Geen showroom bij Stedelijk Museum Cultuur Kunst Madura centraal op 42ste Pasar Malam Besar in Den Haag Een leren voetbal en het skelet van een aap Grenzen vervagen Koi: wat anders dan een goudvis Expositie over 'hofreizen' in Japan ie boycot Springsteen De vakbond van de Newyorkse politie roept zijn Ie le concerten van Bruce Springsteen te boycotten. De zijn het niet eens met de tekst van een van de nieuwe an de Amerikaanse zanger. In American Skin komen lelijk de woorden '41 keer' voor. De politie beschouwt 'erwijzing naar de 41 kogels waarmee agenten vorig jaar ewapende immigrant doodschoten. Het gewelddadige n leidde tot een storm van protest. De vakbond beschul- ingsteen van het openrijten van oude wonden, meldt de mroep BBC. erfestival Zomerkriebelz Vliegers in elkaar zetten, sushi bereiden, Japans boog- i of een striptekening in Pokémon-stijl maken. Het Leid- irfestival Zomerkriebelz staat dit jaar in het teken van Ja- zaterdag 17 juni worden in het gebied rond de biblio- e Burcht en de Hooglandse Kerkgracht een keur aan ac- gehouden voor kinderen tussen de 3 en 13 jaar. Geis- iamoerai lopen van 10.00 tot 17.00 uur rond om de be te informeren over workshops, straattheater, vertel lingen en presentaties voor en door kinderen. Kaarten op de dag zelf gekocht worden bij de de bibliotheek aan wstraat 4, en het Centrum Beeldende Kunst aan de idsekerkgracht 19/21. sand: film over Arafat en Rabin Barbra Streisand maakt een film over de relatie tussen tijnse leider Yasser Arafat en de vermoorde Israëlische Yithzak Rabin. Arafat en Rabin stonden aan de wieg vredesproces in het Midden-Oosten. Zij kregen hiervoor samen de Nobelprijs voor de Vrede. Rabin werd later joodse extremist Yigal Amir doodgeschoten. Arafat on- lelt nog altijd met de Israëli's over vrede. Streisand zegt gefascineerd te zijn door de relatie tussen de twee, die itste deel van hun leven aartsvijanden waren. De zange- iproducente heeft nu de Amerikaanse zender Show- iter zich gekregen om de film te maken. Het script voor n Rabin' is vrijwel afgerond. (heads: 'nieuw' werk van Dury Ïj-jJ De ondersteunende groep achter de onlangs overleden in Dury, The Blockheads, komt binnenkort met een bum waarop niet eerder uitgegeven nummers staan die ter heeft geschreven. Voor zijn dood schreef Dury vier ;s die hij vervolgens ook opnam. Ze zullen worden ge- )or het studio-album, aldus toetsenist Micky Gallagher. >ben ook ongeveer zes nummers die al waren opgeno- ir andere albums en projecten in het verleden, maar die gebruikt." Ian Dury overleed eind maart op 57-jarige n ian kanker. De bekendste hits waarmee Dury en de ads scoorden zijn 'Hit me with your rhythm stick' en to be Cheerful, Part III'. plm P itei in f DEN HAAG ANP Indisch theater, maar ook muziek en lekker eten. Het gebeurt de komende twaalf dagen op het Malieveld, waar de jaarlijkse Pasar Malam Besar zijn tenten heeft opgeslagen. De 42ste editie van de grote Indische markt heeft het eiland Madura als bijzonder aandachtsgebied. De Pasar Malam Besar is een combinatie van evenementen; een jaarmarkt met beurs waar al lerlei meubels, kunst en antiek uit Indonesië worden verkocht, een festival met theater en mu ziek, een tentoonstellingsruimte en een culinair feest. Dit jaar staat Madura centraal, een eiland ten noordoosten van Java. Volgens een van de sprekers over dit thema, antropoloog H. de Jonge van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN), zijn er „weinig etnische groepen in Indonesië waarover zoveel negatieve stereotypen bestaan als de Madurezen." Ze zouden opvliegend, wraakzuchtig en vechtlustig zijn, maar ook trouw en opgewekt. Volgens De Jonge neemt het begrip voor deze groep toe naarmate de Indonesiërs de Madurezen beter leren kennen. Een Madurese dansgroep komt speciaal voor de Pasar Malam Besar over voor dagelijkse voor stellingen. Madura-kenners, onder wie De Jonge, geven lezingen over het eiland en handwerkslie den laten de kunst van het krismaken en hout snijden zien. Muziek- en theaterliefhebbers komen niets te kort op de Pasar Malam. In vijf theaters met in totaal 1300 plaatsen wordt een keur van voorstel lingen gegeven; van Indo-rockoptredens en Ernst Jansz tot Wayang-theater, de Late Late Lien Show en een toneelstuk naar de roman 'Indische men sen in Holland' van P.A. Daum. Andere belangrijke attracties van de Pasar Ma lam zijn de tentoonstelling 'Wonen in Indië', waarmee „de ervaring van wonen in Indië", dichterbij wordt gebracht, en de talloze culinaire activiteiten. Ook zijn er voor koopjesjagers de stands met kunstnijverheid, kleding, cosmetica en muziekcassettes. Volgens de organisatie zijn er standhouders die speciaal voor de Pasar Ma lam inkopen om primeurs te kunnen aanbieden. De Pasar Malam op het Malieveld is van 14 tot en met 25 juni dagelijks van 12.00 tot 23.00 open. DEN HAAG DANNY VERBAAN Komende zondag wordt voor de twintigste keer in het Haagse Zuiderpark Parkpop gehouden, dus lijkt de gedachte gerecht vaardigd dat het organiseren van zo'n (gratis toegankelijk) festival intussen een fluitje van een cent is. Projectmanager Maarten van Gooi van de orga niserende stichting Promotie Den Haag en programmeur Ben van Vueren weten wel be ter. Vooral het boeken van de bands bleek dit jaar een onge kend zware klus te zijn. Omdat er geen toegang wordt geheven hebben ze niet alleen een be perkt budget tot hun beschik king, ook allerlei andere facto ren bezorgden ze tal van hoofd brekens. Even leek het er bijvoorbeeld op dat Youssou n'dour kon worden geboekt, maar hij gaf de voorkeur aan North Sea Jazz. De naam van Status Quo kwam eveneens voorbij. Die band was echter veel te duur. Een andere knaller had Bill Wyman kunnen zijn. Maar de vroegere bassist van de Rolling Stones geeft 's avonds in Londen de aftrap voor zijn Engelse tournee. En stapt, aldus Van Gooi, alleen nog in het vliegtuig wanneer dat echt niet anders kan. Van Vueren deed alles om een alter natief aan te dragen. Maar een oversteek via de treintunnel of de hoovercraft zou, zelfs met een politie-escorte, teveel risi co's op vertraging met zich meebrengen. „Het lukte niet hem tijdig in Engeland te krij gen". Met de folkrock-formatie The Levellers werd wél overeen stemming bereikt. Totdat een van de leden twee maanden ge leden thuis aankondigde dat hij op 18 juni in Den Haag zou spelen. Zijn echtgenote dreigde meteen met een echtscheiding aangezien ze juist die periode zou bevallen van haar tweede kind. Ze wilde beslist dat haar man daarbij aanwezig was, om dat hij ook bij de geboorte van de eerste al verstek had laten gaan. Het leidde ertoe dat ook deze formatie afhaakte, hoewel dit achteraf niet nodig was ge weest: de kleine is te vroeg ge boren en ligt inmiddels in zijn wiegje. Alsof dat allemaal nog niet genoeg was, kwam er kort geleden opnieuw een kink in de kabel door de ziekte van Anouk. Willy de Ville leek haar te gaan vervangen, totdat vorige week duidelijk werd dat dit te lastig te koppelen is aan zijn Europese tournee die pas op 23 juni be gint. Geen wonder dat Van Gooi een zucht van verlichting slaak te toen het op het allerlaatste moment lukte Rowwen Hèze aan te trekken. Eindelijk was het programma rond. En ook dit keer komt iedereen ruim schoots aan zijn trekken. Bij acts als Blof en Kane is het suc ces sowieso verzekerd; wie lie ver houdt van rap en dance gaat naar de Bomfunk MC's. En Rich Wyman zal vooral in de smaak vallen bij degenen die graag luisteren naar een iets steviger variant van de muziek van Billy Joel. Beduidend ruiger gaat het er aan toe bij de Bloodhound Gang. Zij vroegen, tot ieders verbazing, in hun contract om het skelet van een aap. „Maar achter die aankondiging bleek 'this is not serious' te staan", zegt Van Gooi. „Wel willen ze drie sigaren van een merk, waarvan ik werkelijk nog nooit had gehoord. Ook heeft de gita rist om een bepaald soort snoepje gevraagd - per kleur op vier afzonderlijke schaaltjes neergelegd, met de papiertjes in dezelfde richting". •Ach,1 als de Amerikanen dat nu zo nodig willen, waarom zou hij het dan niet in orde ma ken, zegt de projectmanager. Om diezelfde reden wordt ook de wens ingewilligd van de Brit se bluesrockformatie Reef. „Dat NORDHORN ANP Koningin Beatrix opent woensdag 21 juni een groot schalig openluchtmuseum dat op Nederlandse en Duit se bodem is gebouwd. In to taal zeventig sculpturen ver rijzen in het Vechtdal langs de rivier. Dit gebied wordt grofweg begrensd door het Duitse Nordhorn, Emmen en Zwolle. De kunstwerken zijn van de hand van kunstenaars uit binnen- en buitenland. De creaties verwijzen naar het landschap of naar de historie van de omgeving. Opmerke lijke creaties zijn een scheepsketting die om een zogenaamde prehistorische grafheuvel is gelegd, een ex positie van panorama-foto's en een van houten platen ge maakt pad door een Duits veengebied. De organiseren de Stadtische Galerie Nord horn spreekt van het groot ste Europese openluchtmu seum. zijn waanzinnige voetbalfans ze ermee moeten, maar zal er- die om een leren voetbal en vijf voor zorgen. Hij doet er meteen of zes paar sportsokken hebben ook enkele Parkpop-t-shirts bij gevraagd". die, met het oog op Euro2000, Van Gooi zou niet weten wat oranje van kleur zijn. Die zijn overigens niet alleen bedoeld als bijzonder souvenir: „Ik hoop natuurlijk dat ze ze bij hun optreden ook zullen aan trekken". 'Op bezoek bij meneer Green' is uitgesteld De theatervoorstelling 'Op be zoek bij meneer Green' is uitge steld. De voorstelling, die oor spronkelijk voor morgenavond 15 juni in de Leidse schouw burg gepland stond, is ver plaatst naar maandag 4 decem ber. Dirk Zeelenberg, de tegen speler van John Kraaykamp, wordt in de nieuwe voorstelling vervangen door Jasper Boeke, die momenteel te zien is in het stuk 'Hardstikke Tsjechov' bij de Paardenkathedraal. r isai, aikido, origami. Inliet kader van J j eeuwen betrekkingen is 2000 uitge- pen tot Japan-jaar. Een uitgelezen mo- 3§nt om een aantal typische Japanse cul- ruitingen eens kort onder de loep te p- len. In aflevering 10: Koi, Japanse sierkarpers. 00! :G$I Koicursussen, koiverenigingen, koi- clubs en koihelpdesks. Anders ge zegd: de Japanse Nishikikoi of sier- karper is in. Deze fel gekleurde oos terse vis is bezig de wereld in rap tempo te veroveren. Niet als hoofd menu in sushi-restaurants, maar 'gewoon' voor thuis in de vij ver. De jaar lijkse koishow in het Lim burgse Arcen trok vorig jaar nog 17.000 be zoekers. „Het is eigen lijk het nieuwe huisdier van dit moment", vertelt Leide- naar Peter de Monyé. In zijn achtertuin heeft hij een vijver met ver schillende koi, zowel Japanse als Europese. De Japanse karpers kun je onmiddellijk onderscheiden van de in Eu ropa gekweek te eurokoi. De ze laatsten hebben veel fletsere kleu ren. Het diepe rood van een Japanse koi is niet te evenaren. En dat merkje in de prijs. „Je hebt weliswaar een kleine koi voor een gulden of vijftien, maar een echt mooie, grote Japanse koi kost dui zenden guldens." In Japan ging er onlangs nog één voor een half mil joen over de toonbank. Ze groeien snel, ongeveer vijftien centimeter per jaar en ze kunnen een meter lang worden. Voordat de tekening en kleur hun definitieve vorm hebben bereikt verstrijken er echter heel wat jaren. Kopers moeten zich realiseren dat deze beesten een leeftijd van dertig jaar kunnen bereiken. De Nederlandse opmars van de koi begon ongeveer drie jaar geleden. „Je zag ze plotseling overal. Niet al- Koikarpers in een vijver zijn een lust voor het oog. FOTO HENK BOUWMAN leen meer in speciaalzaken, maar ook in tuincentra. Het was weer eens wat anders dan zo'n goudvis", aldus De Monyé. De meeste koi worden uit Japan geïmporteerd. Japanners zijn bij het kweken heel selectief. Ze zien aan de kleinje visjes vaak al hoe die er later uit zullen zien. De mooi- sten verkopen ze niet, maar houden ze zelf om verder te kweken. Toch is het uiteindelijk altijd maar afwachten of de vissen aan de, vaak hooggespannen, verwachtingen vol doen. De Monyé geeft het voorbeeld van de zeer kostbare Tancho Koha- ku: een geheel witte koi met boven op zijn kop een grote rode stip. „Ja panners zijn daar dol op, want hij doet denken aan hun nationale vlag. Maar er is altijd een mogelijkheid dat op een aanvankelijk gave stip een klein zwart puntje te voorschijn komt. En dan kan je dus fluiten naar je centen." Veel kopers realiseren zich niet dat deze wroeters je vijver binnen de kortst mogelijke keren kunnen om toveren in een modderpoel. Dan zie je geen vis meer zwemmen. Een goed filter is daarom van het groot ste belang voor een koivijver. Verder moetje ook op de hoogte zijn van ziektes. Een dierenarts hoeft er ech ter niet aan te pas te komen. De Mo nyé: „Mensen met deze hobby zijn bijzonder behulpzaam. Wereldwijd proberen liefhebbers elkaar zoveel mogelijk te helpen. Op het internet heb je speciale sites waar je met je vragen over visziekten terechtkunt." De 'koigekte' kent geen grenzen. Mi crochips worden in de vis geplant om diefstal te voorkomen. Liefheb bers kunnen georganiseerde reizen maken naar Japan, om daar aan te wijzen welke koi ze willen hebben. Maar de Leidse koi-eigenaar en lief hebber De Monyé laat zich niet gek maken. „Het liefst zit ik thuis bij mijn vissen in de tuin. Dan geniet ik. En bedenk wel, je kunt er nog zoveel poespas omheen creëren; uiteinde lijk is het de koi die de schoonheid van je vijver bepaalt." CASPER WICHERS AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER Het Amsterdamse college van B en W heeft gisteren zestien mil joen gulden extra beschikbaar gesteld voor de nieuwbouw- plannen van het Stedelijk Mu seum. Met autofabrikant Audi is overeenstemming bereikt over een eenmalig bijdrage van twee miljoen gulden en een jaarlijkse bijdrage van 80.000 gulden aan het tentoonstel lingsprogramma. Deze overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar en ver vangt het akkoord op grond waarvan Audi in de nieuwbouw op de plek van de huidige Nieu we Vleugel een 'autoshowroom' had mogen inrichten. Deze samenwerking werd vo rig jaar afgeblazen door de Am sterdamse gemeenteraad. De raad vreesde dat de autofabri kant door deze 'samenwerking' een te grote invloed op het ar tistieke beleid van het Stedelijk zou gaan uitoefenen. In het hoofdstedelijke Kunstenplan had de gemeenteraad het mu seum overigens zelf opgedra gen naar externe financiers voor de nieuwbouw te zoeken. Audi was in het eerdere ak koord bereid twaalf miljoen gulden aan de nieuwbouw bij te dragen. Voor de realisatie van de nieuwbouwplannen van de Portugese architect Alvaro Siza Vieira moest in totaal 55 mil joen gulden worden gevonden. In de afgelopen jaren hadden gemeente en Rijk daarvoor al 37 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Dank zij de 18 miljoen gulden extra die nu op tafel ligt, kan het Stedelijk Museum begin volgend jaar met de daadwer kelijke bouw beginnen. Als alles meezit, zal de nieuwbouw on geveer twee jaar in beslag ne men en in de eerste helft van 2003 worden afgerond. Directeur Rudi Fuchs deelde gisteren mee dat het hele muse um tijdens de bouw een tijd ge sloten zal zijn omdat er tegelijk ook veel moet gebeuren in het uit 1895 daterende hoofdge bouw van architect A.W. Weiss- man. De depots, de bibliotheek, het restaurant en de kantoren in en rond het oude hoofdge bouw zijn in de nieuwbouw ge pland en bovendien moeten er doorgangen tussen oud- en nieuwbouw komen. De-totale kosten voor de re novatie van het gebouw van Weissman bedragen nog eens zestig miljoen gulden. Daarvoor is nog geen dekking gevonden. Volgens cultuurwethouder Sas- kia Bruines is dat een taak voor het nieuwe college van B en W. Volgens haar is de gemeente raad nog steeds voorstander van publiek private samenwer king in de cultuursector, maar moet er eerst een grondige dis cussie plaatshebben over de voorwaarden waaronder exter ne financiers kunnen bijdragen aan de dekking van onder meer het grote bedrag dat het Stede lijk nog steeds nodig heeft. AMSTERDAM ANP Prins Willem-Alexander is op 23 juni in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam aanwezig bij de of ficiële opening van de tentoonstelling Een uerre hofreis; Nederlanders op weg naar de Shogun van Japan. Het is de tweede grote expositie over Japan die in korte tijd zijn deuren opent. Mor gen presenteert het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden Holland, Japan De Liefde. Jaarlijks wordt in het Paleis gedurende de zo- meropenstelling voor het publiek een tentoon stelling georganiseerd. Dit jaar staat de ten toonstelling in het teken van 400 jaar betrekkin gen tussen Nederland en Japan. De Prins van Oranje is beschermheer van het Nederlands Comité 400 Jaar Betrekkingen Nederland-Ja pan. Vanuit de handelspost Hirado en later vanaf het eiland Decima werd door de Nederlanders in Japan in 1609 voor het eerst een hofreis geor ganiseerd naar het hof van de Shogun in de stad Edo, het huidige Tokio. De Nederlanders maakten de reis daarna jaarlijks, om zo hun monopolie op de handel met Japan te behou den. Pas rond 1860 kwam dit monopolie te ver vallen en daarmee kwam ook een einde aan de hofreizen. Het gezantschap bracht ieder jaar vele ge schenken mee om de Shogun gunstig te stem men, waaronder wetenschappelijke instrumen ten, olifanten, kamelen, en honden en paarden voor de jacht. De reis van 1500 kilometer naar Edo nam ongeveer een maand in beslag. On derweg ontstonden vele culturele uitwisselin gen tussen de deelnemers aan de hofreis en de lokale bevolking en gezagsdragers. Op de tentoonstelling krijgt de bezoeker aan de hand van kunstvoorwerpen, objecten, tegen- geschenken van de Shogun en Japanse docu mentaire prenten een indruk van de invloed die de hofreis had op de wederzijdse beeldvorming tussen Nederland en Japan. De tentoonstelling is geopend van 24 juni tot en met 24 september.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21