,URO 2000 Joegoslavië wendt catastrofe af Het humeur van Rijkaard is nauwelijks te bederven ypn: Ronald de Boer kan -ir nieuw elan zorgen r gaanse bondscoach Camacho tdedigt blunderende Molina Der Lothar mag onderhand wel naar Madame Tussaud dag 14 juni 2000 inprins en Kok wijzen felicitatie af Sloveens 'bevrijdingsfeestje' op het nippertje voorkomen Kroonprins Willem Alexander en premier Kok heb- idagavond geweigerd Tsjechische gelukwensen in ont- te nemen na de 1-0 overwinning van Nederland op Tsje- it heeft de Tsjechische minister van buitenlandse zaken in bekend gemaakt. Direct na het laatste fluitsignaal van rechter Collina stak Kavan op de eretribune de hand uit in de Arena aanwezige kroonprins en eerste minister i te feliciteren. „Zij wezen dat af onder het mom dat je i/ei [en elke prijs moet willen winnen", vertelde Kavan het n sche persbureau CTK. „Ze wensten ons veel succes en eluk in de volgende duels." laajise bondscoach houdt zorgen 1 CtoAFBondscoach Bo Johansson van Denemarken vreest te| vrijdagavond tijdens de wedstrijd tegen het Nederlands i de Rotterdamse Kuip nog steeds geen beroep kan doen jeblesseerde Jes Hogh en Thomas Helveg. De verdedigers Idf elsea en AC Milan misten al het duel tegen Frankrijk (0- |^q aren ook gisteren niet in staat om met de selectie mee te Martin Jorgensen blijft een twijfelgeval. De middenvel- elde alleen het laatste kwartier van de wedstrijd tegen de maar klaagde na afloop opnieuw over pijntjes. j laat gebaar Beckham onbestraft David Beckham wordt niet gestraft voor een ob- [ebaar richting fans na afloop van het duel Engeland - in Eindhoven. Beckham stak zijn middelvinger om- :n woordvoerder van de Europese voetbalbond Uefa liet weten dat er geen actie wordt ondernomen. Zowel de irechter als de waarnemer van de Uefa hebben het wan- van Beckham niet waargenomen. Een fotograaf legde ment wel vast. Die foto stond gisteren in veel Engelse op de voorpagina. Bondscoach Kevin Keegan nam zijn :egenover de Engelse pers in verdediging. „Beckham ich zeer kalm gedragen, als je weet welke beledigingen ïrden toegeroepen", aldus Keegan. dereen er veel van verwacht. Nederland moet Denemarken vooral niet onderschatten, want dat is een sterk collectief met een enorme teamgeest. En de Denen krijgen altijd wel wat goede kansen." Fysieke kracht en mentale weerbaarheid zijn volgens 01- sen doorslaggevende aspecten tijdens Euro 2000. „Ploegen die dat het beste beheersen, komen het verst", denkt hij. „In het Nederlands elftal is bij een aan tal spelers volgens mij de batte rij leeg. Sommigen maken een vermoeide indruk. Dan denk ik aan jongens als Cocu en Da vids. Je moet vooral jongens hebben die honger naar de bal hebben. Dan denk ik met name aan Ronald de Boer. Hij oogt zo fris en gretig, hij kan voor nieuw elan zorgen." 2000 volgt hij Bo Jo op als bondscoach van larken. Daarom wil llsen nog niet veel zeg- zijn toekomstige nieu- „Dat ligt heel gevoe de voormalige trainer Wel voorspelt Olsen irland het vrijdag tegen ylrken zwaar krijgt. Over iu van het EK zegt hij: de eerste ronde ver een goed toernooi." )lsen vindt dat Oranje iflijk mazzel' heeft ge le ouverture tegen Tsje- 'aar dat heb je nodig ipioen te worden. Al- 'eel geluk heb je maar fc", meent hij. „Ze zullen pp eigen kracht moeten laten zien waarom ie- In de achtste wedstrijd van Euro 2000 lopen veel mooie voetballers op het veld. Joegoslavië heeft een paar gave spelers. Of is Zlatko Zahovic, de nummer tien van Slove nië, toch de mooiste? Hij zegt zelf dat hij bij de beste voetballers van Europa hoort. Het begin mag er zijn: Zahovic maakt twee doelpunten. Maar tot zijn verdriet, en dat van zijn volk, laten de Joegoslaven zich bij een 3-0 achterstand alsnog gelden: 3-3. Pavlin juicht nadat hij het tweede doelpunt voor de Slovenen had gemaakt. Zahovic springt bovenop hem. FOTO REUTERS CHARLEROI HENK HOUTINK In Charleroi blijft daardoor een verlaat bevrijdingsfeest uit. De voetballers van Slovenië, dat zich negen jaar geleden af scheidde van Joegoslavië, lijken hun volk op een amusante avond in Wallonië van mis schien wel hun laatste etnische frustraties te gaan verlossen. Als dat op wonderlijke wijze is mis lukt, vinden de meeste Slove nen het gelijkspel nog eervol. Zij wenden zich opgeheven tot hun fans. Zahovic niet, hij treurt. Tegen tien tegenstanders (Mihajlovic heeft de rode kaart gekregen) zo'n voorsprong weggeven, dan moet van een voetballer met zijn tempera ment even geen beleefdheid naar de supporters worden ge vraagd. Zahovic moet een rare snui ter zijn. Hij speelde afgelopen seizoen bij het Griekse Olym- piakos Piraeus slechts veertien wedstrijden. Daarna werd hij geschorst omdat hij trainer Big- on had uitgescholden. De laat ste maanden trainde hij, ge vlucht uit Griekenland, bij NK Maribor, zijn eerste club in Slo venië. Kan een speler met zo'n voorbereiding schitteren op een EK? De vraag kwelde ook zijn bondscoach Srecko Katanec. Deze dinsdag in Charleroi wil Zahovic antwoorden. Het lijkt een glorieuze avond te worden. Halverwege de eerste helft duikt Zahovic na een verre trap van Amir Karic op voor de Joe goslavische doelman Ivica Kralj. Hij scoort met een lage kopbal (1-0). De hele wereld ziet dat Zlatko het nog altijd kan. Hij priemt zijn vinger naar het vak van de dolle Sloveense fans, vol met mannen die er ooit van droomden net zo goed als Zlat ko Zahovic te worden. Zahovic is weer de held van Slovenië. Zahovic moet genieten. Slo venië is beter dan het grote Joe goslavië. De kleine ploeg is fel ler en gretiger. Nog voor rust geeft Zahovic een staaltje galle- ry-play ten beste. De Joegoslavische coach Vu- jadin Boskov, woedend langs de lijn, heeft dan zijn nummer tien, Dragan Stojkovic, al inge zet. Stojkovic (35) is te oud voor een basisplaats. Nu moet hij de natie redden, een dreigende ca tastrofe afwenden. Dat lijkt niet te lukken. Zuchtend ziet Stojko vic de andere nummer tien met de eer strijken. De meeste Joe goslaven zijn nog bezig met de gevolgen van de wissel Milose vic voor Kovacevic, als Zahovic een vrije trap neemt. Hij vindt het hoofd van Pavlin (2-0). Even later gaat de gerepu teerde Sinisa Mihajlovic in de fout. Zahovic scoort koelbloe dig, aan de kant van zijn sup porters - het kan dan niet mooier (3-0). Op de tribunes in Charleroi en thuis, in de kleine republiek, maken ze zich op voor een volksfeest. Zeker als de gefrustreerde Mihajlovic met zijn tweede gele kaart wordt weggestuurd. Maar dan gaat het mis. Neemt de concentratie onbe wust even af? Of kan Joegosla vië met zijn stervoetballers toch gewoon sterk zijn? Invaller Savo Milosevic (3-1 en 3-3) en Ljub- inko Drulovic (3-2) slaan met gemak toe in de plots krakende Sloveense defensie. Van ver ziet Zahovic het ge beuren. Hij wendt het gezicht af. Zo wordt het zijn toernooi niet. Zo kan hij niet tonen dat hij tot de beste voetballers van Europa behoort. Groep C, eerste ronde 13 juni 2000, Charleroi Opstelling Joegoslavië: 4-4-2 Kralj Ojukic Mihajlovic Jokanovic Oudic Nadj Mijatovic Drulovic Jugovic Kovacevic Mihajlovic Udovic Zahovic Novak Karic Rudonja Pavlin Milinovic Galic Ceh Milanic Dabanovlc Opstelling Slovenië: 4-4-2 Scoreverloop: 0-1 23' Zahovic, 0-2: 53' Pavlin, 0-3: 58' Zahovic, 1-3: 67' Milosevic, 2-3: 70' Drulovic, 3-3: 73' Milosevic. Scheidsrechter: Pereira (Por) Toeschouwers: 15.000 Joegoslavië - Wissels: 52' Milosevic voor Kovacevic, 79' Kezman voor Mijatovic. Kaarten: rood Mihajlovic (2x geel). Slovenië - Wissels: 64' Acimovic voor Udovic, 78' Osterc voor Karic. Kaarten: Geel: Milanic Joegoslavië Slovenië 3 doelpunten 3 9 schoten op doel 9 3 schoten naast 5 22 overtredingen 25 0 gele kaarten 1 1 rode kaarten 0 6 corners 5 1 buitenspel 5 54 balbezit in 46 D/'e weet geen raad met Noorse muur van staal GUSBERT SPIERENBURG ;en van de Spaanse -i 'ach José Antonio Ca- ai rijn soms ondoorgron- )nder zijn verantwoor- id begon voor Spanje gisteravond even als het WK '98 in Uitschakeling, met- de eerste ronde, dreigt De torenhoge titelfa- gr lag nog hoop houden, de sensationele 1-0 ne- in de Kuip tegen Noor- staat de ploeg uit het q i Real Madrid, Valencia jl Barcelona, de absolute het afgelopen seizoen Opa, onverwacht zwaar ruk. anse campagne werd r geleden eveneens in- et een, achteraf bezien, derlaag (2-3 tegen Ni- Doelman Zubizareta die gelegenheid opzich- fout. In Rotterdam was opnieuw de Spaanse doelman verant woordelijk voor de afgang, dit keer Molina. „Een beginners- fout", zo kon Camacho na af loop moeilijk ontkennen. „Met op dit niveau uiteraard -fatale consequenties." In de 65ste minuut verliet Molina z'n doel om op de rand van het strafschopgebied een hoge bal te vangen. Hij had daar op dat moment niets te zoeken. Bovendien arriveerde hij te laat, in elk geval veel te laat om Iversen te hinderen. Diens kopbal vloog met een fraaie boog in het Spaanse net, 1-0. Camacho nam zijn doelman na afloop grootmoedig in be scherming. „Fouten horen nu eenmaal bij het voetbal. De vol gende wedstrijd stopt hij mis schien wel een strafschop. Ik wijs geen schuldigen aan. Het was alleen een kwestie van C, eerste ronde ini 2000, Rotterdam Noorwegen Opstelling Spanje: 4-4-2 doelpunten choten op doel schoten naast overtredingen ge/e kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Molina Aranzabal Paco Hierro Salgado Fran Geardiola Raul Valeron Urzaiz Etxeberria Iversen Flo Bakke Mykland,. Skammelsrud Solskjaer Heggem Berg Bragstad Bergdolmo Myhre Opstelling Noorwegen: 4-4-2 Ï.-»op: 0-1: 65' Iversen :hter: El Ghandour (Egy). Toeschouwers: 45.000. Wissels: 72' R. Mendieta voor Fran, 72' Alfonso voor Etxeberria, era voor Valeron Kaarten: geel Etxeberria. Salgado *";en - Wissels: 60' Eggenl voor Berg, 70' Carew voor Flo, voor Iversen. Kaarten: Geel: Bergaolmo pech, dat paste in het beeld van de wedstrijd." Dat José Francisco Molina Gimenez, de doelman van Atle- tico Madrid, het doel van de Spanjaarden verdedigde en niet zoals gewoonlijk Cariizares, de sluitpost van Valencia, was ver rassend en hoogst opmerkelijk. Het betrof een tactische maat regel. Het besluit van Camacho was mede gebaseerd op advies van z'n verdedigers. De Spanjaar den vreesden voor de hoge vrije trappen en de kopkracht van de Noren, die van Chelsea-spits Tore Andre Flo in het bijzon der. De laatste trainingen was daar aldoor het accent op ge- legd. Daarbij zou Molina voor deze speciale gelegenheid een betere 'meevoetballende' keeper zijn. Ook op dat onderdeel waren zijn ingrepen tegen de taaie Noren een aantal keren ronduit onbeholpen. Camacho nam een (te) groot risico. Canizares was in het kwalificatie-toernooi steeds vaste keus geweest. Met Valen cia speelde hij dit seizoen bo vendien alle duels en de finale van de Champions League. Mo lina degradeerde, met Atletico Madrid en Jerrel Hasselbaink, uit de Primera Division. De Spaanse coach had veel uit te leggen. Hij zal vandaag in de Spaanse pers zonder twijfel met een storm van kritiek reke ning moeten houden. Tot de dag van gisteren was zijn kre diet groot. Sinds hij de functie overnam van Javier Clemente verloor Spanje in poule C van de EK-voorronde niet één wed strijd. De ploeg die in Frankrijk nog zo was afgegaan, onder scheidde zich vooral in aanval lende zin: 42 doelpunten in acht kwalificatieduels. De aanvalsmachine van de Spanjaarden (Etxeberria, Urzaiz en Raul) blokkeerde in de Kuip volledig. De paradepaardjes wisten totaal geen raad met de Noorse muur van staal, ook steraanvaller Raul niet. Zijn de marrages waren op de vingers van een hand te tellen. VAALS GPD In heel Duitsland weten ze sinds de re mise tegen Roemenië hoe de EK-vlag er precies bij hangt. Halfstok. 'So fliegen wir in der Vorrunde schon raus', kapit telt Bild. Gemekker en gejammer over de speelwijze ook aan de rand van het trainingsveld in Lemiers, waar de reser ves oefenen met schoten op het doel. „Geen bezieling, geen Kampfgeist", merkt een van de circa dertig voorna melijk Duitse toeschouwers op. De rest knikt instemmend. „En Matthaus, Der Lothar, die mogen ze nu onderhand wel naar Madame Tussaud brengen." De Mannschaft likt zijn wonden en de Duitse boulevardpers gluurt likke baardend mee. Kijken mag, maar fil men is uitdrukkelijk verboden. De ploeg wil niet afgeleid worden en snakt bovenal naar rust. Rust na een bijna dramatisch avondje. Gebrek aan kracht en conditie. Het zijn woorden die in elk commentaar opduiken. De Duitse journalisten heb ben hun scherpe pennen na de bedroe vende 1-1 tegen Roemenië meteen in een pot met gif gedoopt. Vooral Mat thaus, tot voor kort nog de lieveling van de natie, moet het ontgelden. Gênant was zijn optreden. „Maar er waren ook andere zwakke plekken en die lieten zich niet door een trainingsachterstand verklaren", hield Ribbeek zijn veteraan nog even de hand boven het hoofd. Geen ideeën, geen lijn. Het belegen Duitse elftal vraagt om vernieuwing. Ribbeek: „De spelers zijn zelfkritisch genoeg. Ik probeer me een objectief beeld te vormen, praat met de spelers, luister naar hun mening zolang die niet is ingegeven door anderen. Zo probe ren we eruit te komen voor de wedstrijd tegen Engeland vrijdag." Ribbeek liet echter geen woord los over een eventuele ingreep in het elftal. „Ik heb genoeg alternatieven achter de hand", was het enige dat hij prijsgaf. Oliver Bierhoff was amper openharti ger. „Het team is natuurlijk ontevreden na de 1-1. We hebben alles geprobeerd, maar dat was te weinig. We hebben ge woon teleurgesteld. En Engeland wordt een zware kluif. We zijn jaloers op Por tugese spelers als Luis Figo en Rui Cos ta, die de Engelse defensie voortdurend in de luren legden. Zulke spelers heeft Duitsland op dit moment gewoonweg niet." 'De partijtjes en oefeningen liegen er niet om' HOENDERLOO YPE MINKEMA Het humeur van bondscoach Frank Rijkaard is niet te bederven. Zegt hij. Niet door de zwakke voorstelling tegen de Tsjechen, niet door de on gezouten kritiek in de media. Rijkaard noemde dat gisteren zelfs terecht. En toch klonk er giste ren lichte irritatie door de grote perszaal. Dat was voor het eerst dit toernooi. Was het de nieuwe blessure van Jaap Stam, aan de lies dit keer, die een flinke aanslag op de ge moedstoestand van de bondscoach deed? Of wa ren het de terugkerende vragen over opstellin gen, geheime trainingen? Gelukkig was daar gis teren een trainingssessie waar de vonken vanaf vlogen. Rijkaard verliet de zaal in ieder geval weer met een brede grijns. Zoals gebruikelijk. Frank Rijkaard maakt deze weken een opge ruimde indruk. Iedere sessie is er wel weer een moment voor humor. Niets wees op maar een heel klein beetje spanning bij de coach die voor zijn eerste grote toernooi staat. In eigen land, als absolute favoriet nog wel. Rijkaard bleef lachen. Dat was opmerkelijk. Toch, er klonk gisteren even een andere stem uit de luidsprekers. Er kwamen weer vragen over de geheime training. Er kwam ook een vraag over de tactiek. Er kwam ook een vraag die in een an dere taal al gesteld was. En toen zei de bonds coach: „Ik heb deze vraag al beantwoord. Ik hoop dat mijn perschef dat juist in het Engels heeft vertaald." Over de kritische verslagen in de kranten geen kritisch woord. Rijkaard zei zelfs: „Dat is toch ge deeltelijk terecht. Ik was ook in de redelijke eerste helft al niet tevreden over de veldbezetting. En als je dat terugleest in de kranten, dan vind ik dat terëcht. We weten echt wel dat we de volgende keer beter moeten presteren." Winst tegen de Denen, wijdag, brengt Oranje vrijwel zeker in de kwartfinales. De eerste aanzet zag de bondscoach gisteren. op de training, na het dagje rust. Eindelijk wer den er duels uitgevochten, was er inzet. Rijkaard zag dat het goed was. Na de training zei hij zelfs: „Als ik ze bezig zie, dan kijk ik met een gerust uit naar de wedstrijd tegen Denemarken. De partij tjes, de oefeningen, dat liegt er niet om. Ik zag al les wat je terug wilt zien in een wedstrijd. Je proeft wel dat ze door willen." Het was vooral een training, zei Rijkaard, om de motor weer op te starten na een etmaal rust. Hesjes, plaatsen, formaties, die waren totaal on belangrijk. Er moesten vooral geen conclusies aan worden verbonden, waarschuwde de honds- coach. „Dit was spelen om het spelen. Zonder opdrachten." Echt tactisch oefenen doet Oranje achter gesloten deuren. Dan wordt er geoefend op spelhervattingen, dan worden de spelers op de juiste plaatsen neergezet. Lastig voor de vol gers, 'zo n geheime sessie. Was dat nou nodig? Rijkaard trok zijn gezicht strak, zette het stemvo lume iets meer open. Hij vond het opmerkelijk dat die waag telkens terugkeert. De coach: „Dat is al iets uit de jaren zeventig. Er wordt gedaan alsof ik dat heb uitgevonden. En ja, ik vind het nodig." De bondscoach heeft er geen behoefte aan dat zijn ingestudeerde hoekschoppen, vrije trappen en strafschoppen, plus alle tactische va riaties via de internationale pers de hele wereld overgaan. De afgelopen twee jaar heeft dat niets opgeleverd. En het bekend maken van zijn opstelling, ook zoiets. Dat deed de coach pas zondag, vlak voor de wedstrijd. „De Tsjechen deden hetzelfde", had Rijkaard gemerkt. „Vlak voordat ik de kleed kamer binnenstapte kreeg ik een briefje met elf namen er op. Ik mocht zelf gaan puzzelen wie waar zou komen te spelen. Maar dat heb ik dus nergens gelezen." Eén momentje van irritatie. Dat al heel rap even verderop werd weggedrukt door een brede glimlach. En Frank Rijkaard was weer de blije bondscoach. Frank Rijkaard kijkt tevreden toe bij de training van Oranje. FOTO GPD JAAP DE BOER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23