Overlaadstation klimt uit diep dal 7 Tuinieren is een manier om je gedachten op nul te zetten' Duin Bollenstreek 'Niet alleen jongere Katwijkers drinken te veel' 'Rijnsburg is een dwarsligger in samenwerking met buren' Noordwijk steekt 93 mille in voordeliger inkoopbeleid Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 WOENSDAG 14 JUNI 2000 Krediet voor speelhuisjes Valkenburg valkenburg De speeltuinvereniging De Valkenburcht in Val kenburg krijgt een krediet van 12.000 gulden voor vervanging van twee speelhuisjes. Dat hebben burgemeester en wethou ders besloten. De gemeenteraad moet nog goedkeuring geven aan het voorstel. 'Moonlight shopping' in Lisse lisse De winkeliersvereniging Alverha/KCL in Lisse houdt op donderdag 15 juni moonlight shopping'. Dit houdt in dat de winkels tot half elf open zijn. De muziekvereniging Da Capo geeft deze avond een concert en de huisband van Alverha 'De original Evergreen Jazzband' wandelt door het koopcentrum. Vuil Afvoer Bedrijf houdt open huis voorhout Het Vuil Afvoer Bedrijf (VAB) in Voorhout houdt za terdag een open dag. Belangstellenden kunnen dan een kijkje te nemen in de gebouwen van het VAB op de grens van Voorhout en Noordwijkerhout. Ook is er een informatiemarkt en worden de kinderen vermaakt met theatervoorstellingen. De première van de door het VAB gemaakte videofilm 'Afval in de Duin- en Bollenstreek' vormt een belangrijk onderdeel van de dag. Geïn teresseerden kunnen van tien uur 's morgens tot twee uur 's middags terecht. Afdeling op slot door krappe bezetting runsburg De afdeling bouw- en woningtoezicht van de ge meente Rijnsburg heeft haar openingstijden drastisch beperkt. In plaats van ieder werkdag van 8.30 tot 12.00 uur is de afdeling nu alleen nog op dinsdag- en donderdagmorgen geopend. Oor zaak is de krappe bezetting van deze afdeling. „Door de mini male bezetting moeten ambtenaren de hele week door van hun werk worden gehaald om bezoekers te woord te staan", meldt een woordvoerster van de gemeente. Volgens haar is het gemid deld aantal bezoekers ook in twee ochtenden te concentreren. De maatregel is tijdelijk. Als de vacatures zijn ingevuld, treden de oude openingstijden weer in werking. Het is nog wel moge lijk telefonisch een afspraak te maken voor andere tijdstippen dan dinsdag- en donderdagmorgen. Geen extra geld Jeugdhuis Rijnsoever katwuk De Katwijkse politiek voelt er weinig tot niets voor om Jeugdhuis Rijnsoever een extra subsidie van 20.000 gulden te verlenen. De raadsleden Van Dijk, Stolk, Van Tol en Boland hadden moeite met de beperkende voorwaarden van de stich ting die het gebouw alleen wil inzetten voor activiteiten vanuit een christelijke grondslag en niet voor een wat algemener ge bruik. De raadsleden hadden ook moeite met de ruime zomer stop van de stichting Jeugdhuis Rijnsoever. De gemeente Katwijk moet haar lokale alcoholmatigings- beleid niet alleen op jongeren richten, maar ook op oudere alcoholverslaafden. Dat vindt de Katwijkse politiek, zo bleek gisteravond tijdens een com missievergadering. SGP/GPV- raadslid Rietveld vroeg zich hardop af of de ouderen al bij voorbaat zijn afgeschreven. „Daar lijkt het tenminste ver dacht veel op." Raadlid Van Tol van D66/Ge- meentebelangen stelde dat de jeugd in het gemeentelijke al- coholmatigingsbeleid als 'pis paaltje' wordt gebruikt. „Door te zeggen dat vooral jongeren zich schuldig maken aan over matig drankgebruik, wordt hen een zeer negatief stempel op geplakt dat bovendien nog on terecht is ook. Ik durf hier te stellen dat het gros van de Kat wijkse jongeren juist heel goed met drank kan omgaan. Zij ver dienen dus veel eerder een compliment." Volgens Van Tol ligt het pro bleem van het alcoholmisbruik in Katwijk meer bij ouders die stevig aan de borrel zijn en daarmee het verkeerde voor beeld aan hun kinderen geven en bovendien de schoolpresta ties van hun kinderen negatief beïnvloeden. Daarnaast is de plaatselijke horeca medeplich tig aan alcoholgebruik door jonge tieners, vindt Van Tol. „Het komt regelmatig voor dat tieners van 13, 14 en 15 jaar niet alleen het café inkomen, maar daar ook nog eens op hun wenken worden bediend. Wat gaan we daar aan doen?" CDA'er Van Duijvenvoorde wil de horeca eveneens op hun verantwoordelijkheden wijzen. WD'er Van Efferink voelt wel iets voor een pasjessysteem dat notoire probleemdrinkers bui ten de deur van cafés moet houden. Voor een dergelijk sys teem wordt momenteel lande lijk gepleit. De meeste politici vinden dat er meer aan regelgeving en handhaving moet worden ge daan dan nu het geval is. Zowel bij de horeca als de sportver enigingen. Wethouder Post (RPF) wil het alcoholmatigingsbeleid niet alleen op jongeren, maar ook op ouderen gaan richten, zo zei hij. Wel benadrukte Post dat op het gebied van de verslavings zorg preventie een taak van de gemeente is en de zorg onder de verantwoordelijkheid van de provincie valt. „Oudere pro bleemdrinkers hebben natuur lijk eerder zorg dan preventie nodig. En dat valt in principe buiten onze compel we zullen eventuele op dat vlak zeker bi cie aankaarten. Bij het omgekeerde ht hebben immers no drinkpatroon ont kunnen door prev lijk van een dra worden afgehouden De wethouders (WD) van sportzal der Plas (SGP/GPV cazaken gaan biiu sprekken voeren m verenigingen en de alcoholmisbruik hi worden tegengegaé Steeds meer afval gaat naar het VAB valkenburg Het moet Rijnsburg eens duide lijk worden gemaakt dat het sa menwerkingsverband met Kat wijk en Valkenburg niet vrijblij vend is. Die oproep klonk gis teravond in de Valkenburgse politiek. Volgens CDA-raadslid Aten heeft die samenwerking consequenties en schept het ondertekenen van de intentie verklaring ook voor Rijnsburg verplichtingen. Op allerlei gebieden trekken de gemeenten Katwijk, Rijns burg en Valkenburg gezamen lijk op in het zogeheten KRV- verband. Burgemeester Hom mes van Valkenburg vindt dat de gemeenten niet tot elkaar veroordeeld zijn, maar wel dat het samenwerkingsverband er onder gaat lijden wanneer een van de gemeenten afhaakt. Zo heeft onlangs Rijnsburg laten weten geen medewerking te verlenen aan de realisatie van een gezamenlijke milieustraat. Ook doet deze gemeente niet mee aan het automatiserings proces. Inmiddels wordt in KRV-verband samen met de woningbouwverenigingen ge werkt aan het opstellen van een Beleidsplan Wonen KRV. Burgemeester Hommes zei het hartgrondig met de com missieleden eens te zijn. De drie colleges van B en W moe ten wat haar betreft maar eens van gedachten wisselen over de ontstane problematiek. Er heb ben inmiddels al stevige ge sprekken plaatsgehad tussen de burgemeesters onderling. Het Vuil Afvoer Bedrijf in Voorhout krijgt steeds meer af val te verwerken. Na een aantal zeer slechte jaren, waar in het af te voeren afval van 130.000 ton drie jaar geleden tot 65.000 ton daalde, ziet het er nu naar uit dat aan het einde van dit jaar de 100.000 ton wordt gehaald. Dat komt vooral omdat de tarieven zijn bijgesteld. Als de provincie akkoord gaat met een nieuwe milieuvergun ning, ziet directeur H. de Kleer er zelfs nog wel 25.000 ton te verwerken afval bijkomen. ,,En dan zitten we aan onze top", zegt hij. vuil elders, waar ze het goedko per kwijt konden." „De VAM hanteerde destijds een vrij stevig tarief, waar wij aan gebonden waren. Dat heb ben we in een andere richting kunnen ombuigen. Het heeft veel tijd gekost om die onder handelingen tot een goede ein de te brengen, maar het is ge lukt. Nu kunnen particuliere aanbieders veel goedkoper bij ons terecht. Voorheen gingen ze bijvoorbeeld naar de AVR in voorhout monique witteman wim van wanrooy „Drie jaar geleden zaten we op een dieptepunt", zegt De Kleer. „We konden niet meer concur reren met andere afvoerbedrij- ven, omdat onze tarieven veel te hoog waren. Die lagen echter contractueel vast, zodat we ei genlijk alleen nog het afval van de gemeenten - waarmee we vaste afspraken hadden - kre gen. Bedrijven brachten hun Rotterdam. Dan stonden de vrachtwagenchauffeurs wel in de file. Nu is dat niet meer no dig", vervolgt de directeur. De Kleer wijst erop dat de ta rieven van het VAB inmiddels aan de markt zijn aangepast, waardoor zijn bedrijf veel aan trekkelijker is geworden. „Voor heen hanteerden we een vrij hoog verbrandingstarief. Dat is naar beneden bijgesteld, zodat we de concurrentie nu weer aan kunnen. In de tijd van het contract met de VAM in Wijster lag het verbrandingstarief op ruim 300 gulden per ton. Daar kwam nog eens zo'n 60 gulden voor het transport en overslag bij. Nu ligt het totaalbedrag op 290 gulden per ton afval." De acht in het VAB deelne mende gemeenten in de Bol lenstreek zorgen ervoor dat de kosten van het bedrijf worden gedekt. Het sterk geslonken re- Een controleur houdt een oogje in het zeil bij het VAB in Voorhout. servepotje van voorheen kan verkrijgen. Ook voert het VAB inmiddels weer worden aange- nog een 'strijd' met de provin- vuld. En dat komt de deelne- cie. In het oude gebouw mag mende gemeenten en de inwo- aileen nog maar GFT worden ners weer ten goede. Nog verwerkt en geen restafval, ter- steeds benadert De Kleer veel wijl de hoeveelheid GFT steeds bedrijven, om nog meer afval te meer afneemt. Het zou daarom maruke den hollander De Compendium Group uit Bussum gaat in Noordwijk aan de slag om het gerheentelijke inkoopbeleid te Ver beteren. De meerderheid van de Noordwijkse politiek bleek gisteren - tijdens een vergadering van de advies commissie voor financiën - bereid hiervoor 93.000 gul den uit te trekken. De uitgave verdient zichzelf volgens wethouder Smit terug omdat een professioneel opge zet inkoopbeleid de gemeente meteen al 2 tot 4 ton per jaar kan opleveren aan besparingen. Elvader (Verenigd Noordwijk) vroeg zich wel af of het gemeentelijk personeel wel te bewegen zal zijn om te breken met ingesleten inkoopgewoonten in het ge meentehuis. Relaties met voor hen vertrouwde leve ranciers zullen vei broken moeten worden, aldus Elva der. Smit verzekerde dat de gemeentesecretaris er op zal toezien dat 'de knoppen omgaan' bij de ambtena ren. Indien nodig zal zelfs het collége van B en W zich ermee bemoeien. „Wij moeten ons echt gaan gedragen als bedrijfsmatige inkopers", aldus Smit. Alleen Houwaart (RPF/GPV) en Van Bockhove (De Noordwijker) bleken niet bereid geld uit te trekken voor het plan. Houwaart had liever gezien dat Noord wijk had gekozen voor een gezamenlijke inkoop met bijvoorbeeld Noordwijkerhout. Dan hadden de bespa ringen nog groter kunnen zijn en de kosten kunnen worden gedeeld. Volgens Smit was dat aanvankelijk ook de bedoeling, maar werd dat idee doorkruist door de discussie over de gemeentelijke herindeling, die de gemoederen in de regio nog bezighoudt. „Omdat we niet weten wat daar van eventueel de gevolgen zijn, hebben we het overleg niet Noordwijkerhout daarover even op een laag pitje gezet", aldus de wethouder. Van Bockhove zei niet onder de indruk te zijn van de offerte van Compendium. „Ik heb nog nooit zulke rare teksten gezien en snap niet hoe je dat als bedrijf op pa pier kunt krijgen." Voorbeelden noemde hij niet. Maar vertrouwen in het door het college voorgedragen bu reau had hij totaal niet, zei hij. De wethouder wel: „Het is een gerenommeerd bedrijf met goede referenties. Ik heb er absoluut vertrouwen in dat we hiermee een goede partner in huis halen." Evenement in Noordwijk met markt, open tuinen, muziek en kunst noordwijk irene nieuwenhuuse „Onkruid bestaat niet. Zelfs zeven blad kan mooi zijn. Je hebt alleen irri tante planten, dat zijn planten die op de verkeerde plaats staan. Ik heb ooit eens een wilde klaver gekregen en die ging m'n hele tuin door. Tja, dan moet-ie er op een gegeven moment wel uit." Carla Brands uit Noordwijk ventileert haar eigen mening over tui nen en tuinieren. Dit weekeind opent ze haar tuin voor bezoekers. Ze is een van de particulieren die meedoet aan hét tuinevenement van Noordwijk- Binnen: 'Noordwijk Tuinkunst'. Een markt, muziek en kunst zijn de andere drie ingrediënten die in het weekeinde van 17 en 18 juni tuin- en kunstliefhebbers naar Noordwijk moeten trekken. De markt biedt aller lei tuinproducten, in de muziektent wordt veel gemusiceerd en de kunst is ondermeer te zien in galerie De Linde. Het tuinenspektakel, georgani seerd door de vereniging De Oude Dorpskern, heeft voor de veertiende maal plaats in de Voorstraat en op het Lindenplein. Brands is een van de particulieren die het komend weekeinde gasten 'over de vloer' krijgt. Haar woonhuis 'Winterrust' aan de Sint Jeroensweg is tevens haar ouderlijk huis. De tuin eromheen was, voordat zeven jaar geleden de tuingekte toesloeg, een groot grasveld met wat bloembollen. Maar ineens was ze die groene gras sprieten zat. Ze bedacht dat de tuin in verschillende 'kamers' moest wor den ingedeeld. Kamers die allemaal een eigen sfeer moesten gaan uitade men. Samen met haar man ging Carla Brands aan de slag. Ze ontwierp een buxus-, een rozen-, een vijver-, een leef- en een prieeltjestuin. En nu de contouren van die inspanning klaar zijn en ze veel planten min of meer op de juiste plaats heeft staan, zegt ze: „Een tuin is nooit af. Soms is er een deel dat klopt en waar je even te vreden over bent, maar een volgend De markt van Noordwijk Tuin kunst is zaterdag 17 juni van tien uur 's morgens en zondag 18 juni van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags te bezoe ken. Bij de kraam van de vereni ging De Oude Dorpskern is te vens een kaartje en een route beschrijving voor de openge stelde tuinen voor vijf gulden te koop. De muziekuitvoeringen zijn vooral in de muziektent Maar ook op diverse plaatsen op de markt wordt er gemusi ceerd. In de Grote of Sint Je- roenskerk speelt organist jaco van Leeuwen op het Knip- scheerorgeL Carla Brands in haar buxustuin. „Tuinieren is een continu proces, dat nooit eindigt. Het is iedere keer weer zoeken." moment kan dat weer over zijn. De Tuinieren is voor Brands, die over- dachten op nul te zetten." Behalve opbouw van de bloemborders klop- dag als boekhouder werkt, ontspan- deze tuin heeft ze ook nog een landje pen ook nog niet, maar tuinieren is ning. Zitten doet ze nauwelijks in de waar ze stekt, zaait, poot en plant, nu eenmaal een continu proces, dat tuin. „Hooguit 's avonds als het te Voorts geeft ze workshops bloem- nooit eindigt. Het is iedere keer weer donker wordt om er nog te werken, schikken. Overal in haar tuin staan zoeken." Tuinieren is een manier om je ge- dan ook fraaie tuinornamenten. FOTO DICK HOGEWONINC Brands selecteert in haar tuin plan ten en bloemen op kleur, vooral blau we en roze bloemen hebben haar voorkeur. Met hier en daar een 'knal- lertje', een felle uitschieter, zoals een hardroze slangenkruid. Bloemen moeten volgens haar filosofie rust uitstralen, een te bont kleurmengsel waardeert ze niet zo. Ook de bladvor- men zijn volgens haar theorie belang rijk. Ook hiervoor geldt: niet te bont. Een tuin moet vooral romantisch zijn. Geen hele strakke lijnen, maar vloeiende ronde vormen. Brands is daarom niet zo'n voorstander van re naissance tuinen, waarin geometri sche lijnen een grote rol spelen. Des ondanks heeft ze een buxustuin, die volgens een strak schema is opgezet. „Ja, maar dit segment is maar een onderdeel van de hele tuin en ik zet tussen die buxussen altijd veel bloe men", zegt de Noordwijkse bijna ver ontschuldigend. Brands zet nu voor de derde keer haar tuin voor publiek open. De twee vorige malen heeft ze voortdurend mensen in de tuin gehad die vol lof waren over haar aanpak. „Zoveel complimenten strelen natuurlijk je ij- delheid. Mensen willen echt alles en alles weten. Ik ken dat van mezelf, ik ben ook altijd nog aan het kijken en aan het snuffelen in boeken. En in andere tuinen wil je nieuwe ideeën opdoen. Tuinliefhebbers vinden het blijkbaar leuk om in eikaars achter tuin te kijken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18