Voortbestaan Nieuw Werklust onzeker oeverloos CDA Jacobswoude wil verkeer op A4 lamleggen Rijn Veenstreek Istraf geëist na afpersing Theater/bioscoop miljoenen duurder 'De drakenbootraces vind ik wel het leukst' OMROEP AéPHEM JSDAG 14 JUNI 2000 weinig animo voor rommelmarkt wetering De rommelmarkt van de Oranjevereniging in bitvëWetering gaat zaterdag niet door. Organisator Karin van Bij ierg meldt dat er onvoldoende animo voor de jaarlijkse hi t is. De Oranjevereniging moet nog beslissen of zij volgend no pnieuvv een poging waagt. nt\ ichtwagen overrijdt motorrijder lei |aan den run Een 24-jarige motorrijder uit Katwijk is gis- ddag met zijn been onder een vrachtwagen gekomen. Het uk gebeurde op de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn. a stopte een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Tienhoven, PV na hij achteruit reed over het been van de Katwijker die net tini pt was. Die is naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ra icht. de ijesdieven actief in Alphen jaan den run De politie in Alphen is op zoek naar twee dieven op een scooter. Afgelopen maandag waren ze op- actief. In het Zegerslootpark probeerden ze de handtas en 71-jarige man en een 76-jarige vrouw, allebei uit Bos- af te pakken. Dit mislukte doordat de man zich verweer- rk Koudekerk wordt monument vfrkaan den run De gereformeerde kerk in Koudekerk en Rijn wordt een monument. De commissie ruimtelijke ling van Rijnwoude stemde gisteravond unaniem in met jorstel van B en W om de monumentenstatus voor de bui- nt van het gebouw aan te vragen. lupeerde mag bedrijf verplaatsen jude L. Laban mag van de Rijnwoudse politici zijn akker- bedrijf verplaatsten. Laban moet zijn bedrijf aan de Hoo- nseweg verlaten omdat de HSL daar komt. Hij krijgt aan lordpolder akkerbouwgrond tot zijn beschikking. R. jam staat hiervoor land af. In ruil daarvoor mag Noordam e kilometers verderop, aan het Westeinde, zijn sierteeltbe- litbreiden. Alleen de PvdA voelde weinig voor het voorstel. rier van justitie heeft gis- en halfjaar onvoorwaar- gevangenisstraf geëist o/cfcen inwoner van Lelystad obeerde een Alphenaar te persen. De verdachte fvaieen niet op de zitting van eb igse rechtbank, lus igenaar van een glas- en linigingsbedrijf had de lilder uit Lelystad inge- om een ex-werknemer hen te bedreigen. Die ex- imer had nog twintigdui- pi gulden tegoed van zijn ^paas, zo had de kanton- eerder bepaald naar ling van een arbeidsge- 19 maart vorig jaar ging rkgever met de twee bo- lers naar de Alphense aan de Wederikstraat, al binnen duwden zij de er en diens vriendin de imer in. De man kreeg v n van één van de body- s. Ook de vrouw was )ang dat haar iets werd oe' laan. De werkgever trok een pistool en dreigde het slachtoffer daarmee door de knieën te schieten als hij niet een papier zou ondertekenen. Het slachtoffer tekende het papier waarop stond dat hij af stand deed van de twintig mille. Eerst durfde het slachtoffer geen aangifte te doen, maar toen hij dat eenmaal toch deed, ging net zijn mobieltje af en klonk er een nieuwe bedreiging van de oud-werkgever door de hoorn: de rechercheurs konden meeluisteren. De werkgever en 3e andere bodybuilder kregen vorig jaar ieder een werkstraf opgelegd. De zaak tegen de verdachte van gisteren werd destijds niet afge daan omdat hij naar een afkick- kliniek ging. De man was ver slaafd aan drugs en alcohol. Volgens zijn advocaat is hij nu afgekickt en is hij een eigen bedrijf begonnen. De raads vrouw vertelde de rechtbank dat haar cliënt wel had willen komen en dat ze niet wist waar om hij er niet was. Ze vroeg de rechtbank hooguit een werk straf op te leggen. De uitspraak is op 27 juni. saskia buitelaar De Alphense politiek maakt zich zorgen over de hogere kos ten voor het ambitieuze thea ter-bioscoopcomplex. Dit on derdeel van het masterplan, dat in totaal ruim 14 miljoen duur der uitvalt, werd gisteren be sproken in de gemeentelijke commissievergadering. Daar presenteerde architect Dirkjan Postel zijn eindversie van het voorlopige ontwerp. Hoezeer Postel heeft gepro beerd om het plan goedkoper uit te voeren, het theater aan de Rijn is 2,1 miljoen gulden duur der dan het bedrag van 29,1 miljoen gulden dat voor de bouw was begroot. Dat komt onder meer doordat de zeven tien meter hoge toneeltoren volledig in het gebouw is ver werkt en er een inpandige laad- en losruimte is. Het gebouw herbergt daardoor op een klein oppervlakte meer vierkante me ters materiaal dan voorzien. Waar ligt de grens, vroeg de commissie zich af. Vooral colle gepartij WD verzette zich tegen de prijsstijging. Raadslid Wind- horst wilde dat bezuinigings mogelijkheden opnieuw wor den onderzocht. ,,Haal de drie bioscoopzalen eruit, ik noem maar iets drastisch." De architect had zo'n 'uitge kleed' ontwerp in maart al ge schetst in opdracht van het ge meentebestuur. Dat oordeelde echter meteen dat het dét niet wil. Géén elektrische installaties bovenop het dak, vindt project wethouder Dales. En aan de in pandige losruimte wil hij ook niet tornen. ,,Dan moeten die vrachtwagens s' nachts buiten staan ronken of in het autoluwe winkelgebied. Bovendien heb ben we de MAB (projectontwik kelaar) bij de andere projecten verplicht om overdekte expedi tieplaatsen te realiseren. Daar kunnen we niet vervolgens zelf van afwijken." Nog goedkoper materiaal levert ook nauwelijks winst op. De politiek lijkt niet veel keu ze te hebben, zo realiseerden de partijen. ,,Ik kan het nergens meer vandaan halen", aldus Postel. De fracties van het CDA, de PvdA, D66 en Donna Vrij ga ven de architect daarom toe stemming om verder te gaan met een definitief ontwerp. De overige fracties vroegen nog be denktijd over hun standpunt tot de raadsvergadering eind deze maand. In het complex, dat wat weg heeft van een laars, komen een grote en een kleine theaterzaal, drie bioscoopzalen en horeca. hoogmade/den haag hans jacobs janneke de jonge Automobilisten moeten niet gek opkijken van een nep-per- gola boven de A4 ter hoogte van Hoogmade. Het CDA in Ja cobswoude wil als de politie dat toestaat de rijksweg afsluiten met een 'symbolische pergola' van tien meter boven het asfalt. Die protestactie moet de aan dacht vestigen op de metersho ge kruising die, als minister Ne telenbos haar zin krijgt, straks het weidse uitzicht ontneemt. Het CDA doet dit voorstel in een brief aan burgemeester en wethouders van Jacobswoude. De andere Jacobswoudse raadsfracties zien weinig in het stilleggen van het verkeer op de A4. Als het lukt, sluiten Ge meentebelang en D66 zich er graag bij aan. De WD is tegen. „Dit soort grapjes moet je niet maken", zegt WD-fractievoor- zitter Van Dam. De suggestie van het CDA om Kamerleden van het ongelijk van Netelenbos te overtuigen, onderschrijven GB, de WD en D66 van harte: zij zijn daar al enige tijd mee bezig. Wethouder Haasbroek voer de onlangs overleg met de frac tievoorzitters. In aansluiting hierop ontwikkelen B en W een actieplan. Burgemeester Van Beek weet niet wat hij van de afloop moet denken. „Je krijgt zo langzamerhand het 'David- en-Goliath-gevoel'. Maar met David liep het goed af. We zoe ken nog naar de juiste katapult en steen." Jacobswoude hoeft uit de Tweede Kamer geen steun te verwachten voor een andere kruising. CDA-Kamerlid Leers zegt dat de strijd is gestreden. Vanuit de regeringspartijen krijgt hij bijval van WD-collega Verbugt. „We hebben de minis ter gevraagd nog eens goed te kijken naar de kruising van spoor en weg. We hebben voor gesteld de tunnel onder het Groene Hart te bekorten om geld vrij te maken voor Ja cobswoude, maar dat voorstel is afgewezen. Ook door de pro vincie Zuid-Holland. Dan houdt het op", zegt Verbugt. Wethouder Haasbroek reken de op inzet van de meevallers die de schatkistbewaarder van het Rijk bijna maandelijks boekt. „Zo werkt het niet", legt Verbugt uit. „Een andere krui sing moet betaald worden uit besparingen op andere plaat sen langs het HSL-traject. Die meevallers zijn er niet. Integen deel, de laatste berichten wij zen er alleen maar op dat de kosten oplopen". heid. In het najaar praat mer met de minister over de verbreding van de A4 en de voorstellen van Leiderdorp, Lei den en Zoeterwoude om de weg gedeeltelijk te verdiepen en te overkappen. „Ik stel de krui sing dan nog eens aan de orde. Misschien dat we geld kunnen halen uit het budget voor de A4", zegt Leers. Politiek stemt tegen aanvraag monumentenstatus dakpannenfabriek Hazerswoude Betty Kemper kijkt uit naar Waterdagen woubrugge janneke de jonge Betty Kemper heeft in het ver leden wel eens verstek laten gaan tijdens de Woubrugse Waterdagen. .Achteraf was dat altijd jammer. Het gebeurt hier voor de deur en er wordt zo veel over gepraat", vertelt ze in haar huis aan de Comriekade, met uitzicht op de Woudwete ring. De komende jaren hoeft ze niet meer bang te zijn dat ze het spektakel mist: als voorzit ter ontkomt Kemper er voorlo pig niet aan. Kemper is dol op water. „Ik heb mijn hele leven gevaren. Vroeger hadden we thuis in Breukelen zeilboten, en ik voer veel op de Loosdrechtse Plas sen." Alleen van regen houdt ze niet. Ze is deze week dan ook een vaste klant van tele tekst, om de laatste weervoor spellingen niet te missen. „Als het zaterdag maar droog is. Het evenement staat of valt met het weer, dan komen de mensen vanzelf hun huis uit." Na afloop van de tiende wa terdag volgde Kemper vorig jaar Ton Meester op. Hij was van het begin af aan voorzitter. Kemper zit sinds 1998 in de or ganisatie. „Ik was verbaasd dat ze me vroegen om voorzitter te worden. Ik heb ook als voor waarde gesteld dat de anderen Het voortbestaan van de dakpannenfabriek Nieuw Werklust in Hazerswoude-Rijndijk is na gisteravond on zeker. Op het CDA na stemden alle politici tijdens een commissievergadering tegen het voorstel van burge meester en wethouders om voor het negentiende-eeuw- se fabriekscomplex de monumentenstatus aan te vra gen. Ze zijn niet overtuigd van de financieel-economisch haalbaarheid om Nieuw Werklust overeind te houden. Bij de stellingname speelde mee dat eigenaar Blanken fel tegen de aanwijzing tot monu ment is. De Blankens denken met de sloop van het gebouw het meeste geld te beuren. R. Blanken zei voorafgaande aan de discussie dat het een utopie is om te veronderstellen dat de fabriek overeind kan blijven. Hij voelde zich gesterkt in die op vatting door de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ont wikkeling en Exploitatie van In dustrieel Erfgoed BOEIE. Deze organisatie concludeerde in maart na een uitgebreid onder zoek dat de investeringsrisico's te groot zijn om Nieuw Werk lust te behouden. G. Nusteling van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) huldigde een andere op vatting. De stichting kwam vo rig jaar al met een plan om van het fabriekscomplex een be drijfsverzamelgebouw te ma ken. De fabrikantenvilla zou een hospice worden, een laatste 'thuishuis' voor mensen in de Leidse regio. De Stichting Isso- ria heeft daarvoor vergevorder de plannen. Nusteling verwacht dat als de monumentenstatus er eenmaal is, investeerders ge makkelijker over de brug ko men. In tegenstelling tot het ge meentebestuur waren de mees te politici bang dat het besluit om van het complex een mo nument te maken de gemeente duur kan komen te staan. Ze doelden op schadeclaims waar mee de advocaat van Blanken in een brief van vorige week dreigde. Het liefst willen ze dat de gemeente een haalbaar heidsonderzoek doet. Wethou der Uljee raadde dat af omdat de eigenaren in dat geval nog langer in onzekerheid blijven. De PvdA had nog een ander ar gument om tegen het college voorstel te stemmen. „Bij Nieuw Werklust denk ik aan een vroeg-kapitalistisch bouw werk, waar arbeiders hard moesten werken voor weinig geld", zei Van Beek. „Zo'n bouwwerk, het is er nog een grote bende ook, hoeft van mij geen monument te worden." De raad neemt op 29 juni een besluit over het voortbestaan van Nieuw Werklust. Wethou der Uljee wil voor die tijd nog één keer met de eigenaren en Stiel om de tafel zitten. De twee broers Blanken, die gestopt zijn met de productie van dakpannen, reageerden tri omfantelijk. .Alleen het CDA was een buitenbeentje. Maar dat was dan ook de partij van de wethouder", zei R. Blanken. Hij zei het standpunt van B en W best te begrijpen. „Het is een uniek complex. Maar wij gaan niet op nostalgische gronden de fabriek behouden. We zijn sinterklaas niet." Zijn broer J. Blanken vulde aan: „Ze willen op zoek naar een zoete-lieve- Gerritje. Die vinden ze over tien jaar nog niet. Als Stiel het pro fessioneler had aangepakt, wa ren ze al met namen van ban kiers gekomen. Dan was de commissie vanavond zo mee gegaan." Teleurgesteld Teleurgesteld waren Nusteling (Stiel) en W. van Harteveld (Stichting Issoria). „Het is jam mer dat veel argumenten voor behoud niet aan bod zijn geko men", zei Nusteling. „Kennelijk hebben wij niet goed geïnfor meerd." De Stichting Issoria liet een jaar geleden haar oog al vallen op de fabrikantenvilla. „Het is jammer dat we niet de beschikking krijgen over de vil la", zei Van Harteveld. „We moeten uitkijken naar iets an ders." allemaal blijven. Er zit daar zo veel knowhow, ik zou me geen raad weten als ze ermee stop ten." Aan de interviews die bij het voorzitterschap horen, moet ze nog wennen. „Eigen lijk moeten al die anderen er ook bij." In 1973 kwam Kemper in Woubrugge wonen. „En ik woon sinds 1983 aan het wa ter", voegt ze er onmiddellijk aan toe. „Iedereen in Wou brugge wil aan het water wo nen." Kemper vindt de Woud wetering vooral zo bijzonder 'omdat het de verbinding is tussen Friesland en Zeeland'. „Vroeger werd hierlangs de ke rosine van Rotterdam naar Schiphol vervoerd. Nu de pijp leiding er is, is dat niet meer nodig." Ze hoopt dat het aan- legverbod, dat uit die tijd stamt, daarom binnenkort ver leden tijd is. ,Als die bootjes hier weer mogen aanleggen, krijg je absoluut de sfeer van vroeger weer terug. Want dat vind ik leuk. Dan gaan de men sen uit Woubrugge ook weer een wandelingetje maken om naar de bootjes te kijken. En krijgen de winkels extra klan ten." Kemper heeft veel zin in de waterdagen, die vrijdagavond beginnen en op zaterdag eindi gen. „Die drakenbootraces No P 1 ü't ree buurgemeenten m wartetten met zend- dei nningen voor lokale epen. Het Alphense eli ïestuur leert voor vee eld hoe je slecht ilac ïws moet verkopen. Opperbaas v0 nale omroep Groot mi iude, de stem uit het :hi Hart, vandaag met ntelijke informatie uit aan den Rijn." Als het n Jrgemeester Boelen ligt aai dat de oplossing voor de vai ten rond de lokale im pen in Alphen en n ude. Zijn idee sluit )in ios aan op de niet aa kte plannen rond de vil Dmroep in Alphen. Het iwi waarmee het college te|( en W enkele dagen i o n kwam voor een nieuw dbi chten lokale omroep, na 0 en en maanden 01 eren, heeft geen enkele al gskracht. n f, met het luttele bedrag les .000 gulden per jaar krijg tiet eens een zender in ara it. En wat moet je als de gi iet als voortrekker j ik van der Veen 1S( adt, onderaan de tekst Gl te kennen geeft eigenlijk ite 'al niets in een lokale ie P te zien. Terwijl ce ider Stan Lyczak nog net Jol Pen krijgt een lokale )at p te zien als een m ikelijk kwaad voor de ntelijke berichtgeving. m ngemeester Schoof laat No 11 hij er geen snars van V\ 't- Zijn voorlichters n i i een brede commissie ,ei stellen die de zender •n paar dubbeltjes van de tan tillen. Maar geen iaar die daarvoor te is. in Maarten Boelen. Niet een groot regionaal maar ook een groot fr Hij heeft met de Radio tide en Radio 916 liefst 'kale troeven in handen. Bijdragen van Saskia Stoelinga en Saskia Buitelaar nieuws positief moet brengen. Dus: 'Gefeliciteerd mevrouw, we hebben de maatschappij bevrijd van een pyromaan en voor uw zoon een warme slaapplaats gevonden voor de komende twee maanden.' Van de gemeente Alphen mag zo'n cursus wat kosten. Het leergeld is goed besteed, want dan kan het gemeentebestuur tenminste juichend vertellen dat de geldverslindende stadshartplannen wéér meer geld kosten. Het goede nieuws is namelijk dat er in andere hoeken en gaten geld is verdiend. Per saldo ben je dan slechts een miljoentje duurder uit. Knap eigenlijk, om met al dat gegoochel met cijfers de argeloze burger te laten geloven dat ie er alleen maar beter van wordt. Zonder iets extra te hoeven betalen, shopt die straks in een hypermodem centrum. (Natuurlijk doet het Meneer de Uil-gezicht van penningmeester Stan Lyczak ook veel goed: als hij zijn pretogen en trillende neusvleugels een beetje in bedwang houdt, ziet hij er uiterst betrouwbaar uit.) Toch is de kern van dat geredeneer gemakkelijk onderuit te halen. Laat Stan zijn huishoudboekje aan een klas oplettende schoolkinderen uitleggen en hij gaat geheid onderuit. Want hoe verdedig je, Stan, dat de boodschappen deze week duurder uitvielen, maar dat we vanavond toch ijs met aardbeien kunnen eten, omdat de Pokémonverzameling van de kinderen met een mooie winst is doorverkocht? Dat zij hun goed geïnvesteerde geld nu niet aan EK-finalekaarten kunnen uitgeven, is aan hen natuurlijk niet te verkopen. Stan zou moeten rennen voor zijn leven. Maar ook aan een overhaaste vlucht van de schathouder had Alphen wel weer een optimistische draai gegeven: 'wethouder boekt reis naar Bahama's' of iets dergelijks. vind ik het leukst. Daar zit een stukje opbouwende spanning in. Op een gegeven moment, halverwege de dag, begint het op te vallen dat een bepaald team sterker is. De deelnemers worden gespannen." Kemper geniet dan het meest. Omdat ze die races zo graag ziet, ver hief Kemper de draak dit jaar tot thema van de waterdagen. Wat de openingsact zaterdag ochtend wordt, wil ze nog niet verklappen. .Anders is het zo'n teleurstelling als het misgaat." De activiteiten beginnen vrij dagavond om 19 uur met een ringsteekwedstrijd bij de Bate hof. Zaterdag om 11 uur vaart een stoet boten Woubrugge binnen en beginnen de races. Daarna zijn er de hele dag acti viteiten en is er een braderie langs beide kanten van de Woudwetering. Een bootje brengt toeschouwers naar de overkant. Onlangs dongen zij in Hilversum nog om zijn gunst, omdat zij dachten dat in het land van Maarten maar één zendvergunning te vergeven is. Maar daarmee onderschatten zij hun grote roerganger. Nu Alphen er op lokaal niveau zo'n potje van maakt, is Maarten er als de kippen bij om de macht te grijpen. Hij wordt opperbaas van de regionale omroep Groot Rijnwoude en loopt hiermee zelfs voor op de plannen van Binnenlandse Zaken om Alphen straks in Rijnwoude te laten opgaan. Radio 916 kan zonder problemen van Zevenhuizen /Moerkapelle tot en met Rijnwoude blijven uitzenden en Radio Rijnwoude kan prachtig proefdraaien in buitenwijk Alphen aan den Rijn. Pikant detail. Binnenkort wordt bekend wie de invloedrijkste man van de Rijnstreek is. Vorig jaar viel Diederik van der Veen Meerstadt deze eer te beurt. Zijn opvolger komt volgens TEKENING MAARTEN WOLTERINK welingelichte lokale omroepkringen uit de gemeente Rijnwoude. Positief Vroeger waren er cursussen om slecht nieuws te verkondigen. 'Gaat u even rustig zitten', was een mooie binnenkomer. Voor als oom agent moest vertellen dat zoonlief bij het fikkiestoken was gesnapt. Tegenwoordig zijn er cursussen om te leren hoe je slecht Betty Kemper: „Als die bootjes hier weer mogen aanleggen, krijg je de sfeer van vroeger terug."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19