijden werkeloos toekeek. „In 1998 vond ik het mooi dat ik erbij zat. M'n verwachtingspatroon was veel la ger dan nu. De sfeer van een WK, het niveau van de trainingen, dat meema ken was voor mij al een hele belevenis. Nu ben ik toch met een ander idee naar Euro 2000 gekomen. Ik heb me de laatste twee jaar goed ontwikkeld en ik wist dat ik een kans maakte." Al sloeg hem vlak voordat bonds coach Frank Rijkaard de EK-selectie bij UEFA moest inleveren plotseling de schrik om het hart. „Het sloop erin. Ineens begon ik te twijfelen. Ik ga toch niet naar huis, dat soort dingen scho ten door mijn hoofd." De twijfel bleek ongegrond. Sterker nog, als linksback debuteerde Van Bronckhorst - na Simon Tahamata, Sonny Silooy en Bart Latuheru de vier de international van Molukse komaf - tegen Tsjechië op een groot toernooi. „Ik hoorde het vrijdag al van de bondscoach. Dat was toch wel de be vestiging: Ik zit er nu echt bij." Van Bronckhorst merkte het de laatste we ken eveneens aan zijn positie in de groep. Door zijn jaren bij Rangers, met twee landstitels, is hij geklommen op de ladder van de Oranje-hiërarchie. Over zijn spel tegen Tsjechië, met Karei Poborsky als opponent, was Van Bronckhorst tevreden. Hij speelde zui nig en taakbewust en trok zelfs een aantal keren op avontuur. „Het ging wel lekker, al verbaast het me dat we in de tweede helft zo chaotisch speel den. De winst was een enorme opste ker, maar voor de wedstrijd tegen De nemarken hebben we nog heel wat te bespreken." VIJF VRAGEN AAN... Giovanni van Bronckhorst bewaakt de Tsjech Karei Poborsky. In de rubriek 'Vijf Vragen' geeft een speler, trainer of be geleider van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vragen. Vandaag bondsarts Huib Plemper. Huib Plemper had zondag in de Arena een flinke periode nodig om de flinke snee aan het linker ooglid van Jaap Stam met vier hechtingen te dichten. De televisiebeelden van een nerveuze en trage bondsarts van de KNVB in actie zorgden voor kritiek van collega-sport artsen. 1. Er is nogal wat kritiek ont staan bij enkele van uw colle ga's. Begrijpt u dat? „Ik heb me verbaasd over en geïrriteerd aan alle reacties. Zonder dat ze hun naam ge noemd willen hebben, doen ze allerlei uitspraken over de ma terie. Dat vind ik niet echt col legiaal, moet ik zeggen. Ik doe ook geen uitspraken over col lega's als er wellicht zaken hebben plaatsgevonden die niet goed gegaan zijn." 2. Waarom heeft u de wond bij Jaap Stam gehecht? „Zo'n wond kun je op drie ma nieren behandelen. Die kun je lijmen die kun je nieten en die kun je hechten. Voor lijmen was de wond te groot. De wondranden weken te veel van elkaar. Dus dat was geen optie. Nieten was gezien de locatie, vlak bij de oogbol, te gevaarlijk. Ik wil niét zeggen dat nieten onmogelijk was, maar als je meerdere nietjes inbrengt be staat het risico dat je de oogbol raakt. Met alle consequenties van dien. Als het mis was ge- Huib Plemper. gaan, was de commotie nog veel groter geweest. Hechten bleef dus over." 3. En dat moest dusdanig se cuur gebeuren dat uw trillende handen heel Europa overgin- gen? „Ja, nou, de eerste hechtingen gingen prima. Maar bij de vier de hechting kreeg ik toch te horen 'hoe lang gaat het nog duren?' Iedereen roept of het niet sneller kan. En ik stond in een ongelukkige en ongemak kelijke houding. Dan ga je op een gegeven moment toch tril len." 4. Het duurde ook wel heel lang. „Ik heb in vier minuten vier hechtingen geplaatst. Ik vind dat zelf in alle hectiek van een wedstrijd nogal meevallen. Maar het duurt natuurlijk altijd te lang. De trainer wil vanzelf sprekend dat Jaap zo snel mo gelijk weer in het veld staat. Dat begrijp ik ook wel. Maar dit klusje moest wel netjes ge beuren. Je zit toch akelig dicht bij die oogbol." 5. Was het onverantwoord Jaap Stam weer het veld in te sturen? „Nee. De wond was goed ge FOTO GPD JAAP DE BOER hecht. Alleen gaf hij aan dat hij wat wazig zag. Waarschijnlijk ten gevolge van het feit dat Jaap lenzen draagt en er wat wondvocht achter de lenzen was gekomen. Dat was ook weer heel snel verdwenen, maar er moet uiteraard wel een beslissing worden geno men. Nu zit er een flinke bloeduitstorting boven zijn lin keroog, maar Jaap kan tegen Denemarken zeker spelen. Hij mag de komende dagen alleen niet koppen." mark caldenhoven gpd Spelers leggen vanavond bloemen bij gedenkplaat in Heizelstadion geel» albert geesing Geen Italiaan zal de dag ooit vergeten: 29 mei 1985, het Hei- zeldrama. Een klein uur voor de Europa Cupfinale Liverpool-Ju- ventus joegen Engelse hooli gans 39 overwegend Italiaanse voetballiefhebbers de dood in. Vanavond speelt Italië in het Koning Boudewijnstadion te gen België. Een weerzien vol emotie. Zijn stem stokt, het antwoord is oprecht. „Als voetbalvrien den mogen we nooit vergeten wat er toen is gebeurd", zegt Paolo Maldini. „Daarom leggen we voor de wedstrijd bloemen bij de gedenkplaat in het stadi on. Net als in 1990 toen we met AC Milan hetzelfde hebben ge daan. Voor het nationale elftal is dit de eerste wedstrijd in dat stadion sinds toen." De aanvoerder van de Squa- dra Azzurri was nog net geen zestien toen de internationale voetbalwereld werd opgeschrikt door het grootste supporters drama op het Europese vaste land. In een vlaag van complete verstandsverbijstering, en ver wilderd door haat en drugs en bier, maakten Engelse hooli gans een kerkhof van de staan- tribune links van de hoofdtri bune. Tientallen Italiaanse sup porters raakten bekneld, wer den vertrapt of doodgedrukt toen een muur instortte. Dranghekken fungeerden als brancard, de witte lakens als bewijs van het requiem van het topvoetbal. De wereld draaide echter door. Ook vandaag, op het sportcomplex van Verbroe dering Geel. Honderden tifosi op de tribune en later achter de dranghekken proberen een glimp op te vangen van de vor sten van het grootkapitaal. Geel ziet blauw. In de tjokvol le perszaal vraagt de Italiaanse pers Dino Zoff het hemd van het lijf. Ze willen alles weten over de blessure van Maldini, waarom Del Piero weer niet speelt en of hij angst heeft voor de snelheid van de Belg Mpen- za. De bondscoach oogt nurks en beantwoordt het gros van de vragen in telegramstijl. Zo te zien heeft hij er weinig trek in. Maar de vraag welke gevoe lens hij heeft bij een terugkeer in het stadion dat zulke diepe littekens heeft achtergelaten in Turijn, krijgt een langer ant woord dan alle voetbal vragen. De vraag raakt ook hem zicht baar. „Het is iets dat iedere Ita liaan met zich meedraagt. Z'n hele leven." Het initiatief om bloemen te leggen bij de gedenkplaat, ver telt de perschef van de Italiaan se voetbalbond, komt van de spelers en wordt gesteund door de bond. Euro 2000 is er niet in gekend. Waarom ook? Het ge baar moet ook Dinj tot in het diepst v no Zoff is een kina tus. Net als Antoni qj al negen jaar de kleuren verdedigt. D been af is hij eei b« van de club, zegt i ld' voerder. „Het Hei oi ik nooit vergeten. >c na de gruwelijke fei ik wedstrijd spelen in h( Voor alle overledi sl zal ik voor de aftra d gië bidden." De beschilderdt staat klaar. Vanacl ken schreeuwen d de kelen schor om N kening van de spelt v vandaag niet in. I ef Maldini. Hij heeft 3i te kwaad met zichz he wege de lichte ble br tijdens het oefenp er opgelopen, maar In ene vraag, over 291 ps 12 juni Luik 78.00 uur 10 juni Brussel 20.45 uur 13 juni Rotterdam 18.00 uur 11 juni Brugge Duitsland 1-1 Roemenië België 2-1 Zweden Spanje 0-1 Noorwegen Frankrijk 3-0 I 12 juni Eindhoven 20.45 uur 11 juni Arnhem 14.30 uur 13 juni Charleroi 20.45 uur 11 juni Amsterdam Portugal 3-2 Engeland Turkije 1 -2 Italië Joegoslavië 3-3 Slovenië Nederland 1 -0 17 juni Arnhem 18 00 uur 14 juni Brussel 20.45 uur 18 juni Amsterdam 18.00 uur 16 juni Brugge Roemenië Portugal België Italië Spanje Slovenië Frankrijk 17 juni Charleroi 20.45 uur 15 juni Eindhoven 20.45 uur 18 juni Luik 20.45 uur 16 juni Rotterdam Engeland Duitsland Zweden Turkije Noorwegen Joegoslavië Nederland l 20 juni Rotterdam 20.45 uur 19 juni Brussel 20 45 uur 21 juni Brugge 18.00 uur 21 juni Amsterdam K Duitsland Portugal België Turkije Spanje Joegoslavië Nederland 20 juni Charleroi 20.45 uur 19 juni Eindhoven 20.45 uur 21 juni Arnhem 18.00 uur 21 juni Luik F Engeland Roemenië Italië Zweden Slovenië Noorwegen Denemarken ill III» Mil" 1 Portugal 1 1 0 0 3 3-2 1 België 1 1 0 0 3 2-1 1 Noorwegen 1 1 O O 1 Frankrijk 1 1 C 2 Duitsland 1 0 1 0 1 1-1 2 Italië 1 1 0 0 3 2-1 2 Joegoslavië 1 0 1 0 13-3 2 Nederland 1 1 l - Roemenië 1 0 1 0 1 1-1 3 Turkije 1 0 0 1 0 1-2 - Slovenië 1 0 10 13-3 3 Tsjechië 1 0 c f 4 Engeland 1 0 0 1 0 2-3 4 Zweden 1 0 0 1 0 1-2 4 Spanje 1 0 0 10 0-1 4 Denemarken 1 0 L

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24